درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-11-02  |  2021-01-21  |  بروز شده در: 1399/11/01 - 12:16:0 FA | AR | PS | EN
بخشش‌های دقیقهٔ نودی ترامپ؛ استیو بنون، مشاور پیشین خطاکار هم عفو شد             بازنگری توافق امریکا با طالبان، برنامه وزیرخارجه پیشنهادی بایدن            بلینکن: ائتلاف‌ها احیا می‌شوند/ با جهان آن طور که هست تعامل می‌کنیم نه آنطور که بود            وعده مقام اطلاعاتی دولت بایدن برای انتشار گزارش قتل خاشقجی             ترامپ در سخنرانی خداحافظی: جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است             روحانی : زندگی سیاسی ترامپ تمام شد، اما برجام زنده ماند/ امروز توپ در زمین آمریکاست             چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد             آمریکا: به برجام باز می‌گردیم به شرطی که فعالیت های موشکی ایران را در بر بگیرد            قصد ترامپ برای ایجاد یک حزب سیاسی جدید            رئیس سی‌آی‌اِی آمریکا استعفا داد             ۳ سرباز ارتش افغانستان در هرات ترور شد             هشدار سازمان جهانی بهداشت: به زودی هر هفته شاهد ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از کرونا خواهیم بود             نگرانی دیدبان حقوق بشر: افغانستان سال خطرناکی را در پیش رو دارد            امرالله صالح: در تابستان سال آینده، یکی از چهار انتخابات پیش رو برگزار خواهد شد            نیروهای دولتی گواتمالا کاروان بزرگ مهاجران هندوراسی را متفرق کردند            


تاریخ نشر: 1394/3/20 - 03:42:52
تعداد بازدید: 721
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دربار آل سعود متشنج شده است
غوغا در خیمه شاهزاده‌ها
غوغا در خیمه شاهزاده‌ها

 

سعید سبحانی
اگرچه محمد بن سلمان و دیگر شاهزادگان وابسته به ملک سلمان نسبت به تصمیم گیری‌های اخیر وی بسیار راضی به نظر میرسند، اما درست در نقطه مقابل این ابراز رضایت، نوعی ابراز نارضایتی نیز وجود دارد! این نارضایتی از ابتدا و پس از تصمیم گیری‌های جنجالی ملک سلمان و فرزندش ظهور پیدا کرده بود اما هم اکنون خود را به صورتی جدی‌تر نمایان ساخته است. شواهد و مستندات جدید نشان میدهد با توجه به آنچه هم اکنون در ریاض میگذرد، نزاع گسترده شاهزاده‌ها با یکدیگر چندان دور از ذهن نخواهد بود!
طی روزهای اخیر و به دلیل ابتلای ملک سلمان به آلزایمر و رشد نشانه‌های بیماری وی، بسیاری از شاهزادگان از اینکه محمد بن سلمان و تعدادی دیگر از شاهزادگان اطراف وی امور مملکت را در دست گرفته اند بشدت نگران و ناراضی هستند.  در پی افزایش احتمال دچار شدن پادشاه عربستان به آلزایمر شدید، یک شاهزاده سعودی تهدید کرد که فاش میکند تصمیمات کنونی کشور را چه کسی صادر میکند.سعود بن سیف النصر بر روی صفحه خود در توئیتر، نوشته است که  اگر پادشاه، دچارعارضه‌ای شود که امکان تصمیم گیری را از او بگیرد، عقلای خاندانِ حاکم باید دست به کار شوند و جلوی سوء استفاده کسانی که به نام پادشاه برای کشور تصمیم میگیرند، بایستند.
این اظهارات بازتاب گسترده‌ای در فضای مجازی داشته است.مجتهد فعال سیاسی معروف سعودی که نامی مستعار دارد و برخی، بر این باورند که به سبب مطالب افشاگرانه از داخل خاندان حاکم، ممکن است یکی از شاهزاده‌ها باشد؛ درباره مطالب شاهزاده سعود، نوشت:
" این نوشته‌ها، تلویحا به دچار شدن پادشاه به آلزایمر اشاره داد و حاکی از آن است که جانشین ولیعهد که پسر اوست، به نام پادشاه، زمام تصمیم گیری را به دست گرفته است."
اما این نخستین مطلب شاهزاده سعود بن سیف النصر علیه اقدامات ملک سلمان و محمد بن سلمان نیست! وی در صفحه دیگری درتوئیتر  می نویسد:
"هر زمان نفوذ فرد در کشور عربستان بیشتر میشود شکایت از او نیز سخت‌تر میشود تا جایی که گاه شکایت از برخی مقامات در کشور محال است بویژه اینکه دولت در کشور تحت کنترل فردی مثل خالد التویجری، رئیس دیوان سلطنتی و محمد بن سلمان ژنرال کوچک، وزیر دفاع و جانشین ولیعهد باشد.با اطمینان میگویم نه تنها مردم کشور نمی توانند از خاندان سعود شکایت کنند بلکه حتی فرزندان و نوه‌های ملک عبدالعزیز هم از گرفتن حقشان در برابر افراد قوی‌تر از خود عاجزند... آن عدلی که این‌ها ادعا 
می کنند کجاست؟)
ترک خاک عربستان توسط شاهزادگان سعودی موضوع دیگری است که طی روزهای اخیر از سوی رسانه‌ها و مخالفان مختلف غربی مدنظر قرار گرفته است.  گزارش‌های اطلاعاتی غربی حاکی است که شاهزادگان سعودی از بیم شعله ور شدن آتش اختلاف در میان خاندان آل سعود در حال ترک عربستان هستند.
بر این اساس  شاهزادگان سعودی از ترس شعله ور شدن درگیری‌های خونبار میان افراد خاندان حاکم اخیراً بطور چشمگیری در حال کوچ کردن از عربستان به کشور مغرب و کشورهای غربی بویژه فرانسه و انگلیس هستند.خاندان آل سعود از ساختار حکومت جدید شکل یافته توسط سلمان بن عبدالعزیز شاه بیمار عربستان که زمام امور این کشور را به فرزندش سلمان و برادرزاده اش محمد بن نایف سپرده ناراضی هستند.به گفته محافل غربی، رهبران جناح‌های مخالف در درون خاندان آل سعود تحت مراقبت، پیگرد و اقامت اجباری قرار دارند.محافل یاد شده احتمال دادند که برخی از شاهزادگان سعودی بویژه آن دسته از کسانی که هنوز پست‌های رسمی در اختیار دارند و در میان محافل امنیتی و اطلاعاتی عربستان دست دارند، با تشکیل گروههای مسلح و انجام عملیات انفجار و ترور در این کشور آشوب ایجاد کرده و پس از آن سلمان بن عبدالعزیز و سران حکومت او را به ضعف و ناتوانی و عدم توانایی در حفظ امنیت عربستان متهم نمایند.
در این میان،برخی محافل نیز از احتمال کودتای شاهزادگان سعودی علیه ملک سلمان خبر داده اند. به عنوان مثال تنها یکی از این وقایع نشست مخفیانه شاهزاده مقرن با شاهزاده بندر بن سلطان در تلاش برای انقلاب علیه ملک سلمان بود که این نشست لو رفت و مقامات امنیتی سعودی، شاهزاده مقرن را تحت اقامت اجباری قرار دادند و این موضوع را هم از ترس علنی شدن، رسانه‌ای نکردند.برکناری بندر بن سلطان از دبیری شورای امنیت ملی عربستان از مهمترین تصمیمات جدید ملک سلمان پس از روی کار آمدن بود. بندر که در زمان ملک عبدالله مشاور و نماینده ویژه وی بود، از این سمت در دوران حکومت سلمان کنار گذاشته شد. لازم به ذکر است  طی ماههای اخیر حرکت آل سعود به سمت زوال و سقوط شتاب گرفته است. در چنین شرایطی تصفیه حسابهای سیاسی و داخلی، خاندان آل سعود را بشدت ضعیف و آسیب پذیر ساخته است. در داخل منطقه خاورمیانه نیز اوضاع به ضرر خاندان آل سعود پیش میرود.
هر روزه شاهد افزایش دامنه حرکت عمیق و وسیع بیداری اسلامی و در نتیجه محدود شدن بیشتر عربستان در محیط پیرامونی ریاض میشویم.حضور نظامی عربستان در یمن و تجاوز ریاض به صنعا و عدن، خطای دیگری است که نتیجه آن برای آل سعود چیزی جز شکست نخواهد بود؛خطایی بزرگ که در نهایت شاهزادگان آل سعود را به بزرگترین بازندگان منطقه تبدیل خواهد کرد.

 

 

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/3801


*
*

*نیز بخوانید

چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد


تربیت فرزند در سیره حضرت فاطمه علیها السلام


افغانستان و تلاش برای رسیدن به جایگاه چهارراه ترانزیت منطقه


روایت زندگی و کارنامه سردار قاسم سلیمانی / از دوستی با احمدشاه مسعود تا عماد مغنیه


سردار دلها اسطوره‌ ای نستوه


ویژه نامه سوگنامه یاس کبود (به مناسبت سال روز شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها)


چرخش غنی به‌سوی دوستم و محقق چه پیامی دارد؟


جنگ‌های بی پایان آمریکا، آتشی که ترامپ درصدد شعله ورترکردن آن است


هزاره‌های پاکستان؛ قربانی تکفیر خارجی و تبعیض داخلی


شهید سلیمانی، افغانستان و مردم سالاری


نقش شهید سلیمانی در مبارزه با تروریسم در افغانستان


۲۰۲۱ فرا رسید؛ با تهدیدها و فرصت‌هایش


چرا مجلس «سکۀ ناچل» است؟


سال 2020 بر افغانستان چگونه گذشت؟


فرمانده کاریزمای ربانی


ناگفته‌هایی از نقش سردار سلیمانی در بقای افغانستان و سقوط داعش و خدمت به جهان اسلام


سید مقاومت، مأموریت غیرممکن برای جوخه‌های ترور


مروری کوتاه بر فعالیت‌های نیروی قدس سپاه و سردار سلیمانی؛ در افغانستان


سلیمانی و مسعود، دو فرمانده‌ای که دو ابرقدرت را زمین‌گیر کردند


دوستی سردار شهید سلیمانی با قهرمان ملی افغانستان


افغانستانی های وحدت بخش/ اگر فاطمیون نبودند؟


شهید سلیمانی، شخصیت ماندگارتاریخ درخشان اسلام


کشتار سریالی خبرنگاران؛ افغانستان فقط برای جنایتکاران امن است


مذاکرات بین‌الافغانی با فشار امریکا علیه افغانستان


صهیونیست‌ها تا چه حد آماده یک جنگ تمام عیار هستند؟

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

مشاور ریاست جمهوری: زندانیان طالبان به هیچ صورت آزاد نخواهند شد

بخشش‌های دقیقهٔ نودی ترامپ؛ استیو بنون، مشاور پیشین خطاکار هم عفو شد

بازنگری توافق امریکا با طالبان، برنامه وزیرخارجه پیشنهادی بایدن

بلینکن: ائتلاف‌ها احیا می‌شوند/ با جهان آن طور که هست تعامل می‌کنیم نه آنطور که بود

وعده مقام اطلاعاتی دولت بایدن برای انتشار گزارش قتل خاشقجی

ترامپ در سخنرانی خداحافظی: جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است

روحانی : زندگی سیاسی ترامپ تمام شد، اما برجام زنده ماند/ امروز توپ در زمین آمریکاست

چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد

آمریکا: به برجام باز می‌گردیم به شرطی که فعالیت های موشکی ایران را در بر بگیرد

قصد ترامپ برای ایجاد یک حزب سیاسی جدید

رئیس سی‌آی‌اِی آمریکا استعفا داد

۳ سرباز ارتش افغانستان در هرات ترور شد

هشدار سازمان جهانی بهداشت: به زودی هر هفته شاهد ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از کرونا خواهیم بود

نگرانی دیدبان حقوق بشر: افغانستان سال خطرناکی را در پیش رو دارد

امرالله صالح: در تابستان سال آینده، یکی از چهار انتخابات پیش رو برگزار خواهد شد

نیروهای دولتی گواتمالا کاروان بزرگ مهاجران هندوراسی را متفرق کردند

۱۰ نیروی ارتش افغانستان در حملۀ طالبان کشته شدند

تأثیر ویتامین D در مقابل ویروس

زلاتان پیر شدنی نیست/ رکوردشکنی در 39 سالگی/ میلان قهرمان نیم فصل ایتالیا شد

ارگ: رئیس جمهور هیچ عضو کابینه را تهدید نکرده

دو دختر که از افراد مشهور در شهر کابل باج‌گیری می‌کردند، بازداشت شدند

۲ قاضی در شهر کابل ترور شدند

توهین نژادپرستانه به ندیم امیری در بوندس لیگا

راکت ایران در فاصله 160 کیلومتری کشتی آمریکایی فرود آمد

تلاش به احیای خط آهن ترکیه-ایران- پاکستان


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.