درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1400-05-12  |  2021-08-03  |  بروز شده در: 1400/05/11 - 10:48:1 FA | AR | PS | EN
امکان درگیری بین آمریکا و روسیه در دریا             محقق: امریکایی‌ها به شکست خود در افغانستان اعتراف کردند            سخنگوی نیروهای مسلح: ۱۳۲۳ عضو طالبان در ۲۲۱ عملیات کشته شدند             جنگ افغانستان| افزایش ۸۰ درصدی تلفات غیرنظامیان در ۶ ماه اول سال جاری             نتیجه یک پژوهش: افراد واکسینه شده می‌توانند به اندازه دیگران ناقل کرونا باشند            ایران نسبت به سفر اتباع خود به افغانستان هشدار داد            سقوط دو پاسگاه در میدان‌شهر             طالبان تاجیک درحال ایجاد ویرانی در شمال افغانستان است             حوزه‌های ۷ و ۹ امنیتی شهر لشکرگاه به دست طالبان افتاد             کماندوهای تازه نفس وارد لشکرگاه شدند             عبدالله: تیرباران اسیران جنگی جنایت جنگی است            دانشمندان توانستند قطرات آب را به فلز تبدیل کنند             وزیر حج به مولوی انصاری: معاش از من می‌خوری و تخم به طالب می‌دهی؟/تو رذیل، خبیث و ترسو رفتی به دامن طالب!            پنجمین قهرمانی پیاپی سرخ ها و سقوط قهرمان سابق ایران             ادامه جنگ در هرات/وزارت دفاع: ولسوالی گذره را از اشغال طالبان آزاد کردیم/۲۰۰ طالب کشته شدند            


تاریخ نشر: 1392/9/12 - 08:05:59
تعداد بازدید: 1185
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

معلولان؛ فاتحان قله‌های موفقیت
معلولان؛ فاتحان قله‌های موفقیت

سوم دسامبر، روز جهانی معلولان نام گرفت؛ انسانهایی توانمند که معلولیت را محدودیت نمی دانند و با اراده‌ای پولادین موانع و مشکلات پیش روی خود را از میان برمی دارند و قله‌های موفقیت را با تلاش و کوشش فتح میکنند.

معلولیت شامل هر نوع ناتوانی، ناهنجاری و نارسایی که امکان معالجه نداشته باشد، میشود. اشخاص معلول، انسان‌هایی هستند که عملکرد جسمانی، توانایی‌های ذهنی و سلامتی روانی آنها به مدت بیش از 6 ماه، از آنچه استاندارد سن آنهاست کمتر باشد که این امر آنان را در زندگی روزمره با مشکلات زیادی روبرو کرده است.

سازمان ملل متحد در 1992 میلادی؛ در سالروز تصویب قانون برنامه جهانی در ارتباط با معلولین، با هدف آشنایی اذهان عمومی با مسایل مربوط به معلولیت‌ها و لزوم حضور افراد معلول در تمامی عرصه‌های جامعه، روز سوم دسامبر را روز جهانی معلولین نام نهاد.

معلولیت‌های ایجاد شده برای افراد، ممکن است اکتسابی و یا مادرزادی باشد؛ حوادث ترافیکی، بلایای طبیعی، جنگ، آتش سوزی و بیماری‌های مزمن عامل بروز معلولیت‌های اکتسابی در انسان است و اما معلولیت‌های مادرزادی بر اثر عواملی نظیر ژنتیک، سوء تغذیه مادر، رعایت نکردن بهداشت دوران بارداری، قرار گرفتن در معرض اشعه، استعمال دخانیات و یا زایمان‌های غیراصولی و ضربات وارده به نوزاد هنگام تولد ایجاد میشود.

در بسیاری از جوامع، قوانین جهانی مربوط به حقوق معلولان پذیرفته شده است، اما هنوز زمینه‌های پذیرش معلولان در همه عرصه‌های اجتماع فراهم نشده است؛ این امر در کشورهای جهان سوم نمود بیشتری دارد.

اکنون سعی میشود تا با پیشرفت‌های زیادی که در علوم مختلف از جمله پزشکی، روانشناسی، جامعه شناسی، تربیت بدنی بوجود آمده است، افراد معلول بتوانند به طور مستقل و بدون کمک دیگران در عرصه‌های مختلف جامعه حضور یابند و به زندگی عادی خود بپردازند.

کارشناسان و متخصصان تربیت بدنی و ورزش معتقدند که اگر چه ورزش برای افراد غیر معلول بسیار نیکو و پسندیده است اما اگر هم به آن نپردازند از طریق فعالیت‌های روزانه تا حدودی نیازهای حرکتی خود را برطرف میکنند؛ اما معلولین باید این نیازها را با انجام مرتب فعالیت‌های ورزشی برطرف نمایند.

سازمان جهانی بهداشت، آمار معلولان در جهان را، بیش از یک میلیارد نفر اعلام کرده که 15 درصد جمعیت جهان را دربرمی گیرد. جوامع توسعه نیافته به علت فقدان مراقبت‌های بهداشتی، سوء تغذیه و فقر، 80 درصد معلولان را در خود جای داده اند که یک سوم از آنان کودکان هستند.

در افغانستان هر چند آمار دقیق از معلولین و معیوبین وجود ندارد اما به اساس تخمین‌های که صورت گرفته است در حال حاضر حدود 2 میلیون معلول و معیوب در کشور زندگی میکنند.

ارگان‌های گوناگون موظفند تا با فراهم آوردن امکانات مختلف از قبیل شغل، وسیله حمل ونقل، وسایل آموزشی و امکانات رفاهی اجتماعی مناسب افراد معلول، آنها را قادر سازند تا با استفاده از فرصت‌های یکسان با دیگر آحاد جامعه به طور مستقل به زندگی خود ادامه دهند.

این روز فرصتی مغتنم برای پرداختن به دغدغه‌های قشری است که به رغم محدودیت‌هایشان میتوانند منشا خدمات بیشماری برای جامعه باشند، چرا که خودشان نقص جسمی یا ذهنی را دلیل ناتوانی نمی دانند.

موفقیت‌های معلولان

تاریخ نشان داده کسانی از میان همین افراد، بیش از یک فرد سالم در طول زندگی خود برای جهان مثمرثمر بوده اند. به گونه‌ای که بسیاری از آنها و آثارشان بر بلندای قله‌های علم، ادب و هنر قرار گرفته اند.

کمتر کسی است که نام ˈلودویگ فان بتهوونˈ موسیقی دان پرآوازه و البته ناشنوای اتریشی را نشنیده باشد که با سمفونی‌های شاهکار خود در موسیقی جهان، قلب و روح افراد را تسخیر میکند.

ˈهلن کلرˈ بانوی امریکایی نابینا و ناشنوای مادرزاد که با سختی‌های فراوان به درجه‌های بالای هنری دست یافت و سرانجام تبدیل به یک فعال اجتماعی شد نیز از سرآمدان افراد معلول در جهان است.

ˈوینست ونگوگˈ نیز یکی از مشهورترین نقاشانی بود که با وجود داشتن افسردگی حاد در طول عمر خود، به دلیل آثارش در ذهن و قلب علاقه مندان به هنر نقاشی ماندگار است.

ˈاستیون ویلیام‌هاوکینگˈ فیزیک دان برجسته و بنام انگلیسی که سال‌هاست از نوعی بیماری مغزی با نام سندرم ˈ ALS ˈ رنج میبرد و تمام توانایی‌های جسمی خود از جمله کنترل دست‌ها، پاها و قدرت تکلم را از دست داده، یکی دیگر از نوابغ دوران است که با وجود معلولیت کامل، صاحب نظریات بسیاری در خصوص علم فیزیک است.

ˈکریستی برونˈ نویسنده، نقاش و شاعر ایرلندی نیز که از بزرگان جهان هنر محسوب میشود، از زمان تولد، از نوعی عقب ماندگی مغزی رنج میبرد و نمی توانست به خوبی از اعضای بدن خود استفاده کند.

برون با کمک پای چپ خود مینوشت و از آن طریق با انسان‌ها ارتباط داشت. او موفق شد رمان ˈ پای چپ منˈ را بنویسد که به نوعی داستان زندگی خود او بود و فیلمی به همین نام نیز از زندگی او ساخته شد و جایزه اسکار را گرفت.

از این دست افراد، یعنی معلولانی که با کوشش خود میخواهند به جهان ثابت کنند، معلولیت برابر با ناتوانی نیست در افغانستان نیز کم نیستند.

ˈعباس کریمیˈ قهرمان شنای معلولین جهان است که توانست امسال در مسابقات جهانی ترکیه به قهرمانی جهان دست یابد.

در حالی که معلولان تاکنون اثبات کرده اند که معلولیت شان دلیلی بر ناتوانی شان نیست، اما باید این حق را به آنها داد که حقوق برابر و انسانی شان را که به ارتقای هر چه بیشتر سطح زندگی برای این افراد کمک میکند، از جامعه و مسوولان مطالبه کنند؛ حقوقی که اگر چه در اعلامیه‌های بین المللی و قوانین مختلف بارها از آن یاد شده، اما آنچه در عمل دیده میشود با آنچه در قوانین و شعارها در رابطه با لزوم رعایت حقوق افراد دارای معلولیت عنوان شده است، فاصله زیادی دارد. به گونه‌ای که افرادی از این قشر به دلیل نداشتن امکانات لازم، ترجیح میدهند از جامعه کناره گیری و حوزه فعالیت‌های خود را محدود کنند.

هم اکنون جامعه معلولان که گفته میشود جمعیتی بالغ بر یک دهم جمعیت جهان را تشکیل میدهند، به عنوان یکی از بزرگ ترین اقلیت‌ها در بیشتر موارد از روی ناچاری به فقر، بیکاری و انزوای اجتماعی تن داده اند. این افراد که بیش از دو سوم آنان در کشورهای در حال توسعه زندگی میکنند، در معرض اشکال مختلف تبعیض و محرومیت‌های اجتماعی قرار دارند.

این در حالی است که بارها و بارها در قوانین و اسناد بین المللی از وجوه انسانی برابر و حقوق مساوی آنها با دیگر افراد یاد شده است.

به هر صورت بر دولت و مسؤولان افغانستان است تا با حمایت از قشر معلولین و معیوبین کشور به آنها کمک کند تا به زندگی عادی در جامعه بازگردند. و معلولین نیز باید با نگاهی به امثال عباس کریمی بدانند که معلولیت باعث پیشرفت و ترقی انسان در عرصه‌های مختلف نمی شود، تنها کافی است تا خود را باور داشته و در هر زمینۀ مورد علاقه تلاش و کوشش نمایند.

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/1351


*
*

*نیز بخوانید

غدیر و هویت شیعی; پاسخ به 4 پرسش درباره غدیر


ولایت، مردمی ترین نوع حکومت


ویژه نامه عید غدیر افضل اعیاد


تاثیرات خروج آمریکا از افغانستان بر تحولات آسیای میانه


افغانستان بر لبه تیغ


بازگشت مجدد وحشت طالبان/ قوانین سختگیرانه علیه زنان/ دستور شیوخ تندرو به مردان تخار: بدون ریش به خیابان نیایید!


با وجود گذشته ها، باز باشیم


خروج از افغانستان به روش ارتش سرخ ؟!


روح اسلام‌ستیزانه غرب در کالبد کانادا


بایدن به دیدن قاتل بزرگ می رود!


شتاب بن سلمان برای رسیدن به غافله شام


شیعیان افغانستان؛ قربانی نسل کشی پیش چشمان بسته دنیا


ویژه نامه شهادت امام جعفر صادق علیه السلام


ضرورت بازخوانی اندیشه‌های امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه) در حمایت از مردم افغانستان


ویژه نامه غروب آفتاب جماران (به مناسبت سالگرد رحلت امام خمینی رضوان الله علیه)


امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه) ومهاجرین افغانستانی


امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه) و مجاهدین افغانستان


ارادت و علاقه مردم افغانستان به امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه)


اهداف شوم رونمایی از نقشه «اسلام سیاسی» در اتریش


حمایت امام خمینی از ملت افغانستان


طلبه های افغانستانی، ملازمان امام خمینی‌(رحمت‌الله‌علیه) در نجف


خاطرات خواندنی خادم افغانستانی امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه)


ماجرای ملاقات تاریخی علامه بلخی با امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه) درنجف


زن از دیدگاه امام خمینی (رحمت‌الله‌علیه)


امام خمینی و جنبش های اسلامی جهان اسلام

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

دیوید پترائوس: امریکا از تصمیم خروج از افغانستان پشیمان خواهد شد

امکان درگیری بین آمریکا و روسیه در دریا

محقق: امریکایی‌ها به شکست خود در افغانستان اعتراف کردند

سخنگوی نیروهای مسلح: ۱۳۲۳ عضو طالبان در ۲۲۱ عملیات کشته شدند

جنگ افغانستان| افزایش ۸۰ درصدی تلفات غیرنظامیان در ۶ ماه اول سال جاری

نتیجه یک پژوهش: افراد واکسینه شده می‌توانند به اندازه دیگران ناقل کرونا باشند

ایران نسبت به سفر اتباع خود به افغانستان هشدار داد

سقوط دو پاسگاه در میدان‌شهر

طالبان تاجیک درحال ایجاد ویرانی در شمال افغانستان است

حوزه‌های ۷ و ۹ امنیتی شهر لشکرگاه به دست طالبان افتاد

کماندوهای تازه نفس وارد لشکرگاه شدند

عبدالله: تیرباران اسیران جنگی جنایت جنگی است

دانشمندان توانستند قطرات آب را به فلز تبدیل کنند

وزیر حج به مولوی انصاری: معاش از من می‌خوری و تخم به طالب می‌دهی؟/تو رذیل، خبیث و ترسو رفتی به دامن طالب!

پنجمین قهرمانی پیاپی سرخ ها و سقوط قهرمان سابق ایران

ادامه جنگ در هرات/وزارت دفاع: ولسوالی گذره را از اشغال طالبان آزاد کردیم/۲۰۰ طالب کشته شدند

دو حادثه ترافیکی در شاهراه کابل- جلال‌آباد ۳۸ کشته و زخمی برجای گذاشت

جزییات تازه تلفات سیل در نورستان؛ ۱۹۸ تن کشته و ناپدید شدند

سفیر سابق ایران در کابل: طالبان نمی‌تواند افغانستان را به تصرف دربیاورد

رایزن فرهنگی ایران در کابل درگذشت شاعر برجسته افغانستان را تسلیت گفت

محمد سرور رجایی شاعر و نویسنده افغانستانی درگذشت

چگونه دختر خوردسال افغانستانی «شمیلا شیرزاد» ستاره فیلم کارگردان مطرح ایرانی «مجید مجیدی» شد؟/ویدیو

وزیرخارجه استرالیا: ادامه کشتار غیرنظامیان از سوی طالبان نگران کننده است

محقق طالبان را به ارتکاب جنایت جنگی در هزاره‌جات متهم کرد

ستاره محبوب سریال فرار از زندان، از ابتلای خود به اوتیسم خبر داد


خبرهای پزشکی


خبرگزاري انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.