درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1400-02-16  |  2021-05-06  |  بروز شده در: 1399/11/22 - 11:03:1 FA | AR | PS | EN
آمر حوزه پنجم امنیتی کابل کشته شد             مقاومت اسلامی از دیدگاه امام خمینی رحمة الله علیه             هشدار مارشال دوستم در دیدار با محقق: وطن و حاکمیت در خطر است             تبیین الگوی مدیریت سیاسی امام خمینی رحمه الله            مشاور ریاست جمهوری: زندانیان طالبان به هیچ صورت آزاد نخواهند شد            بخشش‌های دقیقهٔ نودی ترامپ؛ استیو بنون، مشاور پیشین خطاکار هم عفو شد             بازنگری توافق امریکا با طالبان، برنامه وزیرخارجه پیشنهادی بایدن            بلینکن: ائتلاف‌ها احیا می‌شوند/ با جهان آن طور که هست تعامل می‌کنیم نه آنطور که بود            وعده مقام اطلاعاتی دولت بایدن برای انتشار گزارش قتل خاشقجی             ترامپ در سخنرانی خداحافظی: جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است             روحانی : زندگی سیاسی ترامپ تمام شد، اما برجام زنده ماند/ امروز توپ در زمین آمریکاست             چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد             آمریکا: به برجام باز می‌گردیم به شرطی که فعالیت های موشکی ایران را در بر بگیرد            قصد ترامپ برای ایجاد یک حزب سیاسی جدید            رئیس سی‌آی‌اِی آمریکا استعفا داد            


تاریخ نشر: 1399/04/23 - 11:47:0
تعداد بازدید: 259
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

وجدان بیدار جهانی علیه تروریسم دولتی آمریکا در شهادت حاج قاسم

در حالی که مقامات آمریکایی به دنبال تحت شعاع قرار دادن گزارش نماینده سازمان ملل بودند تا از اعتبار آن بکاهند اما مواضع حمایتگرایانه سایر کشورها موجب انزوای کاخ سفید و تأیید تروریستی بودن اقدام جنایت کارانه آمریکا گردید

به گزارش خبرگزاری انصار به نقل از الوقت، اذعان به غیرقانونی بودن و محکومیت ترور ناجوانمردانه سردار سرلشگر شهید حاج قاسم سلیمانی از سوی گزارشگر سازمان ملل بار دیگر ماهیت تروریسم دولتی ایالات متحده را در عرصه بین المللی نشان داد به صورتی که این اقدام خشم مقامات کاخ سفید را در پی داشت.

روز چهارشنبه اگنس کالامار» گزارشگر سازمان ملل در امور حقوق بشر گزارش خود را درباره ترور شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی به شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو ارائه داد و گفت: عملیات ترور سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران در چارچوب درگیری های مسلحانه، اقدامی بی سابقه بود، به ویژه اینکه در یک کشور دارای حاکمیت رخ داد.

گزارش کالامارد می‌گوید: "هیچ مدرکی مبنی بر وجود برنامه‌ریزی حمله قریب الوقوع سردار سلیمانی علیه منافع ایالات متحده، به ویژه در عراق که نیاز به پاسخ فوری و موجه داشته باشد، وجود ندارد." کالامرد خاطرنشان كرد: " گرچه سلیمانی مسئول استراتژی و اقدامات نظامی ایران در عراق و سوریه بود، به دلیل عدم تهدید وی برای افراد مرتبط با ایالات متحده، اقدام نظامی آمریكا "غیرقانونی" بود."

کالامار در جریان ارائه گزارش خود درباره ترور شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو بیان کرد: انتشار بی رویه پهپادها و هواپیماهای بدون سرنشین خطرناک است.

وی تصریح کرد: عملیات ترور سردار سلیمانی در زمینه درگیری های مسلحانه اقدامی بی سابقه بود. در این عملیات، یک مقام ارشد دولتی ایران در یک کشور دارای حاکمیت هدف قرار گرفت.

گزارشگر سازمان ملل در امور حقوق بشر خاطرنشان کرد: اگر روند انتشار پهپادها را اصلاح نکنیم، به زودی همگی قربانیان آن خواهیم شد. شورای امنیت باید تلاش کند استانداردهای مربوط به استفاده از برخی سلاح ها را تدوین کند.

گفتنی است که این گزارشگر ویژه سازمان ملل دو روز پیش نیز، ترور سردار سلیمانی در عراق با استفاده از پهپاد و با دستور دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا را نقض قوانین بین‌المللی و منشور ملل متحد دانسته و اعلام کرده بود: ایالات متحده در توجیه حمله خود به کاروان حامل سردار سلیمانی در هنگام خروج از فرودگاه بغداد، نتوانسته است شواهد و ادله کافی مبنی بر [خطر] حمله قریب الوقوع یا حتمی به منافع [آمریکا] ارائه کند.

این کارشناس سازمان ملل در گفت‌وگو با رویترز توضیح داد: «در حوزه استفاده از پهپادها، جهان در برهه حساسی و احتمالا نقطه بحرانی قرار دارد... شورای امنیت اقدامی [در این باره] انجام نمی‌دهد، جامعه جهانی نیز عامدانه یا سهواً ساکت مانده است».

سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق به همراه ۸ نفر دیگر بامداد روز جمعه (۱۳ دی ۱۳۹۹) در مسیر فرودگاه بغداد به دستور «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا و با پهپادهای وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) ترور شدند و به شهادت رسیدند.

 

خشم آمریکا از گزارشگر سازمان ملل

با انتشار بخشهای گزارش نماینده سازمان ملل مقامات کاخ سفید که از اظهارات این گزارشگر به خشم آمده بودند در چندین نوبت واکنش نشان دادند.

ابتدا «جان بولتون» مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید روز سه‌شنبه ساعاتی بعد از اظهارات گزارشگر سازمان ملل در توئیتر نوشت: «انتقاد جدید از سوی سازمان ملل که در آن حمله به [سردار] سلیمانی غیرقانونی تلقی شده، بی‌اساس است. درست به همین دلیل است که از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شدیم. ما به یک مرجع بالاتر در سازمان ملل جواب نمی‌دهیم و درباره نحوه اجرای قانون آمریکا هم به موعظه کسی نیاز نداریم.»

پس از آن نیز «مورگان اورتگاس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه، یک روز پس از انتشار گزارش کالامارد مبنی بر غیر قانونی بودن اقدام آمریکا در ترور سردار سلیمانی گفت که این گزارش منجر به «درخشش چهره» سردار سلیمانی می‌ شود.

وی گفت كه دولت ایالات متحده گزارش گزارشگر ویژه سازمان ملل، آگنس کالامارد را كه براساس آن ترور ژنرال ایرانی، قاسم سلیمانی توسط ایالات متحده نقض قوانین بین المللی است را موجه نمی‌داند. وی همچنین این اقدام تروریستی را اقدامی در دفاع از خود نامید.

این در حالی است که دولت حامی تروریست ایالات متحده از سال 2018 عضویت خود را در شورای حقوق بشر سازمان ملل به حالت تعلیق درآورده است. اقدامی که در حمایت از جنایات رژیم صهیونیستی و برای پاسخگو نبودن آمریکا به جنایاتش در افغانستان و عراق و دیگر مناطق جهان صورت گرفت.

 

شهید سلمانی برای قاتلانش هنوز کابوس است

هیئت ایرانی در شورای حقوق بشر سازمان ملل در واکنش به این گزارش اعلام کرد که به شهادت رساندن سردار شهید قاسم سلیمانی امنیت و ثبات بین‌المللی را تهدید کرده و تخطی از قوانین بین‌المللی است و «سردار شهید سلیمانی یک خط مشی باقی می‌ماند و به شهادت رساندن او این مسیر را مسدود نخواهد کرد».

«اسماعیل بقایی هامانه» در چهل و چهارمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل خاطر نشان کرد؛ ترور سردار سلیمانی اقدامی غیر قانونی و جنایت بزرگی است که صلح و امنیت جهان را به خطر انداخته است.

وی یادآور شد. که این اقدام نه تنها نقض قوانین بین الملل و منشور ملل متحد، بلکه نقض قوانین حقوق بشری است و گزارش گزارشگر سازمان ملل در رابطه با ترور فرمانده نیروی قدس ایران، قابل چالش نیست .

سفیر ایران بر همین اساس از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواست تا درباره به خطر افتادن ابتدایی ترین قوانین حقوق بشری، حاکمیت قانون و مبانی نظام بین الملل، زنگ خطر را به صدا درآورد. وی سردار سلیمانی را محبوب ملت ایران خواند که ترور او ضمن جریحه دار کردن احساسات مردم، گواه دیگری برای اثبات رویکرد خصمانه آمریکا علیه ملت ایران در چهل سال گذشته است.

وی در پایان با بیان اینکه سردار سلیمانی مثل یک قهرمان زندگی کرد و سرانجام به شهادت رسید تصریح کرد: او همچنان برای قاتلانش یک کابوس به شمار می‌رود.

 

انزوای آمریکا و مواضع حمایت گرایانه سایر کشورها

در حالی که مقامات آمریکایی به دنبال تحت شعاع قرار دادن گزارش نماینده سازمان ملل بودند تا از اعتبار آن بکاهند اما مواضع حمایتگرایانه سایر کشورها موجب انزوای کاخ سفید و تأیید تروریستی بودن اقدام جنایت کارانه آمریکا گردید.

در این رابطه «حسام الدین آلا» نماینده دائم سوریه در دفتر سازمان ملل و دیگر نهادهای بین المللی در ژنو تاکید کرد که افزایش استفاده آمریکا، رژیم اشغالگر اسرائیل و ترکیه از پهپادها در تجاوزهای مکرر نظامی و تروریسم دولتی آنها، ناشی از سکوت شورای امنیت و ناتوانی آن در مقابله با چنین اقداماتی است که صلح و امنیت بین المللی را تهدید و ناقض قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی سوریه(سانا) ، آلا طی نشستی در شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، بهانه‌های این کشورها برای توجیه جنایاتشان اعم از استفاده از اصطلاح مبارزه با تروریسم یا ماده ۵۱ منشور سازمان ملل را، بدعت‌های قانونی خواند که مغایر با اصول احترام به حاکمیت کشورها و منع استفاده از زور در روابط بین الملل است.

همزمان نماینده عراق در شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت: ترور شهید سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس، نقض آشکار حاکمیت ما بود.

وی افزود: این اقدام تجاوز آشکار به حاکمیت عراق و نقض آن بود.

نماینده انگلیس در ژنو نیزاین اقدام دولت آمریکا را خارج از چارچوب قانون و تخطی از قوانین بین‌المللی تلقی کرد.

علاوه بر این نماینده کشور فرانسه مطرح کرد که ترورهای گزینشی با پهپادها باید در راستای قانون باشد.

هیئت ترکیه نیز گفت: با چالش‌های امنیتی بی‌سابقه‌ای مواجه هستیم اما ما به قوانین بین‌المللی پاینبد هستیم.

از سوی دیگر «میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در پاسخ به توئیت «جان بولتون»، نوشت : «کشتن مقام یک کشور خارجی در خاک یک کشور ثالث، اجرای قانون اساسی آمریکا است؟»

 

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/19285


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

ویژه نامه 22 بهمن روز پیروزی انقلاب اسلامی ایران


مقاومت اسلامی از دیدگاه امام خمینی رحمة الله علیه


تبیین الگوی مدیریت سیاسی امام خمینی رحمه الله


چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد


تربیت فرزند در سیره حضرت فاطمه علیها السلام


افغانستان و تلاش برای رسیدن به جایگاه چهارراه ترانزیت منطقه


روایت زندگی و کارنامه سردار قاسم سلیمانی / از دوستی با احمدشاه مسعود تا عماد مغنیه


سردار دلها اسطوره‌ ای نستوه


ویژه نامه سوگنامه یاس کبود (به مناسبت سال روز شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها)


چرخش غنی به‌سوی دوستم و محقق چه پیامی دارد؟


جنگ‌های بی پایان آمریکا، آتشی که ترامپ درصدد شعله ورترکردن آن است


هزاره‌های پاکستان؛ قربانی تکفیر خارجی و تبعیض داخلی


شهید سلیمانی، افغانستان و مردم سالاری


نقش شهید سلیمانی در مبارزه با تروریسم در افغانستان


۲۰۲۱ فرا رسید؛ با تهدیدها و فرصت‌هایش


چرا مجلس «سکۀ ناچل» است؟


سال 2020 بر افغانستان چگونه گذشت؟


فرمانده کاریزمای ربانی


ناگفته‌هایی از نقش سردار سلیمانی در بقای افغانستان و سقوط داعش و خدمت به جهان اسلام


سید مقاومت، مأموریت غیرممکن برای جوخه‌های ترور


مروری کوتاه بر فعالیت‌های نیروی قدس سپاه و سردار سلیمانی؛ در افغانستان


سلیمانی و مسعود، دو فرمانده‌ای که دو ابرقدرت را زمین‌گیر کردند


دوستی سردار شهید سلیمانی با قهرمان ملی افغانستان


افغانستانی های وحدت بخش/ اگر فاطمیون نبودند؟


شهید سلیمانی، شخصیت ماندگارتاریخ درخشان اسلام

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

ویژه نامه 22 بهمن روز پیروزی انقلاب اسلامی ایران

آمر حوزه پنجم امنیتی کابل کشته شد

مقاومت اسلامی از دیدگاه امام خمینی رحمة الله علیه

هشدار مارشال دوستم در دیدار با محقق: وطن و حاکمیت در خطر است

تبیین الگوی مدیریت سیاسی امام خمینی رحمه الله

مشاور ریاست جمهوری: زندانیان طالبان به هیچ صورت آزاد نخواهند شد

بخشش‌های دقیقهٔ نودی ترامپ؛ استیو بنون، مشاور پیشین خطاکار هم عفو شد

بازنگری توافق امریکا با طالبان، برنامه وزیرخارجه پیشنهادی بایدن

بلینکن: ائتلاف‌ها احیا می‌شوند/ با جهان آن طور که هست تعامل می‌کنیم نه آنطور که بود

وعده مقام اطلاعاتی دولت بایدن برای انتشار گزارش قتل خاشقجی

ترامپ در سخنرانی خداحافظی: جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است

روحانی : زندگی سیاسی ترامپ تمام شد، اما برجام زنده ماند/ امروز توپ در زمین آمریکاست

چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد

آمریکا: به برجام باز می‌گردیم به شرطی که فعالیت های موشکی ایران را در بر بگیرد

قصد ترامپ برای ایجاد یک حزب سیاسی جدید

رئیس سی‌آی‌اِی آمریکا استعفا داد

۳ سرباز ارتش افغانستان در هرات ترور شد

هشدار سازمان جهانی بهداشت: به زودی هر هفته شاهد ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از کرونا خواهیم بود

نگرانی دیدبان حقوق بشر: افغانستان سال خطرناکی را در پیش رو دارد

امرالله صالح: در تابستان سال آینده، یکی از چهار انتخابات پیش رو برگزار خواهد شد

نیروهای دولتی گواتمالا کاروان بزرگ مهاجران هندوراسی را متفرق کردند

۱۰ نیروی ارتش افغانستان در حملۀ طالبان کشته شدند

تأثیر ویتامین D در مقابل ویروس

زلاتان پیر شدنی نیست/ رکوردشکنی در 39 سالگی/ میلان قهرمان نیم فصل ایتالیا شد

ارگ: رئیس جمهور هیچ عضو کابینه را تهدید نکرده


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.