درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1398-12-04  |  2020-02-23  |  بروز شده در: 1398/12/03 - 20:47:4 FA | AR | EN
کلید خوردن محصول مشترک سینمای ایران و افغانستان            نتایج رسمی برخی حوزه‌های انتخابیه انتخابات مجلس ایران اعلام شد             دیدار پامپئو با سلطان هیثم بن طارق؛ دعوت ترامپ از پادشاه عمان برای سفر به آمریکا             ذوق زدگی اسرائیل از دیدار ملک سلمان با خاخام یهودی در کاخش برای اولین بار             پس از ابتلا به "کووید-۱۹" چه اتفاقی در بدن می‌افتد؟            توقف خدمات کنسولی سفارت افغانستان در تهران به خاطر ویروس کرونا             جدیدترین آمار مبتلایان و فوتی‌های کروناویروس در جهان            افزایش تعداد «ضربه مغزی‌های» آمریکا در حمله موشکی ایران به عین‌الاسد            قیام سوم حوت؛ اشغال منتفی است            عبدالله عبدالله: قیام سوم حوت را می‌توان اولین جرقهٔ مبارزه و جهاد مردم افغانستان بود             والیان جدید سرپل و بغلان از سوی عبدالله عبدالله معرفی شدند / والی پنجشیر ابقاء شد            سازمان ملل گزارش سال ۲۰۱۹ در باره تلفات ملکی در افغانستان را منتشر کرد            حذف «مرد و زن» از ابزار هوش مصنوعی گوگل برای پرهیز از برچسب زنی جنسیتی            اردوغان به آلمان و فرانسه: اقدامات مشخص برای جلوگیری از فاجعه در ادلب انجام دهید            تماس تلیفونی اردوغان با پوتین            

تاریخ نشر: 1393/1/9 - 09:50:54
تعداد بازدید: 1731
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

عجایب شگفت انگیز از بدن انسان که تا کنون نشنیده اید
عجایب شگفت انگیز از بدن انسان که تا کنون نشنیده اید

برخی از مطالعات نشان میدهند، سیستم کاهنده درد مغز بعد از اینکه به بیمار گفته میشود که به او ضد درد داده شده، فعال میشود و نشان میدهد که این مغز ماست که در برابر داروی بیاثر فریب میخورد...

اطلاعات ما درباره این مجموعه پوست و استخوان که بدن مینامیم، کاستی‌های حیرت آوری دارد که در صورت داشتن اطلاعات کافی به مراقبت از آن خواهیم پرداخت.

آپاندیس

 برای بیشتر مردم، آپاندیس فقط وقتی متورم میشود و لازم است تا برداشته شود، معنی پیدا میکند. قبلا گمان میشدکه اجداد ما برای هضم مواد گیاهی به آن نیاز دشتند ولی هدف اصلی این شاخه باریک و 11 سانتیمتری روده بزرگ هنوز به صورت یک راز باقی مانده است.

نظریه اصلی که در سال 2007 گزارش شد، این است که آپاندیس ساخته شده تا مکان امنی برای باکتری‌های مفید باشد. آنها میتوانند در آنجا باقی بمانند و بعد از اینکه روده‌ها از مواد کثیف پاکسازی شدند، دوباره جمعیت خود را بازسازی کنند. در کشورهای توسعه یافته آپاندیسیت نسبتا فراوان و شایع است.

در قسمت‌هایی از آفریقا که رعایت اصول بهداشتی مدرن وجود ندارد میزان "آپاندیسیت" از ایالات متحده بسیار کمتر است. محققان معتقدند که در این مناطق آپاندیس هنوز نقش مهمی برعهده دارد و در واقع برای میکروب‌های سودمند، کشتی نوح به حساب میآید. فقط انسان‌ها نیستند که آپاندیس دارند. آپاندیس در پستاندران دیگر از جمله جوندگان و موش‌های دماغ دراز درختی نیز وجود دارد.

گول زننده ترین داروها

طبق نظرسنجی اخیر در انگلستان از پزشکان عمومی معلوم شد، 97 درصد آنها برای بیماران داروهای بیاثر تجویز کرده اند.اینها داروهایی هستند که هیچ گونه تاثیر مستقیم پزشکی ندارند ولی میتوانند شرایط بیماری کسی را بهبود بخشند. برخی از مطالعات نشان میدهند، سیستم کاهنده درد مغز بعد از اینکه به بیمار گفته میشود که به او ضد درد داده شده، فعال میشود و نشان میدهد که این مغز ماست که در برابر داروی بیاثر فریب میخورد ولی مطالعات درباره افسردگی نشان داده ناحیه‌ای در مغز که داروی بیاثر آنرا فعال میکند با ناحیه‌ای که داروی اصلی آن را فعال میکند، متفاوت است.

بنابراین خیلی مانده است تا بفهمیم داروهای بیاثر چگونه اثر جادویی خود را میگذارند. یک نظریه این است که داروهای بیاثر به عنوان تحریک کننده ذهنی سیستم ایمنی عمل میکنند که به خاطر مصرف زیاد انرژی معمولا در برابر مشکلات کوچک آرام میماند. مطالعه‌ای که روی همسترهای سیبریایی انجام شد، نشان داد زمانی که نور قفس‌های آنهامانند تابستان تنظیم شده بود با عفونت‌های سطح پایین بهتر مبارزه میکردند تا وقتی که نور قفس آنها مانند زمستان تنظیم شده بود. رنگ‌ها بر کارآمدی داروهای بیاثر موثرند. سرخ بهترین تحریک کننده است و زرد برای داروهای ضد افسردگی بهترین است.

خواب مغز را پاک میکند

ما یک سوم از عمرمان را در خواب میگذرانیم ولی هنوز دانشمندان کشف نکردند که چرا ما میخوابیم. زمانی باور بر این بود که اینگونه میزان انرژی قابل ملاحظه‌ای را حفظ میکنیم ولی طی هشت ساعت خواب فقط 45 کالری حفظ میشود. به نظر میرسد که مغز به واسطه ارتباط خواب REM با تثبیت حافظه بیشترین فایده را میبرد. کمبود خواب به عملیات ذهنی آسیب میزند و میتواند باعث توهم و حتی مرگ شود. در اکتبر 2013 گروهی از دانشمندان فهمیدند هنگامی که موش میخوابد، مایع مغزی نخاعی سریع‌تر از قبل مغزش را شست و شو میدهد و سموم را پاک میکند. این نشان میدهد که خواب مغز ما را پاک میکند.

خمیازه فقط احساس کرختی نیست

احتمالا در گذشته این سوال پاسخ کاملات بیطرفانه‌ای داشته است. قبلا پذیرفته شده بود که ما خمیازه میکشیم تا اکسیژن بیشتری را وارد ریه‌ها کنیم زیرا هنگام خستگی آهسته‌تر نفس میکشیم ولی در آزمایشی که در دانشگاه بالتیمور در ایالات متحده انجام شد، سطوح اکسیژن را تغییر دادند و هیچ تغییری هنگام خمیازه پیدا نکردند. حالا بعضی از دانشمندان فکر میکنند که ما خمیازه میکشیم تا مغزمان را خنک کنیم. گروهی از محققان کشف کردند که خنک کردن پیشانی افراد، خمیازه کشیدن آنها را متوقف میکند و ما این کار را بیشتر در زمستان که هوا سرد است انجام میدهیم.

همراه با افزایش جریان خون به مغز این خنک کردن میتواند به حفظ هشیاری کمک کند. پس ما خمیازه میکشیم تا خودمان را بیدار کنیم. شاید این توجیه کند که چرا سربازان چترباز قبل از پرش خمیازه میکشند و چرا واگیردار است. این ممکن است به حیوانات کمک کند تا با یکدیگر هشیار و گوش به زنگ بمانند. برانگیزش خمیازه حتی بین گونه‌ها هم دیده شده است. انسان‌ها میتوانند خمیازه را در سگ‌ها و شمپانزه‌ها تحریک کنند.

دست راست به دنیا آمده ایم

حدود 90 درصد مردم راست دستند و هیچ کس دلیل آن را نمی داند. جنبه‌های فرهنگی در این رابطه وجود دارد. 9 تا از هر 10 جنین ترجیح میدهند که شست دست راست خودر ا بمکند. نظریه اصلی این است که دست غالب با زبان ارتباط دارد که به طور اعظم در نیمکره چپ مغز پردازش میشود. یعنی ناحیه‌ای که سمت راست بدن را نیز تحت کنترل خود دارد. این ممکن است به این خاطر باشد که زبان از حرکات تکامل یافته است یا اینکه قرار دادن دو قسمت پیچیده مغز در کنار هم کارآمدتر است ولی چرا اولین بار زبان در طرف چپ ایجاد شد؟

این میتوانسته فقط یک "جهش ژنتیکی" اتفاقی در هزاران سال گذشته باشد. در سپتامبر 2013 دانشمندان در تناقض با مطالعه‌ای دیگر که 4 هزار دوگانگی را بررسی کرده و هیچ عنصر ژنتیکی قدرتمندی را پیدا نکردند، ارتباط محتملی بین ژن PCSK6 و دست غالب کشف کردند.

محققان در دانشگاه کانزاس نشانه‌هایی را روی دندان‌ها پیدا کردند که نشان میدهد انسان‌های باستان هم بیشتر دست راست بودند ولی به رغم طبیعت غالب این مسئله، در حال حاضر دانشمندان با وجود تلاش‌های متعدد هنوز کاری از پیش نبرده اند.

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/1543


*
*

*نیز بخوانید

پس از ابتلا به "کووید-۱۹" چه اتفاقی در بدن می‌افتد؟


جدیدترین آمار مبتلایان و فوتی‌های کروناویروس در جهان


چگونه به شیوه‌ای صحیح لاغر کنیم؟


نتایج یک پژوهش: با خوردن صبحانه مفصل دو برابر بیشتر کالری بسوزانید


کرونا ویروس جدید چگونه منتقل می‌شود؟


هشدارِ زیاده‌روی در مصرف یک ویتامین


سازمان بهداشت جهانی: واکسن ویروس کرونا ظرف ۱۸ ماه تولید می‌شود


نکات مهم برای رفع بوی بد دهان


علل و علائم "نارسایی قلبی" را بشناسید


شمار قربانیان کرونا در چین به دست‌کم ۵۶۳ نفر رسید؛ ۲ داروی تازه معرفی شد


اولين واکسن "کروناويروس" براي آزمايش در چين آماده شد


چرا ویروس کرونا کودکان زیر ۱۰ سال را مبتلا نمی‌کند؟


نمایندۀ سازمان جهانی بهداشت: تدابیر وزارت صحت برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بسنده نیست


فیروز: در صورت انتشار کرونا در افغانستان، 3 هزار تن طی 6 ماه به آن مبتلا خواهند شد


انتقادها از چگونگی کنترل ویروس «کرونا» در فرودگاه کابل


افتتاح اولین مرکز تشخیص «DNA» در افغانستان


چین پزشکان با تجربه ارتش را به ووهان اعزام کرد + دستورالعمل مراقبت، تشخیص و درمان بیماری چینی


ویروس کرونا در همسایگی افغانستان؛ وزارت صحت خواستار کمک بین‌المللی شد‌


شیوع ویروس مرموز در چین؛ انتقال انسان به انسان تایید شد


چند روش برای کنترل استرس روزمره


۱۳۰ واقعه جدید ابتلا به ویروس مرگبار در چین


۷ توصیه برای حفظ و ارتقای سلامت روان


تقویت بدن در فصل زمستان


۵ فوبیای جدیدِ بشر


هرات با همکاری ایران به قطب علمی و پزشکی افغانستان تبدیل می‌شود

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

رهبران سیاسی افغانستان خواستار تشکیل حکومت «فراگیر» شدند

کلید خوردن محصول مشترک سینمای ایران و افغانستان

نتایج رسمی برخی حوزه‌های انتخابیه انتخابات مجلس ایران اعلام شد

دیدار پامپئو با سلطان هیثم بن طارق؛ دعوت ترامپ از پادشاه عمان برای سفر به آمریکا

ذوق زدگی اسرائیل از دیدار ملک سلمان با خاخام یهودی در کاخش برای اولین بار

پس از ابتلا به "کووید-۱۹" چه اتفاقی در بدن می‌افتد؟

توقف خدمات کنسولی سفارت افغانستان در تهران به خاطر ویروس کرونا

جدیدترین آمار مبتلایان و فوتی‌های کروناویروس در جهان

افزایش تعداد «ضربه مغزی‌های» آمریکا در حمله موشکی ایران به عین‌الاسد

قیام سوم حوت؛ اشغال منتفی است

عبدالله عبدالله: قیام سوم حوت را می‌توان اولین جرقهٔ مبارزه و جهاد مردم افغانستان بود

والیان جدید سرپل و بغلان از سوی عبدالله عبدالله معرفی شدند / والی پنجشیر ابقاء شد

سازمان ملل گزارش سال ۲۰۱۹ در باره تلفات ملکی در افغانستان را منتشر کرد

حذف «مرد و زن» از ابزار هوش مصنوعی گوگل برای پرهیز از برچسب زنی جنسیتی

اردوغان به آلمان و فرانسه: اقدامات مشخص برای جلوگیری از فاجعه در ادلب انجام دهید

تماس تلیفونی اردوغان با پوتین

قرار گرفتن ایران در لیست سیاه کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF)

چگونه به شیوه‌ای صحیح لاغر کنیم؟

لبنان از مشاهده یک فرد مبتلا به ویروس کرونا در هواپیمایی از مبدا ایران خبر داد

شوخی بی‌موقع و جنجالی بوفون با کرونا

پامپئو: آمریکا در کنار عربستان و مقابل ایران است

نگرانی سازمان ملل از به راه افتادن "حمام خون" در ادلب سوریه

گفت‌وگوی تلفنی پوتین با ماکرون و مرکل درباره سوریه

اردوغان: حملات ادلب، روسیه و ترکیه را در آستانه درگیری قرار داده است

گروه لیما: زمان برای متوقف کردن بحران بشری در ونزوئلا رو به اتمام است


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.