درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-11-03  |  2021-01-22  |  بروز شده در: 1399/11/01 - 12:16:0 FA | AR | PS | EN
بخشش‌های دقیقهٔ نودی ترامپ؛ استیو بنون، مشاور پیشین خطاکار هم عفو شد             بازنگری توافق امریکا با طالبان، برنامه وزیرخارجه پیشنهادی بایدن            بلینکن: ائتلاف‌ها احیا می‌شوند/ با جهان آن طور که هست تعامل می‌کنیم نه آنطور که بود            وعده مقام اطلاعاتی دولت بایدن برای انتشار گزارش قتل خاشقجی             ترامپ در سخنرانی خداحافظی: جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است             روحانی : زندگی سیاسی ترامپ تمام شد، اما برجام زنده ماند/ امروز توپ در زمین آمریکاست             چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد             آمریکا: به برجام باز می‌گردیم به شرطی که فعالیت های موشکی ایران را در بر بگیرد            قصد ترامپ برای ایجاد یک حزب سیاسی جدید            رئیس سی‌آی‌اِی آمریکا استعفا داد             ۳ سرباز ارتش افغانستان در هرات ترور شد             هشدار سازمان جهانی بهداشت: به زودی هر هفته شاهد ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از کرونا خواهیم بود             نگرانی دیدبان حقوق بشر: افغانستان سال خطرناکی را در پیش رو دارد            امرالله صالح: در تابستان سال آینده، یکی از چهار انتخابات پیش رو برگزار خواهد شد            نیروهای دولتی گواتمالا کاروان بزرگ مهاجران هندوراسی را متفرق کردند            


تاریخ نشر: 1393/7/11 - 09:01:22
تعداد بازدید: 1101
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

خروج نظامیان انگلیسی از افغانستان بدون تحقق وعده‌ها
خروج نظامیان انگلیسی از افغانستان بدون تحقق وعده‌ها

"دیوید کامرن" نخست وزیر انگلیس امروز (جمعه) در سفر به کابل در حالی از خروج نظامیان انگلیسی از افغانستان تا پایان سال 2014 سخن گفت که تا کنون وعده ‌های 150 هزار نظامی خارجی در لشگر کشی به افغانستان برای سرکوب تروریست و محو تولید مواد مخدر در این کشور، محقق نشده است.

اقدامات تروریستی، انتحار، انفجار و تولید مواد مخدر در افغانستان پس از 13 سال حضور نظامیان خارجی در این کشور همچنان به عنوان چالشی بزرگ مقابل دولت افغانستان خود نمایی میکند تا جایی که این کشور به عنوان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در جهان معرفی میشود.

هلمند که محل تمرکز نیروهای انگلیسی در افغانستان است، یکی از بزرگترین مراکز تولید موادمخدر در سطح افغانستان و منطقه به شمار میآید.

بر اساس گزارشها هلمند که به گفته شماری از محافل سیاسی افغانستان به مستعمره انگلستان طی بیش از یک دهه گذشته شهرت یافته بود؛ به تنهایی بیش از هفتاد درصد کل مواد مخدر افغانستان را تولید میکند.

افشای وجود زندان‌های مخفی انگلیس و آمریکا در دوران حکومت کرزی نیز جنجال‌های زیادی را در این کشور برپا کرد تا جایی که حامد کرزی رییس جمهور وقت، هیات حقیقت یاب را برای تحقیق در خصوص حضور افغان‌های زندانی در زندان‌های مخفی انگلیس و آمریکا در پایگاههای این نظامیان در قندهار و هلمند راهی این مناطق کرد.

"غلام فاروق بارکزی"، رییس هیات تحقیق ریاست جمهوری وقت افغانستان در گزارش خود اعلام کرد که 17 تن از اتباع افغانستان در پایگاه نظامی هلمند و 6 تن دیگر از آنان در پایگاه نظامی قندهار، در زندان‌های مخفی انگلیس زندانی هستند.

رییس هیات تحقیق ریاست جمهوری وقت افغانستان گفت که در این زندان‌ها فردی را دیده است که 31 ماه را در زندان نظامیان انگلیسی به سر برده است.

بارکزی، نیروهای انگلیسی و دیگر نیروهای خارجی مستقر در افغانستان را به قانون شکنی متهم کرد و گفت نیروهای خارجی در افغانستان که فقط مجاز به مقابله با تروریستها و مشاوره و کمک‌های تدارکاتی به نیروهای داخلی افغانستان بودند، زندان‌های مخفی در کشور ایجاد کرده بودند.

'حامد کرزی' رییس جمهور وقت افغانستان نیز پس از دریافت گزارش هیات حقیقت یاب مبنی بر وجود زندان ‌های مخفی آمریکا، انگلیس در قندهار و هلمند، دستور تعطیلی این زندان‌ها را صادر کرد.

بر اساس گزارشها درحالی ولایت هلمند که بیشتر نظامیان انگلیسی در آن مستقر بودند، بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در افغانستان معرفی میشود، سازمان‌های بین المللی، افغانستان را با تولید 90 درصد مواد مخدر جهان زیر سایه نظامیان خارجی، بزرگترین کشور تولید کننده مواد مخدر میدانند.

150 هزار تن از نظامیان خارجی از جمله نظامیان انگلیسی در 13 سال گذشته به سرکردگی آمریکا با شعار مبارزه با تروریسم و تولید مواد مخدر در افغانستان حضور داشتند.

13 سال از حضور نظامیان خارجی در افغانستان می‎گذرد اما بسیاری از مناطق  کشورمان همچنان دستخوش ناامنی، ترور، وحشت، انتحار و انفجار میباشد.

در سال‌های گذشته در تمامولایت ‌های افغانستان به جز بامیان و پنجشیر، شبه نظامیان طالبان حضوری چشمگیر داشتند و هر از گاهی سبب ناامنی در مناطق مختلف این کشور از جمله کابل پایتخت افغانستان شده اند.

به باور کارشناسان، حضور نظامیان خارجی در افغانستان نه تنها در عمق زندگی مردم این کشور که همچنان با کمبود نیازهای اولیه زندگی دست و پنجه نرم میکنند، تاثیر چندانی نداشته بلکه شمار زیادی از آنان را به خاک و خون کشیده و خسارات مادی زیادی را برای آنان بر جای گذاشته است.

بهانه‎ لشگر کشی به افغانستان مبارزه با تروریسم بود که این مهم نه تنها از بین نرفت، بلکه نیروهای طالبان اکنون قدرتمندتر از گذشته شده اند. شبه نظامیان طالبان در ابتدای حضور نیروهای خارجی در افغانستان به بیرون از مرزهای کشور فرار میکردند، اما امروزه این گروههای مسلح مخالف دولت به اندازه‌ای قدرتمند شده است که حتی حملاتی را در چند متری کاخ ریاست جمهوری انجام میدهند.

در همین حال به گزارش منابع داخلی افغانستان فساد اداری قبل از حضور نیروهای خارجی در کشور یا اصلا وجود نداشت و اگر وجود هم داشت به اندازه‌ای نبود که امروز افغانستان در جمع فاسدترین کشورهای جهان مقام اول را دار باشد.

هر چند مبارزه با مواد مخدر یکی از اهداف عمده حضور نظامیان خارجی در افغانستان نیز عنوان شده بود، اما امروز علاوه بر اینکه افغانستان به عنوان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در جهان معرفی میشود، بیش از یک میلیون نفر نیز در  کشور معتاد وجود دارد که به گفته کارشناسان این رقم قبل از حضور نظامیان خارجی در افغانستان به مراتب کمتر بود.

مشکل مواد مخدر در افغانستان به اندازه‌ای جدی است که حتی نهادهای امریکایی از برنامه‏‌های این کشور در قبال مبارزه با مواد مخدر شکایت دارند و برنامه مبارزه با مواد مخدر در افغانستان را شکست خورده می‎دانند.

بر اساس گفته‎های نهادهای مبارزه با مواد مخدر امریکا، هروئین ساخت افغانستان در بازارهای آمریکا و کانادا مشتری‎های زیادی دارند و از رونق خوبی در این بازارها برخوردارند.

طبق آخرین برآورد سازمان ملل متحد، تجارت خشخاش در افغانستان سالانه 1.5 میلیارد دالر ارزش دارد، اما مقامات آمریکایی از مبارزه جدی با این پدیده صحبت کرده و گفته اند که مبارزه با این تجارت، یک روند طولانی و مستمر دارد و نباید مبارزه با مواد مخدر در افغانستان را شکست خورده بدانیم.

'جان ساپکو' بازرس ویژه امریکا در افغانستان در اوایل سال 2014 میلادی در افغانستان با صراحت گفت که مبارزه با مواد مخدر در افغانستان شکست خورده است.

ساپکو تأکید کرد، اگر هدف از آمدن به افغانستان کاهش کشت و زراعت خشخاش و قطع استفاده پول حاصله از آن توسط شبه نظامیان طالبان بوده باشد، عملا در اجرا شکست خورده‎ایم.

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/2601


*
*

*نیز بخوانید

چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد


تربیت فرزند در سیره حضرت فاطمه علیها السلام


افغانستان و تلاش برای رسیدن به جایگاه چهارراه ترانزیت منطقه


روایت زندگی و کارنامه سردار قاسم سلیمانی / از دوستی با احمدشاه مسعود تا عماد مغنیه


سردار دلها اسطوره‌ ای نستوه


ویژه نامه سوگنامه یاس کبود (به مناسبت سال روز شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها)


چرخش غنی به‌سوی دوستم و محقق چه پیامی دارد؟


جنگ‌های بی پایان آمریکا، آتشی که ترامپ درصدد شعله ورترکردن آن است


هزاره‌های پاکستان؛ قربانی تکفیر خارجی و تبعیض داخلی


شهید سلیمانی، افغانستان و مردم سالاری


نقش شهید سلیمانی در مبارزه با تروریسم در افغانستان


۲۰۲۱ فرا رسید؛ با تهدیدها و فرصت‌هایش


چرا مجلس «سکۀ ناچل» است؟


سال 2020 بر افغانستان چگونه گذشت؟


فرمانده کاریزمای ربانی


ناگفته‌هایی از نقش سردار سلیمانی در بقای افغانستان و سقوط داعش و خدمت به جهان اسلام


سید مقاومت، مأموریت غیرممکن برای جوخه‌های ترور


مروری کوتاه بر فعالیت‌های نیروی قدس سپاه و سردار سلیمانی؛ در افغانستان


سلیمانی و مسعود، دو فرمانده‌ای که دو ابرقدرت را زمین‌گیر کردند


دوستی سردار شهید سلیمانی با قهرمان ملی افغانستان


افغانستانی های وحدت بخش/ اگر فاطمیون نبودند؟


شهید سلیمانی، شخصیت ماندگارتاریخ درخشان اسلام


کشتار سریالی خبرنگاران؛ افغانستان فقط برای جنایتکاران امن است


مذاکرات بین‌الافغانی با فشار امریکا علیه افغانستان


صهیونیست‌ها تا چه حد آماده یک جنگ تمام عیار هستند؟

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

مشاور ریاست جمهوری: زندانیان طالبان به هیچ صورت آزاد نخواهند شد

بخشش‌های دقیقهٔ نودی ترامپ؛ استیو بنون، مشاور پیشین خطاکار هم عفو شد

بازنگری توافق امریکا با طالبان، برنامه وزیرخارجه پیشنهادی بایدن

بلینکن: ائتلاف‌ها احیا می‌شوند/ با جهان آن طور که هست تعامل می‌کنیم نه آنطور که بود

وعده مقام اطلاعاتی دولت بایدن برای انتشار گزارش قتل خاشقجی

ترامپ در سخنرانی خداحافظی: جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است

روحانی : زندگی سیاسی ترامپ تمام شد، اما برجام زنده ماند/ امروز توپ در زمین آمریکاست

چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد

آمریکا: به برجام باز می‌گردیم به شرطی که فعالیت های موشکی ایران را در بر بگیرد

قصد ترامپ برای ایجاد یک حزب سیاسی جدید

رئیس سی‌آی‌اِی آمریکا استعفا داد

۳ سرباز ارتش افغانستان در هرات ترور شد

هشدار سازمان جهانی بهداشت: به زودی هر هفته شاهد ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از کرونا خواهیم بود

نگرانی دیدبان حقوق بشر: افغانستان سال خطرناکی را در پیش رو دارد

امرالله صالح: در تابستان سال آینده، یکی از چهار انتخابات پیش رو برگزار خواهد شد

نیروهای دولتی گواتمالا کاروان بزرگ مهاجران هندوراسی را متفرق کردند

۱۰ نیروی ارتش افغانستان در حملۀ طالبان کشته شدند

تأثیر ویتامین D در مقابل ویروس

زلاتان پیر شدنی نیست/ رکوردشکنی در 39 سالگی/ میلان قهرمان نیم فصل ایتالیا شد

ارگ: رئیس جمهور هیچ عضو کابینه را تهدید نکرده

دو دختر که از افراد مشهور در شهر کابل باج‌گیری می‌کردند، بازداشت شدند

۲ قاضی در شهر کابل ترور شدند

توهین نژادپرستانه به ندیم امیری در بوندس لیگا

راکت ایران در فاصله 160 کیلومتری کشتی آمریکایی فرود آمد

تلاش به احیای خط آهن ترکیه-ایران- پاکستان


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.