درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-11-05  |  2021-01-24  |  بروز شده در: 1399/11/01 - 12:16:0 FA | AR | PS | EN
بخشش‌های دقیقهٔ نودی ترامپ؛ استیو بنون، مشاور پیشین خطاکار هم عفو شد             بازنگری توافق امریکا با طالبان، برنامه وزیرخارجه پیشنهادی بایدن            بلینکن: ائتلاف‌ها احیا می‌شوند/ با جهان آن طور که هست تعامل می‌کنیم نه آنطور که بود            وعده مقام اطلاعاتی دولت بایدن برای انتشار گزارش قتل خاشقجی             ترامپ در سخنرانی خداحافظی: جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است             روحانی : زندگی سیاسی ترامپ تمام شد، اما برجام زنده ماند/ امروز توپ در زمین آمریکاست             چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد             آمریکا: به برجام باز می‌گردیم به شرطی که فعالیت های موشکی ایران را در بر بگیرد            قصد ترامپ برای ایجاد یک حزب سیاسی جدید            رئیس سی‌آی‌اِی آمریکا استعفا داد             ۳ سرباز ارتش افغانستان در هرات ترور شد             هشدار سازمان جهانی بهداشت: به زودی هر هفته شاهد ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از کرونا خواهیم بود             نگرانی دیدبان حقوق بشر: افغانستان سال خطرناکی را در پیش رو دارد            امرالله صالح: در تابستان سال آینده، یکی از چهار انتخابات پیش رو برگزار خواهد شد            نیروهای دولتی گواتمالا کاروان بزرگ مهاجران هندوراسی را متفرق کردند            






تاریخ نشر: 1393/8/17 - 04:59:35
تعداد بازدید: 1223
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

عضو پارلمان:
«شهید کاظمی» چهره‌ای فراملی است
«شهید کاظمی» چهره‌ای فراملی است

عضو پارلمان افغانستان، شهید (سیدمصطفی کاظمی) را مردی با اعتماد به نفس، پرکار و صلح‎دوست خواند و گفت: وی در بخش‎های آموزش، صحت و دولت‎داری خدمات ارزنده‎ای به مردم افغانستان کرد.

به گزارش خبرگزاری انصار، (سیدعلی کاظمی) برادر (شهید سیدمصطفی کاظمی) و عضو پارلمان افغانستان در گفت‎وگو با خبرگزاری فارس، ضمن تأکید بر صلح‎دوستی و اعتماد به نفس، شهید کاظمی را چهره‎ای شاخص از آموزگاری اخلاق تا جهاد در راه خداوند دانست.

کاظمی افزود: شهید کاظمی که از تبار پیامبر اسلام و یکی از رهروان و پیروان دین مبین اسلام بود، همانند چراغی بود که روشنایی وی به صورتی روزافزون در حال فراگیر شدن و همه‎گیر شدن بود.

وی تصریح کرد: شهید کاظمی با ایده و تفکر ملی‎گرایانه خود تمام اقشار و اقوام افغانستان را تحت‌تأثیر خود قرار داد و به صورت روزافزون بر پهنا و گسترد‎گی نقشش در جامعه افزوده می‎شد.

برادر ارشد شهید کاظمی با تأکید به اینکه اعتماد و اطمینان کاظمی به صورت روزافزون در میان افغان‎ها رو به افزایش بود، تأکید کرد: یکی از دلایل اعتماد ملت به وی، نگرش ملی‎گرایانه وی بوده که مرتبط با یک قوم و سمت خاص نبود.

این عضو پارلمان  گفت: درست است که کاظمی از یک قوم و زبان خاص بود، اما نگرش و ایده وی محدود به قوم خودش نبوده و به تمام افغان‎ها ارزش و بها می‌داد.

مسئولیتپذیری و پُرکاری ویژگی منحصر به فرد کاظمی در وزارت تجارت

سیدعلی کاظمی در ادامه سخنان خود با تأکید برمسئولیت‎ پذیری و پرکاری شهید کاظمی در بخش‎های مختلف که در آن به نوعی حضور و نفوذ داشت، اظهار داشت: وی یکی از مسئولیت‎پذیرترین و پُرکارترین وزرای تجارت افغانستان بوده است.

وی افزود: پس از آن‎که قرار شد دولت جدید در افغانستان به رهبری (حامد کرزی) رئیس جمهور پیشین کشور روی‎کار آید، کنفرانس (بن) در آلمان با حضور تیم (روم) که متشکل از شخصیت‎های افغان در اروپا و امریکا و (جبهه متحد) که تشکیل شده از سران بزرگ جهادی بود، دایر شد.

به گفته وی، شهید کاظمی با آنکه از سوی جبهه متحد در این کنفرانس شرکت کرده بود، اما بنابر کارکردها و فعالیت‎های مسئولیت‎پذیرانه خود در دوران جهاد مورد تأئید و تصدیق هر 2 تیم قرار گرفته و به وی پست‎های قابل توجهی پیشنهاد شد.

کاظمی تصریح کرد: در این کنفرانس و با توجه به مسئولیت‎پذیری شهید کاظمی تیم روم پست وزارت مخابرات و تکنولوژی و جبهه متحد وزارت تجارت را پیشنهاد کردند که وی بلاخره با تفکر و تعقل به نیازمندی‎های افغانستان پُست وزارت تجارت را پذیرفت که در دوران دولت موقت و انتقالی به این سمت باقی ماند.

به گفته رهبر حزب اقتدار ملی افغانستان، با آنکه شهید کاظمی در بخش تجارت تخصص و تحصیلی نداشت، اما بزودی توانست خود را بر کارهای این وزارت وِفق داده و با نیرومندی تمام به یکی از پرکارترین وزرای دولت جدید افغانستان مبدل شود.

وی با اشاره به این‎که با روی‎کارآمدن دولت جدید در افغانستان، وزارت تجارت اداره و هیچ مأمور فعال و متخصصی نداشت، تأکید کرد، شهید کاظمی توانست بزودی تمام کادرهای این وزارت را تکمیل کرده و نیروی متخصص و کارآمدی در این وزارت بگمارد.

برادر شهید سیدمصطفی کاظمی در ادامه گفت: کارکردها و دست‎آوردهای این رهبر جهادی افغانستان در وزارت تجارت بزودی مورد استقبال، قدردانی و ستایش علمأ و اندیشمندان اقتصاد و تجارت قرار گرفت تا جایی که یکی از علمای بزرگ اقتصاد و افغانستان شناس غربی گفته بود چهره کاظمی در وزارت تجارت تاکنون تکراری نیست.

وی تصریح کرد، این دانشمند غربی گفت: وزارت تجارت افغانستان تاکنون همانند کاظمی چهره پر کار را تجربه نکرده و وی همانند (جلاله) وزیر تجارت این کشور در زمان (محمد ظاهرشاه) آخرین پادشاه افغانستان برکارها و امورات اساسی این وزارت فایق آمده است.

فرهنگدوستی و دانشپروری کاظمی در زمان جنگ

کاظمی در ادامه با اشاره به فرهنگ‎دوستی و دانش‎پروری شهید کاظمی گفت: وی در تمام زندگی خود تلاش داشت در کنار باسواد و فرهنگی‎شدن خانواده‎اش سایر افغان‎‏ها نیز فرهنگ خود را حفظ کرده و آموزش بیبینند.

کاظمی افزود: شهید کاظمی در یکی از سفرهایش به ولایت (دایکندی) در مرکز افغانستان که با استقبال جمعی از جوانان همراه بود خطاب به آن‎ها گفت: برای نزدیک شدن به فرهنگ کابل نیازی نیست تا کوه‎ها را از بین برده و راه مواصلاتی خود را به کابل وصل کنید، بلکه باید دانش‎آموزید تا روزی شود که با علم و دانش خود از شهروندان کابل نیز جلوتر شوید.

به گفته وی، شهید کاظمی در این سفر به جوانان و نوجوانان ولایت دایکندی در کنار دیگر توصیه‎ها، آن‎ها را به فراگیری دانش تشویق کرد که ثمره آن هم‎اکنون مشخص و هویدا است.

وی تصریح کرد: شهید کاظمی راه برون‎رفت از مشکلات را دانش می‎دانست و به همین دلیل در سفر به دایکندی جوانان آن ولایت را به این امر تشویق و نصیحت زیادی کرد.

این عضو پارلمان افغانستان با تأکید براینکه اکثریت جوانان دایکندی هم‎اکنون در بهترین دانشگاه‎ها مشغول فراگیری آموزش‎های عالی بوده و در بلندترین رتبه‎ها و سِمت‎های دولتی انجام وظیفه می‎کنند، تصریح کرد: آن‎ها خود را مدیون و مرهون نصیحت‎ها و تشویق‎های شهید کاظمی می‎دانند.

رهبر حزب اقتدار ملی افغانستان در ادامه تصریح کرد: شهید کاظمی نه تنها در ولایت دایکندی فعالیت‎های آموزشی را رونق بخشید، بلکه در سایر ولایات افغانستان نیز همواره به فراگیری علم و دانش تأکید می‎کرد.

به گفته وی، در سال 1365 هجری خورشیدی که خود وی نیز در کنار شهید کاظمی به صفوف مجاهدین پیوسته بود، گفت: شهید کاظمی در آن زمان با وجودی که تمام ولایت (پروان) در شمال افغانستان جنگ بود، وی کلاس‎های درسی برای نسل جدید برگزار کرده بود.

سیدعلی کاظمی تصریح کرد: شهید کاظمی بهترین اساتید مدارس را که در آن زمان از تدریس دست کشیده بودند، گردهم‎آورده و کلاس منظم و مدرنی را در ولایت پروان برگزار کرده و سبک و روش تدریس مدرن را برای نسل جدید این کشور عرضه می‎کرد.

ورزشدوستی به سبک شهید کاظمی

سیدعلی کاظمی در ادامه به یکی دیگر از ویژگی‎های شهید کاظمی اشاره کرد و گفت: وی ورزش را ضامن سلامتی دانسته و حتی در زمان که مناطق مختلف تحت شلیک موشک‎ها قرار می‎گرفت مردم را به ورزش‎کردن تشویق می‎کرد.

به گفته وی، شهید کاظمی تداوم مقاومت در برابر اشغال‎گران و دشمن را سلامتی روحی و جسمانی مردم دانسته و تأکید می‎کرد که با ورزش‎کردن، سالم بوده و توان مقابله با دشمن را پیدا کرده و آن‎ها را مجبور به فرار خواهند کرد.

این عضو پارلمان افغانستان تصریح کرد: شخص شهید کاظمی نیز برای ورزش‎کردن برنامه داشت و در سخت‎ترین شرایط جنگ نیز ورزش می‎کرد که سبب پرکاری وی در عرصه‎های مختلف شده بود.

برادری که پدر معنوی ما بود

دکتر سیدعلی کاظمی با اشاره به شخصیت منحصر به فرد شهید سیدمصطفی کاظمی در میان خانواده اظهار داشت: وی با چشمانش با ما سخن می‎گفت.

به گفته وی، با وجود زنده‎بودن پدر و مادر برادران و خواهران شهید کاظمی به وی به چشم پدر معنوی خود نگاه می‌کردند و تمام فعالیت‎های خود را با مشورت وی انجام می‎دادند.

دینداری و اسلامپروری کاظمی/ آخرین پیام به ملت

سیدعلی کاظمی در ادامه این گفت‎وگو به دین‎داری و اسلام‎پروری شهید کاظمی اشاره کرد و گفت: وی علاوه بر آن ‎که خود پایبند به ارزش‎های اسلام بود، دیگران را نیز به دین‎داری توصیه ‎می‎کرد.

این عضو پارلمان افغانستان که بیش از 2 دهه در کنار شهید کاظمی جهاد کرده گفت: یکی از فعالیت‎های همیشگی کاظمی نماز و قرآن خواندن بود.

برادر شهید مصطفی کاظمی با تأکید براینکه وی هیچ‎گاه نمازش را به تأخیر نمی‎انداخت، گفت: وی همواره تلاش داشت که با خودش قرآن کوچکی را حمل کنند تا در پناه خدا و قرآن بوده و برای ملت خدمت کند.

وی تصریح کرد: کاظمی برای آخرین بار توصیه کرد که برای وحدت افغان‎ها تلاش کنید، آموزش‎ را در اولویت قرار داده و خدمت برای ملت را ارزنده دارید و هیچ‎گاه خود را تنها احساس نکنید زیرا در این صورت خداوند با شماست.

شهید سیدمصطفی کاظمی، در 15 ماه عقرب سال 1385 هجری خورشیدی زمانی که برای افتتاح کارخانه قند ولایت (بغلان) در شمال افغانستان رفته بود در یک حمله تروریستی همراه با 4 عضو پارلمان و صدها دانش‎آموز مدرسه در این ولایت به شهادت رسید.

 

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/2891






*
*

*



نیز بخوانید

هشدار سازمان جهانی بهداشت: به زودی هر هفته شاهد ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از کرونا خواهیم بود


دو دختر که از افراد مشهور در شهر کابل باج‌گیری می‌کردند، بازداشت شدند


هواپیمای حامل گروه دیگری از پناهجویان اخراج شده از آلمان به افغانستان رسید


مراسم بزرگداشت شهید سپهبد سلیمانی در هرات برگزار شد


رکوردشکنی کرونا در آمریکا؛ 4600 قربانی در 24 ساعت


آزادی بیان به سبک اینستاگرام و فیس بوک


کرونا در افغانستان جان 13 نفر را گرفت


ادامه قطع برق در کابل به‌رغم افزایش واردات از ازبکستان


وزارت بهداشت: افغانستان توانایی شناسایی نوع جهش یافته کرونا را ندارد


شش نفر در یک حادثه ترافیکی در هرات جان باختند


شهید سردار سلیمانی، قهرمان بین‌المللی در برابر ظالمین و تروریستان بود


مجلس نماینده‌گان طرح یک‌سان‌سازی معاش کارمندان دولت را تصویب کرد


3 افغانستانی محکوم به اعدام در ایران آزاد شدند


فیسبوک صفحه اتحادیه علمای مسلمان را به دلیل فتوای تحریم اسرائیل بسته کرد


۵ شهروند افغانستان در یک روی‌داد ترافیکی در ترکیه جان باختند


مراسم گرامیداشت اولین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در کابل برگزار شد


شهید سلیمانی متعلق به امت اسلام است


اسماعیل خان: شهید سلیمانی همیشه حامی مردم افغانستان بود


پیام تسلیت شورای علمای شیعه افغانستان به مناسبت درگذشت آیت الله مصباح


حامد کرزی: شهید سلیمانی شخصیت با وقار و خواستار صلح و ثبات در افغانستان بود


آخرین آمار جهانی کرونا/ ابتلای ۲۲۸۰۰۰ آمریکایی در شب سال نوی میلادی


سرما جان بیش از ۳۰۰ هزار کودک را در افغانستان تهدید می‌کند


پلیس ایران با جدیت اتفاق اردوگاه عسگرآباد تهران را دنبال می‌کند


یک زن در ولایت پروان به ضرب گلوله کشته شد


سردار سلیمانی در میان مردم افغانستان از جایگاه خاصی برخوردار است





پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/m



نظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

مشاور ریاست جمهوری: زندانیان طالبان به هیچ صورت آزاد نخواهند شد

بخشش‌های دقیقهٔ نودی ترامپ؛ استیو بنون، مشاور پیشین خطاکار هم عفو شد

بازنگری توافق امریکا با طالبان، برنامه وزیرخارجه پیشنهادی بایدن

بلینکن: ائتلاف‌ها احیا می‌شوند/ با جهان آن طور که هست تعامل می‌کنیم نه آنطور که بود

وعده مقام اطلاعاتی دولت بایدن برای انتشار گزارش قتل خاشقجی

ترامپ در سخنرانی خداحافظی: جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است

روحانی : زندگی سیاسی ترامپ تمام شد، اما برجام زنده ماند/ امروز توپ در زمین آمریکاست

چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد

آمریکا: به برجام باز می‌گردیم به شرطی که فعالیت های موشکی ایران را در بر بگیرد

قصد ترامپ برای ایجاد یک حزب سیاسی جدید

رئیس سی‌آی‌اِی آمریکا استعفا داد

۳ سرباز ارتش افغانستان در هرات ترور شد

هشدار سازمان جهانی بهداشت: به زودی هر هفته شاهد ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از کرونا خواهیم بود

نگرانی دیدبان حقوق بشر: افغانستان سال خطرناکی را در پیش رو دارد

امرالله صالح: در تابستان سال آینده، یکی از چهار انتخابات پیش رو برگزار خواهد شد

نیروهای دولتی گواتمالا کاروان بزرگ مهاجران هندوراسی را متفرق کردند

۱۰ نیروی ارتش افغانستان در حملۀ طالبان کشته شدند

تأثیر ویتامین D در مقابل ویروس

زلاتان پیر شدنی نیست/ رکوردشکنی در 39 سالگی/ میلان قهرمان نیم فصل ایتالیا شد

ارگ: رئیس جمهور هیچ عضو کابینه را تهدید نکرده

دو دختر که از افراد مشهور در شهر کابل باج‌گیری می‌کردند، بازداشت شدند

۲ قاضی در شهر کابل ترور شدند

توهین نژادپرستانه به ندیم امیری در بوندس لیگا

راکت ایران در فاصله 160 کیلومتری کشتی آمریکایی فرود آمد

تلاش به احیای خط آهن ترکیه-ایران- پاکستان


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.