درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-07-03  |  2020-09-24  |  بروز شده در: 1399/07/02 - 15:12:4 FA | AR | EN
عبدالله عبدالله: هیأت‌های گفت‌وگو‌کننده‌ دو طرف به پیشرفت‌هایی دست یافته اند            وزارت اطلاعات و فرهنگ: نگاه «برتر و فروتر» به رسانه‌ها برای پوشش مذاکرات صلح غیرقانونی است            اداره ملی احصائیه و معلومات افغانستان: درج نام مادر در شناس‌نامه اختیاری است            ۵۰۰ نهنگ برای خودکشی به سواحل تاسمانی آمده اند             شمار قربانیان کرونا در آمریکا از مرز ۲۰۰ هزار نفر گذشت؛ بایدن: به دلیل دروغ‌ها و بی‌کفایتی دونالد ترامپ شاهد فاجعه بزرگ بودیم             ترامپ: امریکا تمام سربازانش را از افغانستان خارج می‌کند            کرزی: طالبان شهروندان افغانستان و برادران ما هستند            زیرگرفتن کودکان توسط رنجر پلیس در ننگرهار؛ یک کودک جان باخت            جنرال امریکایی: مذاکرات صلح افغانستان محکوم به شکست است            رئیس مرکز تبیان: سرور دانش، هم از نگاه دینی و هم از دید عرف سیاسی و اجتماعی موضع به حقی اتخاذ کرده            حداقل ۱۴ نیروی امنیتی افغانستان در حملات طالبان در ارزگان کشته شدند            چهار نیروی امنیتی افغانستان در ننگرهار کشته شدند            عامل لت‌وکوب دو دختر جوان در کابل به دادستانی معرفی شد            طالبان به صالح و دانش: از فهم نظام اسلامی عاجز اید             وزارت داخله افغانستان: در شش ماه گذشته سه هزار و ۵۰۰ غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند            


تاریخ نشر: 1399/04/31 - 16:00:1
تعداد بازدید: 217
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

طالبان ترکیب هیئت مذاکره کننده خود را تغیییر داد

در حالی که هنوز هیچ چشم انداز روشنی برای آغاز گفتگوهای بین الافغانی وجود ندارد ، گروه طالبان برخی از اعضای شورای رهبری خود را جایگزین برخی از اعضای تیم گفتگو کننده خود کرد.علاوه براین، تغییراتی نیز در دفتر سیاسی طالبان در دوحه قطر صورت گرفت و دکتر صالح ، منیر سعادت ،جهانگیروال و عبید عابد قاضی سیداجان از سمتهای خود برکنار شدند.

در حالی که هنوز هیچ چشم انداز روشنی برای آغاز گفتگوهای بین الافغانی وجود ندارد ، گروه طالبان برخی از اعضای شورای رهبری خود را جایگزین برخی از اعضای تیم گفتگو کننده خود کرد.به گفته سید اکبر آغا از فرماندهان پیشین طالبان، شیخ عبدالحکیم صاحب، نور محمد ثاقب ، ملاشیرین آخوند و مولوی کبیر، چهار عضو شورای رهبری طالبان هستند که جایگزین امیر خان متقی ، مولوی جان محمد مدنی ، ضیا الرحمن مدنی و شیخ سید رسول شده اند. گفته می شود تیم مذاکره کننده طالبان بیست عضو دارد. علاوه براین، تغییراتی نیز در دفتر سیاسی طالبان در دوحه قطر صورت گرفت و دکتر صالح ، منیر سعادت ،جهانگیروال و عبید عابد قاضی سیداجان از سمتهای خود برکنار شدند.

پیش از این، گروه طالبان برای انسجام وکنترل بیشتر نظامی، ملا یعقوب پسر ملامحمد عمر سرکرده پیشین این گروه را به عنوان مسئول بخش نظامی منصوب کرد. به نوشته نشریه پاکستانی دیلی تایمز این اقدام با هدف توقف تماسهای غیر مجاز سرکردگان ارشد طالبان با برخی از فرماندهان این گروه صورت گرفته است.

تغییرات در تیم مذاکره کننده طالبان در حالی صورت می گیرد که پیشتر اخباری دال بر مرگ ملاهبت ا... آخوندزاده سرکرده طالبان به دلیل مبتلا شدن به کرونا ویروس و تغییرات در سطح رهبری آن منتشر شده بود. انتشار چنین اخباری می تواند با هدف خرید وقت بیشتر برای آزادی کامل زندانیان گروه طالبان از زندانهای دولت افغانستان صورت گیرد.

تحلیل روزنامه های پاکستان از جمله اکسپرس تریبیون مبنی براینکه محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان از ترس تبدیل طالبان به قدرت رسمی و پایان کار دولتش اقدام به کارشکنی در آغاز مذاکرات بین الافغانی می کند،اتخاذ سیاست فرار به جلو دولت اسلام آباد در حمایت از گروه شبه نظامی طالبان برای بازگشت به قدرت در افغانستان تلقی می شود.

طالبان برای موفقیت در مذاکرات بین الافغانی در ظاهر دو راهبرد نظامی و سیاسی را توامان دنبال می کند.از یکسو حملات انفجاری و درگیری های مستقیم خود را در مناطق مختلف افغانستان همزمان شدت بخشیده است و از سوی دیگر ادعا می کند که خود را برای مذاکرات بین الافغانی آماده می کند و رسانه های پاکستان و آمریکا نیز از این سیاست بازی طالبان حمایت می کنند.

این در حالی است که طالبان با کمکهای آمریکا و پاکستان در مقطع فعلی صرفا راهبرد آزدی زندانیان خود از زندانهای دولت افغانستان را دنبال می کند و مساله تغییرات در تیم مذاکره کننده نیز بازی سازمان اطلاعات ارتش پاکستان آی اس آی برای ظاهر سازی تلقی می شود.

نقطه مقابل طالبان دولت افغانستان است که به گفته اشرف غنی رئیس جمهوری و همچنین صدیق صدیقی سخنگوی ارگ ریاست جمهوری، دولت کابل در مذاکرات بین الافغانی سیاست ادغام طالبان در نظام جمهوری افغانستان را دنبال می کند که کاملا به اهداف و برنامه های طالبان و پاکستان برای آینده افغانستان تضاد دارد.

بسیاری براین اعتقادند که اشرف غنی و عبدا.. عبدا... با آزادی کامل زندانیان طالبان که بیش از 5000 تن هستند اشتباه بزرگ و غیر قابل جبرانی را در جهت تقویت نظامی گروه طالبان مرتکب شده اند . زیرا این گروه نه تنها با آزادی زندانیهایش رام دولت افغانستان نخواهد شد بلکه با تشدید حملات خود که در بی تفاوتی آمریکا و ناتو همچنان ادامه دارد نشان می دهد که راهبرد اصلی طالبان برای امتیاز گیری از دولت و مردم افغانستان همچنان راهکار نظامی است و طالبان درصدد است با خسته کردن مردم افغانستان خود را بر آنان تحمیل کند.

آمریکا نیز با توافق دوحه با طالبان نشان داد که انتخابش برای آینده سیاسی و امنیتی افغانستان طالبان است و همانگونه که نشریات پاکستانی ادعا می کنند دولتمردان فعلی افغان شانسی برای ادامه کار خود در پایان مذاکرات بین الافغان ندارند.

هشدار پی در پی مقامات سیاسی و فرماندهان نظامی آمریکا در مورد فروپاشی روند صلح افغانستان در صورت کامل نشدن روند آزادی زندانیان طالبان و دولت افغانستان برای کابل می تواند نگران کننده باشد. زیرا در مقطع فعلی برای آمریکا نیز تحمیل خواسته های طالبان به دولت افغانستان مهم است و اینکه این گروه تاکنون نه تنها هیچ امتیازی نداده بلکه انعطاف در مواضعش نیز نداشته است.

نکته قابل توجه در روند پیچیده صلح افغانستان این است که هر یک از بازیگران آن، بازی خود را انجام می دهند که از جمله آن تلاش طالبان برای به دست گرفتن ابتکار عمل و ضربان صلح است . به همین دلیل این گروه با نادیده گرفتن کشتار مردم افغانستان گستاخانه خود را مدافع صلح معرفی و دولت کابل را به تلاش برای ترورهای هدفند افراد مذهبی، ملی و سیاسی متهم می کند. در همان حال سهیل شاهین سخنگوی طالبان با متهم کردن نیروهای آمریکایی به بمباران مناطق غیر نظامی، واشنگتن را به سرپیچی از توافقنامه دوحه متهم کرده است که بیانگر تداوم قربانی شدن مردم افغانستان در پای منافع شوم هر دو طرف است .

در هر حال ، به نظر می رسد تحولات افغانستان همچنان بازی دست طالبان و سازمان اطلاعات ارتش پاکستان "آی اس آی" قرار دارد و تشدید حملات خونین طالبان و کشتار نیروهای دولتی افغان، مردم و دولتمردان افغانستان را نیز سردرگم کرده و طالبان امیدوار است بازی را به نفع خود تغییر دهد که آمریکا نیز از آن سود می برد.

زندانیان طالبان در زندانهای افغانستان تنها ابزار فشار دولت کابل براین گروه بود که با آزادی تقریبا تمامی آنها دولت افغانستان در حال از دست دادن این اهرم خود است. با توجه به بازیگری حرفه ای آی اس آی و حرکتهای مارپیچی آمریکا ، چنانکه دولتمردان کابل نحوه بازیگری خود را در برابر آنها تغییر ندهند بعید به نظر می رسد بتوانند در برابر فشارهای فرسایشی طالبان ، پاکستان و آمریکا بیش از این مقامت کنند.

 

منبع: مطالعات افغانستان

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/19496


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

آیا همزمانی طرح آمریکا برای ترور اسد و طرح اسرائیل برای ترور نصرالله تصادفی است؟


چنگ زدن به طناب پوسیده عادی‌سازی؛ آل خلیفه تا خرخره در باتلاق اعتراضات


آمریکا چگونه از تروریسم برای هژمونی خود بهره گرفت؟


تأملاتی بر مراسم امضای قرارداد به اصطلاح صلح بین امارات و بحرین با اسرائیل


خیز آرام یوان برای به زیر کشیدن سلطه دلار


سی بی اس نیوز: پلیس آمریکا هر هفته یک شهروند سیاه پوست را به قتل می‌رساند


کاریکاتور توهین‌آمیز علیه پیامبر؛ آزادی بیان یا تروریسم فرهنگی؟


لغو تحریم تسلیحاتی قبرس؛ مهار ترکیه به قیمت میلیتاریزه شدن مدیترانه


آیا ویروس کرونا توطئه «دولت پنهان» برای نابودی جهان است؟


کاریکاتورهای موهن شارلی‌ ابدو علیه پیامبر اسلام/ چرا مسئولان غربی‌ به اهانتها چراغ سبز نشان می‌دهند؟


ریشه‌های توهین به مقدسات اسلامی در غرب؛ توهین به مذهب آزاد، انکار هولوکاست ممنوع/ گزارش


حدیث کربلا حدیث عشق است


آینده مبهم صلح در افغانستان/ جنگ ادامه می یابد؟


وقتی همه چهره‌ها برای شکست ترامپ به میدان می‌آیند


ویژه نامه محرم، بایدها و نبایدها


صلح پایدار در گرو توقف مکانیزم های بازتولید خشونت


طالبان پیش شرط لازم برای تحقق اهداف خود را چه می داند؟


سناریوهای پیش روی لبنان پس از استعفا دولت


رویابافی ترامپ برای توافق یک‌ماهه با تهران؛ چرایی و اهداف


خلیل زاد و افشای مطامع نهانی توافقنامه دوحه


ایران و روند صلح افغانستان


تهدید مذاکرات صلح افغانستان در سایه بازگشت دوباره «تحریک طالبان پاکستان»


سعودی‌ها چه خوابی برای افغانستان دیده‌اند؟


افغانستان زیر خط فقر


بررسی ابعاد تخلیه بیس های امریکا در ولایات جنوبی افغانستان

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

عبدالله برای گفتگو در مورد روند صلح افغانستان به اسلام‌آباد می‌رود

عبدالله عبدالله: هیأت‌های گفت‌وگو‌کننده‌ دو طرف به پیشرفت‌هایی دست یافته اند

وزارت اطلاعات و فرهنگ: نگاه «برتر و فروتر» به رسانه‌ها برای پوشش مذاکرات صلح غیرقانونی است

اداره ملی احصائیه و معلومات افغانستان: درج نام مادر در شناس‌نامه اختیاری است

۵۰۰ نهنگ برای خودکشی به سواحل تاسمانی آمده اند

شمار قربانیان کرونا در آمریکا از مرز ۲۰۰ هزار نفر گذشت؛ بایدن: به دلیل دروغ‌ها و بی‌کفایتی دونالد ترامپ شاهد فاجعه بزرگ بودیم

ترامپ: امریکا تمام سربازانش را از افغانستان خارج می‌کند

کرزی: طالبان شهروندان افغانستان و برادران ما هستند

زیرگرفتن کودکان توسط رنجر پلیس در ننگرهار؛ یک کودک جان باخت

جنرال امریکایی: مذاکرات صلح افغانستان محکوم به شکست است

رئیس مرکز تبیان: سرور دانش، هم از نگاه دینی و هم از دید عرف سیاسی و اجتماعی موضع به حقی اتخاذ کرده

حداقل ۱۴ نیروی امنیتی افغانستان در حملات طالبان در ارزگان کشته شدند

چهار نیروی امنیتی افغانستان در ننگرهار کشته شدند

عامل لت‌وکوب دو دختر جوان در کابل به دادستانی معرفی شد

طالبان به صالح و دانش: از فهم نظام اسلامی عاجز اید

وزارت داخله افغانستان: در شش ماه گذشته سه هزار و ۵۰۰ غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند

دومین حمله ناکام طالبان به ولایت پنجشیر

غنی: برای ادغام هزاران جنگجوی طالب پس از صلح برنامه داریم

سرگئی لاوروف: جهان از تفرقه خسته شده است

نماینده مجلس: تعدادی تلاش دارند وحشیانه ترین خودکامگی را به افتخارات خود تبدیل کنند

عبدالله: گام های نخست به سوی صلح امیدوارکننده است

رئیس اتحادیۀ صرافان بلخ ربوده شد

در درگیری‌ در سه ولایت افغانستان ۳۲ نیروی امنیتی کشته و ۱۶ تن زخمی شدند

عبدالله عبدالله: گروه طالبان فراخوان برقراری آتش‌بس را بپذیرد

درخواست خلیلزاد از طرف‌های درگیر برای کاهش خشونت در افغانستان


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.