درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-11-01  |  2021-01-20  |  بروز شده در: 1399/11/01 - 12:16:0 FA | AR | PS | EN
بخشش‌های دقیقهٔ نودی ترامپ؛ استیو بنون، مشاور پیشین خطاکار هم عفو شد             بازنگری توافق امریکا با طالبان، برنامه وزیرخارجه پیشنهادی بایدن            بلینکن: ائتلاف‌ها احیا می‌شوند/ با جهان آن طور که هست تعامل می‌کنیم نه آنطور که بود            وعده مقام اطلاعاتی دولت بایدن برای انتشار گزارش قتل خاشقجی             ترامپ در سخنرانی خداحافظی: جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است             روحانی : زندگی سیاسی ترامپ تمام شد، اما برجام زنده ماند/ امروز توپ در زمین آمریکاست             چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد             آمریکا: به برجام باز می‌گردیم به شرطی که فعالیت های موشکی ایران را در بر بگیرد            قصد ترامپ برای ایجاد یک حزب سیاسی جدید            رئیس سی‌آی‌اِی آمریکا استعفا داد             ۳ سرباز ارتش افغانستان در هرات ترور شد             هشدار سازمان جهانی بهداشت: به زودی هر هفته شاهد ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از کرونا خواهیم بود             نگرانی دیدبان حقوق بشر: افغانستان سال خطرناکی را در پیش رو دارد            امرالله صالح: در تابستان سال آینده، یکی از چهار انتخابات پیش رو برگزار خواهد شد            نیروهای دولتی گواتمالا کاروان بزرگ مهاجران هندوراسی را متفرق کردند            


تاریخ نشر: 1393/11/20 - 11:22:2
تعداد بازدید: 1065
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تاثیر انقلاب و اندیشه‌های امام خمینی(رحمت اله علیه) بر مردم افغانستان
تاثیر انقلاب و اندیشه‌های امام خمینی(رحمت اله علیه) بر مردم افغانستان

پیروزی انقلاب اسلامی در ایران بزرگترین حادثه تاریخی بود که مردم مسلمان افغانستان را به این باور رساند که می‌توان با دست خالی و با قدرت ایمان، رژیمی تا به دندان مسلح را از پای در آورد.

به گزارش انصار به نقل از خبرگزاری فارس، بسیاری از رهبران دینی و سیاسی افغانستان در سال‌های جهاد و مبارزه، تحت تاثیر اندیشه‌ها و مبارزات امام خمینی (رحمت اله علیه) در ایران قرار داشتند. پیروزی انقلاب اسلامی  در ایران باعث پشتوانه روحی و روانی مردم مسلمان افغانستان گردید و آنها را به این باور رساند که می‌توان با قدرت ایمان رژیمی تا به دندان مسلح را از پای در آورد.

گرایش‌های سیاسی و دینی شکل گرفته در میان طلاب دینی و اساتید دانشگاه و دانشجویان مسلمان افغانستان از سال‌های دهه 50 خورشیدی به بعد تحت تاثیر گرایش‌های شکل گرفته در منطقه و جهان اسلام بخصوص جریان اخوان المسلمین در مصر و انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) که از 15 جوزا/خرداد 1342 خورشیدی شروع شده بود، شکل گرفت.

آنگونه که در کتاب (افغانستان در سه دهه اخیر) آمده است، مبارزات علما و دانشجویان مسلمان ابتدا به صورت مبارزات اعتقادی با جریان‌های مارکسیستی و در موارد خاص مبارزه با استبداد تبارز یافت؛ اما به تدریج این مبارزات پخته‌تر شده و عمق ایدئولوژیک یافت و سرانجام داعیه حکومت اسلامی را در سر پروراند.

در هفتم ثور سال 1357 حزب دموکراتیک خلق افغانستان که پیرو اندیشه‌های مارکسیستی بود و از طرف حکومت شوروی حمایت می‌شد، در یک کودتایی نظامی، حکومت (سردار محمد داوود خان) را سرنگون کرد و (نور محمد تره کی) رهبر این حزب در افغانستان به قدرت رسید.

طبق نوشته (محمد صدیق فرهنگ) در کتاب (افغانستان در پنج قرن اخیر)، تره کی در سخنرانی‌های خود از مردم پاکستان با لحنی بسیار تحقیر آمیز یاد می‌کرد و مردم شیعه مذهب افغانستان را نیز با سخنان سخیف خود توهین می‌کرد.

پیروزی کودتایی کمونیستی در افغانستان همزمان بود با طغیان مردم مسلمان ایران علیه رژیم سلطنتی محمد رضا شاه پهلوی و تنها چند ماه بعد در 22 دلو/ بهمن همان سال انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) به پیروزی رسید.

پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(رحمت اله علیه) پشتوانه روحی  و روانی مجاهدین گردید و با این پیروزی مجاهدین افغانستان پیروزی خود را حتمی احساس می‌کردند.

(میر آقا حقجو) محقق و پژوهشگر افغانستانی در کتاب (افغانستان و مداخلات خارجی) در فصلی از کتاب خود  به نقش جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات افغانستان پرداخته و نوشته است که مجاهدین افغانستان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران را در خیلی از جبهات جشن گرفتند و نیروهای جهادی یکی پس از دیگری بسوی ایران مهاجرت و فعالیت‌های سیاسی و تبلیغاتی خود را در قالب دفاتر و نمایندگی‌های حزبی و گروهی شروع نمودند.

یک ماه بعد از پیروزی انقلابی اسلامی ایران، در 24 حوت همان سال بزرگترین قیام تاریخی بر علیه حکومت مارکسیستی با تاثیر از انقلاب اسلامی ایران در شهر هرات افغانستان که با مرزهای شرقی ایران همسایه بود آغاز شد که در این قیام بیش از هزاران نفر به شهادت رسیدند.

پیروزی انقلاب اسلامی در ایران بزرگترین حادثه تاریخی بود که مردم مسلمان افغانستان را به این باور رساند که می‌توان با دست خالی و با قدرت ایمان رژیمی تا به دندان مسلح را از پای در آورد.

بسیاری از رهبران دینی و سیاسی شیعه و سنی افغانستان در سال‌های جهاد و مبارزه، تحت تاثیر اندیشه‌های امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی در ایران قرار داشتند.

شهید برهان الدین ربانی، رئیس جمهور حکومت مجاهدین افغانستان و یکی از رهبران بزرگ جهادی کشور، در سال 1358 خورشیدی در حضور جمعی از طلاب و دانشجویان پاکستانی از پیروزی انقلاب اسلامی ایران چنین یاد کرده است:

(پیروزی انقلاب اسلامی ایران، با ارمغانی که برای ملت تقدیم کرد و آن چیزی را که بوجود آورد، پرده‌های یاس و ناامیدی را پاره کرد، غلبه نیروهای اسلامی این انقلاب، بر دار و دسته استعمار و در هم کوبیدن نظام استبدادی شاهی برای مسلمانان ثابت ساخت که دیگر ظلم و استبداد نمی‌تواند، خشم ملت را خاموش کند. توپ و تانک نمی‌تواند جلو ایمان و عقیده را بگیرد. شاه با تمام هواداران خود نتوانست که سیلاب انقلاب را مانع شود. و به لطف خداوند انقلاب پیروز گردید و پرچم توحیدی را در فضای ایران مسلمان به اهتزاز در آورد.)

پیروی از اندیشه‌های امام خمینی (ره) در میان اکثریت علما و رهبران دینی افغانستان اهم از شیعه و سنی در سال‌های مبارزه و جهاد مطرح بود و ریشه در اعتقادات دینی آنها داشت و به عنوان نمونه می‌توان از سخنان امام جمعه قندهار در سال‌های جهاد و مبارزه یاد کرد که در یکی از سخنرانی خود گفته بود: مذهب من حنفی است، رهبر من خمینی است.

(سید محمد علی جاوید) یکی دیگر از رهبران مبارزاتی ملت مسلمان افغانستان نیز بر این باور است که پیروزی انقلاب اسلامی در ایران روح تازه‌ای به ملت افغانستان بخشید تا بتوانند در مقابل ارتش سرخ شوروی ایستادگی کنند.

جاوید در کتاب (انقلاب اسلامی و تجاوز روس‌ها به افغانستان) ضمن برشمردن پیشینه مبارزات ملت مسلمان ایران که قبل از قیام مردم مسلمان افغانستان بر علیه حکومت کمونیستی شکل گرفته بود، پیروزی انقلاب اسلامی در ایران را اثبات کننده نقش دین در جامعه می‌داند و می‌نویسد:

(بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و شکست فاحش ابرقدرت امریکا در منطقه، ملت مسلمان افغانستان روح تازه‌ای یافتند، و پس از انقلاب ایران، انقلاب افغانستان سراسری و فراگیر شد. چون پیروزی انقلاب اسلامی ایران، این نکته را به اثبات رسانید که عیلرغم همه تبلیغات زهراگین و تلاش‌های توطئه آمیز اجانب، اسلام به عنوان یک دین مترقی و پیشرو می‌تواند توده‌های میلیونی را علیه استعمار و استبداد بسیج و روح ایثار و فداکاری و خود گذری را در عمق جان پیروان خود نفوذ داده و بنیان حکومت‌های مقتدر را از بیخ و بن بر اندازد.)

بر اثر مقاومت مردم مسلمان افغانستان، حکومت دست نشاندن شوروی، از مقامات مسکو خواست که نیروهای نظامی خود را به افغانستان اعزام کند و سرانجام در 6 جدی سال 1358 نیروهای ارتش سرخ شوروی وارد خاک افغانستان شدند و مرحله جدیدی از مبارزات مردم مسلمان افغانستان بر علیه نیروهای شوروی آغاز شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، جمهوری اسلامی ایران هیچگاه دولت‌های دست نشانده کمونیستی در کابل را به رسمیت نشناخت و با پیروی از شعار نه شرقی و به غربی حمایت همه جانبه خود را از مبارزات مردم مسلمان افغانستان اعلام نمود و به منظور حمایت از مجاهدین مسلمان افغانستان مرزهای خود را غیر مستقیم بر روی مهاجرین و مجاهدین گشود.

با تجاوز شوروی به افغانستان، امام خمینی (ره) در سخنرانی‌ها و دیدارهای خود و نیز درپیام‌های که به مناسبت‌های مختلف صادر می‌فرمودند حمایت همه جانبه خود را از مردم مظلوم و مسلمان افغانستان اعلام و تجاوز ارتش شوروی به خاک افغانستان را محکوم نموده و در پیامی ضمن محکوم نمودن اشغال افغانستان توسط شوروی فرمودند: (ما بار دیگر پشتیبانی بی‌دریغ خود را از برادران مظلوم و ستم‌کشیده افغان اعلام می‌داریم و اشغالگران را شدیداً محکوم می‌نماییم. ما مسلمانیم و شرق و غرب برایمان مطرح نیست؛ ما از مظلوم دفاع می‌کنیم و بر ظالم می‌تازیم. این یک وظیفه اسلامی است.)

 

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/3312


*
*

*نیز بخوانید

چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد


تربیت فرزند در سیره حضرت فاطمه علیها السلام


افغانستان و تلاش برای رسیدن به جایگاه چهارراه ترانزیت منطقه


روایت زندگی و کارنامه سردار قاسم سلیمانی / از دوستی با احمدشاه مسعود تا عماد مغنیه


سردار دلها اسطوره‌ ای نستوه


ویژه نامه سوگنامه یاس کبود (به مناسبت سال روز شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها)


چرخش غنی به‌سوی دوستم و محقق چه پیامی دارد؟


جنگ‌های بی پایان آمریکا، آتشی که ترامپ درصدد شعله ورترکردن آن است


هزاره‌های پاکستان؛ قربانی تکفیر خارجی و تبعیض داخلی


شهید سلیمانی، افغانستان و مردم سالاری


نقش شهید سلیمانی در مبارزه با تروریسم در افغانستان


۲۰۲۱ فرا رسید؛ با تهدیدها و فرصت‌هایش


چرا مجلس «سکۀ ناچل» است؟


سال 2020 بر افغانستان چگونه گذشت؟


فرمانده کاریزمای ربانی


ناگفته‌هایی از نقش سردار سلیمانی در بقای افغانستان و سقوط داعش و خدمت به جهان اسلام


سید مقاومت، مأموریت غیرممکن برای جوخه‌های ترور


مروری کوتاه بر فعالیت‌های نیروی قدس سپاه و سردار سلیمانی؛ در افغانستان


سلیمانی و مسعود، دو فرمانده‌ای که دو ابرقدرت را زمین‌گیر کردند


دوستی سردار شهید سلیمانی با قهرمان ملی افغانستان


افغانستانی های وحدت بخش/ اگر فاطمیون نبودند؟


شهید سلیمانی، شخصیت ماندگارتاریخ درخشان اسلام


کشتار سریالی خبرنگاران؛ افغانستان فقط برای جنایتکاران امن است


مذاکرات بین‌الافغانی با فشار امریکا علیه افغانستان


صهیونیست‌ها تا چه حد آماده یک جنگ تمام عیار هستند؟

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

مشاور ریاست جمهوری: زندانیان طالبان به هیچ صورت آزاد نخواهند شد

بخشش‌های دقیقهٔ نودی ترامپ؛ استیو بنون، مشاور پیشین خطاکار هم عفو شد

بازنگری توافق امریکا با طالبان، برنامه وزیرخارجه پیشنهادی بایدن

بلینکن: ائتلاف‌ها احیا می‌شوند/ با جهان آن طور که هست تعامل می‌کنیم نه آنطور که بود

وعده مقام اطلاعاتی دولت بایدن برای انتشار گزارش قتل خاشقجی

ترامپ در سخنرانی خداحافظی: جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است

روحانی : زندگی سیاسی ترامپ تمام شد، اما برجام زنده ماند/ امروز توپ در زمین آمریکاست

چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد

آمریکا: به برجام باز می‌گردیم به شرطی که فعالیت های موشکی ایران را در بر بگیرد

قصد ترامپ برای ایجاد یک حزب سیاسی جدید

رئیس سی‌آی‌اِی آمریکا استعفا داد

۳ سرباز ارتش افغانستان در هرات ترور شد

هشدار سازمان جهانی بهداشت: به زودی هر هفته شاهد ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از کرونا خواهیم بود

نگرانی دیدبان حقوق بشر: افغانستان سال خطرناکی را در پیش رو دارد

امرالله صالح: در تابستان سال آینده، یکی از چهار انتخابات پیش رو برگزار خواهد شد

نیروهای دولتی گواتمالا کاروان بزرگ مهاجران هندوراسی را متفرق کردند

۱۰ نیروی ارتش افغانستان در حملۀ طالبان کشته شدند

تأثیر ویتامین D در مقابل ویروس

زلاتان پیر شدنی نیست/ رکوردشکنی در 39 سالگی/ میلان قهرمان نیم فصل ایتالیا شد

ارگ: رئیس جمهور هیچ عضو کابینه را تهدید نکرده

دو دختر که از افراد مشهور در شهر کابل باج‌گیری می‌کردند، بازداشت شدند

۲ قاضی در شهر کابل ترور شدند

توهین نژادپرستانه به ندیم امیری در بوندس لیگا

راکت ایران در فاصله 160 کیلومتری کشتی آمریکایی فرود آمد

تلاش به احیای خط آهن ترکیه-ایران- پاکستان


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.