درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-04-22  |  2020-07-12  |  بروز شده در: 1399/04/22 - 14:35:1 FA | AR | EN
امارات شورشیان لیبی را به پهپادهای اسرائیلی مجهز می‌کند/ احتمال تجهیز دولت وفاق ملی به اس ۴۰۰            گوترش: با قطعنامه شورای امنیت، ۲.۸ میلیون سوری از کمک‌ها برخوردار می‌شوند            معرفی نامزد حزب سبزهای آمریکا برای ریاست جمهوری            ۲۱۸۶ ابتلا و ۱۹۴ فوتی جدید ویروس کرونا در ایران            بخش پلیس شهرداری کابل به اتهام فساد لغو شد            شمار قربانیان ویروس کرونا در افغانستان از مرز ۱۰۰۰ نفر گذشت             حامد کرزی: طرف‌های درگیر از جنگ دست برداشته و مذاکره را آغاز کنند            همسر سابق موسس آمازون ثروتمندترین زن امریکا شد            مشاور پیشین ترامپ: دانشمندان چینی با تسلیم‌شدن به امریکا راز منشای کرونا را فاش کردند            مدرک؛ فهرست ده‌ها عضو پیشین مجلس که تجهیزات نظامی حکومت را تسلیم نکرده‌اند            عمران خان: خطر تکرار فاجعه قتل عام سربرنیتسا این بار در کشمیر جدی است            کشته شدن ۲ مأمور پلیس در تیراندازی‌های تگزاس            کره شمالی: بریتانیا بازیچه دست آمریکاست / آنها هزینه تحریم ما را خواهند پرداخت            طرح پلوسی برای محدودکردن قدرت و اختیارات ترامپ در عفو محکومان             شورای مصالحه افغانستان: دولت و طالبان بر سر مذاکرات بین‌الافغانی مانع ایجاد نکنند            


تاریخ نشر: 1396/3/9 - 10:19:46
تعداد بازدید: 629
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سکوت معنادار رسانه‌های غربی در برابر کشتار غیرنظامیان توسط ائتلاف آمریکایی
سکوت معنادار رسانه‌های غربی در برابر کشتار غیرنظامیان توسط ائتلاف آمریکایی

ائتلاف آمریکایی طی سه سال گذشته بیش از 18هزار و 600 حمله در عراق و سوریه انجام داده است و آمار کشته شدگان غیر نظامی که از سوی رسانه‌های غربی ارائه میشود؛ غیر منطقی و غیرواقعی‌ مینماید

وابستگی به رسانه‌های قدرتمند، از الزامات زندگی در دنیای اطلاعات امروز است، غول‌های رسانه‌ای که میلیون‌ها بیننده در سراسر دنیا دارند و با بزرگ‌نمایی و یا نادیده گرفتن یک موضوع در جریان‌سازی بسیار موثر هستند. رسانه‌‌های غربی که جریان اصلی اطلاع‌رسانی دنیا را در دست دارند در بسیاری از موارد، حقایق را وارونه نمایش میدهند، کتمان میکنند، تحریف یا سانسور مینمایند و حتی جریانات و تصمیمات سیاسی را جهت‌دهی و یا از مسیر اصلی منحرف میسازند.

شاید بتوان برای تاکتیک‌های رسانه‌های غربی در جهت تحریف بسیاری از خبرها، گریزی به نظریات آنتونیو گرامشی در ارتباط با هژمونی رسانه‌ای زد. مطابق نظر وی،اهالی رسانه و روشنفکران بر اساس ایدئولوژی خودشان عمل می‌کنند نه واقعیات موجود؛ زیرا این منافع یا تفکر حاکم بر جامعه خودشان، به طور ناخودآگاه در ضمیر دست‌اندرکاران رسانه‌ها جای دارد و از این روی رسانه‌ها، مجری ایدئولوژی حاکم جامعه خود هستند. یکی از بهترین مصداق‌ها در این ارتباط آمار کشته شدگان توسط ائتلاف آمریکایی در عراق است. گروه نظارتی ایر وارز (air wars ) یک گروه فعال در این زمینه است که با رصد فعالیت‌های ائتلاف آمریکایی ضد داعش، آمار کشته شدگان غیر نظامی این ائتلاف از تابستان 2014 را بیش از 3 هزار نفر میداند در حالی که ارتش آمریکا و طبعاً رسانه‌های همسو این تعداد را کمتر از 300 نفر اعلام می‌کنند.

ائتلاف آمریکایی طی سه سال گذشته بیش از 18 هزار و 600 حمله در عراق و سوریه انجام داده است و آمار کشته شدگان غیر نظامی که از سوی رسانه‌های غربی ارائه میشود؛ غیر منطقی و غیرواقعی‌ مینماید؛ چراکه بیش از 400 هزار نفر در پرجمعیت‌ترین بخش شهر موصل اقامت دارند و هرگونه حمله بیهدف به این مناطق می‌تواند بدترین فجایع را به دنبال داشته باشد.

حتی بسیاری معتقدند که بیشترین میزان غیر نظامیان کشته شده در عملیات آزادسازی موصل، توسط ائتلاف آمریکایی صورت گرفته است و وخامت این مسئله به حدی است که شورای قضایی شهر موصل با فاجعه زده خواندن موصل خواستار توقف حملات بیهدف ائتلاف آمریکایی شده است.

با این وجود، نکته قابل توجه این است مطالبی که رسانه‌های آمریکایی و اروپایی از موصل منتشر می‌کنند، گزارش‌های سانسور شده از موفقیت‌های بی‌نظیر نیروهای ائتلاف آمریکایی در مبارزه علیه تروریسم بین‌المللی است، ولی هیچ تصویر زنده‌ای برای اثبات این ادعاها پخش نمی‌شود. باید توجه داشت که سیاست و استانداردهای دوگانه در رفتار رسانه‌های غربی کاملا مشهود است‌. به عبارت دیگر، آنها در برابر کشتار غیر نظامیان در موصل سکوت کامل دارند در حالی که در جریان نبرد حلب رویه‌های متفاوتی را دنبال می‌کردند. در جریان آزاد سازی حلب توسط نیروهای سوری و هم پیمانان آن، رسانه‌های غربی و عربی در حجم بسیار وسیعی با بزرگ نمایی و اعتراض، کشته شدن غیر نظامیان را مطرح و ابراز نگرانی میکردند.

در موصل با جمعیت یک میلیون نفری معلوم نیست تا کنون چه شماری از غیرنظامیان قربانی شده‌اند. برخی از مقامات روسی نیز اعلام کرده بودند هیچ خبرنگار و رسانه‌ای در موصل فعالیت نمی‌کند و این مساله باعث شده است، مقام‌های آمریکایی گزارش‌های سانسور شده حاوی اطلاعات غیر واقعی از عملیات هوایی ائتلاف منتشر کنند. این درحالی است که وزارت خارجه روسیه در چند ماه گذشته اعلام کرد که تنها در ماه اول سال جاری میلادی حملات ائتلاف آمریکایی 17 درصد افزایش یافته و 700 نفر غیر نظامی نیز در موصل جان خود را از دست داده‌اند.

آنچه امروز در موصل در اثر حملات ائتلاف، رخ می‌دهد نمونه عینی یک تراژدی است و نکته اسفبار در این رابطه سکوت محافل بین‌المللی حتی نهادهای سازمان ملل متحد در برابر آن است. به نحوی که بر اساس گزارش روزنامه تلگراف در 23 مارس، سازمان ملل نیز تنها هشدار داده است که شهروندان موصل در خطر هستند و باید برای ماندن یا ترک موصل انتخاب کنند. همچنین در یک مورد از حملات ائتلاف در 17 مارس در موصل بیش از 100 نفر به صورت یکجا کشته شدند این در حالی است که وزارت دفاع آمریکا با تایید این مسئله، این میزان تلفات را ناشی از انفجار ثانویه توسط داعش دانسته و از سوی دیگر وزیر دفاع آمریکا نیز کشتار غیرنظامیان در جنگها را غیر قابل اجتناب اعلام می‌کند. همچنین برخی از رسانه‌های غربی نیز تأکید دارند که این تلفات در نتیجه حملات ائتلاف به داعش و اجتناب ناپذیر است.

به طور کلی آنچه که در رفتار رسانه‌های غربی و محافل بین المللی درباره وقایع غیر همسو با منافع به چشم میخورد، سکوت و یا سیاست توجیه سازی است. غربیها هم در توجیه تلفات غیر نظامیان توانمند هستند بدینگونه که عملیاتهایی را که منجر به کشته و مجروح شدن غیر نظامیان میگردد، اشتباهی و غیر قابل اجتناب معرفی میکنند و هم در این رابطه از امکانات و توانمندی بالای رسانه‌ای برخوردارند و به عبارت دیگر شبکه جهانی رسانه را در دست دارند. و مطابق میل و منافع خود عمل میکنند و نه بر اساس واقعیات.

 

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/6811


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

علل و پیامدهای تضعیف حزب جمعیت اسلامی افغانستان


هدف عربستان از سرمایه گذاری در افغانستان، توسعه اقتصادی یا جهادی مارکتینگ؟


واقعیت هولناک: وعده ترامپ برای کمرنگ شدن شیوع کرونا و تقویت اقتصاد دود شد!


تقلای امارات در زیر بار بحران اقتصادی کرونا / چشم انداز دوبی به کجا می رسد؟


شوک بزرگ بر توافق امریکا و طالبان


بهای سنگینی که آمریکا در دوران ریاست جمهوری ترامپ می‌پردازد


بانکداری در افغانستان


کودتا در حزب جمعیت اسلامی افغانستان!


تأثیرات کرونا بر اقتصاد افغانستان و راهکار برای بهبود رکود اقتصادی


حمایت کشورهای اساسنامه رم از دادگاه لاهه


زبان فارسی، زبان دانش است(بخش دوم)


زبان فارسی، زبان دانش است (بخش نخست)


هزاره‌ها در کجای معادلات قدرت افغانستان قرار دارند؟


پاکستان همچنان متهم اصلی تروریسم در افغانستان


آیا در روابط ایران و افغانستان جایی برای بازی دشمنان دو کشور هست؟


توافق سیاسی و آینده مبهم مبارزه با مواد مخدر در افغانستان


امریکا و سرکوب هزاره ها در آمار


ایران و حُسن میزبانی از مهاجران همسایه شرقی


همگرایی بین القاعده و طالبان در آینده افغانستان


نخست وزیر سومی که رژیم صهیونیستی را به مهلکه می‌برد


فحشا زیر چتر جنگ


ساختار امنیتی افغانستان و حضور افراد غیرمتخصص


آیا مصر و ترکیه به سمت جنگ پیش می‌روند؟


چهار دهه خدمت بی منت / وضعیت مهاجران افغانستان در ایران چگونه است؟


ظهور چالشهای جدید برای پاکستان در رابطه با افغانستان

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

موافقت شورای امنیت با تمدید مکانیسم ارسال کمک‌های انسانی به سوریه از طریق مرزها

امارات شورشیان لیبی را به پهپادهای اسرائیلی مجهز می‌کند/ احتمال تجهیز دولت وفاق ملی به اس ۴۰۰

گوترش: با قطعنامه شورای امنیت، ۲.۸ میلیون سوری از کمک‌ها برخوردار می‌شوند

معرفی نامزد حزب سبزهای آمریکا برای ریاست جمهوری

۲۱۸۶ ابتلا و ۱۹۴ فوتی جدید ویروس کرونا در ایران

بخش پلیس شهرداری کابل به اتهام فساد لغو شد

شمار قربانیان ویروس کرونا در افغانستان از مرز ۱۰۰۰ نفر گذشت

حامد کرزی: طرف‌های درگیر از جنگ دست برداشته و مذاکره را آغاز کنند

همسر سابق موسس آمازون ثروتمندترین زن امریکا شد

مشاور پیشین ترامپ: دانشمندان چینی با تسلیم‌شدن به امریکا راز منشای کرونا را فاش کردند

مدرک؛ فهرست ده‌ها عضو پیشین مجلس که تجهیزات نظامی حکومت را تسلیم نکرده‌اند

عمران خان: خطر تکرار فاجعه قتل عام سربرنیتسا این بار در کشمیر جدی است

کشته شدن ۲ مأمور پلیس در تیراندازی‌های تگزاس

کره شمالی: بریتانیا بازیچه دست آمریکاست / آنها هزینه تحریم ما را خواهند پرداخت

طرح پلوسی برای محدودکردن قدرت و اختیارات ترامپ در عفو محکومان

شورای مصالحه افغانستان: دولت و طالبان بر سر مذاکرات بین‌الافغانی مانع ایجاد نکنند

آخرین آمار جهانی کرونا/ ابتلای ۲۱۶ هزار نفر در ۲۴ ساعت گذشته +جدول آخرین تغییرات

واکنش بازپرس ویژه آمریکا به اقدام ترامپ در عفو مشاور مجرمش

هند و آلمان سفرای جدید برای افغانستان معرفی کردند

«آمیتاب باچان» تک ستاره سینمای بالیوود به کرونا مبتلا شد

چهار سرباز در درگیری با طالبان در شاهراه بغلان-سمنگان جان باختند

دونالد ترامپ سرانجام ماسک زد

یک مرد تازه رهاشده از زندان همسر و 3 کودک خود را کشت

حدود 70 درصد نمایندگان مجلس افغانستان به کرونا مبتلا شده اند

گزارشگر سازمان ملل در پاسخ به امریکا: حقوق و قوانین بین‌الملل، حقوق و قوانین امریکا نیست


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.