درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-11-02  |  2021-01-21  |  بروز شده در: 1399/11/01 - 12:16:0 FA | AR | PS | EN
بخشش‌های دقیقهٔ نودی ترامپ؛ استیو بنون، مشاور پیشین خطاکار هم عفو شد             بازنگری توافق امریکا با طالبان، برنامه وزیرخارجه پیشنهادی بایدن            بلینکن: ائتلاف‌ها احیا می‌شوند/ با جهان آن طور که هست تعامل می‌کنیم نه آنطور که بود            وعده مقام اطلاعاتی دولت بایدن برای انتشار گزارش قتل خاشقجی             ترامپ در سخنرانی خداحافظی: جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است             روحانی : زندگی سیاسی ترامپ تمام شد، اما برجام زنده ماند/ امروز توپ در زمین آمریکاست             چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد             آمریکا: به برجام باز می‌گردیم به شرطی که فعالیت های موشکی ایران را در بر بگیرد            قصد ترامپ برای ایجاد یک حزب سیاسی جدید            رئیس سی‌آی‌اِی آمریکا استعفا داد             ۳ سرباز ارتش افغانستان در هرات ترور شد             هشدار سازمان جهانی بهداشت: به زودی هر هفته شاهد ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از کرونا خواهیم بود             نگرانی دیدبان حقوق بشر: افغانستان سال خطرناکی را در پیش رو دارد            امرالله صالح: در تابستان سال آینده، یکی از چهار انتخابات پیش رو برگزار خواهد شد            نیروهای دولتی گواتمالا کاروان بزرگ مهاجران هندوراسی را متفرق کردند            


تاریخ نشر: 1399/09/10 - 10:59:2
تعداد بازدید: 196
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آنسوی ماجرای ترور مغز متفکر صنعت دفاعی هسته‌ای ایران

ترامپ که رقابت انتخاباتی را به دموکرات‌ها وانهاده، خود را بازنده قماری می‌بیند که به آن دست زد. این قماری بود که فضای سیاه تبلیغاتی بین المللی علیه پیشرفت‌های هسته‌ای ایران را کاملاً شکست و دیدگاه تهران در مورد غیرقابل اعتماد بودن غرب برای تأمین سوخت و سایر نیازمندی‌هایی که ایران دانش آن را بومی کرده به اثبات رساند.

ترور کور محسن فخری زاده یکی دیگر از دانشمندان دفاعی هسته‌ای ایران خبری بود که از روز گذشته در صدر اخبار رسانه‌های جهان قرار گرفته است که به ابعاد آن می‌پردازند. در این اقدام بزدلانه و ناجوانمردانه در هدف قرار دادن فردی علمی و آکادمیک به عنوان هدفی نظامی، رژیم صهیونیستی و آمریکا با توجه به سوابق خباثت‌های پرتکرار علیه پیشرفت‌های علمی و تکنولوژیکی ملت ایران بویژه در بخش دفاعی هسته‌ای، متهمان ردیف اول هستند. مع الوصف اهداف و تأثیر و تأثرات این ترور سوالی است که به طور جدی مطرح می‌شود؟

 

بازی هوشمندانه ایران در قمار هسته‌ای ترامپ

یکی از مهمترین اهداف ترور شهید فخری زاده به طور حتم تأثیرگذاری بر معادلات پرونده هسته‌ای ایران پس از توافق برجام سال 2015 می‌باشد. با روی کار آمدن ترامپ در سال 2017 او به طور واضح هدف خود برای شکل دادن به توافقی جدید با ایران را اعلام کرد و با اعلام اینکه مذاکرات جدید باید شامل موضوعات دیگری چون موضوع موشکی و نفوذ منطقه‌ای تهران نیز باشد، نهایتاً از توافق هسته‌ای خارج شد و با درپیش گرفتن سیاست فشار حداکثری تحریم‌های به اصطلاح فلج کننده را علیه ایران وضع کرد. هدف واشنگتن فشار اقتصادی گسترده بر ایران برای آمدن برپای میز مذاکره برای ایزوله کردن کامل برنامه هسته‌ای ایران و ایجاد فضای تنفسی برای رژیم صهیونیستی در عرصه تحولات منطقه‌ای بود که بیش از هر وقت دیگری خطر حضور ایران را در بیخ گوش خود حس می‌کند.

با این حال نتیجه سیاست فشار حداکثری ترامپ نه تنها به تسلیم تهران منتهی نشد بلکه ایران از قبال تعهدشکنی طرف‌های غربی توانست هم به صورت کاملاً مشروع و در فالب برجام بخش مهمی از محدودیت‌های هسته‌ای خود را کاهش دهد و هم از طریق منزوی شدن آمریکا در پرونده هسته‌ای به مرور با ایجاد روابط اقتصادی با کشورهای مختلف بر تشنجات اقتصادی اولیه اعمال تحریم‌ها فائق آید، به صورتی که در شرایط فشار حداکثری ایران اکنون صادرات 1 میلیون بشکه در روز را داراست.

در این شرایط اکنون ترامپ که رقابت انتخاباتی را به دموکرات‌ها وانهاده، خود را بازنده قماری می‌بیند که به آن دست زد. این قماری بود که فضای سیاه تبلیغاتی بین المللی علیه پیشرفت‌های هسته‌ای ایران را کاملاً شکست و دیدگاه تهران در مورد غیرقابل اعتماد بودن غرب برای تأمین سوخت و سایر نیازمندی‌هایی که ایران دانش آن را بومی کرده به اثبات رساند. ایران نه تنها نفوذ منطقه‌ای خود را کاهش نداده است بلکه فشار علیه آمریکا در عراق و سوریه را گسترش داده و با پشت سرگذاشتن تحریم‌های تسلیحاتی چند دهه‌ای، به برنامه هسته‌ای و موشکی خود جانی تازه داده است.

این امر برای صهیونیست‌ها نیز به کابوسی بزرگ تبدیل شده است لذا ناامیدانه ترور یکی از دانشمندن دفاعی هسته‌ای را در دستور کار قرار داد تا در چرخه پیشرفت ایران خللی ایجاد کند حال آنکه اگرچه از دست دادن دانشمندان حوزه دفاعی هسته‌ای خسارت بزرگی است و شهیدفخری زاده خدمات بسیار بزرگی به پیشرفت این صنعت و سرفرازی و استقلال کشور ارائه کرد اما بدون تردید صنعت دفاعی هسته‌ای یک چرخه دانش بنیان بزرگی است که متکی به فرد نبوده و شاگردانی فراوانی که شهید فخری زاده تربیت کرده‌اند به خوبی خواهند توانست جای خالی او را پر کنند.

 

تأثیرات ترور و گمانه‌های پاسخ ایران

خط تبلیغاتی رسانه‌های غربی بر آن است که ترور شهید فخری زاده را به عنوان دستاورد و پیروزی اطلاعاتی بزرگی برای دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی سیا و موساد جلوه دهد حال آنکه واقعیت آن است که بخش زیادی از اطلاعات حساس صنعت هسته‌ای ایران از طریق همکاری‌های داوطلبانه تهران با آژانس بین المللی انرژی اتمی در اختیار سرویس های جاسوسی آمریکا و اسرائیل قرار گرفته است. در حالی که آژانس بین المللی اتمی موظف است که اطلاعات زیرساختی و اشخاص مطرح در فعالیت‌های هسته‌ای اعضا را محرمانه نگه دارد اما نفوذ سازمان‌های اطلاعاتی غربی بویژه سیا در این سازمان بارها اعتراض ایران در ناتوانی آژانس به انجام تعهدات در حفظ اسرار هسته‌ای را در پی داشته است.

در این میان اگرچه به ثمرنشستن طرح ترور؛ هوشیاری بیشتر نهادهای اطلاعاتی و امنیتی برای بستن منافذ ممکن رخنه بیگانگان را می‌طلبد اما تلاش برای ترور دانشمندان هسته‌ای همیشه در دستور کار دشمنان بوده است و جنگ اطلاعاتی شدیدی در پشت پرده طی سالهای گذشته وجود داشته که ترور اخیر نمی‌تواند چیزی از ارزش تلاش‌های شبانه روزی نهادهای اطلاعاتی و امنیتی کشور بکاهد. ایران در دورانی که سراسر مرزهای جغرافیایی کشور محل جولان گروه‌های تروریستی ساخته و پرداخته غرب و رژیم صهیونیستی و رژیم های مرتجع عربی قرار داشت جزیره ثبات منطقه در این برهه پرتلاطم بود.

به طور حتم خوشحالی نتانیاهو و سران برخی کشورهای عربی و اربابان آمریکایی آنها مدت زیادی طول نخواهد کشید و ایران پاسخ دردناکی به عاملان این ترور ناجوانمردانه خواهد داد. اکنون این عاملان و آمران این ترورهای بزدلانه و ناجوانمردانه هستند که باید منتظر باشند که هر لحظه تیر انتقام ملت ایران در زمان و مکانی که انتظار آن را نخواهند داشت چون صاعقه بر آنها فرود آید.

 

منبع: الوقت

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/21224


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد


تربیت فرزند در سیره حضرت فاطمه علیها السلام


افغانستان و تلاش برای رسیدن به جایگاه چهارراه ترانزیت منطقه


روایت زندگی و کارنامه سردار قاسم سلیمانی / از دوستی با احمدشاه مسعود تا عماد مغنیه


سردار دلها اسطوره‌ ای نستوه


ویژه نامه سوگنامه یاس کبود (به مناسبت سال روز شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها)


چرخش غنی به‌سوی دوستم و محقق چه پیامی دارد؟


جنگ‌های بی پایان آمریکا، آتشی که ترامپ درصدد شعله ورترکردن آن است


هزاره‌های پاکستان؛ قربانی تکفیر خارجی و تبعیض داخلی


شهید سلیمانی، افغانستان و مردم سالاری


نقش شهید سلیمانی در مبارزه با تروریسم در افغانستان


۲۰۲۱ فرا رسید؛ با تهدیدها و فرصت‌هایش


چرا مجلس «سکۀ ناچل» است؟


سال 2020 بر افغانستان چگونه گذشت؟


فرمانده کاریزمای ربانی


ناگفته‌هایی از نقش سردار سلیمانی در بقای افغانستان و سقوط داعش و خدمت به جهان اسلام


سید مقاومت، مأموریت غیرممکن برای جوخه‌های ترور


مروری کوتاه بر فعالیت‌های نیروی قدس سپاه و سردار سلیمانی؛ در افغانستان


سلیمانی و مسعود، دو فرمانده‌ای که دو ابرقدرت را زمین‌گیر کردند


دوستی سردار شهید سلیمانی با قهرمان ملی افغانستان


افغانستانی های وحدت بخش/ اگر فاطمیون نبودند؟


شهید سلیمانی، شخصیت ماندگارتاریخ درخشان اسلام


کشتار سریالی خبرنگاران؛ افغانستان فقط برای جنایتکاران امن است


مذاکرات بین‌الافغانی با فشار امریکا علیه افغانستان


صهیونیست‌ها تا چه حد آماده یک جنگ تمام عیار هستند؟

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

مشاور ریاست جمهوری: زندانیان طالبان به هیچ صورت آزاد نخواهند شد

بخشش‌های دقیقهٔ نودی ترامپ؛ استیو بنون، مشاور پیشین خطاکار هم عفو شد

بازنگری توافق امریکا با طالبان، برنامه وزیرخارجه پیشنهادی بایدن

بلینکن: ائتلاف‌ها احیا می‌شوند/ با جهان آن طور که هست تعامل می‌کنیم نه آنطور که بود

وعده مقام اطلاعاتی دولت بایدن برای انتشار گزارش قتل خاشقجی

ترامپ در سخنرانی خداحافظی: جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است

روحانی : زندگی سیاسی ترامپ تمام شد، اما برجام زنده ماند/ امروز توپ در زمین آمریکاست

چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد

آمریکا: به برجام باز می‌گردیم به شرطی که فعالیت های موشکی ایران را در بر بگیرد

قصد ترامپ برای ایجاد یک حزب سیاسی جدید

رئیس سی‌آی‌اِی آمریکا استعفا داد

۳ سرباز ارتش افغانستان در هرات ترور شد

هشدار سازمان جهانی بهداشت: به زودی هر هفته شاهد ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از کرونا خواهیم بود

نگرانی دیدبان حقوق بشر: افغانستان سال خطرناکی را در پیش رو دارد

امرالله صالح: در تابستان سال آینده، یکی از چهار انتخابات پیش رو برگزار خواهد شد

نیروهای دولتی گواتمالا کاروان بزرگ مهاجران هندوراسی را متفرق کردند

۱۰ نیروی ارتش افغانستان در حملۀ طالبان کشته شدند

تأثیر ویتامین D در مقابل ویروس

زلاتان پیر شدنی نیست/ رکوردشکنی در 39 سالگی/ میلان قهرمان نیم فصل ایتالیا شد

ارگ: رئیس جمهور هیچ عضو کابینه را تهدید نکرده

دو دختر که از افراد مشهور در شهر کابل باج‌گیری می‌کردند، بازداشت شدند

۲ قاضی در شهر کابل ترور شدند

توهین نژادپرستانه به ندیم امیری در بوندس لیگا

راکت ایران در فاصله 160 کیلومتری کشتی آمریکایی فرود آمد

تلاش به احیای خط آهن ترکیه-ایران- پاکستان


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.