درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1398-11-29  |  2020-02-18  |  بروز شده در: 1398/11/29 - 16:38:3 FA | AR | EN
"این انسانیت نیست"؛ گزارش ایندیپندنت از داخل زندان زنان در بحرین            چین، اویغورها را بابت مسلمان بودن دستگیر می‌کند            نگاهی به توافق طالبان و امریکا در ایستگاه آخر            ابزار تازه برای مقابله با برهنه‌نمایی در شبکه اجتماعی توییتر            کشته شدن سرباز اوکراینی در گلوله‌باران دونباس؛ مسکو به اخلال در روند صلح متهم شد            انجمن‌های اسلامی در آلمان خواستار حفاظت بهتر از مساجد هستند             انتقاد بولتون از سیاست خارجی دولت ترامپ در قبال ایران             حمله هوایی امریکا و ادامه کشتار غیرنظامیان در غرب افغانستان            نتایج نهایی انتخابات افغانستان تا ساعتی دیگر اعلام می‌شود +لیست کابینه احتمالی اشرف‌غنی             سفارت آمریکا در کابل: اشتباه شوروی در افغانستان را تکرار نمی‌کنیم             حکم بازداشت ۲۲۸ نفر دیگر در ترکیه به اتهام ارتباط با فتح‌الله گولن صادر شد            نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری شام امروز اعلام خواهد شد             وقتی تیر غنی در مونیخ به سنگ خورد! / چه کسی غمخوار افغانستان است؟            کشته شدن ۹ تن از نیروهای خیزش مردمی افغانستان در حمله طالبان            جف بزوس ۱۰ میلیارد دلار برای مبارزه با تغییرات اقلیمی خرج می‌کند            

تاریخ نشر: 1398/10/24 - 19:55:5
تعداد بازدید: 163
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

۱۰ اقدام آمریکایی-اروپایی برای گرفتن امتیازهای اساسی از روسیه
"فشار حداکثری" واشنگتن و "صبر استراتژیک" مسکو دو روی تقابل در سوریه

مسؤولان آمریکایی تلاش می‌کنند همتایان اروپایی خود را به در پیش گرفتن شیوه جدیدی مبنی بر اعمال فشار حداکثری بر دمشق برای اجرای ۱۰ اقدام سیاسی، نظامی و اقتصادی ترغیب کنند تا در ادامه بتوانند مسکو را به اعمال فشار بر دمشق و دادن امتیازهای اساسی در رابطه با دو مساله تعیین میزان نفوذ ایران در سوریه و اجرای اصلاحات سیاسی مطابق با قطعنامه ۲۲۵۴ برای بازگشت پناهجویان و برقراری ثبات در سوریه تشویق کنند.

 به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، موج اول ناامیدی جدید غرب پس از پایان اقدامات کمیته قانون اساسی در اواخر نوامبر گذشته آغاز شد، واشنگتن و کشورهای اروپایی، دولت سوریه را مسؤول ناکامی در رسیدن به هر گونه پیشرفتی در فعالیت‌های کمیته برای آغاز اصلاحات قانون اساسی و اجرای نقشه راه قطعنامه ۲۲۵۴ دانستند که شامل اصلاحات قانون اساسی و ایجاد شرایط بی‌طرف تا برگزاری انتخاباتی با مدیریت سازمان ملل است.

موج دوم ناامیدی به این دلیل شکل گرفت که مسکو آنگونه که کشورهای غربی می‌خواستند دمشق را برای استقبال از گی‌یر پدرسن، فرستاده سازمان ملل جهت توافق بر سر برنامه‌های کمیته قانون اساسی تحت فشار نگذاشت و اعضای هیئت دمشق را به استقبال از نشست‌ها تشویق نکرد.

واشنگتن بیشتر تمایل دارد کشورهای اروپایی را به در پیش گرفتن شیوه اعمال "فشار حداکثری" و "صبر استراتژیک" با دمشق و مسکو مطابق با سازوکارهای دولت آمریکا تشویق کند که این سازوکارها عبارت‌ هستند از:

۱، حضور نظامی در شمال شرق سوریه و به طور مشخص در نزدیکی مرزهای عراق برای بستن مسیر تهران-بغداد-دمشق-بیروت و بازداشتن دولت سوریه از کنترل بر منابع نفتی و ثروت‌های استراتژیک شرق فرات.

۲، توصیه به کشورهای عربی برای عدم آغاز هرگونه عملیات عادی‌سازی سیاسی و دیپلماتیک دو جانبه یا جمعی با دمشق و عدم مشارکت در بازسازی‌ها و پروژه‌های اقتصادی.

۳، تشویق کشورهای اروپایی به حفظ یکپارچگی در موضعگیری‌شان که بر ارتباط مشارکت در بازسازی‌های سوریه با دستیابی به هرگونه پیشرفت قابل اعتمادی در روند سیاسی و عدم افتتاح سفارت‌های اروپایی در دمشق استوار است.

۴، اعمال مجموعه جدیدی از تحریم‌های آمریکا علیه دمشق با آغاز اجرای "قانون سزار" در آینده نزدیک، قانونی که کنگره آمریکا تصویب و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا آن را امضا کرد.

۵، تشویق کشورهای اروپایی به اعمال دور جدیدی از تحریم‌های اقتصادی بر فعالان اقتصادی که در بازسازی‌ها مشارکت دارند، کشورهای اروپایی درباره پیش‌نویس لیست توافق کرده‌اند.

۶، توقف رویکرد "قدم به قدم" فرستاده سازمان ملل به معنای آمادگی کشورهای اروپایی برای عادی‌سازی و کاهش تحریم‌ها و یا عدم اعمال تحریم‌ها در صورتی که دمشق گام‌های مثبتی را در مسیر روند سیاسی بردارد.

۷، تشویق فرستاده سازمان ملل به بررسی درگاه‌های جدیدی برای اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ همانند تلاش برای ایجاد بستری بی‌طرف و آزادسازی بازداشت‌شدگان و زندانی‌ها.

۸، تشویق کشورهای اروپایی به میزبانی کنفرانس حامیان مالی سوریه در بروکسل به شکلی که این کشورها تریبونی برای پشتیبانی مالی کمک‌های بشردوستانه و رسیدگی به پرونده پناهجویان باشند و در عمل کشورهای غربی (آمریکا و اروپایی‌ها) سه شیوه تحریم‌ها، عادی‌سازی-مشروعیت و بازسازی‌ها برای اعمال فشار در اختیار دارند.

۹، یافتن ابزارهایی برای بهره‌برداری از بحران اقتصادی لبنان با هدف محروم کردن دمشق از طریق منابع ارز خارجی و در ادامه کاهش دوباره ارزش لیره که روز دوشنبه هر هزار لیره معادل یک دلار آمریکا رسید.

۱۰، صدور مجوز برای برخورد گزینشی میان نیروهای سوریه دموکراتیک شرق فرات و دمشق در رابطه با منابع طبیعی همچون نفت به شکلی که این امر منابع ارز خارجی برای هم‌پیمانان واشنگتن و نه مازاد ارز خارجی در دمشق را فراهم می‌کند.

در مقابل مسکو پس از سفر اخیر سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه به واشنگتن و بازگشت ناامیدانه او در پی بلوکه نکردن قانون سزار از سوی ترامپ با گام‌های مثبت سوریه، شیوه متفاوتی را در پیش گرفت.

رویکرد روسیه بر "صبر استراتژیک" مطابق با درک خود حساب باز کرده است، مسؤولان آن بر این باورند که امکان "خریدن زمان و انتظار" وجود دارد زیرا هزینه جنگ در سوریه پایین است، همانگونه که کرملین در گرو تاریخ‌های انتخابات و تغییر در ساختار سیاسی نبوده و اسیر برنامه‌های داخلی نیست. اتکا به این رویکرد روسیه شامل بروز چالش‌هایی در اروپا در پی مهاجرت، تروریسم و بروز بحران‌های جدیدی است که از یک سو در خاورمیانه به آن فرصت داده و از سوی دیگر از توجه‌ها به مساله سوریه کاسته می‌شود و از سوی دیگری نیز مسؤولان سوریه می‌توانند کنترل و قدرت خود در جغرافیای این کشور و نهادهای آن را بازیابند. در این راستا می‌توان به سرنخ‌های موجود در گزارش‌های رسمی روسیه درباره سفر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور به دمشق اشاره کرد که بر وجود امنیت در دمشق و فرودگاه بین‌المللی آن و نیز موفقیت دولت در بازیابی امکانات خود و همچنین وجود ثبات در سوریه متمرکز است.

همچنین تاکید روسیه در شورای امنیت بر اعمال شروط خود بر کشورهای غربی است، روسیه در راستای تلاش برای تشویق کشورهای غربی به همکاری در دمشق و عادی‌سازی روابط با آن از درگاه کمک‌های بشردوستانه و نیز ادامه سرمایه‌گذاری پوتین بر همکاری با رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌اش جهت حصول توافق‌ها و مزایده‌هایی در سوریه در ازای تقویت همکاری‌های استراتژیک دو جانبه و ایجاد چالش‌های دیگر برای اروپا و اعمال فشار بر پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، گذرگاه‌های هم‌مرز با اردن و عراق را جهت انتقال کمک‌های بشردوستانه به سوریه حذف کرده و ادامه کمک‌رسانی‌ها از دو گذرگاه موجود در حدفاصل ترکیه و شمال سوریه را تمدید کرد.

انتهای پیام

 

 

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/12731


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

نگاهی به توافق طالبان و امریکا در ایستگاه آخر


وقتی تیر غنی در مونیخ به سنگ خورد! / چه کسی غمخوار افغانستان است؟


چین و هنگ‌کنگ؛ یک کشور با دو نظام!


واشنگتن پست: افغانستان، قرعه برد و باخت انتخاباتی ترامپ


26 دلو؛ برنده و بازنده یک انقلاب


احتمال مبتلا شدن دو سوم جمعيت جهان به ويروس کرونا


بایدن و تجزیه افغانستان به عنوان راهبرد امریکا


بازنشر/ 26 دلو و 22 بهمن روزهای پیروزی حق بر باطل


انقلاب ایران طلوع نور بود


حاشیه‌های مرگ افشاگر شیوع کرونا


نئولیبرالیسم چگونه عامل گسترش فقر، جنگ و کشتار شد؟


دشمنی اردوغان و سعودی در «انتخابات» علنی می‌شود؟


چرا ترکیه به تهدید امنیت ملی رژیم صهیونیستی تبدیل شد؟


گزارش: «معامله قرن» چیست و جزئیات آن کدام است؟


واکنش شاعر افغانستان به اظهارات جنجالی «اشرف غنی» درباره زبان فارسی


جمهوری‌خواهان با ترامپ منتظر بحران بعدی باشند


صلح با طعم امریکایی!


خلیل‌زاد دست از پا درازتر در کابل


رویکرد ضداخوانی دولت تاجیکستان؛ اهداف و پیامدها


ایندیپندنت| «معامله قرن» سند چرندی است که باغ وحش ترامپ تولید کرده است


امارات، بازیگری تازه در صحنه سیاسی و اقتصادی خاورمیانه


کرونا؛ تاثیرات اقتصادی بر چین و استقبال آمریکا


انصارالله و پایان راهبرد صبر و انتظار


هند در آتش سیاست‌های بحران‌ساز مودی


طرح معامله قرن؛ جنینی که مرده متولد شد

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

اشرف غنی برنده انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام شد

"این انسانیت نیست"؛ گزارش ایندیپندنت از داخل زندان زنان در بحرین

چین، اویغورها را بابت مسلمان بودن دستگیر می‌کند

نگاهی به توافق طالبان و امریکا در ایستگاه آخر

ابزار تازه برای مقابله با برهنه‌نمایی در شبکه اجتماعی توییتر

کشته شدن سرباز اوکراینی در گلوله‌باران دونباس؛ مسکو به اخلال در روند صلح متهم شد

انجمن‌های اسلامی در آلمان خواستار حفاظت بهتر از مساجد هستند

انتقاد بولتون از سیاست خارجی دولت ترامپ در قبال ایران

حمله هوایی امریکا و ادامه کشتار غیرنظامیان در غرب افغانستان

نتایج نهایی انتخابات افغانستان تا ساعتی دیگر اعلام می‌شود +لیست کابینه احتمالی اشرف‌غنی

سفارت آمریکا در کابل: اشتباه شوروی در افغانستان را تکرار نمی‌کنیم

حکم بازداشت ۲۲۸ نفر دیگر در ترکیه به اتهام ارتباط با فتح‌الله گولن صادر شد

نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری شام امروز اعلام خواهد شد

وقتی تیر غنی در مونیخ به سنگ خورد! / چه کسی غمخوار افغانستان است؟

کشته شدن ۹ تن از نیروهای خیزش مردمی افغانستان در حمله طالبان

جف بزوس ۱۰ میلیارد دلار برای مبارزه با تغییرات اقلیمی خرج می‌کند

غنی: کاهش ۴ هزار نیروی امریکایی هیچ تأثیری بر وضعیت نمی‌گذارد

انتخابات در عصر دیجیتال در خطر دستکاری و تقلب قرار دارد

کودک دو ساله مادراش را از مرگ نجات داد

هشدارها برای تشکیل حکومت موازی در افغانستان

اتحادیه اروپا تحریم تسلیحاتی بلاروس را تمدید کرد

حماس با ارسال عکس‌های زنان جذاب گوشی سربازان اسرائیلی را هک کرد

انفجار انتحاری در کویته پاکستان دست‌کم ۱۰ کشته بر جا گذاشت

اعتراض باشنده‌گان کابل در پیوند به بهای بلند اینترنت

وفاداری پپ به سیتی؛ حتی اگر به لیگ 2 مارا بفرستند، خواهم ماند


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.