درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-09-10  |  2020-11-30  |  بروز شده در: 1399/09/10 - 11:04:3 FA | AR | EN
آنسوی ماجرای ترور مغز متفکر صنعت دفاعی هسته‌ای ایران             افغانستان ترور دانشمند هسته‌ای ایران را محکوم کرد             یک فرمانده ارتش افغانستان در بادغیس کشته شد/ تیراندازی بر موتر نیروهای ارتش در هرات             عبدالطیف پدرام: ردپای رژیم صهیونیستی در ترور دانشمند هسته‌ای ایران کاملا مشهود است            انفجار در زابل؛ رییس شورای ولایتی و ۱۱ تن دیگر زخمی شدند             حمله انفجاری در غزنی؛ تا اکنون ۴۲ نظامی کشته و زخمی شده‌اند             پیام رهبر ایران در پی شهادت فخری‌زاده: پیگیری مجازات قطعی عاملان و آمران این جنایت در دستورکار قرار گیرد            واکنش‌های جهانی به ترور دانشمند هسته‌ای ایران            فوزیه کوفی: بدون حفظ دست‌آوردهای حقوق زنان، صلح به‌ناکامی می‌انجامد            روحانی:دترور شهید فخری‌زاده ناشی از شکست‌های پی در پی دشمنان ملت ایران بوده است            حزب‌الله: ایران دست جنایتکاران را قطع می‌کند/ با قدرت کنار ایران هستیم             خروج نیروهای امریکایی از ۱۰ پایگاه نظامی در افغانستان             فرمانده سپاه پاسداران ایران: انتقام از عاملان ترور شهید فخری‌زاده در دستور کار قرار گرفت             مشاور رهبر ایران: قاتلان شهید فخری‌زاده را پشیمان خواهیم کرد             شهید محسن فخری زاده چه کسی بود؟            


تاریخ نشر: 1393/1/9 - 09:50:54
تعداد بازدید: 1788
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

عجایب شگفت انگیز از بدن انسان که تا کنون نشنیده اید
عجایب شگفت انگیز از بدن انسان که تا کنون نشنیده اید

برخی از مطالعات نشان میدهند، سیستم کاهنده درد مغز بعد از اینکه به بیمار گفته میشود که به او ضد درد داده شده، فعال میشود و نشان میدهد که این مغز ماست که در برابر داروی بیاثر فریب میخورد...

اطلاعات ما درباره این مجموعه پوست و استخوان که بدن مینامیم، کاستی‌های حیرت آوری دارد که در صورت داشتن اطلاعات کافی به مراقبت از آن خواهیم پرداخت.

آپاندیس

 برای بیشتر مردم، آپاندیس فقط وقتی متورم میشود و لازم است تا برداشته شود، معنی پیدا میکند. قبلا گمان میشدکه اجداد ما برای هضم مواد گیاهی به آن نیاز دشتند ولی هدف اصلی این شاخه باریک و 11 سانتیمتری روده بزرگ هنوز به صورت یک راز باقی مانده است.

نظریه اصلی که در سال 2007 گزارش شد، این است که آپاندیس ساخته شده تا مکان امنی برای باکتری‌های مفید باشد. آنها میتوانند در آنجا باقی بمانند و بعد از اینکه روده‌ها از مواد کثیف پاکسازی شدند، دوباره جمعیت خود را بازسازی کنند. در کشورهای توسعه یافته آپاندیسیت نسبتا فراوان و شایع است.

در قسمت‌هایی از آفریقا که رعایت اصول بهداشتی مدرن وجود ندارد میزان "آپاندیسیت" از ایالات متحده بسیار کمتر است. محققان معتقدند که در این مناطق آپاندیس هنوز نقش مهمی برعهده دارد و در واقع برای میکروب‌های سودمند، کشتی نوح به حساب میآید. فقط انسان‌ها نیستند که آپاندیس دارند. آپاندیس در پستاندران دیگر از جمله جوندگان و موش‌های دماغ دراز درختی نیز وجود دارد.

گول زننده ترین داروها

طبق نظرسنجی اخیر در انگلستان از پزشکان عمومی معلوم شد، 97 درصد آنها برای بیماران داروهای بیاثر تجویز کرده اند.اینها داروهایی هستند که هیچ گونه تاثیر مستقیم پزشکی ندارند ولی میتوانند شرایط بیماری کسی را بهبود بخشند. برخی از مطالعات نشان میدهند، سیستم کاهنده درد مغز بعد از اینکه به بیمار گفته میشود که به او ضد درد داده شده، فعال میشود و نشان میدهد که این مغز ماست که در برابر داروی بیاثر فریب میخورد ولی مطالعات درباره افسردگی نشان داده ناحیه‌ای در مغز که داروی بیاثر آنرا فعال میکند با ناحیه‌ای که داروی اصلی آن را فعال میکند، متفاوت است.

بنابراین خیلی مانده است تا بفهمیم داروهای بیاثر چگونه اثر جادویی خود را میگذارند. یک نظریه این است که داروهای بیاثر به عنوان تحریک کننده ذهنی سیستم ایمنی عمل میکنند که به خاطر مصرف زیاد انرژی معمولا در برابر مشکلات کوچک آرام میماند. مطالعه‌ای که روی همسترهای سیبریایی انجام شد، نشان داد زمانی که نور قفس‌های آنهامانند تابستان تنظیم شده بود با عفونت‌های سطح پایین بهتر مبارزه میکردند تا وقتی که نور قفس آنها مانند زمستان تنظیم شده بود. رنگ‌ها بر کارآمدی داروهای بیاثر موثرند. سرخ بهترین تحریک کننده است و زرد برای داروهای ضد افسردگی بهترین است.

خواب مغز را پاک میکند

ما یک سوم از عمرمان را در خواب میگذرانیم ولی هنوز دانشمندان کشف نکردند که چرا ما میخوابیم. زمانی باور بر این بود که اینگونه میزان انرژی قابل ملاحظه‌ای را حفظ میکنیم ولی طی هشت ساعت خواب فقط 45 کالری حفظ میشود. به نظر میرسد که مغز به واسطه ارتباط خواب REM با تثبیت حافظه بیشترین فایده را میبرد. کمبود خواب به عملیات ذهنی آسیب میزند و میتواند باعث توهم و حتی مرگ شود. در اکتبر 2013 گروهی از دانشمندان فهمیدند هنگامی که موش میخوابد، مایع مغزی نخاعی سریع‌تر از قبل مغزش را شست و شو میدهد و سموم را پاک میکند. این نشان میدهد که خواب مغز ما را پاک میکند.

خمیازه فقط احساس کرختی نیست

احتمالا در گذشته این سوال پاسخ کاملات بیطرفانه‌ای داشته است. قبلا پذیرفته شده بود که ما خمیازه میکشیم تا اکسیژن بیشتری را وارد ریه‌ها کنیم زیرا هنگام خستگی آهسته‌تر نفس میکشیم ولی در آزمایشی که در دانشگاه بالتیمور در ایالات متحده انجام شد، سطوح اکسیژن را تغییر دادند و هیچ تغییری هنگام خمیازه پیدا نکردند. حالا بعضی از دانشمندان فکر میکنند که ما خمیازه میکشیم تا مغزمان را خنک کنیم. گروهی از محققان کشف کردند که خنک کردن پیشانی افراد، خمیازه کشیدن آنها را متوقف میکند و ما این کار را بیشتر در زمستان که هوا سرد است انجام میدهیم.

همراه با افزایش جریان خون به مغز این خنک کردن میتواند به حفظ هشیاری کمک کند. پس ما خمیازه میکشیم تا خودمان را بیدار کنیم. شاید این توجیه کند که چرا سربازان چترباز قبل از پرش خمیازه میکشند و چرا واگیردار است. این ممکن است به حیوانات کمک کند تا با یکدیگر هشیار و گوش به زنگ بمانند. برانگیزش خمیازه حتی بین گونه‌ها هم دیده شده است. انسان‌ها میتوانند خمیازه را در سگ‌ها و شمپانزه‌ها تحریک کنند.

دست راست به دنیا آمده ایم

حدود 90 درصد مردم راست دستند و هیچ کس دلیل آن را نمی داند. جنبه‌های فرهنگی در این رابطه وجود دارد. 9 تا از هر 10 جنین ترجیح میدهند که شست دست راست خودر ا بمکند. نظریه اصلی این است که دست غالب با زبان ارتباط دارد که به طور اعظم در نیمکره چپ مغز پردازش میشود. یعنی ناحیه‌ای که سمت راست بدن را نیز تحت کنترل خود دارد. این ممکن است به این خاطر باشد که زبان از حرکات تکامل یافته است یا اینکه قرار دادن دو قسمت پیچیده مغز در کنار هم کارآمدتر است ولی چرا اولین بار زبان در طرف چپ ایجاد شد؟

این میتوانسته فقط یک "جهش ژنتیکی" اتفاقی در هزاران سال گذشته باشد. در سپتامبر 2013 دانشمندان در تناقض با مطالعه‌ای دیگر که 4 هزار دوگانگی را بررسی کرده و هیچ عنصر ژنتیکی قدرتمندی را پیدا نکردند، ارتباط محتملی بین ژن PCSK6 و دست غالب کشف کردند.

محققان در دانشگاه کانزاس نشانه‌هایی را روی دندان‌ها پیدا کردند که نشان میدهد انسان‌های باستان هم بیشتر دست راست بودند ولی به رغم طبیعت غالب این مسئله، در حال حاضر دانشمندان با وجود تلاش‌های متعدد هنوز کاری از پیش نبرده اند.

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/1543


*
*

*نیز بخوانید

یاد فراموشی موقت مشکل اساسی بهبودیافتگان کووید-19


۵ نشانه هشداردهنده که خون بدن شما اکسیژن کافی ندارد


در زمان وجود علایم گوارشی کرونا چه مصرف کنیم؟


خوراکی‌هایی که نباید با معده خالی بخوریم


علائم غیرمعمول‌ترِ کووید-۱۹


مقام رسمی چین: واکسن کرونا تا دو ماه دیگر در اختیار مردم قرار می‌گیرد


علت دردهای متعدد افراد مبتلا به آرتروز زانو چیست؟


این محصولات نباید خام خورده شوند


امضای تفاهم‌نامه برای تقویت همکاری‌های پزشکی میان افغانستان و ایران


واکسیناسیون فلج اطفال از امروز در شرق افغانستان آغاز می‌شود


انتقال ویروس کرونا از رحم مادر به نوزاد در فرانسه تأیید شد


کم‌آبی با بدنتان چه می‌کند؟


آیا دگزامتازون واقعا داروی کروناست؟


آغاز تست گسترده واکسن کرونا در آمریکا


عفونت‌شناس مشهور فرانسوی: همه‌گیری ویروس کرونا در حال از بین رفتن است


داروی شرکت «گیلئاد» برای کرونا در ۱۲۷ کشور در دسترس قرار می‌گیرد


پس از ختم کرونا ویروس، توبرکلوز زندگی میلیون‌ها تن را تهدید می‌کند


ساخت واکسن کرونا توسط غول داروسازی آمریکایی


چه علائمی نشان‌دهنده شدت بیماری کرونا هستند؟


نگرانی جدید پزشکان: بسیاری از مبتلایان علائم کرونا ندارند اما ناقل هستند


شرط پایان یافتن بیماری کرونا ویروس چیست؟


بیماران کرونایی با داروی آزمایشی Remdesivir سریع‌تر درمان می‌شوند


سازمان بهداشت جهانی: ساخت واکسین کرونا یک سال طول می‌کشد


سازمان جهانی بهداشت: در جهان ۷۰ واکسن برای کرونا در حال ساخت است


احتمال فعالیت مجدد ویروس کرونا در بدن بیماران بهبودیافته

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

صهیونیست‌ها تا چه حد آماده یک جنگ تمام عیار هستند؟

آنسوی ماجرای ترور مغز متفکر صنعت دفاعی هسته‌ای ایران

افغانستان ترور دانشمند هسته‌ای ایران را محکوم کرد

یک فرمانده ارتش افغانستان در بادغیس کشته شد/ تیراندازی بر موتر نیروهای ارتش در هرات

عبدالطیف پدرام: ردپای رژیم صهیونیستی در ترور دانشمند هسته‌ای ایران کاملا مشهود است

انفجار در زابل؛ رییس شورای ولایتی و ۱۱ تن دیگر زخمی شدند

حمله انفجاری در غزنی؛ تا اکنون ۴۲ نظامی کشته و زخمی شده‌اند

پیام رهبر ایران در پی شهادت فخری‌زاده: پیگیری مجازات قطعی عاملان و آمران این جنایت در دستورکار قرار گیرد

واکنش‌های جهانی به ترور دانشمند هسته‌ای ایران

فوزیه کوفی: بدون حفظ دست‌آوردهای حقوق زنان، صلح به‌ناکامی می‌انجامد

روحانی:دترور شهید فخری‌زاده ناشی از شکست‌های پی در پی دشمنان ملت ایران بوده است

حزب‌الله: ایران دست جنایتکاران را قطع می‌کند/ با قدرت کنار ایران هستیم

خروج نیروهای امریکایی از ۱۰ پایگاه نظامی در افغانستان

فرمانده سپاه پاسداران ایران: انتقام از عاملان ترور شهید فخری‌زاده در دستور کار قرار گرفت

مشاور رهبر ایران: قاتلان شهید فخری‌زاده را پشیمان خواهیم کرد

شهید محسن فخری زاده چه کسی بود؟

پامپئو: امنیت امریکا به حضور نیرو در افغانستان بستگی ندارد

تصاویر جدید از ترور محسن فخری‌زاده

دانشمتد هسته‌ای و دفاعی ایران بدست عوامل صهیونیستی ترور شد

احتمال آغاز واکسیناسیون در اروپا تا ماه آینده؛ آلمان محدودیت ها را کاهش نمی‌دهد

افغانستان در رده‌بندی کشورهای قربانی تروریسم جایگاه نخست را حفظ کرد

تقویت روابط و همکاری‌های فرهنگی؛ محور دیدار سخنگوی وزارت خارجه ایران با حامد کرزی

استرالیا 10 نظامی مرتبط با کشتار افغانستان را اخراج می‌کند

شهروندان ۲۳ کشور به شمول افغانستان برای کسب ویزای امریکا باید ضمانت مالی بدهند

واکنش باشگاه‌ها و چهره‌های فوتبال جهان به درگذشت مارادونا/ پله: امیدوارم یک روز در آسمان با هم فوتبال بازی کنیم


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.