درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-01-16  |  2020-04-04  |  بروز شده در: 1399/01/16 - 22:17:4 FA | AR | EN
بیانیه گروه‌های مقاومت علیه نظامیان آمریکایی؛ عراق را به جهنمی برای شما تبدیل خواهیم کرد             شمار قربانیان کرونا در جهان از مرز ۶۰۰۰۰ نفر گذشت            کشته و زخمی شدن 6 عضو یک خانواده در نتیجه حمله هوایی نیروهای دولتی            ’رهبر شاخه خراسان داعش با نوزده تن از همکارانش دستگیر شد’            طرح سه فوریتی تعطیلی و قرنطینه کامل ایران به هیات رئیسه مجلس ارائه شد            معاون وزارت بهداشت: وضعیت کرونا در تهران نگران کننده است            روند رهایی زندانیان طالب بار دیگر با مشکل فنی روبرو شده است            شیوع کرونا؛ بالاترین تعداد مرگ و میر در ایران در یک شبانه روز ثبت شد            کشورهای غربی به آمریکا: از روش‌های غرب وحشی برای تصاحب محموله‌های پزشکی استفاده نکنید            پاکستان یارانه‌های جدیدی در ایام قرنطینه خانگی در نظر گرفت            مرز مشترک پاکستان و افغانستان برای فعالیت‌های تجاری باز می‌شود            اقتصاد آمریکا امسال وارد عمیق ترین رکود تاریخ خود می شود            ۷۰۰ هزار حقوق بگیر در آمریکا بیکار شدند            ترامپ مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا را که در استیضاحش نقش داشت برکنار کرد            ابراز نگرانی «آلیس ولز» از تغییرات در وزارت مالیه افغانستان            

تاریخ نشر: 1398/11/20 - 14:05:4
تعداد بازدید: 160
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نئولیبرالیسم چگونه عامل گسترش فقر، جنگ و کشتار شد؟

یک تحلیلگر آمریکایی در گزارشی به تشریح نقش نئولیبرالیسم در توزیع ناعادلانه ثروت و گسترش جنگ و اشغالگری در منطقه غرب آسیا پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری انصار به نقل از تسنیم، یک رسانه آمریکایی در تحلیلی به بررسی نقش نئولیبرالیسم در ثروتمند کردن ثروتمندان، تولید فقر برای جمعیت عمومی و ایجاد جنگ‌ها، اشغالگری‌ها و ایجاد دولت‌های شکست‌خورده پرداخته است.

«کریس هجز»، روزنامه‌نگار برنده جایزه «پولیتزر» در مطلبی با عنوان «فاجعه مهندسی‌های مبتنی بر آرمان‌شهری» نوشته است: «کارل پوپر در کتابش با عنوان "جامعه باز و دشمنان آن" درباره مهندسی آرمان‌شهری هشدار داد؛ منظور از مهندسی آرمان‌شهری، تحولات اجتماعی است که توسط کسانی انجام می‌شود که معتقدند به یک حقیقت آشکار دست یافته‌اند.»

او در ادامه این مطلب در پایگاه «تروث‌دیگ» نوشته است: «این مهندسان آرمان‌شهری برای دست یافتن به چشم‌اندازهای خودشان باعث نابودی تمام‌عیار سیستم‌ها، نهادها و ساختارهای اجتماعی و فرهنگی می‌شوند.»

در ادامه این مطلب آمده است: «تاریخ مملو از بلاهای آرمان‌شهرگرا است؛ ژاکوبن‌ها، مارکسیست‌ها، فاشیست‌ها و اکنون در زمانه ما گلوبالیست‌ها یا امپریالیست‌های نئولیبرال.»

کریس هجز تصریح کرده ایدئولوژی نئولیبرالیسم فاقد معنای اقتصادی است و بر جهل آگاهانه تاریخ اجتماعی و اقتصادی بنا شده است. او نوشته نئولیبرالیسم جدیدترین نمونه پروژه‌های آرمان‌شهری است.

نئولیبرالیسم بر این باور است که جامعه بشری هنگامی که از قیدوبندهای دولتی رها شده باشد به اوج خود دست پیدا می‌کند. جامعه و فرهنگ باید توسط اولویت حقوق اموال، تجارت آزاد و بازارهای جهانی بی‌قیدوبند دیکته شوند. بازارهای کار و تولید باید از قید نظارت‌های دولت رها شوند و نقش دولت باید به اطمینان از کیفیت پول و سلامت آن و خصوصی‌سازی کنترل زمین، آب، تأسیسات عمومی، آموزش و پرورش، خدمات دولتی و غیره محدود شود. او نوشته نئولیبرالیسم، سرمایه‌داری را به یک بت تبدیل می‌کند.

با این حال، به‌نوشته این تحلیلگر، این نسخه بازار هیچ ارتباطی با واقعیت‌ها ندارد. سرمایه‌داران از بازارهای آزاد متنفرند. آنها به‌دنبال کنترل بازار از طریق تشکیل شرکت‌های ادغامی و خرید به‌دنبال کنترل بازارها هستند. آنها فرهنگ را با تبلیغ برای دستکاری مصرف و ذائقه‌های عمومی اشباع می‌کنند. آنها وارد اقداماتی نظیر تثبیت قیمت می‌شوند و انحصارهای غیرقابل دسترسی ایجاد می‌کنند. در ایالات متحده، فرایند انتخابات را از پول اشباع می‌کنند و وفاداری مقامات انتخابی از هر دو حزب حاکم را برای ایجاد ممنوعیت‌های مالیاتی، فسخ مقررات و تحکیم بیشتر ثروت و قدرت خود خریداری می‌کنند.

کریس هجز تصریح کرده این سرمایه‌داران شرکت صدها میلیون دلار برای ایجاد میزگردهای تجاری، تشکیل اتاق‌های بازرگانی و اندیشکده‌هایی نظیر بنیاد هریتیج هزینه می‌کنند تا ایدئولوژی خودشان را به عموم بفروشند. او نوشته آنها از نفوذ و ثروت‌شان و مالکیتشان بر تریبون‌های رسانه‌ای استفاده می‌کنند تا رسانه‌ها را به بلندگوهای خودشان تبدیل کنند.

تحلیلگر و نویسنده آمریکایی خاطرنشان کرده این ایدئولوژی‌های مبتنی بر نگاه‌های آرمان‌شهری تار و پود اجتماعی را از طریق صنعتی‌زدایی از هم می‌گسلند و مراکزی را که زمانی مراکز تولیدی بزرگی بوده‌اند به سرزمین‌هایی تباه‌شده و طبقات متوسط و کارگر را به طبقه‌ای سرخورده و خشمگین تبدیل می‌‌کنند، مشاغل را به خارج از کشور می‌فرستند، کارگران را به‌صورت گسترده اخراج می‌کنند و دستمزدها را سرکوب می‌کنند، اتحادیه‌ها را تحریف می‌کند. نئولیبرالیسم از آنجا که همیشه یک پروژه طبقاتی بوده و طبقه‌سازی هدفش بوده، ثروت را به‌سمت طبقات بالا توزیع می‌کند.

او نوشته است: «نئولیبرالیسم به‌عنوان یک پروژه طبقاتی، موفقیتی شگرف به‌شمار می‌رود. هشت خانواده در حال حاضر ثروتی به‌اندازه 50 درصد کل دنیا دارند. 500 فرد ثروتمند دنیا در سال 2019 نزدیک به 12 تریلیون دلار به ثروت خود اضافه کردند این در حالی است که نزدیک به نیمی از کل آمریکایی‌ها هیچ پولی ذخیره نکردند.

او نوشته نئولیبرالیسم انسان‌ها و دنیای طبیعی را به کالاهایی تبدیل کرده که تا زمان از پا افتادن یا فروپاشی باید استثمار شوند.

همه مراکز قدرت اعم از دولت اکنون به‌تصرف قدرت‌های شرکتی درآمده‌اند و همگی درگیر فساد هستند و یا نابود شده‌اند. او نوشته است: «ما دچار چیزی شده‌ایم که جان راستون سائول آن را کودتای آهسته می‌نامد. ماجرا به پایان رسیده است. آنها برنده شده‌اند.»

در ادامه این مطلب به تلاش‌های نئولیبرالیسم به‌عنوان یک پروژه مبتنی بر آرمان‌شهری برای گسترش نفوذ و قدرت خود پرداخته است.

این تحلیلگر سیاسی نوشته است: «همزمان، این آرمان‌شهرگراها در تلاش برای گسترش قدرت و نفوذ جهانی آمریکا حملاتی را در خاورمیانه آغاز و اقدام به اشغالگری در سراسر این منطقه کردند و وارد باتلاق‌هایی شده‌اند که بین 5 تا 7 تریلیون دلار برای آمریکا هزینه داشته است.»

در ادامه این مطلب آمده است: «این پروژه آرمان‌شهری در افغانستان، عراق، لیبی و سوریه و به‌صورت نیابتی در یمن صدها هزار نفر را کشته، میلیون‌ها پناه‌جو ایجاد و میلیون‌ها نفر را سرگردان کرده است، شهرها و ملت‌ها را تخریب کرده و به ایجاد دولت‌های شکست‌خورده‌ای منجر شده که گروه‌های افراطی درست می‌کنند و قدرت آمریکا را به‌شکل مرگباری تضعیف کرده است.»

انتهای پیام

 

 

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/13795


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

از Dark Winter تا Cladex


وزارت مالیه افغانستان چگونه تجزیه شد؟


بازیگران بازار مشوش ارز در افغانستان


ناکارآمدی پولیس در نظام حاکمیتی افغانستان


اهداف آمریکا از فیگور تهاجمی در عراق


جهان و پساکرونا؛ آیا باید منتظر حوادث جدید در خاورمیانه باشیم؟


سیاست داخلی امریکا و خروج از افغانستان


تاثیر تحریم امریکا علیه ایران بر بخش اقتصادی افغانستان


جهان پسا کرونا چگونه خواهد بود؟


آنچه قرنطینه شدگان کرونا باید از رنج‌کشیدگان تحت محاصره بیاموزند


عدم قطعیت سیاسی آتشی بر شعله خشونت


عوامل تاثیر گذار بر تحولات افغانستان


روسیه و توافق امریکا و طالبان


نگاهی به رشد اقتصادی افغانستان و پیش نیازهای آن با گذری بر سال 2019


کرونا، رسانه های غربی و تلاش برای بحران سازی


راهکارهای مقابله با فوبیای ناشی از کرونا در کودکان و بزرگسالان


ویتنام چگونه در «جنگ علیه کرونا» پیروز شده است؟


دورهمی با چاشنی خانواده افغانستانی در قاب تلویزیون ایران


کرونا میتواند تروریسم را تقویت کند


پمپئو در افغانستان به دنبال چیست؟


گزارش بلومبرگ از لجاجت ترامپ در لغو تحریم ایران با وجود شیوع کرونا


گزارش| چرا آمریکا درباره شیوع کرونا متهم است؟


درخواست برای تحقیق در مورد جنایات نیروهای استرالیا در افغانستان


ساعت شنی امریکا برای داکتر عبدالله


توافق طالبان و امریکا و جایگاه هند در افغانستان

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

از Dark Winter تا Cladex

بیانیه گروه‌های مقاومت علیه نظامیان آمریکایی؛ عراق را به جهنمی برای شما تبدیل خواهیم کرد

شمار قربانیان کرونا در جهان از مرز ۶۰۰۰۰ نفر گذشت

کشته و زخمی شدن 6 عضو یک خانواده در نتیجه حمله هوایی نیروهای دولتی

’رهبر شاخه خراسان داعش با نوزده تن از همکارانش دستگیر شد’

طرح سه فوریتی تعطیلی و قرنطینه کامل ایران به هیات رئیسه مجلس ارائه شد

معاون وزارت بهداشت: وضعیت کرونا در تهران نگران کننده است

روند رهایی زندانیان طالب بار دیگر با مشکل فنی روبرو شده است

شیوع کرونا؛ بالاترین تعداد مرگ و میر در ایران در یک شبانه روز ثبت شد

کشورهای غربی به آمریکا: از روش‌های غرب وحشی برای تصاحب محموله‌های پزشکی استفاده نکنید

پاکستان یارانه‌های جدیدی در ایام قرنطینه خانگی در نظر گرفت

مرز مشترک پاکستان و افغانستان برای فعالیت‌های تجاری باز می‌شود

اقتصاد آمریکا امسال وارد عمیق ترین رکود تاریخ خود می شود

۷۰۰ هزار حقوق بگیر در آمریکا بیکار شدند

ترامپ مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا را که در استیضاحش نقش داشت برکنار کرد

ابراز نگرانی «آلیس ولز» از تغییرات در وزارت مالیه افغانستان

کرونا در جهان؛ مرگ ۱۵۰۰ نفر در آمریکا در یک شبانه روز

ترور یکی از محافظان ویژه‌ غنی در کابل

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۲۹۹ نفر رسید

واکنش شدید وزیر آلمانی به دزدیده‌شدن ماسک‌های این کشور توسط آمریکا

آمار قربانیان کرونا در اروپا از ۴۰هزار نفر فراتر رفت

واکسنی که کروناویروس را دست‌کم یک سال خنثی می‌کند با موفقیت روی موش‌ها تست شد

اعتراف جدید ترامپ در مورد تحریم ارسال تجهیزات پزشکی به ایران

کدام‌یک از سیاسیون ایران کرونا گرفتند؟

رئیس جمهور عبدالله عبدالله کابینه تشکیل می‌دهد


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.