درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-08-08  |  2020-10-29  |  بروز شده در: 1399/08/07 - 10:57:0 FA | AR | EN
بخش‌هایی از شهر لشکرگاه و ولسوالی‌های نادعلی و ناوه‌ هلمند از وجود طالبان پاک شد             در ۹ ماه اخیر حدود ۶ هزار غیرنظامی در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند            وزیر کشور فرانسه: ترکیه در امور داخلی ما دخالت می‌کند             خلیل‌زاد: بسیار با ناامیدی به منطقه برگشتم            نماینده پارلمان هند: دولت دهلی‌نو نقشه تازه‌ای برای اخراج مسلمانان از ایالت آسام اجرا می‌کند            سعدالحریری اکثریت آرا را برای تصدی نخست‌وزیری کسب کرد            جزئیات بدترین فاجعه در روی زمین افشا شد            یک زندانی در زندان مرکزی هرات خودش را آتش زد            نقص اصلی آیفون 12 افشا شد            نخستین سخنرانی حضوری اوباما در حمایت از جو بایدن            آمریکا دوباره مدعی دخالت روسیه و ایران در انتخابات 2020 شد             حمله‌ٔ هوایی بر یک مدرسه‌ٔ دینی در تخار؛ ۱۲ غیرنظامی کشته شدند             طالبان: جنگ با توقف مذاکرات پایان نمی‌یابد            بازار داغ افشاگری در رقابت‌های انتخاباتی/وکیل ترامپ از تصاویر جنسی در لپ تاپ پسر بایدن خبر داد             پامپئو: هر کشوری با ایران تعامل کند را مجازات می‌کنیم            


تاریخ نشر: 1392/9/10 - 08:58:19
تعداد بازدید: 946
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

امضای پیمان امنیتی افغانستان- امریکا پیامدهای ناگواری خواهد داشت
امضای پیمان امنیتی افغانستان- امریکا پیامدهای ناگواری خواهد داشت

سخنگوی جبهه وحدت وحدت ملی افغانستان گفت: امضای پیمان امنیتی بین افغانستان و امریکا خطرات و پیامدهای ناگواری را برای افغانستان و منطقه به همراه خواهد داشت.

به گزارش انصار، وحید مژده در گفت و گو با رادیو دری اظهار داشت: آقای رئیس جمهور کرزی برای اینکه بتواند موقف خود را جهت امضای توافقنامه امنیتی با امریکا قویتر کند اعلام کرد که 2500 نفر را در جرگه مشورتی بررسی پیمان دعوت کرده که البته حدود 2000 نفر این دعوت را پذیرفتند اما گردانندگان جرگه کسانی بودند که بیشتر از آنکه به منافع افغانستان متعهد باشند به منافع امریکا متعهد بودند.

وی تصریح کرد: آنان اصرار داشتند که این توافقنامه بدون چون و چرا باید پذیرفته شود در حالی که در همین لویه جرگه فرمایشی هم شرکت کنندگان پیشنهاداتی در رابطه با اعمال برخی تغییرات در مفاد توافقنامه داشتند و زمانی هم که آقای کرزی برای ایراد بیانیه اختتامیه به جرگه آمد با این خواست مواجه شد که توافقنامه هرچه زودتر امضا شود.

سخنگوی جبهه وحدت ملی و مخالفت با پایگاه‌های امریکا در افغانستان افزود: حتی پیشنهادات اعضای جرگه نادیده گرفته شد و آقای مجددی به عنوان رئیس جرگه به شکل احساساتی به انتقاد از آقای کرزی پرداخت و موقف وی به جای قویتر شدن تضعیف شد.

این تاریخ نگار افغان در مورد علت اصرار امریکا برای امضای پیمان تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفت: امریکایی‌ها میخواهند این قرارداد را با آقای کرزی امضا کنند زیرا افرادی که جزء نامزدهای مطرح ریاست جمهوری هستند پس از انتخابات حاضر به امضای این قراداد نیستند زیرا میخواهند حکومتی بدون مشکل و جنجال را تحویل بگیرند و از طرف دیگر امریکایی‌ها در مورد شفافیت انتخابات و مشروعیت رئیس جمهوری بعدی افغانستان تردید دارند. موضوع دیگر این است که میگویند برنامه‌هایی برای بعد از سال 2014 دارند که باید از هم اکنون زمان لازم را داشته باشند.

وحید مژده عنوان کرد: امریکایی‌ها قصد خروج از افغانستان را ندارند و اظهاراتی را که مبنی بر خروج از افغانستان و قطع ادامه کمک در صورت امضا نشدن قرارداد مطرح میکنند بهانه جویی است و فقط میخواهند از این طریق بر آقای کرزی فشار وارد کنند حال آنکه آن‌ها حتی برنامه‌هایی هم برای تجزیه افغانستان و دستیابی به اهداف خود در منطقه از این طریق دارند.

وی در مورد تضمین‌هایی که امریکا خواهد داد گفت: در این توافقنامه هیچ گونه تضمینی وجود ندارد و توافقنامه‌ای است که به کنگره امریکا نمی رود و نیازی به تائید آن نیست، قراردادی است که میتوانند همه چیز افغانستان را در اختیار بگیرند و هیچ چیزی هم ندهند چنانچه سفیر افغانستان در امریکا هم که در جریان توافقات بوده در گزارشی که به رئیس جمهوری فرستاده گفته که امریکایی‌ها حاضر به دادن هیچ گونه امتیازی نیستند و تعادلی که باید در توافقنامه‌ها وجود داشته باشد در این توافقنامه مشاهده نمی شود.

این فعال سیاسی کشور در رابطه با تصمیم پارلمان در خصوص این توافقنامه گفت: آقای کرزی به نوعی تنها مانده و نوعی ذهنیت سازی صورت گرفته که گویا هرکس مخالف امضای این توافقنامه باشد خائن ملی است و در جریان جرگه هم به رسانه‌ها گفته شده بود با مخالفین پیمان مصاحبه نکنند و امریکایی‌ها و مزدوران آن‌ها در افغانستان فضایی را بوجود آورده اند که کسی نمی تواند استدلال کند این قرارداد به این دلایل به نفع افغان‌ها نیست.

به گفته آقای مژده هرکسی صدای مخالفت خود را بلند میکند یا وابسته به کشورهای همسایه معرفی میشود یا کسی که عقل سلیم ندارد و در چنین شرایطی مخالفین پیمان هم مجبور میشوند خاموشی اختیار کنند اما مشکل امریکا اینگونه حل نمی شود دامنه جنگ گسترده‌تر خواهد شد و افغانستان با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد و خطرات بسیاری وجود دارد چنانچه آقای کرزی هم در جریان سخنرانی خود گفت که امریکا به فکر تجزیه افغانستان بوده و این خطر برای افغانستان در صورت امضای این قرارداد بسیار جدی خواهد بود.

وی همچنان خاطرنشان کرد: دوام جنگ افغانستان میتواند تاثیرات ناگواری داشته باشد. وقتی که امریکا با 150 هزار سرباز نتوانست این جنگ را کنترل کند با تعداد چند هزار نفری از سربازان که آن‌ها هم در پایگاه‌هایشان در نقاط مختلف پراکنده خواهند بود قادر نیستند کاری بکند. آن‌ها فقط به خانه‌های مردم هجوم خواهند برد چنانچه در چند روز گذشته هم شاهد بودیم. بنابراین جنگ شدت خواهد گرفت.

این کارشناس سیاسی بیان داشت: امریکایی‌ها حاضر نیستند نیروهای افغان را آنگونه که لازم است تقویت و تجهیز کنند از اینرو از هردو طرف جنگ، افغان‌ها کشته خواهند شد و ممکن است گفته شود به آن‌هایی که بر مناطق ناامن تسلط دارند کاری نداشته باشیم و آن‌ها هم به ما کاری نداشته باشند و به این ترتیب زمینه برای تجزیه افغانستان فراهم شود.

سخنگوی جبهه وحدت ملی افغانستان گفت: در سطح منطقه و بین الملل جنگ افغانستان مهاجرت‌ها را بیشتر خواهد کرد، مشکلات ناشی از مواد مخدر بیشتر خواهد شد و کشورهای منطقه از آن متضرر خواهند شد و ورود جنگجویان از کشورهای دیگر به افغانستان بیشتر میشود که میتواند چالش بزرگی برای آسیای میانه هم باشد.

مژده عنوان کرد که امریکایی‌ها به دنبال به چالش کشیدن کشورهای منطقه هستند و خطر بزرگ دیگری هم وجود دارد که امریکا به هر کشوری رفته در آنجا جنگ مذهبی را دامن زده و همه این‌ها خطراتی هستند که امضای توافقنامه درپی خواهد داشت.

وی اضافه کرد: افغان‌ها باید به طرف وحدت ملی بروند و جبهه وحدت ملی هم جلساتی که تشکیل داد و ارتباطاتی هم که با طالبان برقرار کرد به همین منظور بود. در این جبهه شیعه و سنی و اقوام مختلف در کنار هم هستند و همه بر این عقیده هستند که پایگاه‌های امریکا به نفع افغانستان نیست و مشکلات زیادی را بوجود خواهد آورد بنابر این نباید این کار صورت بگیرد و حضور خارجی‌ها در افغانستان باید به پایان برسد و افغان‌ها از راه صلح و تفاهم مشکلات خود را حل کنند. جامعه جهانی هم اگر میخواهد به کشوری که به سوی صلح میرود کمک کند میپذیریم اما نیازی به کمک‌هایی که نتیجه آن دوام جنگ در این کشور باشد نداریم.

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/1329


*
*

*نیز بخوانید

صالح: وسیله دفع حملات تک‌ تیراندازان طالبان در اختیار نیروهای امنیتی قرار می‌گیرد


بخش‌هایی از شهر لشکرگاه و ولسوالی‌های نادعلی و ناوه‌ هلمند از وجود طالبان پاک شد


در ۹ ماه اخیر حدود ۶ هزار غیرنظامی در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند


خلیل‌زاد: بسیار با ناامیدی به منطقه برگشتم


حمله‌ٔ هوایی بر یک مدرسه‌ٔ دینی در تخار؛ ۱۲ غیرنظامی کشته شدند


طالبان: جنگ با توقف مذاکرات پایان نمی‌یابد


غنی: طالبان به روایت کاذب فتح می‌جنگند


ده‌ها نیروی امنیتی افغانستان در حمله طالبان در تخار کشته شدند


کشته شدن 12 مرد و زن هنگام گرفتن ویزای پاکستان در شرق افغانستان


کشته شدن آمر امنیت فرماندهی پلیس تخار در نبرد با طالبان


سیگار: ۱۹میلیارد دالر امریکا برای بازسازی افغانستان هدر رفته است


مسئولان امنیتی در کندهار از کشته شدن ۵۰ جنگجوی طالبان خبر دادند


عبدالله: ایران از روند صلح افغانستان حمایت می‌کند


هشدار محب از درگیری جنگ داخلی پس از خروج نیرو های امریکا


بازدید مارشال دوستم از خط نخست نبرد در فاریاب


جنرال امریکایی: سیاست ترامپ در قبال افغانستان نادرست است


مسوول حملات انتحاری گروه داعش در ننگرهار بازداشت شد


نامزدوزیران روز چهارشنبه به مجلس نمایندگان افغانستان معرفی می‌شوند


واکنش امریکا به اظهارات طالبان مبنی بر نقض توافقنامه قطر


راکت پراکنی پاکستان بر کنر، 4 کشته و زخمی برجا گذاشت


خلیلزاد: کاهش خشونت‌ها موضوع اساسی در توافقنامه با طالبان بود


طرح 11 ماده‌ای صالح برای تامین امنیت شهر‌ کابل همگانی شد


گروه طالبان: در مورد روند صلح با مردم افغانستان مشوره خواهد شد


امرالله صالح مسئولیت رسیدگی به مسایل امنیتی کابل را بر عهده گرفت


یوناما، بریتانیا و امریکا: خشونت‌ها در افغانستان هرچه زودتر توقف یابد

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

صالح: وسیله دفع حملات تک‌ تیراندازان طالبان در اختیار نیروهای امنیتی قرار می‌گیرد

بخش‌هایی از شهر لشکرگاه و ولسوالی‌های نادعلی و ناوه‌ هلمند از وجود طالبان پاک شد

در ۹ ماه اخیر حدود ۶ هزار غیرنظامی در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند

وزیر کشور فرانسه: ترکیه در امور داخلی ما دخالت می‌کند

خلیل‌زاد: بسیار با ناامیدی به منطقه برگشتم

نماینده پارلمان هند: دولت دهلی‌نو نقشه تازه‌ای برای اخراج مسلمانان از ایالت آسام اجرا می‌کند

سعدالحریری اکثریت آرا را برای تصدی نخست‌وزیری کسب کرد

جزئیات بدترین فاجعه در روی زمین افشا شد

یک زندانی در زندان مرکزی هرات خودش را آتش زد

نقص اصلی آیفون 12 افشا شد

نخستین سخنرانی حضوری اوباما در حمایت از جو بایدن

آمریکا دوباره مدعی دخالت روسیه و ایران در انتخابات 2020 شد

حمله‌ٔ هوایی بر یک مدرسه‌ٔ دینی در تخار؛ ۱۲ غیرنظامی کشته شدند

طالبان: جنگ با توقف مذاکرات پایان نمی‌یابد

بازار داغ افشاگری در رقابت‌های انتخاباتی/وکیل ترامپ از تصاویر جنسی در لپ تاپ پسر بایدن خبر داد

پامپئو: هر کشوری با ایران تعامل کند را مجازات می‌کنیم

ایران اتهام دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرد

لیگ قهرمانان اروپا؛ لیورپول و سیتی بردند، اینتر متوقف شد

غنی: طالبان به روایت کاذب فتح می‌جنگند

ترامپ در چین حساب بانکی دارد

حمله با چاقو به دو زن محجبه در پاریس

کشته شدن ۳ نفر در تیراندازی هیوستون

آذربایجان از انهدام یک کندک ارمنستان خبر داد

ده‌ها نیروی امنیتی افغانستان در حمله طالبان در تخار کشته شدند

آمریکا در آستانه یک جنگ داخلی خونین: چرا انتقال قدرت مسالمت‌آمیز نخواهد بود؟


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.