درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-05-20  |  2020-08-10  |  بروز شده در: 1399/05/19 - 15:29:3 FA | AR | EN
تاکید پنتاگون بر کاهش نیروهای امریکایی از افغانستان            نگرانی از تکرار واقعهٔ قتل خاشقجی؛ کانادا از رئیس پیشین ضدجاسوسی عربستان محافظت می‌کند             غنی: فرمان رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان را امضا می‌کنم            شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۳۶۳۶۸ نفر رسید             ملاهبت‌الله: انحصار قدرت نمی‌خواهیم            انفجار یک رنجر پلیس در کابل سه کشته و زخمی بر جای گذاشت            حمله ویروس تهاجمی جدید/ قرنطینه هوایی در ویتنام وضع شد            کمک چین در رفع مشکلات اقتصادی افغانستان            قطع برق چندین ولایت افغانستان به دلیل کاهش شدید واردات از تاجیکستان            ایران: آمریکایی‌ها در رفتار خود پیرامون همکاری درباره افغانستان صداقت ندارند            وزارت بهداشت افغانستان درباره افزایش آمار کرونا در روزهای عید قربان هشدار داد            محکوم شدن دو تن از مقامات سابق حکومت به یک و نیم سال زندان            طالبان: اگر نیروهای خارجی نروند تصمیم‌های لازم را خواهیم گرفت             سقوط یک چرخبال ارتش افغانستان در ولایت هلمند            کشته شدن یک نفر در اعتراضات تگزاس            


تاریخ نشر: 1399/04/08 - 13:55:3
تعداد بازدید: 241
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاکستان همچنان متهم اصلی تروریسم در افغانستان

به رغم تلاشهای دولت پاکستان برای تنش زدایی با آمریکا در مورد افغانستان، تازه ترین موضع گیری های اسلام آباد و واشنگتن ضد یکدیگر نشان می دهد که دیوار بی اعتمادی میان آنها بلندتر شده و چشم انداز روشنی برای حل آن دیده نمی شود .عمران خان نخست وزیر پاکستان در سخنانی در پارلمان این کشور ضمن ابراز تاسف از حمایت پاکستان از جنگ آمریکا در افغانستان ،ارتش آمریکا را شکست خورده جنگ افغانستان دانست.

به رغم تلاشهای دولت پاکستان برای تنش زدایی با آمریکا در مورد افغانستان، تازه ترین موضع گیری های اسلام آباد و واشنگتن ضد یکدیگر نشان می دهد که دیوار بی اعتمادی میان آنها بلندتر شده و چشم انداز روشنی برای حل آن دیده نمی شود .عمران خان نخست وزیر پاکستان در سخنانی در پارلمان این کشور ضمن ابراز تاسف از حمایت پاکستان از جنگ آمریکا در افغانستان ،ارتش آمریکا را شکست خورده جنگ افغانستان دانست و تاکید کرد کاخ سفید اسلام آباد را مقصر ناکامی خود در افغانستان می داند. به گفته عمران خان آمریکا با نقض استقلال و حاکمیت ملی پاکستان، اقدام به عملیات نظامی در این کشور کرد. این در حالی است که در دو دهه گذشته پاکستان در کنار آمریکا در جنگ افغانستان بوده است .وزارت امور خارجه آمریکا هم در تازه تری گزارش خود، پاکستان را همچنان مامن و پناهگاه تروریستهای مخالف دولت افغانستان دانست و تاکید کرد این گروههای مشخص، تمرکز منطقه ای دارند و از خاک پاکستان برای حمله به افغانستان استفاده می کنند.

عمران خان در حالی آمریکا را به ناسپاسی در قبال کمکهای اسلام آباد در جنگ افغانستان متهم می کند که در دو سال اخیر تلاشهای گسترده ای را برای توافق طالبان و آمریکا پی گیری کرد. به گونه ای که مدعی شد به وی طالب خان می گویند.دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز که برای اولین بار به طور مستقیم پاکستان را به حمایت از گروههای تروریستی متهم کرد تا حدی از انتقادهای خود از اسلام آباد کاست . از اینر و این سوال مهم مطرح است که چرا پس از امضای توافقنامه آمریکا و طالبان در دوحه قطر، واشنگتن و اسلام آباد مجددا به دوره طرح اتهام ضد یکدیگر بازگشته اند؟ در پاسخ به این سوال در مورد پاکستان باید گفت که این کشور احساس می کند به اهدافش درازا کمک به توافق آمریکا و طالبان نرسیده بلکه در حال از دست دادن طالبان به عنوان بازوی عملیاتی سازمان اطلاعات ارتش پاکستان آی اس آی و اهرم فشار آن بر دولت افغانستان است.

عمران خان نخست وزیر پاکستان که با کمک ارتش به قدرت رسید با استقبال از درخوست آمریکا برای ترغیب طالبان به گفتگو تصور می کرد که می تواند باب جدیدی از همکاری را با کاخ سفید بگشاید. غافل از اینکه آمریکایی ها بسیار فرصت طلب تر از خود پاکستانیها هستند و اکنون که آمریکا احساس می کند با توافق با طالبان گام بلندی را برای ایجاد تحولات مهم در افغانستان برداشته است به گونه ای که بتواند بخش زیادی از نیروهای نظامی خود را از افغانستان خارج کند ، وعده های احتمالی خود به اسلام آباد را فراموش کرده و هیچ جایگاه منطقه ای برای پاکستان در سیاست واشنگتن قایل نیست.

به همین دلیل عمران خان برای توجیه همکاری های بی حاصل خود با آمریکا در قبال افغانستان که از ابتدا با انتقادهای داخلی در پاکستان روبرو بود به حمایت از گروه تروریستی القاعده روی آورده تا به گونه ای سیاست گذشته اسلام آباد در رویارویی با این گروه را اشتباه دانسته و از سرکردگان آن دلجویی کند.البته عمران خان تصور می کند با حمایت مجدد از القاعده می تواند این پیام روشن را برای آمریکا بفرستد که اسلام آباد همچنان از قدرت سلبی بالایی برای به زانو در آوردن آمریکا در منطقه برخوردار است تا کاخ سفید را به تجدد نظر در سیاستهایش در قبال پاکستان ترغیب نماید .

اما در مورد دلایل آمریکا برای ادامه اتهام افکنی ضد پاکستان باید گفت که از یک دهه گذشته انتخاب آمریکا در جنوب آسیا هند بوده و با جایگزین کردن این کشور با پاکستان سیاست چند وجهی مهار پاکستان ، روسیه و چین را دنبال می کند .به همین دلیل آمریکا با اعمال فشار بر پاکستان نه تنها سیاست و خواسته دهلی نو را نیزدنبال می کند بلکه درصدد کاستن از نفوذ و حضور پاکستان در افغانستان است. این سیاست کاخ سفید تقریبا به سال 2006 بازمی گردد که جرج بوش پسر رئیس جمهوری وقت آمریکا با متهم کردن پاکستان به بازی دوگانه در افغانستان ، مناطق قبایلی پاکستان را آماج حملات نظامی قرار داد و در دوره باراک اوباما تشدید شد. اکنون آمریکا درصدد است با اعتبار بخشی به طالبان آن را از سیطره پاکستان خارج و به عنوان یک نیروی مستقل شبه نظامی وارد ساختار سیاسی افغانستان نماید . به همین دلیل پاکستان هم تلاشهایی را برای تغییر هرم رهبری طالبان آغاز کرده است تا همچنان این گروه را در اختیار خود داشته باشد.

در هر حال ،ادامه اتهام افکنی آمریکا و پاکستان ضد یکدیگر در مورد افغانستان می تواند پیامدهای منفی بر آینده تحولات این کشور و حتی اجرای توافقنامه طالبان و آمریکا داشته باشد .پاکستان در عمل نشان داده است که از قدرت سلبی بالایی برای برهم زدن هر گونه توافق و تحولی در افغانستان برخوردار است و آمریکا نباید این ظرفیت اسلام آباد را نادیده بگیرد. با این حال عدم تمایل آمریکا برای دادن هر گونه امتیاز به پاکستان در افغانستان و همچنین تاکید واشنگتن بر حضور هند در این کشور، باعث می شود دولت و ارتش پاکستان خود را بازنده آینده تحولات افغانستان بدانند و برای برهم زدن بازی صلح و توافق آمریکا و طالبان دست به هر اقدامی بزنند.

 

منبع: مطالعات افغانستان

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/18938


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

خلیل زاد و افشای مطامع نهانی توافقنامه دوحه


ایران و روند صلح افغانستان


تهدید مذاکرات صلح افغانستان در سایه بازگشت دوباره «تحریک طالبان پاکستان»


سعودی‌ها چه خوابی برای افغانستان دیده‌اند؟


افغانستان زیر خط فقر


طالبان ترکیب هیئت مذاکره کننده خود را تغیییر داد


بررسی ابعاد تخلیه بیس های امریکا در ولایات جنوبی افغانستان


بررسی ابعاد سفر عراقچی به کابل


فقدان فرهنگ گفت‌وگو در افغانستان


آیا امریکا در قاچاق مواد مخدر از افغانستان نقش دارد؟


وجدان بیدار جهانی علیه تروریسم دولتی آمریکا در شهادت حاج قاسم


نگاهی گذرا به تصورات قالبی اقوام در افغانستان


بازی اتهام زنی روسیه و امریکا در افغانستان، با کارت طالبان


علل و پیامدهای تضعیف حزب جمعیت اسلامی افغانستان


هدف عربستان از سرمایه گذاری در افغانستان، توسعه اقتصادی یا جهادی مارکتینگ؟


واقعیت هولناک: وعده ترامپ برای کمرنگ شدن شیوع کرونا و تقویت اقتصاد دود شد!


تقلای امارات در زیر بار بحران اقتصادی کرونا / چشم انداز دوبی به کجا می رسد؟


شوک بزرگ بر توافق امریکا و طالبان


بهای سنگینی که آمریکا در دوران ریاست جمهوری ترامپ می‌پردازد


بانکداری در افغانستان


کودتا در حزب جمعیت اسلامی افغانستان!


تأثیرات کرونا بر اقتصاد افغانستان و راهکار برای بهبود رکود اقتصادی


حمایت کشورهای اساسنامه رم از دادگاه لاهه


زبان فارسی، زبان دانش است(بخش دوم)


زبان فارسی، زبان دانش است (بخش نخست)

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

خلیل زاد و افشای مطامع نهانی توافقنامه دوحه

تاکید پنتاگون بر کاهش نیروهای امریکایی از افغانستان

نگرانی از تکرار واقعهٔ قتل خاشقجی؛ کانادا از رئیس پیشین ضدجاسوسی عربستان محافظت می‌کند

غنی: فرمان رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان را امضا می‌کنم

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۳۶۳۶۸ نفر رسید

ملاهبت‌الله: انحصار قدرت نمی‌خواهیم

انفجار یک رنجر پلیس در کابل سه کشته و زخمی بر جای گذاشت

حمله ویروس تهاجمی جدید/ قرنطینه هوایی در ویتنام وضع شد

کمک چین در رفع مشکلات اقتصادی افغانستان

قطع برق چندین ولایت افغانستان به دلیل کاهش شدید واردات از تاجیکستان

ایران: آمریکایی‌ها در رفتار خود پیرامون همکاری درباره افغانستان صداقت ندارند

وزارت بهداشت افغانستان درباره افزایش آمار کرونا در روزهای عید قربان هشدار داد

محکوم شدن دو تن از مقامات سابق حکومت به یک و نیم سال زندان

طالبان: اگر نیروهای خارجی نروند تصمیم‌های لازم را خواهیم گرفت

سقوط یک چرخبال ارتش افغانستان در ولایت هلمند

کشته شدن یک نفر در اعتراضات تگزاس

سندرز: به خاطر دموکراسی، ترامپ باید شکست داده شود

درگیری ماموران فدرال آمریکا با معترضان در پورتلند

از غرب تا شرق ژاپن نگران باران‌های سیل آسا

آمار جهانی کرونا/ ابتلای ۶۷۰۰۰ آمریکایی در یک روز +جدول آخرین تغییرات

صالح: هیچ شواهدی در مورد جدایی طالبان از القاعده در دست نداریم

طالبان بازگشت زندانیان این گروه به میدان جنگ را تکذیب کرد

سفارت ایران در کابل ادعای «خلیلزاد» را رد کرد

غنی به ادارۀ بازرس دستور تفتیشِ کمک‌های مبارزه با ویروس کرونا را داد

زلمی خلیل‌زاد دور تازه سفرهای خود را در پیوند به صلح افغانستان آغاز کرد


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.