درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-03-12  |  2020-06-01  |  بروز شده در: 1399/03/12 - 13:03:2 FA | AR | EN
آمار مجموعی جمعیت افغانستان در سال ۱۳۹۹ حدود ۳۲٫۹ میلیون نفر برآورد شد            معترضان در حمایت از اعتراضات آمریکا در لندن، برلین و تورنتو به خیابان‌ها ریختند            ترامپ جنبش «آنتیفا» را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار می‌‌دهد            ۱۲۰۰ نیروی گارد ملی در واشنگتن برای مقابله با اعتراضات فراخوانده شدند            اعلام حالت فوق‌العاده در لس‌آنجلس            افزایش تنش‌ها میان هند و پاکستان با اتهام جاسوسی به دیپلمات‌ها            بازگشت ۲ نفتکش ایرانی به سمت بندرعباس پس از تحویل سوخت به ونزوئلا            فرار یک ساعته ترامپ به زیرزمین بتنی کاخ سفید            اعتراض روسیه به برخورد خشن پلیس آمریکا با خبرنگاران در جریان اعتراضات خیابانی اخیر             واشنگتن پست: تاکنون دست‌کم ۵ نفر در اعتراضات آمریکا کشته شده‌اند            طالبان 45 زندانی دیگر دولت افغانستان را آزاد کرد            ایران 11 تن تجهیزات پزشکی مبارزه با کرونا به افغانستان کمک کرد            اعلام زمان بازی‌های بارسلونا و رئال مادرید            نیویورک‌تایمز: آمریکا انبار باروت است/ فصل طولانی ناآرامی داخلی آغاز شده است             پنجمین شب ناآرامی‌ها| حکومت نظامی در ۲۵ شهر آمریکا/ یک کشته و ده‌ها بازداشتی در اعتراضات+ فیلم            


تاریخ نشر: 1392/12/24 - 09:06:3
تعداد بازدید: 1188
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

داستان حضرت صالح علیه السلام
داستان حضرت صالح علیه السلام

نویسنده: سارا

حضرت صالح علیه السلام

حضرت صالح؛ یکی از طوایف قوم ثمود و از نوادگان (سام) پسر حضرت نوح؛ است. خداوند او را به پیامبری برای هدایت قوم ثمود برگزید. این قوم میان شهر مقدس مدینه و شام سکونت داشتند و گویا اکنون هم آثار و علائم ساختمان‌های آنها در آنجا به جای مانده است و به محل سکونت ایشان (فج الناقه) گفته می‌شود.

قوم ثمود بسیار متمول و ثروتمند بوده‌اند و دارای باغ و زمین و دام‌های زیادی بوده‌اند و بسیار علاقمند به زندگی دنیا بوده‌اند و بسیار خوشگذران و عیاش بوده‌اند و از حیث مذهب بت‌پرست بوده‌اند و در نتیجه خداوند پیامبری را به نام صالح؛ که از فامیل و طایفه خودشان بود برای هدایت ایشان برانگیخت.

شتر حضرت صالح

بى مهار و بى جل، كنار صالح ایستاده بود و نوباوه اش، آنسوتر. با چشمانى زلال و زیباتر و نگاهى نجیب و آرام و معصوم و با اندامى به هنجار شتران دیگر اما بزرگتر و درشت استخوان‌تر و با پشم و كركى به نرمى پرنیان كه جز زیر شكم و خطوط پیشین گردن، سراسر بدنش را پوشانده بود.

و با رنگى شگرف: آمیخته اى از شنگرف و زیتون و كهربا همراه با سایه واره اى از رشته‌هایى روشن كه چون كلاف نور، از تیره پشت به زیر شكم كشیده شده بود و در طیفى ملایم، هر چه از كوهانه به شكم نزدیكتر مى شد، بیشتر رنگ مى باخت. شتر بود اما با چشمان آهو و خرامیدن گوزن و نجابت اسب و معصومیت بره‌ها.

تمام قوم ثمود - كه از 9 قبیله تشكیل یافته بودند - خرد و بزرگ، دور صالح و شتر او، حلقه زده بودند و به شتر و نوباوه اش مى نگریستند و به سخنان صالح گوش مى دادند:

- اى مردم، انیك این ناقه اعجاز من است و بدان، حجت خود را بر شما تمام كرده ام، بدانید كه این شتر، به امر خداوند، در میان شماست. از شیر آن، همه شما مى توانید خورد. او، در چریدن در مراتع شما آزاد است. نیز بدانید كه این شتر، یك روز در میان، از این آبشخور كه در كنار آن ایستاده ایم خواهد خورد و نوبت خود را پاس خواهد داشت. كسى متعرض چریدن و آب نوشیدن او نشود كه خداوند ناخشنود خواهد شد. بارى این ناقه، آیتى براى شماست، ابتلاى شماست، آزمون شماست. زیرا كه پیامبرى مرا انكار كردید و از من معجره خواستید. اینك این معجزه و این حجت. مبادا گزندى به شتر برسد، كه اگر چنین كنید، دچار عذاب خداوند خواهید شد.

در همان جا كه قبیله عاد (قوم هود) روزگارى مسكن داشتند و بر اثر كفر و سركشى و عناد به خاك هلاك افتاده بودند، ثمودیان (قوم صالح) جاى گرفتند. اینان نیز به راه پیشینیان رفتند: كاخها ساختند، باغها آراستند، كشتها افزودند، آبها جارى و دامها تربیت كردند. سرزمینشان به بار و بر نشست و زندگانیشان به ناز و نعمت گذشت. با این همه، درست مانند پیشینیان، بت پرستى را پیشه خود ساختند و به جاى تفكر و تامل درباره آفریدگار یگانه جهان و پرستش و نیایش او، راهپویان ره شرك شدند!

براى ثمودیان نیز، خداوند صالح را به رسالت فرستاد. او هم مانند هود از بزرگان قوم خویش بود و از خردمندان و دانایان به شمار مى رفت. صالح چنان كه بایسته است، ابلاغ رسالت را آغاز كرد: گاه به لطف و نرمى، گاه با محاجه و استدلال، گاه با بیم دادن از عذاب خداوند و گاه با ترغیب به پاداش او.

صالح چندان در دعوت خویش كوشید كه سرانجام عده اى از دانایان و بى غرضان به او روى آوردند و رسالت او استنكاف ورزیدند و بر عقاید پیشین خود پاى فشردند. اما در همان حال كه بر عصیان و مجادله خود مى افزودند، مى دیدند كه پیروان صالح روز به روز بیشتر مى شوند و شمار كسانى كه او را مرشد و رهبر خویش تلقى مى كنند پیوسته افزون مى گردد. از این رو، از یك طرف دیگر از ترس زوال قدرت و جاه و جبروت خود و از طرف دیگر براى اثبات ناتوانى صالح و بى اعتبار ساختن او، خواستار معجزه اى شده بودند. معجزه صالح، شتر او بود.

مدتى گذشت و رفتار شتر به همان گونه بود كه صالح گفته بود. یك روز به آبشخور مى رفت و روز دیگر نه. معجزه ثابت شده بود و صدق مدعاى صالح مسلم. هم بر توجه قوم افزوده شده بود و هم بر حیرت و وحشت مستكبران نافرمان. از این رو، انجمنها بر پا شد و چاره‌ها اندیشیده شد. از میان آن جباران، یكى مى گفت:

- كار بدتر شد؛ بردگان گروه گروه به او مى پیوندند.

دیگرى مى گفت:

- رفتار این شتر واقعا عجیب است. تنها در روزى كه نوبت اوست به آبشخور مى رود!

سومى مى گفت:

- ولى در عین حال، آزادانه در مراتع ما مى چرد و كسى نمى تواند او را از چریدن باز دارد. علفى براى شتران و گاوان و گوسفندان ما باقى نخواهد گذاشت.

سران قوم، به اتفاق، همه راى به نابودى شتر دادند. اما هیچ كس جرات این كار را نداشت. همه از عذاب سختى كه صالح بیم داده بود، مى هراسیدند. و روزگارى چند نیز بر این منوال گذشت.

در آخرین نشست، سران قوم ثمود كه هنوز به بتهاى خود دل بسته بودند و به پندهاى صالح ارج نمى نهادند، به این نتیجه رسیدند كه تا شتر صالح، بنیاد آیین قومى آنان را فرو نریخته است، چاره اى اساسى بیندیشند.

یكى از آنان گفت: ما هر یك، دختران بسیار زیبایى داریم كه خواستگاران زیادى دارند. از میان این جوانان كه دلبسته جمال و جلال آنها هستند، مى توانیم شجاع ترینها را انتخاب كنیم و شرط پیوند را كشتن شتر قرار دهیم.

این طرح، پس از مشورت و تبادل نظر سران قوم، به اتفاق آرا پذیرفته شد و شرط ازدواج با دختران، كشتن شتر قرار گرفت.

كوتاه زمانى بعد، هشت نه جوان قوى و جنگاور، هماهنگ و یكراى، آماده شده بودند تا شتر را از میان بردارند و به عوض، هر یك با دختر دلخواه خود ازدواج كند.

آن روز هم شتر، در مرغزار دامنه كوهسار به چرا مشغول بود و نوباوه اش در كنارش.

جوانان، در دو دسته، از پس پشت و پیش روى، به سوى شتر روانه شدند.

یكى از آنان كه از پیش روى مى رفت، تیرى در كمان نهاد و به گردن شتر زد.

شتر در حالیكه خون از گردن بلندش بیرون مى ریخت، به سوى تیرانداز دوید اما پیش از آنكه به او برسد، یكى از آنان كه از پس پشت حمله مى كرد، با یكضربه، زردپى هر دو پاى او را برید.

شتر، معصومانه، ناله اى بلند سر داد و در میان علفهاى انبوه مرغزار در خون خود غلتید.

نوباوه او، از ترس سر به بیابان نهاد، چندتن به دنبال او دویدند و بقیه خود را به شتر رساندند.

پس آنگاه، همان كس كه ضربه شمشیر را نواخته بود، با نیزه به قلب شتر زد و حیوان جان تسلیم كرد.

آن چندتن نیز كه به دنبال نوباوه شتر رفته بودند، نفس زنان بازگشتند و گفتند رد او را گم كرده اند.

صالح، برافروخته و غمگین، به پهناى صورت مى گریست و كس ‍ نمى دانست بر ستمى كه بر شتر رفته بود، مى گریست یا بر سرنوشت امت خویش كه اینك عذاب خداوند را انتظار مى بردند.

عصیان و خیره سرى قوم چنان بود كه حتى پس از پى كردن شتر، صالح را به تعجیل در نزول عذابى كه وعده داده بود، فرا مى خواندند.

صالح، در میان انبوه مردم كه بر سر شتر پى كرده و كشته او را جمع آمده بودند، به ثمودیان گفت:

- شما تنها سه روز فرصت دارید. به خانه‌هاى خود درآیید و منتظر عذاب خداوند باشید. این سه روز، خود فرصتى است تا در گذشته و كار خود بیندیشید و به خدا روى بیاورید و توبه كنید. هر كه ایمان نیاورد، در امان نخواهد بود.

اما جز عده اى كه از پیش به او ایمان آورده بودند، كسى به سخنان او توجه نكرد و به ریشخند، خنده به لب آوردند و تمسخر كنان، هر یك چیزى به او گفت:

آن پیامبر خدا گفت: من حجت خود بر شما تمام كردم و شما خود دانید!

 

سه روز بعد، از آتش صاعقه قهر الهى، دیارى از آن گروه، جز صالح و كسانى كه از پیش به وى ایمان آورده بودند؛ باقى نماند.

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/1600


*
*

*نیز بخوانید

زنده به گور کردن یک کودک نوزاد در هند


ایتالیایی خوش‌شانس با ۱۰۰ یورو برنده تابلوی یک میلیون یورویی پیکاسو شد


نخست‌وزیر نیوزیلند را بخاطر قوانین جدید، به داخل کافه راه ندادند


بازیکن ترکیه‌ای پسرش را به‌خاطر کرونا کُشت!


کودک ۵ ساله‌ای که می‌خواست با ۳ دالر لامبورگینی بخرد در بزرگراه متوقف شد


جزیره‌ای که از «کرونا» در امان ماند


مرگ یک زوج آمریکایی با فاصله 6 دقیقه پس از ابتلا به کرونا


نوشیدن ادرار گاو برای مبارزه با ویروس کرونا در هند


کلاه‌برداران اسرائيلی-فرانسوی با جعل چهره لودریان ۵۰ میلیون یورو به جیب زدند


افشای دلیل فرار همسر حاکم دبی


دروازه جهنم دانشمند امریکایی را به لرزه آورد+ فیلم


کودک دو ساله مادراش را از مرگ نجات داد


عشق به فوتبال؛ مردی نامش به «تاتنهام» عوض کرد


جزیره جادویی در دریای چین به‌دنبال غلبه بر ویروس کرونا


جوان ایرانی که حاضر به ترک «ووهان» نشد مصروف چه کاری است؟+ تصاویر


اسکار۲۰۲۰؛ کارگردان سوری با شعری عربی منقش روی لباسش توجه‌ها را جلب کرد


ویروس کرونا یک زن چینی را از تجاوز جنسی نجات داد


دانشمندان از امن‌ترین مکان‌ ها در شهرهای بزرگ نام بردند


تجاوز جنسی بالای کودک 5 ساله در منطقه‌ی مربوط به سفارت امریکا در هند


مرض نایاب که دخترک هندی را به سنگ تبدیل می کند


تجاوز جنسی کشیش پدوفیلیا در مراسم خاکسپاری


بوی بد بدن / دلیل اخراج یک خانواده یهودی ازهواپیما در آمریکا


بانوی روسی، برنده مسابقه زیباترین زن متاهل 2020 جهان شد


زن هندی در مراسم جنازه اش زنده شد


زیباترین و جوانترین صدرا عظم جهان انتخاب شد

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

ششمین شب اعتراض‌ها در آمریکا؛ استقرار گارد ملی در ۱۵ ایالت و منع تردد در ۴۰ شهر

آمار مجموعی جمعیت افغانستان در سال ۱۳۹۹ حدود ۳۲٫۹ میلیون نفر برآورد شد

معترضان در حمایت از اعتراضات آمریکا در لندن، برلین و تورنتو به خیابان‌ها ریختند

ترامپ جنبش «آنتیفا» را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار می‌‌دهد

۱۲۰۰ نیروی گارد ملی در واشنگتن برای مقابله با اعتراضات فراخوانده شدند

اعلام حالت فوق‌العاده در لس‌آنجلس

افزایش تنش‌ها میان هند و پاکستان با اتهام جاسوسی به دیپلمات‌ها

بازگشت ۲ نفتکش ایرانی به سمت بندرعباس پس از تحویل سوخت به ونزوئلا

فرار یک ساعته ترامپ به زیرزمین بتنی کاخ سفید

اعتراض روسیه به برخورد خشن پلیس آمریکا با خبرنگاران در جریان اعتراضات خیابانی اخیر

واشنگتن پست: تاکنون دست‌کم ۵ نفر در اعتراضات آمریکا کشته شده‌اند

طالبان 45 زندانی دیگر دولت افغانستان را آزاد کرد

ایران 11 تن تجهیزات پزشکی مبارزه با کرونا به افغانستان کمک کرد

اعلام زمان بازی‌های بارسلونا و رئال مادرید

نیویورک‌تایمز: آمریکا انبار باروت است/ فصل طولانی ناآرامی داخلی آغاز شده است

پنجمین شب ناآرامی‌ها| حکومت نظامی در ۲۵ شهر آمریکا/ یک کشته و ده‌ها بازداشتی در اعتراضات+ فیلم

اعتراض شماری از باشندگان کابل بخاطر بسته‌شدن کلینیک سبحان

دزدی 555 هزار پوندی از خانه ستاره مسلمان منچسترسیتی

سرباز اسیرشده نزد طالبان از گرسنه‌گی مُرد

طالبان: رهبران ما به کرونا مبتلا نشده‌اند

شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان از مرز ۱۵هزار تن گذشت

نخستین سفر فضایی با سفینه خصوصی؛ فضاپیمای«دراگن» با دو سرنشین به فضا پرتاب شد

انتشار ویدیویی از ورود گارد ملی امریکا برای سرکوب معترضان مینیاپولیس

استفاده از گاز اشک آور علیه خبرنگاران در مینیاپولیس+ فیلم

مبتلا شدن اعضای ارشد طالبان به کرونا، رهبری این گروه را دچار آشفته‌گی کرده است


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.