درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-08-07  |  2020-10-28  |  بروز شده در: 1399/08/06 - 21:13:2 FA | AR | EN
سعدالحریری اکثریت آرا را برای تصدی نخست‌وزیری کسب کرد            جزئیات بدترین فاجعه در روی زمین افشا شد            یک زندانی در زندان مرکزی هرات خودش را آتش زد            نقص اصلی آیفون 12 افشا شد            نخستین سخنرانی حضوری اوباما در حمایت از جو بایدن            آمریکا دوباره مدعی دخالت روسیه و ایران در انتخابات 2020 شد             حمله‌ٔ هوایی بر یک مدرسه‌ٔ دینی در تخار؛ ۱۲ غیرنظامی کشته شدند             طالبان: جنگ با توقف مذاکرات پایان نمی‌یابد            بازار داغ افشاگری در رقابت‌های انتخاباتی/وکیل ترامپ از تصاویر جنسی در لپ تاپ پسر بایدن خبر داد             پامپئو: هر کشوری با ایران تعامل کند را مجازات می‌کنیم            ایران اتهام دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرد            لیگ قهرمانان اروپا؛ لیورپول و سیتی بردند، اینتر متوقف شد            غنی: طالبان به روایت کاذب فتح می‌جنگند            ترامپ در چین حساب بانکی دارد            حمله با چاقو به دو زن محجبه در پاریس            






تاریخ نشر: 1399/06/09 - 14:47:5
تعداد بازدید: 94
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

حدیث کربلا حدیث عشق است

نویسنده: جواد سروری

حدیث کربلا، حدیث عشق است و ایثار، اخلاص است و فداکاری، شهامت است و شجاعت، سرافرازی است و بزرگواری، شوکت است و عظمت، پاسداری است و پارسایی و سر انجام پیروزی است و رستگاری.

زبونان تاریخ که معبودی به جز هوا و هوس نداشتند چنان خود را آلوده کردند که تا سرحد انهدام اسلام پیش رفتند. اندیشه‌یی که میرفت با برنامه های از قبل برنامه ریزی شده محو و نابود شود، ناگهان شخصیت عظیمی که از عصاره وحی الهی تغذیه و در خاندان محمد مصطفی (ص) تربیت شده بود قیام کرد و با فداکاری بی نظیر نهضت الهی خود، واقعه بزرگ را به وجود آورد.

ابا عبدالله الحسین (ع)، قیام و نهضت خونین را تنها راه نجات اسلام و مسلمین در تمامی اعصار و قرون تشکیل داد و راه منحصر به فرد مبارزه با نقشه های خائنانه یزید را خود داری از بیعت و تسلیم و انجام حماسه جاوید عاشورا دانست او یقین داشت هدفش مطابق با رضای خدا و پیامبر و منتهی به شهادت و سعادت است، به این جهت صادقانه و قاطعانه و با حماسه زنده و جاوید مخالفت خود را با زمامداری نا صالحان و انحطاط مسلمین اعلام کرد و تمام مصائب و سختی ها را به جان و دل خرید و در عمل عشق و ایثار و حماسه را به ما آموخت که هیچ انسان آزاده‌یی نباید زیر بار چنین بیعتی رود و وقتی مسلمانان گرفتار زمامدار نا صالح شدند باید فاتحه اسلام را بخوانند و با اسلام و معارف آن وداع کنند.

شجاعت سید الشهدا (ع) نه تنها همان زور بازو و قدرت و قوت بدنی و علم و آگهی آن حضرت به آئین جنگ و نبرد و مدیرت و فرماندهی در صحنه کارو زار بود، بلکه تمام اینها از روح قوی و شخصیت بلند و حیات اعتقادی و اسلامی او نشأت میگرفت.

وقتی از او می پرسند از پیامبر حدیثی که خودت شنیده باشی نقل کن می فرماید: (خداوند کارهای بلند و گرامی را دوست میدارد و کارهای پست و زبون را دشمن می دارد.)

برای برخی از افراد، روح خدمت گزار جسم و جسد و جثه است؛ یعنی فکر و عقل و عاطفه در خدمت هدفهای جسمانی و بدنی و حیوانی است، روح کوچگ و ضعیف حتی احساس رنج هم نمی کند روح باید بزرگ و بلند باشد که احساس درد و رنج بکند اگر روح احساس درد و رنج بکند دیگر در خدمت جسم قرار نمیگیرد و خود را به أمور پست نمی فروشد.

معلوم میشود روح بلند امام با امور پست جسمی سر و کار ندارد و کارش با معانی بلند و با عظمت است.

عباس عقاد نویسنده عرب میگوید: (شجاعت حسین صفتی است که ظهور آن از وی غریب نیست، برای اینکه ظهور شجاعت از مثل او ظهور طلا از معدن آن است.)

در دنیا افرادی هستند خالی از حماسه و شور و هیجان و حرکت، در فراز و نشیب زنده‌گی احساس حقارت و ذلت و شکست خورده گی میکنند هیچ فکر و عقیده و فرهنگ و تحولی در روح آنها وجود ندارد.

اما بعضی مردم نوعی حماسه در روح وجود آنها هست؛ مثلاً در عرب خوی تفوق عرب بر غیر عرب بود که اسلام با آن مبارزه کرد و یا اینکه در عشایر و قبایل به صورت قومی و نژادی نوعی حماسه وجود دارد؛ اما این شجاعت و حماسه کجا؟ و شجاعت و حماسه حسینی کجا؟

عباس عقاد می گوید که در افراد انسان کسی در شجاعت روحی و قوت قلبی شجاعتر نیست از کسی که اقدام کند بر آنچه حسین در کربلا اقدام کرد.

از دیدگاه اسلام همهٔ حاسه های نژادی و قومی مذموم است و آن حماسه در اسلام ممدوح و پسندیده است که بر اساس عزت نفس، کرامت نفس، آزاد منشی و استقلال فرهنگی و اعتقاد دینی باشد و ننگ و ذلت و انحطاط و پستی را تحمل ننماید. سید الشهدا با الهام از آیات حماسی قرآن و با استفاده از زنده گی حماسی و سیره عملی رسول خدا (ص) به احیای انسان های مرده زمان پرداخت و شخصیت معنوی مسلمانان را بیدار کرد و در امت اسلام در تمامی اعصار و قرون حماسه و غیرت ایجاد کرد و برای تمام نهضت ها و انقلاب های دنیا الگو و سرمایه بی نظیری شد و به آنها آموخت که ترسها، بردگی ها، چاپلوسی ها، بیگانه پرستی ها همه و همه مولود از دست دادن خوی فطری و شخصیت انسانی است.

یکی از عوامل مهم و بنیادی برای انحطاط مسلمین نداشتن روح حماسه و شجاعت است عزت و شرافت و کرامت امت ها وابسته به میزان شجاعت و شهامت و روح بلند و قوی آنان است اگر روحیه چاپلوسی و سازشکاری در برابر تخلفات مالی و اجتماعی و اقتصادی و مدیریتی اجتماعی در جامعه یی، ارزش به حساب آید و در مقابل روحیه شجاعت حماسی و شهامت در گفتار کردار و نوشتار ضد ارزشی به حساب آید و مورد نکوهش قرار گیرد، آن جامعه به تدریج به انحطاط و ذلت کشیده خواهد شد.

استاد شهید مرتضی مطهری پیرامون شهادت امام حسین (ع) می گوید که شهادت های در دنیا است که به دنبال خودش روشنایی و صفا برای اجتماع می آورد. بعضی پدیده های اجتماعی، روح را تاریک و کدر میکند، ترس و رعب به وجود می آورد، به اجتماع حالت برده گی و اسارت می دهد؛ ولی یک سلسله پدیده های اجتماعی است که به اجتماع نورانیت و صفا می دهد، ترس اجتماع را می ریزد، احساس برده گی و اسارت را از او میگیرد، جرأت و شهامت به او میدهد.

بعد از شهادت امام حسین یک چنین حالتی به وجود آمد. این اثر در اجتماع از آن جهت بود که امام حسین (ع) با حرکات قهرمانانه خود روح مردم مسلمان را زنده کرد، احساس برده گی و اسارتی را که تمام دوره معاویه بر روح جامعه اسلامی حکمفرما بود، تضعیف کرد و ترس را ریخت و به عبارت دیگر به اجتماع اسلامی شخصیت داد. چون از این سرمایه بالاتر برای اجتماع وجود ندارد که ملتی در خودش احساس شخصیت بکند.

اگر ملتی همه چیز داشته باشد ولی شخصیت خودش را ببازد، هیچ چیز نخواهد داشت و خواه ناخواه در ملتهای دیگر جذب میشود که متأسفانه در جامعه امروزی ما فلسفه مستقلی برای زنده گی وجود ندارد که به آن مباهات بکند. اگر ملتی از خود شخصیت نداشته باشد نمی تواند در مسایل مختلف قضاوت کند. هر موضوعی را فقط به دلیل اینکه مود است به دلیل اینکه در جوامع اروپا یا امریکا پذیرفته شده است و یا در فلمهای بالیودی و هالیودی از آن استفاه میشود، میپذیرد و منطقی دیگر ندارد.

امام حسین (ع) به مردم کوفه شخصیت داد و دیدیم که بعد از سه سال پنج هزار نفر از همین کوفه بر سر قبر حسین ابن علی رفتند و توبه کردند و عهد کردند تا انتقام نگیرند آرام نمی نشینند که عمل هم کردند.

بلی، همه این ها ریشه در تعالیم عاشورائی دارد که اینک می بینیم در گوشه های از دنیا روحی حماسی در ملت ها بیدار شده است و می روند که در تاریخ معاصر تحولی ایجاد کنند. همین حماسه و شهادت مخلصانه بود که یک جاذبه واقعی و حقیقی در قلوب مردم مؤمن جهان ایجاد کرد که حرارت آن هرگز به سردی نمی گراید.
شهادت مردی که فرموده است: من در چنین محیط ذلت باری مرگ را جز سعادت و خوشبختی و زنده گی با این ستمگران را جز رنج و نکبت نمی دانم.

 

 

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/19896


تگ ها:






*
*

*



نیز بخوانید

آمریکا در آستانه یک جنگ داخلی خونین: چرا انتقال قدرت مسالمت‌آمیز نخواهد بود؟


آقای مکرون! بحران در سکولاریزم غرب است نه اسلام!


تاجیکستان / اعلام پنجمین دوره ریاست جمهوری رحمان با انبوهی از مشکلات اقتصادی


ویژه نامه اربعین حسینی


ابتلای ترامپ به کرونا چه تأثیر بر مبارزات انتخاباتی آمریکا خواهد داشت؟


همه چیز درباره جنگ قره باغ؛ جمهوری آذربایجان و ارمنستان چه می‌خواهند؟


جای زنجیر شکنان استبداد خالی است


طالبان و پیچیدگی های تشکیل امارت


هند چگونه غذای ۱.۳ میلیارد نفر را تامین می‌کند؟


آوردن نفرت و تعصب از میدان جنگ بر میز مذاکره


جمهوری آذربایجان و ارمنستان روی خط آتش


نیویورکر: جنگ اصلی در آمریکا پس از انتخابات است


حکمتیار و مأموریت ناتمام فتنه و فرقه‌گرایی


اجلاس دوحه و صلحی که برقرار نخواهد شد!


شمسیه با کوشش سد سهمیه‌بندی دانش را شکست


ارگ، پارلمان و لویه جرگه محاصره شود؛ آیا حکمتیار به موضع تهاجمی برگشته؟


آیا همزمانی طرح آمریکا برای ترور اسد و طرح اسرائیل برای ترور نصرالله تصادفی است؟


چنگ زدن به طناب پوسیده عادی‌سازی؛ آل خلیفه تا خرخره در باتلاق اعتراضات


آمریکا چگونه از تروریسم برای هژمونی خود بهره گرفت؟


تأملاتی بر مراسم امضای قرارداد به اصطلاح صلح بین امارات و بحرین با اسرائیل


خیز آرام یوان برای به زیر کشیدن سلطه دلار


سی بی اس نیوز: پلیس آمریکا هر هفته یک شهروند سیاه پوست را به قتل می‌رساند


کاریکاتور توهین‌آمیز علیه پیامبر؛ آزادی بیان یا تروریسم فرهنگی؟


لغو تحریم تسلیحاتی قبرس؛ مهار ترکیه به قیمت میلیتاریزه شدن مدیترانه


آیا ویروس کرونا توطئه «دولت پنهان» برای نابودی جهان است؟





پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/m



نظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

نماینده پارلمان هند: دولت دهلی‌نو نقشه تازه‌ای برای اخراج مسلمانان از ایالت آسام اجرا می‌کند

سعدالحریری اکثریت آرا را برای تصدی نخست‌وزیری کسب کرد

جزئیات بدترین فاجعه در روی زمین افشا شد

یک زندانی در زندان مرکزی هرات خودش را آتش زد

نقص اصلی آیفون 12 افشا شد

نخستین سخنرانی حضوری اوباما در حمایت از جو بایدن

آمریکا دوباره مدعی دخالت روسیه و ایران در انتخابات 2020 شد

حمله‌ٔ هوایی بر یک مدرسه‌ٔ دینی در تخار؛ ۱۲ غیرنظامی کشته شدند

طالبان: جنگ با توقف مذاکرات پایان نمی‌یابد

بازار داغ افشاگری در رقابت‌های انتخاباتی/وکیل ترامپ از تصاویر جنسی در لپ تاپ پسر بایدن خبر داد

پامپئو: هر کشوری با ایران تعامل کند را مجازات می‌کنیم

ایران اتهام دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرد

لیگ قهرمانان اروپا؛ لیورپول و سیتی بردند، اینتر متوقف شد

غنی: طالبان به روایت کاذب فتح می‌جنگند

ترامپ در چین حساب بانکی دارد

حمله با چاقو به دو زن محجبه در پاریس

کشته شدن ۳ نفر در تیراندازی هیوستون

آذربایجان از انهدام یک کندک ارمنستان خبر داد

ده‌ها نیروی امنیتی افغانستان در حمله طالبان در تخار کشته شدند

آمریکا در آستانه یک جنگ داخلی خونین: چرا انتقال قدرت مسالمت‌آمیز نخواهد بود؟

اف‌بی‌آی: ماجرای ایمیل‌های هانتر بایدن به روسیه مرتبط نیست

طرح دعوی علیه بن سلمان در آمریکا از سوی نامزد خاشقجی و یک گروه حقوق بشری

خوراکی‌هایی که نباید با معده خالی بخوریم

یک رکورد تاریخی برای مسی

اینفوگرافیک / آمار ویروس کرونا در جهان تا ۳۰ میزان/ مهر


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.