درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-11-01  |  2021-01-20  |  بروز شده در: 1399/11/01 - 12:16:0 FA | AR | PS | EN
بخشش‌های دقیقهٔ نودی ترامپ؛ استیو بنون، مشاور پیشین خطاکار هم عفو شد             بازنگری توافق امریکا با طالبان، برنامه وزیرخارجه پیشنهادی بایدن            بلینکن: ائتلاف‌ها احیا می‌شوند/ با جهان آن طور که هست تعامل می‌کنیم نه آنطور که بود            وعده مقام اطلاعاتی دولت بایدن برای انتشار گزارش قتل خاشقجی             ترامپ در سخنرانی خداحافظی: جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است             روحانی : زندگی سیاسی ترامپ تمام شد، اما برجام زنده ماند/ امروز توپ در زمین آمریکاست             چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد             آمریکا: به برجام باز می‌گردیم به شرطی که فعالیت های موشکی ایران را در بر بگیرد            قصد ترامپ برای ایجاد یک حزب سیاسی جدید            رئیس سی‌آی‌اِی آمریکا استعفا داد             ۳ سرباز ارتش افغانستان در هرات ترور شد             هشدار سازمان جهانی بهداشت: به زودی هر هفته شاهد ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از کرونا خواهیم بود             نگرانی دیدبان حقوق بشر: افغانستان سال خطرناکی را در پیش رو دارد            امرالله صالح: در تابستان سال آینده، یکی از چهار انتخابات پیش رو برگزار خواهد شد            نیروهای دولتی گواتمالا کاروان بزرگ مهاجران هندوراسی را متفرق کردند            


تاریخ نشر: 1399/08/27 - 13:28:5
تعداد بازدید: 263
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پشت پرده طرح ترامپ برای خروج نظامی از افغانستان در دقیقه ۹۰

دونالد ترامپ که اواخر دوره ریاست جمهوری خود را سپری می کند، قصد دارد تا پایان این هفته دستور خروج نظامیان امریکایی از افغانستان و عراق را صادر کند؛ امری که می تواند خطرات خلاء قدرت را در این کشورها افزایش داده و به ایجاد مشکلات گسترده در حوزه سیاست خارجی برای دولت بایدن منجر شود.

شبکه تلویزیونی سی ان ان در این باره گزارش داد: درحالی که شماری از فرماندهان نظامی امریکا مخالف خروج هرچه بیشتر نظامیان امریکایی از عراق و افغانستان هستند اما انتظار می رود که دونالد ترامپ تا اواخر این هفته فرمان خروج نظامیان امریکایی از این دو کشور را صادر کند، ترامپ قصد دارد تا پیش از پایان دوره ریاست جمهوری خود شمار نظامیان حاضر در دو کشور عراق و افغانستان را به ۲۵۰۰ نظامی برساند. چنین اقداماتی بارا پیش از این و از سال ۲۰۱۶ میلادی در دستورکار دولت ترامپ قرار گرفته بود

فهرست استیو بنن؛ خروج از افغانستان و عراق

«کیمبرلی دوزیر» (Kimberly Dozier) تحلیلگر امور سیاسی بین الملل دراین باره به سی ان ان گفت: زمانی که ترامپ وارد کاخ سفید شد، «استیو بنن» فهرستی از وعده های انتخاباتی ترامپ را بر روی دیوار پیش روی وی نهاد که در واقع یکی از مهم ترین وعده های انتخاباتی وی خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان و عراق بود.

دوزیر افزود: در آن زمان مشاوران نظامی و امنیت ملی به ترامپ هشدار دادند که رساندن شمار نظامیان آمریکایی در عراق و افغانستان به «صفر» مخاطره آمیز است و وی درباره حضور حدودا دو هزار و ۵۰۰ نظامی آمریکایی در هر دو منطقه اشاره داشت، اکنون انجام این کار مخاطراتی بخصوص برای نظامیان باقی مانده و دیگر متحدان آمریکایی دراین مناطق دارد.

خطر نابودی تجیهزات پیشرفته در افغانستان

دوزیر که همچنین یکی از تحلیلگران نشریه آمریکایی «تایم» است، در ادامه درباره خطر خروج سریع نظامیان آمریکایی از دو کشور عراق و افغانستان گفت: درعراق با توجه به خروج حدود ۵۰۰ نظامی این تعداد قابل بازگشت بوده بخصوص آنکه نیروهای عراقی تا اندازه ای توانسته اند پس از مبارزه با گروه تروریستی داعش خود را احیا کنند.

وی ادامه داد: اما در افغانستان چنین خروج سریع و پرتعدادی موجب خواهد شد تا بسیاری از تجهیزات پیشرفته نظامی آمریکایی در منطقه به جا گذاشته شوند.

دوزیره افزود: در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما برخی از منابع اطلاعاتی نظامی و سیا گزارش کردند که به موجب خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان برخی از تجهیزات فوق پیشرفته نظامی آمریکا دراین کشور به جا ماند و در نهایت این تجیهزات به دست گروه طالبان افتاد.

نظامیان آمریکایی محدود به پایگاه ها می شوند

این تحلیلگر مسائل بین الملل در ادامه به سی ان ان گفت: با کاسته شدن هرچه بیشتر نظامیان آمریکایی، آنها ناگزیر به محدود شدن در برخی از پایگاه های پراکنده در افغانستان خواهند شد و دیگر آنکه نظامیان آمریکایی با مشکل مسائل لجستیکی و در نهایت محدود شدن در حمایت از دیگر متحدان آمریکایی در آن کشور خواهند بود.

پشت پرده سیاست خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و عراق

سی ان ان می افزاید: تحلیلگران نظامی و سیاسی معتقدند ترامپ بعنوان فرمانده کل قوا که کم تر از دوماه دیگر از زمان ریاست جمهوری وی باقی مانده، نباید چنین تصمیمی اتخاذ کند چرا که چنین تصمیماتی می تواند به تیم بعدی ریاست جمهوری آمریکا ضربه وارد کند، اما به نظر می رسد این یکی از امور تمام نشده ریاست جمهوری ترامپ است.

همچنین کارشناس سیاسی این شبکه خبری بر این باور است که به مانند آنچه در سوریه رخ داد، خروج نظامیان آمریکایی از منطقه باعث خواهد شد تا دیگر متحدان در صحنه نبرد با خطر مواجه شوند، چراکه آنها وابسته به حمایت های هوایی و حضور نظامی آمریکایی در برخی از مناطق هستند و خلاء قدرت باعث عقب کشیدن آنان می شود.

دوزیره می افزاید: اکنون دیگر متحدان ناتو در افغانستان نگران و نظاره گر آن هستند که چه تعداد نظامی آمریکایی قرار است در آن کشور باقی مانند و آمریکا بعنوان متحد آنها تصمیم دارد چگونه این خلاء قدرت را پر کرده و از آنها در افغانستان حمایت کند.

سی ان ان گزارش داد: مارک اسپر که پس از پایان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از سوی دونالد ترامپ از وزارت دفاع این کشور اخراج شد، یکی از دلایل اخراج وی مخالفت وهشدار او نسبت به هرگونه تعدیل نیرو در دو کشور عراق و افعانستان بود.

سی ان ان نوشت: درعراق سه هزار نظامی آمریکایی مستقر است که انتظار می رود با دستور تازه ترامپ ۵۰۰ نظامی آمریکایی از این کشور خارج شوند و در افغانستان نیز چهار هزار و ۵۰۰ نظامی آمریکایی مستقر هستند که انتظار خروج دوهزار نظامی آمریکایی از آن کشور می رود.

طبق سند افشا شده توسط سی ان ان، اسپر در اوایل این ماه در نامه طبقه بندی شده به کاخ سفید اعلام کرده است که فرماندهان نظامی متفق‌القول هستند که آمریکا تا زمان تحقق شرایط دیگر حضور نیروهای خود را در افغانستان کاهش نخواهد داد.

در این نامه که علاوه بر اسپر، اسامی افرادی مانند ژنرال کنت فرانک فرماندهی مرکزی ایالات متحده، مارک میلی رییس ستاد مشترک آمریکا و ژنرال آستین میلر فرمانده مأموریت ناتو در افغانستان نیز در آن قید شده، آمده است که شرایط لازم برای کاهش نیروها هنوز فراهم نشده است.

سی ان ان مدعی است که این نامه یکی از دلایل اصلی ترامپ برای اخراج اسپر از پنتاگون بوده است.

پیش از این سی ان ان گزارش داده بود که فرماندهان ارتش آمریکا پیش بینی ‌کرده‌اند که دونالد ترامپ قبل از ترک کاخ سفید در ۲۰ ژانویه (۳۰ دی) فرمان رسمی را برای آغاز عقب نشینی بیشتر نیروهای آمریکایی از افغانستان و عراق صادر خواهد کرد.

در همین مورد پنتاگون با صدور اطلاعیه‌ای به فرماندهان موسوم به "دستور هشدار" خواستار آغاز برنامه ریزی برای کاهش تعداد نیروهای آمریکا در افغانستان و عراق به دو هزار و ۵۰۰ نفر تا ۱۵ ژانویه (۲۵ دی) شد.

 

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/21101


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد


تربیت فرزند در سیره حضرت فاطمه علیها السلام


افغانستان و تلاش برای رسیدن به جایگاه چهارراه ترانزیت منطقه


روایت زندگی و کارنامه سردار قاسم سلیمانی / از دوستی با احمدشاه مسعود تا عماد مغنیه


سردار دلها اسطوره‌ ای نستوه


ویژه نامه سوگنامه یاس کبود (به مناسبت سال روز شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها)


چرخش غنی به‌سوی دوستم و محقق چه پیامی دارد؟


جنگ‌های بی پایان آمریکا، آتشی که ترامپ درصدد شعله ورترکردن آن است


هزاره‌های پاکستان؛ قربانی تکفیر خارجی و تبعیض داخلی


شهید سلیمانی، افغانستان و مردم سالاری


نقش شهید سلیمانی در مبارزه با تروریسم در افغانستان


۲۰۲۱ فرا رسید؛ با تهدیدها و فرصت‌هایش


چرا مجلس «سکۀ ناچل» است؟


سال 2020 بر افغانستان چگونه گذشت؟


فرمانده کاریزمای ربانی


ناگفته‌هایی از نقش سردار سلیمانی در بقای افغانستان و سقوط داعش و خدمت به جهان اسلام


سید مقاومت، مأموریت غیرممکن برای جوخه‌های ترور


مروری کوتاه بر فعالیت‌های نیروی قدس سپاه و سردار سلیمانی؛ در افغانستان


سلیمانی و مسعود، دو فرمانده‌ای که دو ابرقدرت را زمین‌گیر کردند


دوستی سردار شهید سلیمانی با قهرمان ملی افغانستان


افغانستانی های وحدت بخش/ اگر فاطمیون نبودند؟


شهید سلیمانی، شخصیت ماندگارتاریخ درخشان اسلام


کشتار سریالی خبرنگاران؛ افغانستان فقط برای جنایتکاران امن است


مذاکرات بین‌الافغانی با فشار امریکا علیه افغانستان


صهیونیست‌ها تا چه حد آماده یک جنگ تمام عیار هستند؟

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

مشاور ریاست جمهوری: زندانیان طالبان به هیچ صورت آزاد نخواهند شد

بخشش‌های دقیقهٔ نودی ترامپ؛ استیو بنون، مشاور پیشین خطاکار هم عفو شد

بازنگری توافق امریکا با طالبان، برنامه وزیرخارجه پیشنهادی بایدن

بلینکن: ائتلاف‌ها احیا می‌شوند/ با جهان آن طور که هست تعامل می‌کنیم نه آنطور که بود

وعده مقام اطلاعاتی دولت بایدن برای انتشار گزارش قتل خاشقجی

ترامپ در سخنرانی خداحافظی: جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است

روحانی : زندگی سیاسی ترامپ تمام شد، اما برجام زنده ماند/ امروز توپ در زمین آمریکاست

چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد

آمریکا: به برجام باز می‌گردیم به شرطی که فعالیت های موشکی ایران را در بر بگیرد

قصد ترامپ برای ایجاد یک حزب سیاسی جدید

رئیس سی‌آی‌اِی آمریکا استعفا داد

۳ سرباز ارتش افغانستان در هرات ترور شد

هشدار سازمان جهانی بهداشت: به زودی هر هفته شاهد ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از کرونا خواهیم بود

نگرانی دیدبان حقوق بشر: افغانستان سال خطرناکی را در پیش رو دارد

امرالله صالح: در تابستان سال آینده، یکی از چهار انتخابات پیش رو برگزار خواهد شد

نیروهای دولتی گواتمالا کاروان بزرگ مهاجران هندوراسی را متفرق کردند

۱۰ نیروی ارتش افغانستان در حملۀ طالبان کشته شدند

تأثیر ویتامین D در مقابل ویروس

زلاتان پیر شدنی نیست/ رکوردشکنی در 39 سالگی/ میلان قهرمان نیم فصل ایتالیا شد

ارگ: رئیس جمهور هیچ عضو کابینه را تهدید نکرده

دو دختر که از افراد مشهور در شهر کابل باج‌گیری می‌کردند، بازداشت شدند

۲ قاضی در شهر کابل ترور شدند

توهین نژادپرستانه به ندیم امیری در بوندس لیگا

راکت ایران در فاصله 160 کیلومتری کشتی آمریکایی فرود آمد

تلاش به احیای خط آهن ترکیه-ایران- پاکستان


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.