درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-03-13  |  2020-06-02  |  بروز شده در: 1399/03/13 - 20:35:2 FA | AR | EN
یک مامور پلیس آمریکا در شهر لاس وگاس کشته شد            نمایشی به سبک ترامپ؛ پیاده‌روی تا کلیسای سنت جان در چند قدمی سرکوب معترضان            قیمت جهانی نفت به بالاترین حد در ۸۶ روز گذشته رسید            استونی با رد بسته نجات اقتصادی: زیر بار طرح «ایالات متحده اروپا» نمی‌رویم            دو نظامی آمریکایی در جریان تیراندازی در یک پایگاه نیروی هوایی کشته شدند            قالیباف: ایران و افغانستان می‌توانند اقدامات مهمی برای مقابله با تروریسم و مواد مخدر انجام دهند            ایران 5 قاتل فراری را به پلیس انترپل افغانستان سپرد             شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۱۶۵۰۹ نفر رسید            آمریکای مهد حقوق بشر: سیاهان، اقلیت‌ها و مخالفان سرمایه‌داری وارد نشوند!            یک پایگاه امریکایی از مرگ رهبر طالبان خبر داد            رئیس جمهور ونزوئلا به‌زودی به ایران سفر می کند            برای مقابله با تشدید اعتراضات؛ اعلام منع آمدوشد در نیویورک             آخرین آمار جهانی کرونا/ ابتلای ۲۲۰۰۰ آمریکایی در ۲۴ ساعت گذشته +جدول            رایزنی تلفنی عمران خان و نخست وزیر ایتالیا درباره مساله کشمیر            روسیه: آمریکا حق اظهارنظر درباره حقوق بشر در سایر کشورها را ندارد/چرا اتحادیه اروپا در خصوص وقایع روز آمریکا ساکت است؟            


تاریخ نشر: 1398/12/27 - 17:56:0
تعداد بازدید: 187
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نگاهی به چرایی مخالفت عبدالله با فهرست مذاکرات صلح
 نگاهی به چرایی مخالفت عبدالله با فهرست مذاکرات صلح

لیست 15 نفره که تیم محمد اشرف غنی برای گفتگو با طالبان تحت عنوان گفتگوهای بین الافغانی تعیین کرده است با مخالفت عبدالله عبدالله روبرو شد.وی تاکید کرد این فهرست از دولت فراگیر نمایندگی نمی کند و مورد تایید نیست.

لیست 15 نفره که تیم محمد اشرف غنی برای گفتگو با طالبان تحت عنوان گفتگوهای بین الافغانی تعیین کرده است با مخالفت عبدالله عبدالله روبرو شد. وی تاکید کرد این فهرست از دولت فراگیر نمایندگی نمی کند و مورد تایید نیست. سیزده تن از اعضای این فهرست از طرفداران عبدالله و تنها دوتن از طرفداران غنی محسوب می شوند. اعمال چنین ترکیبی بدون تردید تلاش برای جلب نظر عبدالله و جنرال دوستم تلقی می شود . زیرا باتور دوستم که مهمترین عضو فهرست پانزده گانه محسوب می شود فرزند دوستم است . زلمی خلیل زاد که اخیرا توافقنامه طالبان را در دوحه قطر امضا کرد به شدت دنبال تایید لیست مذاکره کنندگان با طالبان است. زیرا قرار بود 20 حوت مذاکرات برگزار شود که به دلیل اختلافات داخلی در افغانستان به تعویق افتاد. در ارزیابی از علل مخالفت عبدالله با فهرست پانزده گانه غنی برای گفتگو با طالبان می توان به موارد زیر اشاره کرد .

اول آنکه هیچ یک از رهبران مخالفان در تنظیم آن نقش نداشته اند و قطعا با راهنمایی و مداخله خلیل زاد افراد مشخص شده اند.

دوم آنکه این افراد هیچ یک سابقه فعالیت سیاسی و اجرایی ندارند و هیات تشکیل شده بسیار ضعیف است. به گونه ای که توانایی مذاکره و گفتگو با طالبان را ندارد. وضعیتی که بسیار مطلوب طالبان و آمریکا است تا وزنه مذاکرات به سمت طالبان سنگینی کند .

سوم آنکه عبدالله می داند اگر هیات 15 نفره منتخب غنی را بپذیرد درواقع اولویت را به صلح داده و وضعیت دولت فراگیر همچنان نامشخص خواهد بود و به مرور زمان بایستی استیلای غنی را بپذیرد.

چهارم آنکه خلیل زاد با اقامت در کابل تمام تلاش خود را برای وادار کردن و یا ترغیب عبدالله به تایید فهرست ارایه شده متمرکز کرده است که به معنای دخالت آشکار آمریکا در این خصوص است و اینکه تحولات اخیر براساس سناریو خلیل زاد به پیش می رود و نه منافع مردم افغانستان .در این مورد یک نگرانی دوگانه از سوی غنی و عبدا مطرح است.

غنی نگران آن است که با آزادی زندانیان طالبان آمریکا از وی نیز عبور کند و عبدالله نیز نگران آن است که پس از پذیرش لیست 15 نفره آمریکا وی را نیز کاملا به حاشیه براند و افراد فاقد سابقه سیاسی با تطمیع واشنگتن به توافقاتی با طالبان تن دهند که سیطره این گروه بر افغانستان را تایید کند . به همین دلیل نشست اخیر شخصیتهای مهم سیاسی در منزل کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح در مورد بررسی ترکیب هیات گفتگو با طالبان بسیار مهم تلقی شده است .

پنجمین نگرانی عبدا در مورد پیامدهای گفتگوهای بین الافغانی با تیم معرفی شده ، تحقق هدف آمریکا برای سپردن کنترل افغانستان به طالبان است .اگر چه این گروه مدعی است حاکمیت بر این کشور تحت سیره آمریکا را نمی پذیرد اما فعلا طالبان از هر ابزاری برای تحقق اهدافش استفاده می کند. +در همین راستا جهادی ها احتمال واگذاری مناطق شمال افغانستان به طالبان از سوی آمریکا را دور از انتظار نمی دانند که هدف کاخ سفید درگیر کردن این گروه با جناح شمالی ها است و مناطق جنوبی را نیز غنی و تیمش اداره خواهد کرد.

ششمین دلیل مخالفت عبدالله با فهرست 15 نفره نگاه بسیار منفی به اهداف این گفتگوها است .مخالفان، گفتگوی بین الافغانی را دسیسه آمریکا می دانند. زیرا این کشور نگران اتحاد اقوام و گروههای سیاسی در افغانستان است و به همین دلیل اجازه نخواهد داد طالبان و مخالفان در افغانستان به توافق برسند. هفتمین نگرانی عبدالله این است که آمریکا و کشورهای اروپایی با عدم شناسایی موقعیت عبدالله در عرصه سیاسی افغانستان وی و تیمش را آرام آرام از گردونه تحولات کنار بگذارند و اطرافیان عبدالله نیز با خسته شدن از وضعیت بلاتکلیفی، احتمال اینکه از سوی غنی تطمیع شوند دور از ذهن نیست .به همین دلیل عبدالله خواهان روشن شدن وضعیت دولت فراگیر پیش از هر گونه گفتگوی بین الافغانی است .

هشتم به خونسردی و بی تفاوتی طالبان در قبال این گفتگوها برمی گردد.به رغم نگرانیهای خلیلزاد و چالشهای سیاسی در افغانستان ، گروه طالبان بدون نگرانی و دستپاچگی اوضاع را دنبال می کنند. زیرا وضعیت جاری را کاملا به نفع خود می داند و عبدالله نمی خواهد دستاوردهای دو دهه دمکراتیک در افغانستان از بین برود. علاوه براین ، طالبان همچنان از موضع قدرت با توافقنامه دوحه و دولت کابل برخورد می کند که برای غنی و سایرین تحقیر آمیز است .

نهم آنکه در فرایند تحولات آتی افغانستان دولت این کشور که همچنان در وضعیت بلاتکلیفی قرار دارد بایستی قراردادی را اجرا کند که در تدوین و تعهدات آن هیچ نقشی نداشته و صرفا از دیدگاه آمریکا مجری آن است .به همین دلیل یک نگرانی و بازخواست تاریخی ،سیاستمداران افغان بخصوص غنی را آزار می دهد .

دهمین دلیل مخالفت عبدالله با فهرست 15 گانه غنی ،اعتراض به بی توجهی وی به طرح جناح مخالف برای تشکیل دولت فراگیر است .اگر چه خلیلزاد تقسیم پستهای وزارتی براساس 40 درصد عبدا به شرط پذیرش ریاست شورای عالی صلح و 60 درصد غنی را داده بود اما عبدالله با تکمیل آن اعلام کرد شخصی که (عبدالله یا غنی) سمت صدراعظمی را می پذیرد 60 درصد وزارتخانه ها را در اختیار بگیرد و شخصی که ریاست جمهوری را می پذیرد 40 درصد وزارتخانه ها را در اختیار خواهد داشت .به گفته عبدا، اشرف غنی در انتخاب ریاست جمهوری یا صدراعظمی آزاد است که وی این پیشنهاد را رد کرد .برخورد انحصار گرایانه غنی با وضعیت سیاسی افغانستان جریانهای سیاسی هوادار عبدالله را نگران برخورد ابزاری واشنگتن کرده است. بخصوص آنکه تحت فضای سیاسی ملتهب از ویروس کرونا، اهداف و منافع خود را به پیش ببرند.

در هر حال، سناریو محتمل برای آینده تحولات سیاسی افغانستان ،تشکیل دولت موقت با فشارهای آمریکا است که همه طرفهای سیاسی و قومی در آن حضور یابند .اگر چه عمر چنین دولتی 14 ماه بیشتر نخواهد بود .با این حال هر گونه اشتباه از سوی غنی و یا عبدالله هزینه بسیار سنگینی را بر تحولات آتی افغانستان و دستاوردهای دمکراتیک در این کشور خواهد داشت .در این میان شخصیتهای سیاسی بایستی فعالتر در عرصه به رایزنی های خود رای ایجاد تفاهم میان غنی و عبدا تلاش کنند.

 

منبع: مطالعات افغانستان

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/14771


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

آمریکای مهد حقوق بشر: سیاهان، اقلیت‌ها و مخالفان سرمایه‌داری وارد نشوند!


رویکرد دوگانه ترامپ؛ حمایت از معترضان هنگ کنگ/تهدید معترضان ضدنژادپرستی در آمریکا


عطوان: جنایت ضد بشری قتل جوان سیاهپوست منجر به سقوط دولت ترامپ خواهد شد


کرونا چگونه حال و آینده جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟۱-| وقتی یک ویروس کوچک قدرتهای بزرگ را به زانو درآورد


بررسی امکان تلفیق نیروهای طالبان و اردوی ملی افغانستان


بررسی رقابت های ژئوپلتیک جنوب آسیا با تمرکز بر افغانستان


آغاز فروپاشی سیاست‌های تحریم و محاصره توسط آمریکا


آژانس اطلاع دفاعی امریکا: ایران به دنبال یک دولت باثبات و امنیت در افغانستان است


لوکس و گرانقیمت اما به دردنخور! حکایت خریداران از تسلیحات آمریکایی


آیا شایسته سالاری در ادارت افغانستان در نظر گرفته می شود؟ مردم حق دارند نگران باشند


شهادت امام علی علیه السلام


آیا در افغانستان صلحی هست؟


خشونت فرقه ای، فصل جدید خشونت در افغانستان/ امریکا مسئول مستقیم وضعیت کنونی


ویژه نامه خورشید عدالت (به مناسبت سال روز شهادت امام علی علیه السلام)


خلیلزاد به دنبال واگذار کردن افغانستان به پاکستان


چرا اروپا افغانستان را به کاهش کمک تهدید می کند؟


گاردین: کرونا برای اردوغان گران تمام می‌شود


جان بی ارزش افغانستانی ها برای امریکا


نیروی هوایی امارات برای نجات جنرال حفتر وارد مصر شد / سرنوشت غرب لیبی در گرو نبرد پایگاه هوایی الوطیه +تصاویر و نقشه


خشونت سوخت ماشین جنگی طالبان


رای‌الیوم: واکاوی تهدید آمریکا به خارج کردن سامانه پاتریوت از عربستان/ واشنگتن همپیمانان عرب خود را رها می‌کند


ریاست مصطفی الکاظمی بر منطقه‌الخضراء و چالش‌های پیش‌رو


ضرورت شفاف سازی تحولات افغانستان


بررسی منابع طبیعی در افغانستان


توافق طالبان و امریکا، بررسی دلایل بقای طالبان/ ناتوانی امریکا یا عدم تمایل به شکست طالبان

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

انفجار در مسجد وزیر محمد اکبر خان کابل/ مولوی ایاز نیازی زخمی شد

یک مامور پلیس آمریکا در شهر لاس وگاس کشته شد

نمایشی به سبک ترامپ؛ پیاده‌روی تا کلیسای سنت جان در چند قدمی سرکوب معترضان

قیمت جهانی نفت به بالاترین حد در ۸۶ روز گذشته رسید

استونی با رد بسته نجات اقتصادی: زیر بار طرح «ایالات متحده اروپا» نمی‌رویم

دو نظامی آمریکایی در جریان تیراندازی در یک پایگاه نیروی هوایی کشته شدند

قالیباف: ایران و افغانستان می‌توانند اقدامات مهمی برای مقابله با تروریسم و مواد مخدر انجام دهند

ایران 5 قاتل فراری را به پلیس انترپل افغانستان سپرد

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۱۶۵۰۹ نفر رسید

آمریکای مهد حقوق بشر: سیاهان، اقلیت‌ها و مخالفان سرمایه‌داری وارد نشوند!

یک پایگاه امریکایی از مرگ رهبر طالبان خبر داد

رئیس جمهور ونزوئلا به‌زودی به ایران سفر می کند

برای مقابله با تشدید اعتراضات؛ اعلام منع آمدوشد در نیویورک

آخرین آمار جهانی کرونا/ ابتلای ۲۲۰۰۰ آمریکایی در ۲۴ ساعت گذشته +جدول

رایزنی تلفنی عمران خان و نخست وزیر ایتالیا درباره مساله کشمیر

روسیه: آمریکا حق اظهارنظر درباره حقوق بشر در سایر کشورها را ندارد/چرا اتحادیه اروپا در خصوص وقایع روز آمریکا ساکت است؟

هشدار سازمان بهداشت جهانی: قدرت شیوع ویروس کرونا به هیچ وجه کم نشده است

خلیلزاد: حکومت افغانستان ۲۵۰۰ و طالبان ۴۰۰ زندانی را آزاد کرده اند

ویدیوکنفرانس پمپیو با سران حکومت افغانستان پیرامون پروسه صلح

9 نظامی آلمان به دلیل ابتلا به کرونا از افغانستان خارج شدند

ترامپ: هزاران نفر را بازداشت و اعتراضات را به‌شدت سرکوب می‌کنیم

افغانستان را فاجعه انسانی تهدید می کند

محمود کرزی به عنوان سرپرست وزارت شهرسازی افغانستان تعیین شد

انتقال پلیس قاتل جرج فلوید به زندان فوق امنیتی در آمریکا

افزایش چشمگیر شمار مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در ایران


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.