درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-08-07  |  2020-10-28  |  بروز شده در: 1399/08/06 - 21:13:2 FA | AR | EN
سعدالحریری اکثریت آرا را برای تصدی نخست‌وزیری کسب کرد            جزئیات بدترین فاجعه در روی زمین افشا شد            یک زندانی در زندان مرکزی هرات خودش را آتش زد            نقص اصلی آیفون 12 افشا شد            نخستین سخنرانی حضوری اوباما در حمایت از جو بایدن            آمریکا دوباره مدعی دخالت روسیه و ایران در انتخابات 2020 شد             حمله‌ٔ هوایی بر یک مدرسه‌ٔ دینی در تخار؛ ۱۲ غیرنظامی کشته شدند             طالبان: جنگ با توقف مذاکرات پایان نمی‌یابد            بازار داغ افشاگری در رقابت‌های انتخاباتی/وکیل ترامپ از تصاویر جنسی در لپ تاپ پسر بایدن خبر داد             پامپئو: هر کشوری با ایران تعامل کند را مجازات می‌کنیم            ایران اتهام دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرد            لیگ قهرمانان اروپا؛ لیورپول و سیتی بردند، اینتر متوقف شد            غنی: طالبان به روایت کاذب فتح می‌جنگند            ترامپ در چین حساب بانکی دارد            حمله با چاقو به دو زن محجبه در پاریس            


تاریخ نشر: 1399/06/20 - 12:37:1
تعداد بازدید: 210
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

کاریکاتور توهین‌آمیز علیه پیامبر؛ آزادی بیان یا تروریسم فرهنگی؟

انتشار کاریکاتور توهین آمیز علیه پیامبر و تکرار این اقدامات با چراغ سبز دولت‌های غربی به طور حتم با پروژه اسلام هراسی مرتبط است که سالهاست با اهداف نواستعماری و ایجاد اختلافات فرقه ای در میان جوامع اسلامی صورت می‌گیرد.

سواستفاده از مفهوم آزادی و آزادی بیان در غرب برای ترویج اسلام هراسی و مقابله با نفوذ رو به گسترش پیام معنوی دین مبین اسلام برای جهان پوچ و مصرف‌گرایانه غرب که هرساله تعداد بیشتری را جذب این پیام الهی و حقانیت آن می‌کند، همواره به عنوان یک راهبرد فرهنگی در دستور کار دولت‌های غربی بوده است.

این امر در دوران اخیر با توجه به رشد جریان‌های راستگرا و نژادپرستانه در عرصه اجتماعی و سیاسی این کشورها به مراتب بیشتر از قبل شده و اقلیت‌های دینی و نژادی بویژه مسلمانان در بیشتر کشورهای غربی تحت فشار قرار گرفته‌اند. توهین به عقاید مسلمانان به اسم آزادی بیان و تلاش برای خدشه‌دار کردن دامن دین مبین اسلام به خشونت‌طلبی از طریق تبلیغات گسترده رسانه‌ای از جمله این فشارها است.

اخیراً هفته نامه فرانسوی شارلی ابدو که سابقه انتشار مضامین توهین آمیز به مقدسات اسلامی و بویژه پیام عظیم شأن اسلام را در کارنامه کاری ننگین خود دارد، اعلام کرده است که قصد دارد به مناسبت شروع دادگاه محاکمه متهمان همدستی در حمله به دفتر این مجله در در سال 2015 که به کشته شدن 12 نفر از هیئت تحریریه آن انجامید، کاریکاتور توهین آمیز خود درباره حضرت محمد (ص) را مجدداً بازنشر کند.

دادگاه 10 متهم همکاری در حمله به دفتر این روزنامه در سال 2015، که از سوی دو برادر الجزایری الاصل با نام‌های سعید کواشی و شریف کواشی صورت گرفت، روز چهارشنبه 10 نوامبر (20 آبان) قرار است برگزار شود. انگیزه این حمله در رسانه ها انتقام گیری از انتشار مطلب توهین آمیز این نشریه به ساحت مقدس پیامبر اسلام ذکر شد.

این مجله ابتدا در سال 2006 ، با انتشار دوباره کاریکاتور توهین آمیز روزنامه دانمارکی جیلندز-پوستن علیه پیامبر اسلام جنجال گسترده ای ایجاد کرد و اعتراض مسلمانان در سراسر جهان را برانگیخت به صورتی دولت فرانسه با ریاست ژاک شیراک مجبور شد بسیاری از مراکز سیاسی و فرهنگی خود را در کشورهای اسلامی تعطیل کند. پس از ان در سال 2011 نیز این مجله فرانسوی مجدداً مطلب توهین آمیز دیگری علیه پیامبر اسلام و مسلمانان منتشر کرد.

 

انگیزه‌های شارلی ابدو

بررسی سوابق این مجله اکنون شناخته شده پرده از علت اصلی اقدامات ضددینی و جنجال آفرین این روزنامه بر می‌دارد. «شارلی اِبدو» جانشین مجله ای با نام «هاراکری» است که از سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۱ میلادی منتشر می‌شد. مجله پس از بسته شدن توسط دولت فرانسه بخاطر توهین به ارزش‌های ملی دوباره در سال ۱۹۶۶ منتشر شد و در سال ۱۹۷۰ و اینبار پس از مرگ ژنرال شارل دو گل بخاطر توهین به شخص وی تعطیل شد. در دهه ۱۹۸۰ میلادی کارمندان قدیمی تحریریه با نام تازه «شارلی ابدو» (این نام کنایه ایست به نام شارل دو گل) آن را مجدداً راه اندازی کردند.

ولی شمارگان بسیار پایین و انتقاد مردم از کیفیت محتوا عامل نیمه تعطیل شدن مجله گشت تا اینکه گروه دیگری به تیم قدیمی مجله پیوسته و در سال ۱۹۹۲ هفته نامه «شارلی ابدو جدید» را منتشر کردند.

این مجله که هرگز تیراژ گسترده ای پیدا نکرده است برای جلب مخاطب به انتشار کاریکاتورهای توهین آمیز به چهره های برجسته ای از جمله راست افراطی ، سیاستمداران و مشاهیر و مذاهب مختلف روی اورد- از جمله مطلب هفته های اخیر که کاریکاتوری توهین آمیز علیه حضرت مریم منتشر کرد، و بدین ترتیب به سرعت نام و آوازه ای برای خود مهیا کرد.

اما طبیعتاً مدیران روزنامه با توجه به تجربه واکنشها به انتشار مطلب روزنامه دانمارکی می دانستند هیچکدام از این اقدامات نمی تواند جای انتشار کاریکاتوری از پیامبر اسلام را برای به شهرت رساندن و کسب بازار فروش بگیرد. در این رابطه می توان به سخنان ریچارد مالکا وکیل هفته نامه پس از حمله سال 2015 اشاره کرد که گفت: شارلی ابدو، هفته آینده و با تیراژ بی‌سابقه یک میلیون نسخه منتشر خواهد شد (اما در سه میلیون نسخه منتشر شد). تیراژ عادی این نشریه تا پیش از حمله به دفتر آن، حدود ۶۰ هزار نسخه در هفته بود. شماره جدید نشریه شارلی ابدو در تیراژ سه میلیون نسخه در سراسر فرانسه پخش شد در حالیکه پیشاپیش صف‌های طولانی خریداران در برابر برخی محل‌های توزیع نشریه تشکیل شده بود. تیراژ این شماره سه میلیون نسخه بود که تمامی آن به سرعت فروش رفت. در مراکز توزیع نشریات در برخی نقاط پاریس تمامی شماره‌های شارلی ابدو ظرف چند دقیقه به فروش رفت در حالیکه در مواردی، از ساعاتی قبل، صف‌های طولانی خریداران در برابر محل‌های توزیع نشریه تشکیل شده بود. همچنین نسخه‌هایی از آن به ۱۶ زبان از جمله زبان‌های انگلیسی، عربی، اسپانیولی، ترکی و ایتالیایی نیز انتشار یافت.

در دومین شماره منتشره پس از حمله، اعلام شد که هفته نامه شارلی ابدو، به دلیل استقبال بی‌سابقه از شماره اخیر آن، این شماره را به جای دومیلیون نسخه پیش‌بینی شده، در هفت میلیون نسخه منتشر خواهد کرد.

 

تروریسم فرهنگی غرب

دولت مکرون در پاسخ به انتقادات از انتشار مطالب توهین آمیز علیه عقاید مسلمانان و پیامبر معظم اسلام، گفته است که کفرگویی هم جزئی از آزادی بیان است. اما چگونه است که ادعای آزادی بیان و تساهل شامل پوشش زنان مسلمان فرانسوی که با قانون ممنوعيت استفاده از حجاب در مدارس دولتي در سال 2004 و یا گذاشتن جریمه 150 دلاری برای داشتن روبنده تحت فشار قرار گرفته اند نمی شود؟ این بحث تازه بعد از آن داغ‌تر می شود که اخیرا هفته نامه محافظه کار والورس آکتوئلز پس از انتشار عکسی توهین آمیز نسبت به نمایندگان سیاه پوست پارلمان فرانسه با اعلام اتهام از سوی دادستانی فرانسه مواجه شد. آیا توهین به یکی از اصلی ترین مقدسات بیش از یک میلیارد مسلمان همانند توهین به نژاد انسانها عملی نژادپرستانه و تروریستی نیست؟

تکرار این اقدامات با چراغ سبز دولت‌های غربی به طور حتم با پروژه اسلام هراسی مرتبط است که سالهاست با اهداف نواستعماری و ایجاد اختلافات فرقه ای در میان جوامع اسلامی صورت می‌گیرد. از طرف دیگر همانگونه که آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام مهم محکومیت این اقدام شنیع مجله شارلی ابدو و حمایت دولتمردان فرانسوی فرمودند: «سیاست‌های عمیقا ضد اسلامی صهیونیست‌ها و دولت‌های استکباری در این برهه‌ زمانی می‌تواند به انگیزه‌ منصرف کردن ذهن ملت‎ها و دولت‌های غرب آسیا از نقشه‌های شومی باشد که آمریکا و رژیم صهیونیستی برای این منطقه در سر دارند.»

 

منبع: الوقت

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/20174


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

آمریکا در آستانه یک جنگ داخلی خونین: چرا انتقال قدرت مسالمت‌آمیز نخواهد بود؟


آقای مکرون! بحران در سکولاریزم غرب است نه اسلام!


تاجیکستان / اعلام پنجمین دوره ریاست جمهوری رحمان با انبوهی از مشکلات اقتصادی


ویژه نامه اربعین حسینی


ابتلای ترامپ به کرونا چه تأثیر بر مبارزات انتخاباتی آمریکا خواهد داشت؟


همه چیز درباره جنگ قره باغ؛ جمهوری آذربایجان و ارمنستان چه می‌خواهند؟


جای زنجیر شکنان استبداد خالی است


طالبان و پیچیدگی های تشکیل امارت


هند چگونه غذای ۱.۳ میلیارد نفر را تامین می‌کند؟


آوردن نفرت و تعصب از میدان جنگ بر میز مذاکره


جمهوری آذربایجان و ارمنستان روی خط آتش


نیویورکر: جنگ اصلی در آمریکا پس از انتخابات است


حکمتیار و مأموریت ناتمام فتنه و فرقه‌گرایی


اجلاس دوحه و صلحی که برقرار نخواهد شد!


شمسیه با کوشش سد سهمیه‌بندی دانش را شکست


ارگ، پارلمان و لویه جرگه محاصره شود؛ آیا حکمتیار به موضع تهاجمی برگشته؟


آیا همزمانی طرح آمریکا برای ترور اسد و طرح اسرائیل برای ترور نصرالله تصادفی است؟


چنگ زدن به طناب پوسیده عادی‌سازی؛ آل خلیفه تا خرخره در باتلاق اعتراضات


آمریکا چگونه از تروریسم برای هژمونی خود بهره گرفت؟


تأملاتی بر مراسم امضای قرارداد به اصطلاح صلح بین امارات و بحرین با اسرائیل


خیز آرام یوان برای به زیر کشیدن سلطه دلار


سی بی اس نیوز: پلیس آمریکا هر هفته یک شهروند سیاه پوست را به قتل می‌رساند


لغو تحریم تسلیحاتی قبرس؛ مهار ترکیه به قیمت میلیتاریزه شدن مدیترانه


آیا ویروس کرونا توطئه «دولت پنهان» برای نابودی جهان است؟


کاریکاتورهای موهن شارلی‌ ابدو علیه پیامبر اسلام/ چرا مسئولان غربی‌ به اهانتها چراغ سبز نشان می‌دهند؟

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

نماینده پارلمان هند: دولت دهلی‌نو نقشه تازه‌ای برای اخراج مسلمانان از ایالت آسام اجرا می‌کند

سعدالحریری اکثریت آرا را برای تصدی نخست‌وزیری کسب کرد

جزئیات بدترین فاجعه در روی زمین افشا شد

یک زندانی در زندان مرکزی هرات خودش را آتش زد

نقص اصلی آیفون 12 افشا شد

نخستین سخنرانی حضوری اوباما در حمایت از جو بایدن

آمریکا دوباره مدعی دخالت روسیه و ایران در انتخابات 2020 شد

حمله‌ٔ هوایی بر یک مدرسه‌ٔ دینی در تخار؛ ۱۲ غیرنظامی کشته شدند

طالبان: جنگ با توقف مذاکرات پایان نمی‌یابد

بازار داغ افشاگری در رقابت‌های انتخاباتی/وکیل ترامپ از تصاویر جنسی در لپ تاپ پسر بایدن خبر داد

پامپئو: هر کشوری با ایران تعامل کند را مجازات می‌کنیم

ایران اتهام دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرد

لیگ قهرمانان اروپا؛ لیورپول و سیتی بردند، اینتر متوقف شد

غنی: طالبان به روایت کاذب فتح می‌جنگند

ترامپ در چین حساب بانکی دارد

حمله با چاقو به دو زن محجبه در پاریس

کشته شدن ۳ نفر در تیراندازی هیوستون

آذربایجان از انهدام یک کندک ارمنستان خبر داد

ده‌ها نیروی امنیتی افغانستان در حمله طالبان در تخار کشته شدند

آمریکا در آستانه یک جنگ داخلی خونین: چرا انتقال قدرت مسالمت‌آمیز نخواهد بود؟

اف‌بی‌آی: ماجرای ایمیل‌های هانتر بایدن به روسیه مرتبط نیست

طرح دعوی علیه بن سلمان در آمریکا از سوی نامزد خاشقجی و یک گروه حقوق بشری

خوراکی‌هایی که نباید با معده خالی بخوریم

یک رکورد تاریخی برای مسی

اینفوگرافیک / آمار ویروس کرونا در جهان تا ۳۰ میزان/ مهر


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.