درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-07-03  |  2020-09-24  |  بروز شده در: 1399/07/02 - 15:12:4 FA | AR | EN
عبدالله عبدالله: هیأت‌های گفت‌وگو‌کننده‌ دو طرف به پیشرفت‌هایی دست یافته اند            وزارت اطلاعات و فرهنگ: نگاه «برتر و فروتر» به رسانه‌ها برای پوشش مذاکرات صلح غیرقانونی است            اداره ملی احصائیه و معلومات افغانستان: درج نام مادر در شناس‌نامه اختیاری است            ۵۰۰ نهنگ برای خودکشی به سواحل تاسمانی آمده اند             شمار قربانیان کرونا در آمریکا از مرز ۲۰۰ هزار نفر گذشت؛ بایدن: به دلیل دروغ‌ها و بی‌کفایتی دونالد ترامپ شاهد فاجعه بزرگ بودیم             ترامپ: امریکا تمام سربازانش را از افغانستان خارج می‌کند            کرزی: طالبان شهروندان افغانستان و برادران ما هستند            زیرگرفتن کودکان توسط رنجر پلیس در ننگرهار؛ یک کودک جان باخت            جنرال امریکایی: مذاکرات صلح افغانستان محکوم به شکست است            رئیس مرکز تبیان: سرور دانش، هم از نگاه دینی و هم از دید عرف سیاسی و اجتماعی موضع به حقی اتخاذ کرده            حداقل ۱۴ نیروی امنیتی افغانستان در حملات طالبان در ارزگان کشته شدند            چهار نیروی امنیتی افغانستان در ننگرهار کشته شدند            عامل لت‌وکوب دو دختر جوان در کابل به دادستانی معرفی شد            طالبان به صالح و دانش: از فهم نظام اسلامی عاجز اید             وزارت داخله افغانستان: در شش ماه گذشته سه هزار و ۵۰۰ غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند            


تاریخ نشر: 1399/05/01 - 13:13:5
تعداد بازدید: 203
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

بیماران مبتلا به کرونا در افغانستان توسط اقارب شان پرستاری می شوند
بیماران مبتلا به کرونا در افغانستان توسط اقارب شان پرستاری می شوند

در بخش مراقبت های ویژه شفاخانه کووید ۱۹ کابل اقارب بیماران باید بدون داشتن امکانات حفاظتی آنان را پرستاری کنند. این وضع بیانگر سیستم شکننده و ضعیف صحی در افغانستان و زنگ خطری برای مردم است.

به گزارش خبرگزاری انصار به نقل از دویچه وله، اعضای خانواده بیماران مبتلا به ویروس کرونا که بیشترشان فقط یک ماسک دارند، برای مراقبت از بستگان شان کنار تخت آنان ایستاده اند. به گفته آنان شفاخانه هیچ کارمندی برای مراقبت از بیماران ندارد؛ به همین دلیل اقارب بیماران باید اقدام کنند.

یکی از اعضای نزدیک خانواده بیمار از ترس اینکه ممکن است مخزن اکسیژن بیمار به سرقت برود، همواره در کنار بیمار می ماند. مواردی از سرقت مخزن اکسیجن وجود داشته؛ زیرا شفاخانه های افغانستان کمتر به تانکر مرکزی تولید اکسیجن و سیستم های پیشرفته مجهز هستند و از بالون های اکسیجن استفاده می کنند.

شفاخانه ۱۰۰ بستر "افغان- جاپان" در کابل پایتخت افغانستان، یکی از دو شفاخانه ای است که بیماران مبتلا به ویروس کرونا را می پذیرد. از آنجا که بسیاری از داکتران شفاخانه به خاطر شیوع ویروس کرونا کارشان را ترک کرده اند، بسیاری از داکتران تازه فارغ التحصیل شده استخدام گردیده اند و مسئولیت درمان بیماران و مبارزه با ویروس کرونا به دوش آنان افتاده است.

بخش مراقبت های ویژه شفاخانه افغان-جاپان که فقط ۱۳ بستر دارد، تنها بیماران مبتلا به ویروس کرونا را بستری می کند. حتی در این بخش نیز فقط چند تن از بیماران که وضع شان بحرانی است، به دستگاه تنفس مصنوعی یا "ونتیلاتور" وصل هستند؛ بقیه بیماران به بالون های اکسیجن وابسته هستند.

اسدالله که پدرش در این شفاخانه بستری بود، می گوید که شب ها باید در شفاخانه می ماند و مواظب می بود که بالون اکسیجن وی سرقت نشود. به گفته وی زمانی که وضع پدرش بسیار خراب بود و به اکسیجن نیاز داشت، نزدیکان یک بیمار دیگر آمد و وی تهدید کرد تا از بخش بیرون شود.

پدر اسدالله روز پنج شنبه براثر بیماری کووید ۱۹ درگذشت. وی اضافه کرد: «به او گفتم که پدرم در حال مردن است...چگونه می توانم پدرم را در چنین وضعی تنها بگذارم؟»

مادر۷۰ ساله عبدالرحمن ۴۲ ساله نیز در بخش مراقبت های ویژه بستری است. وقتی مادرش سرفه می کند، پشتش را ماساژ می دهد. وضع دیگر بیماران نیز در این بخش بسیار خراب است.

کیم الله صالح، رئیس این شفاخانه هر یک از کارمندان صحی را یک قهرمان می خواند؛ چرا که به گفته وی جان شان را به خطر می اندازند تا جان دیگران را نجات دهند. وی می گوید کارمندان صحی علاوه بر کمبود امکانات و چالش های مسلکی، با مشکلات دیگری چون خشونت اقارب عصبانی بیماران نیز روبرو هستند؛ کسانی که کارمندان شفاخانه را به عدم رسیدگی به بیماران شان متهم می کنند.

جواد نورزی، یکی از داکتران این شفاخانه که رشته اصلی اش جراحی است، علاوه بر عملیات های جراحی روزانه ۶۰ بیمار دیگر را نیز معاینه می کند و به داکتران جوان تر نیز مشاوره می دهد. این داکتر ۳۲ ساله در سال ۲۰۱۳ از دانشگاه طب فارغ شده، اما پس از آن در شفاخانه افغان-جاپان آغاز به کار نمود که بسیاری از داکتران با تجربه به خاطر ویروس کرونا این شفاخانه اختصاصی کووید ۱۹ را ترک کردند.

در جریان کار در این شفاخانه، داکتر نورزی و دو تن از اقاربش به ویروس کرونا مبتلا شدند، اما خوشبختانه همه شان دوباره شفایاب گردیدند.

شفاخانه دیگری که برای درمان بیماران کرونایی استفاده می شود، علی جناح است که از سوی پاکستان تمویل می گردد. این شفاخانه نسبت به افغان-جاپان نیز تجهیزات کمتری دارد.

آمار رسمی وزارت وزارت صحت افغانستان، ابتلای بیش از ۳۵ هزار و ۵۰۰ تن به ویروس کرونا در سراسر این کشور را تایید می کند که بیش از ۱۱۰۰ تن شان جان باخته اند، اما به دلیل اینکه ظرفیت آزمایش در افغانستان بسیار کم است و بسیاری مبتلایان نیز به داکتر مراجعه نمی کنند، ممکن است شمار مبتلایان و قربانیان به مراتب در این کشور بیشتر باشد.

سازمان جهانی صحت نسبت به وضع افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته که سیستم صحی این کشور ظرفیت آزمایش ۸۰ درصد از واقعات ابتلا به ویروس کرونا را ندارد. وزارت صحت عامه افغانستان می گوید که روزانه فقط ۲۵۰۰ آزمایش را می تواند در سطح کشور انجام دهد، در حالی که در ماه گذشته روزانه ۱۰ تا ۲۰ هزار نفر درخواست آزمایش داده اند.

سازمان جهانی صحت گفته برای هر ۳۵۰۰ تن در افغانستان فقط یک داکتر وجود دارد. از سویی نیز باورها و اعتقادات سنتی و نادرست مردم این کشور باعث شده که شیوع ویروس کرونا کنترول نشود و بیشتر گردد. برخی از مردم ابتلا به کرونا را شرم خوانده و حتی مرگ اعضای خانواده شان به دلیل کووید۱۹ را پنهان می کنند.

مراسم فاتحه، عروسی، تجمعات بزرگ و گردهمایی ها حتی از سوی مقام های حکومتی نیز برگزار می شود و مردم فاصله اجتماعی و پوشیدن ماسک در محلات عمومی را مراعات نمی کنند.

سازمان های بین المللی در مورد تاثیرات منفی اقتصادی بحران کرونا بر افغانستان نیز قبل از این بارها هشدار داده اند؛ چرا که بسیاری افغان ها که کارگران روزمزد هستند، به دلیل محدودیت های وضع شده اجتماعی و قرنطین طولانی مدت بیکار شده و فقر در سطح گسترده ای گسترش یافته است. بر اساس آمار سازمان های بین المللی در حال حاضر ۱۲.۴ میلیون از باشندگان افغانستان با کمبود مواد خوراکی مواجه هستند.

 

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/19552


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

اداره ملی احصائیه و معلومات افغانستان: درج نام مادر در شناس‌نامه اختیاری است


۵۰۰ نهنگ برای خودکشی به سواحل تاسمانی آمده اند


زیرگرفتن کودکان توسط رنجر پلیس در ننگرهار؛ یک کودک جان باخت


عامل لت‌وکوب دو دختر جوان در کابل به دادستانی معرفی شد


رئیس اتحادیۀ صرافان بلخ ربوده شد


پسری در شمال افغانستان مادرش را به ضرب گلوله کشت


تجاوز گروهی یک فرمانده پلیس افغانستان و همراهانش بر یک کودک در ولایت کندهار


مرگ صدها هزار پرنده در پی آتش‌سوزی گسترده در جنگل‌های آمریکا


آکسفام: کشورهای ثروتمند نیمی از واکسن‌های احتمالی کرونا را پیش‌خرید کرده اند


عروسی مرگ در آمریکا؛ ۱۷۷ نفر به کرونا مبتلا شدند و ۷ تن جان باختند


یک زندان دوره‌ی بودیزم با قدمت ۲۵۰۰ سال در ننگرهار کشف شد


ده‌ها قربانی تجاوز جنسی به مراکز صحی مراجعه کرده اند


انتقاد مردم افغانستان از خرید ۱میلیون پشه خانه به مبلغ ۱۰میلیون دالر


فوزیه کوفی به عنوان یکی از سخنوران مراسم جایزه صلح نوبل انتخاب شد


قتل بی‌رحمانه یک دختر جوان در کندهار


ترامپ از توزیع واکسین کرونا در ماه اکتوبر خبر داد


مردی در نیمروز همسر پیشین خود را کشت و دخترش را زخمی کرد


ویروس کرونا؛ کدام کشورها پرابتلاترین و پرتلفات‌ترین هستند؟


بلخ؛ اختطاف‌گران یک نوزاد ۱۳ ماهه را از آغوش مادرش ربودند


کرونا در افغانستان/ثبت 40 رویداد مثبت و مرگ ده بیمار در یک شبانه روز گذشته


آخرین آمار جهانی کرونا/ ابتلای بیش از ۴۰۰۰۰ آمریکایی در ۲۴ ساعت گذشته + جدول


کمیسیون حقوق بشر افغانستان: سازمان‌های بین‌المللی به وضعیت اسکان پناه‌جویان در «موریا» توجه کنند


رکورد آمار روزانه جهانی؛ موج تازه ویروس‌ کرونا از راه رسید؟


برای شروع هرگز دیر نیست/ پذیرش پیرزن 81 ساله در دانشگاه "هاروارد"


نقطه‌ای از جهان که هنوز از شر ویروس کرونا در امان است

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

عبدالله برای گفتگو در مورد روند صلح افغانستان به اسلام‌آباد می‌رود

عبدالله عبدالله: هیأت‌های گفت‌وگو‌کننده‌ دو طرف به پیشرفت‌هایی دست یافته اند

وزارت اطلاعات و فرهنگ: نگاه «برتر و فروتر» به رسانه‌ها برای پوشش مذاکرات صلح غیرقانونی است

اداره ملی احصائیه و معلومات افغانستان: درج نام مادر در شناس‌نامه اختیاری است

۵۰۰ نهنگ برای خودکشی به سواحل تاسمانی آمده اند

شمار قربانیان کرونا در آمریکا از مرز ۲۰۰ هزار نفر گذشت؛ بایدن: به دلیل دروغ‌ها و بی‌کفایتی دونالد ترامپ شاهد فاجعه بزرگ بودیم

ترامپ: امریکا تمام سربازانش را از افغانستان خارج می‌کند

کرزی: طالبان شهروندان افغانستان و برادران ما هستند

زیرگرفتن کودکان توسط رنجر پلیس در ننگرهار؛ یک کودک جان باخت

جنرال امریکایی: مذاکرات صلح افغانستان محکوم به شکست است

رئیس مرکز تبیان: سرور دانش، هم از نگاه دینی و هم از دید عرف سیاسی و اجتماعی موضع به حقی اتخاذ کرده

حداقل ۱۴ نیروی امنیتی افغانستان در حملات طالبان در ارزگان کشته شدند

چهار نیروی امنیتی افغانستان در ننگرهار کشته شدند

عامل لت‌وکوب دو دختر جوان در کابل به دادستانی معرفی شد

طالبان به صالح و دانش: از فهم نظام اسلامی عاجز اید

وزارت داخله افغانستان: در شش ماه گذشته سه هزار و ۵۰۰ غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند

دومین حمله ناکام طالبان به ولایت پنجشیر

غنی: برای ادغام هزاران جنگجوی طالب پس از صلح برنامه داریم

سرگئی لاوروف: جهان از تفرقه خسته شده است

نماینده مجلس: تعدادی تلاش دارند وحشیانه ترین خودکامگی را به افتخارات خود تبدیل کنند

عبدالله: گام های نخست به سوی صلح امیدوارکننده است

رئیس اتحادیۀ صرافان بلخ ربوده شد

در درگیری‌ در سه ولایت افغانستان ۳۲ نیروی امنیتی کشته و ۱۶ تن زخمی شدند

عبدالله عبدالله: گروه طالبان فراخوان برقراری آتش‌بس را بپذیرد

درخواست خلیلزاد از طرف‌های درگیر برای کاهش خشونت در افغانستان


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.