درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-08-05  |  2020-10-26  |  بروز شده در: 1399/08/01 - 14:58:5 FA | AR | EN
سعدالحریری اکثریت آرا را برای تصدی نخست‌وزیری کسب کرد            جزئیات بدترین فاجعه در روی زمین افشا شد            یک زندانی در زندان مرکزی هرات خودش را آتش زد            نقص اصلی آیفون 12 افشا شد            نخستین سخنرانی حضوری اوباما در حمایت از جو بایدن            آمریکا دوباره مدعی دخالت روسیه و ایران در انتخابات 2020 شد             حمله‌ٔ هوایی بر یک مدرسه‌ٔ دینی در تخار؛ ۱۲ غیرنظامی کشته شدند             طالبان: جنگ با توقف مذاکرات پایان نمی‌یابد            بازار داغ افشاگری در رقابت‌های انتخاباتی/وکیل ترامپ از تصاویر جنسی در لپ تاپ پسر بایدن خبر داد             پامپئو: هر کشوری با ایران تعامل کند را مجازات می‌کنیم            ایران اتهام دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرد            لیگ قهرمانان اروپا؛ لیورپول و سیتی بردند، اینتر متوقف شد            غنی: طالبان به روایت کاذب فتح می‌جنگند            ترامپ در چین حساب بانکی دارد            حمله با چاقو به دو زن محجبه در پاریس            


تاریخ نشر: 1394/7/23 - 04:34:00
تعداد بازدید: 904
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

عوامل داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی گسترش طالبان در شمال افغانستان
عوامل داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی گسترش طالبان در شمال افغانستان

فرزاد رمضانی بونش

هر چند طالبان از ماه‌های گذشته حضور در ولایت ‌های شمالی افغانستان (بیشتر بدخشان، تخار، فاریاب، کندز و...) را شروع کرد، اما سقوط شهر استراتژیک کندز یا دروازه آسیای مرکزی و تاجیکستان به دست طالبان هر چند با بازپس‌گیری کندز همراه بود، اما طالبان تلاش کرد نفوذ خود را در نقاط کلیدی شمال افغانستان گسترش و به ولایت ‌های همجوار چون ولایت ‌های تخار، بغلان و بدخشان توجه کند. چنانچه شورشیان وارد برخی مناطق این ولایت ‌ها شده و بعضی بخش ‌ها را برای مدت کوتاهی تصرف کردند. در این میان پرسشی که وجود دارد این است که علت این نوع نگاه طالبان به شمال افغانستان چیست؟ برای پاسخ به این پرسش باید به سه دسته از عوامل توجه کرد.

عوامل داخلی

در واقع احیای هویت طالبان به ویژه پس از اعلام مرگ ملاعمر، قدرت‌نمایی رهبر کنونی طالبان برای اقناع مخالفان داخلی،  ایجاد جنگ روانی و تاکید بر آرمان‌های ملاعمر در ایجاد امارت اسلامی، امتیازگیری در آینده مذاکرات صلح در شرایط بن‌بست مذاکرات صلح طالبان میتواند از اهداف عمده طالبان در رویکرد نوین باشد.

جدا از این باید دانست که راهبرد بزرگ‌تر طالبان این است که سلطه خود را در شمال محکم و تصویری از هرج و مرج را به نمایش گذارد و به این ترتیب، حکومت کابل را بی‌اعتبار سازند. به عبارت دیگر تصرف مناطق مهم در شمال افغانستان، نه تنها آغازی بر تثبیت حضور و گسترش جغرافیای نفوذ طالبان در افغانستان است، بلکه نشانه‌ای از قدرت‌نمایی طالبان و امتیازگیری در مذاکرات صلح آینده است. در واقع طالبان تلاش می‌کند تا فضای بزرگی برای نفوذ خود در یک منطقه مهم ژئواستراتژیک ایجاد کند.

در بعد دیگر کنترل حکومت در مناطقی که مورد حمله طالبان قرار گرفته اند ضعیف است. در این حال باید دانست این امر در شرایطی است که ضعف نیروهای امنیتی و نیروهای آموزش دیده افغانستان توسط ناتو همچنان وجود دارد (نیروهای حکومت افغانستان در بخش‌های لجستیکی، هوایی، استخبارات و... کاستی‌هایی دارند). از زاویه دیگر احتمالاتی چون توطئه مقامات محلی (مجلس سنای شورای ملی افغانستان، مقام‌های محلی کندز را علت اصلی سقوط شهر کندز عنوان کردند و برخی مقامات نیز به دست‌هایی در داخل حکومت افغانستان و حضور جاسوسان خارجی در سیستم حکومت توجه میکنند) و برخی محافل خودی در برخی مناطق چون کندز و احتمال معامله با طالبان وجود دارد.

گذشته از این وضعیت افغانستان و اختلافات درونی حکومت وحدت ملی، فقر و عقب‌ماندگی اقتصادی و انسانی، نارضایتی برخی مناطق از نوع سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی و سرخوردگی و نوعی همراهی با گروه‌های تندرو ضد دولت نیز در قدرت گیری کنونی طالبان در شمال تاثیر دارد.

عوامل منطقه ای

در واقع طالبان از سال ۲۰۱۳ میلادی تلاش میکند به کمک جنگجویان خارجی در شمال افغانستان پایگاهی ایجاد کند. از نگاه طالبان این منطقه دروازه مناطق آسیای مرکزی و مسیر تجارت جهانی مواد مخدر طالبان است. در این بین در یک سال گذشته عملا در برخی از مناطق شمال افغانستان گروه‌های متعدد وابسته چون حرکت اسلامی ازبکستان، نیروها و دسته‌هایی از اتباع ازبکستان، تاجیکستان، قزاقستان، روسیه (چچن) و چین (اویغورها) وجود دارند و عملا این نیروها در شرایط کنونی تحت فرماندهی واحد هدایت و هماهنگ شده و چالش‌هایی جدی در برابر دولت ایجاد کرده اند. در همین راستا در روزهای اخیر مقامات امنیتی افغانستان برای توجیه سقوط کندز، حمله طالبان را به عوامل خارجی نسبت داده اند.

در بعد دیگری پاکستان میتواند در این حملات نقش داشته باشد. این نقش میتواند مستقیم و غیر مستقیم باشد. از یک سو سیاست دوگانه پاکستان در قبال گروه‌های وابسته به طالبان‌ها و حمایت آی اس‌ای از گروه‌های وابسته به طالبان افغانستان میتواند در ناامنی‌های شمال افغانستان نقش مهمی بازی ‌کند. این امر در حالی است که بسیاری از مهاجمان به شمال افغانستان یا پاکستانی هستند و یا در سال‌های گذشته در پاکستان حضور داشته اند. در واقع باید توجه داشت که بعد از حمله ارتش پاکستان به مناطق وزیرستان بخش  زیادی از گروه‌های تندرو خارجی عملا به شمال افغانستان وارد شدند که میتوانند کمک بسیاری به حضور بیشتر طالبان در شمال داشته باشند.

در همین راستا فرمانده پلیس کندز معتقد است در سقوط شهر کندز مخالفان عرب، چچنی و پاکستانی نقش رهبری جنگ را بر عهده داشتند. از سوی دیگر نیز هر چند سخنگوی ارتش پاکستان در بیانیه‌ای با رد خبرهای مربوط به دست داشتن اسلام‌آباد در حمله طالبان به شهر (کندز) اخبار منتشر شده در این خصوص را بی‌اساس دانسته است، اما با توجه به نوع اعتراض‌های مقامات کابل نقش ارتش پاکستان در حملات بیسابقه طالبان در یک دهه گذشته در شمال افغانستان را نباید نادیده گرفت. به علاوه باید توجه داشت که رویکرد عربستان از طریق ایجاد مدارس دینی و ضدیت ریاض با مسکو (در پرونده‌هایی چون بحران‌های خاورمیانه از جمله عراق، یمن و به ویژه سوریه در کنار اختلافات در حوزه انرژی و مساله هسته‌ای ایران) در شرایط کنونی موجب بسترسازی مناسب برای تندروی در شمال افغانستان شود و به کمک طالبان در شرایط بحرانی بیاید. در این رویکرد کمک‌های مالی کشورهای عربی (کشورهای عربی جنوب خلیج فارس و به ویژه سعودی‌ها) هم میتواند باعث گسترش نفوذ و توجه‌ طالبان به شمال گردد.

عوامل بین المللی

در بعد بین المللی با توجه به نزدیکی شمال افغانستان به کشورهای آسیای میانه، ناامنی شمال افغانستان را می‌توان در گستره وسیع راهبردهای غرب و امریکا در برابر روسیه نیز یافت. یعنی باید سطح کنش‌گری بازیگران بین‌المللی را در این قضایا دخیل دانست. به عبارت دیگر رویکرد دوگانه امریکا و غرب در برخورد با تروریسم و طالبان، خروج نیروهای خارجی از افغانستان و لغو قرارداد امنیتی کابل - واشنگتن و تاثیر حضور نظامی روسیه در سوریه میتواند بر حمایت یا رویکرد خنثی امریکا و ناتو در برابر گروه‌های تروریستی نظیر طالبان و داعش در افغانستان تاثیر داشته باشد.

به عبارتی امریکا در تنش با مسکو تلاش میکند به نوعی منافع مسکو را در آسیای مرکزی تحت فشار گذارد و قدرت روسیه در عرصه بین‌الملل را کاهش دهد، بنابراین تضعیف و ناامن کردن روسیه (ناامنی آسیای میانه به معنای ناامن کردن روسیه است) میتواند از رویکردهای کشورهای غربی و عربی در شرایط کنونی باشد. در همین راستا ما شاهد نگرانی‌های از سوی کشورهایی چون روسیه و تاجیکستان در قبال ناامنی‌های شمال افغانستان هستیم.

در کنار این نیز باید توجه داشت که با توجه به اینکه به سال ٢٠١۶ نزدیک می‌شویم (پایان موعد حضور نیروهای امریکایی در خاک افغانستان) از نگاه امریکایی‌ها افزایش حضور طالبان در شمال میتواند توجیه یا بهانه مناسبی برای ادامه حضور ناتو و حفظ امنیت افغانستان باشد.

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/4319


*
*

*نیز بخوانید

آمریکا در آستانه یک جنگ داخلی خونین: چرا انتقال قدرت مسالمت‌آمیز نخواهد بود؟


آقای مکرون! بحران در سکولاریزم غرب است نه اسلام!


تاجیکستان / اعلام پنجمین دوره ریاست جمهوری رحمان با انبوهی از مشکلات اقتصادی


ویژه نامه اربعین حسینی


ابتلای ترامپ به کرونا چه تأثیر بر مبارزات انتخاباتی آمریکا خواهد داشت؟


همه چیز درباره جنگ قره باغ؛ جمهوری آذربایجان و ارمنستان چه می‌خواهند؟


جای زنجیر شکنان استبداد خالی است


طالبان و پیچیدگی های تشکیل امارت


هند چگونه غذای ۱.۳ میلیارد نفر را تامین می‌کند؟


آوردن نفرت و تعصب از میدان جنگ بر میز مذاکره


جمهوری آذربایجان و ارمنستان روی خط آتش


نیویورکر: جنگ اصلی در آمریکا پس از انتخابات است


حکمتیار و مأموریت ناتمام فتنه و فرقه‌گرایی


اجلاس دوحه و صلحی که برقرار نخواهد شد!


شمسیه با کوشش سد سهمیه‌بندی دانش را شکست


ارگ، پارلمان و لویه جرگه محاصره شود؛ آیا حکمتیار به موضع تهاجمی برگشته؟


آیا همزمانی طرح آمریکا برای ترور اسد و طرح اسرائیل برای ترور نصرالله تصادفی است؟


چنگ زدن به طناب پوسیده عادی‌سازی؛ آل خلیفه تا خرخره در باتلاق اعتراضات


آمریکا چگونه از تروریسم برای هژمونی خود بهره گرفت؟


تأملاتی بر مراسم امضای قرارداد به اصطلاح صلح بین امارات و بحرین با اسرائیل


خیز آرام یوان برای به زیر کشیدن سلطه دلار


سی بی اس نیوز: پلیس آمریکا هر هفته یک شهروند سیاه پوست را به قتل می‌رساند


کاریکاتور توهین‌آمیز علیه پیامبر؛ آزادی بیان یا تروریسم فرهنگی؟


لغو تحریم تسلیحاتی قبرس؛ مهار ترکیه به قیمت میلیتاریزه شدن مدیترانه


آیا ویروس کرونا توطئه «دولت پنهان» برای نابودی جهان است؟

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

نماینده پارلمان هند: دولت دهلی‌نو نقشه تازه‌ای برای اخراج مسلمانان از ایالت آسام اجرا می‌کند

سعدالحریری اکثریت آرا را برای تصدی نخست‌وزیری کسب کرد

جزئیات بدترین فاجعه در روی زمین افشا شد

یک زندانی در زندان مرکزی هرات خودش را آتش زد

نقص اصلی آیفون 12 افشا شد

نخستین سخنرانی حضوری اوباما در حمایت از جو بایدن

آمریکا دوباره مدعی دخالت روسیه و ایران در انتخابات 2020 شد

حمله‌ٔ هوایی بر یک مدرسه‌ٔ دینی در تخار؛ ۱۲ غیرنظامی کشته شدند

طالبان: جنگ با توقف مذاکرات پایان نمی‌یابد

بازار داغ افشاگری در رقابت‌های انتخاباتی/وکیل ترامپ از تصاویر جنسی در لپ تاپ پسر بایدن خبر داد

پامپئو: هر کشوری با ایران تعامل کند را مجازات می‌کنیم

ایران اتهام دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرد

لیگ قهرمانان اروپا؛ لیورپول و سیتی بردند، اینتر متوقف شد

غنی: طالبان به روایت کاذب فتح می‌جنگند

ترامپ در چین حساب بانکی دارد

حمله با چاقو به دو زن محجبه در پاریس

کشته شدن ۳ نفر در تیراندازی هیوستون

آذربایجان از انهدام یک کندک ارمنستان خبر داد

ده‌ها نیروی امنیتی افغانستان در حمله طالبان در تخار کشته شدند

آمریکا در آستانه یک جنگ داخلی خونین: چرا انتقال قدرت مسالمت‌آمیز نخواهد بود؟

اف‌بی‌آی: ماجرای ایمیل‌های هانتر بایدن به روسیه مرتبط نیست

طرح دعوی علیه بن سلمان در آمریکا از سوی نامزد خاشقجی و یک گروه حقوق بشری

خوراکی‌هایی که نباید با معده خالی بخوریم

یک رکورد تاریخی برای مسی

اینفوگرافیک / آمار ویروس کرونا در جهان تا ۳۰ میزان/ مهر


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.