درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-08-09  |  2020-10-30  |  بروز شده در: 1399/08/07 - 10:57:0 FA | AR | EN
بخش‌هایی از شهر لشکرگاه و ولسوالی‌های نادعلی و ناوه‌ هلمند از وجود طالبان پاک شد             در ۹ ماه اخیر حدود ۶ هزار غیرنظامی در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند            وزیر کشور فرانسه: ترکیه در امور داخلی ما دخالت می‌کند             خلیل‌زاد: بسیار با ناامیدی به منطقه برگشتم            نماینده پارلمان هند: دولت دهلی‌نو نقشه تازه‌ای برای اخراج مسلمانان از ایالت آسام اجرا می‌کند            سعدالحریری اکثریت آرا را برای تصدی نخست‌وزیری کسب کرد            جزئیات بدترین فاجعه در روی زمین افشا شد            یک زندانی در زندان مرکزی هرات خودش را آتش زد            نقص اصلی آیفون 12 افشا شد            نخستین سخنرانی حضوری اوباما در حمایت از جو بایدن            آمریکا دوباره مدعی دخالت روسیه و ایران در انتخابات 2020 شد             حمله‌ٔ هوایی بر یک مدرسه‌ٔ دینی در تخار؛ ۱۲ غیرنظامی کشته شدند             طالبان: جنگ با توقف مذاکرات پایان نمی‌یابد            بازار داغ افشاگری در رقابت‌های انتخاباتی/وکیل ترامپ از تصاویر جنسی در لپ تاپ پسر بایدن خبر داد             پامپئو: هر کشوری با ایران تعامل کند را مجازات می‌کنیم            


تاریخ نشر: 1393/8/22 - 03:58:54
تعداد بازدید: 1435
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اوضاع امنیتی افغانستان، امروز بدتر از دیروز!
اوضاع امنیتی افغانستان، امروز بدتر از دیروز!

جواد سروری

با گذشت حدود 13 سال از به وجود آمدن نظام جدید و حضور نیروهای خارجی با شعار مبارزه با تروریستان و آوردن صلح و آرامش به افغانستان، اما حوادث روزهای اخیر کابل و بعضی دیگر از ولایات کشور حاکی از آن است که این روزها اوضاع امنیتی افغانستان رو به وخامت گذاشته و متأسفانه دیدیم که انفجار و انتحار تا پشت دروازه‌های دفتر پلیس شهر کابل نیز رسیده است. همه روزه بر اثر انفجارات در کابل و دیگر ولایات دهها تن از مردم ملکی و نیروهای نظامی کشور کشته میشوند.

این حوادث حاکی از آن است که با روی کارآمدن دولت وحدت ملی، اوضاع امنیتی کشور بدتر از گذشته شده و حتی در کابل نیز سطح حملات گروه‌های مخالف به شدت افزایش یافته است. این حملات چند روز اخیر و در کُل 13 سال گذشته دلایل مختلفی میتواند داشته باشد که ما در این مقاله کوتاه به مهم ترین آنها اشاره مینماییم:

1- همسایه پرتنش (اختلاف‌هاى حل نشدنى کابل - اسلام آباد)

رفتار و سیاست نظامیان و سیاستمداران اسلام آباد در صحنه افغانستان داراى پیچیدگى‌ها و ظرایفى است. دو کشور با وجود پیوندهاى عمیق نژادى و فرهنگى همواره تاریخى پرتنش داشته اند که علت عمده آن اختلاف‌هاى ارضى میان دو کشور و داعیه ارضى پاکستان نسبت به افغانستان است و نشانه پایدار این اختلاف خط دیورانه است. به این صورت روابط دو کشور تحت تأثیر عامل اختلاف‌هاى مرزى بمدت ۳۰ سال تیره بود. حتى یک بار سال ۱۳۳۴ موجب قطع روابط دو کشور شد که با میانجیگرى کشورهاى همسایه این روابط دیگر بار از سرگرفته شد اما پدیده صلح از روابط دو کشور گریزان بود. پس از چند سال همین روابط کجدار و مریض دوباره رو به وخامت گذاشت ودو کشور تا آستانه جنگ پیش رفتند که این بار با مداخله امریکا دیگر بار به صلح گرایید. اما همچنان موضوع دیورند، چون استخوان لاى زخم ماند. این آزردگى و کدورت تاریخى دو کشور نسبت به یکدیگر باقى است که نمونه بارز آن دخالت‌های همه جانبۀ پاکستان در امور افغانستان میباشد که هنوز هم ادامه دارد. پاکستانى‌ها در طول دهه ۷۰ نیز با حمایت از (گلبدین حکمتیار) و پس از آن (طالبان) اندیشه‌هاى و آرزوهاى تاریخى خود در صحنه افغانستان را پیش بردند که در هر دو برهه بى ثباتى و ناامنى افغانستان را دو چندان کرد.

2_ فقر و بیکاری:

فقر و بیکاری برای هر جامعه به مثابه سمی است که میتواند جوانان را در باتلاق کارهای خلاف قانون و حتی به سمت گروه‌های مخالف مسلح بکشاند. اگر کمی تأمل کنیم، وقتی اطفال یک خانواده بر اثر فقر که ناشی از بیکاری بوجود میآید، به فغان آیند، بدون شک صبر و حوصله‌ای مرد خانواده هم به طغیان آمده و ممکن است دست به هر کار بزنند. در افغانستان، گروه‌های مخالف به راحتی از این نقیصه در جهت کشانیدن جوانان به طرف خودشان استفاده میکنند.

3- اشتباهات نیروهای خارجی در افغانستان:

نیروهای خارجی در افغانستان اشتباهات فراوانی را مرتکب شدند که نتیجه‌ای آن این بود که ما بعد از حدود 13 سال اینک بازهم شاهد ورود تروریست به مقر فرماندهی پلیس کابل باشیم. اشتباهات نیروهای خارجی را در این بخش‌ها میتوان بیان کرد:

الف)- عدم آشنایی با فرهنگ و سنن مردم افغانستان و بعضی اعمال نادرست: نیروهای بین المللی که به افغانستان آمدند به دلیل عدم آشنایی با فرهنگ و اخلاقیات و سنت‌های مردم مسلمان افغانستان، در برخورد با مردم و عملیات‌ها و دستگیری‌ها و تلاشی خانه‌ها، فرهنگ و اخلاق مردم کشورمان را در نظر نگرفتند. و حتی در بعضی مواردی مانند حادثه‌ای خونین و دلخراش پنجوایی قندهار که سرباز امریکایی مردم را به رکبار گلوله بست، مرتکب قتل شدند. در این مورد آقای کرزی، رئیس جمهور پیشن افغانستان چندین بار به گونه‌ای جدی به خارجیان هشدار داده بود. اما به هر صورت این اشتباهات باعث شد تا عده‌ای از مردم که از سواد پائین تری برخوردار بودند، فریب تبلیغات گروه‌های مخالف را خورده و به صفوف آنها بپیوندد. اینجا لازم است تا یادآوری کنیم که اعطای مصئونیت قضائی به سربازان امریکایی نیز میتواند تبعات خطرناکی برای جامعۀ ما داشته باشد.

ب)- عدم تجهیز نیروهای نظامی افغانستان: اعضای ناتو در تجهیز ارتش، امنیت و پلیس افغانستان کم کاری فراوانی نمودند. ما با گذشت حدود 13 سال از حضور نظامی حدود 48 کشور در افغانستان، هنوز نیروی مسلح قوی که بتواند از چهار گوشه‌ای افغانستان حفاظت کند برخوردار نیستیم. با همه‌ای شعار‌های دولت‌های عضو ناتو، نیروهای مسلح ما هنوز سلاح‌های سنگین در اختیار ندارند. خارجیان در حالی ادعای آوردن امنیت در افغانستان را دارند که بخش هوایی ارتش افغانستان، هنوز دارای نیرو و تجهیزات کافی نیست. دولت‌های عضو ناتو که شعار آوردن صلح و آرامش در افغانستان را سر میدادند، هر گز نخواستند و یا نتوانستند تا راه رسیدن به صلح در افغانستان را بیابند.

واقعیت این است که اگر همین اکنون ما در شهر‌های بزرگی چون کابل حداقل امنیت نسبتاً خوبی داریم، این به دلیل جانفشانی‌های سربازان نیروهای مسلح افغانستان اعم از نیروهای ارتش، امنیت و پلیس است که با دست خالی و با رشادت و جانفشانی شب و روز زحمت میکشند تا مردم آرامش نصف و نیمه‌ای داشته باشند.

جان مطلب: اگر دولت‌های خارجی و دولت وحدت ملی میخواهد افغانستان به آرامش برسد، راه حل اساسی این است که ضمن توجه جدی به نیروهای مسلح افغانستان، اعم از آسایش و آرامش خود آنها و خانواده‌های آنان؛ این نیروها را از نظر علمی و تجهیزات به مدرن ترین سلاح‌های روز مجهز نمایند و به آموزش و تجهیز نیروی هوایی ارتش افغانستان توجه خاصی صورت پذیرد. و موضوع دیگر اینکه مشکل بیکاری جوانان این مملکت را با راه اندازی کارخانه‌های تولیدی و رونق بخشیدن به بخش صنعت در کشور مرفوع سازید تا انواع جرایم اجتماعی نیز پائین آمده و خود به خود از ورود جوانان به جمع گروه‌های مخالف جلوگیری صورت گیرد. و آنگاه مطئمن باشید که نه تنها امنیت به شهرها باز خواهد گشت، بلکه دسیسه‌های پاکستان هم نمی تواند کشور را ناامن سازد.

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/2938


*
*

*نیز بخوانید

آمریکا در آستانه یک جنگ داخلی خونین: چرا انتقال قدرت مسالمت‌آمیز نخواهد بود؟


آقای مکرون! بحران در سکولاریزم غرب است نه اسلام!


تاجیکستان / اعلام پنجمین دوره ریاست جمهوری رحمان با انبوهی از مشکلات اقتصادی


ویژه نامه اربعین حسینی


ابتلای ترامپ به کرونا چه تأثیر بر مبارزات انتخاباتی آمریکا خواهد داشت؟


همه چیز درباره جنگ قره باغ؛ جمهوری آذربایجان و ارمنستان چه می‌خواهند؟


جای زنجیر شکنان استبداد خالی است


طالبان و پیچیدگی های تشکیل امارت


هند چگونه غذای ۱.۳ میلیارد نفر را تامین می‌کند؟


آوردن نفرت و تعصب از میدان جنگ بر میز مذاکره


جمهوری آذربایجان و ارمنستان روی خط آتش


نیویورکر: جنگ اصلی در آمریکا پس از انتخابات است


حکمتیار و مأموریت ناتمام فتنه و فرقه‌گرایی


اجلاس دوحه و صلحی که برقرار نخواهد شد!


شمسیه با کوشش سد سهمیه‌بندی دانش را شکست


ارگ، پارلمان و لویه جرگه محاصره شود؛ آیا حکمتیار به موضع تهاجمی برگشته؟


آیا همزمانی طرح آمریکا برای ترور اسد و طرح اسرائیل برای ترور نصرالله تصادفی است؟


چنگ زدن به طناب پوسیده عادی‌سازی؛ آل خلیفه تا خرخره در باتلاق اعتراضات


آمریکا چگونه از تروریسم برای هژمونی خود بهره گرفت؟


تأملاتی بر مراسم امضای قرارداد به اصطلاح صلح بین امارات و بحرین با اسرائیل


خیز آرام یوان برای به زیر کشیدن سلطه دلار


سی بی اس نیوز: پلیس آمریکا هر هفته یک شهروند سیاه پوست را به قتل می‌رساند


کاریکاتور توهین‌آمیز علیه پیامبر؛ آزادی بیان یا تروریسم فرهنگی؟


لغو تحریم تسلیحاتی قبرس؛ مهار ترکیه به قیمت میلیتاریزه شدن مدیترانه


آیا ویروس کرونا توطئه «دولت پنهان» برای نابودی جهان است؟

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

صالح: وسیله دفع حملات تک‌ تیراندازان طالبان در اختیار نیروهای امنیتی قرار می‌گیرد

بخش‌هایی از شهر لشکرگاه و ولسوالی‌های نادعلی و ناوه‌ هلمند از وجود طالبان پاک شد

در ۹ ماه اخیر حدود ۶ هزار غیرنظامی در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند

وزیر کشور فرانسه: ترکیه در امور داخلی ما دخالت می‌کند

خلیل‌زاد: بسیار با ناامیدی به منطقه برگشتم

نماینده پارلمان هند: دولت دهلی‌نو نقشه تازه‌ای برای اخراج مسلمانان از ایالت آسام اجرا می‌کند

سعدالحریری اکثریت آرا را برای تصدی نخست‌وزیری کسب کرد

جزئیات بدترین فاجعه در روی زمین افشا شد

یک زندانی در زندان مرکزی هرات خودش را آتش زد

نقص اصلی آیفون 12 افشا شد

نخستین سخنرانی حضوری اوباما در حمایت از جو بایدن

آمریکا دوباره مدعی دخالت روسیه و ایران در انتخابات 2020 شد

حمله‌ٔ هوایی بر یک مدرسه‌ٔ دینی در تخار؛ ۱۲ غیرنظامی کشته شدند

طالبان: جنگ با توقف مذاکرات پایان نمی‌یابد

بازار داغ افشاگری در رقابت‌های انتخاباتی/وکیل ترامپ از تصاویر جنسی در لپ تاپ پسر بایدن خبر داد

پامپئو: هر کشوری با ایران تعامل کند را مجازات می‌کنیم

ایران اتهام دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرد

لیگ قهرمانان اروپا؛ لیورپول و سیتی بردند، اینتر متوقف شد

غنی: طالبان به روایت کاذب فتح می‌جنگند

ترامپ در چین حساب بانکی دارد

حمله با چاقو به دو زن محجبه در پاریس

کشته شدن ۳ نفر در تیراندازی هیوستون

آذربایجان از انهدام یک کندک ارمنستان خبر داد

ده‌ها نیروی امنیتی افغانستان در حمله طالبان در تخار کشته شدند

آمریکا در آستانه یک جنگ داخلی خونین: چرا انتقال قدرت مسالمت‌آمیز نخواهد بود؟


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.