درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-07-03  |  2020-09-24  |  بروز شده در: 1399/07/02 - 15:12:4 FA | AR | EN
عبدالله عبدالله: هیأت‌های گفت‌وگو‌کننده‌ دو طرف به پیشرفت‌هایی دست یافته اند            وزارت اطلاعات و فرهنگ: نگاه «برتر و فروتر» به رسانه‌ها برای پوشش مذاکرات صلح غیرقانونی است            اداره ملی احصائیه و معلومات افغانستان: درج نام مادر در شناس‌نامه اختیاری است            ۵۰۰ نهنگ برای خودکشی به سواحل تاسمانی آمده اند             شمار قربانیان کرونا در آمریکا از مرز ۲۰۰ هزار نفر گذشت؛ بایدن: به دلیل دروغ‌ها و بی‌کفایتی دونالد ترامپ شاهد فاجعه بزرگ بودیم             ترامپ: امریکا تمام سربازانش را از افغانستان خارج می‌کند            کرزی: طالبان شهروندان افغانستان و برادران ما هستند            زیرگرفتن کودکان توسط رنجر پلیس در ننگرهار؛ یک کودک جان باخت            جنرال امریکایی: مذاکرات صلح افغانستان محکوم به شکست است            رئیس مرکز تبیان: سرور دانش، هم از نگاه دینی و هم از دید عرف سیاسی و اجتماعی موضع به حقی اتخاذ کرده            حداقل ۱۴ نیروی امنیتی افغانستان در حملات طالبان در ارزگان کشته شدند            چهار نیروی امنیتی افغانستان در ننگرهار کشته شدند            عامل لت‌وکوب دو دختر جوان در کابل به دادستانی معرفی شد            طالبان به صالح و دانش: از فهم نظام اسلامی عاجز اید             وزارت داخله افغانستان: در شش ماه گذشته سه هزار و ۵۰۰ غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند            


تاریخ نشر: 1399/04/31 - 15:48:0
تعداد بازدید: 232
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

بررسی ابعاد تخلیه بیس های امریکا در ولایات جنوبی افغانستان

به گزارش وزارت دفاع امریکا و براساس بیانیه طالبان، امریکا در فاز اول توافق خود با این گروه 5 بیس نظامی خود در افغانستان را تخلیه کرده است. تخلیه این 5 پایگاه از اهمیت بالایی برخوردار است و میتواند نقش مهمی در توان عملیاتی نیروهای امنیتی افغانستان و همچنین گروه طالبان داشته باشد.

به گزارش وزارت دفاع امریکا و براساس بیانیه طالبان، امریکا در فاز اول توافق خود با این گروه 5 بیس نظامی خود در افغانستان را تخلیه کرده است. تخلیه این 5 پایگاه از اهمیت بالایی برخوردار است و می تواند نقش مهمی در توان عملیاتی نیروهای امنیتی افغانستان و همچنین گروه طالبان داشته باشد. در این گزارش قصد داریم نگاهی به ابعاد تخلیه این بیسها و نتایج آن داشته باشیم.

بیس شوراب در هلمند:

این بیس در لغمان و در نزدیکی لشکرگاه قرار دارد. این بیس درسال 2005 ساخته شد و دارای یک باند فرود 3 هزار و 500 متری و ظرفیت سکونت 28 تا 32 هزار نیروی نظامی است. این پایگاه تا سال 2014 در اختیار نیروهای نظامی بریتانیا بوده و پس از آن توسط نیروهای امریکایی به عنوان یک پایگاه لجستیک هوایی به کار گرفته میشد. در سال 2012 طالبان توانست با نفوذ به این بیس به هشت هواپیمای هریر امریکایی آسیب جدی وارد کند. همچنین در سال 2019 نیز در میان مذاکرات طالبان و امریکا، طلبان با حمله به این بیس نظامی 23 نفر را کشت. با توجه به نقش این پایگاه در پشتیبانی نزدیک هوایی از طریق هلیکوپترهای مسلح و هواپیماهای پشتیبانی نزدیک، خروج نیروهای امریکایی از این پایگاه به معنای قطع کامل پشتیبانی نزدیک هوایی از نیروهای زمینی افغانستان در هلمند است. همچنین با این اقدام نیروهای زمینی حاضر در منطقه بخش عمده ای از توانایی لوجستیک خود را به دلیل قطع همکاری نیروهای امریکایی از دست میدهند. پیش از این نیز در سال 2014 نیروهای امریکایی یکی از بزرگترین پایگاههای خود در هلمند را تخلیه کرده بودند. این امر در میان مدت، امنیت شهرهای قندهار، لشکرگاه و سنگین را تحت تاثیر منفی خود قرار میدهد.

کمپ هلند/ریپلی در اروزگان:

اروزگان یکی از ولایت هایی است که حضور سنگین طالبان را احساس میکند. حضور گسترده طالبان در این ولایت موجب شده بود که در مارچ 2019 نیروهای امریکایی و افغان به اشتباه وارد درگیری با یکدیگر بشوند و در نتیجه آن نیروهای امریکایی مقر نیروهای افغان را بمباران کردند. دو طرف پس از آن اذعان کردند که تصور می کردند در حال تبادل آتش با طالبان هستند. در این شرایط نیروهای امریکایی تصمیم گرفتند تا در جهت کاهش نیرو بیس ریپلی را تخلیه کنند. این بیس دارای یک باند فرود 6 هزار متری و مجموعه کامل برای عملیات های هلیکوپتری است. این بیس توانایی پذیرش هواپیماهای سنگین KC-130R را دارد که نقش مهمی در اجرای عملیات های سوخت گیری هوایی بازی میکند. این بیس که در نزدیکی قندهار واقع است نقش مهمی در تامین امنیت این شهر دارد. تخلیه این بس در کنار بیس شوراب به معنای افزایش خطر سقوط برای شهر قندهار و ولایت ارزگان است. با تعطیل شدن این بیس امر سوختگیری هوایی در محدود عملیاتی آن نیز کنسل خواهد شد و این امر به معنی کاهش دخالت هوایی در جنگ افغانستان، با تعطیل کردن عملیات های هوایی برد بلند و با زمان طولانی است. در کنار این کمپ ها کمپ گردز در پکتیا و کمپ لغمان را نیز تخلیه کرده است.

تخلیه این بیس ها به چه معنا است؟

نگاهی به موقعیت جغرافیایی بیس های تخلیه شده نشان دهنده این است که امریکایی ها ولایتهای جنوبی افغانستان را رها کرده اند. ولایت هایی که در آن طالبان نفوذ گسترده ای دارند و در طول ماه های پیش نیز پوسته های عملیاتی موجود در آن به دلیل خطرات موجود جمع آوری شد. تخلیه این بیس های عملیاتی به معنی این است که در درجه اول امریکا جنگ در این ولایات را به جنگی داخلی تبدیل میسازد و در نهایت با علم به برتری طالبان در این ولایت، به نوعی حکومت غیر رسمی طالبان در آن تثبیت میشود. موفقیت طالبان در تثبیت خود در این ولایات به معنی از دست رفتن کامل نیمی از کشور افغانستان برای دولت کابل و در معرض خطر قرار گرفتن کابل است.

به نظر میرسد که امریکایی ها به خوبی در راستای طرح تحول اهداف نظامی خود در حال فاصله گرفتن از درگیری های مرتبط با ستیزه جویی برای تمرکز برروی مهار قدرتهای دولتی به ویژه روسیه و چین در در دهه آینده است. امریکایی ها پس از 20 سال نبرد در عراق و افغانستان این نکته را در یافته اند که صرف کردن توان نظامی آنها برای مهار بازیگران غیردولتی تنها به معنای درگیر شدن در جنگ هایی است که پایانی برای آنها وجود ندارد. اکنون امریکا میکوشد تا با تخلیه این مناطق طالبان را در وضعیتی برتری نسبت به دولت افغانستان قرار دهد و در عمل دولت افغانستان در برابر این واقعیت قرار بگیرد که طالبان حاکم اصلی سرزمین افغانستان است و ناگزیر به توافق به این گروه باشد. در حال حاضر در این ولایات نیروهای نظامی افغانستان عمدتا درگیر در عملیات های تدافعی هستند و به ندرت از بیس های خود خارج میشوند. همچنین تجربه عملیاتی نیز ثابت کرده است که در صورت تهاجم طالبان آنها به سختی میتوانند امنیت این بیس ها را تامین کنند. از سوی دیگر در صورت عدم پذیرش چنین توافقی طرح جغرافیایی افغانستان میتواند به تجزیه غیررسمی این کشور بیانجامد که مناطق جنوبی، شمالی و مرکز افغانستان در کشمکش بایکدیگر قرار بگیرند.

 

منبع: مطالعات افغانستان

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/19495


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

آیا همزمانی طرح آمریکا برای ترور اسد و طرح اسرائیل برای ترور نصرالله تصادفی است؟


چنگ زدن به طناب پوسیده عادی‌سازی؛ آل خلیفه تا خرخره در باتلاق اعتراضات


آمریکا چگونه از تروریسم برای هژمونی خود بهره گرفت؟


تأملاتی بر مراسم امضای قرارداد به اصطلاح صلح بین امارات و بحرین با اسرائیل


خیز آرام یوان برای به زیر کشیدن سلطه دلار


سی بی اس نیوز: پلیس آمریکا هر هفته یک شهروند سیاه پوست را به قتل می‌رساند


کاریکاتور توهین‌آمیز علیه پیامبر؛ آزادی بیان یا تروریسم فرهنگی؟


لغو تحریم تسلیحاتی قبرس؛ مهار ترکیه به قیمت میلیتاریزه شدن مدیترانه


آیا ویروس کرونا توطئه «دولت پنهان» برای نابودی جهان است؟


کاریکاتورهای موهن شارلی‌ ابدو علیه پیامبر اسلام/ چرا مسئولان غربی‌ به اهانتها چراغ سبز نشان می‌دهند؟


ریشه‌های توهین به مقدسات اسلامی در غرب؛ توهین به مذهب آزاد، انکار هولوکاست ممنوع/ گزارش


حدیث کربلا حدیث عشق است


آینده مبهم صلح در افغانستان/ جنگ ادامه می یابد؟


وقتی همه چهره‌ها برای شکست ترامپ به میدان می‌آیند


ویژه نامه محرم، بایدها و نبایدها


صلح پایدار در گرو توقف مکانیزم های بازتولید خشونت


طالبان پیش شرط لازم برای تحقق اهداف خود را چه می داند؟


سناریوهای پیش روی لبنان پس از استعفا دولت


رویابافی ترامپ برای توافق یک‌ماهه با تهران؛ چرایی و اهداف


خلیل زاد و افشای مطامع نهانی توافقنامه دوحه


ایران و روند صلح افغانستان


تهدید مذاکرات صلح افغانستان در سایه بازگشت دوباره «تحریک طالبان پاکستان»


سعودی‌ها چه خوابی برای افغانستان دیده‌اند؟


افغانستان زیر خط فقر


طالبان ترکیب هیئت مذاکره کننده خود را تغیییر داد

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

عبدالله برای گفتگو در مورد روند صلح افغانستان به اسلام‌آباد می‌رود

عبدالله عبدالله: هیأت‌های گفت‌وگو‌کننده‌ دو طرف به پیشرفت‌هایی دست یافته اند

وزارت اطلاعات و فرهنگ: نگاه «برتر و فروتر» به رسانه‌ها برای پوشش مذاکرات صلح غیرقانونی است

اداره ملی احصائیه و معلومات افغانستان: درج نام مادر در شناس‌نامه اختیاری است

۵۰۰ نهنگ برای خودکشی به سواحل تاسمانی آمده اند

شمار قربانیان کرونا در آمریکا از مرز ۲۰۰ هزار نفر گذشت؛ بایدن: به دلیل دروغ‌ها و بی‌کفایتی دونالد ترامپ شاهد فاجعه بزرگ بودیم

ترامپ: امریکا تمام سربازانش را از افغانستان خارج می‌کند

کرزی: طالبان شهروندان افغانستان و برادران ما هستند

زیرگرفتن کودکان توسط رنجر پلیس در ننگرهار؛ یک کودک جان باخت

جنرال امریکایی: مذاکرات صلح افغانستان محکوم به شکست است

رئیس مرکز تبیان: سرور دانش، هم از نگاه دینی و هم از دید عرف سیاسی و اجتماعی موضع به حقی اتخاذ کرده

حداقل ۱۴ نیروی امنیتی افغانستان در حملات طالبان در ارزگان کشته شدند

چهار نیروی امنیتی افغانستان در ننگرهار کشته شدند

عامل لت‌وکوب دو دختر جوان در کابل به دادستانی معرفی شد

طالبان به صالح و دانش: از فهم نظام اسلامی عاجز اید

وزارت داخله افغانستان: در شش ماه گذشته سه هزار و ۵۰۰ غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند

دومین حمله ناکام طالبان به ولایت پنجشیر

غنی: برای ادغام هزاران جنگجوی طالب پس از صلح برنامه داریم

سرگئی لاوروف: جهان از تفرقه خسته شده است

نماینده مجلس: تعدادی تلاش دارند وحشیانه ترین خودکامگی را به افتخارات خود تبدیل کنند

عبدالله: گام های نخست به سوی صلح امیدوارکننده است

رئیس اتحادیۀ صرافان بلخ ربوده شد

در درگیری‌ در سه ولایت افغانستان ۳۲ نیروی امنیتی کشته و ۱۶ تن زخمی شدند

عبدالله عبدالله: گروه طالبان فراخوان برقراری آتش‌بس را بپذیرد

درخواست خلیلزاد از طرف‌های درگیر برای کاهش خشونت در افغانستان


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.