درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-03-07  |  2020-05-27  |  بروز شده در: 1399/03/06 - 16:08:5 FA | AR | EN
زنده به گور کردن یک کودک نوزاد در هند             ویروس کرونا در افغانستان| با ثبت ۶۵۸ مورد جدید آمار مبتلایان به ۱۱ هزار و ۸۳۱ تن افزایش یافت             هشدار وزارت صحت افغانستان: اگر کرونا را جدی نگیرید، جاده‌ها از جنازه‌ها پُر می‌شود            کرونا چگونه حال و آینده جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟۱-| وقتی یک ویروس کوچک قدرتهای بزرگ را به زانو درآورد            حزب الله: آزادسازی جنوب لبنان نقطه عطف تاریخ منطقه ماست            نوام چامسکی: ترامپ خطری برای بقای بشر است            بررسی امکان تلفیق نیروهای طالبان و اردوی ملی افغانستان            بررسی رقابت های ژئوپلتیک جنوب آسیا با تمرکز بر افغانستان            نیویورک تایمز: ونزوئلا ورود نفتکش‌های ایران را جشن گرفت            احتمال تمدید ۷ روزه آتش‌بس در افغانستان            مسافران بازمانده از سقوط هواپیمای پاکستانی جزئیات تازه‌ای از دلایل حادثه را فاش کردند            آخرین آمار جهانی کرونا/ ابتلای ۸۸ هزار نفر در جهان در ۲۴ ساعت گذشته +جدول            کشته شدن نخستین نظامی امریکا در افغانستان پس از توافق با طالبان            عربستان: تعلیق حج عمره ادامه دارد             هشدار سازمان بهداشت جهانی درباره موج دوم شیوع ویروس کرونا            


تاریخ نشر: 1392/12/27 - 09:56:1
تعداد بازدید: 1102
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوروز، نخستین روز خلقت
نوروز، نخستین روز خلقت

نویسنده: ذبیح اله حیدری

نوروز که قرن‌های دراز است بر همه جشن‌های جهان فخر میفروشد، از آن رو هست که این قرارداد مصنوعی اجتماعی و یا بک جشن تحمیلی سیاسی نیست. جشن جهان است و روز شادمانی زمین و آسمان و آفتاب و جشن شکفتن‌ها و شور زادن‌ها و سرشار از هیجان هر (آغاز).

جشن‌های دیگران غالباً انسان را از کارگاه‌ها، مزرعه‌ها، دشت و صحرا، کوچه و بازار، باغها و کشتزارها، در میان اتاق‌ها و زیر سقف‌ها و پشت درهای بسته جمع میکند: کافه‌ها، زیر زمین‌ها، سالن‌ها، خانه‌ها... در فضایی گرم از نفت، روشن از چراغ، لرزان از دود، زیبا از رنگ و آراسته از گل‌های کاغذی، مومی، بوی کندر و عطر و... اما نوروز دست مردم را میگیرد و از زیر سقف‌ها و درب‌های بسته فضاهای خفه لای دیوارهای بلند و نزدیک شهرها و خانه‌ها، به دامن آزاد و بیکرانه طبیعت میکشاند: گرم از بهار، روشن از آفتاب لرزان از هیجان آفرینش و آفریدن، زیبا از هنرمندی باد و باران، آراسته با شکوفه، جوانه، سبزه و معطر از بوی باران، بوی پونه، بوی خاک،

شاخه‌های شسته، باران خورده، پاک...

نوروز تجدید خاطره بزرگی است: خاطره خویشاوندی انسان با طبیعت. هر سال آن فرزند فراموشکار که، سرگرم کارهای مصنوعی و ساخته‌های پیچیده خود، مادر خویش را از یاد میبرد، با یادآوری وسوسه آمیز نوروز به دامن وی باز میگردد و با او، این بازگشت و تجدید دیدار را جشن میگیرد. فرزند در دامن مادر، خود را باز مییابد و مادر، در کنار فرزند و چهره اش از شادی میشکفد اشک شوق میبارد فریادهای شادی میکشد، جوان میشود، حیات دوباره میگیرد. با دیدار یوسفش بینا و بیدار میشود.

تمدن مصنوعی ما هر چه پیچیده‌تر و سنگین‌تر میگردد، نیاز به بازگشت و باز شناخت طبیعت را در انسان حیاتی‌تر میکند و بدین گونه است که نوروز بر خلاف سنت‌ها که پیر میشوند فرسوده و گاه بیهوده رو به توانایی میرود و در هر حال آینده‌ای جوان‌تر و درخشان‌تر دارد، چه نوروز را ه سومی است که جنگ دیرینه‌ای را که از روزگار لائوتسه و کنفوسیوس تا زمان روسو و ولتر درگیر است به آشتی میکشاند.

نوروز تنها فرصتی برای آسایش، تفریح و خوشگذرانی نیست: نیاز ضروری جامعه، خوراک حیاتی یک ملت نیز هست. دنیایی که بر تغییر، تحول، گسیختن، زایل شدن، در هم ریختن و از دست رفتن بنا شده است، جایی که در آن آنچه ثابت است و همواره لایتغیر و همیشه پایدار، تنها تغییر است و ناپایداری، چه چیز میتواند ملتی را، جامعه‌ای را، در برابر ارابه بیرحم زمان - که بر همه چیز میگذرد و له میکند و میرود هر پایه‌ای را میشکند و هر شیرازه‌ای را میگسلد - از زوال مصون دارد؟

هیچ ملتی یا یک نسل و دو نسل شکل نمی گیرد: ملت، مجموعه پیوسته نسل‌های متوالی بسیار است، اما زمان این تیع بیرحم، پیوند نسل‌ها را قطع میکند، میان ما و گذشتگانمان، آنها که روح جامعه ما و ملت ما را ساخته اند، دره هولناک تاریخ حفر شده است قرن‌های تهی ما را از آنان جدا ساخته اند: تنها سنت‌ها هستند که پنهان از چشم جلاد زمان، ما را از این دره هولناک گذر میدهند و با گذشتگانمان و با گذشته‌هایمان آشنا میسازند. در چهره مقدس این سنت‌هاست که ما حضور آنان را در زمان خویش، کنارخویش و در (خود خویش) احساس میکنیم حضور خود را در میان آنان میبینیم و جشن نوروز یکی از استوارترین و زیباترین سنت‌هاست.

در آن هنگام که مراسم نوروز را به پا میداریم، گویی خود را در همه نورزهایی که هر ساله در این سرزمین بر پا میکرده اند، حاضر مییابیم و در این حال صحنه‌های تاریک و روشن و صفحات سیاه و سفید تاریخ ملت کهن ما در برابر دیدگانمان ورق میخورد، رژه میرود. ایمان به اینکه نوروز را ملت ما هر ساله در این سرزمین بر پا میداشته است، این اندیشه‌های پر هیجان را در مغز مان بیدار میکند که: آری هر ساله در کنار شعله‌های مهیبی که از تخت جمشید زبانه میکشید همانجا همان وقت، مردم مصیبت زده ما نوروز را جدی‌تر و با ایمان سرخ رنگ، خیمه بر افراشته بودند و مهلب خراسان را پیاپی قتل عام میکرد، در آرامش غمگین شهرهای مجروح و در کنار آتشکده‌های سرد و خاموش نوروز را گرم و پر شور جشن میگرفتند.

نوروز همه وقت عزیز بوده است؛ در چشم مغان در چشم موبدان، در چشم مسلمانان. همه نوروز را عزیز شمرده اند و با زبان خویش از آن سخن گفته اند. حتی فیلسوفان و دانشمندان که گفته اند "نوروز روز نخستین آفرینش است و شش روز در این کار بود و ششمین روز، خلقت جهان پایان گرفت و از این روست که نخستین روز حمل را اهورمزد نام داده اند و ششمین روز را مقدس شمرده اند. چه افسانه زیبایی زیباتر از واقعیت راستی مگر هر کسی احساس نمی کند که نخستین روز بهار، گویی نخستین روز آفرینش است. اگر روزی خدا جهان را آغاز کرده است. مسلماً آن روز، این نوروز بوده است. مسلماً بهار نخستین فصل و حمل نخستین ماه و نوروز نخستین روز آفرینش است. مسلماً اولین روز بهار، سبزه‌ها روییدن آغاز کرده اند و رودها رفتن و شکوفه‌ها سر زدن و جوانه‌ها شکفتن، یعنی نوروز بیشک، روح در این فصل زاده است و عشق در این روز سر زده است و نخستین بار، آفتاب در نخستین روز طلوع کرده است و زمان با وی آغاز شده است. اسلام که همه رنگ‌های قومیت را زدود و سنت‌ها را دگرگون کرد، نوروز را جلال بیشتر داد، شیرازه بست و آن را با پشتوانه‌ای استوار از خطر زوال در دوران مسلمانی پارسیان، مصون داشت. انتخاب علی به خلافت و نیز انتخاب علی به وصایت، در غدیر خم هر دو در این هنگام بوده است.

و ما در این لحظه در آستانه آغاز آفرینش نخستین روز خلقت، نوروز را باز بر میافروزیم و درعمق وجدان خویش، به پایمردی خیال، از صحراهای سیاه و مرگ زده قرون تهی میگذریم و در همه نوروزهایی که در زیر آسمان پاک و آفتاب روشن سرزمین ما بر پا میشده است با همه زنان و مردانی که خون آنان در رگ‌هایمان میدود و روح آنان در دل‌هایمان میزند شرکت میکنیم و بدین گونه، بودن خویش، را به عنوان یک ملت در تند باد ریشه برانداز زمان‌ها و آشوب گسیختن‌ها و دگرگون شدن‌ها خلود میبخشیم و در هجوم این قرن دشمنکامی که ما را با خود بیگانه ساخته و خالی از خوی برده رام و طعمه زدوده از شخصیت این غرب غارتگر کرده است، در این میعاد گاهی که همه نسل‌های تاریخ و اساطیر ملت ما حضور دارند با آنان پیمان وفا میبندیم امانت عشق را از آنان به ودیعه میگیریم که هرگز نمیریم و دوام راستین خویش را به نام ملتی که در این صحرای عظیم بشری ریشه، در عمق فرهنگی سرشار از غنی و قداست و جلال دارد و بر پایه اصالت خویش در رهگذر تاریخ ایستاده است بر صحیفه عالم ثبت کنیم.

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/1640


*
*

*نیز بخوانید

کرونا چگونه حال و آینده جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟۱-| وقتی یک ویروس کوچک قدرتهای بزرگ را به زانو درآورد


بررسی امکان تلفیق نیروهای طالبان و اردوی ملی افغانستان


بررسی رقابت های ژئوپلتیک جنوب آسیا با تمرکز بر افغانستان


آغاز فروپاشی سیاست‌های تحریم و محاصره توسط آمریکا


آژانس اطلاع دفاعی امریکا: ایران به دنبال یک دولت باثبات و امنیت در افغانستان است


لوکس و گرانقیمت اما به دردنخور! حکایت خریداران از تسلیحات آمریکایی


آیا شایسته سالاری در ادارت افغانستان در نظر گرفته می شود؟ مردم حق دارند نگران باشند


شهادت امام علی علیه السلام


آیا در افغانستان صلحی هست؟


خشونت فرقه ای، فصل جدید خشونت در افغانستان/ امریکا مسئول مستقیم وضعیت کنونی


ویژه نامه خورشید عدالت (به مناسبت سال روز شهادت امام علی علیه السلام)


خلیلزاد به دنبال واگذار کردن افغانستان به پاکستان


چرا اروپا افغانستان را به کاهش کمک تهدید می کند؟


گاردین: کرونا برای اردوغان گران تمام می‌شود


جان بی ارزش افغانستانی ها برای امریکا


نیروی هوایی امارات برای نجات جنرال حفتر وارد مصر شد / سرنوشت غرب لیبی در گرو نبرد پایگاه هوایی الوطیه +تصاویر و نقشه


خشونت سوخت ماشین جنگی طالبان


رای‌الیوم: واکاوی تهدید آمریکا به خارج کردن سامانه پاتریوت از عربستان/ واشنگتن همپیمانان عرب خود را رها می‌کند


ریاست مصطفی الکاظمی بر منطقه‌الخضراء و چالش‌های پیش‌رو


ضرورت شفاف سازی تحولات افغانستان


بررسی منابع طبیعی در افغانستان


توافق طالبان و امریکا، بررسی دلایل بقای طالبان/ ناتوانی امریکا یا عدم تمایل به شکست طالبان


دوران ولخرجی و عقد قراردادهای میلیارد دلاری تسلیحاتی عربستان به‌سر آمده / دو تهدید اصلی فراروی آل‌سعود


پیش‌بینی لوموند از پایان تسلط جهانی آمریکا در عصر پساکرونا


پروژه آمریکایی ناامن سازی منطقه/ چه کسی به دنبال تنش است؟

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

۵ عضو خانواده یک فرمانده محلی طالبان در فاریاب کشته شد

زنده به گور کردن یک کودک نوزاد در هند

ویروس کرونا در افغانستان| با ثبت ۶۵۸ مورد جدید آمار مبتلایان به ۱۱ هزار و ۸۳۱ تن افزایش یافت

هشدار وزارت صحت افغانستان: اگر کرونا را جدی نگیرید، جاده‌ها از جنازه‌ها پُر می‌شود

کرونا چگونه حال و آینده جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟۱-| وقتی یک ویروس کوچک قدرتهای بزرگ را به زانو درآورد

حزب الله: آزادسازی جنوب لبنان نقطه عطف تاریخ منطقه ماست

نوام چامسکی: ترامپ خطری برای بقای بشر است

بررسی امکان تلفیق نیروهای طالبان و اردوی ملی افغانستان

بررسی رقابت های ژئوپلتیک جنوب آسیا با تمرکز بر افغانستان

نیویورک تایمز: ونزوئلا ورود نفتکش‌های ایران را جشن گرفت

احتمال تمدید ۷ روزه آتش‌بس در افغانستان

مسافران بازمانده از سقوط هواپیمای پاکستانی جزئیات تازه‌ای از دلایل حادثه را فاش کردند

آخرین آمار جهانی کرونا/ ابتلای ۸۸ هزار نفر در جهان در ۲۴ ساعت گذشته +جدول

کشته شدن نخستین نظامی امریکا در افغانستان پس از توافق با طالبان

عربستان: تعلیق حج عمره ادامه دارد

هشدار سازمان بهداشت جهانی درباره موج دوم شیوع ویروس کرونا

فرانسه و آلمان خواستار بازگشایی سریع مرزها در اروپا شدند

آیا عربستان سعودی مسابقه تسلیحاتی را ترک میکند، تا مخارج را کاهش دهد؟

لیونل مسی در آستانۀ رسیدن به رکورد تاریخی + عکس

حکومت افغانستان: گروه 900 نفری زندانیان طالب امروز آزاد می‌شود

تاثیرگذارترین بازیکنان و مربیان حال حاضر فوتبال جهان +عکس

آغاز فروپاشی سیاست‌های تحریم و محاصره توسط آمریکا

فرمانده ارتش پاکستان: اجازه تصاحب کشمیر را به هند نخواهیم داد

اردوغان: قدس خط قرمز مسلمانان است

خشم منتقدان از گلف بازی ترامپ در اوضاع کرونایی + ویدئو


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.