درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-11-03  |  2021-01-22  |  بروز شده در: 1399/11/01 - 12:16:0 FA | AR | PS | EN
بخشش‌های دقیقهٔ نودی ترامپ؛ استیو بنون، مشاور پیشین خطاکار هم عفو شد             بازنگری توافق امریکا با طالبان، برنامه وزیرخارجه پیشنهادی بایدن            بلینکن: ائتلاف‌ها احیا می‌شوند/ با جهان آن طور که هست تعامل می‌کنیم نه آنطور که بود            وعده مقام اطلاعاتی دولت بایدن برای انتشار گزارش قتل خاشقجی             ترامپ در سخنرانی خداحافظی: جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است             روحانی : زندگی سیاسی ترامپ تمام شد، اما برجام زنده ماند/ امروز توپ در زمین آمریکاست             چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد             آمریکا: به برجام باز می‌گردیم به شرطی که فعالیت های موشکی ایران را در بر بگیرد            قصد ترامپ برای ایجاد یک حزب سیاسی جدید            رئیس سی‌آی‌اِی آمریکا استعفا داد             ۳ سرباز ارتش افغانستان در هرات ترور شد             هشدار سازمان جهانی بهداشت: به زودی هر هفته شاهد ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از کرونا خواهیم بود             نگرانی دیدبان حقوق بشر: افغانستان سال خطرناکی را در پیش رو دارد            امرالله صالح: در تابستان سال آینده، یکی از چهار انتخابات پیش رو برگزار خواهد شد            نیروهای دولتی گواتمالا کاروان بزرگ مهاجران هندوراسی را متفرق کردند            


تاریخ نشر: 1393/8/22 - 03:58:54
تعداد بازدید: 1461
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اوضاع امنیتی افغانستان، امروز بدتر از دیروز!
اوضاع امنیتی افغانستان، امروز بدتر از دیروز!

جواد سروری

با گذشت حدود 13 سال از به وجود آمدن نظام جدید و حضور نیروهای خارجی با شعار مبارزه با تروریستان و آوردن صلح و آرامش به افغانستان، اما حوادث روزهای اخیر کابل و بعضی دیگر از ولایات کشور حاکی از آن است که این روزها اوضاع امنیتی افغانستان رو به وخامت گذاشته و متأسفانه دیدیم که انفجار و انتحار تا پشت دروازه‌های دفتر پلیس شهر کابل نیز رسیده است. همه روزه بر اثر انفجارات در کابل و دیگر ولایات دهها تن از مردم ملکی و نیروهای نظامی کشور کشته میشوند.

این حوادث حاکی از آن است که با روی کارآمدن دولت وحدت ملی، اوضاع امنیتی کشور بدتر از گذشته شده و حتی در کابل نیز سطح حملات گروه‌های مخالف به شدت افزایش یافته است. این حملات چند روز اخیر و در کُل 13 سال گذشته دلایل مختلفی میتواند داشته باشد که ما در این مقاله کوتاه به مهم ترین آنها اشاره مینماییم:

1- همسایه پرتنش (اختلاف‌هاى حل نشدنى کابل - اسلام آباد)

رفتار و سیاست نظامیان و سیاستمداران اسلام آباد در صحنه افغانستان داراى پیچیدگى‌ها و ظرایفى است. دو کشور با وجود پیوندهاى عمیق نژادى و فرهنگى همواره تاریخى پرتنش داشته اند که علت عمده آن اختلاف‌هاى ارضى میان دو کشور و داعیه ارضى پاکستان نسبت به افغانستان است و نشانه پایدار این اختلاف خط دیورانه است. به این صورت روابط دو کشور تحت تأثیر عامل اختلاف‌هاى مرزى بمدت ۳۰ سال تیره بود. حتى یک بار سال ۱۳۳۴ موجب قطع روابط دو کشور شد که با میانجیگرى کشورهاى همسایه این روابط دیگر بار از سرگرفته شد اما پدیده صلح از روابط دو کشور گریزان بود. پس از چند سال همین روابط کجدار و مریض دوباره رو به وخامت گذاشت ودو کشور تا آستانه جنگ پیش رفتند که این بار با مداخله امریکا دیگر بار به صلح گرایید. اما همچنان موضوع دیورند، چون استخوان لاى زخم ماند. این آزردگى و کدورت تاریخى دو کشور نسبت به یکدیگر باقى است که نمونه بارز آن دخالت‌های همه جانبۀ پاکستان در امور افغانستان میباشد که هنوز هم ادامه دارد. پاکستانى‌ها در طول دهه ۷۰ نیز با حمایت از (گلبدین حکمتیار) و پس از آن (طالبان) اندیشه‌هاى و آرزوهاى تاریخى خود در صحنه افغانستان را پیش بردند که در هر دو برهه بى ثباتى و ناامنى افغانستان را دو چندان کرد.

2_ فقر و بیکاری:

فقر و بیکاری برای هر جامعه به مثابه سمی است که میتواند جوانان را در باتلاق کارهای خلاف قانون و حتی به سمت گروه‌های مخالف مسلح بکشاند. اگر کمی تأمل کنیم، وقتی اطفال یک خانواده بر اثر فقر که ناشی از بیکاری بوجود میآید، به فغان آیند، بدون شک صبر و حوصله‌ای مرد خانواده هم به طغیان آمده و ممکن است دست به هر کار بزنند. در افغانستان، گروه‌های مخالف به راحتی از این نقیصه در جهت کشانیدن جوانان به طرف خودشان استفاده میکنند.

3- اشتباهات نیروهای خارجی در افغانستان:

نیروهای خارجی در افغانستان اشتباهات فراوانی را مرتکب شدند که نتیجه‌ای آن این بود که ما بعد از حدود 13 سال اینک بازهم شاهد ورود تروریست به مقر فرماندهی پلیس کابل باشیم. اشتباهات نیروهای خارجی را در این بخش‌ها میتوان بیان کرد:

الف)- عدم آشنایی با فرهنگ و سنن مردم افغانستان و بعضی اعمال نادرست: نیروهای بین المللی که به افغانستان آمدند به دلیل عدم آشنایی با فرهنگ و اخلاقیات و سنت‌های مردم مسلمان افغانستان، در برخورد با مردم و عملیات‌ها و دستگیری‌ها و تلاشی خانه‌ها، فرهنگ و اخلاق مردم کشورمان را در نظر نگرفتند. و حتی در بعضی مواردی مانند حادثه‌ای خونین و دلخراش پنجوایی قندهار که سرباز امریکایی مردم را به رکبار گلوله بست، مرتکب قتل شدند. در این مورد آقای کرزی، رئیس جمهور پیشن افغانستان چندین بار به گونه‌ای جدی به خارجیان هشدار داده بود. اما به هر صورت این اشتباهات باعث شد تا عده‌ای از مردم که از سواد پائین تری برخوردار بودند، فریب تبلیغات گروه‌های مخالف را خورده و به صفوف آنها بپیوندد. اینجا لازم است تا یادآوری کنیم که اعطای مصئونیت قضائی به سربازان امریکایی نیز میتواند تبعات خطرناکی برای جامعۀ ما داشته باشد.

ب)- عدم تجهیز نیروهای نظامی افغانستان: اعضای ناتو در تجهیز ارتش، امنیت و پلیس افغانستان کم کاری فراوانی نمودند. ما با گذشت حدود 13 سال از حضور نظامی حدود 48 کشور در افغانستان، هنوز نیروی مسلح قوی که بتواند از چهار گوشه‌ای افغانستان حفاظت کند برخوردار نیستیم. با همه‌ای شعار‌های دولت‌های عضو ناتو، نیروهای مسلح ما هنوز سلاح‌های سنگین در اختیار ندارند. خارجیان در حالی ادعای آوردن امنیت در افغانستان را دارند که بخش هوایی ارتش افغانستان، هنوز دارای نیرو و تجهیزات کافی نیست. دولت‌های عضو ناتو که شعار آوردن صلح و آرامش در افغانستان را سر میدادند، هر گز نخواستند و یا نتوانستند تا راه رسیدن به صلح در افغانستان را بیابند.

واقعیت این است که اگر همین اکنون ما در شهر‌های بزرگی چون کابل حداقل امنیت نسبتاً خوبی داریم، این به دلیل جانفشانی‌های سربازان نیروهای مسلح افغانستان اعم از نیروهای ارتش، امنیت و پلیس است که با دست خالی و با رشادت و جانفشانی شب و روز زحمت میکشند تا مردم آرامش نصف و نیمه‌ای داشته باشند.

جان مطلب: اگر دولت‌های خارجی و دولت وحدت ملی میخواهد افغانستان به آرامش برسد، راه حل اساسی این است که ضمن توجه جدی به نیروهای مسلح افغانستان، اعم از آسایش و آرامش خود آنها و خانواده‌های آنان؛ این نیروها را از نظر علمی و تجهیزات به مدرن ترین سلاح‌های روز مجهز نمایند و به آموزش و تجهیز نیروی هوایی ارتش افغانستان توجه خاصی صورت پذیرد. و موضوع دیگر اینکه مشکل بیکاری جوانان این مملکت را با راه اندازی کارخانه‌های تولیدی و رونق بخشیدن به بخش صنعت در کشور مرفوع سازید تا انواع جرایم اجتماعی نیز پائین آمده و خود به خود از ورود جوانان به جمع گروه‌های مخالف جلوگیری صورت گیرد. و آنگاه مطئمن باشید که نه تنها امنیت به شهرها باز خواهد گشت، بلکه دسیسه‌های پاکستان هم نمی تواند کشور را ناامن سازد.

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/2938


*
*

*نیز بخوانید

چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد


تربیت فرزند در سیره حضرت فاطمه علیها السلام


افغانستان و تلاش برای رسیدن به جایگاه چهارراه ترانزیت منطقه


روایت زندگی و کارنامه سردار قاسم سلیمانی / از دوستی با احمدشاه مسعود تا عماد مغنیه


سردار دلها اسطوره‌ ای نستوه


ویژه نامه سوگنامه یاس کبود (به مناسبت سال روز شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها)


چرخش غنی به‌سوی دوستم و محقق چه پیامی دارد؟


جنگ‌های بی پایان آمریکا، آتشی که ترامپ درصدد شعله ورترکردن آن است


هزاره‌های پاکستان؛ قربانی تکفیر خارجی و تبعیض داخلی


شهید سلیمانی، افغانستان و مردم سالاری


نقش شهید سلیمانی در مبارزه با تروریسم در افغانستان


۲۰۲۱ فرا رسید؛ با تهدیدها و فرصت‌هایش


چرا مجلس «سکۀ ناچل» است؟


سال 2020 بر افغانستان چگونه گذشت؟


فرمانده کاریزمای ربانی


ناگفته‌هایی از نقش سردار سلیمانی در بقای افغانستان و سقوط داعش و خدمت به جهان اسلام


سید مقاومت، مأموریت غیرممکن برای جوخه‌های ترور


مروری کوتاه بر فعالیت‌های نیروی قدس سپاه و سردار سلیمانی؛ در افغانستان


سلیمانی و مسعود، دو فرمانده‌ای که دو ابرقدرت را زمین‌گیر کردند


دوستی سردار شهید سلیمانی با قهرمان ملی افغانستان


افغانستانی های وحدت بخش/ اگر فاطمیون نبودند؟


شهید سلیمانی، شخصیت ماندگارتاریخ درخشان اسلام


کشتار سریالی خبرنگاران؛ افغانستان فقط برای جنایتکاران امن است


مذاکرات بین‌الافغانی با فشار امریکا علیه افغانستان


صهیونیست‌ها تا چه حد آماده یک جنگ تمام عیار هستند؟

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

مشاور ریاست جمهوری: زندانیان طالبان به هیچ صورت آزاد نخواهند شد

بخشش‌های دقیقهٔ نودی ترامپ؛ استیو بنون، مشاور پیشین خطاکار هم عفو شد

بازنگری توافق امریکا با طالبان، برنامه وزیرخارجه پیشنهادی بایدن

بلینکن: ائتلاف‌ها احیا می‌شوند/ با جهان آن طور که هست تعامل می‌کنیم نه آنطور که بود

وعده مقام اطلاعاتی دولت بایدن برای انتشار گزارش قتل خاشقجی

ترامپ در سخنرانی خداحافظی: جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است

روحانی : زندگی سیاسی ترامپ تمام شد، اما برجام زنده ماند/ امروز توپ در زمین آمریکاست

چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد

آمریکا: به برجام باز می‌گردیم به شرطی که فعالیت های موشکی ایران را در بر بگیرد

قصد ترامپ برای ایجاد یک حزب سیاسی جدید

رئیس سی‌آی‌اِی آمریکا استعفا داد

۳ سرباز ارتش افغانستان در هرات ترور شد

هشدار سازمان جهانی بهداشت: به زودی هر هفته شاهد ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از کرونا خواهیم بود

نگرانی دیدبان حقوق بشر: افغانستان سال خطرناکی را در پیش رو دارد

امرالله صالح: در تابستان سال آینده، یکی از چهار انتخابات پیش رو برگزار خواهد شد

نیروهای دولتی گواتمالا کاروان بزرگ مهاجران هندوراسی را متفرق کردند

۱۰ نیروی ارتش افغانستان در حملۀ طالبان کشته شدند

تأثیر ویتامین D در مقابل ویروس

زلاتان پیر شدنی نیست/ رکوردشکنی در 39 سالگی/ میلان قهرمان نیم فصل ایتالیا شد

ارگ: رئیس جمهور هیچ عضو کابینه را تهدید نکرده

دو دختر که از افراد مشهور در شهر کابل باج‌گیری می‌کردند، بازداشت شدند

۲ قاضی در شهر کابل ترور شدند

توهین نژادپرستانه به ندیم امیری در بوندس لیگا

راکت ایران در فاصله 160 کیلومتری کشتی آمریکایی فرود آمد

تلاش به احیای خط آهن ترکیه-ایران- پاکستان


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.