درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-07-29  |  2020-10-20  |  بروز شده در: 1399/07/28 - 14:04:0 FA | AR | EN
مسوول حملات انتحاری گروه داعش در ننگرهار بازداشت شد            نامزدوزیران روز چهارشنبه به مجلس نمایندگان افغانستان معرفی می‌شوند            واکنش امریکا به اظهارات طالبان مبنی بر نقض توافقنامه قطر             راکت پراکنی پاکستان بر کنر، 4 کشته و زخمی برجا گذاشت            خلیلزاد: کاهش خشونت‌ها موضوع اساسی در توافقنامه با طالبان بود            طرح 11 ماده‌ای صالح برای تامین امنیت شهر‌ کابل همگانی شد             اعزام گروه های جدید جنگجویان از سوریه به قره باغ            ما به فراتر از افغانستان فکر می‌کنیم/ وعدهٔ سفر به ایران داریم            پاسخ علی اف به شیطنت مجری شبکه ترکیه‌ای درباره نقش ایران در جنگ قره باغ/ از ایران متشکریم            ماکرون حادثه قتل روز جمعه در پاریس را "تروریستی" خواند            افزایش کسری بودجه آمریکا به رکورد ۳۱۳۲ میلیارد دلار با شیوع ویروس کرونا            ترامپ: اگر به جو بایدن ببازم شاید کشور را ترک کنم            کرونا در ایران| فوت ۲۵۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته/مجموع فوتی‌ها از ۳۰ هزار نفر گذشت            نتایج یک بنچمارک: آیفون ۱۲ از آیپد ایر ۴ ضعیف تر است            گروه طالبان: در مورد روند صلح با مردم افغانستان مشوره خواهد شد            


تاریخ نشر: 1393/7/4 - 08:47:46
تعداد بازدید: 1339
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

چرا نباید پیمان امنیتی را امضاء کرد؟
چرا نباید پیمان امنیتی را امضاء کرد؟

نویسنده: جواد سروری _

بعد از اینکه اشرف غنی احمد زی به عنوان رئیس دولت وحدت ملی اعلام گردید، بلافاصله مقامات امریکایی و ناتو و هم چنین سخنگویان آقای اشرف غنی حرف از امضای توافقنامه امنینی میان واشنگتن و کابل را به میان آودند، و گویا دو طرف برای امضای این پیمان خیلی هم عجله دارند. با این که علت این عجله مشخص نیست، اما این در حالی است که نیروهای خارجی با وجود حضور 13 سالۀ شان در افغانستان، موفق نشدند تا صلح و ثبات سرتاسری را برای کشورمان به ارمغان بیاورند، و موفق نشدند تا گروههای را که با هدف نابودی آنها به افغانستان آمدند، از بین ببرند. اما در مقابل طی این 13 سال کسی که بیشترین قربانی را داده است ملت بیچاره و بیگناه افغانستان بود. لذا دولت جدید افغانستان به چند دلیل نباید پیمان امنیتی با امریکا را امضاء نماید:

1- افزایش کشتار غیرنظامیان

کشتار غیرنظامیان افغانستان به یک تراژدی خونبار تبدیل شده است و تروریست‌ها و نظامیان خارجی در هدف قرار دادن و کشتن این افراد بی‌گناه مسؤولند. کشتار غیرنظامیان توسط تروریستان و نیروهای خارجی حادثه دلخراش و تکان دهنده‌ای است که آمار آن هر سال نسبت به سال قبل بالا میرود. کشتارهای که همه روزه در افغانستان اتفاق میافتد، که هرگاه تنها یک مورد آن در یک کشور اروپابی اتفاق می‌افتاد، بیتردید کابینه مجبور به استعفا شده، پرچم‌ها به حالت نیمه افراشته در میآمد و عزای ملی اعلام می‌شد. اما در افغانستان موارد زیادی پیش آمده که در حادثه‌های هولناکی که در یک عملیات و یا یک انفجار بیش از 100نفر زن و مرد و کودک بی‌گناه، جان خود را از دست دادند اما مقامات سیاسی و نظامی ایالات متحده با یک (ابراز تاسف دیپلماتیک) بسنده کردند.

اینکه طالبان عامل و مسبب وقوع این کشتار اند یا نیروهای امریکایی که بر اثر اشتباهات و برغم مخالفت‌های رئیس جمهور کرزی عملیات‌های شبانه انجام میدادند، در اصل ماجرا چندان تفاوتی نمی‌کند، مهم این است که طی این 13 سال هزاران تن از مردم بیگناه این سرزمین بر اثر اشتباهات جان شان را از دست داده اند.

2- افزایش کشت مواد مخدر

موادمخدر به عنوان یکی از منابع تأمین کننده مالی گروههای تروریستی در افغانستان به شمار میرود. افغانستان به رغم حضور نیروهای خارجی تبدیل به رکورددار تولید و قاچاق مواد مخدر در دنیا شده است. نیروهای خارجی نتوانستند و یا نخواستند با این پدیدۀ شوم و خانمانسوز و تأمین کنندۀ اقتصاد گروه‌های تروریستی، مبارزه کنند.

3- ادامه نا امنی‌ها

با وجود حضور 13 ساله نیروهای خارجی و در رأس نیروهای امریکایی، اما متأسفانه کشور ما هنوز هم در ناامنی و تهدید گروههای مخالف مسلح بسر میبرد و هم اینک نیروهای ارتش ملی افغانستان در چندین منطقه از کشور با نیروهای مخالف درگیر هستند. پس حضور 13 ساله خارجیان نتوانسته است تا گروههای مخالف را از بین برده و آرامش کلی را در افغانستان به با بیاورد. در این قسمت لازم است سخنان رئیس جمهور کرزی را یاد آور شویم که گفتند: "امریکا و پاکستان بخواهد میتوانند صلح را به افغانستان بیاورند. " در اینجا این نکته را هم تذکر میدهیم که برای دست یابی به آرامش در افغانستان، کافی بود تا نیروهای ارتش ملی به خصوص نیروی هوائی کشور مجهز به هواپیماها و سلاح‌های مدرن میشدند، و اکنون نیز راه حل این است که این نیروهای دلیر و شجاع افغانستان تجهیز شوند.

4- نابسامانی اقتصادی

کشور ما در گذشتۀ نه چندان دور با وجود جنگ‌ها، در منطقه از حیث اقتصاد در رتبۀ خوبی قرار داشت. خیلی از نیازهای مملکت در داخل تولید میشد؛ اما با جنگ‌های داخلی و دورۀ رژیم طالبان همۀ زیربناها از بین رفته و افغانستان تبدیل به یک مصرف گرای محض گردید. اما پس از حضور نیروهای از 46 کشور دنیا و آمدن نظام جدید تصور بر این بود که بزودی چرخ کارخانه‌ها دوباره به چرخیدن خواهد گرفت و شرکت‌های تولیدی به گونه‌ای به روز شده احیاء خواهد شد؛ اما متأسفانه بر اثر سیاست‌های دیکته شده و برنامه‌های از خارج آمده برای نظام افغانستان، کشور ما بعد از 13 سال همچنان مصرف گرا باقی مانده و تبدیل به بازار فروش اجناس دیگر کشورها شده است. پیاده کردن سیاست‌های غلط اقتصادی که دولت‌های عضو ناتو نقش اصلی را در آن داشتند باعث این عقب ماندگی و نیازمندی دائمی ما میباشد.

از طرف دیگر رُشد فساد اداری در افغانستان هم بیارتباط با عملکرد خارجیان نیست، کما اینکه رئیس جمهور کرزی نیز بارها بدان اشاره داشته است.

5- رواج فرهنگ ضد اسلامی

امروزه به بهانه‌های چون آزادی، دموکراسی، حقوق بشر، حقوق زن، تمدن و دیگر شعارهای فریبنده، سعی دارند تا جوانان این مرز وبوم را از دین و فرهنگ اسلامی شان دور ساخته و به منجلاب فساد و شهوت و تباهی سوق دهند. سریال‌های مزخرف ترکی، هندی و غربی و کنسرت‌های چون کنسرت رومی در باغ بابر از جمله‌ای این برنامه‌های پیش بینی شده است که برای نابودی فرهنگ و عزت و غیرت مردم مجاهد افغانستان در نظر گرفته شده است. به گفتۀ یکی از وکلای پارلمان وزیر فرهنگ به آنها گفته است که این سریال‌ها از جانب خارجیان حمایت میشود و ما نمی توانیم جلو پخش آنها را بگیریم.

6- مصئونیت قضائی سربازان امریکایی

از همه مهمتر در مورد پیمان امیتی با امریکا این است که آنها خواهان اعطای مصئونیت قضایی به سربازان شان میباشند. بدین معنا که هر گاه سرباز امریکایی مرتکب خطا و جرمی حتی مرتکب قتل هم شد، هیچ مقام و ارگانی در افغانستان حق ندارد تا او را مورد موأخذه قرار دهد! آیا از نگاه استقلالیت و از نگاه دینی به یک دولت آزاد و مستقل اسلامی بستن چنین پیمانی اجازه داده شده است؟ مشخص است که از هر دو دیدگاه، این پیمان مورد اشکال شرعی و قانونی است.

لذا ما میبینیم که دلایلی خیلی زیادی وجود دارد تا ما روی موضوع پیمان امنیتی با امریکا بیاندیشیم و تأمل کنیم که در آن صورت هیچ گاه عجله‌ای برای این کار نخواهیم داشت.

در پایان به رئیس دولت وحدت ملی پیشنهاد میکنیم تا توصیه‌های آقای کرزی در مورد رابطه با امریکا و پاکستان را جدی گرفته و مصلحت ملت مسلمان افغانستان را فدای بازی‌های سیاسی نکنند.

 

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/2536


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

تاجیکستان / اعلام پنجمین دوره ریاست جمهوری رحمان با انبوهی از مشکلات اقتصادی


ویژه نامه اربعین حسینی


ابتلای ترامپ به کرونا چه تأثیر بر مبارزات انتخاباتی آمریکا خواهد داشت؟


همه چیز درباره جنگ قره باغ؛ جمهوری آذربایجان و ارمنستان چه می‌خواهند؟


جای زنجیر شکنان استبداد خالی است


طالبان و پیچیدگی های تشکیل امارت


هند چگونه غذای ۱.۳ میلیارد نفر را تامین می‌کند؟


آوردن نفرت و تعصب از میدان جنگ بر میز مذاکره


جمهوری آذربایجان و ارمنستان روی خط آتش


نیویورکر: جنگ اصلی در آمریکا پس از انتخابات است


حکمتیار و مأموریت ناتمام فتنه و فرقه‌گرایی


اجلاس دوحه و صلحی که برقرار نخواهد شد!


شمسیه با کوشش سد سهمیه‌بندی دانش را شکست


ارگ، پارلمان و لویه جرگه محاصره شود؛ آیا حکمتیار به موضع تهاجمی برگشته؟


آیا همزمانی طرح آمریکا برای ترور اسد و طرح اسرائیل برای ترور نصرالله تصادفی است؟


چنگ زدن به طناب پوسیده عادی‌سازی؛ آل خلیفه تا خرخره در باتلاق اعتراضات


آمریکا چگونه از تروریسم برای هژمونی خود بهره گرفت؟


تأملاتی بر مراسم امضای قرارداد به اصطلاح صلح بین امارات و بحرین با اسرائیل


خیز آرام یوان برای به زیر کشیدن سلطه دلار


سی بی اس نیوز: پلیس آمریکا هر هفته یک شهروند سیاه پوست را به قتل می‌رساند


کاریکاتور توهین‌آمیز علیه پیامبر؛ آزادی بیان یا تروریسم فرهنگی؟


لغو تحریم تسلیحاتی قبرس؛ مهار ترکیه به قیمت میلیتاریزه شدن مدیترانه


آیا ویروس کرونا توطئه «دولت پنهان» برای نابودی جهان است؟


کاریکاتورهای موهن شارلی‌ ابدو علیه پیامبر اسلام/ چرا مسئولان غربی‌ به اهانتها چراغ سبز نشان می‌دهند؟


ریشه‌های توهین به مقدسات اسلامی در غرب؛ توهین به مذهب آزاد، انکار هولوکاست ممنوع/ گزارش

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

دفاع در فضا: ناتو می خواهد در رمشتاین یک مرکز فضایی بسازد

مسوول حملات انتحاری گروه داعش در ننگرهار بازداشت شد

نامزدوزیران روز چهارشنبه به مجلس نمایندگان افغانستان معرفی می‌شوند

واکنش امریکا به اظهارات طالبان مبنی بر نقض توافقنامه قطر

راکت پراکنی پاکستان بر کنر، 4 کشته و زخمی برجا گذاشت

خلیلزاد: کاهش خشونت‌ها موضوع اساسی در توافقنامه با طالبان بود

طرح 11 ماده‌ای صالح برای تامین امنیت شهر‌ کابل همگانی شد

اعزام گروه های جدید جنگجویان از سوریه به قره باغ

ما به فراتر از افغانستان فکر می‌کنیم/ وعدهٔ سفر به ایران داریم

پاسخ علی اف به شیطنت مجری شبکه ترکیه‌ای درباره نقش ایران در جنگ قره باغ/ از ایران متشکریم

ماکرون حادثه قتل روز جمعه در پاریس را "تروریستی" خواند

افزایش کسری بودجه آمریکا به رکورد ۳۱۳۲ میلیارد دلار با شیوع ویروس کرونا

ترامپ: اگر به جو بایدن ببازم شاید کشور را ترک کنم

کرونا در ایران| فوت ۲۵۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته/مجموع فوتی‌ها از ۳۰ هزار نفر گذشت

نتایج یک بنچمارک: آیفون ۱۲ از آیپد ایر ۴ ضعیف تر است

گروه طالبان: در مورد روند صلح با مردم افغانستان مشوره خواهد شد

تحقیق تازه: ۸۰ درصد بس‌های کمک‌شده به تصدی ملی بس افغانستان تخریب شده است

امرالله صالح مسئولیت رسیدگی به مسایل امنیتی کابل را بر عهده گرفت

تصاویر/ تیم هرات قهرمان فصل چهارم لیگ برتر بانوان افغانستان شد

کوهن: ترامپ وزارت دادگستری را علیه کسانی که تهدید علیه خودش می‌داند مسلح کرده است

یوناما، بریتانیا و امریکا: خشونت‌ها در افغانستان هرچه زودتر توقف یابد

ترامپ بار دیگر برخرج نیروهای امریکایی از افغانستان تاکید کرد

اعلام وضعیت اضطراری در تایلند؛ تلاش دولت برای سرکوب طرفداران دموکراسی

کرونا در افغانستان| شناسایی 32 مورد جدید طی یک روز

تحریم‌های جدید اروپایی علیه روسیه اعلام شد


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.