درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-04-16  |  2020-07-06  |  بروز شده در: 1399/04/16 - 10:01:2 FA | AR | EN
مجسمه کریستوف کلمب در بالتیمور به دست معترضان آمریکایی تخریب شد            رکوردشکنی همزمان کارزارهای انتخاباتی ترامپ و بایدن در جمع‌آوری کمک‌های مالی            حمله بانک مرکزی ایران به نرخ آزاد ارز؛ دلار از اوج ۲۲ هزارتومان عقب‌نشینی کرد            هند از بازگشایی بنای تاریخی تاج محل برای بازدید علاقمندان خبر داد            تحقیق: نوعی جدید از ویروس کرونا که سریعتر گسترش می یابد            شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۳۲۹۵۱ نفر رسید            ویروس کرونا در ایران؛ ثبت بیشترین شمار جان باختگان در یک شبانه‌روز            بهای سنگینی که آمریکا در دوران ریاست جمهوری ترامپ می‌پردازد            آخرین آمار جهانی کرونا/ ابتلای ۴۵۰۰۰ آمریکایی در ۲۴ ساعت گذشته +جدول            روسیه: سیا، در قاچاق مواد مخدر در افغانستان دست دارد            افغانستان محور دیدار مقامات ازبکستان و ژاپن            رئیس کارکنان کاخ سفید افشاگر نیویورک تایمز را تهدید کرد             کشته شدن یک سرباز امریکایی در افغانستان            واکنش عبداللطیف پدرام به برکناری صلاح الدین ربانی از رهبری حزب جمعیت             بانکداری در افغانستان            


تاریخ نشر: 1393/2/7 - 10:31:16
تعداد بازدید: 1324
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

هفت و هشت ثور، دو رخداد ناتمام
هفت و هشت ثور، دو رخداد ناتمام

هفت و هشت ثور دو رخداد سرنوشت سازی که عقبه‏ تاریخی آن تاهنوزهم شرایط افغانستان را گرفتار ناملایمت‏‌های خود کرده است.

هفت و هشت ثور دو رخداد سرنوشت سازی که عقبه‏ تاریخی آن تاهنوز هم شرایط افغانستان را گرفتار ناملایمت‏‌ها نگاه داشته است، فرجام مشترکی را در پی داشته اند. نقطه اشتراک این رخدادها چنین بوده است که نه کودتاچیان هفت ثور1357 با سرنگون ساختن خونین حکومت داودخان که با کودتای سفید به ثمر رسیده بود، به اهداف شان دست یافتند و نه هم پیروزمردان پرافتخار مجاهدین هشت ثور 1371 توانستند به صورت موفقانه به استحکام ساختاری دست یابند که در چشم انداز انقلاب اسلامی افغانستان قابل پیش‏ بینی بود.

هرچند پرداختن به اینکه چرا این دو رخداد عقیم ماند، تاکنون مورد سخن پردازی‏‌های زیادی قرار گرفته و موشکافی آن عاری از عبرت‏‌ها و درس‏‌های آموختنی نیز نبوده است؛ اما آسیب‏ شناسی این دو پدیده‏ تاریخی که تقدیر زمانی، آن را پشت سرهم قرار داده است، به صورت ریشه‏‌ای و اساسی آن که بتواند آموزه‏‌های عملی را در پی داشته باشد، به دقت تمام در میزکارشناسی قرار نگرفته است.

دلیل این نقیصه‏ نیز در آن بوده که جزم اندیشی طیف‏‌های دوگانه‏ فکری تا اندازه‏‌ای اجازه‏ آسیب شناسی موشکافانه را پیرامون این دو رویداد نداده و از طرفی هم شرایط آشفته و مسلط بر جغرافیای زمین و نبض زمان جامعه‏ سیاسی و فکری افغانستان، زمینه‏ تأمل اساسی در چنین باب‏‌ها را به شکل تحقیقی آن نداده است.

با این حال، در نگاه سطحی و فشرده نکات قابل تأملی در این خصوص به نظر می‏رسد که شاید به عنوان یادآوری در این مناسبت تاریخی خالی از سود و تأثیر نباشد.

هفت ثور، ناکامی یک اندیشه‏ ناصواب

کودتای حزب خلق و پرچم که در ابتدا اعضای آن از یاران صدیق داودخان، رییس جمهور وقت افغانستان به حساب می‏‎آمدند، به گونه‏‌ای غیرقابل انتظاری، چشم انداز حکومت بلند پروازانه‏ داودخان را برهم ریخت. راه اندازی نمایشنامه‏ خونین کودتا با کشتن حدود سی تن از اعضای خانواده‏ داوود و خود وی، سرآغاز این رخداد را به شکل خونین آن رقم زد.

این دو حزب که ابتدا در یک چهارچوب حزبی تحت عنوان حزب دموکراتیک خلق افغانستان (PDPA) به رهبری نورمحمد ترکی، ببرك كارمل، حفیظ اله امین، سلطان‏علی كشتمند و...در جنوری 1965 میلادی به طور غیر رسمی با اهداف به وجود آوردن یك جامعه سوسیالیستی بر پایه افكار ماركسیسم، ‌لینینسم بنیان گذاری شد، پس از تشكیل حزب، ‌تركی به عنوان دبیر كل آن انتخاب گردید و كارمل به سمت نایب دبیر كل مقرر شد؛ اما بعد از مدتی حزب دموكراتیك خلق افغانستان دچار انشعاب شد و به دو جناح خلق و پرچم تبدیل شد.

همانگونه که ابتدای کودتای هفت ثور توسط احزاب خلق و پرچم با خون آشامی همراه بود، این کودتا منجر به راه اندازی حاکمیت خفقان آلود و دستگیری و کشتار تعداد زیادی از افراد بی‏گناه گردید. گورهای دسته جمعی که تاهنوز شواهد برخی از آنها آشکار می‏ شود، یادگار ناگوار این دوره‏ی سیاه است.

این کودتاچیان بیرحم بیش‏تر ازهمه به قلع و قمع جامعه‏ روحانیت و حامیان دین و مذهب پرداخته و دشمنی آشکار آنان با دین و دیانت، نشان از اهداف شوم این حزب و باداران خارجی آن داشت. تا اینکه بالاخره اتحاد جماهیر شوروی در 27 دسامبر 1979 با زمینه‏ سازی این احزاب به صورت آشکارا وارد اقلیم افغانستان شده و با تجاوز به این سرزمین اسلامی، قصد ایجاد نظام سلطه با خاستگاه کمونیستی آن را افشا ساخت.

اشغال ده ساله‏ افغانستان توسط شوروی هرچند قربانی‏‌های بی‏شماری را از افغانستان بازستاند؛ اما این حقیقت را ثابت ساخت که در این سرزمین اسلامی، پیروزی ایده و اعتقاد غیردینی محال است. لذا مردم غیور افغانستان با تقدیم یک و نیم میلیون شهید، پنج میلیون آواره، هزاران معلول و یتیم توانستند از هویت دینی شان به خوبی دفاع نموده و از استقلال و تمامیت ارضی شان پاسداری کنند؛ امری‏ که افغانستان را به گورستان کمونیزم تبدیل نموده و منجر به فروریختن پایه‏‌های قدرت نظام ابرقدرت شرقی شوروی شد.

مقاومت مجاهدین افغانستان، کاخ کرملین را به لرزه در آورده و منجر به فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی شد. هرچند این جنگ نابرابر و استمرار آن در وضعیت نامطلوب پس از پیروزی مجاهدین، در عمل زیربناهای اساسی نظام سیاسی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی را در هم ریخته و افغانستان را از روند شتاب آلود کاروان پیشرفت، سال‏ها به عقب انداخت.

با این حال، پیروزی مجاهدین در هشت ثور 1371 همان‏گونه که جام زهرآگینی برای بازماندگان کودتاچیان هفت ثور و باداران آن در مسکو بود، شهد شیرینی درکام مجاهدین و تمام کسانی ریخت که ایده‏ برپایی حکومت اسلامی و برقراری نظام مبتنی بر اندیشه‏ی اسلام سیاسی را در افغانستان در سر می‏ پروراندند.

با این وصف، پرسش اساسی این است که چرا و چگونه این چشم انداز مشعوف کننده به شکل دیگری رقم خورده و فرجام آن به جایی رسید که بار دیگر سران مجاهدین از قدرت خارجی دیگری طلب استمداد نمایند؟

هشت ثور، قربانی توطئه یا نبود تجربه؟

مجاهدین افغانستان که ثمره‏ی یک دهه فداکاری شان را به خوبی کمایی نموده و بازتاب جهانی آن را به زیبایی تمام شاهد بودند، تصویری از قهرمانان جهانی را از خود به نمایش گذاشتند. این پیروزی بزرگ و پرافتخار اما سرانجام ناخوشی را در پی داشت و احزاب جهادی نتوانستند به ایجاد نظام اسلامی مبتنی بر آرمان‏های جهادی شان به توافق رسیده و با مشارکت و سهم متوازن، حکومتی را در کابل مستحکم سازند که آیینه‏ی تمام نمای ملت مسلمان افغانستان باشد. رهبران جهادی که به ظاهر گرفتار تقاضاهای اتنیکی شده و در دام یک جنگ خانمان سوز داخلی گرفتار آمدند، به خوبی متوجه عوامل ناکامی و دست‏های نامرئی نبودند که برای ناکامی این جهاد مقدس، دست از آستین بیرون آورده بودند.

گروه‏‌های نظامی - جهادی در چهارچوب مجاهدین از یک‏سو تصور و اندیشه‏ ساختارهای نظام اسلامی- سیاسی را نداشته و به فردای پیرزوی فکر اساسی نکرده بودند و از سویی هم در چنگ دسیسه‏‌های بزرگی گرفتار شدند. گروه‏‌های مختلفی که در دهه‏ هفتاد وارد جنگ شدند بالاخره راه اندازی جنبش دیگری تحت نام طالبان با مبنای اسلام افراطی منجر به نتیجه‏‌ای شده که جهاد مقدس مردم افغانستان را با سیاه نامی و ناکامی مواجه ساخت. افزون برآن، این سناریو بدنامی اسلام را از مرکزی به نام افغانستان با نظامی که به اسلام نسبت داده می‏ شد رقم زد.

سخن آخر اینکه همان‏گونه که در آغاز تذکر رفت اینکه دو فاکتور عمده‏ بیتجربه گی نیروهای جهادی در ایجاد نظام سیاسی و دسیسه‏‌های بیرونی ضد اسلامی چگونه رخداد میمون پیروزی هشت ثور را موجب شده و رقم زد، نیازمند بازکاوی محققانه است. زیرا این امر به نیروها و ساختارهای اسلامی در کشور مسلمان افغانستان کمک خواهد کرد تا در آینده بتوانند اجماع ملی بهتری را در سایه‏ اصول مشترک و مورد اعتقاد اسلامی به راه انداخته و دست اجانب خارجی را از کشور کوتاه نمایند.

در پایان با تقدیر از رشادت‌ها و جوانمردی‌های مجاهدین کشور در راه دین و آزادی افغانستان، برای بازماندگان و خانواده‌های شهدای جهاد مردم افغانستان اجر آخرت را آرزو مینماییم.

نویسنده: محمدرضا گلکوهی

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/1857


*
*

*نیز بخوانید

بهای سنگینی که آمریکا در دوران ریاست جمهوری ترامپ می‌پردازد


بانکداری در افغانستان


کودتا در حزب جمعیت اسلامی افغانستان!


تأثیرات کرونا بر اقتصاد افغانستان و راهکار برای بهبود رکود اقتصادی


حمایت کشورهای اساسنامه رم از دادگاه لاهه


زبان فارسی، زبان دانش است(بخش دوم)


زبان فارسی، زبان دانش است (بخش نخست)


هزاره‌ها در کجای معادلات قدرت افغانستان قرار دارند؟


پاکستان همچنان متهم اصلی تروریسم در افغانستان


آیا در روابط ایران و افغانستان جایی برای بازی دشمنان دو کشور هست؟


توافق سیاسی و آینده مبهم مبارزه با مواد مخدر در افغانستان


امریکا و سرکوب هزاره ها در آمار


ایران و حُسن میزبانی از مهاجران همسایه شرقی


همگرایی بین القاعده و طالبان در آینده افغانستان


نخست وزیر سومی که رژیم صهیونیستی را به مهلکه می‌برد


فحشا زیر چتر جنگ


ساختار امنیتی افغانستان و حضور افراد غیرمتخصص


آیا مصر و ترکیه به سمت جنگ پیش می‌روند؟


چهار دهه خدمت بی منت / وضعیت مهاجران افغانستان در ایران چگونه است؟


ظهور چالشهای جدید برای پاکستان در رابطه با افغانستان


گرگ سیر هم که باشد؛ چوپان نیست!


مدارس و مکاتب افغانستان در خطر نفوذ وهابیت


افغانستان از دید گاه امام خمینی (س)


آمریکای مهد حقوق بشر: سیاهان، اقلیت‌ها و مخالفان سرمایه‌داری وارد نشوند!


رویکرد دوگانه ترامپ؛ حمایت از معترضان هنگ کنگ/تهدید معترضان ضدنژادپرستی در آمریکا

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

کنفرانس منطقه‌ای صلح؛ افغانستان میزبان نمایندگان 20 کشور جهان

مجسمه کریستوف کلمب در بالتیمور به دست معترضان آمریکایی تخریب شد

رکوردشکنی همزمان کارزارهای انتخاباتی ترامپ و بایدن در جمع‌آوری کمک‌های مالی

حمله بانک مرکزی ایران به نرخ آزاد ارز؛ دلار از اوج ۲۲ هزارتومان عقب‌نشینی کرد

هند از بازگشایی بنای تاریخی تاج محل برای بازدید علاقمندان خبر داد

تحقیق: نوعی جدید از ویروس کرونا که سریعتر گسترش می یابد

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۳۲۹۵۱ نفر رسید

ویروس کرونا در ایران؛ ثبت بیشترین شمار جان باختگان در یک شبانه‌روز

بهای سنگینی که آمریکا در دوران ریاست جمهوری ترامپ می‌پردازد

آخرین آمار جهانی کرونا/ ابتلای ۴۵۰۰۰ آمریکایی در ۲۴ ساعت گذشته +جدول

روسیه: سیا، در قاچاق مواد مخدر در افغانستان دست دارد

افغانستان محور دیدار مقامات ازبکستان و ژاپن

رئیس کارکنان کاخ سفید افشاگر نیویورک تایمز را تهدید کرد

کشته شدن یک سرباز امریکایی در افغانستان

واکنش عبداللطیف پدرام به برکناری صلاح الدین ربانی از رهبری حزب جمعیت

بانکداری در افغانستان

کودتا در حزب جمعیت اسلامی افغانستان!

جنبش من افغان نیستم چه میگوید؟

تأثیرات کرونا بر اقتصاد افغانستان و راهکار برای بهبود رکود اقتصادی

حمایت کشورهای اساسنامه رم از دادگاه لاهه

پیام یک پرستار در سوئد به افراد سهل انگاری که ماسک نمی‌زنند

22 کشته در تصادف قطار با خودرو در لاهور پاکستان

طالبان و امریکا موفق به تعیین تاریخ آغاز مذاکرات بین الافغانی نشدند

پرواز هواپیماهای ضد زیردریایی روسیه در مناطق شمالی اروپا

قصد آمریکا برای پرتاب ماهواره جاسوسی مخفی به مدار


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.