درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-08-05  |  2020-10-26  |  بروز شده در: 1399/08/01 - 14:58:5 FA | AR | EN
سعدالحریری اکثریت آرا را برای تصدی نخست‌وزیری کسب کرد            جزئیات بدترین فاجعه در روی زمین افشا شد            یک زندانی در زندان مرکزی هرات خودش را آتش زد            نقص اصلی آیفون 12 افشا شد            نخستین سخنرانی حضوری اوباما در حمایت از جو بایدن            آمریکا دوباره مدعی دخالت روسیه و ایران در انتخابات 2020 شد             حمله‌ٔ هوایی بر یک مدرسه‌ٔ دینی در تخار؛ ۱۲ غیرنظامی کشته شدند             طالبان: جنگ با توقف مذاکرات پایان نمی‌یابد            بازار داغ افشاگری در رقابت‌های انتخاباتی/وکیل ترامپ از تصاویر جنسی در لپ تاپ پسر بایدن خبر داد             پامپئو: هر کشوری با ایران تعامل کند را مجازات می‌کنیم            ایران اتهام دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرد            لیگ قهرمانان اروپا؛ لیورپول و سیتی بردند، اینتر متوقف شد            غنی: طالبان به روایت کاذب فتح می‌جنگند            ترامپ در چین حساب بانکی دارد            حمله با چاقو به دو زن محجبه در پاریس            


تاریخ نشر: 1393/9/6 - 04:05:08
تعداد بازدید: 1051
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نماینده مجلس افغانستان:
وای از نامردی آمریکایی‌ها+ویدیو
وای از نامردی آمریکایی‌ها+ویدیو

با تایید این پیمان هیچ گونه امنیتی به کشور نمی آید، اگر پارلمان این پیمان را تصویب هم نمی کرد، تا پنجاه سال دیگر هم آمریکا به بهانه‌های مختلف در افغانستان میماند. آمریکایی‌ها را صادق نمی دانم و به آنها خوشبین نیستم. آنها طرفدار خرابی وطن هستند


قرارداد امنیتی با آمریکا و ناتو در میان موجی از نارضایتی‌ها به تایید نمایندگان مجلس رسید. با آنکه بحث روی قرارداد امنیتی افغانستان با آمریکا و ناتو به نشست روز چهارشنبه به مجلس محول شده بود اما رییس مجلس نمایندگان میگوید که به دلیل مهم بودن قرارداد امنیتی شماری از نمایندگان خواستار بحث روی این موضوع در روز یکشنبه شدند. این امر سبب شد تا شماری از نمایندگان به متهم ساختن یکدیگر به رفتن به سفارت آمریکا و تطمیع کردن آنها دست بزنند.
هرچند برخی از نمایندگان خواستار این شدند که فهرست کسانی را که خواستار بحث زود هنگام روی قرارداد امنیتی شدند در جلسه‌ی عمومی اعلام شود اما هییت مجلس آن را نپذیرفت. برخی هم خواستار آن شدند که جلسه سری شود. مجلس تصمیم گرفت که در مورد قرارداد امنیتی رای گیری کند. شماری از نمایندگان به رسم اعتراض به دلیل توطیه چینی برخی از افراد حکومتی در امضای قرارداد از مجلس بیرون رفتند. آنها قرارداد آمریکا را خلاف حاکمیت ملی میدانند و آن را ضد ارزش‌های دینی و اسلامی عنوان کردند. آنها براین باورند که با این پیمان ناامنی‌ها در کشور افزایش مییابد و تحرکات کشورهای همسایه در کشور بیشتر میشود.

عبدالودود پیمان عضو مجلس نمایندگان در برنامه (آخرخط) گفت: من نه از مخالفان و نه از موافقان بودم. اجازه‌ی صحبت کردن هم به من ندادند. ما باید چهارشنبه این جلسه‌ی پارلمان را برگزار میکردیم. در این صورت فرصت بود که دو روز نمایندگان بر سر آن بحث کنند و تصمیم بگیرند. رییس جمهور قبلی حامد کرزی 13 سال حکومت کرد و آمریکایی‌ها نیز امکاناتی را در اختیارش قرار دادند. اما در آخر حرفهای بسیاری در این مورد داشت. پارلمان یک کار عقلانی که میتوانست انجام دهد این بود که برای یک ساعت ایشان را به مجلس دعوت مینمودند و از ایشان سوال میکردند که چرا با پیمان نامه مخالفت میکرده است؟ او در موضع مخالفت با این موضوع یقیناً حرفهایی داشت. پارلمان باید عجله نمی کرد، وی را میخواستند که حرف بزند و حاکمیت 12 سال آمریکایی را ارزیابی میکردند. جنبه‌های مثبت و منفی آن را میدیدند که ما چقدر از حضور آمریکایی‌ها در کشور سود بردیم. پارلمان تصمیم بسیار عجولانه‌ای گرفت. با این سیستم تصیمیم گیری با چند کارت سرخ و سبز تقدیر یک ملت را رقم زدند و آن را به بحران بردند.

پیمان در رابطه با رشوه دادن سفارت آمریکا به نمایندگان مجلس و ترس از سفارت آمریکا گفت: دیدم که تعدادی از نمایندگان ترسیده بودند. مثال کسانی بودند که پشت سرشان گرگ بود و پیش رویشان دره. فکر میکردند که اگر پیمان امنیتی را تصویب نکنیم، آمریکایی‌ها اردوی افغانستان را تجهیز نمی کنند، بودجه‌ی نظامی و امنیتی را نمی دهند و اگر بدون امضای پیمان بروند موضوع عراق پیش میآید و تن ما زیر گلوله میرود. واقعاً احساساتی پیش رفتند. این نمایندگان فکر میکنند که اگر آمریکا برود ما را گرگ (طالبان) میخورد، این طور نیست. آمریکا در کشور با طالبان نمی جنگد چرا که به صراحت گفته است که طالبان دشمنان ما نیستند بلکه مردم سنتی هستند. آمریکایی‌ها راصادق نمی دانم و به آنها خوشبین نیستم. آنها طرفدار خرابی وطن هستند.

وی افزود: به صداقت آمریکایی‌ها شک دارم، ما 37 سال از دوران جهاد تا امروز با آمریکایی‌ها در تماس هستیم میدانیم که آنها چه میخواهند و چه میکنند. داعش را در سوریه خودشان ایجاد کردند. منطقه‌ی بغداد و عراق تا مصر را خراب کردند. حکومت قانونی مصر را توسط کودتا شکست دادند و چند نفر کودتایی را به رسمیت شناختند. مردم مذهبی، با دین و با سیاستی که دنیا به نام اخوان المسلمین میشناختند را تروریست معرفی کردند. طالبان را خودشان به رسمیت شناختند. زمانی که مجاهدین در افغانستان حکومت نداشتند، ما آواره بودیم، آمریکایی‌ها برای ما سفیر متحرک داده بودند. سفیر جنگهای کابل را پشت پرده کارگردانی کرد. اجازه دادند که پاکستانی‌ها و طالبان مردم افغانستان را سلاخی کنند. قوماندان‌های جهادی را سلاخی کنند. وای از نامردی آمریکایی‌ها!

عبدالودود پیمان عنوان کرد: مجاهدین افغانستان را حمایت کردند اما روزی که روسها شکست خوردند دیدیم که چگونه با مجاهدین رفتار کردند و امروز هم با مجاهدین همان رویه را دارند. اگر طالبان مردم را نکشند، اگر آنها را سرنبرد، انفجار و انتحارنکند و اگر واقعا دشمن آمریکا باشند، ما با طالبان چه دشمنی‌ای میتوانیم داشته باشیم. اگر هدف دین باشد، ما مردمی بودیم که در جوانی مان از دانشگاه بیرون آمدیم و به خاطر دین به جنگ رفتیم. طالبان تا به حال کدام فاجر و فاسد را کشته اند، به جز رهبران مجاهدین، به جز عالمان دینی، به جز خطیبان. بهانه‌ی طالبان آمریکایی‌ها هستند، آن زمان که آمریکا در افغانستان نبود، مگر همین طالبان نبودند که روزانه آدم میکشتند و هزارها هزار سران مجاهدین را سلاخی میکردند.

این نماینده‌ی مجلس گفت: امروز بحث مخالفت بعضی نمایندگان این بود که چرا این قدر عجله؟ چرا این قدر ترس و وحشت؟ آمریکا دنبال برنامه‌های خودش آمده است. او عاشق وطن ما نیست. آمریکا به دست طالبان مردم شمالی را زجر داد، آنها را آواره ساخت، مجاهدین را گوشمالی داد تا این روز برسد که مردم بگویند اگر آمریکا نباشد، ما امنیت نداریم. در حال حاضر تانکهای آمریکایی از شمال میگذرد و مردم آنها را احترام میکنند. چرا که آنها زمینه را به دست طالبان برای بازگشت خودشان ایجاد کردند. موجب خرابی دنیا آمریکا و انگلیس هستند، به هیچ کشوری رحم نمی کنند. به دعوت ما نیامدند. به پیمان ما هم ضرورت ندارند. چند روز پیش گفته اند که ما در پایان 2014 از افغانستان بیرون میرویم، هنگامی که بحث اوکراین، مداخلات ناتو و روسیه در رقابتی شدید قرار گرفت، یک سال دیگر تمدید کردند.
با تصویب این پیمان هیچ گونه امنیتی به این کشور نمی آید، اگر این پیمان را پارلمان تصویب هم نمی کرد، تا پنجاه سال دیگر هم آمریکا به بهانه‌های مختلف در افغانستان میماند.

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/3035


*
*

*نیز بخوانید

حمله‌ٔ هوایی بر یک مدرسه‌ٔ دینی در تخار؛ ۱۲ غیرنظامی کشته شدند


طالبان: جنگ با توقف مذاکرات پایان نمی‌یابد


غنی: طالبان به روایت کاذب فتح می‌جنگند


ده‌ها نیروی امنیتی افغانستان در حمله طالبان در تخار کشته شدند


کشته شدن 12 مرد و زن هنگام گرفتن ویزای پاکستان در شرق افغانستان


کشته شدن آمر امنیت فرماندهی پلیس تخار در نبرد با طالبان


سیگار: ۱۹میلیارد دالر امریکا برای بازسازی افغانستان هدر رفته است


مسئولان امنیتی در کندهار از کشته شدن ۵۰ جنگجوی طالبان خبر دادند


عبدالله: ایران از روند صلح افغانستان حمایت می‌کند


هشدار محب از درگیری جنگ داخلی پس از خروج نیرو های امریکا


بازدید مارشال دوستم از خط نخست نبرد در فاریاب


جنرال امریکایی: سیاست ترامپ در قبال افغانستان نادرست است


مسوول حملات انتحاری گروه داعش در ننگرهار بازداشت شد


نامزدوزیران روز چهارشنبه به مجلس نمایندگان افغانستان معرفی می‌شوند


واکنش امریکا به اظهارات طالبان مبنی بر نقض توافقنامه قطر


راکت پراکنی پاکستان بر کنر، 4 کشته و زخمی برجا گذاشت


خلیلزاد: کاهش خشونت‌ها موضوع اساسی در توافقنامه با طالبان بود


طرح 11 ماده‌ای صالح برای تامین امنیت شهر‌ کابل همگانی شد


گروه طالبان: در مورد روند صلح با مردم افغانستان مشوره خواهد شد


امرالله صالح مسئولیت رسیدگی به مسایل امنیتی کابل را بر عهده گرفت


یوناما، بریتانیا و امریکا: خشونت‌ها در افغانستان هرچه زودتر توقف یابد


ترامپ بار دیگر برخرج نیروهای امریکایی از افغانستان تاکید کرد


برخورد دو چرخبال نیروهای ارتش در هلمند؛ ۱۵ کشته برجا گذاشت


سنای افغانستان: آمریکا باید درباره عدم کاهش درگیری‌ها در افغانستان پاسخ دهد


جنرال امریکایی ادعای ترامپ برای خروج کامل نیرو از افغانستان را رد کرد

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

نماینده پارلمان هند: دولت دهلی‌نو نقشه تازه‌ای برای اخراج مسلمانان از ایالت آسام اجرا می‌کند

سعدالحریری اکثریت آرا را برای تصدی نخست‌وزیری کسب کرد

جزئیات بدترین فاجعه در روی زمین افشا شد

یک زندانی در زندان مرکزی هرات خودش را آتش زد

نقص اصلی آیفون 12 افشا شد

نخستین سخنرانی حضوری اوباما در حمایت از جو بایدن

آمریکا دوباره مدعی دخالت روسیه و ایران در انتخابات 2020 شد

حمله‌ٔ هوایی بر یک مدرسه‌ٔ دینی در تخار؛ ۱۲ غیرنظامی کشته شدند

طالبان: جنگ با توقف مذاکرات پایان نمی‌یابد

بازار داغ افشاگری در رقابت‌های انتخاباتی/وکیل ترامپ از تصاویر جنسی در لپ تاپ پسر بایدن خبر داد

پامپئو: هر کشوری با ایران تعامل کند را مجازات می‌کنیم

ایران اتهام دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرد

لیگ قهرمانان اروپا؛ لیورپول و سیتی بردند، اینتر متوقف شد

غنی: طالبان به روایت کاذب فتح می‌جنگند

ترامپ در چین حساب بانکی دارد

حمله با چاقو به دو زن محجبه در پاریس

کشته شدن ۳ نفر در تیراندازی هیوستون

آذربایجان از انهدام یک کندک ارمنستان خبر داد

ده‌ها نیروی امنیتی افغانستان در حمله طالبان در تخار کشته شدند

آمریکا در آستانه یک جنگ داخلی خونین: چرا انتقال قدرت مسالمت‌آمیز نخواهد بود؟

اف‌بی‌آی: ماجرای ایمیل‌های هانتر بایدن به روسیه مرتبط نیست

طرح دعوی علیه بن سلمان در آمریکا از سوی نامزد خاشقجی و یک گروه حقوق بشری

خوراکی‌هایی که نباید با معده خالی بخوریم

یک رکورد تاریخی برای مسی

اینفوگرافیک / آمار ویروس کرونا در جهان تا ۳۰ میزان/ مهر


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.