درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-11-07  |  2021-01-26  |  بروز شده در: 1399/11/01 - 12:16:0 FA | AR | PS | EN
بخشش‌های دقیقهٔ نودی ترامپ؛ استیو بنون، مشاور پیشین خطاکار هم عفو شد             بازنگری توافق امریکا با طالبان، برنامه وزیرخارجه پیشنهادی بایدن            بلینکن: ائتلاف‌ها احیا می‌شوند/ با جهان آن طور که هست تعامل می‌کنیم نه آنطور که بود            وعده مقام اطلاعاتی دولت بایدن برای انتشار گزارش قتل خاشقجی             ترامپ در سخنرانی خداحافظی: جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است             روحانی : زندگی سیاسی ترامپ تمام شد، اما برجام زنده ماند/ امروز توپ در زمین آمریکاست             چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد             آمریکا: به برجام باز می‌گردیم به شرطی که فعالیت های موشکی ایران را در بر بگیرد            قصد ترامپ برای ایجاد یک حزب سیاسی جدید            رئیس سی‌آی‌اِی آمریکا استعفا داد             ۳ سرباز ارتش افغانستان در هرات ترور شد             هشدار سازمان جهانی بهداشت: به زودی هر هفته شاهد ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از کرونا خواهیم بود             نگرانی دیدبان حقوق بشر: افغانستان سال خطرناکی را در پیش رو دارد            امرالله صالح: در تابستان سال آینده، یکی از چهار انتخابات پیش رو برگزار خواهد شد            نیروهای دولتی گواتمالا کاروان بزرگ مهاجران هندوراسی را متفرق کردند            


تاریخ نشر: 1394/10/16 - 05:06:1
تعداد بازدید: 783
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

عبدالله: ایران در مبارزه با طالبان به کمک افغانستان بشتابد/حضور داعش در بخشی‌هایی از افغانستان/پاکستان مطالبه‌ای از افغانستان ندارد
عبدالله: ایران در مبارزه با طالبان به کمک افغانستان بشتابد/حضور داعش در بخشی‌هایی از افغانستان/پاکستان مطالبه‌ای از افغانستان ندارد

رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان با تاکید بر اینکه داعش در بین مردم کشورش جایی ندارد، گفت: موضع ما برای حفظ افغانستان، مبارزه با همه گروه‌های تروریستی است. حمایت از داعش در هیچ سطحی برای افغانستان قابل‌تحمل‌ نیست.


(عبدالله عبدالله) رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان روز یکشنبه در راس هیاتی به تهران سفر کرد. وی در طول سفر به ایران با مقامات ایرانی دیدار و در مورد مسائل مختلف دوجانبه و منطقه‌ای گفتگو کرد.

عبدالله در مصاحبه با روزنامه ایرانی شرق، با اعلام موضع دولت افغانستان نسبت به تحولات داخلی و منطقه‌ای گفت: پاکستان همانگونه که در سخنان مقامات رسمی‌ خود از حسن نیتش در مذاکرات صلح سخن می‌گوید، هیچ مطالبه‌ای از افغانستان ندارد.

رئیس اجرایی افغانستان ایران را به عنوان همسایه افغانستان و کشوری مهم در منطقه می‌داند که از تهدیدات و ناامنی در افغانستان و مواد مخدر متأثر است و از این کشور می‌خواهد تا در مقابله با طالبان به کمک افغانستان بشتابد.

عبدالله تاکید کرد که داعش در بین مردم افغانستان جایی ندارند و موضع دولتمردان افغانستانی برای حفظ این کشور، مبارزه با همه گروه‌های تروریستی است و حمایت از داعش در هیچ سطحی برای افغانستان قابل‌تحمل‌ نیست.

وی در بخشی از این مصاحبه تأکید کرده است کشورهای حاضر در پروسه مذاکرات صلح تعهد کرده‌اند درصورتی‌که طالبان حاضر به انجام این گفت‌وگوها نشود، با هم یک تفاهم مشترک داشته باشند و با این مسئله برخورد کنند.

رئیس اجرایی افغانستان با تأکید بر اینکه داعش در بین مردم افغانستان جایی ندارند و همیاری و همنوایی با سایر کشور‌های منطقه ضرورت دارد خاطر نشان کرد: موضع ما برای حفظ افغانستان، مبارزه با همه گروه‌های تروریستی است. حمایت از داعش در هیچ سطحی برای افغانستان قابل‌تحمل‌ نیست.

وی چابهار را یک ظرفیت بسیار خوب برای آسیای جنوبی و آسیای میانه و منطقه، افغانستان و جمهوری اسلامی ایران می‌داند و معتقد است که ظرفیت خوبی در آنجا ایجاد شده و یکی از مهم‌ترین فرصت‌های اقتصادی از لحاظ ترانزیت و تجارت و تبادل کالا برای افغانستان به حساب می‌آید.

بدلیل اهمیت مباحث مطرح شده و همچنین آگاهی مخاطبان از اظهارات عبدالله عبدالله، متن کامل این مصاحبه در ذیل قابل مشاهده است.

*** متن کامل این مصاحبه به شرح ذیل است***

شرق: با توجه به افزایش فعالیت‌ها و حملات طالبان، انتظار شما از مذاکرات صلح چیست؟

عبدالله: متأسفانه با وجود اینکه قرار شده بود به گروه طالبان فشار بیاید و به‌ صورت جدی از آنها خواسته شود که وارد مذاکرات شوند، اما شاهدیم که از میزان خشونت‌ها در افغانستان کاسته نشده است. بنا بر این قرار شد تا در ماه جاری، چهار کشور چین، پاکستان، آمریکا و افغانستان با هم گفت‌وگوهایی داشته باشند و بعد از پایان یک‌ ماه، مجددا بررسی شود که کدام گروه از طالبان حاضر به گفت‌وگو نیستند و بعد هم درباره نقشه راه صحبت و مذاکره و شرایطی نظیر اینکه مذاکرات در کجا صورت می‌گیرد مشخص شود و نحوه انجام مذاکرات پس از بررسی‌های اولیه صورت گیرد، ما هنوز در مرحله مقدماتی هستیم و در همین راستا پنج روز بعد، اولین مذاکرات گروه چهارجانبه در کابل آغاز می‌شود.

شرق: پس از مرگ ملامحمدعمر، طالبان به چند دسته تقسیم شده. در مذاکرات صلح با کدام گروه‌ طرف خواهید شد و چه ضمانتی وجود دارد بقیه به فعالیت‌های تروریستی خود ادامه ندهند؟

عبدالله: این امکان وجود دارد که همین اتفاق بیفتد و در این صورت ما از یک طرف با جدیت مسئله مذاکرات را دنبال می‌کنیم. از طرف دیگر اقداماتی را که برای تأمین امنیت مردم لازم است، باید انجام دهیم و آماده باشیم. کشورها هم تعهد کرده‌اند درصورتی‌که طالبان حاضر به انجام این گفت‌وگوها نشوند، با هم یک تفاهم مشترک داشته باشیم و با این مسئله برخورد کنیم.

شرق: پاکستان برای شروع دوباره مذاکرات صلح چه انتظاراتی از افغانستان داشته است؟

عبدالله: در هفته‌های گذشته پاکستان تأکید کرده که می‌خواهد در رابطه با مذاکرات صلح، صادقانه با افغانستان همکاری کند. ژنرال راحیل‌ شریف، فرمانده ارتش پاکستان در سفر خود به کابل گفته است آنها صادقانه می‌خواهند و علاقه‌مند هستند که صلح در افغانستان تأمین شود و می‌خواهند با افغانستان همگام شوند. آنها می‌خواستند درباره گروه‌هایی که در جنگ هستند با ما تبادل اطلاعات داشته باشند تا پس از آن بتوانیم اقدامات مشترکی علیه آن گروه‌ها انجام دهیم. پاکستانی‌ها مطالبه خاصی از ما نداشتند.

شرق: طالبان تهدید مشترکی برای ایران و افغانستان است، انتظار شما از ایران چیست؟

عبدالله: حالا شروع کار است و تاکنون مذاکره‌ای در این رابطه انجام نشده است. در مراحلی که کار ادامه خواهد داشت بی‌شک ایران به عنوان همسایه افغانستان و کشوری مهم در منطقه که از تهدیدات و ناامنی در افغانستان و مواد مخدر متأثر است و همچنین به عنوان کشوری که میزبان سه ‌میلیون مهاجر افغان برای چهار دهه بوده است، در این مسئله هم تأثیر‌گذار است و می‌تواند نقش مؤثری داشته باشد.

شرق: ‌آیا فکر نمی‌کنید که داعش به افغانستان به عنوان حیاط خلوت خود نگاه کند؟

عبدالله: امروز داعش در گوشه‌ای از افغانستان حضور دارد. البته من باز هم تأکید می‌کنم که خطر اصلی در افغانستان هنوز طالبان و سایر گروه‌های تروریستی هستند، اما ما به صورت کلی داعش را یک خطر جهانی می‌دانیم. داعش امروز در سطح منطقه به یک خطر بزرگ تبدیل شده است و ما فرقی بین گروه‌های تروریستی قائل نیستیم.

وی افزود: البته داعش خشونت بیشتری اعمال کرده و چهره جنایت‌کارانه خود را بیشتر به مردم نشان داده است، اما در ماهیت تروریسم همه گروه‌های تروریستی شریک هستند و افغانستان هم همواره در مبارزه با تروریسم قربانی زیادی داده است. امیدواریم چنین اتفاقی نیفتد.

رئیس اجرایی افغانستان با تأکید بر اینکه داعش در بین مردم افغانستان جایی ندارند و همیاری و همنوایی با سایر کشور‌های منطقه ضرورت دارد خاطر نشان کرد: موضع ما برای حفظ افغانستان، مبارزه با همه گروه‌های تروریستی است. حمایت از داعش در هیچ سطحی برای افغانستان قابل‌تحمل‌ نیست.

شرق: در چند روز گذشته روابط ایران و عربستان دچار تنش شده است. موضع افغانستان نسبت به این مسئله چیست؟

عبدالله: ما خود را متأثر از هر مسئله‌ای که در سطح منطقه و فراتر از منطقه باعث ایجاد تنش شود می‌دانیم. امیدواریم شرایط امروز با هر عاملی که بوده موقتی باشد. شرایط امروز به نفع هیچ‌کس نیست و خصوصا زمانی‌که تنش‌ها شکل فرقه‌ای به خود بگیرد بزرگ‌ترین آسیب برای سلامت منطقه و برای مسلمانان خواهد داشت.

شرق: اگر تنش‌ها در منطقه تشدید شود موضع افغانستان چه خواهد بود؟ پیش‌تر افغانستان درباره مسائل یمن با بیانیه‌ای از موضع عربستان حمایت کرده بود.

عبدالله: بیانیه‌ای که از سوی ارگ صادر شده بود به نفع هیچ کشوری نبود و البته این مسئله به ماه‌های گذشته بازمی‌گردد اما ما به‌عنوان مردمان این منطقه وقتی می‌بینیم تنش‌ها بالا می‌رود متأثر می‌شویم.

شرق: پیش‌تر رؤسای جمهور ایران و افغانستان درباره علاقه‌مندی دو کشور در منطقه چابهار صحبت کرده بودند. شما نیز چهارشنبه سفری به این بندر خواهید داشت. هدف از سفر شما به این منطقه چیست؟

عبدالله: این اولین سفر من به‌ عنوان رئیس اجرایی افغانستان به ایران است. سفر من به تهران بسیار پربار بود و پذیرایی خوبی از ما صورت گرفت. صحبت‌های مفصلی در رابطه با مسائل و همکاری‌های مختلف دوجانبه انجام شد و با همه مقامات جمهوری اسلامی ایران و همچنین مقام رهبری ملاقات داشتیم که همه با لطف و محبت، روحیه نیک همسایگی و برادری صحبت کردند.

چهارشنبه به چابهار می‌رویم. چابهار یک ظرفیت بسیار خوب برای آسیای جنوبی و آسیای میانه و منطقه، افغانستان و جمهوری اسلامی ایران است. ظرفیت خوبی در آنجا ایجاد شده است. یکی از مهم‌ترین فرصت‌های اقتصادی به شمار می‌رود و از لحاظ ترانزیت و تجارت و تبادل کالا بسیار خوب است و سهولت‌هایی نیز در آنجا برای افغانستان در نظر گرفته شده است. می‌خواهیم فردا از چابهار بازدید و زمینه را برای مبادلات اقتصادی هموار کنیم.

شرق: آیا افغانستان درباره چابهار با هندوستان هم مذاکراتی داشته است؟

عبدالله: بله، گروهی از افغانستان به طور تخصصی صحبت‌هایی را درباره چابهار با طرف هندی داشته‌اند و به نظر می‌رسد امروز لازم است صحبت‌هایی در سطح کابینه و وزرای افغانستان دراین‌زمینه انجام شود تا درباره نتیجه صحبت‌های گروه‌های تخصصی تصمیم گرفته شود.

انتهای مطلب

 

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/4634


*
*

*نیز بخوانید

مشاور ریاست جمهوری: زندانیان طالبان به هیچ صورت آزاد نخواهند شد


بازنگری توافق امریکا با طالبان، برنامه وزیرخارجه پیشنهادی بایدن


۳ سرباز ارتش افغانستان در هرات ترور شد


نگرانی دیدبان حقوق بشر: افغانستان سال خطرناکی را در پیش رو دارد


امرالله صالح: در تابستان سال آینده، یکی از چهار انتخابات پیش رو برگزار خواهد شد


۱۰ نیروی ارتش افغانستان در حملۀ طالبان کشته شدند


ارگ: رئیس جمهور هیچ عضو کابینه را تهدید نکرده


۲ قاضی در شهر کابل ترور شدند


موتر حامل معاون فرماندهی پلیس کابل هدف یک انفجار قرار گرفت


۱۲ سرباز خیزش مردمی در ولایت هرات کشته شدند


نسخه مسوده توافق سیاسی در افغانستان به رسانه‌ها درز کرد


اسماعیل خان بر تشکیل حکومت موقت تاکید کرد


مجلس نمایندگان: یکسان‌سازی معاشات کارمندان دولت خط سرخ ما است


سفیر امریکا در کابل: از تشکیل حکومت موقت حمایت نمی کنیم


غنی: توافقنامه امریکا و طالبان برای ما بسیار مبهم است


طرح ترور سفیر امریکا در افغانستان خنثی شد


اسکات میلر: حمایت سازمان ناتو از نیروهای افغانستانی ادامه خواهد یافت


قریشی: رهبران افغانستان از فرصت صلح با طالبان استفاده کنند


طالبان: ما نظام اسلامی می‌خواهیم نه دموکراسی


مولوی حسام: مردم افغانستان خدمات شهید سلیمانی را فراموش نخواهند کرد


وزیر خارجه افغانستان خواستار ادامه نقش مثبت ایران در روند صلح شد


افراد مسلح ناشناس دو نظامی زن را در بلخ کشتند


پنتاگون: کاهش نیرو ها از افغانستان ادامه خواهد یافت


۲ نفر در کابل ترور شدند


تیراندازی یک طالب با پوشش زنانه در فاریاب ۸ کشته و زخمی به جا گذاشت

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

مشاور ریاست جمهوری: زندانیان طالبان به هیچ صورت آزاد نخواهند شد

بخشش‌های دقیقهٔ نودی ترامپ؛ استیو بنون، مشاور پیشین خطاکار هم عفو شد

بازنگری توافق امریکا با طالبان، برنامه وزیرخارجه پیشنهادی بایدن

بلینکن: ائتلاف‌ها احیا می‌شوند/ با جهان آن طور که هست تعامل می‌کنیم نه آنطور که بود

وعده مقام اطلاعاتی دولت بایدن برای انتشار گزارش قتل خاشقجی

ترامپ در سخنرانی خداحافظی: جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است

روحانی : زندگی سیاسی ترامپ تمام شد، اما برجام زنده ماند/ امروز توپ در زمین آمریکاست

چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد

آمریکا: به برجام باز می‌گردیم به شرطی که فعالیت های موشکی ایران را در بر بگیرد

قصد ترامپ برای ایجاد یک حزب سیاسی جدید

رئیس سی‌آی‌اِی آمریکا استعفا داد

۳ سرباز ارتش افغانستان در هرات ترور شد

هشدار سازمان جهانی بهداشت: به زودی هر هفته شاهد ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از کرونا خواهیم بود

نگرانی دیدبان حقوق بشر: افغانستان سال خطرناکی را در پیش رو دارد

امرالله صالح: در تابستان سال آینده، یکی از چهار انتخابات پیش رو برگزار خواهد شد

نیروهای دولتی گواتمالا کاروان بزرگ مهاجران هندوراسی را متفرق کردند

۱۰ نیروی ارتش افغانستان در حملۀ طالبان کشته شدند

تأثیر ویتامین D در مقابل ویروس

زلاتان پیر شدنی نیست/ رکوردشکنی در 39 سالگی/ میلان قهرمان نیم فصل ایتالیا شد

ارگ: رئیس جمهور هیچ عضو کابینه را تهدید نکرده

دو دختر که از افراد مشهور در شهر کابل باج‌گیری می‌کردند، بازداشت شدند

۲ قاضی در شهر کابل ترور شدند

توهین نژادپرستانه به ندیم امیری در بوندس لیگا

راکت ایران در فاصله 160 کیلومتری کشتی آمریکایی فرود آمد

تلاش به احیای خط آهن ترکیه-ایران- پاکستان


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.