درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-10-29  |  2021-01-18  |  بروز شده در: 1399/10/28 - 10:54:1 FA | AR | PS | EN
۲ قاضی در شهر کابل ترور شدند            توهین نژادپرستانه به ندیم امیری در بوندس لیگا            راکت ایران در فاصله 160 کیلومتری کشتی آمریکایی فرود آمد             تلاش به احیای خط آهن ترکیه-ایران- پاکستان            مجلس نمایندگان افغانستان پیش‌نویس دوم سند بودجه‌ سال مالی ۱۴۰۰ را رد کرد            پمپئو: کرونا محصول آزمایشگاه‌های چین است             تربیت فرزند در سیره حضرت فاطمه علیها السلام            افغانستان و تلاش برای رسیدن به جایگاه چهارراه ترانزیت منطقه             روایت زندگی و کارنامه سردار قاسم سلیمانی / از دوستی با احمدشاه مسعود تا عماد مغنیه            موتر حامل معاون فرماندهی پلیس کابل هدف یک انفجار قرار گرفت             ۱۲ سرباز خیزش مردمی در ولایت هرات کشته شدند             واتس‌اپ در پی نگرانی‌های کاربران بروز رسانی جدید خود را به تاخیر انداخت Access to the comments            وضعیت تولید واکسن‌های ایرانی کووید-۱۹/قرار گرفتن ایران در میان ۱۵ کشور واکسن‌ساز             طرح استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا تایید شد            نسخه مسوده توافق سیاسی در افغانستان به رسانه‌ها درز کرد            


تاریخ نشر: 1393/4/15 - 10:43:55
تعداد بازدید: 1303
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

معاون وزیر خارجه ایران:
اجازه نمی‌دهیم طرح صهیونیستی تجزیه عراق محقق شود
اجازه نمی‌دهیم طرح صهیونیستی تجزیه عراق محقق شود

معاون عربی آفریقایی وزارت خارجه ایران، پروژه تجزیه عراق را طرحی صهیونیستی دانست و گفت: هرگز اجازه نخواهیم داد رؤیاهای نتانیاهو (نخست وزیر رژیم صهیونیستی) در این زمینه تحقق یابد.

به گزارش خبرگزاری انصار، (حسین امیر عبداللهیان) روز یکشنبه در مصاحبه اختصاصی با شبکه العالم، درباره طرح تجزیه عراق بشدت هشدار داد و اعلام کرد که ایران اجازه نمی‌دهد چنین طرحی اجرایی شود.

مشاور نظامی در عراق نداریم، ولی از کانالهای ارتباطی مشورت لازم به عراق داده میشود

امیر عبداللهیان درخصوص روابط تهران و بغداد گفت: این رابطه راهبردی است، و هرگونه تحول و اقدامی که ماهیت تروریستی و مداخله جویانه در عراق داشته باشد و بر امنیت این کشور تأثیر بگذارد، به طور طبیعی می‌تواند بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران هم تأثیر داشته باشد.

امیرعبداللهیان افزود: از ابتدای بحران عراق فعالانه با این موضوع برخورد کردیم و در این مرحله ما در مبارزه با تروریسم به دولت عراق و مسؤولان ذیربط عراق مشورتهای لازم را داده‌ایم.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: در راستای تأمین امنیت ملی کشورمان هر اقدامی که لازم باشد در چارچوب حقوق بین الملل انجام خواهیم داد.

امیرعبدالهیان در برنامه (مِن طهران) شبکه العالم، تأکید کرد: اگر مقامات رسمی عراق از ما درخواستی را برای خرید و یا واگذاری سلاح برای مبارزه با تروریسم داشته باشند، ما حتما در چارچوب حقوق بین الملل و قراردادهای شناخته شده متعارف دو جانبه، نسبت به آن اقدام خواهیم کرد.

معاون وزیر خارجه ایران گفت: مبارزه با تروریسم برای ما مسأله‌ای مهم و اساسی است، و در این رابطه هیچگونه کوتاهی نخواهیم کرد.

امیرعبداللهیان: در مبارزه با تروریسم هیچگونه کوتاهی نخواهیم کرد

* در عراق مشاور نظامی نداریم

امیرعبداللهیان تأکید کرد: ما در داخل عراق مشاورین نظامی نداریم، اما در ارتباطاتی که با مقامات ذیربط عراقی داریم طرف عراقی را از مشورتهای لازم محروم نمی‌کنیم، و در عین حال سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد به طور فعالانه در حوزه مناسبات سیاسی و پیگیری توافقات دوجانبه‌ای که بین دو کشور وجود دارد، و از جمله کمک به دولت عراق در مبارزه با تروریسم از ظرفیت سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد به طور طبیعی استفاده میکنیم.

* تکذیب حضور سردار (قاسم سلیمانی) در عراق

امیرعبداللهیان در خصوص ادعای برخی رسانه‌ها مبنی بر حضور سردار (قاسم سلیمانی) فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در عراق برای ارائه مشورتهای نظامی، گفت: بیان چنین اخباری با هدف خاصی دنبال می‌شود، و طراحان چنین اخباری میخواهند بگویند که دولتمردان عراق، ارتش، نیروهای مسلح، بسیج مردمی که در پی فتوای مهم مرجعیت مسلمانان در عراق در مبارزه با تروریسم صادر شده، توانایی مبارزه با این بحران را ندارند.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: ادعای حضور سردار سلیمانی در عراق مورد تأیید ما نیست، و ما چنین خبری را تأیید نمی کنیم؛ البته ارتباطات ما از طریق مجاری رسمی دیپلماتیک در ارتباط با مشورت دادن به عراق در مبارزه با تروریسم جریان دارد.

وی تدکید کرد: معتقدیم که دولتمردان و نیروهای مسلح عراق با قدرت می‌توانند در مبارزه با تروریسم برنامه‌های خودشان را دنبال کنند؛ و به ویژه با فضای کنونی و بسیج مردمی که با فتوای مرجعیت تشکیل شده، فرصت تاریخی برای خاتمه دادن به تروریسمی که از بیش از 10 سال قبل در این کشور به وجود آمده، فراهم شده است، اطلاع داریم که دولتمردان عراق از این فرصت برای بازگشت صلح و ثبات و امنیت به کشورشان، حداکثر استفاده را خواهند کرد.

امیرعبداللهیان در خصوص اعلام آمادگی ایران برای دادن سلاح به عراق با وجود قطعنامه شورای امنیت درخصوص ممنوعیت صدور سلاح برای ایران، گفت: مقامات آمریکایی از ابتدای بحران درخواستهایی را داشتند که در سطوحی دیپلماتیک بین جمهوری اسلامی ایران و آمریکا گفتگو، تعامل و همکاری برای فائق آمدن بر وضعیت فعلی عراق فراهم شود؛ ولی حقیقت این است که مجموعه حوادث عراق و نوع رفتار آمریکا تأیید می‌کند، اتفاقی که در عراق روی داد در سه سطح داخلی، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای نوعی هماهنگی وجود داشت.

وی ادامه داد: در سطوحی همکاری نزدیک، در سطوحی هماهنگی وجود داشت و در سطوحی اطلاع داشتند از اتفاقاتی که قرار بود روی دهد.

رفتار ایالات متحده آمریکا در عدم برخورد با تروریسم نشان دهنده نوعی هماهنگی نانوشته بین آمریکا و بازیگران منطقه‌ای و داخلی در عراق است

امیرعبداللهیان اظهار داشت: در سطح داخلی بین گروهک تروریستی داعش و بقایای رژیم صدام، بعثی‌های موجود در داخل و ژنرالهای باقیمانده از دوران صدام، به همراه برخی از اهل سنت افراطی ناراضی در داخل همکاری وجود داشته است.

امیرعبداللهیان تأکید کرد: در سطح منطقه‌ای برخی کشورهایی که علاقه‌مند نیستم نام آنها برده شود، نوعی تعامل و همکاری با این حرکت داشتند، که امنیت خود آن کشورها نیز به دلیل اتخاذ چنین سیاستهایی در معرض تهدید جدی قرار دارد.

معاون وزیر خارجه کشورمان افزود: در سطح خارج از منطقه رفتار ایالات متحده آمریکا در عدم برخورد با تروریسم نشان دهنده نوعی هماهنگی نانوشته بین آمریکا و بازیگران منطقه‌ای و داخلی در عراق است.

* آمریکا برای مبارزه با تروریسم در عراق اقدامی نکرد

وی ادامه داد: بر اساس اخباری که ما در اختیار داریم و رفتاری که طی 3 هفته گذشته از آمریکا دیدیم؛ و مهمترین نکته هم این است که آمریکا هیچگونه اقدام عملی و ملموسی برای مبارزه با تروریسم در عراق به عمل نیاورد، بلکه در مقاطعی به جای اینکه حملات خود را چه در سطح سیاسی، یا رسانه‌ای و یا میدانی متوجه تروریسم در عراق کند، انتقادات خودش را متوجه دولت مسؤول در عراق کرده است.

معاون وزیر خارجه گفت: در نتیجه ما از همان ابتدا اعلام کردیم که هیچگونه همکاری با آمریکا در موضوع عراق نخواهیم داشت، و این موضوعی است که به داخل عراق بر میگردد و مسؤولان عراق با شایستگی از این بحران همانند سایر بحرانهایی که در 12 سال گذشته با آن مواجه بودند، بیرون خواهند آمد.

* ادعای ارسال جنگنده‌های سوخو از ایران به عراق

امیرعبداللهیان درخصوص ادعای برخی منابع غربی مبنی اینکه جنگنده‌های سوخویی که روسیه به عراق داده است از ایران ارسال شده، اظهار داشت: ما هیچگونه کمک تسلیحاتی به عراق نداشتیم و هیچگونه هواپیمایی از جمله هواپیمای سوخو (از جانب ایران) به عراق ارسال نشده است؛ عراقی‌ها هم درخواستی از ما نکرده‌اند و حتی تا کنون برای تأمین اسلحه از جمهوری اسلامی ایران درخواست نکرده‌اند؛ البته چنانچه درخواست کنند، حتما درخواست آنان را با نظر مثبت مورد توجه قرار خواهیم داد.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: البته محموله‌ای از جنگنده‌های سوخو از طریق روسیه وارد عراق شد که رسانه‌ها به طور علنی آن را اعلام کردند، ولی جمهوری اسلامی ایران نه سلاحی به عراق ارسال کرده است و نه هواپیما.

* نارضایتی آمریکا از نتیجه انتخابات عراق

معاون وزیر خارجه در خصوص تغییر رفتار و اهداف اعلام شده آمریکا در منطقه، اظهار داشت: رفتار آمریکایی‌ها در عراق در ماههای اخیر و به ویژه در سه هفته گذشته که عراق با نوعی بحران مواجه شد تائید می‌کند که آمریکایی‌ها از نتیجه انتخابات سالم و دقیق پارلمانی که در سال جاری در عراق برگزار شد رضایت ندارند و نوعی همپیمانی و ائتلاف داخلی، منطقه‌ای و در سطح فرا منطقه‌ای تلاش کردند که نتیجه انتخابات را واژگون و دگرگون کنند.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: رفتار آمریکا در عدم اتخاذ گامهای عملی برای مبارزه با تروریسم هم نشان دهنده این مسئله مهم است.

امیرعبداللهیان: مخالف هرگونه تجزیه در عراق هستیم و آن را یک فتنه جدید در عراق میدانیم

* هماهنگی ایران و روسیه در حمایت از عراق

امیرعبداللهیان در خصوص سفر اخیر خود به مسکو گفت: ما با مقامات روسیه درباره دو موضوع مهم سوریه و عراق گفتگوهای مفیدی داشتیم.

وی افزود: اطلاع دارید که مواضع تهران و مسکو در خصوص تحولات منطقه مواضع نزدیک به هم و در بسیاری از موارد مواضع مشترک و منطبق است.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: در خصوص عراق ما توافق کردیم که به این کشور در مبارزه با تروریسم کمک کنیم، در عین حال ما و روسیه هر دو معتقدیم که به موازات مقابله جدی با تروریسم در داخل عراق، تکمیل روند سیاسی تشکیل به موقع مجلس و دولت و شکل گیری موسسات حکومتی در حوزه راه کار سیاسی باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.

* مخالفت ایران و روسیه با تجزیه و فتنه در عراق

وی ادامه داد: تهران و مسکو قویا از عراق در مقابله با تروریسم حمایت میکنند و برای وحدت استقلال و تمامیت ارضی عراق، با قدرت در کنار مردم و دولت عراق خواهند بود. ما مخالف هرگونه تجزیه در عراق هستیم و آن را یک فتنه جدید در عراق میدانیم.

* تجزیه عراق یک طرح صهیونیستی است

معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران درخصوص طرح‌های تجزیه طلبانه در عراق گفت: سخن گفتن از تجزیه عراق بازگشت به یک طرح صهیونیستی است.

امیرعبداللهیان تأکید کرد: فراموش نمی کنیم که در روزهای اخیر تنها مقامی که با ذوق زدگی و با شادی فراوان از استقلال کردستان عراق حمایت، و این منطقه را به تجزیه ترغیب کرد نتنیاهو بود.

* اجازه تحقق رؤیاهای نتانیاهو درباره تجزیه عراق را نمی‌دهیم

وی ادامه داد: ما هرگز اجازه نخواهیم داد رویاهای نتانیاهو در عراق و در منطقه ما برای تجزیه منطقه مهم و حساس غرب آسیا، به تحقق برسد.

* گفتگوی صریح با مسعود بارزانی و نیچروان بارزانی

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: دوستانه به رهبران کرد به آقای مسعود بارزانی به آقای نیچروان بارزانی به صراحت گفته ایم که تخطی از قانون اساسی پیشرفته و جامع عراق، و مطالباتی فراتر از آنچه در سیستم فدرالی عراق یکپارچه در قانون اساسی این کشور پیش بینی شده است، به نفع هیچ طرفی نخواهد بود.

وی ادامه داد: حفظ استقلال عراق تمامیت ارضی عراق وحدت ملی عراق یکپارچگی عراق در چارچوب قانون اساسی این کشور مورد تاکید است، و این راه نجات است.

امیرعبداللهیان گفت: سخن گفتن از استقلال کردستان عراق، نتیجه اش بازگرداندن کردستان به چند دهه قبل خواهد شد؛ و ما دوستانه و برادرانه به مقامات کردستان عراق این موضوع را یادآور شدیم.

* روابط تاریخی ایران و کردهای عراق

معاون وزیر خارجه تأکید کرد: مایلم از این دوربین هم تاکید کنم که روابط جمهوری اسلامی ایران با کردها درعراق روابطی تاریخی و برادرانه بوده و هست، و بر این منوال باقی خواهد ماند؛ و ما رهبران کردستان عراق را به خویشتن داری دعوت میکنیم و از اقدامات شتابزده بر حذر میداریم، و تاکید میکنیم که راهکار حفظ کردستان امن، در وحدت و تمامیت ارضی عراق، و در تمرکز و همکاری در مبارزه با تروریسم و قائله‌ای که تروریست‌ها اخیرا در این کشور ایجاد کرده اند.

امیرعبداللهیان در خصوص طرح همه پرسی در کردستان عراق، اظهار داشت: ما قویا همانند همه مردم عراق اعم از شیعه، سنی، کرد و عرب از تجزیه عراق حمایت نخواهیم کرد، و ما به شدت طرفدار وحدت و تمامیت ارضی عراق هستیم؛ طرح چنین مطالب شتابزده‌ای از سوی مقامات کردستان عراق نه تنها کمکی به آرامش و امنیت عراق و منطقه نخواهد کرد، بلکه شرایط را پیچیده‌تر و سخت‌تر میکند.

* موضع ترکیه درباره عراق

امیرعبداللهیان درخصوص موضع ترکیه درباره عراق گفت: گفتگوهای رسمی ما با مقامات ترکیه تائید کننده این مطلب است که ترکیه مخالف تجزیه عراق است.

وی ادامه داد: این موضوع در گفتگوهای رسمی و دیپلماتیکی مطرح شده است که بین ما و مقامات ترکیه جریان دارد؛ ما باور داریم که مقامات ترکیه با ایجاد کشور مستقل کردی فراتر از آنچه که در قانون اساسی عراق پیش بینی شده موافق نخواهند بود هرچند ممکن است به دلیل شرایط به طور نسبی با برخی از خواسته‌های کردهای عراق همراهی کنند، یا در مقابل آن واکنش تندی را در این مرحله نداشته باشند؛ اما نگاه راهبردی ترکیه به استقلال کردستان عراق همانند نگاه راهبردی جمهوری اسلامی ایران است.

* موضوع عراق در گفتگوهای وین مطرح نمی شود

معاون وزیر خارجه درباره مذاکرات هسته‌ای در وین و احتمال مطرح شدن موضوع عراق در حاشیه این مذاکرات گفت: گفتگوهای وین صرفا در چارچوب موضوع صلح آمیز هسته‌ای ایران دنبال می‌شود، و ما هیچ برنامه‌ای برای گفتگویی به موازات گفتگوهای وین با آمریکا یا طرفهای دیگر در موضوع عراق نداریم؛ و به طور مشخص بین تهران و واشنگتن گفتگو و رایزنی در خصوص وضعیت در عراق در وین انجام نخواهد شد.

معاون وزیرخارجه ایران: رفتار ایالات متحده در عراق در خوشبینانه ترین حالت مشکوک و سوال برانگیز است

امیرعبداللهیان درخصوص احتمال همکاری ایران و آمریکا درباره عراق گفت: رفتار ایالات متحده در 3 هفته گذشته در عراق در خوشبینانه ترین حالت مشکوک و سوال برانگیز است. ما ضرورتی برای همکاری و گفت وگو با ایالات متحده در موضوع عراق احساس نمی کنیم و معتقد هستیم که آمریکایی‌ها باید در عمل پایبندی خود را در مبارزه با تروریسم و حفظ دستاوردهای سیاسی مردم عراق در 12 سال گذشته و حتی قبل از آن که شهدای زیادی را برای استقلال و آزادی کشورشان تقدیم کردند اثبات کند. آمریکا باید در عمل با رفتار خودش اثبات کند که با دمکراسی است، با مردم عراق است و با تروریست‌ها نیست.

* تعلل آمریکا در حمایت تسلیحاتی از عراق

امیرعبداللهیان ادامه داد: حقیقت این است که ما هیچ اقدام جدی را از آمریکا بویژه در هفته‌های اخیر در مبارزه با تروریسم شاهد نبوده ایم. حد اکثر کاری که آمریکایی‌ها کردند نیروهایی را برای حفاظت از سفارت شان وارد عراق کردند، و نیروهایی هم برای مشورت دادن به مقامات عراقی در مبارزه با تروریسم به این کشور رفتند.

وی افزود: اما بر اساس آنچه ما میشنویم از سوی آمریکا اقدام ملموس عملی و موثری که بتواند به طور ضربتی به مبارزه با تروریسم کمک کند، صورت نگرفته است.

امیرعبداللهیان گفت: البته عراقی‌ها هم حتما چنین درخواستی را از آمریکایی‌ها نداشته اند که آن‌ها بخواهند بیایند و با حضور نظامی مجدد چنین کاری را انجام دهند. برخی از اخبار حاکی از آن است که حتی برخی امکانات مورد نیاز برای مبارزه با تروریسم نیز به طور کامل در اختیار ارتش عراق قرار نگرفته است. رفتار امریکا در روزهای گذشته در عراق رفتاری سوال انگیز و شک برانگیز است. ما امیدواریم تغییر رفتار عملی آمریکا را در عراق و در منطقه شاهد باشیم.

* ایران به انتخاب ائتلاف ملی احترام میگذارد، حتی اگر نامزد آن شخصیتی غیر از مالکی باشد

امیرعبداللهیان درباره موضوع تعیین مسؤولان آتی عراق در پارلمان این کشور اظهار داشت: فهرست ائتلاف دولت قانون در انتخابات اخیر پارلمانی جایگاه اول را به دست آورد. در نتیجه با منطق پارلمانی لیستی که اکثریت را به دست آورده است بر مبنای قانون اساسی عراق دارای صلاحیت‌ها، امتیازها و اختیاراتی است. ما معتقدیم در چارچوب قانون اساسی با نگاه به نتایج انتخابات اخیر مجلس در عراق حتما باید جناح پیروزی که اکثریت مردم عراق به آن اعتماد کرده باشند باید متناسب با قانون در آینده سیاسی کشور سهم داشته باشند. در خصوص افراد، انتخاب افراد به درون عراق بر میگردد. هر تصمیمی در داخل عراق در ائتلاف اتخاذ شود و به تایید پارلمان عراق برسد جمهوری اسلامی ایران با آن خواهد بود.

وی افزود: اگر آقای مالکی به عنوان نخست وزیر معرفی شود و این توافق در داخل عراق حاصل شود، ما از آن قویا حمایت میکنیم؛ و اگر هر فردی هم غیر از آقای مالکی در چارچوب نتیجه انتخابات اخیر در مجلس انتخاب شود، و به تایید برسد او هم مورد تایید جمهوری اسلامی ایران خواهد بود؛ این یک موضوع کاملا داخلی عراق است.

استفاده ابزاری از گروه‌های تروریستی برای تغییر دولت‌ها رویه نادرست و خطرناکی در منطقه است

* گروه‌های تروریستی ابزاری برای تغییر نتیجه انتخابات

امیرعبداللهیان گفت: اتفاق مهمی در هفته‌های اخیر درعراق رخ داد که باید آن را مورد توجه قرار دهیم؛ انتخابات پارلمانی در کشوری بر مبنایی دمکراتیک و بطور سالم برگزار شد، اما برخی کشورهای منطقه و خارج منطقه و برخی از گروه‌های افراطی در داخل عراق به دلیل آن که نتیجه آن انتخابات را قبول نداشتند توطئه کردند و در این توطئه زشت ترین روش هم انتخاب شد: استفاده از ابزاری به نام گروهک تروریستی داعش برای تغییر دادن نتیجه انتخابات پارلمانی و برای به دست آوردن سهم بیشتر برای گروه، فرد یا جریانی که باید به اندازه خودش سهم داشته باشد و نه بیشتر از آن.

امیرعبداللهیان تأکید کرد: استفاده ابزاری از گروه‌های تروریستی برای تغییر دولت‌ها رویه نادرست و خطرناکی در منطقه است.

امیرعبداللهیان گفت: کشورهایی که از گروهک داعش حمایت کردند، می‌توانند خود در آینده در معرض چنین خطر جدی قرار بگیرند. لذا مسئله مهمی که باید خط قرمز همه کشورهای منطقه باشد این است که استفاده ابزاری از تروریسم برای مقابله با روش‌های قانونی یک اقدام خطرناک است.

معاون وزیر خارجه خاطرنشان کرد: البته تحرکات اخیر در عراق و استفاده ابزاری از داعش، باعث وحدت بسیاری از گروه‌ها شده است. لذا بعید هم به نظر نمی رسد که آقای مالکی برای دور بعد کاندیدای مورد توافق در عراق شود. اما ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران از کسی حمایت خواهیم کرد که در عراق مورد تایید و توافق ائتلاف و اکثریت پیروز قرار گیرد، و در پارلمان این کشور رئیس جمهور، رئیس مجلس و نخست وزیر با رای نمایندگان با مکانیسم‌های انتخاباتی پیش بینی شده، در قانون اساسی انتخاب شوند.

امیرعبداللهیان: نقش عربستان را در تحولات اخیر منطقه چه در سوریه و چه در عراق سازنده نمی دانیم

* نقش عربستان در عراق سازنده نیست

امیرعبداللهیان درخصوص نقش عربستان در بحران عراق و سوریه گفت: ما نقش عربستان را در تحولات اخیر منطقه چه در سوریه و چه در عراق سازنده نمی دانیم، اما معتقدیم که عربستان به عنوان یک کشور مهم در منطقه میتواند نقش سازنده‌ای ایفا کند.

وی افزود: بارها از مقامات عربستان سعودی برای گفتگو در خصوص کمک به بازگشت صلح، ثبات و امنیت به منطقه و مبارزه با تروریسم سخن گفتیم، و به مقامات سعودی آمادگی خودمان را برای شروع چنین گفتگوهایی اعلام کردیم.

امیرعبداللهیان ادامه داد: در مقاطعی در سطوح مختلف با استفاده از فرصت‌ها در حاشیه نشست‌های بین المللی یا از مجاری رسمی و دیپلماتیک - با توجه به این که دو کشور در سطح سفیر روابط شان را تنظیم کرده‌اند، و سفرا در تهران و ریاض فعالند-مطالب و ایده‌های خودمان را رد و بدل کردیم.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: متاسفانه دوستان و برادران ما درعربستان سعودی بیش از این که علاقمند به گفتگوی جدی و صریح باشند، علاقمند به گفتگوی رسانه‌ای هستند. ما آن‌ها را به گفت وگوی جدی و سازنده و تاثیر گذار دعوت و فکر میکنیم که عربستان سعودی به عنوان یک کشور مهم میتواند در مبارزه با افراط گرایی و در فائق آمدن بر جنگ و درگیری‌های طایفه‌ای در منطقه با جمهوری اسلامی ایران و برخی از کشورهای مهم در منطقه تعامل سازنده و مثبتی را شروع کند، که نتیجه آن صلح، ثبات و آرامش برای کل منطقه باشد.

* با عربستان درباره عراق گفتگویی انجام نشده است

امیرعبداللهیان تأکید کرد: ما هیچ گفت وگویی را در خصوص تحولات اخیر عراق به طور مستقیم با مقامات سعودی نداشتیم؛ و هیچ نماینده‌ای را به عربستان سعودی برای گفتگو با مقامات این کشور در خصوص وضعیت آقای مالکی و یا جایگزین‌های وی اعزام نکردیم. همانطور که تاکید کردم این موضوعی است که صرفا به داخل عراق بر می‌گردد، و تصمیم داخلی عراق است اما از هر گونه گفت وگو با عربستان سعودی برای حل مشکلات منطقه‌ای و کمک به فائق آمدن بر بحران افراط گرایی و درگیری طایفه‌ای در منطقه استقبال میکنیم.

نمی‌توان کشوری را در منطقه ناامن کرد و بقیه کشورها در منطقه امن بمانند

امیرعبداللهیان درباره امکان گسترش موج تروریسم به کشورهای حامی آن از جمله عربستان گفت: ما معتقدیم که تداوم وضعیت موجود در عراق، حمایت برخی از طرف‌ها از گروهک تروریستی داعش و جریان افراط گرایی در عراق و نادیده گرفتن واقعیت‌ها در صحنه عراق میتواند بحران را در این کشور تشدید کند.

وی افزود: اما امنیت یک مقوله به هم پیوسته است و قابل تفکیک نیست؛ نمی توان کشوری را در منطقه ناامن کرد و بقیه کشورها در منطقه امن بمانند. بدون تردید تداوم ناامنی‌ها در عراق تاثیر منفی بر کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی، بحرین و سایر کشورها خواهد گذاشت. ما نیز به عنوان جمهوری اسلامی ایران در خصوص تبعات امنیتی نامطلوب ادامه بحران در منطقه احساس میکنیم که مستثنی نیستیم، و همه ما در یک منطقه زندگی میکنیم. همه ما باید با همدلی، با همکاری و با وفاق هر چه بیشتر، برای فائق آمدن بر مشکل تروریسم و افراط گرایی و ان شاء الله رسیدن به منطقه‌ای امن و دارای امنیت و ثبات پایدار تلاش کنیم.

 

 

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/2287


*
*

*نیز بخوانید

کبوترباز چینی کبوتر بلژیکی را ۱.۶ میلیون یورو خرید


آقای مکرون! این جملات را با دقت بخوانید


نظر قرآن درباره بدقولی چیست؟/ محروم شدن از رحمت خدا در زندگی دنیا و آخرت، اثر دائمی بدقولی است


ویدیو/ ملکه زیبایی پزشک بیماران کرونایی شد


رنگ موهای ترامپ عوض شد!


تجارت پرسود گوشت سگ در ویتنام؛ دستگیری یک زوج برای مسموم کردن ده‌ها سگ و گربه


دختر شایسته هیتلری به ۳ سال زندان محکوم شد


نامه دو زندانی فراری در ایتالیا به نگهبانان: کار مهمی داریم، زود برگردیم


زوج پاکستانی دختربچه پیشخدمت را به خاطر رها کردن طوطی کشتند


زنده به گور کردن یک کودک نوزاد در هند


ایتالیایی خوش‌شانس با ۱۰۰ یورو برنده تابلوی یک میلیون یورویی پیکاسو شد


نخست‌وزیر نیوزیلند را بخاطر قوانین جدید، به داخل کافه راه ندادند


بازیکن ترکیه‌ای پسرش را به‌خاطر کرونا کُشت!


کودک ۵ ساله‌ای که می‌خواست با ۳ دالر لامبورگینی بخرد در بزرگراه متوقف شد


جزیره‌ای که از «کرونا» در امان ماند


مرگ یک زوج آمریکایی با فاصله 6 دقیقه پس از ابتلا به کرونا


نوشیدن ادرار گاو برای مبارزه با ویروس کرونا در هند


کلاه‌برداران اسرائيلی-فرانسوی با جعل چهره لودریان ۵۰ میلیون یورو به جیب زدند


افشای دلیل فرار همسر حاکم دبی


دروازه جهنم دانشمند امریکایی را به لرزه آورد+ فیلم


کودک دو ساله مادراش را از مرگ نجات داد


عشق به فوتبال؛ مردی نامش به «تاتنهام» عوض کرد


جزیره جادویی در دریای چین به‌دنبال غلبه بر ویروس کرونا


جوان ایرانی که حاضر به ترک «ووهان» نشد مصروف چه کاری است؟+ تصاویر


اسکار۲۰۲۰؛ کارگردان سوری با شعری عربی منقش روی لباسش توجه‌ها را جلب کرد

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

دو دختر که از افراد مشهور در شهر کابل باج‌گیری می‌کردند، بازداشت شدند

۲ قاضی در شهر کابل ترور شدند

توهین نژادپرستانه به ندیم امیری در بوندس لیگا

راکت ایران در فاصله 160 کیلومتری کشتی آمریکایی فرود آمد

تلاش به احیای خط آهن ترکیه-ایران- پاکستان

مجلس نمایندگان افغانستان پیش‌نویس دوم سند بودجه‌ سال مالی ۱۴۰۰ را رد کرد

پمپئو: کرونا محصول آزمایشگاه‌های چین است

تربیت فرزند در سیره حضرت فاطمه علیها السلام

افغانستان و تلاش برای رسیدن به جایگاه چهارراه ترانزیت منطقه

روایت زندگی و کارنامه سردار قاسم سلیمانی / از دوستی با احمدشاه مسعود تا عماد مغنیه

موتر حامل معاون فرماندهی پلیس کابل هدف یک انفجار قرار گرفت

۱۲ سرباز خیزش مردمی در ولایت هرات کشته شدند

واتس‌اپ در پی نگرانی‌های کاربران بروز رسانی جدید خود را به تاخیر انداخت Access to the comments

وضعیت تولید واکسن‌های ایرانی کووید-۱۹/قرار گرفتن ایران در میان ۱۵ کشور واکسن‌ساز

طرح استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا تایید شد

نسخه مسوده توافق سیاسی در افغانستان به رسانه‌ها درز کرد

اقامت دائم ایران به متخصصان بین المللی و افغانستانی اعطا می‌شود

واتس‌آپ به دست و پای کاربرانش افتاد: بروزرسانی موجب کاهش امنیت پیام‌های خصوصی نمی‌‌شود

دادگاه ایتالیا محاکمه بزرگ اعضای یک گروه خشن مافیایی را آغاز کرد

تحریم جدید امریکا علیه ایران

اسماعیل خان بر تشکیل حکومت موقت تاکید کرد

جزئیات جدید از حملات دیشب صهیوینست ها به سوریه/ هیچ ایرانی، سوری و یا عضوی از فاطمیون به شهادت نرسیده اند

هواپیمای حامل گروه دیگری از پناهجویان اخراج شده از آلمان به افغانستان رسید

مجلس نمایندگان: یکسان‌سازی معاشات کارمندان دولت خط سرخ ما است

مراسم بزرگداشت شهید سپهبد سلیمانی در هرات برگزار شد


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.