درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-11-06  |  2021-01-25  |  بروز شده در: 1399/11/01 - 12:16:0 FA | AR | PS | EN
بخشش‌های دقیقهٔ نودی ترامپ؛ استیو بنون، مشاور پیشین خطاکار هم عفو شد             بازنگری توافق امریکا با طالبان، برنامه وزیرخارجه پیشنهادی بایدن            بلینکن: ائتلاف‌ها احیا می‌شوند/ با جهان آن طور که هست تعامل می‌کنیم نه آنطور که بود            وعده مقام اطلاعاتی دولت بایدن برای انتشار گزارش قتل خاشقجی             ترامپ در سخنرانی خداحافظی: جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است             روحانی : زندگی سیاسی ترامپ تمام شد، اما برجام زنده ماند/ امروز توپ در زمین آمریکاست             چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد             آمریکا: به برجام باز می‌گردیم به شرطی که فعالیت های موشکی ایران را در بر بگیرد            قصد ترامپ برای ایجاد یک حزب سیاسی جدید            رئیس سی‌آی‌اِی آمریکا استعفا داد             ۳ سرباز ارتش افغانستان در هرات ترور شد             هشدار سازمان جهانی بهداشت: به زودی هر هفته شاهد ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از کرونا خواهیم بود             نگرانی دیدبان حقوق بشر: افغانستان سال خطرناکی را در پیش رو دارد            امرالله صالح: در تابستان سال آینده، یکی از چهار انتخابات پیش رو برگزار خواهد شد            نیروهای دولتی گواتمالا کاروان بزرگ مهاجران هندوراسی را متفرق کردند            


تاریخ نشر: 1393/2/7 - 10:31:16
تعداد بازدید: 1352
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

هفت و هشت ثور، دو رخداد ناتمام
هفت و هشت ثور، دو رخداد ناتمام

هفت و هشت ثور دو رخداد سرنوشت سازی که عقبه‏ تاریخی آن تاهنوزهم شرایط افغانستان را گرفتار ناملایمت‏‌های خود کرده است.

هفت و هشت ثور دو رخداد سرنوشت سازی که عقبه‏ تاریخی آن تاهنوز هم شرایط افغانستان را گرفتار ناملایمت‏‌ها نگاه داشته است، فرجام مشترکی را در پی داشته اند. نقطه اشتراک این رخدادها چنین بوده است که نه کودتاچیان هفت ثور1357 با سرنگون ساختن خونین حکومت داودخان که با کودتای سفید به ثمر رسیده بود، به اهداف شان دست یافتند و نه هم پیروزمردان پرافتخار مجاهدین هشت ثور 1371 توانستند به صورت موفقانه به استحکام ساختاری دست یابند که در چشم انداز انقلاب اسلامی افغانستان قابل پیش‏ بینی بود.

هرچند پرداختن به اینکه چرا این دو رخداد عقیم ماند، تاکنون مورد سخن پردازی‏‌های زیادی قرار گرفته و موشکافی آن عاری از عبرت‏‌ها و درس‏‌های آموختنی نیز نبوده است؛ اما آسیب‏ شناسی این دو پدیده‏ تاریخی که تقدیر زمانی، آن را پشت سرهم قرار داده است، به صورت ریشه‏‌ای و اساسی آن که بتواند آموزه‏‌های عملی را در پی داشته باشد، به دقت تمام در میزکارشناسی قرار نگرفته است.

دلیل این نقیصه‏ نیز در آن بوده که جزم اندیشی طیف‏‌های دوگانه‏ فکری تا اندازه‏‌ای اجازه‏ آسیب شناسی موشکافانه را پیرامون این دو رویداد نداده و از طرفی هم شرایط آشفته و مسلط بر جغرافیای زمین و نبض زمان جامعه‏ سیاسی و فکری افغانستان، زمینه‏ تأمل اساسی در چنین باب‏‌ها را به شکل تحقیقی آن نداده است.

با این حال، در نگاه سطحی و فشرده نکات قابل تأملی در این خصوص به نظر می‏رسد که شاید به عنوان یادآوری در این مناسبت تاریخی خالی از سود و تأثیر نباشد.

هفت ثور، ناکامی یک اندیشه‏ ناصواب

کودتای حزب خلق و پرچم که در ابتدا اعضای آن از یاران صدیق داودخان، رییس جمهور وقت افغانستان به حساب می‏‎آمدند، به گونه‏‌ای غیرقابل انتظاری، چشم انداز حکومت بلند پروازانه‏ داودخان را برهم ریخت. راه اندازی نمایشنامه‏ خونین کودتا با کشتن حدود سی تن از اعضای خانواده‏ داوود و خود وی، سرآغاز این رخداد را به شکل خونین آن رقم زد.

این دو حزب که ابتدا در یک چهارچوب حزبی تحت عنوان حزب دموکراتیک خلق افغانستان (PDPA) به رهبری نورمحمد ترکی، ببرك كارمل، حفیظ اله امین، سلطان‏علی كشتمند و...در جنوری 1965 میلادی به طور غیر رسمی با اهداف به وجود آوردن یك جامعه سوسیالیستی بر پایه افكار ماركسیسم، ‌لینینسم بنیان گذاری شد، پس از تشكیل حزب، ‌تركی به عنوان دبیر كل آن انتخاب گردید و كارمل به سمت نایب دبیر كل مقرر شد؛ اما بعد از مدتی حزب دموكراتیك خلق افغانستان دچار انشعاب شد و به دو جناح خلق و پرچم تبدیل شد.

همانگونه که ابتدای کودتای هفت ثور توسط احزاب خلق و پرچم با خون آشامی همراه بود، این کودتا منجر به راه اندازی حاکمیت خفقان آلود و دستگیری و کشتار تعداد زیادی از افراد بی‏گناه گردید. گورهای دسته جمعی که تاهنوز شواهد برخی از آنها آشکار می‏ شود، یادگار ناگوار این دوره‏ی سیاه است.

این کودتاچیان بیرحم بیش‏تر ازهمه به قلع و قمع جامعه‏ روحانیت و حامیان دین و مذهب پرداخته و دشمنی آشکار آنان با دین و دیانت، نشان از اهداف شوم این حزب و باداران خارجی آن داشت. تا اینکه بالاخره اتحاد جماهیر شوروی در 27 دسامبر 1979 با زمینه‏ سازی این احزاب به صورت آشکارا وارد اقلیم افغانستان شده و با تجاوز به این سرزمین اسلامی، قصد ایجاد نظام سلطه با خاستگاه کمونیستی آن را افشا ساخت.

اشغال ده ساله‏ افغانستان توسط شوروی هرچند قربانی‏‌های بی‏شماری را از افغانستان بازستاند؛ اما این حقیقت را ثابت ساخت که در این سرزمین اسلامی، پیروزی ایده و اعتقاد غیردینی محال است. لذا مردم غیور افغانستان با تقدیم یک و نیم میلیون شهید، پنج میلیون آواره، هزاران معلول و یتیم توانستند از هویت دینی شان به خوبی دفاع نموده و از استقلال و تمامیت ارضی شان پاسداری کنند؛ امری‏ که افغانستان را به گورستان کمونیزم تبدیل نموده و منجر به فروریختن پایه‏‌های قدرت نظام ابرقدرت شرقی شوروی شد.

مقاومت مجاهدین افغانستان، کاخ کرملین را به لرزه در آورده و منجر به فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی شد. هرچند این جنگ نابرابر و استمرار آن در وضعیت نامطلوب پس از پیروزی مجاهدین، در عمل زیربناهای اساسی نظام سیاسی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی را در هم ریخته و افغانستان را از روند شتاب آلود کاروان پیشرفت، سال‏ها به عقب انداخت.

با این حال، پیروزی مجاهدین در هشت ثور 1371 همان‏گونه که جام زهرآگینی برای بازماندگان کودتاچیان هفت ثور و باداران آن در مسکو بود، شهد شیرینی درکام مجاهدین و تمام کسانی ریخت که ایده‏ برپایی حکومت اسلامی و برقراری نظام مبتنی بر اندیشه‏ی اسلام سیاسی را در افغانستان در سر می‏ پروراندند.

با این وصف، پرسش اساسی این است که چرا و چگونه این چشم انداز مشعوف کننده به شکل دیگری رقم خورده و فرجام آن به جایی رسید که بار دیگر سران مجاهدین از قدرت خارجی دیگری طلب استمداد نمایند؟

هشت ثور، قربانی توطئه یا نبود تجربه؟

مجاهدین افغانستان که ثمره‏ی یک دهه فداکاری شان را به خوبی کمایی نموده و بازتاب جهانی آن را به زیبایی تمام شاهد بودند، تصویری از قهرمانان جهانی را از خود به نمایش گذاشتند. این پیروزی بزرگ و پرافتخار اما سرانجام ناخوشی را در پی داشت و احزاب جهادی نتوانستند به ایجاد نظام اسلامی مبتنی بر آرمان‏های جهادی شان به توافق رسیده و با مشارکت و سهم متوازن، حکومتی را در کابل مستحکم سازند که آیینه‏ی تمام نمای ملت مسلمان افغانستان باشد. رهبران جهادی که به ظاهر گرفتار تقاضاهای اتنیکی شده و در دام یک جنگ خانمان سوز داخلی گرفتار آمدند، به خوبی متوجه عوامل ناکامی و دست‏های نامرئی نبودند که برای ناکامی این جهاد مقدس، دست از آستین بیرون آورده بودند.

گروه‏‌های نظامی - جهادی در چهارچوب مجاهدین از یک‏سو تصور و اندیشه‏ ساختارهای نظام اسلامی- سیاسی را نداشته و به فردای پیرزوی فکر اساسی نکرده بودند و از سویی هم در چنگ دسیسه‏‌های بزرگی گرفتار شدند. گروه‏‌های مختلفی که در دهه‏ هفتاد وارد جنگ شدند بالاخره راه اندازی جنبش دیگری تحت نام طالبان با مبنای اسلام افراطی منجر به نتیجه‏‌ای شده که جهاد مقدس مردم افغانستان را با سیاه نامی و ناکامی مواجه ساخت. افزون برآن، این سناریو بدنامی اسلام را از مرکزی به نام افغانستان با نظامی که به اسلام نسبت داده می‏ شد رقم زد.

سخن آخر اینکه همان‏گونه که در آغاز تذکر رفت اینکه دو فاکتور عمده‏ بیتجربه گی نیروهای جهادی در ایجاد نظام سیاسی و دسیسه‏‌های بیرونی ضد اسلامی چگونه رخداد میمون پیروزی هشت ثور را موجب شده و رقم زد، نیازمند بازکاوی محققانه است. زیرا این امر به نیروها و ساختارهای اسلامی در کشور مسلمان افغانستان کمک خواهد کرد تا در آینده بتوانند اجماع ملی بهتری را در سایه‏ اصول مشترک و مورد اعتقاد اسلامی به راه انداخته و دست اجانب خارجی را از کشور کوتاه نمایند.

در پایان با تقدیر از رشادت‌ها و جوانمردی‌های مجاهدین کشور در راه دین و آزادی افغانستان، برای بازماندگان و خانواده‌های شهدای جهاد مردم افغانستان اجر آخرت را آرزو مینماییم.

نویسنده: محمدرضا گلکوهی

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/1857


*
*

*نیز بخوانید

چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد


تربیت فرزند در سیره حضرت فاطمه علیها السلام


افغانستان و تلاش برای رسیدن به جایگاه چهارراه ترانزیت منطقه


روایت زندگی و کارنامه سردار قاسم سلیمانی / از دوستی با احمدشاه مسعود تا عماد مغنیه


سردار دلها اسطوره‌ ای نستوه


ویژه نامه سوگنامه یاس کبود (به مناسبت سال روز شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها)


چرخش غنی به‌سوی دوستم و محقق چه پیامی دارد؟


جنگ‌های بی پایان آمریکا، آتشی که ترامپ درصدد شعله ورترکردن آن است


هزاره‌های پاکستان؛ قربانی تکفیر خارجی و تبعیض داخلی


شهید سلیمانی، افغانستان و مردم سالاری


نقش شهید سلیمانی در مبارزه با تروریسم در افغانستان


۲۰۲۱ فرا رسید؛ با تهدیدها و فرصت‌هایش


چرا مجلس «سکۀ ناچل» است؟


سال 2020 بر افغانستان چگونه گذشت؟


فرمانده کاریزمای ربانی


ناگفته‌هایی از نقش سردار سلیمانی در بقای افغانستان و سقوط داعش و خدمت به جهان اسلام


سید مقاومت، مأموریت غیرممکن برای جوخه‌های ترور


مروری کوتاه بر فعالیت‌های نیروی قدس سپاه و سردار سلیمانی؛ در افغانستان


سلیمانی و مسعود، دو فرمانده‌ای که دو ابرقدرت را زمین‌گیر کردند


دوستی سردار شهید سلیمانی با قهرمان ملی افغانستان


افغانستانی های وحدت بخش/ اگر فاطمیون نبودند؟


شهید سلیمانی، شخصیت ماندگارتاریخ درخشان اسلام


کشتار سریالی خبرنگاران؛ افغانستان فقط برای جنایتکاران امن است


مذاکرات بین‌الافغانی با فشار امریکا علیه افغانستان


صهیونیست‌ها تا چه حد آماده یک جنگ تمام عیار هستند؟

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

مشاور ریاست جمهوری: زندانیان طالبان به هیچ صورت آزاد نخواهند شد

بخشش‌های دقیقهٔ نودی ترامپ؛ استیو بنون، مشاور پیشین خطاکار هم عفو شد

بازنگری توافق امریکا با طالبان، برنامه وزیرخارجه پیشنهادی بایدن

بلینکن: ائتلاف‌ها احیا می‌شوند/ با جهان آن طور که هست تعامل می‌کنیم نه آنطور که بود

وعده مقام اطلاعاتی دولت بایدن برای انتشار گزارش قتل خاشقجی

ترامپ در سخنرانی خداحافظی: جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است

روحانی : زندگی سیاسی ترامپ تمام شد، اما برجام زنده ماند/ امروز توپ در زمین آمریکاست

چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد

آمریکا: به برجام باز می‌گردیم به شرطی که فعالیت های موشکی ایران را در بر بگیرد

قصد ترامپ برای ایجاد یک حزب سیاسی جدید

رئیس سی‌آی‌اِی آمریکا استعفا داد

۳ سرباز ارتش افغانستان در هرات ترور شد

هشدار سازمان جهانی بهداشت: به زودی هر هفته شاهد ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از کرونا خواهیم بود

نگرانی دیدبان حقوق بشر: افغانستان سال خطرناکی را در پیش رو دارد

امرالله صالح: در تابستان سال آینده، یکی از چهار انتخابات پیش رو برگزار خواهد شد

نیروهای دولتی گواتمالا کاروان بزرگ مهاجران هندوراسی را متفرق کردند

۱۰ نیروی ارتش افغانستان در حملۀ طالبان کشته شدند

تأثیر ویتامین D در مقابل ویروس

زلاتان پیر شدنی نیست/ رکوردشکنی در 39 سالگی/ میلان قهرمان نیم فصل ایتالیا شد

ارگ: رئیس جمهور هیچ عضو کابینه را تهدید نکرده

دو دختر که از افراد مشهور در شهر کابل باج‌گیری می‌کردند، بازداشت شدند

۲ قاضی در شهر کابل ترور شدند

توهین نژادپرستانه به ندیم امیری در بوندس لیگا

راکت ایران در فاصله 160 کیلومتری کشتی آمریکایی فرود آمد

تلاش به احیای خط آهن ترکیه-ایران- پاکستان


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.