درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-01-16  |  2020-04-04  |  بروز شده در: 1399/01/16 - 22:11:5 FA | AR | EN
شمار قربانیان کرونا در جهان از مرز ۶۰۰۰۰ نفر گذشت            کشته و زخمی شدن 6 عضو یک خانواده در نتیجه حمله هوایی نیروهای دولتی            ’رهبر شاخه خراسان داعش با نوزده تن از همکارانش دستگیر شد’            طرح سه فوریتی تعطیلی و قرنطینه کامل ایران به هیات رئیسه مجلس ارائه شد            معاون وزارت بهداشت: وضعیت کرونا در تهران نگران کننده است            روند رهایی زندانیان طالب بار دیگر با مشکل فنی روبرو شده است            شیوع کرونا؛ بالاترین تعداد مرگ و میر در ایران در یک شبانه روز ثبت شد            کشورهای غربی به آمریکا: از روش‌های غرب وحشی برای تصاحب محموله‌های پزشکی استفاده نکنید            پاکستان یارانه‌های جدیدی در ایام قرنطینه خانگی در نظر گرفت            مرز مشترک پاکستان و افغانستان برای فعالیت‌های تجاری باز می‌شود            اقتصاد آمریکا امسال وارد عمیق ترین رکود تاریخ خود می شود            ۷۰۰ هزار حقوق بگیر در آمریکا بیکار شدند            ترامپ مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا را که در استیضاحش نقش داشت برکنار کرد            ابراز نگرانی «آلیس ولز» از تغییرات در وزارت مالیه افغانستان             کرونا در جهان؛ مرگ ۱۵۰۰ نفر در آمریکا در یک شبانه روز            

تاریخ نشر: 1398/11/10 - 12:45:5
تعداد بازدید: 156
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

بومیان استرالیا؛ از نسل‌کشی تاریخی تا استعمار جدید
خشونتهای ثبت شده در تاریخ استرالیا و تلاشهای بومیان برای یادآوری آن باعث شده بود تا دولت استرالیا نیز نتواند آنرا انکار کند و در سال 1997 به صورت رسمی از بومیان تاسمانی عذر خواهی کند. 

 

هزاران معترض بومی استرالیا روز یکشنبه 26 ژانویه در اعتراض به روز ملی به خیابانها آمدند و تظاهراتی تحت عنوان اعتراضات «روز تهاجم» برگزار کردند. باوجود گذشت 250سال از استعمار انگلیس در استرالیا، هنوز بومیان این منطقه با فرهنگ غالب احساس بیگانگی میکنند و خواستار تغییر روز ملی به تاریخ دیگری هستند.

 

اعتراضات بومیان  

در سال 1994 دولت استرالیا روز 26 ژانویه را به عنوان روز ملی در تقویم ثبت کرد.این روز یاد آور دوران استعمار استرالیا و ورود اولین دسته های مهاجمین بریتانیایی به استرالیاست.

«کاپیتان جیمز کوک» دریانورد، برای اولین بار درسال1870به اطراف سیدنی در شرق استرالیا رسید. 8 سال بعد کاپیتان آرتور فبلیپ  با یازده کشتی و ۱۳۵۰ مسافر به این منطقه رسید و آنرا ایالت نیوساولت ولز(ولز جنوبی نو) نامید و اولین مستعمره بریتانیا را در استرالیا پایه گذاری کرد.

دولت بریتانیا در ابتدا برخی محکومین و مخالفین بریتانیایی را به این منطقه تبعید کرد بنابراین تاریخ ملی استرالیا برای بومیان استرالیایی موسوم به  Aboriginal(اولین شناخته شده ) یادآور روزهای تلخی است که سرزمین و هویت شان توسط بیگانگان مورد هجوم قرار گرفته است به همین دلیل هر ساله در این روز تظاهرات اعتراضی برگزار میکنند و مهمترین خواسته آنها تغییر تاریخ ملی استرالیاست. آنها 26 ژانویه را «روز عزا» و «روز تهاجم » میدانند.

معترضین بومی امسال کمپینی به نام «اجاره را پرداخت کنید» به راه انداختند و در آن از غیربومی‌های استرالیا خواستند تا با کمک به این کمپین به بومیان غرامت پرداخت کنند. برخی معترضان با پرچمهای بومی و عده‌ای دیگر نیز علامتهای سنتی و برخی نمادهای اعتراضی به خیابانها آمدند. روی علامتهای آنهاشده بود «هیچ افتخاری در نسل‌کشی نیست» و «حاکمیت ما هرگز واگذار نشد.» پرچم بومیان استرالیا پرچم «تنگه تورس» است که در سال 1971 توسط« هارولد توماس» طراحی شده است .این پرچم با رنگ افقی سیاه  به عنوان نماد بومیان استرالیا و رنگ افقی قرمز به عنوان مراسمات و امور معنوی مردم بومی و دایره ای زرد رنگ به عنوان خورشید و اهدای زندگی به بومیان ، عملا نشانه ای اعتراضی علیه فرهنگ غالب انگلیسی و محافظت از فرهنگ بومی است.

 

در اعتراضات روز یکشنبه بومیان تلاش کردند تا افکار عمومی جهان را نسبت به بی عدالتی علیه آنان آگاه کنند. «لیدیا تورپ» یکی از رهبران معترضین ،با اشاره برای پرداخت پول برای دفن زندانیان جانباخته  بومی گفت:« اکنون سال 2020 است و ما همچنان تلاش می‌کنیم برای دفن مردممان پول جمع کنیم. بنابراین ما هم از مردم می‌خواهیم اجاره پرداخت کنند چون شما روی اراضی دزدیده شده‌، زندگی‌ می کنید.»

 

تاریخ بومیان استرالیا

تاریخ سکونت بومیان استرالیا به 50 هزار سال قبل می‌رسد که گفته می‌شود قدیمی ترین گروه قومی و نژادی جهان محسوب میشوند. جمعیت آنها تا قبل از ورود انگلیسی ها بین 300هزار تا یک میلیون تخمین زده میشود که اکثرا ساکن جنوب شرقی و اطراف «رودخانه موری» بودند. براساس بررسی مرکز ملی زبانهای بومی (NILS)  درسال 2005 تا زمان استعار بریتانیا 250 زبان بومی در این منطقه وجود داشته اند اما اکنون عموما به زبان انگلیسی صحبت میکنند. با این حال دو گروه بومی اصلی استرالیا ساکنان جزیره تورس و«اب اورجینالها» هستند که اکنون دو ونیم درصد جمعیت استرالیا را تشکیل میدهند و زبانهای اصلی آنها «پیچان چاچارا»، «تیوی» و «وارپیری» هستند.

بریتانیا سیاست تغییر جمعیتی و امحا بومیان را تا سال 1876 ادامه داد به گونه ای که از سال ۱۷۸۸ تا سال ۱۹۱۱ جميعت بوميان استراليا از 750 هزار نفر به 30 هزار نفر کاهش پيدا کرده بود. یکی از بزرگترین نسل کشی های تاریخ را بریتانیا علیه بومیان استرالیا و ساکنین «تاسمانی» انجام داد که به «جنگ سیاه » معروف است. این درگیری های از اواسط سال 1832 شروع شد. در یک حمله شش هفته ای «جرج آرتور» فرماندار مستعمرات بریتانیا 2200 نفر از مردم مهاجر و سربازان را برای بیرون راندن بومیان و محصور کردن آنها در «تاسمانی» سازماندهی کرد. جرج آرتور در سال 1826 بیانیه ای  داد که طبق آن استعمارگران میتوانند هنگام حمله بومیان را بکشند.

« نیکلاس کلمنتس »یکی از مورخین خشونتهای بومی در این زمینه میگوید:«خشونتها با حمله ، قتل و تجاوز به دختران و زنان و محدود کردن شکار برای بومیان همراه بود.» دراین حملات که اغلب شبانه رخ میداد دامهای بومیان و زراعتهای آنها را ازبین میبردند. جمعیت بومیان تاسمانی طی 15 سال از 6000 هزار نفر به 2000 نفر کاهش پیدا کرد.

خشونتهای ثبت  شده در تاریخ استرالیا و تلاشهای بومیان برای یادآوری آن باعث شده بود تا دولت استرالیا نیز نتواند آنرا انکار کند و در سال 1997 به صورت رسمی از بومیان تاسمانی عذر خواهی کند. با این حال هنوز شرایط رفاهی و اجتماعی بومیان رضایت بخش نیست تنها چهاردرصد آنها از تحصیلات دانشگاهی برخورداند. زمینهای کمتری در اختیار دارند و تعداد بی خانمان‌های آنها بیشتر است. از سوی دیگر تعداد زندانیان بومی بیش از ده برابر سایر گروههای جمعیتی در استرالیاست.

 

 

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/13431


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

وزارت مالیه افغانستان چگونه تجزیه شد؟


بازیگران بازار مشوش ارز در افغانستان


ناکارآمدی پولیس در نظام حاکمیتی افغانستان


اهداف آمریکا از فیگور تهاجمی در عراق


جهان و پساکرونا؛ آیا باید منتظر حوادث جدید در خاورمیانه باشیم؟


سیاست داخلی امریکا و خروج از افغانستان


تاثیر تحریم امریکا علیه ایران بر بخش اقتصادی افغانستان


جهان پسا کرونا چگونه خواهد بود؟


آنچه قرنطینه شدگان کرونا باید از رنج‌کشیدگان تحت محاصره بیاموزند


عدم قطعیت سیاسی آتشی بر شعله خشونت


عوامل تاثیر گذار بر تحولات افغانستان


روسیه و توافق امریکا و طالبان


نگاهی به رشد اقتصادی افغانستان و پیش نیازهای آن با گذری بر سال 2019


کرونا، رسانه های غربی و تلاش برای بحران سازی


راهکارهای مقابله با فوبیای ناشی از کرونا در کودکان و بزرگسالان


ویتنام چگونه در «جنگ علیه کرونا» پیروز شده است؟


دورهمی با چاشنی خانواده افغانستانی در قاب تلویزیون ایران


کرونا میتواند تروریسم را تقویت کند


پمپئو در افغانستان به دنبال چیست؟


گزارش بلومبرگ از لجاجت ترامپ در لغو تحریم ایران با وجود شیوع کرونا


گزارش| چرا آمریکا درباره شیوع کرونا متهم است؟


درخواست برای تحقیق در مورد جنایات نیروهای استرالیا در افغانستان


ساعت شنی امریکا برای داکتر عبدالله


توافق طالبان و امریکا و جایگاه هند در افغانستان


سقوط قریب‌الوقوع آل‌سعود به‌دست محمد بن سلمان

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

بیانیه گروه‌های مقاومت علیه نظامیان آمریکایی؛ عراق را به جهنمی برای شما تبدیل خواهیم کرد

شمار قربانیان کرونا در جهان از مرز ۶۰۰۰۰ نفر گذشت

کشته و زخمی شدن 6 عضو یک خانواده در نتیجه حمله هوایی نیروهای دولتی

’رهبر شاخه خراسان داعش با نوزده تن از همکارانش دستگیر شد’

طرح سه فوریتی تعطیلی و قرنطینه کامل ایران به هیات رئیسه مجلس ارائه شد

معاون وزارت بهداشت: وضعیت کرونا در تهران نگران کننده است

روند رهایی زندانیان طالب بار دیگر با مشکل فنی روبرو شده است

شیوع کرونا؛ بالاترین تعداد مرگ و میر در ایران در یک شبانه روز ثبت شد

کشورهای غربی به آمریکا: از روش‌های غرب وحشی برای تصاحب محموله‌های پزشکی استفاده نکنید

پاکستان یارانه‌های جدیدی در ایام قرنطینه خانگی در نظر گرفت

مرز مشترک پاکستان و افغانستان برای فعالیت‌های تجاری باز می‌شود

اقتصاد آمریکا امسال وارد عمیق ترین رکود تاریخ خود می شود

۷۰۰ هزار حقوق بگیر در آمریکا بیکار شدند

ترامپ مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا را که در استیضاحش نقش داشت برکنار کرد

ابراز نگرانی «آلیس ولز» از تغییرات در وزارت مالیه افغانستان

کرونا در جهان؛ مرگ ۱۵۰۰ نفر در آمریکا در یک شبانه روز

ترور یکی از محافظان ویژه‌ غنی در کابل

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۲۹۹ نفر رسید

واکنش شدید وزیر آلمانی به دزدیده‌شدن ماسک‌های این کشور توسط آمریکا

آمار قربانیان کرونا در اروپا از ۴۰هزار نفر فراتر رفت

واکسنی که کروناویروس را دست‌کم یک سال خنثی می‌کند با موفقیت روی موش‌ها تست شد

اعتراف جدید ترامپ در مورد تحریم ارسال تجهیزات پزشکی به ایران

کدام‌یک از سیاسیون ایران کرونا گرفتند؟

رئیس جمهور عبدالله عبدالله کابینه تشکیل می‌دهد

نیمی از مردم جهان قرنطینه شدند


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.