درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1400-02-16  |  2021-05-06  |  بروز شده در: 1399/11/22 - 11:03:1 FA | AR | PS | EN
آمر حوزه پنجم امنیتی کابل کشته شد             مقاومت اسلامی از دیدگاه امام خمینی رحمة الله علیه             هشدار مارشال دوستم در دیدار با محقق: وطن و حاکمیت در خطر است             تبیین الگوی مدیریت سیاسی امام خمینی رحمه الله            مشاور ریاست جمهوری: زندانیان طالبان به هیچ صورت آزاد نخواهند شد            بخشش‌های دقیقهٔ نودی ترامپ؛ استیو بنون، مشاور پیشین خطاکار هم عفو شد             بازنگری توافق امریکا با طالبان، برنامه وزیرخارجه پیشنهادی بایدن            بلینکن: ائتلاف‌ها احیا می‌شوند/ با جهان آن طور که هست تعامل می‌کنیم نه آنطور که بود            وعده مقام اطلاعاتی دولت بایدن برای انتشار گزارش قتل خاشقجی             ترامپ در سخنرانی خداحافظی: جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است             روحانی : زندگی سیاسی ترامپ تمام شد، اما برجام زنده ماند/ امروز توپ در زمین آمریکاست             چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد             آمریکا: به برجام باز می‌گردیم به شرطی که فعالیت های موشکی ایران را در بر بگیرد            قصد ترامپ برای ایجاد یک حزب سیاسی جدید            رئیس سی‌آی‌اِی آمریکا استعفا داد            


تاریخ نشر: 1399/04/22 - 16:11:1
تعداد بازدید: 221
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

بازی اتهام زنی روسیه و امریکا در افغانستان، با کارت طالبان

به رغم رد اتهامات آمریکا به روسیه مبنی بر تشویق طالبان از سوی این کشور برای کشتن نیروهای آمریکایی در افغانستان از سوی مسکو، مقامات سیاسی، رسانه ای و نظامی آمریکا همچنان بر تکرار این اتهام خود تاکید دارند و می کوشند بیش از پیش روسیه را تحت فشار قرار دهند.در آستانه برگزاری مذاکرات بین الافغانی که روسیه نیز می کوشد سهمی در آن داشته باشد طرح اتهامات واشنگتن ضد مسکو در ارتباط با حملات طالبان ضد نیروهای آمریکایی قابل توجه و تامل است.

به رغم رد اتهامات آمریکا به روسیه مبنی بر تشویق طالبان از سوی این کشور برای کشتن نیروهای آمریکایی در افغانستان از سوی مسکو، مقامات سیاسی، رسانه ای و نظامی آمریکا همچنان بر تکرار این اتهام خود تاکید دارند و می کوشند بیش از پیش روسیه را تحت فشار قرار دهند.در آستانه برگزاری مذاکرات بین الافغانی که روسیه نیز می کوشد سهمی در آن داشته باشد طرح اتهامات واشنگتن ضد مسکو در ارتباط با حملات طالبان ضد نیروهای آمریکایی قابل توجه و تامل است.

افغانستان میان تقابل آمریکا و روسیه

محافل سیاسی در افغانستان و منطقه اتهامات آمریکا ضد روسیه در مورد تشویق طالبان به کشتن نیروهای آمریکایی را از جهات مختلف مورد توجه قرار می دهند .

در ارتباط با توافقنامه دوحه میان آمریکا و گروه طالبان، این محافل معتقد به بن بست آن هستند و آمریکا برای توجیه ناکامی به اصطلاح تلاشهای صلح طلبانه اش می کوشد روسیه را مقصر نشان دهد. اگر چه روسیه در مورد مسائلی همچون ایجاد امارت اسلامی از سوی طالبان در افغانستان و ایجاد گروههای تروریستی دیگر مانند داعش از سوی آمریکا و گسیل آنها به حوزه امنیتی روسیه در آسیای مرکزی تا چچن نگرانیهای زیادی دارد و آنرا نیز بارها اعلام کرده است اما با انتشار بیانیه مشترک با آمریکا، روسیه حمایت خود را از روند صلح افغانستان با پیوستن این گروه به مذاکرات بین الافغانی اعلام کرده است.

علاوه براین محافل سیاسی عامل دیگر طرح اتهامات آمریکا ضد روسیه در افغانستان را در خارج از این کشور جستجو می کنند و در این مورد به موارد زیر اشاره می کنند:

اول آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در داخل این کشور به دلیل ناکارآمدی اش در مقابله با کرونا ویروس و حل مشکلات اقتصادی، با فشارهای مضاعف داخلی روبرو است. به گونه ای که آمارها از کاهش آرا در نظر سنجی ها و تضعیف موقعیت وی در آستانه انتخابت ریاست جمهوری آمریکا در برابر رقیب دموکراتش، جو بایدن خبر می دهند . از اینرو ترامپ و تمیمش سیاست انحراف افکار عمومی امریکا به مسائل بیرونی را در دستور کار خود قرار داده اند که از جمله آنها تشدید فشارها بر چین به دلیل تصویب قانون امنیتی هنگ کنگ و همچنین سیبل کردن روسیه به اتهام تشویق طالبان برای کشتن نیروهای آمریکایی در افغانستان قابل اشاره است و در همین راستا رسانه ها ، محافل سیاسی و نظامی حملات همه جانبه ای را ضد مسکو آغاز کرده اند.

دوم آنکه آمریکا با توسعه روابط روسیه با چین و همچنین کشورهای اروپایی با چین به شدت مخالف است و آنرا موجب شکست فشارهای تحریمی واشنگتن بر ضد چین می داند. به همین دلیل آمریکا با اعمال فشارهای سیاسی و تبلیغاتی بر روسیه در افغانستان، درصدد گرفتن امتیاز از مسکو در جای دیگری است.

سوم آنکه روسیه با شرکت در جنگ سوریه در کنار جمهوری اسلامی ایران ضد گروه تروریستی داعش نشان داد که می تواند به نفع جبهه مقاومت در برابر تجاوزگریهای آمریکا و رژیم صهیونیستی وارد عمل شود. این موضع روسیه به نوعی هشدار به آمریکا تلقی می شود که نمی تواند با مشارکت صهیونیستها امنیت منطقه ای و بین المللی را به مخاطره بیاندازد.

چهارم آنکه آمریکا نگران تلاش روسیه برای تبدیل افغانستان به باتلاق نیروهای آمریکایی و فرار آنان از آن کشور نیز است. زیرا در زمان حمله ارتش سرخ شوروی به افغانستان در اواخر دهه 70 میلادی آمریکا با حمایت از برخی گروههای افغان، زمینه شکست شوروی در افغانستان را فراهم کرد و ارتش سرخ نه تنها با خفت از افغانستان خارج شد بلکه روسیه برای سالهای متمادی حضور ونفوذ خود را در افغانستان از دست داد.از اینرو آمریکا نگران تلاش روسیه برای تلافی شکست ارتش سرخ در افغانستان با حمایت از گروه طالبان است. البته روسیه حمایت از طالبان را برای رویارویی با گروه تروریستی داعش اعلام کرده و هر گونه اتهام آمریکا را برای تشویق این گروه جهت کشتن نیروهای آمریکایی رد می کند.

در هر حال ، به نظر می رسد افغانستان در حال تبدیل شدن به میدانی برای تسویه حسابهای مسکو و واشنگتن و اعمال فشار برهم برای امتیازگیری در جای دیگری است و این امر در آستانه برگزاری مذاکرات بین الافغانی نه تنها به نفع صلح افغانستان نیست بلکه به نظر می رسد حرکتی حساب شده از سوی آمریکا برای به تاخیر انداختن این مذاکرات و بلاتکلیف نگه داشتن طالبان است. اتهام روسیه به آمریکا مبنی بر مشارکت افسران این کشور در قاچاق مواد مخدر از جمله به روسیه و ناامن کردن محیط اجتماعی این کشور نیز در راستای اعمال فشارهای روسیه به آمریکا تلقی می شود و این بدان معنا است که دو این دو بازیگر می کوشند خود را در مواجهه با رقیب دست پر نشان دهد.

 

منبع: مطالعات افغانستان

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/19260


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

ویژه نامه 22 بهمن روز پیروزی انقلاب اسلامی ایران


مقاومت اسلامی از دیدگاه امام خمینی رحمة الله علیه


تبیین الگوی مدیریت سیاسی امام خمینی رحمه الله


چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد


تربیت فرزند در سیره حضرت فاطمه علیها السلام


افغانستان و تلاش برای رسیدن به جایگاه چهارراه ترانزیت منطقه


روایت زندگی و کارنامه سردار قاسم سلیمانی / از دوستی با احمدشاه مسعود تا عماد مغنیه


سردار دلها اسطوره‌ ای نستوه


ویژه نامه سوگنامه یاس کبود (به مناسبت سال روز شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها)


چرخش غنی به‌سوی دوستم و محقق چه پیامی دارد؟


جنگ‌های بی پایان آمریکا، آتشی که ترامپ درصدد شعله ورترکردن آن است


هزاره‌های پاکستان؛ قربانی تکفیر خارجی و تبعیض داخلی


شهید سلیمانی، افغانستان و مردم سالاری


نقش شهید سلیمانی در مبارزه با تروریسم در افغانستان


۲۰۲۱ فرا رسید؛ با تهدیدها و فرصت‌هایش


چرا مجلس «سکۀ ناچل» است؟


سال 2020 بر افغانستان چگونه گذشت؟


فرمانده کاریزمای ربانی


ناگفته‌هایی از نقش سردار سلیمانی در بقای افغانستان و سقوط داعش و خدمت به جهان اسلام


سید مقاومت، مأموریت غیرممکن برای جوخه‌های ترور


مروری کوتاه بر فعالیت‌های نیروی قدس سپاه و سردار سلیمانی؛ در افغانستان


سلیمانی و مسعود، دو فرمانده‌ای که دو ابرقدرت را زمین‌گیر کردند


دوستی سردار شهید سلیمانی با قهرمان ملی افغانستان


افغانستانی های وحدت بخش/ اگر فاطمیون نبودند؟


شهید سلیمانی، شخصیت ماندگارتاریخ درخشان اسلام

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

ویژه نامه 22 بهمن روز پیروزی انقلاب اسلامی ایران

آمر حوزه پنجم امنیتی کابل کشته شد

مقاومت اسلامی از دیدگاه امام خمینی رحمة الله علیه

هشدار مارشال دوستم در دیدار با محقق: وطن و حاکمیت در خطر است

تبیین الگوی مدیریت سیاسی امام خمینی رحمه الله

مشاور ریاست جمهوری: زندانیان طالبان به هیچ صورت آزاد نخواهند شد

بخشش‌های دقیقهٔ نودی ترامپ؛ استیو بنون، مشاور پیشین خطاکار هم عفو شد

بازنگری توافق امریکا با طالبان، برنامه وزیرخارجه پیشنهادی بایدن

بلینکن: ائتلاف‌ها احیا می‌شوند/ با جهان آن طور که هست تعامل می‌کنیم نه آنطور که بود

وعده مقام اطلاعاتی دولت بایدن برای انتشار گزارش قتل خاشقجی

ترامپ در سخنرانی خداحافظی: جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است

روحانی : زندگی سیاسی ترامپ تمام شد، اما برجام زنده ماند/ امروز توپ در زمین آمریکاست

چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد

آمریکا: به برجام باز می‌گردیم به شرطی که فعالیت های موشکی ایران را در بر بگیرد

قصد ترامپ برای ایجاد یک حزب سیاسی جدید

رئیس سی‌آی‌اِی آمریکا استعفا داد

۳ سرباز ارتش افغانستان در هرات ترور شد

هشدار سازمان جهانی بهداشت: به زودی هر هفته شاهد ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از کرونا خواهیم بود

نگرانی دیدبان حقوق بشر: افغانستان سال خطرناکی را در پیش رو دارد

امرالله صالح: در تابستان سال آینده، یکی از چهار انتخابات پیش رو برگزار خواهد شد

نیروهای دولتی گواتمالا کاروان بزرگ مهاجران هندوراسی را متفرق کردند

۱۰ نیروی ارتش افغانستان در حملۀ طالبان کشته شدند

تأثیر ویتامین D در مقابل ویروس

زلاتان پیر شدنی نیست/ رکوردشکنی در 39 سالگی/ میلان قهرمان نیم فصل ایتالیا شد

ارگ: رئیس جمهور هیچ عضو کابینه را تهدید نکرده


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.