درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1400-05-06  |  2021-07-28  |  بروز شده در: 1400/05/06 - 10:37:0 FA | AR | PS | EN
ویژه نامه عید غدیر افضل اعیاد             تاثیرات خروج آمریکا از افغانستان بر تحولات آسیای میانه            نوار صوتی منسوب به عمر داوودزی درباره وضعیت شمال کشور واکنش برانگیز شد             برگزاری نشست کارشناسی درباره خیزش طالبان و تاثیرات سیاسی-امنیتی آن برای ایران             افغانستان بر لبه تیغ             دولت می‌خواهد که فعالیت رسانه‌ها را محدود کند             بازگشت مجدد وحشت طالبان/ قوانین سختگیرانه علیه زنان/ دستور شیوخ تندرو به مردان تخار: بدون ریش به خیابان نیایید!             ولسوالی‌های چشت و غوریان هرات به دست طالبان افتاد             شدت جنگ در شمال افغانستان؛ تاجیکستان ۲۰ هزار نیروی تازه در مرز اعزام می‌کند             نیروهای امنیتی افغانستان از مرکزهای ۱۱ ولسوالی دیگر نیز بیرون شدند            در حمله با چاقو در اقامتگاه پناهجویان در آلمان یک تن کشته شد             طالبان: هیچ سرباز خارجی و پیمانکاران آنها نباید در افغانستان باقی بماند             امریکا به دنبال تضعیف دولت افغانستان            آرژانتین با این مسی فقط قهرمانی میخواهد؛ لئو مثل ماه میدرخشد            خروج نام نیروهای پلیس افغانستان از فهرست ننگین سازمان ملل            


تاریخ نشر: 1400/03/11 - 14:51:0
تعداد بازدید: 238
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اهداف شوم رونمایی از نقشه «اسلام سیاسی» در اتریش

طرح نقشه اماکن و محفل‌های «اسلام سیاسی» فراتر از قانون وضع شده توسط یک دولت یا یک حزب راستگرا، از روند یک پروژه شوم پرده برمی‌دارد که طی دو دهه گذشته به ویژه پس از حملات 11 سپتامبر 2001 به برج‌های دوقلو سازمان تجارت جهانی در نیویورک، یک جریان فکری و ارزشی خاص در سراسر اروپا برنامه همسان‌سازی میان اسلام و ترویسم در افکار عمومی را در دستور کار قرار داده‌اند.

روند رو به رشد اسلام هراسی در غرب طی سالیان اخیر علاوه بر ایجاد مشکلات اجتماعی برای جامعه مسلمانان در کشورهای غربی، نقش مهمی نیز در شکلگیری قوانین تبعیض آمیز علیه مسلمانان برای ابراز آزادانه عقاید و انجام مناسک دینی‌شان داشته است.

در همین راستا این اخیرا (29 می/ 8 خرداد/جوزا) رونمایی دولت اتریش از نقشه اسلام سیاسی در اینترنت اعتراض جامعه مسلمانان اتریش را به این اقدام در پی داشته است. دولت اتریش برای مقابله با اسلام سیاسی در ٢٧ می 2021 (6 خرداد/جوزا 1400) نقشه‌ای را تحت عنوان "نقشۀ اسلام" در شبکه اینترنت منتشر کرد که در آن اسامی و نشانی ۶۲۳ مسجد و تشکل اسلامی در این کشور درج شده است. علاوه بر آن درباره ارتباطات مساجد و تشکل‌های اسلامی با خارج نیز در این نقشه اطلاعات داده شده است. با این اوصاف، این نقشه که توسط "مرکز اسناد اتریش در مورد اسلام سیاسی" تهیه شده، موجی بزرگ از واکنش‌‌های انتقادی را به همراه داشته است و اکنون این مساله مهم را مطرح می‌کند که دولت اتریش از انتشار این نقشه و انگشت گذاشتن بر موضوع اسلام سیاسی چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

 

رونمایی از نقشه اسلامی سیاسی و دفاع همه‌جانبه دولت از آن

رونمایی از نقشه اسلامی سیاسی در شرایطی است که دولت اتریش در 11 نوامبر 2020 (21 آبان 1399) در پی حمله مرگبار یک تکفیری که 24 کشته و زخمی را بر جا گذاشت، طیف گسترده‌ای از دستورالعمل‌ها را تحت عنوان اقدامات «ضد تروریسم» در دستور کار قرار داد که مهم‌ترین آن‌ها، جُرم معرفی کردن «اسلام سیاسی» بود. در واقع، دولت اتریش گرایش به «اسلام سیاسی» را به عنوان جُرم کیفری به رسمیت شناخت و این موضوع از سوی پارلمان این کشور در دسامبر 2020 نیز مورد تأیید قرار گرفت.

اکنون بر اساس همین قاعده و با اتکای بر مجرم بودن طرفداران اسلام سیاسی، دولت اتریش لیست عریض و طویلی از مساجد و انجمن‌های اسلامی را به عنوان کانون اسلام سیاسی معرفی کرده است. در این میان، نکته قابل توجه این است که مقامات سیاسی دولت اتریش از این طرح دفاع و از آن به عنوان یک ضرورت یاد می‌کنند. در همین زمینه، «سباستین کورتس» صدراعظم اتریش، ضمن دفاع از انتشار عمومی «نقشه اسلام» آن را جزء مهمی از مبارزه با «اسلام سیاسی» خوانده است. همچنین، «سوزان راب» وزیر امور مهاجران اتریش در اظهاراتی مشابه انتشار این نقشه را تلاشی برای مبارزه با ایدئولوژی‌‌هایی دانسته که «ارزش‌های دموکراسی لیبرال» را تهدید می‌ کنند.

در همین حال جوامع و نهادهای اسلامی و حتی مسیحی اتریش این طرح را به شدت مورد انتقاد قرار داده‌اند و از ان به عنوان تبعیض آشکار و زمینه‌ساز ناامنی یاد کرده‌اند. در همین راستا، سازمان جوانان مسلمان اتریش اعلام کرد که علیه برنامه نقشه اسلام سیاسی دولت این کشور به دادگاه شکایت خواهد کرد. به گفته این سازمان، انتشار اسامی و نشانی صدها مسجد و نهاد اسلامی، مسلمانان اتریش را در ناامنی قرار داده است. در سطحی دیگر، تارافا باغاجاتی، رئیس ابتکار مسلمانان اتریشی(IMÖ) نیز با خشم از خود واکنش نشان داده می گوید: »آیا می توانید تصور کنید که چنین نقشه ای از یهودیت یا مسیحیت در اتریش ایجاد شود؟«

حتی انتشار این نقشه اعتراض نمایندگان ادیان دیگر را نیز برانگیخته است. کلیسای پروتستان اتریش درباره این نقشه ابراز نگرانی کرده است. اسقف میشایل چالوپکا از سوزانه راب، وزیر امور مهاجرت اتریش خواست نقشه اسلام سیاسی را از اینترنت حذف کند. مجموع این روند نشان دهنده آن است که خواست و اراده دولت اتریش نمایان‌گر خواست عمومی نبوده و یک جریان خاص آن را نمایندگی می‌کنند.

 

تلاش عامدانه برای مخدوش کردن چهره اسلام

طرح نقشه اماکن و محفل‌های «اسلام سیاسی» فراتر از قانون وضع شده توسط یک دولت یا یک حزب راستگرا، از روند یک پروژه شوم پرده برمی‌دارد که طی دو دهه گذشته به ویژه پس از حملات 11 سپتامبر 2001 به برج‌های دوقلو سازمان تجارت جهانی در نیویورک، یک جریان فکری و ارزشی خاص در سراسر اروپا برنامه همسان‌سازی میان اسلام و ترویسم در افکار عمومی را در دستور کار قرار داده‌اند.

در چنین فضایی، طی دو سال گذشته رسانه‌ها و دولت راست‌گرای اتریش به ریاست «سباستین کورتس» رهبر حزب مردم اتریش (ÖVP)، تلاش گسترده‌ رسانه‌ای و سیاسی را برای ارائه چهره‌ای منفی از اسلام و مسلمانان را در پیش گرفته‌اند. در طراحی نقشه اسلام سیاسی اخیر دولت اتریش نیز به وضوح این مساله نمایان‌گر است که آن‌ها به صورت عامدانه، تلویحا تروریسم و اسلام را که مذهب 8 درصد ساکنان این کشور است، «هم سان» دانسته‌اند.

در واقع، دولت اتریش و حزب راست‌گرای مردم تلاش دارند جامعه مسلمانان را که خود نخستین قربانیان جریان تکفیری هستند با استفاده از تبلیغات رسانه ای شدید، به افکار تکفیری مرتبط کرده و از این طریق آن‌ها را همسان معرفی کنند.

 

فراگیر کردن پدیده اسلام هراسی

رونمایی دولت اتریش از نقشه اسلام سیاسی، علاوه بر طرح یکسان شمردن تروریسم و اسلام، در راستای ایجاد موج «اسلام هراسی» قابل خوانش است. بعد از حادثه 11 سپتامبر 2001، در سراسر اروپا موجی از ضدیت با اسلام و مسلمان فراگیر شد که بتدریج رو به فروکش نهاد. اما در سال‌های بعد از 2013 که گروه تروریستی داعش با کمک‌های مالی و اطلاعاتی و نظامی دولت‌های غربی و عربی در سوریه و عراق ایجاد و سازماندهی شد، مجددا موجی جدید از تبلیغات اسلام هراسانه سراسر اروپا را فرا گرفت.

تصمیم مناقشه برانگیز دولت راست‌گرای حاکم بر وین در شرایطی است که این کشور در جریان درگیری‌های اخیر میان نیروهای مقاومت با رژیم صهیوینستی در نوار غزه، نه تنها حاضر به محکومیت حملات صهیونیست‌ها به اماکن غیرنظامی وکشتار زنان و کودکان نشد بلکه در ساختمان نهاد نخست‌وزیری اتریش، پرچم رژیم صهیونیستی به اهتزاز در آمد و سباستین کورتز، صدراعظم این کشور با دفاع از این اقدام انتقادبرانگیز، دفاع گروههای مقاومت فلسطینی از خود را مورد نکوهش قرار داد.

مع الوصف همانند ماجرای دفاع امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه از انتشار کاریکاتور توهین آمیز به پیامبر اسلام در مجله شارلی ابدو به بهانه آزادی بیان، ضروری است که مسلمانان واکنش جدی به اقدام اسلام هراسانه دولت وین داشته باشند. در ماجرای اسلام ستیزی مکرون، کمپین های تحریم کالاهای فرانسوی در کشورهای اسلامی موجب عقب‌نشینی پاریس از مواضع اولیه گردید لذا در وضعیت کنونی نیز چنین اقدام مشابهی در قبال دولت اتریش موثر خواهد بود.

 

منبع: الوقت

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/22682


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

ویژه نامه عید غدیر افضل اعیاد


تاثیرات خروج آمریکا از افغانستان بر تحولات آسیای میانه


افغانستان بر لبه تیغ


بازگشت مجدد وحشت طالبان/ قوانین سختگیرانه علیه زنان/ دستور شیوخ تندرو به مردان تخار: بدون ریش به خیابان نیایید!


با وجود گذشته ها، باز باشیم


خروج از افغانستان به روش ارتش سرخ ؟!


روح اسلام‌ستیزانه غرب در کالبد کانادا


بایدن به دیدن قاتل بزرگ می رود!


شتاب بن سلمان برای رسیدن به غافله شام


شیعیان افغانستان؛ قربانی نسل کشی پیش چشمان بسته دنیا


ویژه نامه شهادت امام جعفر صادق علیه السلام


ضرورت بازخوانی اندیشه‌های امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه) در حمایت از مردم افغانستان


ویژه نامه غروب آفتاب جماران (به مناسبت سالگرد رحلت امام خمینی رضوان الله علیه)


امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه) ومهاجرین افغانستانی


امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه) و مجاهدین افغانستان


ارادت و علاقه مردم افغانستان به امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه)


حمایت امام خمینی از ملت افغانستان


طلبه های افغانستانی، ملازمان امام خمینی‌(رحمت‌الله‌علیه) در نجف


خاطرات خواندنی خادم افغانستانی امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه)


ماجرای ملاقات تاریخی علامه بلخی با امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه) درنجف


زن از دیدگاه امام خمینی (رحمت‌الله‌علیه)


امام خمینی و جنبش های اسلامی جهان اسلام


ویژه نامه سالروز تخریب قبور ائمه اطهار علیهم السلام در بقیع/شمایل کنونی بقیع را چه کسی ساخت؟


امام خمینی رحمت‌الله‌علیه و فلسطین


۳ پدیده نوظهور جنگ غزه

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

سنتکام: بیش از ۹۵ درصد روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تکمیل شده است

ویژه نامه عید غدیر افضل اعیاد

تاثیرات خروج آمریکا از افغانستان بر تحولات آسیای میانه

نوار صوتی منسوب به عمر داوودزی درباره وضعیت شمال کشور واکنش برانگیز شد

برگزاری نشست کارشناسی درباره خیزش طالبان و تاثیرات سیاسی-امنیتی آن برای ایران

افغانستان بر لبه تیغ

دولت می‌خواهد که فعالیت رسانه‌ها را محدود کند

بازگشت مجدد وحشت طالبان/ قوانین سختگیرانه علیه زنان/ دستور شیوخ تندرو به مردان تخار: بدون ریش به خیابان نیایید!

ولسوالی‌های چشت و غوریان هرات به دست طالبان افتاد

شدت جنگ در شمال افغانستان؛ تاجیکستان ۲۰ هزار نیروی تازه در مرز اعزام می‌کند

نیروهای امنیتی افغانستان از مرکزهای ۱۱ ولسوالی دیگر نیز بیرون شدند

در حمله با چاقو در اقامتگاه پناهجویان در آلمان یک تن کشته شد

طالبان: هیچ سرباز خارجی و پیمانکاران آنها نباید در افغانستان باقی بماند

امریکا به دنبال تضعیف دولت افغانستان

آرژانتین با این مسی فقط قهرمانی میخواهد؛ لئو مثل ماه میدرخشد

خروج نام نیروهای پلیس افغانستان از فهرست ننگین سازمان ملل

سقوط ولسوالی‌های بدخشان؛ مقامات محلی فرار کردند+ویدیو

جنرال میلر: وضعیت در افغانستان نگران کننده است

رونمایی از هشت کاندیدای قهرمانی یورو 2020

پایان مرحله یک هشتم نهایی یورو ۲۰۲۰؛ انگلستان و اوکراین صعود کردند

تفنگ‌داران ناشناس بر یک پاسگاه پلیس در غرب کابل حمله کردند

آمر حوزه ششم امنیتی غزنی کشته شد

بلژیک 1-0 پرتغال: پایان قهرمان

لیاقت این هلند حذف از تورنمنت بود!

هشدار امرالله صالح به پاکستان: هزینۀ همسویی با طالبان بسیار سنگین خواهد بود


خبرهای پزشکی


خبرگزاري انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.