درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-11-03  |  2021-01-22  |  بروز شده در: 1399/11/01 - 12:16:0 FA | AR | PS | EN
بخشش‌های دقیقهٔ نودی ترامپ؛ استیو بنون، مشاور پیشین خطاکار هم عفو شد             بازنگری توافق امریکا با طالبان، برنامه وزیرخارجه پیشنهادی بایدن            بلینکن: ائتلاف‌ها احیا می‌شوند/ با جهان آن طور که هست تعامل می‌کنیم نه آنطور که بود            وعده مقام اطلاعاتی دولت بایدن برای انتشار گزارش قتل خاشقجی             ترامپ در سخنرانی خداحافظی: جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است             روحانی : زندگی سیاسی ترامپ تمام شد، اما برجام زنده ماند/ امروز توپ در زمین آمریکاست             چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد             آمریکا: به برجام باز می‌گردیم به شرطی که فعالیت های موشکی ایران را در بر بگیرد            قصد ترامپ برای ایجاد یک حزب سیاسی جدید            رئیس سی‌آی‌اِی آمریکا استعفا داد             ۳ سرباز ارتش افغانستان در هرات ترور شد             هشدار سازمان جهانی بهداشت: به زودی هر هفته شاهد ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از کرونا خواهیم بود             نگرانی دیدبان حقوق بشر: افغانستان سال خطرناکی را در پیش رو دارد            امرالله صالح: در تابستان سال آینده، یکی از چهار انتخابات پیش رو برگزار خواهد شد            نیروهای دولتی گواتمالا کاروان بزرگ مهاجران هندوراسی را متفرق کردند            


تاریخ نشر: 1393/7/4 - 08:47:46
تعداد بازدید: 1352
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

چرا نباید پیمان امنیتی را امضاء کرد؟
چرا نباید پیمان امنیتی را امضاء کرد؟

نویسنده: جواد سروری _

بعد از اینکه اشرف غنی احمد زی به عنوان رئیس دولت وحدت ملی اعلام گردید، بلافاصله مقامات امریکایی و ناتو و هم چنین سخنگویان آقای اشرف غنی حرف از امضای توافقنامه امنینی میان واشنگتن و کابل را به میان آودند، و گویا دو طرف برای امضای این پیمان خیلی هم عجله دارند. با این که علت این عجله مشخص نیست، اما این در حالی است که نیروهای خارجی با وجود حضور 13 سالۀ شان در افغانستان، موفق نشدند تا صلح و ثبات سرتاسری را برای کشورمان به ارمغان بیاورند، و موفق نشدند تا گروههای را که با هدف نابودی آنها به افغانستان آمدند، از بین ببرند. اما در مقابل طی این 13 سال کسی که بیشترین قربانی را داده است ملت بیچاره و بیگناه افغانستان بود. لذا دولت جدید افغانستان به چند دلیل نباید پیمان امنیتی با امریکا را امضاء نماید:

1- افزایش کشتار غیرنظامیان

کشتار غیرنظامیان افغانستان به یک تراژدی خونبار تبدیل شده است و تروریست‌ها و نظامیان خارجی در هدف قرار دادن و کشتن این افراد بی‌گناه مسؤولند. کشتار غیرنظامیان توسط تروریستان و نیروهای خارجی حادثه دلخراش و تکان دهنده‌ای است که آمار آن هر سال نسبت به سال قبل بالا میرود. کشتارهای که همه روزه در افغانستان اتفاق میافتد، که هرگاه تنها یک مورد آن در یک کشور اروپابی اتفاق می‌افتاد، بیتردید کابینه مجبور به استعفا شده، پرچم‌ها به حالت نیمه افراشته در میآمد و عزای ملی اعلام می‌شد. اما در افغانستان موارد زیادی پیش آمده که در حادثه‌های هولناکی که در یک عملیات و یا یک انفجار بیش از 100نفر زن و مرد و کودک بی‌گناه، جان خود را از دست دادند اما مقامات سیاسی و نظامی ایالات متحده با یک (ابراز تاسف دیپلماتیک) بسنده کردند.

اینکه طالبان عامل و مسبب وقوع این کشتار اند یا نیروهای امریکایی که بر اثر اشتباهات و برغم مخالفت‌های رئیس جمهور کرزی عملیات‌های شبانه انجام میدادند، در اصل ماجرا چندان تفاوتی نمی‌کند، مهم این است که طی این 13 سال هزاران تن از مردم بیگناه این سرزمین بر اثر اشتباهات جان شان را از دست داده اند.

2- افزایش کشت مواد مخدر

موادمخدر به عنوان یکی از منابع تأمین کننده مالی گروههای تروریستی در افغانستان به شمار میرود. افغانستان به رغم حضور نیروهای خارجی تبدیل به رکورددار تولید و قاچاق مواد مخدر در دنیا شده است. نیروهای خارجی نتوانستند و یا نخواستند با این پدیدۀ شوم و خانمانسوز و تأمین کنندۀ اقتصاد گروه‌های تروریستی، مبارزه کنند.

3- ادامه نا امنی‌ها

با وجود حضور 13 ساله نیروهای خارجی و در رأس نیروهای امریکایی، اما متأسفانه کشور ما هنوز هم در ناامنی و تهدید گروههای مخالف مسلح بسر میبرد و هم اینک نیروهای ارتش ملی افغانستان در چندین منطقه از کشور با نیروهای مخالف درگیر هستند. پس حضور 13 ساله خارجیان نتوانسته است تا گروههای مخالف را از بین برده و آرامش کلی را در افغانستان به با بیاورد. در این قسمت لازم است سخنان رئیس جمهور کرزی را یاد آور شویم که گفتند: "امریکا و پاکستان بخواهد میتوانند صلح را به افغانستان بیاورند. " در اینجا این نکته را هم تذکر میدهیم که برای دست یابی به آرامش در افغانستان، کافی بود تا نیروهای ارتش ملی به خصوص نیروی هوائی کشور مجهز به هواپیماها و سلاح‌های مدرن میشدند، و اکنون نیز راه حل این است که این نیروهای دلیر و شجاع افغانستان تجهیز شوند.

4- نابسامانی اقتصادی

کشور ما در گذشتۀ نه چندان دور با وجود جنگ‌ها، در منطقه از حیث اقتصاد در رتبۀ خوبی قرار داشت. خیلی از نیازهای مملکت در داخل تولید میشد؛ اما با جنگ‌های داخلی و دورۀ رژیم طالبان همۀ زیربناها از بین رفته و افغانستان تبدیل به یک مصرف گرای محض گردید. اما پس از حضور نیروهای از 46 کشور دنیا و آمدن نظام جدید تصور بر این بود که بزودی چرخ کارخانه‌ها دوباره به چرخیدن خواهد گرفت و شرکت‌های تولیدی به گونه‌ای به روز شده احیاء خواهد شد؛ اما متأسفانه بر اثر سیاست‌های دیکته شده و برنامه‌های از خارج آمده برای نظام افغانستان، کشور ما بعد از 13 سال همچنان مصرف گرا باقی مانده و تبدیل به بازار فروش اجناس دیگر کشورها شده است. پیاده کردن سیاست‌های غلط اقتصادی که دولت‌های عضو ناتو نقش اصلی را در آن داشتند باعث این عقب ماندگی و نیازمندی دائمی ما میباشد.

از طرف دیگر رُشد فساد اداری در افغانستان هم بیارتباط با عملکرد خارجیان نیست، کما اینکه رئیس جمهور کرزی نیز بارها بدان اشاره داشته است.

5- رواج فرهنگ ضد اسلامی

امروزه به بهانه‌های چون آزادی، دموکراسی، حقوق بشر، حقوق زن، تمدن و دیگر شعارهای فریبنده، سعی دارند تا جوانان این مرز وبوم را از دین و فرهنگ اسلامی شان دور ساخته و به منجلاب فساد و شهوت و تباهی سوق دهند. سریال‌های مزخرف ترکی، هندی و غربی و کنسرت‌های چون کنسرت رومی در باغ بابر از جمله‌ای این برنامه‌های پیش بینی شده است که برای نابودی فرهنگ و عزت و غیرت مردم مجاهد افغانستان در نظر گرفته شده است. به گفتۀ یکی از وکلای پارلمان وزیر فرهنگ به آنها گفته است که این سریال‌ها از جانب خارجیان حمایت میشود و ما نمی توانیم جلو پخش آنها را بگیریم.

6- مصئونیت قضائی سربازان امریکایی

از همه مهمتر در مورد پیمان امیتی با امریکا این است که آنها خواهان اعطای مصئونیت قضایی به سربازان شان میباشند. بدین معنا که هر گاه سرباز امریکایی مرتکب خطا و جرمی حتی مرتکب قتل هم شد، هیچ مقام و ارگانی در افغانستان حق ندارد تا او را مورد موأخذه قرار دهد! آیا از نگاه استقلالیت و از نگاه دینی به یک دولت آزاد و مستقل اسلامی بستن چنین پیمانی اجازه داده شده است؟ مشخص است که از هر دو دیدگاه، این پیمان مورد اشکال شرعی و قانونی است.

لذا ما میبینیم که دلایلی خیلی زیادی وجود دارد تا ما روی موضوع پیمان امنیتی با امریکا بیاندیشیم و تأمل کنیم که در آن صورت هیچ گاه عجله‌ای برای این کار نخواهیم داشت.

در پایان به رئیس دولت وحدت ملی پیشنهاد میکنیم تا توصیه‌های آقای کرزی در مورد رابطه با امریکا و پاکستان را جدی گرفته و مصلحت ملت مسلمان افغانستان را فدای بازی‌های سیاسی نکنند.

 

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/2536


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد


تربیت فرزند در سیره حضرت فاطمه علیها السلام


افغانستان و تلاش برای رسیدن به جایگاه چهارراه ترانزیت منطقه


روایت زندگی و کارنامه سردار قاسم سلیمانی / از دوستی با احمدشاه مسعود تا عماد مغنیه


سردار دلها اسطوره‌ ای نستوه


ویژه نامه سوگنامه یاس کبود (به مناسبت سال روز شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها)


چرخش غنی به‌سوی دوستم و محقق چه پیامی دارد؟


جنگ‌های بی پایان آمریکا، آتشی که ترامپ درصدد شعله ورترکردن آن است


هزاره‌های پاکستان؛ قربانی تکفیر خارجی و تبعیض داخلی


شهید سلیمانی، افغانستان و مردم سالاری


نقش شهید سلیمانی در مبارزه با تروریسم در افغانستان


۲۰۲۱ فرا رسید؛ با تهدیدها و فرصت‌هایش


چرا مجلس «سکۀ ناچل» است؟


سال 2020 بر افغانستان چگونه گذشت؟


فرمانده کاریزمای ربانی


ناگفته‌هایی از نقش سردار سلیمانی در بقای افغانستان و سقوط داعش و خدمت به جهان اسلام


سید مقاومت، مأموریت غیرممکن برای جوخه‌های ترور


مروری کوتاه بر فعالیت‌های نیروی قدس سپاه و سردار سلیمانی؛ در افغانستان


سلیمانی و مسعود، دو فرمانده‌ای که دو ابرقدرت را زمین‌گیر کردند


دوستی سردار شهید سلیمانی با قهرمان ملی افغانستان


افغانستانی های وحدت بخش/ اگر فاطمیون نبودند؟


شهید سلیمانی، شخصیت ماندگارتاریخ درخشان اسلام


کشتار سریالی خبرنگاران؛ افغانستان فقط برای جنایتکاران امن است


مذاکرات بین‌الافغانی با فشار امریکا علیه افغانستان


صهیونیست‌ها تا چه حد آماده یک جنگ تمام عیار هستند؟

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

مشاور ریاست جمهوری: زندانیان طالبان به هیچ صورت آزاد نخواهند شد

بخشش‌های دقیقهٔ نودی ترامپ؛ استیو بنون، مشاور پیشین خطاکار هم عفو شد

بازنگری توافق امریکا با طالبان، برنامه وزیرخارجه پیشنهادی بایدن

بلینکن: ائتلاف‌ها احیا می‌شوند/ با جهان آن طور که هست تعامل می‌کنیم نه آنطور که بود

وعده مقام اطلاعاتی دولت بایدن برای انتشار گزارش قتل خاشقجی

ترامپ در سخنرانی خداحافظی: جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است

روحانی : زندگی سیاسی ترامپ تمام شد، اما برجام زنده ماند/ امروز توپ در زمین آمریکاست

چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد

آمریکا: به برجام باز می‌گردیم به شرطی که فعالیت های موشکی ایران را در بر بگیرد

قصد ترامپ برای ایجاد یک حزب سیاسی جدید

رئیس سی‌آی‌اِی آمریکا استعفا داد

۳ سرباز ارتش افغانستان در هرات ترور شد

هشدار سازمان جهانی بهداشت: به زودی هر هفته شاهد ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از کرونا خواهیم بود

نگرانی دیدبان حقوق بشر: افغانستان سال خطرناکی را در پیش رو دارد

امرالله صالح: در تابستان سال آینده، یکی از چهار انتخابات پیش رو برگزار خواهد شد

نیروهای دولتی گواتمالا کاروان بزرگ مهاجران هندوراسی را متفرق کردند

۱۰ نیروی ارتش افغانستان در حملۀ طالبان کشته شدند

تأثیر ویتامین D در مقابل ویروس

زلاتان پیر شدنی نیست/ رکوردشکنی در 39 سالگی/ میلان قهرمان نیم فصل ایتالیا شد

ارگ: رئیس جمهور هیچ عضو کابینه را تهدید نکرده

دو دختر که از افراد مشهور در شهر کابل باج‌گیری می‌کردند، بازداشت شدند

۲ قاضی در شهر کابل ترور شدند

توهین نژادپرستانه به ندیم امیری در بوندس لیگا

راکت ایران در فاصله 160 کیلومتری کشتی آمریکایی فرود آمد

تلاش به احیای خط آهن ترکیه-ایران- پاکستان


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.