درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-04-17  |  2020-07-07  |  بروز شده در: 1399/04/16 - 15:31:1 FA | AR | EN
واقعیت هولناک: وعده ترامپ برای کمرنگ شدن شیوع کرونا و تقویت اقتصاد دود شد!            افشای ابعادی تازه از فساد مالی نواز شریف            سوزان رایس: ترامپ تسلیم دشمن قسم‌خورده ما می‌شود            پرونده فساد و خیانت علیه محمد بن نایف            هشدار فرانسه به اسرائیل: اجرای طرح الحاق بدون پاسخ نمی‌ماند            هند و چین نیروهای خود را در دره گالوان یک کیلومتر عقب‌ بردند            الاخبار: سفیر آمریکا نخست وزیر لبنان را تهدید کرده است            روسیه: طالبان می تواند در ترکیب دولت وفاق ملی در افغانستان به قدرت برسد             در یک شبانه‌روز گذشته ۳۴ بیمار کووید-۱۹ در افغانستان جان باخته‌اند            کابل از خواست سازمان همکاری‌های اسلامی برای کاهش خشونت در افغانستان استقبال کرد            یک خانم توسط شوهرش در شهر کابل به قتل رسید            بازگشت کرونا؛ مرز میان پرجمعیت‌ترین ایالت‌های استرالیا بسته می‌شود            سازمان همکاری‌های اسلامی خواهان برقراری آتش‌بس در افغانستان شد            تقلای امارات در زیر بار بحران اقتصادی کرونا / چشم انداز دوبی به کجا می رسد؟            پاسپورت افغانستان بی اعتبارترین پاسپورت جهان            


تاریخ نشر: 1393/4/4 - 05:36:50
تعداد بازدید: 1470
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تن فروشی فقط برای 5 دلار/ آوارگانی که یا باید بمیرند و یا باید به سمت فحشا بروند
تن فروشی فقط برای 5 دلار/ آوارگانی که یا باید بمیرند و یا باید به سمت فحشا بروند

اوضاع نابسامان دولت‌های میزبان، عدم حضور جمعیت‌های بین‌المللی حمایت از آوارگان و سنگینی تامین هزینه‌های معیشتی تعدادی از زنان آواره سوری را به سمت صنعت فحشا کشانده است.

به گزارش خبرگزاری انصار، پدیده سوء استفاده جنسی از آوارگان سوری در اردوگاه‌های کشورهای همجوار با ادامه بحران امنیتی در این کشور همچنان ادامه دارد. اوضاع نابسامان دولت‌های میزبان و عدم حضور سازمانها و جمعیت‌های بین المللی حمایت از آوارگان و غیر ممکن بودن حمایت آوارگان از خود در برابر هزینه‌های معیشتی در بازار آزاد کنونی باعث شده تا تعدادی از آنها مجبور شوند برای تامین هزینه‌های زندگی خود و خانواده اقدام به تن فروشی کنند.

سختی، خفت، فرار از مرگ یا ذلت یا هر نام تلخ دیگری که میخواهید برای این پدیده انتخاب کنید، اما واقعیت این است که این موضوع به پدیده زشت اجتماعی تبدیل شده که در میان آوارگان سوری در حال رشد است. آفتی که در برخی کشورهای عربی همسایه از جمله در لبنان، ترکیه، اردن و دیگر رژیم‌های عربی حاشیه خلیج فارس قابل مشاهده است و زنان و دختران سوری خود را وارد بازار تن فروشی کرده اند، آنهم فقط به این علت که آواره هستند.

شاید بتوان برای توجیه خود این جمله کوتاه را آورد که جنگ قوانین خاص خود را دارد، اما باید توجه داشت که این پدیده دیگر یک پدیده فردی نیست، بلکه معضلی اجتماعی شده که حتی وارد سایت‌های اجتماعی نیز شده است. سایت‌هایی که مطالباتی از جمله در زمینه ازدواج یا تجارت جنسی مخفی با آوارگان را در قبال پرداخت مبالغ مالی مطرح میکنند. مبالغ اندکی که گاها به 5 تا 10 دلار میرسد و در بیشترین حالت‌ها 100 دلار است که البته بیشتر این مبلغ به حساب کارفرمایان ریخته میشود و همان مبلغ اندک از هر فعالیت جنسی نصیب قربانیان می‌شود!

هفته نامه اسبوع العربی در این راستا مینویسد: سلمی دختر 16 ساله سوری است که به یکی از روستاهای شمال لبنان رفته تا خود و خانواده اش را از مرگ با موشک باران و جنایت‌های تروریست‌های سوری نجات دهد. داستان زندگی وی از سوی یکی از مراکز تخصصی روانشناسی در یک جمعیت خیریه می‌تواند این مطلب را به صورت چکیده از شرایط آوارگان نشان دهد که تنها دو گزینه پیش روی آنها قراردارد، یا باید تن فروشی کنند یا از شدت گرسنگی جان بدهند.

البته تحلیلگران اعتقاد دارند که این پدیده چند شکل دارد که یکی از آن‌ها تن فروشی به سبک عادی و علنی است، موارد دیگری نیز وجود دارد که شامل ازدواج‌های ثبت نشده در قبال مبالغ مالی یا به ازدواج در آوردن اجباری دختران نوجوان از ترس ورود در مهلکه تن فروشی‌های علنی است.

سلمی که از یک سال پیش وارد این کار شده است، میگوید که در ابتدا در دفتر فردی به نام ابراهیم کار میکرده است، اما بعدها ابراهیم که خود یک تاجر اقدامات جنسی است، وی را قانع کرده که در ازای ارائه خدمات جنسی به پول بیشتری دست پیدا کند.

وی میگوید در ابتدا ابراهیم وعده 20 دلار در قبال ارائه هر خدمت جنسی را به من داد، اما بعدها وی بیشتر از ده دلار به من نمی داد. وی که از تعداد بالای مشتریان تعجب می‌کرد، میگوید: که در برخی روزها این تعداد به 20 نفر در روز می‌رسید و برخی از آنها وحشیانه برخورد می‌کردند، اما من برای تامین هزینه زندگی خانواده و خرج تحصیل خواهرم این کار را میکردم. البته برخی روزها نیز هیچ مشتری نبود و من بدون پول به خانه بر میگشتم که باید شب را گرسنه بخوابیم.

این داستان تعداد زیادی از دختران سوری است که به تدریج در باشگاه‌های شبانه وارد این حرفه زشت شده‌اند.

متخصص روانشناسی که سلمی به وی پناه برده، میگوید با وجودیکه که سلمی با این اقدامات زندگی خوبی برای خود درست کرده بود، اما حالت‌های روانی فروپاشیده‌ای داشت. وی گاهی از سوی مشتری‌ها هدف حمله و خشونت قرار میگرفت و  گاهی نیز بنا به درخواست مشتریان مجبور به استفاده از مواد مخدر می‌شد. وی که دیگر نمی‌خواهد به این کار ادامه دهد، از اینکه از سوی ابراهیم یا یکی از مشتریانش هدف حمله قرار گیرد، میترسد. از سوی دیگر ابراهیم گذرنامه وی را نزد خود نگه داشته و او نمی‌تواند از لبنان خارج شود.

غاده جبور مسئول بخش مبارزه با تجارت و سوء استفاده از زنان در جمعیت موسوم به "کِفی" می‌گوید که این داستان منحصر به مرزهای لبنان نیست، بلکه بویژه در اردن و ترکیه و کشورهای دیگر خلیج فارس نیز رواج دارد. وی تاکید میکند که پدیده فحشا به علت رواج بیبند و باری نیست، بلکه ناشی از فقر و بیچارگی است.

وی انواع سوء استفاده‌های جنسی از جمله فاحشگی‌های پنهان و تحت پرده ازدواج‌های ثبت نشده و ازدواج اجباری نوجوانان را  نیز ابعاد دیگری از سوء استفاده‌های جنسی و خشونت‌های جسمی و روانی می‌داند که بر ضد آوارگان اعمال می‌شود.

جبور پدیده فاحشگی آوارگان سوری را نیز بخشی از چارچوب خشونت علیه زنان معرفی کرده و میگوید که هیچ کس از این افراد نمی‌خواهد وارد این سبک زندگی شود، اما تا زمانی که کشورهای میزبان همسایه، محیط زندگی مقبولی را برای آوارگان ایجاد نکنند، نمی توان فرصت‌هایی برای تامین هزینه‌های زندگی برای آوارگان متصور بود. حتی سازمانهای بین‌الملل نیز نمی‌توانند گزینه‌ای برای ادامه زندگی آنها ارائه دهند. درست است که این زنان با اراده خود این راه را انتخاب میکنند، اما ابزارهای اقناع این افراد و شرایط بد زندگی آنها نقش زیادی در کشیده شدن آنها به این سبک زندگی دارد.

عراق و سارایوو و کوزوو نیز بهتر از این کشور نبودند، اما در لبنان اوضاع خطرناک‌تر است، عبلة قاضی متخصص جامعه شناسی تاکید میکند که پدیده روسپی‌گری در لبنان آشکار نیست، با بسته شدن مراکز فساد و فحشا در لبنان در طول جنگ این باشگاه‌ها به مغازه‌ها و ساختمان‌ها و واحدهای مسکونی و حتی هتل‌ها منتقل شده است، امروز نمی‌توان گفت که آوارگان سوری عامل اصلی بروز روسپی‌گری در لبنان هستند، بلکه این بی‌اخلاقی‌ها و هرج و مرج مستمر در کشور ناشی از خلأ ریاست جمهوری و تعلیق فعالیت‌های سازمانها و موسسات قانونی است که باعث این روند شده است، این در حالی است که جامعه لبنان نیز از قوانین و ساختارهای نظم اجتماعی و اخلاقی فرار می‌کند و تمام این عوامل در بروز و انتشار پدیده فحشای آوارگان سوری در لبنان سهیم است.

وی معتقد است که فحشا مانند ویروس یا وبا نیست، بلکه حالتی است که در هر جامعه‌ای ممکن است وجود داشته باشد، اما هرج و مرج و ناآرامی میتواند جامعه را از تمامی معیارهای اخلاقی و انسانی خارج کند.

در سال 2009 دولت قانون مبارزه با جنایت‌ تجارت انسان را تصویب کرد، اما چیزی عوض نشد، بیشتر عوامل موجود در صنعت فحشا که نسبت زیادی از سوری‌ها در میان آنها وجود دارد، از کافه‌های شبانه به منازل منتقل شدند و به کار خود ادامه دادند. عملیات فرهنگی از سوی برخی سازمان‌های غیر دولتی نیز نتوانست در این راستا تاثیری داشته باشد.

اگر در قرن گذشته کارکنان صنعت فحشا در لبنان از کشورهای آسیایی و اروپای شرقی وارد لبنان می‌شدند، الان دیگر موضوع ساده‌تر است، چرا که این افراد در میان شهروندان قرار دارند و در معرض انواع خشونت‌ها و سوء استفاده‌ها هستند. تحقیقات نیروهای امنیتی لبنان از یک شبکه فحشا که در منطقه وادی الزینه و شبکه دیگری که در منطقه کفر عبیدا توقیف شد، نشان داد که بیشتر دختران این شبکه‌ها نوجوانان سوری هستند. آنها در خشن ترین شرایط تحت سوء استفاده جنسی قرار دارند و اوراق هویت و گذرنامه‌های آنها از سوی تاجران و کارفرمایانشان گرفته شده است.

البته الان دیگر زمان برای بررسی عوامل تشدید این پدیده گذشته است،  باید فکری برای متوقف کردن این روند داشت، روندی که باعث شده دختران سوری به این فکر کنند که برای فرار از مرگ به لبنان نیامده‌اند که زیر سایه خفت و خواری زندگی کنند.

منبع:مشرق

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/2242


*
*

*نیز بخوانید

واقعیت هولناک: وعده ترامپ برای کمرنگ شدن شیوع کرونا و تقویت اقتصاد دود شد!


تقلای امارات در زیر بار بحران اقتصادی کرونا / چشم انداز دوبی به کجا می رسد؟


شوک بزرگ بر توافق امریکا و طالبان


بهای سنگینی که آمریکا در دوران ریاست جمهوری ترامپ می‌پردازد


بانکداری در افغانستان


کودتا در حزب جمعیت اسلامی افغانستان!


تأثیرات کرونا بر اقتصاد افغانستان و راهکار برای بهبود رکود اقتصادی


حمایت کشورهای اساسنامه رم از دادگاه لاهه


زبان فارسی، زبان دانش است(بخش دوم)


زبان فارسی، زبان دانش است (بخش نخست)


هزاره‌ها در کجای معادلات قدرت افغانستان قرار دارند؟


پاکستان همچنان متهم اصلی تروریسم در افغانستان


آیا در روابط ایران و افغانستان جایی برای بازی دشمنان دو کشور هست؟


توافق سیاسی و آینده مبهم مبارزه با مواد مخدر در افغانستان


امریکا و سرکوب هزاره ها در آمار


ایران و حُسن میزبانی از مهاجران همسایه شرقی


همگرایی بین القاعده و طالبان در آینده افغانستان


نخست وزیر سومی که رژیم صهیونیستی را به مهلکه می‌برد


فحشا زیر چتر جنگ


ساختار امنیتی افغانستان و حضور افراد غیرمتخصص


آیا مصر و ترکیه به سمت جنگ پیش می‌روند؟


چهار دهه خدمت بی منت / وضعیت مهاجران افغانستان در ایران چگونه است؟


ظهور چالشهای جدید برای پاکستان در رابطه با افغانستان


گرگ سیر هم که باشد؛ چوپان نیست!


مدارس و مکاتب افغانستان در خطر نفوذ وهابیت

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

گلوبال تایمز: چین هر زمان بخواهد ناوهای آمریکایی را نابود می‌کند

واقعیت هولناک: وعده ترامپ برای کمرنگ شدن شیوع کرونا و تقویت اقتصاد دود شد!

افشای ابعادی تازه از فساد مالی نواز شریف

سوزان رایس: ترامپ تسلیم دشمن قسم‌خورده ما می‌شود

پرونده فساد و خیانت علیه محمد بن نایف

هشدار فرانسه به اسرائیل: اجرای طرح الحاق بدون پاسخ نمی‌ماند

هند و چین نیروهای خود را در دره گالوان یک کیلومتر عقب‌ بردند

الاخبار: سفیر آمریکا نخست وزیر لبنان را تهدید کرده است

روسیه: طالبان می تواند در ترکیب دولت وفاق ملی در افغانستان به قدرت برسد

در یک شبانه‌روز گذشته ۳۴ بیمار کووید-۱۹ در افغانستان جان باخته‌اند

کابل از خواست سازمان همکاری‌های اسلامی برای کاهش خشونت در افغانستان استقبال کرد

یک خانم توسط شوهرش در شهر کابل به قتل رسید

بازگشت کرونا؛ مرز میان پرجمعیت‌ترین ایالت‌های استرالیا بسته می‌شود

سازمان همکاری‌های اسلامی خواهان برقراری آتش‌بس در افغانستان شد

تقلای امارات در زیر بار بحران اقتصادی کرونا / چشم انداز دوبی به کجا می رسد؟

پاسپورت افغانستان بی اعتبارترین پاسپورت جهان

ترکیه مجددا آب آشامیدنی ساکنان حسکه را قطع کرد/ انتقال استحکامات نظامی جدید ارتش سوریه به حسکه

بولتون: زمان تلویزیون دیدن ترامپ به جای حضور در دفتر ریاست جمهوری آمار بسیار جالبی است

شوک بزرگ بر توافق امریکا و طالبان

تیراندازی در آمریکا دو کشته و هشت مجروح برجای گذاشت

دومین کمپاین تبلیغاتی ترامپ علیرغم انتقادات بسیار برگزار می‌شود

سناتور آمریکایی: بمباران یمنی‌ها باید متوقف شود

درخواست پارلمان کویت برای اتخاذ موضع قاطع جهانی علیه طرح صهیونیستی الحاق

تظاهرات در بلژیک علیه ممنوعیت حجاب در دانشگاه‌ها

آمار جهانی همه‌گیری کووید-۱۹/ بیشترین مبتلایان کرونا در آمریکا، برزیل و هند


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.