درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1398-12-09  |  2020-02-28  |  بروز شده در: 1398/12/09 - 21:28:4 FA | AR | EN
گفتگوی تلفنی پوتین و اردوغان/ لاوروف: ارتش سوریه حق دارد با تروریست‌ها در ادلب بجنگد             حرکت ناوهای موشک انداز روسیه به سمت سواحل سوریه            انتخابات پارلمانی تاجیکستان؛ انتخابات بی رقابت            پایان هفته سیاه بورس‌های جهان؛ خاطرات تلخ ۲۰۰۸ برای سهامداران زنده شد             طالبان: ۳۰ کشور و نهاد بین‌المللی در مراسم امضای توافق امریکا و طالبان دعوت شده‌اند            «خلیلزاد» از تیم انتخاباتی «عبدالله» خواستار معرفی فهرست مذاکره کننده با طالبان شد            اولین رئیس‌جمهور در دنیا کرونا گرفت؟             مسکو: هرگونه اقدام نظامی ترکیه در ادلب "پایانی ناگوار" برای آنکارا دارد             همنشینی ماه و زهره در ساعات آینده            ویروس کرونا در جهان؛ ۵۶ کشور آلوده و ۲۸۰۰ نفر قربانی شدند            وزیر دفاع امریکا و دبیر کل ناتو فردا به کابل سفر می کنند            چهار نماینده مجلس ایران به ویروس کرونا مبتلا شدند             درگیری خونین در ادلب/تأیید کشته شدن ۳۳ سرباز ترکیه/تشکیل جلسه اضطراری به ریاست اردوغان            رد گزارش بی‌بی‌سی؛ طالبان با دولت افغانستان مذاکره نمی‌کند            احتمال فرستادن جنگ افزار بیولوژیکی چین به پاکستان            

تاریخ نشر: 1393/5/20 - 02:18:15
تعداد بازدید: 1065
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشرف غنی، پروژه ناکام غرب
اشرف غنی، پروژه ناکام غرب

نویسنده: علی عمرانی
 "اشرف غنی احمدزی"، تکنوکرات سکولار، آدمی مریض الحال، عصبی مزاج، احساساتی، با کمترین جدان و تعهد ملی، شهرت و قدرت طلب، منهای کاریزمای رهبری و هویت فردی و ملیست. هرچند وی را میتوان از تکنوکرات‌های دست اول افغانستان دانست اما از لحاظ شخصیتی سَبُک و بیمتانت و در مقام رهبری کشور، نمونه‌ی بدتر شاه شجاع است. از گذشته‌ی کاری وی بخوبی فهمیده میشود که هیچگاه در مقام رهبری قرار نداشته بل بحیث کارمند اجرای وظیفه نموده، ابزار دست کارفرمایان بوده است. پایگاه اجتماعی او در تناسب رقبایش نزدیک به صفر است. اوج اقتدار اجتماعی او در انتخابات سال 1388 بود که با کسب کمتر از چهار درصد آراء به مقام چهارم قرار گرفت. پس از انتخابات سال 1388، برخلاف رقبایش، هیچگونه کار سیاسی یا اجتماعی مأثری انجام نداد. اما، رقیب او "عبدالله عبدالله" هر چند به پایه‌ی علمی او نیست اما برخلاف غنی، شخصی میانه رو، استوار، متعهد، متواضع، مردمی و دارای هویت افغانی و کاریزمای رهبری است. عبدالله برخلاف غنی و اکثریت نزدیک به مطلق نخبه‌های سیاسی سه دهه اخیر افغانستان حتی رهبران نسل اول جهاد، افغانی‌تر است. او تمام دوران زندگی اش را از تحصیلات تا مبارزاتش در افغانستان بوده، با فراز و فرودهای که دیده است به تمام زوایای پیدا و پنهان جامعه اش آشنا شده است. عبدالله نه متأثر از زرق و برق دنیای غرب و نه هواخواه اخوانی مصر و وهابی – افراطی گری سعودی بل برآمده از درد و رنج ملتی است که برای دفاع از هویت و ناموس مادروطن صدها هزار شهید و میلیون‌ها معلول و بیخانمان داده است. در ضمن، عبدالله برخلاف غنی تجربه مبارزات سیاسی و رهبری موفق و تأثیر گذار در روندها و فرایندهای سیاسی – اجتماعی افغانستان داشته است. اما چگونه "اشرف غنی احمدزی" تا این حد به ارگ ریاست جمهوری نزدیک شده است!؟ 
دو عامل در این باره قابل تأمل است: 
1. شخصیت عبدالله و غنی: با یک دید کوتاه در درازنای زندگی دو طرف میشود فهمید که عبدالله انسانیست میانه رو، مبارز، با ثبات و دارای شخصیت فردی و ملی؛ برخلاف، رقیبش غنی نشان داده است که بیشتر به رباط هوشمند شبیه است تا آدمی با اراده. 
2. منافع قدرت‌های جهان و منطقه: قدرت‌های جهان و منطقه در پی منافع ملی خویش اند و افغانستان یکی از بزنگاه‌های این قدرت‌ها برای تثبیت جایگاه جهانی شان و یا به زیر کشیدن رقیب است. گزینه مطلوب در این بازی، مهره ایست بیاراده تا رهبری با اقتدار ملی. 
پس به سادگی میشود فهمید که عروسک خیمه شب بازی دست پرورده‌ی غرب به نام غنی با عطشی که به قدرت دارد، مهره‌ی پیاده‌ی ایده آلی برای بازیگران غربی است. عناصر غربی این بازی از همان ابتدای زمزمه‌ی برگزاری انتخابات و کاندیداتوری غنی، یکی از دو سناریو را در نظر داشتند: 
1. برنده شدن غنی: اگر وی برنده این دور انتخابات ریاست جمهوری شود، عنصر دست نشانده‌ی خوبی برای تأمین منافع آن‌ها است (ایده آل مطلوب)؛ چیزی که در مدت زعامت کرزی محقق نشد. 
2. برنده نشدن: و اگر برنده نشود، آشیل پاشنه و نیروی فشار دولت به رهبری غیر از اشرف غنی میشود که نتیجه آن دولتی ضعیف و درگیر در کشمکش‌های جناحی داخلی خواهد بود. 
اتاق‌های فکر غرب با لابی گری و حمایت مالی و فکری، در دور اول انتخابات، غنی را با دسته‌ی نامتجانس اش به جایگاه دوم رساند و با بردن انتخابات به دور دوم، نقاط ضعف دسته تحول و تداوم بوسیله افرادی مانند "خلیلزاد"، "علی احمد جلالی" و کمک‌های تخنیکی کشورهای مرجع به سرعت ترمیم شده، با مهندسی انتخابات و تقلب‌های گستره و باورنکردنی، او را یک قدم استوارتر دیگر به ارگ ریاست جمهوری نزدیک کردند. 
رسیدن پای غنی به دروازه ارگ و به بازی گرفتن عبدالله نه از مغز متفکر او بل از بازیگران پشت صحنه است. او سکولار مسخ شده و مدل ناجور پشتون سنتی است که با رفتار پوپولیستی، خود را پشتون قبیلوی جا زد و با دادن رنگ و بوی قومی به انتخابات، خودش را به جایگاه مطلوب رساند. این دوگانگی ذاتی و ظاهری او را با پشتون‌ها که عمدتا مردمان متدین و با اصل نسب هستند در تقابل قرار داده، بزودی همین رعایای قومی به دشمنان خونی او تبدیل خواهند شد (نمونه‌ی امان الله خان (هرچند غنی شاه شجاع است نه امان الله)). 
هزینه پروژه احمدزی برای حامیانش کمر شکن خواهد بود زیرا استفاده ابزاری محض از یک چهره‌ی پشتون و بازی کردن با غیرت پشتون والی هم دولت دست نشانده و هم حامیانش را به درد سرهای پیش بینی نشده‌ای گرفتار خواهد کرد. 
احمدزی در تقابل میان منافع ملی و منافع حامیانش به ملت خواهد باخت. او نخوا¬¬هد توانست دوره پنج ساله ریاست جمهوری اش را به پایان برساند. نارضایتی انشعابی‌های دسته‌ی خود و طرفداران رقیبش از یک سو و در تقابل قرار گرفتن با منافع ملی از سوی دیگر، کار دولت او را ناتمام خواهد گذاشت و یا هم در خوشبینانه ترین حالت، دولت او زیر فشار جریان‌های ملی گرای داخلی فلج گردیده، اعتبار نیم بند سیاسی اش بکلی از بین رفته، در انتخابات بعدی ناکام خواهد شد. 

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/2331


*
*

*نیز بخوانید

انتخابات پارلمانی تاجیکستان؛ انتخابات بی رقابت


ویروس کرونا: چگونه می‌توانیم از خود در برابر یک بیماری همه گیر جهانی محافظت کنیم؟


طرح امریکا: افغانستان در مسیر فدرالیسم


قیام سوم حوت؛ اشغال منتفی است


جانشین ابومهدی المهندس کیست؟


مقاله سراج‌الدین حقانی به نیویارک تایمز؛ ما طالبان چی می‌خواهیم


تنهایی ترکیه در سیاست خارجی و تهدید بزرگ از نظر عبدالله گل


نگاهی به توافق طالبان و امریکا در ایستگاه آخر


وقتی تیر غنی در مونیخ به سنگ خورد! / چه کسی غمخوار افغانستان است؟


چین و هنگ‌کنگ؛ یک کشور با دو نظام!


واشنگتن پست: افغانستان، قرعه برد و باخت انتخاباتی ترامپ


26 دلو؛ برنده و بازنده یک انقلاب


احتمال مبتلا شدن دو سوم جمعيت جهان به ويروس کرونا


بایدن و تجزیه افغانستان به عنوان راهبرد امریکا


بازنشر/ 26 دلو و 22 بهمن روزهای پیروزی حق بر باطل


انقلاب ایران طلوع نور بود


حاشیه‌های مرگ افشاگر شیوع کرونا


نئولیبرالیسم چگونه عامل گسترش فقر، جنگ و کشتار شد؟


دشمنی اردوغان و سعودی در «انتخابات» علنی می‌شود؟


چرا ترکیه به تهدید امنیت ملی رژیم صهیونیستی تبدیل شد؟


گزارش: «معامله قرن» چیست و جزئیات آن کدام است؟


واکنش شاعر افغانستان به اظهارات جنجالی «اشرف غنی» درباره زبان فارسی


جمهوری‌خواهان با ترامپ منتظر بحران بعدی باشند


صلح با طعم امریکایی!


خلیل‌زاد دست از پا درازتر در کابل

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

هشدار اروپا درباره وقوع "جنگ تمام عیار جهانی" در ادلب

گفتگوی تلفنی پوتین و اردوغان/ لاوروف: ارتش سوریه حق دارد با تروریست‌ها در ادلب بجنگد

حرکت ناوهای موشک انداز روسیه به سمت سواحل سوریه

انتخابات پارلمانی تاجیکستان؛ انتخابات بی رقابت

پایان هفته سیاه بورس‌های جهان؛ خاطرات تلخ ۲۰۰۸ برای سهامداران زنده شد

طالبان: ۳۰ کشور و نهاد بین‌المللی در مراسم امضای توافق امریکا و طالبان دعوت شده‌اند

«خلیلزاد» از تیم انتخاباتی «عبدالله» خواستار معرفی فهرست مذاکره کننده با طالبان شد

اولین رئیس‌جمهور در دنیا کرونا گرفت؟

مسکو: هرگونه اقدام نظامی ترکیه در ادلب "پایانی ناگوار" برای آنکارا دارد

همنشینی ماه و زهره در ساعات آینده

ویروس کرونا در جهان؛ ۵۶ کشور آلوده و ۲۸۰۰ نفر قربانی شدند

وزیر دفاع امریکا و دبیر کل ناتو فردا به کابل سفر می کنند

چهار نماینده مجلس ایران به ویروس کرونا مبتلا شدند

درگیری خونین در ادلب/تأیید کشته شدن ۳۳ سرباز ترکیه/تشکیل جلسه اضطراری به ریاست اردوغان

رد گزارش بی‌بی‌سی؛ طالبان با دولت افغانستان مذاکره نمی‌کند

احتمال فرستادن جنگ افزار بیولوژیکی چین به پاکستان

کشته شدن یک زن توسط دزدان مسلح در کابل

چگونه از اطلاعات شخصی‌مان در اینستاگرام محافظت کنیم؟

خوردن سگ و گربه در شهر شنژن چین ممنوع اعلام می‌شود

توافقنامه صلح امریکا و طالبان فردا امضا می‌شود

کرزی: تنش‌های انتخاباتی باید قبل از شروع مذاکرات بین‌الافغانی حل شود

۲۰ کشته و ۱۹۰ مجروح در اعتراضات هندی‌ها به سفر ترامپ و لایحه جنجالی

تحقیق از سربازان استرالیایی به ظن ارتکاب جنایات جنگی در افغانستان

واکنش «عبدالله» به اظهارات مقامات امریکایی: از آرای پاک مردم افغانستان دفاع می‌کنیم

صادرات افغانستان نسبت به سال قبل ۱.۳ درصد کاهش یافته/ ایران بزرگترین شریک بازرگانی افغانستان


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.