درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1400-07-24  |  2021-10-16  |  بروز شده در: 1400/06/27 - 17:21:5 FA | AR | PS | EN
استفاده از هلیکوپترهای روسی برای تخلیه شهروندان امریکایی در کابل            مقدماتی جام جهانی در اروپا؛ توقف هالند و فرانسه و برد پرتگال به لطف آقای گلی رونالدو در فوتبال ملی             طالبان رهبر احتمالی خود را اعلام کردند            تلاش مسلمانان آلمان برای مقابله با تبعیض علیه زنان محجبه            جبهه مقاومت: حالا که طالبان مسیر جنگ را انتخاب کرده‌اند، با تمام نیرو دفاع می‌کنیم             امریکا در مرز تاجیکستان و افغانستان تاسیسات جدید مرزی ایجاد می‌کند             خروج امریکا از افغانستان؛ رسوایی بزرگ            توقف پرواز بسیاری از کشورهای غربی از فرودگاه کابل             کشته‌های انفجار کابل به 170 نفر رسید            حمله هوایی ارتش امریکا به داعش در افغانستان             طالبان به شهروندان کابل برای تحویل وسائل دولتی یک‌هفته مهلت داد            طالبان برای اداره کشور شورای ۱۲ نفری تشکیل می‌دهند             احتمال درج نام افغانستان در فهرست سیاه دولت بریتانیا             اعتراف کاخ سفید؛ روند تخلیه را کند کردیم که قدرت افغانستان تضعیف نشود            پمپئو: خروج افتضاح از افغانستان، امریکا را از معادلات جهانی خارج کرد            


تاریخ نشر: 1400/04/16 - 17:01:4
تعداد بازدید: 217
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تاثیرات خروج آمریکا از افغانستان بر تحولات آسیای میانه

بدون تردید در مقطع کنونی مهم‌ترین نگرانی کشورهای آسیای میانه از خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان را می‌توان واهمه و ترس از نفوذ تروریسم تکفیری در آسیای میانه دانست. با خروج آمریکا از افغانستان، همان‌گونه که از شواهد امر بر می‌آید گروههای تکفیری و افراط‌گرا اعم از القاعده و داعش بر افغانستان مسلط خواهند شد و احتمال تشکیل ولایت اسلامی می‌تواند مهم‌ترین تهدید برای کشورهای حاضر در منطقه آسیای میانه باشد

نهایی شدن موعد خروج کامل و رسمی سربازان آمریکایی از افغانستان در 11 سپتامبر 2021 (20 سنبله/شهریور 1400) علاوه بر صحنه داخلی که موجب قدرت گیری و حملات شدید طالبان برای تسخیر شهرهای مختلف شده، در صحنه خارجی نیز برای دیگر بازیگران از اهمیتی فوق العاده بر خوردار است. به صورت تاریخی تحولات کشور افغانستان برای بسیاری از کشورهای همجوار با آن از اهمیتی فوق‌العاده برخوردار بوده است. حتی در مقاطعی نیز شاهد بوده‌ایم که این کشور در کانون توجه ابر قدرت‌های در سطح نظام بین‌الملل قرار گرفته است که می‌توان نمود آن را در جریان حمله اتحاد جماهیر شوری به این کشور در سال 1987 و حمله آمریکا در سال 2001 مور مشاهده قرار داد.

علاوه بر قدرت‌های جهانی تحولات کشور افغانستان برای همسایگان این کشور همانند پاکستان، ایران، هند و حتی چین نیز از اهمیتی فوق‌العاده برخوردار است. اما افزون براین کشورها که همسایگان افغانستان محسوب می‌شوند یکی دیگر از حوزه‌هایی که به شدت نگران و متاثر از تحولات ناشی از خروج آمریکا از افغانستان و معادلات پیش رو در این کشور هستند، کشورهای منطقه آسیای میانه است. با این اوصاف، اکنون این پرسش مهم قابل طرح است که خروج آمریکا از افغانستان چگونه می‌تواند بر کشورهای آسیای میانه تاثیر بگذارد و معادلات سیاسی و امنیتی این منطقه را دگرگون کند؟

 

واهمه از نفوذ تروریسم تکفیری در منطقه آسیای میانه

بدون تردید در مقطع کنونی مهم‌ترین نگرانی کشورهای آسیای میانه از خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان را می‌توان واهمه و ترس از نفوذ تروریسم تکفیری در آسیای میانه دانست. با خروج آمریکا از افغانستان، همان‌گونه که از شواهد امر بر می‌آید گروههای تکفیری و افراط‌گرا اعم از القاعده و داعش بر افغانستان مسلط خواهند شد و احتمال تشکیل ولایت اسلامی می‌تواند مهم‌ترین تهدید برای کشورهای حاضر در منطقه آسیای میانه باشد.

در واقع، عمده‌ترین نگرانی کشورهای آسیای میانه، رشد دوباره‌ی تروریسم در افغانستان و گسترش افراط‌گرایی به همسایه‌های شمالی افغانستان می‌باشد. این کشورها به شدت نگران این امر هستند که با خروج نیروهای خارجی، طالبان و سایر گروه‌های تروریستی دوباره قوت پیدا کرده و گروه‌های سرکوب شده‌ی قاچاق مواد مخدر دوباره جان بگیرند. کشورهای آسیای میانه بیش از هر‌جای دیگر از این دو تهدید آسیب‌پذیر می‌باشند. کشورهای اسلامی آسیای میانه دارای پتانسیل زیاد رشد و گسترش افراط‌گرایی بوده و به دلیل اشتراکات فرهنگی با افغانستان و نیز وجود زمینه های رشد افراط گرایی در برخی کشورهای آسیای میانه، احتمال نفوذ تروریسم از افغانستان بسیار زیاد است.

 

تلاش آمریکا برای استقرار نظامیان خود در آسیای میانه

در بیست سالگی حمله 11 سپتامبر 2001، شواهد حاکی از آن هستند که واشنگتن استقرار نیروهای و تقویت پایگاه نظامی خود در آسیای میانه را در پیش گرفته است. نماد بارز این روند را می‌توان در جریان سفر زالمای خلیل زاد ، نماینده ویژه ایالات متحده در امور صلح افغانستان به کشورهای ازبکستان و تاجیکستان مشاهده کرد.

خلیل‌زاد در جریان یک سفر رسمی در 2 می 2021 (اول جوزا/خرداد 1400) در تاشکند با عبدالعزیز کاملوف، وزیر امور خارجه ازبکستان دیدار کرد. او در سوم می 2021 (2 جوزا/خرداد 1400) به کابل سفر کرد و در 4 می 2021 (سوم جوزا/خرداد 1400) در «دوشنبه» پایتخت تاجیکستان، با امامعلی رحمان‌اف ملاقات داشت. اکنون از سفرهای نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان که با خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان همزمان شده، این شائبه را مطرح کرده که واشنگتن راهبرد استقرار پایگاههای نظامی در آسیا میانه پس از کاهش حضورنظامی در افغانستان را در دستور کار قرار داده است.

حتی اخیرا برخی گزارش‌ها از تصمیم آمریکا برای ساخت تاسیسات نظامی به ارزش ۲۴۰ میلیون دالر در آسیای مرکزی از جمله در کشور ترکمنستان دارد. همچنین در روزهای اخیر برخی رسانه های افغانستان گزارش داده اند که آمریکا در حال ساخت یک پایگاه نظامی در مناطق «شالوزان» و «ترمینال» نزدیک مرز پاکستان و افغانستان در مناطق قبایلی «کُرَم» پاکستان است.

در مجموع، می‌توان اظهار داشت که ایالات متحده آمریکا طی سال‌های بعد از پایان جنگ سرد (1991) همواره امنیت و مبارزه با تروریسم را به عنوان ابزاری برای نفوذ ژئوپلیتیکی و تحقق منافع خاص خود به کار گرفته است. در دو دهه گذشته نیز آمریکا به بهانه مقابله با گروه های تروریستی و برقراری ثبات در افغانستان حضور گسترده نظامی در این کشور را تحقق بخشید که البته با دستاوردی نیز همراه نشد اما در وضعیت جدید، مجددا به نظر می‌رسد دولت بایدن در پی اجرایی کردن همان سیاست قدیمی آمریکا بوده که با طرح مقابله با تهدیدات ناشی از تروریسم نفوذ خود در آسیای میانه را توسعه ببخشد. واقعیت امر این است که تلاش آمریکا برای خروج نیروهای از افغانستان و نفوذ در آسیای میانه، در ارتباط با مهار قدرت‌های رقیب خود یعنی چین و روسیه است.

در شرایط جدید استراتژی محوری آمریکا در نظام بین‌الملل در قالب سیاست نگاه به شرق بر محور مهار چین معطوف شده است. از نگاه آمریکایی‌ها، پکن با سرمایه گذاری‌های عظیم خود در پروژه یک جاده- یک کمربند که بخش عمده‌ای از آن در کشورهای آسیای میانه است، قصد دارند تا با پیشی گرفتن از آمریکایی‌ها تعیین کننده نظم جدید تجاری جهان در جهان باشند. لذا به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها در مسیر ممانعت از توسعه نفوذ اقتصادی و سیاسی چین، نیازمند ایجاد پایگاههای نظامی در کشورهای آسیای میانه هستند.

در همین راستا شاهد هستیم که اکنون مقام‌های سیاسی روسیه به شدت نسبت به تبدیل شدن خروج نیروها از افغانستان به پدیده انتقال نیروها و پایگاههای نظامی آمریکا به به آسیای میانه نگران هستند. حتی بیش از این مساله بسیاری از ناظران سیاسی خروج آمریکا از افغانستان را همچون سناریویی از پیش تعیین شده برای حضور در آسیای میانه و معادلات منطقه‌ای ارزیابی می‌کنند. اساس فرضیه این است که آمریکا با خروج از افغانستان میدان را برای قدرت‌گیری و تاخت و تاز طالبان گشوده است. این وضعیت در شرایطی است که طالبان به وضوح توافق به اصطلاح صلح دوحه را نقض می‌کند و در حال تسخیر کل کشور افغانستان است.

 

منبع: الوقت

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/23178


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

روز هشتم محرم| پسرم! بعد تو خاک بر سر این دنیا


افغانستان در سراشیبی سقوط


آغاز ماه محرم الحرام


غدیر و هویت شیعی; پاسخ به 4 پرسش درباره غدیر


ولایت، مردمی ترین نوع حکومت


ویژه نامه عید غدیر افضل اعیاد


افغانستان بر لبه تیغ


بازگشت مجدد وحشت طالبان/ قوانین سختگیرانه علیه زنان/ دستور شیوخ تندرو به مردان تخار: بدون ریش به خیابان نیایید!


با وجود گذشته ها، باز باشیم


خروج از افغانستان به روش ارتش سرخ ؟!


روح اسلام‌ستیزانه غرب در کالبد کانادا


بایدن به دیدن قاتل بزرگ می رود!


شتاب بن سلمان برای رسیدن به غافله شام


شیعیان افغانستان؛ قربانی نسل کشی پیش چشمان بسته دنیا


ویژه نامه شهادت امام جعفر صادق علیه السلام


ضرورت بازخوانی اندیشه‌های امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه) در حمایت از مردم افغانستان


ویژه نامه غروب آفتاب جماران (به مناسبت سالگرد رحلت امام خمینی رضوان الله علیه)


امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه) ومهاجرین افغانستانی


امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه) و مجاهدین افغانستان


ارادت و علاقه مردم افغانستان به امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه)


اهداف شوم رونمایی از نقشه «اسلام سیاسی» در اتریش


حمایت امام خمینی از ملت افغانستان


طلبه های افغانستانی، ملازمان امام خمینی‌(رحمت‌الله‌علیه) در نجف


خاطرات خواندنی خادم افغانستانی امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه)


ماجرای ملاقات تاریخی علامه بلخی با امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه) درنجف

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

جزئیات تازه از کشته شدن برادر امرالله صالح/ برادر معاون اشرف غنی برای ۵۰۰ هزار دالر کشته شده است

استفاده از هلیکوپترهای روسی برای تخلیه شهروندان امریکایی در کابل

مقدماتی جام جهانی در اروپا؛ توقف هالند و فرانسه و برد پرتگال به لطف آقای گلی رونالدو در فوتبال ملی

طالبان رهبر احتمالی خود را اعلام کردند

تلاش مسلمانان آلمان برای مقابله با تبعیض علیه زنان محجبه

جبهه مقاومت: حالا که طالبان مسیر جنگ را انتخاب کرده‌اند، با تمام نیرو دفاع می‌کنیم

امریکا در مرز تاجیکستان و افغانستان تاسیسات جدید مرزی ایجاد می‌کند

خروج امریکا از افغانستان؛ رسوایی بزرگ

توقف پرواز بسیاری از کشورهای غربی از فرودگاه کابل

کشته‌های انفجار کابل به 170 نفر رسید

حمله هوایی ارتش امریکا به داعش در افغانستان

طالبان به شهروندان کابل برای تحویل وسائل دولتی یک‌هفته مهلت داد

طالبان برای اداره کشور شورای ۱۲ نفری تشکیل می‌دهند

احتمال درج نام افغانستان در فهرست سیاه دولت بریتانیا

اعتراف کاخ سفید؛ روند تخلیه را کند کردیم که قدرت افغانستان تضعیف نشود

پمپئو: خروج افتضاح از افغانستان، امریکا را از معادلات جهانی خارج کرد

هشدار سفیر پیشین غیرنظامی ناتو درباره وقوع فاجعه انسانی در افغانستان

بریتانیا خواهان تمدید حضور نیروهای امریکایی می‌شود

بایدن: شاید زمان حضور نظامیان امریکایی در افغانستان تمدید شود

قیمت بیت‌کوین به بالاترین سطح در ۳ ماه گذشته صعود کرد

ادعای طالبان مبنی بر محاصره کامل پنجشیر

درگیری مسلحانه در فرودگاه کابل یک سرباز کشته و ۳ تن زخمی شدند

سیل در ایالت تنسی آمریکا، دست‌کم ۲۲ قربانی گرفت

یونیسف: 20 میلیون کودک افغان برای زنده ماندن به کمک نیاز دارند

اسلوونی: اکثر کشورهای اروپا مخالف پذیرش پناهجویان افغان هستند


خبرهای پزشکی


خبرگزاري انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.