درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-07-30  |  2020-10-21  |  بروز شده در: 1399/07/29 - 17:58:4 FA | AR | EN
ازدواج اجباری یک دختر ۱۴ ساله با یک مرد کهن سال در قندهار            مسئولان امنیتی در کندهار از کشته شدن ۵۰ جنگجوی طالبان خبر دادند             عبدالله: ایران از روند صلح افغانستان حمایت می‌کند             هشدار محب از درگیری جنگ داخلی پس از خروج نیرو های امریکا            بازدید مارشال دوستم از خط نخست نبرد در فاریاب             جنرال امریکایی: سیاست ترامپ در قبال افغانستان نادرست است            دفاع در فضا: ناتو می خواهد در رمشتاین یک مرکز فضایی بسازد            مسوول حملات انتحاری گروه داعش در ننگرهار بازداشت شد            نامزدوزیران روز چهارشنبه به مجلس نمایندگان افغانستان معرفی می‌شوند            واکنش امریکا به اظهارات طالبان مبنی بر نقض توافقنامه قطر             راکت پراکنی پاکستان بر کنر، 4 کشته و زخمی برجا گذاشت            خلیلزاد: کاهش خشونت‌ها موضوع اساسی در توافقنامه با طالبان بود            طرح 11 ماده‌ای صالح برای تامین امنیت شهر‌ کابل همگانی شد             اعزام گروه های جدید جنگجویان از سوریه به قره باغ            ما به فراتر از افغانستان فکر می‌کنیم/ وعدهٔ سفر به ایران داریم            


تاریخ نشر: 1393/9/25 - 08:44:55
تعداد بازدید: 719
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

گزارش سنای آمریکا از عادت سیا به دروغگویی پرده برداشت
گزارش سنای آمریکا از عادت سیا به دروغگویی پرده برداشت

با وجود آن که گزارش اخیر کمیته اطلاعاتی مجلس سنای آمریکا درباره شکنجه‌ کردن متهمان به تروریسم توسط ماموران سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) رسوایی بزرگی به بار آورده، اما این گزارش از عادت مقامات سازمان سیا به دروغگویی پرده برداشته و خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی به چند مورد برجسته از این دروغ‌ها پرداخته است.

این خبرگزاری آمریکایی در گزارش خود می‌نویسد: (هنگامی که بازجویان سازمان سیا به شکنجه خالد شیخ محمد، مغز متفکر حملات 11 سپتامبر 2001 در زندانی مخفی در لهستان در مارس 2003 می‌پرداختند یک تحلیل‌گر زن ارشد سازمان سیا از آنان خواست تا عکسی از تروریستی به نام مجید خان را به او نشان دهند.

بازجویان به خالد شیخ محمد سیلی زده، جلوی خوابیدن او را گرفته، مقعد او را از آب پرکرده، تهدید به کشتن فرزندانش کرده و 183 بار او را غرق مصنوعی کردند تا آنگونه که مقامات سیا گفتند او سرانجام جزییاتی را درباره مجید خان فاش کرد.

آن گونه که اسناد سازمان سیا نشان می‌دهند، این تحلیل‌گر بعدا به بازرس کل سازمان سیا گفت که اطلاعات خالد شیخ محمد به دستگیری مجید خان کمک کرد.

این بازرس در گزارشی به سال 2004 این اتفاق را به عنوان یک موفقیت درج کرد و تا سال‌های متوالی این گزارش یکی از دقیق‌ترین گزارش‌ها درباره برنامه شکنجه‌های سازمان سیا به شمار می‌رفت.

اما نکته اینجاست که بنا به خلاصه 520 صفحه‌ای گزارش کمیته اطلاعاتی سنا درباره شکنجه‌های سازمان سیا، تحلیل‌گر مذکور که بعدا معاون سرپرست واحد تعقیب اسامه بن لادن در سازمان سیا شد، می‌دانست که مجیدخان در همان زمانی که از خالد شیخ محمد درباره او بازجویی می‌شد، درواقع در پاکستان دستگیر شده است. به عبارت دیگر باید گفت که آنچه که این تحلیل‌گر به بازرس کل گفت دروغ بوده است.

گزارش کمیته اطلاعاتی سنا فاش کرده که سازمان سیا سال‌ها به هدف تقویت حمایت از این بازجویی‌های بیرحمانه به دروغ بافی درباره آن خطاب به مقامات دولت و کنگره آمریکا می‌پرداخته است. با وجود آنکه سازمان سیا دروغگویی درباره بازداشت مجید خان را تایید کرده اما اکثر دیگر دروغ‌هایی که به آن نسبت داده شده را به چالش کشیده و برخی از آن‌ها را نیز کم اهمیت دانسته است.

اما تحقیقات سنای آمریکا با اتکا به اسناد خود سازمان سیا عنوان کرده‌اند این سازمان از این الگو پیروی می‌کرده که پیوسته وحشیانه بودن شکنجه‌ها علیه بازداشتی‌ها را رد کرده و ارزش اطلاعات به دست آمده از راه این شکنجه‌ها را به طرزی مبالغه‌آمیز مورد تاکید قرار دهد.

سینتیا استورر، تحلیل‌گر سابق سازمان سیا که از مخالفان شکنجه‌ها بوده و کمک به پیداکردن اسامه بن لادن در کارنامه وی ثبت شده است، گفت: وقتی شما تصمیم می‌گیرید کاری را انجام دهید مجبور به توجیه آن خواهید شد و ممکن است حتی توجیه‌های خود را باور کنید.

سناتور دموکرات مارک یودال از ایالت کلورادو که یکی از سرسخت‌ترین منتقدان سازمان سیا است چند روز پیش در مجلس سنا با صدای بلند گفت: "سازمان سیا دروغ گفته است."

این در حالی است که سازمان سیا در پاسخ مکتوب خود به گزارش اخیر سنای آمریکا گفته است که از بابت عدم رعایت استانداردهای خود این سازمان در زمینه استفاده از ادبیات دقیق ناخرسند است و "ما تصدیق می‌کنیم که چنین چیزی غیرقابل پذیرش است."

اما سازمان سیا گفت: "حتی در چنین مواردی نیز ما دریافتیم که تاثیر واقعی اطلاعات به دست آمده از راه این بازجویی‌ها بسیار حائز اهمیت بوده و همچنان مورد حمایت قرار دارند."

مقامات سازمان سیا تاکید می‌کنند که بدرفتاری با خالد شیخ محمد و دیگر بازداشتی‌ها باعث به دست آمدن اطلاعاتی ارزشمند شده اما گزارش سنای آمریکا آن را رد می‌کند. سازمان سیا از مجموع 20 مورد بازجویی که به گفته سنای آمریکا سازمان سیا در جریان آن‌ها نتوانسته اطلاعات منحصرا ارزشمندی را از طریق شکنجه از زندانی‌ها به دست آورد، از 18 مورد صراحتا حمایت کرده است.

گزارش سنای آمریکا به افشای دروغ‌هایی فراتر از صفحات این گزارش پرداخته است.

خوزه رودریگز، مدیر ارشد سابق سازمان سیا در کتاب خاطرات خود به سال 2011 با عنوان "تدابیر دشوار" می‌نویسد: افسران ما در جریان شکنجه غرق مصنوعی به نسبت آنچه که به آن‌ها اجازه داده شده بود حجم آب بسیار کمتر و دوره‌های زمانی بسیار کوتاه‌تری را مورد استفاده قرار دادند.

وی عنوان کرد: در توضیحاتی غیرواقعی که گفته می‌شد زندانیان با شلنگ آب آتش‌نشانی هدف غرق مصنوعی قرار گرفته‌اند دیدگاه مردم کاملا دگرگون شده است.

با این حال اسناد سازمان سیا که مورد استناد این گزارش قرار گرفته‌اند نشان می‌دهند رودریگز که نوارهای ویدیویی برخی از جلسات شکنجه‌ها را از بین برده نیز حقیقت را نمی‌گوید. براساس این اسناد شکنجه‌های غرق مصنوعی بسیار شدیدتر و بیرحمانه‌تر از آن چیزی بودند که وزارت دادگستری آمریکا مجاز دانسته بود و سازمان سیا این اسناد را رد نکرده است.

براساس این اسناد شکنجه غرق مصنوعی موجب شد ابوزبیده عامل ارشد القاعده کاملا از هوش رفته و از دهان باز و پرآب وی حباب خارج شود و همچنین خالد شیخ محمد نیز در چند مورد تا مرز غرق کامل پیش رفت.

همچنین گزارش سنای آمریکا عنوان کرده که نخستین جلسه غرق مصنوعی خالد شیخ محمد 10 دقیقه بیشتر از آنچه که وزارت دادگستری مجاز دانسته بود به طول انجامید.

رودریگز که برنامه بازجویی‌های همراه با شکنجه سازمان سیا را به پیش برد هنوز به تقاضای ما برای اظهارنظر درباره این حقایق پاسخ نداده است.

مقامات سازمان سیا اظهار داشتند که صحبتی به نفع رودریگز ندارند اما می‌گویند که دروغگویی تحلیل‌گر ارشد این سازمان درباره بازداشت مجیدخان اشتباهی برای یک بار بوده است.

سناتورهای تحقیق‌کننده می‌گویند که از این دست اشتباهات چندین بار خطاب به بازرس کل تکرار شدند و این گونه اشتباهات برای جلب حمایت وزارت دادگستری از شکنجه‌های بیرحمانه مورد استفاده قرار گرفتند. همچنین آن‌ها می‌گویند که این دروغ‌ها به یک کمیته سازمان سیا که مسئول بررسی برنامه بازجویی‌ها بوده نیز گفته شده‌اند.

همان تحلیل‌گر مذکور که اکنون پست بلندپایه‌ای در مرکز مبارزه با تروریسم سازمان سیا دارد بنا به گزارش سنای آمریکا درباره دیگر جنبه‌های اطلاعات به دست آمده از طریق شکنجه‌ها خطاب به بازرس کل اغراق کرده است.

این تحلیل‌گر نقشی محوری در ربودن اشتباهی یک شهروند آلمانی به نام خالد المصری توسط سازمان سیا داشت؛ شهروند آلمانی که پیش‌تر گفت در پایگاه سالت پیت سازمان سیا در افغانستان مورد شکنجه قرارگرفته است.

یک مورد دیگر از دروغ‌های سازمان سیا که در گزارش سنا عنوان شده این بوده که بنا به گفته مقامات سازمان سیا خطاب به کاخ سفید، وزارت دادگستری، کنگره و در آخر به مردم، ابوزبیده که نخستین زندانی شکنجه شده توسط غرق مصنوعی بوده، به ماموران سیا گفته است که اعتقاد دارد آمریکا ضعیف است و از انعطاف لازم برخوردار نیست. همچنین سیا به دروغ اعلام کرد که وی همکاری با ماموران این سازمان را تحت تکنیک‌های بازجویی سنتی متوقف کرده است.

در ماه اوت 2006 یک کارشناس امور القاعده در سازمان سیا نوشت:‌ ما هیچ سندی نداریم که نشان دهد ابوزبیده گفته است آمریکا ضعیف است و انعطاف ندارد.

یک کارشناس دیگر امور القاعده نیز نوشت: من هیچ مرجعی برای این گفته که ابوزبیده در مقابل بازجویان سرپیچی کرده و گفته است آمریکا ضعیف است ندارم. در حقیقت همه آن چیزی که من مطالعه کردم نشان داد که وی از راهبرد مقاومت بدون سرپیچی استفاده کرده است.

سال‌های دروغگویی سازمان سیا برای نخستین بار هنگامی که مایکل‌هایدن، رییس سابق این سازمان در سال 2007 در گزارش کوتاه خود درباره بازجویی‌های همراه با شکنجه به کمیته اطلاعاتی سنا دروغ‌های متعددی را مطرح کرد فاش شدند.

او در این گزارش خود به قدری از حقایق دروغین درباره برنامه شکنجه‌های سازمان سیا استفاده کرد که سنای آمریکا مجبور به اضافه کردن یک ضمیمه 37 صفحه‌ای برای حقیقت‌یابی شهادت‌های مایکل‌هایدن به این گزارش شد.)

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/3169


*
*

*نیز بخوانید

تاجیکستان / اعلام پنجمین دوره ریاست جمهوری رحمان با انبوهی از مشکلات اقتصادی


ویژه نامه اربعین حسینی


ابتلای ترامپ به کرونا چه تأثیر بر مبارزات انتخاباتی آمریکا خواهد داشت؟


همه چیز درباره جنگ قره باغ؛ جمهوری آذربایجان و ارمنستان چه می‌خواهند؟


جای زنجیر شکنان استبداد خالی است


طالبان و پیچیدگی های تشکیل امارت


هند چگونه غذای ۱.۳ میلیارد نفر را تامین می‌کند؟


آوردن نفرت و تعصب از میدان جنگ بر میز مذاکره


جمهوری آذربایجان و ارمنستان روی خط آتش


نیویورکر: جنگ اصلی در آمریکا پس از انتخابات است


حکمتیار و مأموریت ناتمام فتنه و فرقه‌گرایی


اجلاس دوحه و صلحی که برقرار نخواهد شد!


شمسیه با کوشش سد سهمیه‌بندی دانش را شکست


ارگ، پارلمان و لویه جرگه محاصره شود؛ آیا حکمتیار به موضع تهاجمی برگشته؟


آیا همزمانی طرح آمریکا برای ترور اسد و طرح اسرائیل برای ترور نصرالله تصادفی است؟


چنگ زدن به طناب پوسیده عادی‌سازی؛ آل خلیفه تا خرخره در باتلاق اعتراضات


آمریکا چگونه از تروریسم برای هژمونی خود بهره گرفت؟


تأملاتی بر مراسم امضای قرارداد به اصطلاح صلح بین امارات و بحرین با اسرائیل


خیز آرام یوان برای به زیر کشیدن سلطه دلار


سی بی اس نیوز: پلیس آمریکا هر هفته یک شهروند سیاه پوست را به قتل می‌رساند


کاریکاتور توهین‌آمیز علیه پیامبر؛ آزادی بیان یا تروریسم فرهنگی؟


لغو تحریم تسلیحاتی قبرس؛ مهار ترکیه به قیمت میلیتاریزه شدن مدیترانه


آیا ویروس کرونا توطئه «دولت پنهان» برای نابودی جهان است؟


کاریکاتورهای موهن شارلی‌ ابدو علیه پیامبر اسلام/ چرا مسئولان غربی‌ به اهانتها چراغ سبز نشان می‌دهند؟


ریشه‌های توهین به مقدسات اسلامی در غرب؛ توهین به مذهب آزاد، انکار هولوکاست ممنوع/ گزارش

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

سیگار: ۱۹میلیارد دالر امریکا برای بازسازی افغانستان هدر رفته است

ازدواج اجباری یک دختر ۱۴ ساله با یک مرد کهن سال در قندهار

مسئولان امنیتی در کندهار از کشته شدن ۵۰ جنگجوی طالبان خبر دادند

عبدالله: ایران از روند صلح افغانستان حمایت می‌کند

هشدار محب از درگیری جنگ داخلی پس از خروج نیرو های امریکا

بازدید مارشال دوستم از خط نخست نبرد در فاریاب

جنرال امریکایی: سیاست ترامپ در قبال افغانستان نادرست است

دفاع در فضا: ناتو می خواهد در رمشتاین یک مرکز فضایی بسازد

مسوول حملات انتحاری گروه داعش در ننگرهار بازداشت شد

نامزدوزیران روز چهارشنبه به مجلس نمایندگان افغانستان معرفی می‌شوند

واکنش امریکا به اظهارات طالبان مبنی بر نقض توافقنامه قطر

راکت پراکنی پاکستان بر کنر، 4 کشته و زخمی برجا گذاشت

خلیلزاد: کاهش خشونت‌ها موضوع اساسی در توافقنامه با طالبان بود

طرح 11 ماده‌ای صالح برای تامین امنیت شهر‌ کابل همگانی شد

اعزام گروه های جدید جنگجویان از سوریه به قره باغ

ما به فراتر از افغانستان فکر می‌کنیم/ وعدهٔ سفر به ایران داریم

پاسخ علی اف به شیطنت مجری شبکه ترکیه‌ای درباره نقش ایران در جنگ قره باغ/ از ایران متشکریم

ماکرون حادثه قتل روز جمعه در پاریس را "تروریستی" خواند

افزایش کسری بودجه آمریکا به رکورد ۳۱۳۲ میلیارد دلار با شیوع ویروس کرونا

ترامپ: اگر به جو بایدن ببازم شاید کشور را ترک کنم

کرونا در ایران| فوت ۲۵۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته/مجموع فوتی‌ها از ۳۰ هزار نفر گذشت

نتایج یک بنچمارک: آیفون ۱۲ از آیپد ایر ۴ ضعیف تر است

گروه طالبان: در مورد روند صلح با مردم افغانستان مشوره خواهد شد

تحقیق تازه: ۸۰ درصد بس‌های کمک‌شده به تصدی ملی بس افغانستان تخریب شده است

امرالله صالح مسئولیت رسیدگی به مسایل امنیتی کابل را بر عهده گرفت


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.