درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-04-19  |  2020-07-09  |  بروز شده در: 1399/04/19 - 14:59:0 FA | AR | EN
شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۳۳۹۰۸ نفر رسید            گزارش‌گران بدون مرز: مقام‌های حکومت افغانستان به تهدید روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها پایان دهند             علل و پیامدهای تضعیف حزب جمعیت اسلامی افغانستان             ونزوئلا یک هواپیمای آمریکایی را سرنگون کرد            آمار جهانی کرونا در ۲۴ ساعت گذشته / ابتلای بیش از ۶۱۰۰۰ آمریکایی+جدول تغییرات            عصبانیت آمریکا از گزارش سازمان ملل درباره ترور سردار سلیمانی            منبع: اختلاف‎‌ها دربارۀ رهایی ۵۹۲ زندانی طالب حل شده‎‌اند            توزیع تذکره الکترونیکی برای مهاجرین افغانستانی در ایران به زودی آغاز می‌شود            عبدالله عبدالله لیست برخی از نامزد وزرا را به اشرف غنی سپرد            اعتراض ضد دولتی در صربستان؛ شب خشونت‌بار در جاده‌های بلگراد            مجسمه ملانیا ترامپ در زادگاهش به آتش کشیده شد            طالبان دو بزرگ قومی در ولایت جوزجان را ربودند            گفتگوی نمایندۀ ویژه آلمان و ملابرادر در مورد روند صلح افغانستان             هدف عربستان از سرمایه گذاری در افغانستان، توسعه اقتصادی یا جهادی مارکتینگ؟            گلوبال تایمز: چین هر زمان بخواهد ناوهای آمریکایی را نابود می‌کند            


تاریخ نشر: 1399/02/24 - 14:45:4
تعداد بازدید: 285
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

خشونت فرقه ای، فصل جدید خشونت در افغانستان/ امریکا مسئول مستقیم وضعیت کنونی

حملات تروریستی روز سه شنبه در ننگرهار و کابل نشان داد که افغانستان با برقراری صلح و امنیت فرسنگها فاصله دارد و گروههای متعدد فعال تروریستی در این کشور هرگز اجازه نخواهند داد که افغانستان روی آرامش و امنیت را به خود ببیند.

حملات تروریستی روز سه شنبه در ننگرهار و کابل نشان داد که افغانستان با برقراری صلح و امنیت فرسنگها فاصله دارد و گروههای متعدد فعال تروریستی در این کشور هرگز اجازه نخواهند داد که افغانستان روی آرامش و امنیت را به خود ببیند. در این حملات بیش از 40 تن کشته و بیش از یکصد تن نیزمجروح شدند که شدیدترین حملات خونین در ماههای اخیر بخصوص پس از امضای توافقنامه طالبان وآمریکا در دوحه قطر است .

افغانستان در حسرت آرامش

افغانستان بیش از چهار دهه است که با خشونتهای خونین داخلی و جنایات نیروهای خارجی مواجه است و مشخصا حدود سه دهه است که حملات گروه طالبان امکان برقراری صلح و امنیت در افغانستان را کاملا سلب کرده است. در این حال، به گفته آقای حمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی افغانستان گروههای تروریستی داعش، حقانی و لشکر طیبه نیز درسایه طالبان فعالیت می کنند که امنیت افغانستان را به طورکلی مختل کرده اند. به گفته وی عامل اصلی فعالیت این گروههای تروریستی طالبان است. جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان هم اعلام کرد طالبان همچنان با گروههای تروریستی خارجی رابطه وسیع و فعال دارد. این درحالی است گه گروه طالبان در ژستی به اصطلاح صلح طلبانه با آمریکا دشمن مردم افغانستان وارد گفتگو و در دوحه قطر قرارداد امضا کرد. تشدید حملات خونین در افغانستان از چند منظر قابل توجه است:

اول آنکه این حملات درحالی تشدید شد که گروه طالبان بارها در مورد پیامدهای اجرایی نشدن توافقنامه قطربا آمریکا وهمچنین آزاد نشدن زندانیانش ازسوی دولت کابل هشداروبه تشدید حملات خونین تهدید کرده بود. بنابراین حملات خونین کابل به منزله اجرایی کردن این تهدید طالبان محسوب می شود. هر چند این گروه ادعا می کند که در حمله به بیمارستان غرب کابل نقش نداشته و داعش مسئولیت آنرا پذیرفت اما با در نظر گرفتن اینکه این گروه تروریستی و طالبان دو روی یک سکه هستند می توان گفت طالبان از گروههای نیابتی برای اعمال فشار بر آمریکا و دولت کابل برای اجرای توافقنامه دوحه استفاده می کند.

دوم آنکه حملات خونین وکشتار مردم بیگانه از جمله نوزدان دراماکن مذهبی و بیمارستانها که اقدامی کاملا جنایتکارانه وغیرانسانی است، راه کار اصلی واهرم گروه طالبان برای تحقق اهدافش درافغانستان است. به همین دلیل این گروه بیش از هر چیزی به دنبال آزاد کردن 5000 زندانی بخصوص 15 سرکرده خود از زندانهای افغانستان است تا موقعیت نظامی خود را تقویت کند.حملات خونین ننگرهار وکابل درحالی صورت گرفت که دولت افغانستان آزادی زندانیان طالبان را متوقف کرده است که با اعتراض این گروه روبرو شد.

سوم آنکه توافقنامه طالبان وآمریکا با اعتراضهای درونی در این گروه مواجه است و بسیاری از آنان کنارگذاشتن سلاح و همکاری با آمریکا و دولت کابل را خیانت و مخالف آرمانهای بنیانگذار طالبان یعنی ملا عمرمی دانند. به همین دلیل آنان امیدوارند درحالی که فشارهای داخلی و خارجی بر طالبان برای توقف حملاتش افزایش یافته، دامن زدن به این حملات وافزایش خشم واشنگتن به ابطال توافقنامه دوحه بیانجامد.

چهارم آنکه حملات تروریستی به شکل کاملا حساب شده و در جهت ایجاد جنگ فرقه ای و مذهبی در افغانستان اجرا می شود. این بدان معنا است که حمله تروریستی به بیمارستان غرب کابل و مراسم خاک سپاری در ننگرهار، نمی تواند کاریک گروه ساده و بدون هیچ پشتوانه خارجی صورت گرفته باشد. به همین دلیل مقامات امنیتی افغانستان بر ارتباط طالبان با گروههای تروریستی خارجی وحمایتهای منطقه ای آنها ازسوی پاکستان تاکید دارند.

پنجم آنکه محافل سیاسی و رسانه ای درافغانستان حملات تروریستی و خونین روزسه شنبه ننگرهار و غرب کابل را بی ارتباط با سفر چند روز گذشته زلمی خلیلزاد نماینده آمریکا در امور افغانستان به پاکستان نمی دانند. آنان براین اعتقادند وی که به دلیل شکست توافقنامه اش با طالبان تحت فشارهای واشنگتن قراردارد و برخی محافل برکناری خلیزاد را نیز مطرح کرده اند، هیچ بعید نیست در یک هماهنگی کامل با پاکستان، طالبان وعواملش که با نامهای مختلف فعالیت می کنند طرح اعمال فشار بر کابل را برای آزادی زندانیان طالبان را اجرا کرده باشند. افغانستان سازمان استخبارات ارتش پاکستان آی اس آی را حامی اصلی و گرداننده طالبان می داند.

درهرحال، آمریکا که در سال 2001 به بهانه مقابله با تروریسم به افغانستان لشکرکشی کرد، اکنون مسئول مستقیم وضعیت امنیتی این کشور است. مدیریت بحران و ناامنی ،حمایت از گروههای تروریستی و توافق با آنها، بخشی از سیاستهای تروریست پروری آمریکا در افغانستان است تا ضمن توجیه ادامه حضور نظامیش در این کشور، از افغانسان به عنوان پایگاهی برای ترانزیت تروریسم به آسیای مرکزی وتا مرزهای چین و روسیه استفاده کند. همکاری مجدد سازمان اطلاعات و جاسوسی آمریکا "سیا" و سازمان اطلاعات ارتش پاکستان آی اس آی در افغانستان وضعیت نگران کننده امنیتی برای این کشور و منطقه ایجاد می کند.

 

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/17446


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

علل و پیامدهای تضعیف حزب جمعیت اسلامی افغانستان


هدف عربستان از سرمایه گذاری در افغانستان، توسعه اقتصادی یا جهادی مارکتینگ؟


واقعیت هولناک: وعده ترامپ برای کمرنگ شدن شیوع کرونا و تقویت اقتصاد دود شد!


تقلای امارات در زیر بار بحران اقتصادی کرونا / چشم انداز دوبی به کجا می رسد؟


شوک بزرگ بر توافق امریکا و طالبان


بهای سنگینی که آمریکا در دوران ریاست جمهوری ترامپ می‌پردازد


بانکداری در افغانستان


کودتا در حزب جمعیت اسلامی افغانستان!


تأثیرات کرونا بر اقتصاد افغانستان و راهکار برای بهبود رکود اقتصادی


حمایت کشورهای اساسنامه رم از دادگاه لاهه


زبان فارسی، زبان دانش است(بخش دوم)


زبان فارسی، زبان دانش است (بخش نخست)


هزاره‌ها در کجای معادلات قدرت افغانستان قرار دارند؟


پاکستان همچنان متهم اصلی تروریسم در افغانستان


آیا در روابط ایران و افغانستان جایی برای بازی دشمنان دو کشور هست؟


توافق سیاسی و آینده مبهم مبارزه با مواد مخدر در افغانستان


امریکا و سرکوب هزاره ها در آمار


ایران و حُسن میزبانی از مهاجران همسایه شرقی


همگرایی بین القاعده و طالبان در آینده افغانستان


نخست وزیر سومی که رژیم صهیونیستی را به مهلکه می‌برد


فحشا زیر چتر جنگ


ساختار امنیتی افغانستان و حضور افراد غیرمتخصص


آیا مصر و ترکیه به سمت جنگ پیش می‌روند؟


چهار دهه خدمت بی منت / وضعیت مهاجران افغانستان در ایران چگونه است؟


ظهور چالشهای جدید برای پاکستان در رابطه با افغانستان

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

نیروهای دولتی افغانستان از منطقه‌ استراتیژیک «طاقچه»‌ ولسوالی پشتون‌زرغون هرات عقب‌نشینی می‌کنند

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۳۳۹۰۸ نفر رسید

گزارش‌گران بدون مرز: مقام‌های حکومت افغانستان به تهدید روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها پایان دهند

علل و پیامدهای تضعیف حزب جمعیت اسلامی افغانستان

ونزوئلا یک هواپیمای آمریکایی را سرنگون کرد

آمار جهانی کرونا در ۲۴ ساعت گذشته / ابتلای بیش از ۶۱۰۰۰ آمریکایی+جدول تغییرات

عصبانیت آمریکا از گزارش سازمان ملل درباره ترور سردار سلیمانی

منبع: اختلاف‎‌ها دربارۀ رهایی ۵۹۲ زندانی طالب حل شده‎‌اند

توزیع تذکره الکترونیکی برای مهاجرین افغانستانی در ایران به زودی آغاز می‌شود

عبدالله عبدالله لیست برخی از نامزد وزرا را به اشرف غنی سپرد

اعتراض ضد دولتی در صربستان؛ شب خشونت‌بار در جاده‌های بلگراد

مجسمه ملانیا ترامپ در زادگاهش به آتش کشیده شد

طالبان دو بزرگ قومی در ولایت جوزجان را ربودند

گفتگوی نمایندۀ ویژه آلمان و ملابرادر در مورد روند صلح افغانستان

هدف عربستان از سرمایه گذاری در افغانستان، توسعه اقتصادی یا جهادی مارکتینگ؟

گلوبال تایمز: چین هر زمان بخواهد ناوهای آمریکایی را نابود می‌کند

واقعیت هولناک: وعده ترامپ برای کمرنگ شدن شیوع کرونا و تقویت اقتصاد دود شد!

افشای ابعادی تازه از فساد مالی نواز شریف

سوزان رایس: ترامپ تسلیم دشمن قسم‌خورده ما می‌شود

پرونده فساد و خیانت علیه محمد بن نایف

هشدار فرانسه به اسرائیل: اجرای طرح الحاق بدون پاسخ نمی‌ماند

هند و چین نیروهای خود را در دره گالوان یک کیلومتر عقب‌ بردند

الاخبار: سفیر آمریکا نخست وزیر لبنان را تهدید کرده است

روسیه: طالبان می تواند در ترکیب دولت وفاق ملی در افغانستان به قدرت برسد

در یک شبانه‌روز گذشته ۳۴ بیمار کووید-۱۹ در افغانستان جان باخته‌اند


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.