درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1400-01-23  |  2021-04-12  |  بروز شده در: 1399/11/22 - 11:03:1 FA | AR | PS | EN
آمر حوزه پنجم امنیتی کابل کشته شد             مقاومت اسلامی از دیدگاه امام خمینی رحمة الله علیه             هشدار مارشال دوستم در دیدار با محقق: وطن و حاکمیت در خطر است             تبیین الگوی مدیریت سیاسی امام خمینی رحمه الله            مشاور ریاست جمهوری: زندانیان طالبان به هیچ صورت آزاد نخواهند شد            بخشش‌های دقیقهٔ نودی ترامپ؛ استیو بنون، مشاور پیشین خطاکار هم عفو شد             بازنگری توافق امریکا با طالبان، برنامه وزیرخارجه پیشنهادی بایدن            بلینکن: ائتلاف‌ها احیا می‌شوند/ با جهان آن طور که هست تعامل می‌کنیم نه آنطور که بود            وعده مقام اطلاعاتی دولت بایدن برای انتشار گزارش قتل خاشقجی             ترامپ در سخنرانی خداحافظی: جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است             روحانی : زندگی سیاسی ترامپ تمام شد، اما برجام زنده ماند/ امروز توپ در زمین آمریکاست             چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد             آمریکا: به برجام باز می‌گردیم به شرطی که فعالیت های موشکی ایران را در بر بگیرد            قصد ترامپ برای ایجاد یک حزب سیاسی جدید            رئیس سی‌آی‌اِی آمریکا استعفا داد            


تاریخ نشر: 1399/10/18 - 13:34:5
تعداد بازدید: 128
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

هزاره‌های پاکستان؛ قربانی تکفیر خارجی و تبعیض داخلی

در مورد عاملان این ترورها هیچگونه سرکوب یا تحقیق معناداری صورت نگرفته است و پلیس نیز قادر به جلوگیری از حملات نبوده است. به عبارت دیگر با عاملان این حملات بدون پیگرد قضایی جدی و مصونیت از مجازات رفتار شده که این امر اعتراض همیشگی هزاره ها را در پی داشته است

تحصن هزاره‌های پاکستان پس از قتل فجیع 11 معدنچی از این قوم به دست عناصر گروه تروریستی داعش وارد چهارمین روز شده است.

به گزارش رویترز جمعیت بزرگی از اقلیت شیعه هزاره در پاکستان بزرگراهی در کویته را با اجساد معدنچی‌های کشته شده مسدود کرده و اعلام کرده‌اند که تا حضور نخست وزیر عمران خان با آنها و محاکمه قاتلان این جنایت، به تحصن خود پایان نمی‌دهند و اگر به تامین امنیت برای سایر افراد جامعه، عمل نکند تجمعات اعتراضی در سراسر این کشور برپا می‌شود. تجمع اعتراضی نیز ساعاتی پیش در شهر اسلام‌آباد پایتخت و شهر لاهور پاکستان برگزار شد.

این حمله شنبه شب در نزدیکی شهر «مچ» انجام شد. شهری کوچک در نزدیکی «کویته» مرکز استان بلوچستان در پاکستان. این شهر به مرز افغانستان هم نزدیک است. تروریست‌های داعشی پس از بریدن گلوی یازده معدنچی از کل حادثه فیلمبرداری کرده و بعداً آن را به صورت آنلاین منتشر کردند.

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که از میان ۱۰ تن کارگران معدن که روز گذشته در حمله افراد مسلح در ایالت بلوچستان پاکستان کشته شدند، هفت تن آنها شهروندان افغانستان بودند.

این جنایت بار دیگر مسئله نارضایتی شیعیان پاکستان از ناتوانی دولت در تامین نکردن امنیت اقلیت‌های قومی و مذهبی به ویژه قوم هزاره و شیعه را دامن زده است. در سال‌های اخیر، هزاره‌ها و شیعیان کویته پاکستان مورد حملات انفجاری و ترورهای هدفمند قرار گرفته‌اند.

 

هزاره‌ها قربانی معاشقه دولت و تروریست‌ها

هزاره‌ها در بلوچستان پاکستان مدت هاست که به دلایل مذهبی و قومی مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند، با حملات هدفمند و بمب‌گذاری‌های گسترده‌ای که طی دو دهه گذشته صدها نفر را به کام مرگ کشانده است.

بیشتر هزاره‌های بلوچستان در کویته زندگی می‌کنند، شهری با حدود ۱.۱ میلیون نفر جمعیت که مرکز استان بلوچستان است. این شهر حدود ۵۰۰۰۰۰ هزاره را در خود جای داده است ، که بیشتر آنها در دو منطقه محافظت شده تاون و جاده علمدار زندگی می‌کنند.

شیعیان حدود ۲۰ درصد از کل جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. شیعیان در سراسر این سرزمین پراکنده‌اند. در میان آنها ، آسیب پذیرترین بخش جمعیت هزاره در کویته هستند که به دلیل قومیت و همچنین اعتقادات مذهبی مورد نفرت پراکنی گروه‌های تروریستی قرار گرفته‌اند. هزاره ها یک گروه قومی هستند که عمدتا در افغانستان مستقر هستند، اما همچنین در پاکستان نیز دارای جمعیت زیادی هستند که تخمین زده می‌شود از 650،000 تا 900،000 باشد.

در دهه ۱۸۹۰، امیر عبدالرحمان در افغانستان به قدرت رسید. وی برای اینکه قلمرو خود را کنترل کند و گروه‌های دردسرساز را به اطاعت از خود وادارد، به جان هزاره‌ها افتاد تا سرنوشت آنها را به عنوان درس عبرت در مقابل دیگران قرار دهد. هزاره‌ها هدف آسانی بودند با ظاهر و مذهبی متفاوت. عده‌ای از هزاره‌ها فرار کردند ولی ‌بسیاری از آنها ماندند.

اکثر هزاره های پاکستان ، تقریباً 500000 نفر ، در شهر کویته زندگی می کنند. در حالی که برخی از هزاره ها سنی هستند ، اکثریت آنها را شیعیان تشکیل می‌دهند. هزاره ها به عنوان اقلیت قومی و مذهبی ، با تبعیض روبرو هستند.

اوضاع برای هزاره ها در کویته به ویژه جدی است ، هر از چندگامی مورد حمله قرار می‌گیرند. در ژانویه 2013 بمب کارگذاری شده در جاده عملدار منجر به کشته شدن 126 نفر شد.

ریشه حملات ستیزه جویان علیه شیعه در پاکستان را می توان در دیکتاتوری ژنرال ضیا -الحق جستجو کرد که از سال 1978 پس از کودتای نظامی سال قبل، ریاست جمهوری را بر عهده گرفت و تا زمان مرگش در سال 1988 در قدرت باقی ماند. کشورهای مرتجع عربی همانند سعودی‌ها اندکی پس از انقلاب اسلامی در ایران به دلیل ترس از پیام انقلابی و اسلامی مردم ایران، برنامه ترویج تفکرات تکفیری برگفته از وهابیت را در دستور کار قرار داده و پاکستان به عنوان یکی از زمین‌های مناسب کاشت این تفکرات مورد توجه قرار گرفت. دولت ضیاء الحق روابط خود را با عربستان سعودی تقویت و درهای پاکستان را به روی مبلغان تکفیری وهابی گشود. واعظان مذهبی وهابی سعودی در پاکستان با دلارهاب نفتی عربستان مورد استقبال قرار گرفتند و مدارس و سایر مراکز آموزشی را تأسیس کردند.

در سال 1985 ، سپاه صحابه با هدف اصلی ترویج وهابیت تکفیری شکل گرفت. حدود یک دهه بعد، لشکر جهنگوی (LeJ) با هدف تبدیل کردن پاکستان به یک کشور سنی از طریق اعمال خشونت علیه سایر اقلیت‌های مذهبی، از سپاه صحابه جدا و اعلام موجودیت کرد.

حملات گروه های افراطی علیه شیعیان پاکستان از دهه 1980 در حال افزایش است ، اما بیب‌گذاری‌ و حملات تروریستی از سال 2013 رشد به بی سابقه ای داشته است و حداقل 700 نفر در این حملات تاکنون به قتل رسیده‌اند.

عمده ترین حملات در این برهه را می توان حمله تروریستی در کویته در فوریه 2014 با دست کم 84 کشته و حمله به جمعیت نمازگزاران در استان بلوچستان پاکستان در اکتبر 2017 با حداقل 20 کشته اشاره کرد.

در مورد عاملان این ترورها هیچگونه سرکوب یا تحقیق معناداری صورت نگرفته است و پلیس نیز قادر به جلوگیری از حملات نبوده است. به عبارت دیگر با عاملان این حملات بدون پیگرد قضایی جدی و مصونیت از مجازات رفتار شده که این امر اعتراض همیشگی هزاره ها را در پی داشته است به صورتی که پس از حمله سال 2014، حدود 4000 زن تحصن كردند و از دفن كشته شدگان خودداری كردند و خواستار اقدامات جدی دولت و نیروهای امنیتی برای مجازات تروریست‌ها و تأمین امنیت خود شدند. اعتراضات مشابهی نیز در همبستگی با این اقدام در سایر مناطق کشور مانند کراچی برگزار شد.

اکنون اوضاع برای هزاره ها به ویژه در کویته نگران کننده شده است. به دلیل ویژگی های ظاهری قابل شناسایی ، مسافرت به خارج از محله هایشان خطرناک است. علاوه بر حملات پر سر و صدا همانند قتل معدنچیان، حملات مکرر تیراندازی علیه افراد یا گروه های هزاره ها در کویته رخ می دهد. بر اساس گزارش کمیسیون حقوق بشر در پاکستان در مارس 2018 ، طی پنج سال گذشته حداقل 509 هزاره در اثر حملات خشونت آمیز گروه های افراطی کشته و 627 نفر زخمی شده اند (در حالی که رهبران جامعه هزاره هشدار می دهند که آمار واقعی بسیار بیشتر است). اینها به احساس شدید ناامنی در میان هزاره‌ها دامن زده است و این امر به نوبه خود زمینه های دیگر زندگی روزمره آنها را تحت تأثیر قرار داده است ، از جمله دسترسی به آموزش و اشتغال.

 

منبع: الوقت

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/21813


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

ویژه نامه 22 بهمن روز پیروزی انقلاب اسلامی ایران


مقاومت اسلامی از دیدگاه امام خمینی رحمة الله علیه


تبیین الگوی مدیریت سیاسی امام خمینی رحمه الله


چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد


تربیت فرزند در سیره حضرت فاطمه علیها السلام


افغانستان و تلاش برای رسیدن به جایگاه چهارراه ترانزیت منطقه


روایت زندگی و کارنامه سردار قاسم سلیمانی / از دوستی با احمدشاه مسعود تا عماد مغنیه


سردار دلها اسطوره‌ ای نستوه


ویژه نامه سوگنامه یاس کبود (به مناسبت سال روز شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها)


چرخش غنی به‌سوی دوستم و محقق چه پیامی دارد؟


جنگ‌های بی پایان آمریکا، آتشی که ترامپ درصدد شعله ورترکردن آن است


شهید سلیمانی، افغانستان و مردم سالاری


نقش شهید سلیمانی در مبارزه با تروریسم در افغانستان


۲۰۲۱ فرا رسید؛ با تهدیدها و فرصت‌هایش


چرا مجلس «سکۀ ناچل» است؟


سال 2020 بر افغانستان چگونه گذشت؟


فرمانده کاریزمای ربانی


ناگفته‌هایی از نقش سردار سلیمانی در بقای افغانستان و سقوط داعش و خدمت به جهان اسلام


سید مقاومت، مأموریت غیرممکن برای جوخه‌های ترور


مروری کوتاه بر فعالیت‌های نیروی قدس سپاه و سردار سلیمانی؛ در افغانستان


سلیمانی و مسعود، دو فرمانده‌ای که دو ابرقدرت را زمین‌گیر کردند


دوستی سردار شهید سلیمانی با قهرمان ملی افغانستان


افغانستانی های وحدت بخش/ اگر فاطمیون نبودند؟


شهید سلیمانی، شخصیت ماندگارتاریخ درخشان اسلام


کشتار سریالی خبرنگاران؛ افغانستان فقط برای جنایتکاران امن است

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

ویژه نامه 22 بهمن روز پیروزی انقلاب اسلامی ایران

آمر حوزه پنجم امنیتی کابل کشته شد

مقاومت اسلامی از دیدگاه امام خمینی رحمة الله علیه

هشدار مارشال دوستم در دیدار با محقق: وطن و حاکمیت در خطر است

تبیین الگوی مدیریت سیاسی امام خمینی رحمه الله

مشاور ریاست جمهوری: زندانیان طالبان به هیچ صورت آزاد نخواهند شد

بخشش‌های دقیقهٔ نودی ترامپ؛ استیو بنون، مشاور پیشین خطاکار هم عفو شد

بازنگری توافق امریکا با طالبان، برنامه وزیرخارجه پیشنهادی بایدن

بلینکن: ائتلاف‌ها احیا می‌شوند/ با جهان آن طور که هست تعامل می‌کنیم نه آنطور که بود

وعده مقام اطلاعاتی دولت بایدن برای انتشار گزارش قتل خاشقجی

ترامپ در سخنرانی خداحافظی: جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است

روحانی : زندگی سیاسی ترامپ تمام شد، اما برجام زنده ماند/ امروز توپ در زمین آمریکاست

چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد

آمریکا: به برجام باز می‌گردیم به شرطی که فعالیت های موشکی ایران را در بر بگیرد

قصد ترامپ برای ایجاد یک حزب سیاسی جدید

رئیس سی‌آی‌اِی آمریکا استعفا داد

۳ سرباز ارتش افغانستان در هرات ترور شد

هشدار سازمان جهانی بهداشت: به زودی هر هفته شاهد ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از کرونا خواهیم بود

نگرانی دیدبان حقوق بشر: افغانستان سال خطرناکی را در پیش رو دارد

امرالله صالح: در تابستان سال آینده، یکی از چهار انتخابات پیش رو برگزار خواهد شد

نیروهای دولتی گواتمالا کاروان بزرگ مهاجران هندوراسی را متفرق کردند

۱۰ نیروی ارتش افغانستان در حملۀ طالبان کشته شدند

تأثیر ویتامین D در مقابل ویروس

زلاتان پیر شدنی نیست/ رکوردشکنی در 39 سالگی/ میلان قهرمان نیم فصل ایتالیا شد

ارگ: رئیس جمهور هیچ عضو کابینه را تهدید نکرده


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.