درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1400-05-13  |  2021-08-04  |  بروز شده در: 1400/05/11 - 10:48:1 FA | AR | PS | EN
امکان درگیری بین آمریکا و روسیه در دریا             محقق: امریکایی‌ها به شکست خود در افغانستان اعتراف کردند            سخنگوی نیروهای مسلح: ۱۳۲۳ عضو طالبان در ۲۲۱ عملیات کشته شدند             جنگ افغانستان| افزایش ۸۰ درصدی تلفات غیرنظامیان در ۶ ماه اول سال جاری             نتیجه یک پژوهش: افراد واکسینه شده می‌توانند به اندازه دیگران ناقل کرونا باشند            ایران نسبت به سفر اتباع خود به افغانستان هشدار داد            سقوط دو پاسگاه در میدان‌شهر             طالبان تاجیک درحال ایجاد ویرانی در شمال افغانستان است             حوزه‌های ۷ و ۹ امنیتی شهر لشکرگاه به دست طالبان افتاد             کماندوهای تازه نفس وارد لشکرگاه شدند             عبدالله: تیرباران اسیران جنگی جنایت جنگی است            دانشمندان توانستند قطرات آب را به فلز تبدیل کنند             وزیر حج به مولوی انصاری: معاش از من می‌خوری و تخم به طالب می‌دهی؟/تو رذیل، خبیث و ترسو رفتی به دامن طالب!            پنجمین قهرمانی پیاپی سرخ ها و سقوط قهرمان سابق ایران             ادامه جنگ در هرات/وزارت دفاع: ولسوالی گذره را از اشغال طالبان آزاد کردیم/۲۰۰ طالب کشته شدند            


تاریخ نشر: 1399/10/18 - 13:34:5
تعداد بازدید: 183
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

هزاره‌های پاکستان؛ قربانی تکفیر خارجی و تبعیض داخلی

در مورد عاملان این ترورها هیچگونه سرکوب یا تحقیق معناداری صورت نگرفته است و پلیس نیز قادر به جلوگیری از حملات نبوده است. به عبارت دیگر با عاملان این حملات بدون پیگرد قضایی جدی و مصونیت از مجازات رفتار شده که این امر اعتراض همیشگی هزاره ها را در پی داشته است

تحصن هزاره‌های پاکستان پس از قتل فجیع 11 معدنچی از این قوم به دست عناصر گروه تروریستی داعش وارد چهارمین روز شده است.

به گزارش رویترز جمعیت بزرگی از اقلیت شیعه هزاره در پاکستان بزرگراهی در کویته را با اجساد معدنچی‌های کشته شده مسدود کرده و اعلام کرده‌اند که تا حضور نخست وزیر عمران خان با آنها و محاکمه قاتلان این جنایت، به تحصن خود پایان نمی‌دهند و اگر به تامین امنیت برای سایر افراد جامعه، عمل نکند تجمعات اعتراضی در سراسر این کشور برپا می‌شود. تجمع اعتراضی نیز ساعاتی پیش در شهر اسلام‌آباد پایتخت و شهر لاهور پاکستان برگزار شد.

این حمله شنبه شب در نزدیکی شهر «مچ» انجام شد. شهری کوچک در نزدیکی «کویته» مرکز استان بلوچستان در پاکستان. این شهر به مرز افغانستان هم نزدیک است. تروریست‌های داعشی پس از بریدن گلوی یازده معدنچی از کل حادثه فیلمبرداری کرده و بعداً آن را به صورت آنلاین منتشر کردند.

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که از میان ۱۰ تن کارگران معدن که روز گذشته در حمله افراد مسلح در ایالت بلوچستان پاکستان کشته شدند، هفت تن آنها شهروندان افغانستان بودند.

این جنایت بار دیگر مسئله نارضایتی شیعیان پاکستان از ناتوانی دولت در تامین نکردن امنیت اقلیت‌های قومی و مذهبی به ویژه قوم هزاره و شیعه را دامن زده است. در سال‌های اخیر، هزاره‌ها و شیعیان کویته پاکستان مورد حملات انفجاری و ترورهای هدفمند قرار گرفته‌اند.

 

هزاره‌ها قربانی معاشقه دولت و تروریست‌ها

هزاره‌ها در بلوچستان پاکستان مدت هاست که به دلایل مذهبی و قومی مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند، با حملات هدفمند و بمب‌گذاری‌های گسترده‌ای که طی دو دهه گذشته صدها نفر را به کام مرگ کشانده است.

بیشتر هزاره‌های بلوچستان در کویته زندگی می‌کنند، شهری با حدود ۱.۱ میلیون نفر جمعیت که مرکز استان بلوچستان است. این شهر حدود ۵۰۰۰۰۰ هزاره را در خود جای داده است ، که بیشتر آنها در دو منطقه محافظت شده تاون و جاده علمدار زندگی می‌کنند.

شیعیان حدود ۲۰ درصد از کل جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. شیعیان در سراسر این سرزمین پراکنده‌اند. در میان آنها ، آسیب پذیرترین بخش جمعیت هزاره در کویته هستند که به دلیل قومیت و همچنین اعتقادات مذهبی مورد نفرت پراکنی گروه‌های تروریستی قرار گرفته‌اند. هزاره ها یک گروه قومی هستند که عمدتا در افغانستان مستقر هستند، اما همچنین در پاکستان نیز دارای جمعیت زیادی هستند که تخمین زده می‌شود از 650،000 تا 900،000 باشد.

در دهه ۱۸۹۰، امیر عبدالرحمان در افغانستان به قدرت رسید. وی برای اینکه قلمرو خود را کنترل کند و گروه‌های دردسرساز را به اطاعت از خود وادارد، به جان هزاره‌ها افتاد تا سرنوشت آنها را به عنوان درس عبرت در مقابل دیگران قرار دهد. هزاره‌ها هدف آسانی بودند با ظاهر و مذهبی متفاوت. عده‌ای از هزاره‌ها فرار کردند ولی ‌بسیاری از آنها ماندند.

اکثر هزاره های پاکستان ، تقریباً 500000 نفر ، در شهر کویته زندگی می کنند. در حالی که برخی از هزاره ها سنی هستند ، اکثریت آنها را شیعیان تشکیل می‌دهند. هزاره ها به عنوان اقلیت قومی و مذهبی ، با تبعیض روبرو هستند.

اوضاع برای هزاره ها در کویته به ویژه جدی است ، هر از چندگامی مورد حمله قرار می‌گیرند. در ژانویه 2013 بمب کارگذاری شده در جاده عملدار منجر به کشته شدن 126 نفر شد.

ریشه حملات ستیزه جویان علیه شیعه در پاکستان را می توان در دیکتاتوری ژنرال ضیا -الحق جستجو کرد که از سال 1978 پس از کودتای نظامی سال قبل، ریاست جمهوری را بر عهده گرفت و تا زمان مرگش در سال 1988 در قدرت باقی ماند. کشورهای مرتجع عربی همانند سعودی‌ها اندکی پس از انقلاب اسلامی در ایران به دلیل ترس از پیام انقلابی و اسلامی مردم ایران، برنامه ترویج تفکرات تکفیری برگفته از وهابیت را در دستور کار قرار داده و پاکستان به عنوان یکی از زمین‌های مناسب کاشت این تفکرات مورد توجه قرار گرفت. دولت ضیاء الحق روابط خود را با عربستان سعودی تقویت و درهای پاکستان را به روی مبلغان تکفیری وهابی گشود. واعظان مذهبی وهابی سعودی در پاکستان با دلارهاب نفتی عربستان مورد استقبال قرار گرفتند و مدارس و سایر مراکز آموزشی را تأسیس کردند.

در سال 1985 ، سپاه صحابه با هدف اصلی ترویج وهابیت تکفیری شکل گرفت. حدود یک دهه بعد، لشکر جهنگوی (LeJ) با هدف تبدیل کردن پاکستان به یک کشور سنی از طریق اعمال خشونت علیه سایر اقلیت‌های مذهبی، از سپاه صحابه جدا و اعلام موجودیت کرد.

حملات گروه های افراطی علیه شیعیان پاکستان از دهه 1980 در حال افزایش است ، اما بیب‌گذاری‌ و حملات تروریستی از سال 2013 رشد به بی سابقه ای داشته است و حداقل 700 نفر در این حملات تاکنون به قتل رسیده‌اند.

عمده ترین حملات در این برهه را می توان حمله تروریستی در کویته در فوریه 2014 با دست کم 84 کشته و حمله به جمعیت نمازگزاران در استان بلوچستان پاکستان در اکتبر 2017 با حداقل 20 کشته اشاره کرد.

در مورد عاملان این ترورها هیچگونه سرکوب یا تحقیق معناداری صورت نگرفته است و پلیس نیز قادر به جلوگیری از حملات نبوده است. به عبارت دیگر با عاملان این حملات بدون پیگرد قضایی جدی و مصونیت از مجازات رفتار شده که این امر اعتراض همیشگی هزاره ها را در پی داشته است به صورتی که پس از حمله سال 2014، حدود 4000 زن تحصن كردند و از دفن كشته شدگان خودداری كردند و خواستار اقدامات جدی دولت و نیروهای امنیتی برای مجازات تروریست‌ها و تأمین امنیت خود شدند. اعتراضات مشابهی نیز در همبستگی با این اقدام در سایر مناطق کشور مانند کراچی برگزار شد.

اکنون اوضاع برای هزاره ها به ویژه در کویته نگران کننده شده است. به دلیل ویژگی های ظاهری قابل شناسایی ، مسافرت به خارج از محله هایشان خطرناک است. علاوه بر حملات پر سر و صدا همانند قتل معدنچیان، حملات مکرر تیراندازی علیه افراد یا گروه های هزاره ها در کویته رخ می دهد. بر اساس گزارش کمیسیون حقوق بشر در پاکستان در مارس 2018 ، طی پنج سال گذشته حداقل 509 هزاره در اثر حملات خشونت آمیز گروه های افراطی کشته و 627 نفر زخمی شده اند (در حالی که رهبران جامعه هزاره هشدار می دهند که آمار واقعی بسیار بیشتر است). اینها به احساس شدید ناامنی در میان هزاره‌ها دامن زده است و این امر به نوبه خود زمینه های دیگر زندگی روزمره آنها را تحت تأثیر قرار داده است ، از جمله دسترسی به آموزش و اشتغال.

 

منبع: الوقت

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/21813


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

غدیر و هویت شیعی; پاسخ به 4 پرسش درباره غدیر


ولایت، مردمی ترین نوع حکومت


ویژه نامه عید غدیر افضل اعیاد


تاثیرات خروج آمریکا از افغانستان بر تحولات آسیای میانه


افغانستان بر لبه تیغ


بازگشت مجدد وحشت طالبان/ قوانین سختگیرانه علیه زنان/ دستور شیوخ تندرو به مردان تخار: بدون ریش به خیابان نیایید!


با وجود گذشته ها، باز باشیم


خروج از افغانستان به روش ارتش سرخ ؟!


روح اسلام‌ستیزانه غرب در کالبد کانادا


بایدن به دیدن قاتل بزرگ می رود!


شتاب بن سلمان برای رسیدن به غافله شام


شیعیان افغانستان؛ قربانی نسل کشی پیش چشمان بسته دنیا


ویژه نامه شهادت امام جعفر صادق علیه السلام


ضرورت بازخوانی اندیشه‌های امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه) در حمایت از مردم افغانستان


ویژه نامه غروب آفتاب جماران (به مناسبت سالگرد رحلت امام خمینی رضوان الله علیه)


امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه) ومهاجرین افغانستانی


امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه) و مجاهدین افغانستان


ارادت و علاقه مردم افغانستان به امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه)


اهداف شوم رونمایی از نقشه «اسلام سیاسی» در اتریش


حمایت امام خمینی از ملت افغانستان


طلبه های افغانستانی، ملازمان امام خمینی‌(رحمت‌الله‌علیه) در نجف


خاطرات خواندنی خادم افغانستانی امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه)


ماجرای ملاقات تاریخی علامه بلخی با امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه) درنجف


زن از دیدگاه امام خمینی (رحمت‌الله‌علیه)


امام خمینی و جنبش های اسلامی جهان اسلام

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

دیوید پترائوس: امریکا از تصمیم خروج از افغانستان پشیمان خواهد شد

امکان درگیری بین آمریکا و روسیه در دریا

محقق: امریکایی‌ها به شکست خود در افغانستان اعتراف کردند

سخنگوی نیروهای مسلح: ۱۳۲۳ عضو طالبان در ۲۲۱ عملیات کشته شدند

جنگ افغانستان| افزایش ۸۰ درصدی تلفات غیرنظامیان در ۶ ماه اول سال جاری

نتیجه یک پژوهش: افراد واکسینه شده می‌توانند به اندازه دیگران ناقل کرونا باشند

ایران نسبت به سفر اتباع خود به افغانستان هشدار داد

سقوط دو پاسگاه در میدان‌شهر

طالبان تاجیک درحال ایجاد ویرانی در شمال افغانستان است

حوزه‌های ۷ و ۹ امنیتی شهر لشکرگاه به دست طالبان افتاد

کماندوهای تازه نفس وارد لشکرگاه شدند

عبدالله: تیرباران اسیران جنگی جنایت جنگی است

دانشمندان توانستند قطرات آب را به فلز تبدیل کنند

وزیر حج به مولوی انصاری: معاش از من می‌خوری و تخم به طالب می‌دهی؟/تو رذیل، خبیث و ترسو رفتی به دامن طالب!

پنجمین قهرمانی پیاپی سرخ ها و سقوط قهرمان سابق ایران

ادامه جنگ در هرات/وزارت دفاع: ولسوالی گذره را از اشغال طالبان آزاد کردیم/۲۰۰ طالب کشته شدند

دو حادثه ترافیکی در شاهراه کابل- جلال‌آباد ۳۸ کشته و زخمی برجای گذاشت

جزییات تازه تلفات سیل در نورستان؛ ۱۹۸ تن کشته و ناپدید شدند

سفیر سابق ایران در کابل: طالبان نمی‌تواند افغانستان را به تصرف دربیاورد

رایزن فرهنگی ایران در کابل درگذشت شاعر برجسته افغانستان را تسلیت گفت

محمد سرور رجایی شاعر و نویسنده افغانستانی درگذشت

چگونه دختر خوردسال افغانستانی «شمیلا شیرزاد» ستاره فیلم کارگردان مطرح ایرانی «مجید مجیدی» شد؟/ویدیو

وزیرخارجه استرالیا: ادامه کشتار غیرنظامیان از سوی طالبان نگران کننده است

محقق طالبان را به ارتکاب جنایت جنگی در هزاره‌جات متهم کرد

ستاره محبوب سریال فرار از زندان، از ابتلای خود به اوتیسم خبر داد


خبرهای پزشکی


خبرگزاري انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.