درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-08-10  |  2020-10-31  |  بروز شده در: 1399/08/10 - 10:02:0 FA | AR | EN
وزارت دفاع افغانستان: معاون کمیسیون نظامی طالبان در هلمند کشته شد            علمای افغانستان: سکوت عربستان در برابر توهین به پیامبر اسلام (ص) منافقانه است            صفحه اینستاگرام فرانسوی دفتر رهبر ایران مسدود شد             شعار مرگ بر فرانسه و مرگ بر مکرون در افغانستان طنین انداز شد/ مردم خواستار قطع روابط با فرانسه شدند/ ۱۰۰ میلیون جایزه برای قتل گستاخ به ساحت رسول خدا تعیین شد             واکنش شدید مراجع تقلید شیعه به هتاکی رئیس جمهور فرانسه / آیا مفهوم آزادی بیان غربی توهین به مقدسات مسلمانان است؟            صالح: وسیله دفع حملات تک‌ تیراندازان طالبان در اختیار نیروهای امنیتی قرار می‌گیرد            بخش‌هایی از شهر لشکرگاه و ولسوالی‌های نادعلی و ناوه‌ هلمند از وجود طالبان پاک شد             در ۹ ماه اخیر حدود ۶ هزار غیرنظامی در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند            وزیر کشور فرانسه: ترکیه در امور داخلی ما دخالت می‌کند             خلیل‌زاد: بسیار با ناامیدی به منطقه برگشتم            نماینده پارلمان هند: دولت دهلی‌نو نقشه تازه‌ای برای اخراج مسلمانان از ایالت آسام اجرا می‌کند            سعدالحریری اکثریت آرا را برای تصدی نخست‌وزیری کسب کرد            جزئیات بدترین فاجعه در روی زمین افشا شد            یک زندانی در زندان مرکزی هرات خودش را آتش زد            نقص اصلی آیفون 12 افشا شد            


تاریخ نشر: 1394/3/10 - 06:29:54
تعداد بازدید: 775
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

حادثه گروگان گیری ۳۱ مسافر از زبان یکی از آزاد شدگان/ولسوال شاجوی زابل با تروریست‌ها هم دست بوده/ روزی سه بار شکنجه میشدیم
حادثه گروگان گیری ۳۱ مسافر از زبان یکی از آزاد شدگان/ولسوال شاجوی زابل با تروریست‌ها هم دست بوده/ روزی سه بار شکنجه میشدیم

فردیکه به تازگی از چنگ داعش رها شده ادعا میکند که راننده‌های دو موتر مسافربری و ولسوال زابل با این گروه تفکیری و تندرو، هم دست بودند.

به گزارش خبرگزاری انصار، این فرد یکی از کسانی است که در مسیر جاده‌ی قندهار- کابل در ولایت زابل ربوده شده بود و گفتگویی را با خبرگزاری آوا در رابطه با چگونگی اسارت و آزادی گروگان‌ها انجام داده است.

این شخص که خواستار فاش نشدن هویتش شد به آوا گفت:"گروه داعش موتر حامل ما را در منطقه شاجوی ولایت زابل متوقف ساخت، من خواب بودم که با صدای جیغ و فریاد خانمی که از بالا شدن افراد مسلح به این موتر ترسیده بود بیدار شدم."

وی افزود که راننده‌های دو موتر مسافربری با افراد مسلح دست داشتند و ولسوال این منطقه نیز با آنان هم دست بود و زمانیکه به منطقه شاجوی ولایت زابل نزدیک میشدیم تماس‌ها و تیلفون‌های مشکوک راننده‌ها با هم دستانشان زیاد و مکرر شده بود.

او میگوید که سوار موتر دوم بوده و موتر حامل آنها میتوانسته از نزد افراد مسلح فرار کند، اما راننده خودش توقف کرده و مرد مسلح وارد موتر شده و مسافرین مورد نظرشان را پیاده کرده است.

وی افزود که اکثریت مسافران از قوم هزاره و شیعه بودند و تنها سه تن از همراهانشان از قوم تاجیک بودند.

وی علاوه کرد که حدود ساعت سه بعداز ظهر به اسارت گرفته شدیم و پس از پیمودن راه طولانی حوالی ساعت یازده شب ما را در منطقه‌ای پیاده و در اتاقی جابه جا کردند.

وی افزود که نمی دانم به چه جرمی به گروگان گرفته شده بودیم، اما گروگان گیران میگفتند شاید این افراد از بستگان و نزدیکان افرادی چون خلیلی، محقق و یا سرور دانش هستند و یا سربازان اردوی ملی باشند و ما را در بدل آزادی زنان و اطفال شان که در بند دولت بودند به گروگان گرفته بودند.

وی افزود که تعداد ما سی و یک نفر بود که یکی از همراهانمان را از همان شب اول دیگر ندیدیم و از سرنوشت او بیخبر هستیم، اما باقی سی نفر ما را به دو گروه پانزده نفری تقسیم کرده بودند و در دو جای جداگانه نگهداری میکردند.

وی افزود که من نیز در جمع پانزده نفری که از نظر جثه و هیکل بزرگ‌تر و قوی‌تر بودند شامل بودم که ما را از اتاق اولی که تعدادی افراد کم سن و سال و افراد پیر و مسن در آنجا باقی ماندند به اتاق دیگری انتقال دادند و سخت تحت مواظبت بودیم و دست و پاها و چشم‌های مان بسته بود و حق صحبت با همراهانمان را نداشتیم و آنان ترس داشتند تا گاهی فکر فرار به سرمان نزند.

وی افزود که نگهبانان آنان از طرف روز هفت الی هشت نفر بودند، اما از طرف شب تعدادشان زیادتر میشد.
این فرد آزاد شده در ادامه گفت که او و دیگر همراهانشان با غل و زنجیر بسته شده بودند و توانایی خواندن نماز شان را نداشتند، اما آن پانزده نفر دیگر که کمی آزاد‌تر بودند تیمم میکردند و با اینکه شیعه مذهب بودند، اما از سوی افراد مسلح مجبور میشدند تا با روش اهل سنت نمازشان را ادا کنند.

وی میگوید که غذای ناچیزی در حد چند لقمه سر ظهر و چند لقمه‌ای برای نان شب برایمان داده میشد که نه سیر میشدیم و نه از گرسنگی هلاک میشدیم و در این مدت به ما آب ندادند و پس از صرف غذا ما را مورد شکنجه قرار میدادند.

او میگوید که روزی سه وعده مورد شکنجه و اذیت و آزار گروگان گیران قرار میگرفتند و سخت مورد لت و کوب با قنداق تفنگ و مشت و لگد قرار میگرفتند.

وی افزود: دو نفر از کسانی که همراه ما بودند بر اثر شکنجه زیاد از بین رفتند که یکی از آنان مجرد بود و یکی دیگرشان هفتاد و پنج سال سن داشت که ما با دستان خودمان آنان را دفن کردیم.

وی علاوه کرد یکی از کسانیکه افسر اردوی ملی بود و از دو سال بدین سو در اردو کار میکرد را نیز پس از گذشت بیست روز سر بریدند و یک تن دیگر را نیز از جمع آن پانزده نفر اتاق دیگر سر بریدند که آنان خودشان حدود نیم متر بر روی اجساد آنها خاک انداخته بودند که ما آنها را نیز مانند دیگران دفن کردیم.

وی افزود که گروگان گیران میگفتند هرکسی که کارمند دولت و یا از بستگان نزدیک افراد بلند رتبه نظامی در جمع شما باشد خود را معرفی کند تا به زودی آزاد شود.

این فرد آزاد شده میگوید یکی دیگر از گروگان‌ها را به خاطر پول بردند که تا حالا از سرنوشت او بیخبر هستیم و از بین پانزده نفر اتاق دیگر تا زمانیکه ما آمدیم تنها شش نفر باقی مانده بود و بقیه را نابود کرده بودند.

وی افزود که ما امید خود را از اینکه زنده از چنگ آنان نجات پیدا کنیم از دست داده بودیم و تنها آرزو داشتیم تا زودتر جنازه ‌هایمان به دست خانواده‌هایمان برسد تا آنان بیش از این انتظار نکشند.

وی علاوه کرد که یک شب ما را به جایی دیگر انتقال دادند و صبح متوجه شدیم که گروه داعش ما را به گروه طالبان سپرده اند.

وی افزود که رفتار و طرز برخورد گروه طالبان با گروه داعش زمین تا آسمان تفاوت داشت، طالبان با ما برخوردی انسانی تری داشتند و یک صبح که نزد آنان بودیم به ما غذا دادند، اما داعشی‌ها برخورد وحشیانه داشتند و ما حتی حق خوردن آب را نداشتیم.

وی افزود: پس از اینکه به دست گروه طالبان افتادیم آنان به ما اطمینان خاطر دادند که به زودی آزاد میشویم و در همان روزها هیأتی از سوی دولت، تحت امر فردی به نام آقای محسنی که هزاره بود با طالبان گفتگو کردند و پس از یک ساعت ما را حرکت داده و به ولسوالی جاغوری انتقال دادند.

این فرد میگوید بسیاری از وسایل و امکانات مان در موتر مسافربری که به سمت کابل میرفتیم جا مانده بود و لباس‌هایی هم که در تن داشتیم را گروه داعش از ترس اینکه وسایل رد یابی در آن نصب نباشد را گرفتند و لباس‌های کهنه خودشان را به ما دادند تا بپوشیم.

به گفته وی سران و بزرگان این گروه میتوانستند به راحتی به زبان دری و پشتو حرف بزنند، اما افراد زیر دستشان ازبک بودند و به زبان ازبکی حرف میزدند و به زبان پشتو کم‌تر تسلط داشتند.

وی افزود که آنان علنا از گروه داعش یاد آوری و تبلیغ میکردند، طوریکه خود را مجاهد خطاب میکردند و میگفتند که ما از گروه و برادران شهید جندالله هستیم، به زودی تمامی عراق را تصرف میکنیم؛ به زودترین فرصت افغانستان نیز به کشوری اسلامی مبدل خواهد شد و مردم هزاره و دولت فعلی افغانستان کافر و کذاب هستند و ما را کافر خطاب میکردند.

او با ابراز نارضایتی از بیکفایتی و بیتوجهی دولت نسبت به سرنوشت و آینده شهروندان میگوید که دولت برای آزادی آنان زحمت و تلاش جدی به خرج نداده بلکه اهرم فشار مردمی و ملت افغانستان بود که دولت را مجبور به اقدامی در این رابطه کرد.

او تاکید میکند که از سوی گروگان گیران به او و دیگران هشدار داده شده تا در رابطه با هویت افراد باقی مانده سخنی به زبان نیاورند و الا جان آنها در خطر خواهد بود و او هم برای اینکه باعث ایجاد خطر برای آنان نشود از افشای هویت آنان امتناع میکند و از دولت میخواهد تا بیش از این نگذارد تا آنان شکنجه‌های گناه ناکرده را تحمل کنند.

وی افزود که در بدل رهایی دو تن از اسیران باقی مانده داعش پول هنگفتی را مطالبه کرده و در صورتیکه دولت همکاری نکند خانواده‌های بیبضاعت توانایی پرداخت آن را ندارد و زندگی آن دو فرد با خطر مواجه میشود.

وی افزود که یکی از بزرگان غزنی به آنان گفته که دولت هیچ نوع زحمتی برای رهایی شما نکشیده و حتی دولت تیل سوخت طیاره برای عملیات هوایی را نداده است.

وی افزود زمانیکه عملیات نظامی هوایی شده بود گروگان گیران از زمین به سمت طیاره‌ها تیر اندازی میکردند
و ما در آن لحظه داخل اتاق بودیم و متوجه شدیم که درگیری صورت گرفته است.

وی افزود که مردم غزنی و جاغوری برای رهایی ما بسیار تلاش کردند و از طریق ریش سفیدان و بزرگان وارد عمل شدند.

 

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/3704


*
*

*نیز بخوانید

کنگره امریکا: ترامپ طرح خروج نیروها از افغانستان را به مجلس ارایه نکرده‌


وزارت دفاع افغانستان: معاون کمیسیون نظامی طالبان در هلمند کشته شد


علمای افغانستان: سکوت عربستان در برابر توهین به پیامبر اسلام (ص) منافقانه است


شعار مرگ بر فرانسه و مرگ بر مکرون در افغانستان طنین انداز شد/ مردم خواستار قطع روابط با فرانسه شدند/ ۱۰۰ میلیون جایزه برای قتل گستاخ به ساحت رسول خدا تعیین شد


صالح: وسیله دفع حملات تک‌ تیراندازان طالبان در اختیار نیروهای امنیتی قرار می‌گیرد


بخش‌هایی از شهر لشکرگاه و ولسوالی‌های نادعلی و ناوه‌ هلمند از وجود طالبان پاک شد


در ۹ ماه اخیر حدود ۶ هزار غیرنظامی در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند


خلیل‌زاد: بسیار با ناامیدی به منطقه برگشتم


حمله‌ٔ هوایی بر یک مدرسه‌ٔ دینی در تخار؛ ۱۲ غیرنظامی کشته شدند


طالبان: جنگ با توقف مذاکرات پایان نمی‌یابد


غنی: طالبان به روایت کاذب فتح می‌جنگند


ده‌ها نیروی امنیتی افغانستان در حمله طالبان در تخار کشته شدند


کشته شدن 12 مرد و زن هنگام گرفتن ویزای پاکستان در شرق افغانستان


کشته شدن آمر امنیت فرماندهی پلیس تخار در نبرد با طالبان


سیگار: ۱۹میلیارد دالر امریکا برای بازسازی افغانستان هدر رفته است


مسئولان امنیتی در کندهار از کشته شدن ۵۰ جنگجوی طالبان خبر دادند


عبدالله: ایران از روند صلح افغانستان حمایت می‌کند


هشدار محب از درگیری جنگ داخلی پس از خروج نیرو های امریکا


بازدید مارشال دوستم از خط نخست نبرد در فاریاب


جنرال امریکایی: سیاست ترامپ در قبال افغانستان نادرست است


مسوول حملات انتحاری گروه داعش در ننگرهار بازداشت شد


نامزدوزیران روز چهارشنبه به مجلس نمایندگان افغانستان معرفی می‌شوند


واکنش امریکا به اظهارات طالبان مبنی بر نقض توافقنامه قطر


راکت پراکنی پاکستان بر کنر، 4 کشته و زخمی برجا گذاشت


خلیلزاد: کاهش خشونت‌ها موضوع اساسی در توافقنامه با طالبان بود

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

کنگره امریکا: ترامپ طرح خروج نیروها از افغانستان را به مجلس ارایه نکرده‌

وزارت دفاع افغانستان: معاون کمیسیون نظامی طالبان در هلمند کشته شد

علمای افغانستان: سکوت عربستان در برابر توهین به پیامبر اسلام (ص) منافقانه است

صفحه اینستاگرام فرانسوی دفتر رهبر ایران مسدود شد

شعار مرگ بر فرانسه و مرگ بر مکرون در افغانستان طنین انداز شد/ مردم خواستار قطع روابط با فرانسه شدند/ ۱۰۰ میلیون جایزه برای قتل گستاخ به ساحت رسول خدا تعیین شد

واکنش شدید مراجع تقلید شیعه به هتاکی رئیس جمهور فرانسه / آیا مفهوم آزادی بیان غربی توهین به مقدسات مسلمانان است؟

صالح: وسیله دفع حملات تک‌ تیراندازان طالبان در اختیار نیروهای امنیتی قرار می‌گیرد

بخش‌هایی از شهر لشکرگاه و ولسوالی‌های نادعلی و ناوه‌ هلمند از وجود طالبان پاک شد

در ۹ ماه اخیر حدود ۶ هزار غیرنظامی در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند

وزیر کشور فرانسه: ترکیه در امور داخلی ما دخالت می‌کند

خلیل‌زاد: بسیار با ناامیدی به منطقه برگشتم

نماینده پارلمان هند: دولت دهلی‌نو نقشه تازه‌ای برای اخراج مسلمانان از ایالت آسام اجرا می‌کند

سعدالحریری اکثریت آرا را برای تصدی نخست‌وزیری کسب کرد

جزئیات بدترین فاجعه در روی زمین افشا شد

یک زندانی در زندان مرکزی هرات خودش را آتش زد

نقص اصلی آیفون 12 افشا شد

نخستین سخنرانی حضوری اوباما در حمایت از جو بایدن

آمریکا دوباره مدعی دخالت روسیه و ایران در انتخابات 2020 شد

حمله‌ٔ هوایی بر یک مدرسه‌ٔ دینی در تخار؛ ۱۲ غیرنظامی کشته شدند

طالبان: جنگ با توقف مذاکرات پایان نمی‌یابد

بازار داغ افشاگری در رقابت‌های انتخاباتی/وکیل ترامپ از تصاویر جنسی در لپ تاپ پسر بایدن خبر داد

پامپئو: هر کشوری با ایران تعامل کند را مجازات می‌کنیم

ایران اتهام دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرد

لیگ قهرمانان اروپا؛ لیورپول و سیتی بردند، اینتر متوقف شد

غنی: طالبان به روایت کاذب فتح می‌جنگند


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.