درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-08-05  |  2020-10-26  |  بروز شده در: 1399/08/01 - 14:58:5 FA | AR | EN
سعدالحریری اکثریت آرا را برای تصدی نخست‌وزیری کسب کرد            جزئیات بدترین فاجعه در روی زمین افشا شد            یک زندانی در زندان مرکزی هرات خودش را آتش زد            نقص اصلی آیفون 12 افشا شد            نخستین سخنرانی حضوری اوباما در حمایت از جو بایدن            آمریکا دوباره مدعی دخالت روسیه و ایران در انتخابات 2020 شد             حمله‌ٔ هوایی بر یک مدرسه‌ٔ دینی در تخار؛ ۱۲ غیرنظامی کشته شدند             طالبان: جنگ با توقف مذاکرات پایان نمی‌یابد            بازار داغ افشاگری در رقابت‌های انتخاباتی/وکیل ترامپ از تصاویر جنسی در لپ تاپ پسر بایدن خبر داد             پامپئو: هر کشوری با ایران تعامل کند را مجازات می‌کنیم            ایران اتهام دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرد            لیگ قهرمانان اروپا؛ لیورپول و سیتی بردند، اینتر متوقف شد            غنی: طالبان به روایت کاذب فتح می‌جنگند            ترامپ در چین حساب بانکی دارد            حمله با چاقو به دو زن محجبه در پاریس            


تاریخ نشر: 1394/3/20 - 03:42:52
تعداد بازدید: 706
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دربار آل سعود متشنج شده است
غوغا در خیمه شاهزاده‌ها
غوغا در خیمه شاهزاده‌ها

 

سعید سبحانی
اگرچه محمد بن سلمان و دیگر شاهزادگان وابسته به ملک سلمان نسبت به تصمیم گیری‌های اخیر وی بسیار راضی به نظر میرسند، اما درست در نقطه مقابل این ابراز رضایت، نوعی ابراز نارضایتی نیز وجود دارد! این نارضایتی از ابتدا و پس از تصمیم گیری‌های جنجالی ملک سلمان و فرزندش ظهور پیدا کرده بود اما هم اکنون خود را به صورتی جدی‌تر نمایان ساخته است. شواهد و مستندات جدید نشان میدهد با توجه به آنچه هم اکنون در ریاض میگذرد، نزاع گسترده شاهزاده‌ها با یکدیگر چندان دور از ذهن نخواهد بود!
طی روزهای اخیر و به دلیل ابتلای ملک سلمان به آلزایمر و رشد نشانه‌های بیماری وی، بسیاری از شاهزادگان از اینکه محمد بن سلمان و تعدادی دیگر از شاهزادگان اطراف وی امور مملکت را در دست گرفته اند بشدت نگران و ناراضی هستند.  در پی افزایش احتمال دچار شدن پادشاه عربستان به آلزایمر شدید، یک شاهزاده سعودی تهدید کرد که فاش میکند تصمیمات کنونی کشور را چه کسی صادر میکند.سعود بن سیف النصر بر روی صفحه خود در توئیتر، نوشته است که  اگر پادشاه، دچارعارضه‌ای شود که امکان تصمیم گیری را از او بگیرد، عقلای خاندانِ حاکم باید دست به کار شوند و جلوی سوء استفاده کسانی که به نام پادشاه برای کشور تصمیم میگیرند، بایستند.
این اظهارات بازتاب گسترده‌ای در فضای مجازی داشته است.مجتهد فعال سیاسی معروف سعودی که نامی مستعار دارد و برخی، بر این باورند که به سبب مطالب افشاگرانه از داخل خاندان حاکم، ممکن است یکی از شاهزاده‌ها باشد؛ درباره مطالب شاهزاده سعود، نوشت:
" این نوشته‌ها، تلویحا به دچار شدن پادشاه به آلزایمر اشاره داد و حاکی از آن است که جانشین ولیعهد که پسر اوست، به نام پادشاه، زمام تصمیم گیری را به دست گرفته است."
اما این نخستین مطلب شاهزاده سعود بن سیف النصر علیه اقدامات ملک سلمان و محمد بن سلمان نیست! وی در صفحه دیگری درتوئیتر  می نویسد:
"هر زمان نفوذ فرد در کشور عربستان بیشتر میشود شکایت از او نیز سخت‌تر میشود تا جایی که گاه شکایت از برخی مقامات در کشور محال است بویژه اینکه دولت در کشور تحت کنترل فردی مثل خالد التویجری، رئیس دیوان سلطنتی و محمد بن سلمان ژنرال کوچک، وزیر دفاع و جانشین ولیعهد باشد.با اطمینان میگویم نه تنها مردم کشور نمی توانند از خاندان سعود شکایت کنند بلکه حتی فرزندان و نوه‌های ملک عبدالعزیز هم از گرفتن حقشان در برابر افراد قوی‌تر از خود عاجزند... آن عدلی که این‌ها ادعا 
می کنند کجاست؟)
ترک خاک عربستان توسط شاهزادگان سعودی موضوع دیگری است که طی روزهای اخیر از سوی رسانه‌ها و مخالفان مختلف غربی مدنظر قرار گرفته است.  گزارش‌های اطلاعاتی غربی حاکی است که شاهزادگان سعودی از بیم شعله ور شدن آتش اختلاف در میان خاندان آل سعود در حال ترک عربستان هستند.
بر این اساس  شاهزادگان سعودی از ترس شعله ور شدن درگیری‌های خونبار میان افراد خاندان حاکم اخیراً بطور چشمگیری در حال کوچ کردن از عربستان به کشور مغرب و کشورهای غربی بویژه فرانسه و انگلیس هستند.خاندان آل سعود از ساختار حکومت جدید شکل یافته توسط سلمان بن عبدالعزیز شاه بیمار عربستان که زمام امور این کشور را به فرزندش سلمان و برادرزاده اش محمد بن نایف سپرده ناراضی هستند.به گفته محافل غربی، رهبران جناح‌های مخالف در درون خاندان آل سعود تحت مراقبت، پیگرد و اقامت اجباری قرار دارند.محافل یاد شده احتمال دادند که برخی از شاهزادگان سعودی بویژه آن دسته از کسانی که هنوز پست‌های رسمی در اختیار دارند و در میان محافل امنیتی و اطلاعاتی عربستان دست دارند، با تشکیل گروههای مسلح و انجام عملیات انفجار و ترور در این کشور آشوب ایجاد کرده و پس از آن سلمان بن عبدالعزیز و سران حکومت او را به ضعف و ناتوانی و عدم توانایی در حفظ امنیت عربستان متهم نمایند.
در این میان،برخی محافل نیز از احتمال کودتای شاهزادگان سعودی علیه ملک سلمان خبر داده اند. به عنوان مثال تنها یکی از این وقایع نشست مخفیانه شاهزاده مقرن با شاهزاده بندر بن سلطان در تلاش برای انقلاب علیه ملک سلمان بود که این نشست لو رفت و مقامات امنیتی سعودی، شاهزاده مقرن را تحت اقامت اجباری قرار دادند و این موضوع را هم از ترس علنی شدن، رسانه‌ای نکردند.برکناری بندر بن سلطان از دبیری شورای امنیت ملی عربستان از مهمترین تصمیمات جدید ملک سلمان پس از روی کار آمدن بود. بندر که در زمان ملک عبدالله مشاور و نماینده ویژه وی بود، از این سمت در دوران حکومت سلمان کنار گذاشته شد. لازم به ذکر است  طی ماههای اخیر حرکت آل سعود به سمت زوال و سقوط شتاب گرفته است. در چنین شرایطی تصفیه حسابهای سیاسی و داخلی، خاندان آل سعود را بشدت ضعیف و آسیب پذیر ساخته است. در داخل منطقه خاورمیانه نیز اوضاع به ضرر خاندان آل سعود پیش میرود.
هر روزه شاهد افزایش دامنه حرکت عمیق و وسیع بیداری اسلامی و در نتیجه محدود شدن بیشتر عربستان در محیط پیرامونی ریاض میشویم.حضور نظامی عربستان در یمن و تجاوز ریاض به صنعا و عدن، خطای دیگری است که نتیجه آن برای آل سعود چیزی جز شکست نخواهد بود؛خطایی بزرگ که در نهایت شاهزادگان آل سعود را به بزرگترین بازندگان منطقه تبدیل خواهد کرد.

 

 

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/3801


*
*

*نیز بخوانید

آمریکا در آستانه یک جنگ داخلی خونین: چرا انتقال قدرت مسالمت‌آمیز نخواهد بود؟


آقای مکرون! بحران در سکولاریزم غرب است نه اسلام!


تاجیکستان / اعلام پنجمین دوره ریاست جمهوری رحمان با انبوهی از مشکلات اقتصادی


ویژه نامه اربعین حسینی


ابتلای ترامپ به کرونا چه تأثیر بر مبارزات انتخاباتی آمریکا خواهد داشت؟


همه چیز درباره جنگ قره باغ؛ جمهوری آذربایجان و ارمنستان چه می‌خواهند؟


جای زنجیر شکنان استبداد خالی است


طالبان و پیچیدگی های تشکیل امارت


هند چگونه غذای ۱.۳ میلیارد نفر را تامین می‌کند؟


آوردن نفرت و تعصب از میدان جنگ بر میز مذاکره


جمهوری آذربایجان و ارمنستان روی خط آتش


نیویورکر: جنگ اصلی در آمریکا پس از انتخابات است


حکمتیار و مأموریت ناتمام فتنه و فرقه‌گرایی


اجلاس دوحه و صلحی که برقرار نخواهد شد!


شمسیه با کوشش سد سهمیه‌بندی دانش را شکست


ارگ، پارلمان و لویه جرگه محاصره شود؛ آیا حکمتیار به موضع تهاجمی برگشته؟


آیا همزمانی طرح آمریکا برای ترور اسد و طرح اسرائیل برای ترور نصرالله تصادفی است؟


چنگ زدن به طناب پوسیده عادی‌سازی؛ آل خلیفه تا خرخره در باتلاق اعتراضات


آمریکا چگونه از تروریسم برای هژمونی خود بهره گرفت؟


تأملاتی بر مراسم امضای قرارداد به اصطلاح صلح بین امارات و بحرین با اسرائیل


خیز آرام یوان برای به زیر کشیدن سلطه دلار


سی بی اس نیوز: پلیس آمریکا هر هفته یک شهروند سیاه پوست را به قتل می‌رساند


کاریکاتور توهین‌آمیز علیه پیامبر؛ آزادی بیان یا تروریسم فرهنگی؟


لغو تحریم تسلیحاتی قبرس؛ مهار ترکیه به قیمت میلیتاریزه شدن مدیترانه


آیا ویروس کرونا توطئه «دولت پنهان» برای نابودی جهان است؟

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

نماینده پارلمان هند: دولت دهلی‌نو نقشه تازه‌ای برای اخراج مسلمانان از ایالت آسام اجرا می‌کند

سعدالحریری اکثریت آرا را برای تصدی نخست‌وزیری کسب کرد

جزئیات بدترین فاجعه در روی زمین افشا شد

یک زندانی در زندان مرکزی هرات خودش را آتش زد

نقص اصلی آیفون 12 افشا شد

نخستین سخنرانی حضوری اوباما در حمایت از جو بایدن

آمریکا دوباره مدعی دخالت روسیه و ایران در انتخابات 2020 شد

حمله‌ٔ هوایی بر یک مدرسه‌ٔ دینی در تخار؛ ۱۲ غیرنظامی کشته شدند

طالبان: جنگ با توقف مذاکرات پایان نمی‌یابد

بازار داغ افشاگری در رقابت‌های انتخاباتی/وکیل ترامپ از تصاویر جنسی در لپ تاپ پسر بایدن خبر داد

پامپئو: هر کشوری با ایران تعامل کند را مجازات می‌کنیم

ایران اتهام دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرد

لیگ قهرمانان اروپا؛ لیورپول و سیتی بردند، اینتر متوقف شد

غنی: طالبان به روایت کاذب فتح می‌جنگند

ترامپ در چین حساب بانکی دارد

حمله با چاقو به دو زن محجبه در پاریس

کشته شدن ۳ نفر در تیراندازی هیوستون

آذربایجان از انهدام یک کندک ارمنستان خبر داد

ده‌ها نیروی امنیتی افغانستان در حمله طالبان در تخار کشته شدند

آمریکا در آستانه یک جنگ داخلی خونین: چرا انتقال قدرت مسالمت‌آمیز نخواهد بود؟

اف‌بی‌آی: ماجرای ایمیل‌های هانتر بایدن به روسیه مرتبط نیست

طرح دعوی علیه بن سلمان در آمریکا از سوی نامزد خاشقجی و یک گروه حقوق بشری

خوراکی‌هایی که نباید با معده خالی بخوریم

یک رکورد تاریخی برای مسی

اینفوگرافیک / آمار ویروس کرونا در جهان تا ۳۰ میزان/ مهر


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.