درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-09-08  |  2020-11-28  |  بروز شده در: 1399/09/08 - 11:04:5 FA | AR | EN
روحانی:دترور شهید فخری‌زاده ناشی از شکست‌های پی در پی دشمنان ملت ایران بوده است            حزب‌الله: ایران دست جنایتکاران را قطع می‌کند/ با قدرت کنار ایران هستیم             خروج نیروهای امریکایی از ۱۰ پایگاه نظامی در افغانستان             فرمانده سپاه پاسداران ایران: انتقام از عاملان ترور شهید فخری‌زاده در دستور کار قرار گرفت             مشاور رهبر ایران: قاتلان شهید فخری‌زاده را پشیمان خواهیم کرد             شهید محسن فخری زاده چه کسی بود؟            پامپئو: امنیت امریکا به حضور نیرو در افغانستان بستگی ندارد            تصاویر جدید از ترور محسن فخری‌زاده             دانشمتد هسته‌ای و دفاعی ایران بدست عوامل صهیونیستی ترور شد            احتمال آغاز واکسیناسیون در اروپا تا ماه آینده؛ آلمان محدودیت ها را کاهش نمی‌دهد            افغانستان در رده‌بندی کشورهای قربانی تروریسم جایگاه نخست را حفظ کرد            تقویت روابط و همکاری‌های فرهنگی؛ محور دیدار سخنگوی وزارت خارجه ایران با حامد کرزی             استرالیا 10 نظامی مرتبط با کشتار افغانستان را اخراج می‌کند            شهروندان ۲۳ کشور به شمول افغانستان برای کسب ویزای امریکا باید ضمانت مالی بدهند            واکنش باشگاه‌ها و چهره‌های فوتبال جهان به درگذشت مارادونا/ پله: امیدوارم یک روز در آسمان با هم فوتبال بازی کنیم            


تاریخ نشر: 1399/07/22 - 22:26:2
تعداد بازدید: 199
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پژوهش جدید: در مورد ابتلای مجدد به بیماری کرونا چه می دانیم؟
پژوهش جدید: در مورد ابتلای مجدد به بیماری کرونا چه می دانیم؟

در سراسر جهان، پنج مورد ابتلای مجدد به ویروس کرونا رسما ثبت شده است. جدیدترین مورد در ایالات متحده امریکا به ثبت رسیده است: مرد جوانی که ۲۵ سال دارد، از ایالت نوادا است و در عرض ۴۸ روز دوبار به این بیماری مبتلا شده است.

دانشمندان در این کارتحقیقاتی که نتایج آن در مجله علمی «The Lancet Infectious Diseases» نشر شده است، در مورد پنجمین مورد ابتلای مجدد به بیماری کووید ۱۹ ، تحقیق کرده اند.

پژوهشگران می گویند که پس از این نیز، سوالات زیادی راجع به مصونیت در برابر این بیماری بی پاسخ می مانند و تحقیقات در این زمینه باید ادامه پیدا کنند. اما به هر حال آن ها فرضیه های مختلفی را مطرح می کنند و از محققان دیگر نیز می خواهند که راجع به احتمال ایجاد مصونیت در برابر بیماری کووید ۱۹ تحقیق کنند.

تشدید روند بیماری پس از ابتلای مجدد به بیماری کووید ۱۹

بیماری که نویسندگان این پژوهش بر روی او تحقیق کرده اند، یک جوان ۲۵ ساله از شهرستان واشو در ایالت نوادا است. در عرض ۴۸ روز دوبار آزمایش ابتلا به ویروس «SARS-CoV-2» در مورد او انجام شده که نتیجه آن هر دوبار مثبت بوده است. به این ترتیب این مساله را می توان تایید کرد که امکان ابتلای مجدد به ویروس کرونا در طول یک مدت زمان کوتاه و تشدید روند بیماری وجود دارد.

این مرد جوان پس از ابتلا به این ویروس در ماه اپریل سال ۲۰۲۰ و پیش از این که مجددا به این بیماری مبتلا شود، دوبار آزمایش ویروس کرونا را انجام داد که نتیجه هر دوبار منفی بود.

در ماه جون سال ۲۰۲۰، این بیمار جوان پس از بروز عوارض دشوار بیماری کووید ۱۹ که تب، سردرد، سرگیجه، سرفه، تهوع و اسهال در شمول آن بود به شفاخانه انتقال داده شد و نتیجه آزمایش کرونای او برای بار دوم پس از اپریل ۲۰۲۰مثبت اعلام شد.

در این میان او از شفاخانه مرخص شده و بهبود یافته است.

به گفته نویسندگان این کار تحقیقاتی، نمی توان گفت که با ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» حتما در بدن فرد مصونیت کامل ایجاد می شود. اما باید تحقیقات بیشتری در مورد ابتلای مجدد به این بیماری انجام شود.

پژوهشگران در ادامه می گویند، به این خاطر باید همه مردم (به شمول آن هایی هم که قبلا به این بیماری مبتلا شده اند) برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس، اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهند، فاصله گیری اجتماعی را رعایت کنند، از ماسک استفاده کنند و دستان شان را در فواصل منظم بشویند.

دانشمندان در مورد دلایل ابتلای مجدد به ویروس کرونا فرضیه های مختلفی دارند

مارک پاندوری، از دانشگاه نوادا و نویسنده اصلی این کار تحقیقاتی گفت: «درباره ویروس SARS-CoV-2 و واکنش سیستم ایمنی بدن هنوز سوالات زیادی وجود دارند. اما نتایجی که ما به آن دست یافته ایم، نشان می دهند که در صورت ابتلا به ویروس کرونا، حتمی نیست که در بدن ما مصونیت ایجاد شود».

او در ادامه گفت: «این را نباید فراموش کنیم که نتایج ما فقط به همین بیمار مربوط می شود و باید در این زمینه تحقیقات بیشتری انجام شوند. به این ترتیب امکان تعمیم نتایج این کار تحقیقاتی و نتیجه گیری کلی از آن وجود ندارد. اما با این وجود ممکن است که امکان ابتلای دوباره به ویروس کرونا بر درک و فهم ما از مصونیت در برابر بیماری کووید ۱۹ تاثیر جدی داشته باشد، به خصوص با توجه به این مساله که واکسن موثر در برابر این بیماری هنوز ایجاد نشده است«.

موارد ابتلای مجدد به ویروس کرونا؛ آیا نکات مشترکی وجود دارد؟

به گفته پژوهشگران، تحقیقات بر روی ژنوم های نمونه های ویروسی که از بیمار نوادایی در ماه های اپریل و جون گرفته شد، از تفاوت های واضح ژنتیک در میان این دو مورد حکایت می کند.

در سراسر جهان دست کم چهار مورد ابتلای دوباره به ویروس کرونا در کشورهای بلجیم، هالند، هانگ کانگ و اکوادور تایید شده است.

البته روند بیماری فقط در مورد فردی که در کشور اکوادور برای بار دوم مبتلا شده، دشوار تر از بار اول بوده است.

پاندوری گفت: «ما برای این که بدانیم مصونیت افرادی که به ویروس SARS-CoV-2 مبتلا شده اند، چه مدت به طول می انجامد، به تحقیقات بیشتری نیاز داریم. افزون براین تحقیقات باید در مورد دلایل ابتلای مجدد به ویروس کرونا و تشدید عوارض این بیماری ادامه پیدا کند. هرچند که این موارد بسیار نادر اند».

نویسنده این پژوهش گفت: «ما تا به حال شاهد موارد معدودی از ابتلای دوباره به بیماری کرونا بوده ایم. اما ممکن است که موارد بیشتری وجود داشته باشد. بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بسیاری از موارد هیچگونه عارضه ای ندارند. ما در حال حاضر فقط می توانیم راجع به دلایل ابتلای مجدد فقط گمانه زنی کنیم».

روند بیماری مرد جوانی که برای بار دوم به کووید ۱۹ مبتلا شد، مانند شهروند کشور اکوادور وخیم تر از بار نخست بود. در حالی که مورد بیماران از کشورهای بلجیم، هالند و هانگ کانگ که مجددا به کرونا مبتلا شدند، هیچگونه تفاوتی در عوارض و روند بیماری وجود نداشت.

فرضیه های مختلف:

نویسندگان این کار تحقیقاتی راجع به تشدید عوارض بیماری پس از ابتلای مجدد، چندین فرضیه را مطرح می کنند: به طور مثال ممکن است پس از ابتلای مجدد، میزان ویروس در بدن بیشتر از بار نخست بوده باشد که به واکنش های دشوارتر منجر می شود یا که این فرد بیمار به نوع خطرناک تر و مسری تر ویروس مبتلا شده است.

براساس یک فرضیه دیگر، ممکن است پادتن هایی که باعث تشدید عفونت می شوند (Anti-Dependent-Enhancement) باعث وخامت حال بیمارانی شوند که برای بار دوم به کرونا مبتلا می شوند. براین اساس ویروس ها از سیستم ایمنی بدن برای ابتلای شدید و موثر بدن انسانی استفاده می کنند.

در این مکانیزم، پادتن هایی که باعث تشدید عفونت می شوند به سطح ویروس متصل می شوند، اما با آن مبارزه نمی کنند، بلکه باعث می شوند که سلول های بدن این ویروس ها را بهتر قبول کنند. به این ترتیب تکثیر این ویروس ها در بدن به پیش برده می شود.

نویسندگان این کار تحقیقاتی در ادامه از احتمال بسیار اندک عفونت متداوم بدن سخن می گویند که برای مدتی غیرفعال شده، اما ممکن است دوباره فعال شود.

اما این فرضیه فقط در صورتی می تواند ثابت شود که ویروس «SARS-CoV-2» قادر به جهش ژنتیکی باشد. به گفته هندریک شتریک، ویروس شناس آلمانی، این ویروس قادر به جهش ژنتیکی است، اما توانایی آن به اندازه ویروس هایی که باعث گریپ می شوند، زیاد نیست.

بیمارانی که هیچگونه عارضه ای ندارند و کسی از ابتلای آن ها باخبر نمی شود

به نقل از دویچه وله، اشخاصی که در پنج کشور مختلف به شمول ایالات متحده امریکا مجددا به ویروس کرونا مبتلا شده اند، دارای عوارض این بیماری بوده اند.

به این ترتیب ممکن است که شمار بسیاری از مردم به این بیماری مبتلا شده باشند، بدون این که هیچگونه عارضه ای داشته باشند.

پاندوری نویسنده این کار تحقیقاتی می نویسد: «در ایالات متحده امریکا و کشورهای دیگر به اندازه کافی بر روی ژنوم های ویروس یا ماده ژنیتیکی این ویروس در افراد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ تحقیق نمی شود و در زمینه غربالگری و آزمایش نیز نارسایی های وجود دارد. به این ترتیب به این ترتیب توانایی پژوهشگران و کارمندان بخش صحت عمومی در تشخیص، نظارت و تعقیب ژنتیک این ویروس محدود می شود».

اکیکو ایواساکی، دانشمند ایمنی شناس از دانشگاه ییل ایالات متحده امریکا که در این کار تحقیقاتی شرکت نداشت، می نویسد: «هرچه که موارد بیشتری از ابتلا مجدد ثبت شوند، جامعه علمی اطلاعات بیشتری راجع به چگونگی ایجاد مصونیت در برابر این ویروس کسب می کند».

او در ادامه نوشته است، این اطلاعات کلیدی اند برای درک بهتر این مساله که با کمک چه نوع واکسن هایی می توان به مصونیت فردی و جمعی دست یافت.

 

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/20841


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

جزئیات بدترین فاجعه در روی زمین افشا شد


نقص اصلی آیفون 12 افشا شد


نتایج یک بنچمارک: آیفون ۱۲ از آیپد ایر ۴ ضعیف تر است


معرفی آیفون 12 از سوی شرکت اپل+ویدیو


ثبت یک واکسن دیگر ضد کرونا در روسیه


انگلیس تست تشخیص 90 دقیقه‌ای برای تشخیص کرونا را ساخت


نشت یک باکتری از آزمایشگاهی در چین بیش از ۳ هزار نفر را بیمار کرد


تاریخ عرضه و قیمت کنسول بازی پلی‌استیشن ۵ اعلام شد


عینک از کرونا جلوگیری می کند


درخواست تعویق نسل پنجم اینترنت در فرانسه؛ ماکرون: به چراغ نفتی بر نمی‌گردیم


رونمایی از تازه‌ترین محصولات اپل؛ غول دره سیلیکون سنت‌شکنی کرد


نتیجه یک تحقیق: حیوانات به‌وقت شیوع بیماری فاصله اجتماعی را رعایت می‌کنند


اپل ۷۵ میلیون گوشی «5G» آیفون تولید می‌کند


کشف آلوده ترین ویروس کرونا در اندونزی


قیمت واکسن کووید-۱۹ در هند حدود ۱۳ دلار خواهد بود


قوی‌ترین تلفن هوشمند به بازار آمد


شرکت داروسازی «استرازنکا» می خواهد تا پایان سال واکسن کرونا را وارد بازار کند


عوارض بلندمدت ویروس کرونا بر انسان چیست؟


واکسن ویروس کرونا ساخت دانشگاه آکسفورد جواب داد


کابوس جدیدی به نام طاعون خیارکی!


مریخ‌نورد ناسا در جستجوی نشانه‌های حیات روی سیاره سرخ


مقام آمریکایی: تولید واکسن کرونا را از اواخر تابستان آغاز می‌کنیم


تحقیق: نوعی جدید از ویروس کرونا که سریعتر گسترش می یابد


دانشمندان: کرونا ماه‌ها پیش از شیوع آن در چین در اسپانیا ظاهر شده است


نقشه‌ تازه‌ای از جهان کیهانی منتشر شد + عکس

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

فوزیه کوفی: بدون حفظ دست‌آوردهای حقوق زنان، صلح به‌ناکامی می‌انجامد

روحانی:دترور شهید فخری‌زاده ناشی از شکست‌های پی در پی دشمنان ملت ایران بوده است

حزب‌الله: ایران دست جنایتکاران را قطع می‌کند/ با قدرت کنار ایران هستیم

خروج نیروهای امریکایی از ۱۰ پایگاه نظامی در افغانستان

فرمانده سپاه پاسداران ایران: انتقام از عاملان ترور شهید فخری‌زاده در دستور کار قرار گرفت

مشاور رهبر ایران: قاتلان شهید فخری‌زاده را پشیمان خواهیم کرد

شهید محسن فخری زاده چه کسی بود؟

پامپئو: امنیت امریکا به حضور نیرو در افغانستان بستگی ندارد

تصاویر جدید از ترور محسن فخری‌زاده

دانشمتد هسته‌ای و دفاعی ایران بدست عوامل صهیونیستی ترور شد

احتمال آغاز واکسیناسیون در اروپا تا ماه آینده؛ آلمان محدودیت ها را کاهش نمی‌دهد

افغانستان در رده‌بندی کشورهای قربانی تروریسم جایگاه نخست را حفظ کرد

تقویت روابط و همکاری‌های فرهنگی؛ محور دیدار سخنگوی وزارت خارجه ایران با حامد کرزی

استرالیا 10 نظامی مرتبط با کشتار افغانستان را اخراج می‌کند

شهروندان ۲۳ کشور به شمول افغانستان برای کسب ویزای امریکا باید ضمانت مالی بدهند

واکنش باشگاه‌ها و چهره‌های فوتبال جهان به درگذشت مارادونا/ پله: امیدوارم یک روز در آسمان با هم فوتبال بازی کنیم

بشار الجعفری: آمریکایی‌ها در سوریه مشغول کشف طلا هستند

جاسوس صهیونیستی با سه تاجر ایرانی تبادل شد

آخرین آمار جهانی کرونا/ ابتلای ۱۸۱۰۰۰ آمریکایی در ۲۴ ساعت گذشته +جدول تغییرات

لیگ قهرمانان اروپا| منچسترسیتی به یک‌هشتم نهایی رسید/ مونشن‌گلادباخ با پیروزی قاطعانه به صعود نزدیک‌تر شد

وداع بامدادی مردم آرژانتین با پیکر مارادونا

اتحاد با شیطان؛ پیدا و پنهان روابط عربستان و القاعده در یمن

افزایش تلفات انفجارها در مرکز بامیان

رویترز: امارات متحده عربی صدور ویزا به شهروندان ۱۳ کشور اسلامی به شمول افغانستان را متوقف کرد

خروج ارتش آلمان از ولایت کندز


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.