درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1398-12-01  |  2020-02-20  |  بروز شده در: 1398/12/01 - 12:14:2 FA | AR | EN
روسیه: امیدواریم نتایج انتخابات افغانستان مانع پیشرفت در روند صلح نشود            رسوایی «شغل ساختگی» نخست وزیر پیشین فرانسه؛ مجلس ملی خسارت میلیونی می‌خواهد             تدابیر مشترک شورای همکاری خلیج فارس برای مقابله با ویروس کرونا             صدور حکم اعدام برای عاملان انفجار تروریستی در مرز هند و پاکستان             پاسخ سفارت ایران به شایعات: درباره نتایج انتخابات افغانستان اعلام موضع نکرده‌ایم             شورای امنیت از تصویب قطعنامه‌ درخواست برای آتش‌بس در ادلب بازماند             افشای پیشنهاد ترامپ درباره عفو آسانژ در صورت انکار نقش روسیه/ کاخ سفید تکذیب کرد             هشت نفر در تیراندازی نزدیک فرانکفورت آلمان کشته شدند            شکست سنگین والنسیا برابر آتالانتا/ تیم مورینیو در لندن شکست خورد             کرونا ویروس جدید چگونه منتقل می‌شود؟            حکمتیار: کمیشنران کمیسیون انتخابات باید محاکمه شوند            حکفرمایی شایعات در افغانستان: ویروس مرگبار کرونا از بدخشان وارد شد            مدیر‌ اجرایی سابق آمازون: در مواقع خصوصی الکسا را خاموش می‌کنم            نقشه راهبردی اتحادیه اروپا برای توسعه «هوش مصنوعی مسئول و انسان‌محور» رونمایی شد             سندرز حاکمان عربستان را "جانی‌های قاتل" خواند            

تاریخ نشر: 1393/2/4 - 10:10:05
تعداد بازدید: 1316
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

حسینی مزاری در دیدار با مشاور وزیر و رئیس کل اداره اتباع وزارت داخله ایران:
اگر قانون کار نسبت به اتباع مهاجر اصلاح نگردد، مشکلات بسیار جدی، حتی از نظر شرعی برای مهاجرین پدید خواهد آمد
اگر قانون کار نسبت به اتباع مهاجر اصلاح نگردد، مشکلات بسیار جدی، حتی از نظر شرعی برای مهاجرین پدید خواهد آمد

ارائه خدمات جمهوری اسلامی ایران به مهاجرین افغانستانی ۹۸ درصد مثبت ارزیابی میگردد و شرایط زندگی مهاجرین افغانستانی در سایر کشورها به هیچ وجه با زندگی مهاجرین افغانستانی در ایران قابل مقایسه نیست. این مطلب توسط حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری در دیدار با مشاور وزیر و مدیرکل اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران مطرح گردید.

وی که پی گیر مسایل مهاجرین افغانستانی در خارج از کشور به ویژه ایران است افزود: اگرچه نفس حضور مهاجرت با ناراحتی و دل آزردگی توأم است و اندک رنجی مهاجر مثل مهمانی میماند که هر مقدار مورد پذیرایی خوب و تمام و کمال قرار بگیرد اما به محض ناراحتی میزبان حتی با اهالی خانه خود، به مهمان بر میخورد و احساس میکند که ناراحتی میزبان به خاطر وجود مهمان است. این درحالی است که ممکن است گاهی اوقات برخورد کشور میزبان با اتباع خود نیز راضی کننده نباشد و یا نارسایی آن به اتباع خود به مراتب ضعیف‌تر و با کیفیت پایین‌تر از اتباع مهاجر باشد، اما کمترین بیتوجهی به مهاجرین، موجبات ناراحتی و رنجش خاطر شان را فراهم میکند.

رئیس مرکزتبیان یادآورگردید: گفته میشود که مهاجرین افغانستانی در غرب از نظر مالی مشکلات آنچنانی ندارند و از جهت اقامت هم پس از پذیرش، دغدغه خاطر ندارند، اما هنگام سفر خودم به کشورهای اروپایی، با هر مهاجری که برخوردم و از آنان در مورد شرایط زندگی در اروپا سوال کردم مواجه به پاسخ ناراحت کننده گردیدم و نسبت به وضعیت برخورد عوامل این دولت‌ها با مهاجرین، وجود تعصبات گوناگون، تبعیضات متعدد و یکسری شرایط دیگر به شدت معترض بوده و ابراز نارضایتی مینمودند و این وضعیت بر میگردد به همان توأمیت ناراحتی انسان با مهاجرت. چون وقتی کسی از خانه خود آواره گردید، تحمل برخی برخورد‌ها

کسبه اسناد و مدارکی در دست داشتند که در برخورد با نیروی انتظامی، دستگیر گردیده و با دستبند به اردوگاه منتقل گردیده و پس از اخذ تعهد از وی، مبنی بر عدم اشتغال در شغلی که در کارت کارش قید نشده است، آزاد گردیده است و برخی از این کسبه عنوان داشتند که کارت کارشان نیز ابطال گردیده است. این درحالی است که هنگام اخذ کارت کار، از سوی مراجع ذیربط، شغلی به کارت مجوز اشتغال، درج میگردد که نه مهاجر آن شغل را ابراز کرده و نه هم تخصص و توان آن کار را دارد و چه بسا مطابق شان یک مهاجر نیز نمی باشد

و ناراسایی‌ها را ندارد.

آقای مزاری وضعیت زندگی برخی اتباع ایرانی را نسبت به مهاجرین افغانستانی مقیم ایران بدتر ارزیابی نموده گفت: ممکن است برخی نارسایی‌ها نسبت به اتباع خود ایران، از ناحیه دولت و ارگان ‌های ذیربط این کشور نیز وجود داشته باشد.

 

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) در ادامه افزود: درباره زندگی مهاجرین افغانستانی در ایران ممکن است ۲ درصد نارسایی و مشکلات وجود داشته باشد ولی جالب توجه این است که اگر در ارتباط به رفع همین ۲ درصد مشکلات تساهل و تسامح صورت بگیرد و مسؤلان دست اندرکار، به موقع اقدام نکنند، ممکن است ۹۸ درصد خدمات خوب ایران را زیر سوال برده و تحت الشعاع قرار بدهد.

حسینی مزاری با اشاره به برخی مشکلات موجود فرا راه زندگی مهاجرین در ایران علاوه کرد: از جمله این مشکلات، وضعیت کسب و کار مهاجرین در ایران است.

وی افزود: از طرف نهادهای ذیربط، برخی مشاغل خاص و نیز محدود را برای اشتغال اتباع خارجی برشمرده است که کارت کار نیز براساس همین فهرست برای مهاجرین صادر میگردد که جداً برای مهاجرین معضله خلق میکند. چه اینکه مهاجرین به شغل‌هایی مشغول میشوند که مطابق با شغل‌های مجاز اعلام شده از سوی ارگان ‌های ذیربط ایران نیست و این مسئله باعث میگردد که مهاجر هنگام بازرسی‌های مامورین وزارت کار یا نیروی انتظامی، مورد تعقیب قرار گرفته، موجبات دستگیری و حتی ابطال کارت مهاجرت شان را فراهم نماید. چنان چه یک چنین شرایطی فعلا نیز در مشهد مقدس وجود دارد.


صاحب امتیاز و مدیر مسؤل روزنامه انصاف با اشاره به دیدار بیش از ۱۰۰ تن از تجار و کسبه مهاجر در مشهدمقدس با خودش، گفت: این کسبه اسناد و مدارکی در دست داشتند که در برخورد با نیروی انتظامی، دستگیر گردیده و با دستبند به اردوگاه منتقل گردیده و پس از اخذ تعهد از وی، مبنی بر عدم اشتغال در شغلی که در کارت کارش قید نشده است، آزاد گردیده است و برخی از این کسبه عنوان داشتند که کارت کارشان نیز ابطال گردیده است. این درحالی است که هنگام اخذ کارت کار، از سوی مراجع ذیربط، شغلی به کارت مجوز اشتغال، درج میگردد که نه مهاجر آن شغل را ابراز کرده و نه هم تخصص و توان آن کار را دارد و چه بسا مطابق شأن یک مهاجر نیز نمی باشد.

آقای مزاری افزود: بازاریان و کسبه افغانستانی، همگی که سنگ کار نیستند و یا گچ کار و دباغ نیستند و یا چاه کن و بنا نمی باشند تا کارت‌های کار به نام این مشاغل به مهاجرین صادر گردد. مهاجرین غیر از این مشاغل، به تجارت، مغازه داری و... نیز اشتغال دارند و طبیعی است که اگر قانون کار نسبت به اتباع مهاجر اصلاح نگردد مشکلات بسیار جدی حتی از نظر شرعی برای مهاجرین پدید خواهد آمد.

این شخصیت فعال دینی و سیاسی از آقای دکتر میر کاظمی متقاضی شد که در حل این معضل توجه نشان داده و زمینه کمک بزرگ را برای مهاجرین فراهم کند.
رئیس عمومی مرکزفعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان، برخی پیشنهادات دیگر نیز داشت که در صورت اجرایی شدن، وضعیت مناسبی در زندگی مهاجرین پدیدار خواهد گردید.

وی در این دیدار گفت: سیاست مرکز تبیان برگشت مهاجرین به وطن است و برای برآوردن این مطلوب باید به راه‌هایی توسل جست که زمینه حضور مهاجر را به وطن آسان کند و یکی از این راه‌ها، رفتن کوتاه مدت مهاجرین به افغانستان است و زمانی که این رفت و آمدها صورت گرفت و مهاجرین نسبت به اوضاع کشور اطلاعات حضوری بیشتری به دست بیاورند و دلهره‌هایی که از شرایط امنیتی آنجا دارند از بین برود به طور قطع این مهاجر رغبت بیشتر به حضور درکشور پیدا خواهد کرد. از این رو اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی ترتیبی اتخاذ کند که مهاجر با تحویل کارت، بتواند نامه خروجی دریافت کند و بعد از اتمام مسافرت و برگشت از افغانستان، با تحویل پاسپورت، کارت مهاجرت خود را از مرجع ذیربط اداره اتباع پس بگیرد.

آقای مزاری گفت: اگرچه اکنون نیز برای یک بار این نامه داده میشود اما با شرطی و آن اینست که مهاجر بعد از مدتی معین، با تحویل کارت مهاجرت به کلی خاک ایران را ترک نماید.

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) افزود: وجود یک چنین شرطی باعث گردیده که طرح مسافرت مهاجرین به افغانستان

سیاست مرکز تبیان برگشت مهاجرین به وطن است و برای برآوردن این مطلوب باید به راه‌هایی توسل جست که زمینه حضور مهاجر را به وطن آسان کند و یکی از این راه‌ها، رفتن کوتاه مدت مهاجرین به افغانستان است و زمانی که این رفت و آمدها صورت گرفت و مهاجرین نسبت به اوضاع کشور اطلاعات حضوری بیشتری به دست بیاورند و دلهره‌هایی که از شرایط امنیتی آنجا دارند از بین برود به طور قطع این مهاجر رغبت بیشتر به حضور درکشور پیدا خواهد کرد.

مورد استقبال قرار نگیرد، به این جهت، اعطای نامه خروجی بدون شرط، مورد استقبال بیش از پیش مهاجرین قرار گرفته و زمینه‌های تسهیل بازگشت همیشگی مهاجر را با استقبال خودشان فراهم خواهدکرد.
وی ترتیب دادن مسافرت‌های گروهی مهاجرین را در قالب تورهای سیاحتی مطرح کرد و گفت: در این زمینه نیز مرکز تبیان آمادگی دارد که شرایط ایجاد یک چنین تورهای مسافرتی را فراهم و با بردن این کاروان‌ها به شهرهای مختلف افغانستان و برگرداندن آن‌ها به ایران، کمکی به آشنایی مهاجرین با موطن خود و فرو ریختن دلهره‌های ناامنی و عدم اشتغال از آنان نماید.

حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری، بحث حضور مهاجرین مقیم ایران به عتبات عالیات در عراق و همچنان سرزمین وحی، جهت به جا آوردن حج تمتع و عمره از طریق سازماندهی آژانس‌های مسافرتی افغانستانی با مدیریت خود افغانها را مهم و ثمر بخش ارزیابی کرد و از مدیر کل محترم اداره اتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران، جهت اجرایی شدن این پیشنهادات، خواهان استمداد و کمک شد.

در ادامه این دیدار، اقای دکتر میرکاظمی ضمن سپاسگزاری از آقای حسینی مزاری بابت ذکر این مشکلات و توجه برای حل آن به صورت دلسوزانه و تشکر از اطلاع رسانی ایشان، با تایید صحبت‌های آقای مزاری یادآورشد: یقینا در روند کار پیرامون مهاجرین مشکلاتی وجود دارد که توجه برای حل این مشکلات نیاز است و باید هم توجه جدی صورت بگیرد. مثلا در مورد اشتغال اتباع مهاجر، طبیعی به نظر میرسد که فردی وقتی بنا یا کارگر ساده نیست، میبایست کارت اشتغالی دریافت کند که مطابق حرفه و شغل مهاجر است.

مشاور وزیر و رئیس کل اداره امور اتباع و مهاجرین وزارت داخله ایران، با اشاره به موارد مختلف مربوط به مشکلات اداره مهاجرین گفت: برخی مشکلات موجود هم ناشی از وجود قوانین است، چه بسا گاهی به قوانینی عمل میشود که مربوط به شرایط حاضر نیست بلکه مثلا سی سال قبل تدوین گردیده است. به عنوان مثال، اعلام شغل‌های محدود و مشخص برای اتباع خارجی شاید برای همان سی سال پیش خوب بود اما حالا، همان کارگر ساده آن زمان، شاید حالا خودش صاحب کار شده باشد و یا صاحب کارخانه و تولیدی شده باشد و یا کارفرما و مسلم است که تطبیق قوانین آن زمان برای شرایط فعلی ناسازگاری و مشکل ایجاد میکند.

آقای میرکاظمی افزود: همانطوری که شما(اشاره به اقای مزاری) اشاره کردید، راه حل این مشکل نگاه جدید به قوانین نافذه است و باید دنبال کنیم که انشالله این مشکل حل شود و برای حل زود هنگام این معضل که گفته شد در شهر مشهد وجود دارد نیز، تماس میگیرم و پیگیری میکنم که مشکل خاصی در این عرصه پیش نیاید.

وی با تایید ارائه خدمات خوب دولت جمهوری اسلامی ایران به مهاجرین افغانستانی گفت: نمی توان اذعان کرد که در لابلای انجام کار برای مهاجرین مشکلاتی پیش نمی آید و همانطوری که شما(حسینی مزاری) عنوان کردید، چه بسا مشکلات بیشتر و عمده‌تر نسبت به اتباع خود ایران هم وجود دارد.

آقای میرکاظمی از پیشنهادات آقای مزاری در خصوص صدور برگه خروجی برای مهاجرین کارت دار، با همان ترتیبی که گفته شد اعلام آمادگی کرد و اگرچه گفت؛ این کار ممکن است با قوانین پناهندگی و مهاجرت همخوانی نداشته باشد، چه اینکه به محض خروج مهاجر از ایران، دیگر مهاجر و پناهنده گفته نمی شود و حتی سازمان ملل نیز ممکن است نسبت به این رویه ایراد بگیرد ولی به هرحال سعی میکنیم راه‌های معقولی پیدا کنیم تا زمینه رفت و آمد آسان مهاجر به افغانستان بدون اینکه کارت مهاجرتش باطل شود پیداکنیم.

وی در مورد مسافرت گروهی به داخل افغانستان و نیز ایجاد تسهیلات برای حضور مهاجرین به عراق و عربستان اعلام آمادگی نمود و قرار گردید که برای اجرایی شدن این موارد، آقای مزاری و مرتبطین دفتر مرکزتبیان در ایران پیگیر موضوعات مطروحه باشند.

 

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/1837


*
*

*نیز بخوانید

حکفرمایی شایعات در افغانستان: ویروس مرگبار کرونا از بدخشان وارد شد


بیش از هزار و ۲۰۰ مسافر مشکوک به ابتلا به بیماری کوید-۱۹ در کامبوج رها شده‌اند


ابزار تازه برای مقابله با برهنه‌نمایی در شبکه اجتماعی توییتر


جف بزوس ۱۰ میلیارد دلار برای مبارزه با تغییرات اقلیمی خرج می‌کند


اعتراض باشنده‌گان کابل در پیوند به بهای بلند اینترنت


کارمندان فیس بوک روزانه میلیون ها اکانت جعلی را حذف می کنند


9 فرد «معتاد به مواد مخدر» با شليک گلوله به قتل رسيده‌اند


35 نفر به اثر بيماري تنفسي در بدخشان جان باخته اند


20 کشته و زخمی در دو رویداد ترافیکی در شاهراه کابل – شمال


بلند رفتن حرارت در قطب جنوب بشريت را تهديد مي کند


هفت تن در برف کوچ ها در ولایت دایکندی جان باختند


آزارواذیت جنسی 7 درصد از زنان در صفوف نیروهای امنیتی


دزدان مسلح یک زن 35 ساله را در ولایت تخار به قتل رساندند


«افغانستان یکی از خطرناک‌ترین کشورها برای کودکان است»


بارش مرگبار برف در گیلان؛ زلزله شمال ایران را لرزاند


وقتی دزدان مانع حمله انتحاری می شوند!/ دزدان کابل، ریموت کنترل یک مهاجم انتحاری را دزدیدند


بازداشت یک تن در پیوند به قتل خواهرش در فاریاب


مردی که در دو سال دور دنیا را با دوچرخه پیمود


دو دختر در قیلون خانه ای در کابل زخمی شدند


۱۴ نفر در پی واژگون شدن قایق حامل پناهجویان روهینگیا جان باختند


طوفان سیارا غرب و شمال غرب اروپا را درنوردید


پلیس بریتانیا ده ها مهاجر را در کانال مانش توقیف کرد


کاخ سفید: تولید مواد مخدر در افغانستان افزایش یافته است


مرد افغانستانی همسرش را با ضربات چاقو در اردوگاه پناهجویان در اتریش کشت


خودکشی یک خانم جوان بدلیل مشکلات خانوادگی در ولایت کاپیسا

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

شاهین: مذاکرات با دولت افغانستان جزیی از توافقنامه امریکا و طالبان نیست

روسیه: امیدواریم نتایج انتخابات افغانستان مانع پیشرفت در روند صلح نشود

رسوایی «شغل ساختگی» نخست وزیر پیشین فرانسه؛ مجلس ملی خسارت میلیونی می‌خواهد

تدابیر مشترک شورای همکاری خلیج فارس برای مقابله با ویروس کرونا

صدور حکم اعدام برای عاملان انفجار تروریستی در مرز هند و پاکستان

پاسخ سفارت ایران به شایعات: درباره نتایج انتخابات افغانستان اعلام موضع نکرده‌ایم

شورای امنیت از تصویب قطعنامه‌ درخواست برای آتش‌بس در ادلب بازماند

افشای پیشنهاد ترامپ درباره عفو آسانژ در صورت انکار نقش روسیه/ کاخ سفید تکذیب کرد

هشت نفر در تیراندازی نزدیک فرانکفورت آلمان کشته شدند

شکست سنگین والنسیا برابر آتالانتا/ تیم مورینیو در لندن شکست خورد

کرونا ویروس جدید چگونه منتقل می‌شود؟

حکمتیار: کمیشنران کمیسیون انتخابات باید محاکمه شوند

حکفرمایی شایعات در افغانستان: ویروس مرگبار کرونا از بدخشان وارد شد

مدیر‌ اجرایی سابق آمازون: در مواقع خصوصی الکسا را خاموش می‌کنم

نقشه راهبردی اتحادیه اروپا برای توسعه «هوش مصنوعی مسئول و انسان‌محور» رونمایی شد

سندرز حاکمان عربستان را "جانی‌های قاتل" خواند

روسیه: اقدام احتمالی ترکیه علیه سوریه "بدترین سناریو" است/ ارتباطمان با ترکیه ادامه دارد

اردوغان: عملیات ادلب هر لحظه ممکن است آغاز شود

کرزی: انتخابات ریاست جمهوری غیر ملی و مغایر با ارزش ‌های مردم‌ سالاری بود

دوستم: ما اعلان نتایج تقلبی یا کودتای انتخاباتی را به رسمیت نمی‌شناسیم

تیفا: علام نتایج انتخابات شتابزده و بدون تکمیل روند تطبیق فیصله های کمیسیون شکایات صورت گرفته است

پدرام: نتیجه‌ تقلبی و دولت تقلبی قابل قبول نیست

شمار قربانیان ویروس جدید کرونا از ۲ هزار نفر فراتر رفت

ثبت 22500 شکایت و دو ماه تلاش؛ 453 رأی تفاوت

حزب جمعیت اسلامی افغانستان با نشر پیامی از اعلام پیروزی دستۀ انتخاباتی ثبات و همگرایی حمایت کرد


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.