درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-05-20  |  2020-08-10  |  بروز شده در: 1399/05/19 - 15:29:3 FA | AR | EN
تاکید پنتاگون بر کاهش نیروهای امریکایی از افغانستان            نگرانی از تکرار واقعهٔ قتل خاشقجی؛ کانادا از رئیس پیشین ضدجاسوسی عربستان محافظت می‌کند             غنی: فرمان رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان را امضا می‌کنم            شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۳۶۳۶۸ نفر رسید             ملاهبت‌الله: انحصار قدرت نمی‌خواهیم            انفجار یک رنجر پلیس در کابل سه کشته و زخمی بر جای گذاشت            حمله ویروس تهاجمی جدید/ قرنطینه هوایی در ویتنام وضع شد            کمک چین در رفع مشکلات اقتصادی افغانستان            قطع برق چندین ولایت افغانستان به دلیل کاهش شدید واردات از تاجیکستان            ایران: آمریکایی‌ها در رفتار خود پیرامون همکاری درباره افغانستان صداقت ندارند            وزارت بهداشت افغانستان درباره افزایش آمار کرونا در روزهای عید قربان هشدار داد            محکوم شدن دو تن از مقامات سابق حکومت به یک و نیم سال زندان            طالبان: اگر نیروهای خارجی نروند تصمیم‌های لازم را خواهیم گرفت             سقوط یک چرخبال ارتش افغانستان در ولایت هلمند            کشته شدن یک نفر در اعتراضات تگزاس            


تاریخ نشر: 1399/04/22 - 16:11:1
تعداد بازدید: 145
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

بازی اتهام زنی روسیه و امریکا در افغانستان، با کارت طالبان

به رغم رد اتهامات آمریکا به روسیه مبنی بر تشویق طالبان از سوی این کشور برای کشتن نیروهای آمریکایی در افغانستان از سوی مسکو، مقامات سیاسی، رسانه ای و نظامی آمریکا همچنان بر تکرار این اتهام خود تاکید دارند و می کوشند بیش از پیش روسیه را تحت فشار قرار دهند.در آستانه برگزاری مذاکرات بین الافغانی که روسیه نیز می کوشد سهمی در آن داشته باشد طرح اتهامات واشنگتن ضد مسکو در ارتباط با حملات طالبان ضد نیروهای آمریکایی قابل توجه و تامل است.

به رغم رد اتهامات آمریکا به روسیه مبنی بر تشویق طالبان از سوی این کشور برای کشتن نیروهای آمریکایی در افغانستان از سوی مسکو، مقامات سیاسی، رسانه ای و نظامی آمریکا همچنان بر تکرار این اتهام خود تاکید دارند و می کوشند بیش از پیش روسیه را تحت فشار قرار دهند.در آستانه برگزاری مذاکرات بین الافغانی که روسیه نیز می کوشد سهمی در آن داشته باشد طرح اتهامات واشنگتن ضد مسکو در ارتباط با حملات طالبان ضد نیروهای آمریکایی قابل توجه و تامل است.

افغانستان میان تقابل آمریکا و روسیه

محافل سیاسی در افغانستان و منطقه اتهامات آمریکا ضد روسیه در مورد تشویق طالبان به کشتن نیروهای آمریکایی را از جهات مختلف مورد توجه قرار می دهند .

در ارتباط با توافقنامه دوحه میان آمریکا و گروه طالبان، این محافل معتقد به بن بست آن هستند و آمریکا برای توجیه ناکامی به اصطلاح تلاشهای صلح طلبانه اش می کوشد روسیه را مقصر نشان دهد. اگر چه روسیه در مورد مسائلی همچون ایجاد امارت اسلامی از سوی طالبان در افغانستان و ایجاد گروههای تروریستی دیگر مانند داعش از سوی آمریکا و گسیل آنها به حوزه امنیتی روسیه در آسیای مرکزی تا چچن نگرانیهای زیادی دارد و آنرا نیز بارها اعلام کرده است اما با انتشار بیانیه مشترک با آمریکا، روسیه حمایت خود را از روند صلح افغانستان با پیوستن این گروه به مذاکرات بین الافغانی اعلام کرده است.

علاوه براین محافل سیاسی عامل دیگر طرح اتهامات آمریکا ضد روسیه در افغانستان را در خارج از این کشور جستجو می کنند و در این مورد به موارد زیر اشاره می کنند:

اول آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در داخل این کشور به دلیل ناکارآمدی اش در مقابله با کرونا ویروس و حل مشکلات اقتصادی، با فشارهای مضاعف داخلی روبرو است. به گونه ای که آمارها از کاهش آرا در نظر سنجی ها و تضعیف موقعیت وی در آستانه انتخابت ریاست جمهوری آمریکا در برابر رقیب دموکراتش، جو بایدن خبر می دهند . از اینرو ترامپ و تمیمش سیاست انحراف افکار عمومی امریکا به مسائل بیرونی را در دستور کار خود قرار داده اند که از جمله آنها تشدید فشارها بر چین به دلیل تصویب قانون امنیتی هنگ کنگ و همچنین سیبل کردن روسیه به اتهام تشویق طالبان برای کشتن نیروهای آمریکایی در افغانستان قابل اشاره است و در همین راستا رسانه ها ، محافل سیاسی و نظامی حملات همه جانبه ای را ضد مسکو آغاز کرده اند.

دوم آنکه آمریکا با توسعه روابط روسیه با چین و همچنین کشورهای اروپایی با چین به شدت مخالف است و آنرا موجب شکست فشارهای تحریمی واشنگتن بر ضد چین می داند. به همین دلیل آمریکا با اعمال فشارهای سیاسی و تبلیغاتی بر روسیه در افغانستان، درصدد گرفتن امتیاز از مسکو در جای دیگری است.

سوم آنکه روسیه با شرکت در جنگ سوریه در کنار جمهوری اسلامی ایران ضد گروه تروریستی داعش نشان داد که می تواند به نفع جبهه مقاومت در برابر تجاوزگریهای آمریکا و رژیم صهیونیستی وارد عمل شود. این موضع روسیه به نوعی هشدار به آمریکا تلقی می شود که نمی تواند با مشارکت صهیونیستها امنیت منطقه ای و بین المللی را به مخاطره بیاندازد.

چهارم آنکه آمریکا نگران تلاش روسیه برای تبدیل افغانستان به باتلاق نیروهای آمریکایی و فرار آنان از آن کشور نیز است. زیرا در زمان حمله ارتش سرخ شوروی به افغانستان در اواخر دهه 70 میلادی آمریکا با حمایت از برخی گروههای افغان، زمینه شکست شوروی در افغانستان را فراهم کرد و ارتش سرخ نه تنها با خفت از افغانستان خارج شد بلکه روسیه برای سالهای متمادی حضور ونفوذ خود را در افغانستان از دست داد.از اینرو آمریکا نگران تلاش روسیه برای تلافی شکست ارتش سرخ در افغانستان با حمایت از گروه طالبان است. البته روسیه حمایت از طالبان را برای رویارویی با گروه تروریستی داعش اعلام کرده و هر گونه اتهام آمریکا را برای تشویق این گروه جهت کشتن نیروهای آمریکایی رد می کند.

در هر حال ، به نظر می رسد افغانستان در حال تبدیل شدن به میدانی برای تسویه حسابهای مسکو و واشنگتن و اعمال فشار برهم برای امتیازگیری در جای دیگری است و این امر در آستانه برگزاری مذاکرات بین الافغانی نه تنها به نفع صلح افغانستان نیست بلکه به نظر می رسد حرکتی حساب شده از سوی آمریکا برای به تاخیر انداختن این مذاکرات و بلاتکلیف نگه داشتن طالبان است. اتهام روسیه به آمریکا مبنی بر مشارکت افسران این کشور در قاچاق مواد مخدر از جمله به روسیه و ناامن کردن محیط اجتماعی این کشور نیز در راستای اعمال فشارهای روسیه به آمریکا تلقی می شود و این بدان معنا است که دو این دو بازیگر می کوشند خود را در مواجهه با رقیب دست پر نشان دهد.

 

منبع: مطالعات افغانستان

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/19260


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

خلیل زاد و افشای مطامع نهانی توافقنامه دوحه


ایران و روند صلح افغانستان


تهدید مذاکرات صلح افغانستان در سایه بازگشت دوباره «تحریک طالبان پاکستان»


سعودی‌ها چه خوابی برای افغانستان دیده‌اند؟


افغانستان زیر خط فقر


طالبان ترکیب هیئت مذاکره کننده خود را تغیییر داد


بررسی ابعاد تخلیه بیس های امریکا در ولایات جنوبی افغانستان


بررسی ابعاد سفر عراقچی به کابل


فقدان فرهنگ گفت‌وگو در افغانستان


آیا امریکا در قاچاق مواد مخدر از افغانستان نقش دارد؟


وجدان بیدار جهانی علیه تروریسم دولتی آمریکا در شهادت حاج قاسم


نگاهی گذرا به تصورات قالبی اقوام در افغانستان


علل و پیامدهای تضعیف حزب جمعیت اسلامی افغانستان


هدف عربستان از سرمایه گذاری در افغانستان، توسعه اقتصادی یا جهادی مارکتینگ؟


واقعیت هولناک: وعده ترامپ برای کمرنگ شدن شیوع کرونا و تقویت اقتصاد دود شد!


تقلای امارات در زیر بار بحران اقتصادی کرونا / چشم انداز دوبی به کجا می رسد؟


شوک بزرگ بر توافق امریکا و طالبان


بهای سنگینی که آمریکا در دوران ریاست جمهوری ترامپ می‌پردازد


بانکداری در افغانستان


کودتا در حزب جمعیت اسلامی افغانستان!


تأثیرات کرونا بر اقتصاد افغانستان و راهکار برای بهبود رکود اقتصادی


حمایت کشورهای اساسنامه رم از دادگاه لاهه


زبان فارسی، زبان دانش است(بخش دوم)


زبان فارسی، زبان دانش است (بخش نخست)


هزاره‌ها در کجای معادلات قدرت افغانستان قرار دارند؟

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

خلیل زاد و افشای مطامع نهانی توافقنامه دوحه

تاکید پنتاگون بر کاهش نیروهای امریکایی از افغانستان

نگرانی از تکرار واقعهٔ قتل خاشقجی؛ کانادا از رئیس پیشین ضدجاسوسی عربستان محافظت می‌کند

غنی: فرمان رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان را امضا می‌کنم

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۳۶۳۶۸ نفر رسید

ملاهبت‌الله: انحصار قدرت نمی‌خواهیم

انفجار یک رنجر پلیس در کابل سه کشته و زخمی بر جای گذاشت

حمله ویروس تهاجمی جدید/ قرنطینه هوایی در ویتنام وضع شد

کمک چین در رفع مشکلات اقتصادی افغانستان

قطع برق چندین ولایت افغانستان به دلیل کاهش شدید واردات از تاجیکستان

ایران: آمریکایی‌ها در رفتار خود پیرامون همکاری درباره افغانستان صداقت ندارند

وزارت بهداشت افغانستان درباره افزایش آمار کرونا در روزهای عید قربان هشدار داد

محکوم شدن دو تن از مقامات سابق حکومت به یک و نیم سال زندان

طالبان: اگر نیروهای خارجی نروند تصمیم‌های لازم را خواهیم گرفت

سقوط یک چرخبال ارتش افغانستان در ولایت هلمند

کشته شدن یک نفر در اعتراضات تگزاس

سندرز: به خاطر دموکراسی، ترامپ باید شکست داده شود

درگیری ماموران فدرال آمریکا با معترضان در پورتلند

از غرب تا شرق ژاپن نگران باران‌های سیل آسا

آمار جهانی کرونا/ ابتلای ۶۷۰۰۰ آمریکایی در یک روز +جدول آخرین تغییرات

صالح: هیچ شواهدی در مورد جدایی طالبان از القاعده در دست نداریم

طالبان بازگشت زندانیان این گروه به میدان جنگ را تکذیب کرد

سفارت ایران در کابل ادعای «خلیلزاد» را رد کرد

غنی به ادارۀ بازرس دستور تفتیشِ کمک‌های مبارزه با ویروس کرونا را داد

زلمی خلیل‌زاد دور تازه سفرهای خود را در پیوند به صلح افغانستان آغاز کرد


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.