درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-03-15  |  2020-06-04  |  بروز شده در: 1399/03/15 - 14:01:1 FA | AR | EN
سفارت‌‌خانه‌های خارجی در کابل: حقوق اساسی زنان به عنوان بخشی از روند صلح حفظ و تقویت شود            خواهرِ رهبر کره شمالی به سئول: ارسال اعلامیه قطع نشود توافقنامه نظامی فسخ است            شلیک گلوله و حمله با چاقو به ماموران پلیس نیویورک            وارث امپراطوری سامسونگ به اتهام دستکاری در قیمت سهام و حسابرسی بازداشت می‌شود            گزارش نهاد ضد فساد اروپا: نمایندگان پارلمان همچنان رشوه می‌گیرند            ادعای ترامپ درباره علت اصلی رفتن به پناهگاه کاخ سفید دروغ از آب درآمد             آخرین آمار جهانی کرونا/ برزیل با ۲۶۰۰۰ مبتلای جدید همچنان در حال رکوردزنی            تاریخ‌های احتمالی ۴ بازی بعدی تیم ملی فوتبال ایران در انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲            قاتل «جرج فلوید» به قتل درجه۲ متهم شد/ پیگرد ۳ افسر پلیس دیگر             تشدید اختلافات در کاخ سفید/ وزیر فعلی و سابق‌ دفاع در تقابل با رئیس‌جمهوری آمریکا؛ پاسخ تند و خشن ترامپ            احمدجواد عثمانی: برنامه‌های مؤثری در راستای مبارزه با کرونا روی دست گرفته می‌شود            ۶۰ درصد کارمندان صحی شفاخانۀ حوزه‌یی هرات به کرونا مبتلا شده‌اند            دیدگاه‌هـای اندیشمندان و رهبران جهان مسلمان و غیر مسلمان درباره امام خمینی (رحمت‌الله‌علیه)            افغانستان از دید گاه امام خمینی (س)            ویروس کرونا؛ حس بویایی بیماران ممکن برنگردد            


تاریخ نشر: 1392/9/10 - 08:58:19
تعداد بازدید: 925
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

امضای پیمان امنیتی افغانستان- امریکا پیامدهای ناگواری خواهد داشت
امضای پیمان امنیتی افغانستان- امریکا پیامدهای ناگواری خواهد داشت

سخنگوی جبهه وحدت وحدت ملی افغانستان گفت: امضای پیمان امنیتی بین افغانستان و امریکا خطرات و پیامدهای ناگواری را برای افغانستان و منطقه به همراه خواهد داشت.

به گزارش انصار، وحید مژده در گفت و گو با رادیو دری اظهار داشت: آقای رئیس جمهور کرزی برای اینکه بتواند موقف خود را جهت امضای توافقنامه امنیتی با امریکا قویتر کند اعلام کرد که 2500 نفر را در جرگه مشورتی بررسی پیمان دعوت کرده که البته حدود 2000 نفر این دعوت را پذیرفتند اما گردانندگان جرگه کسانی بودند که بیشتر از آنکه به منافع افغانستان متعهد باشند به منافع امریکا متعهد بودند.

وی تصریح کرد: آنان اصرار داشتند که این توافقنامه بدون چون و چرا باید پذیرفته شود در حالی که در همین لویه جرگه فرمایشی هم شرکت کنندگان پیشنهاداتی در رابطه با اعمال برخی تغییرات در مفاد توافقنامه داشتند و زمانی هم که آقای کرزی برای ایراد بیانیه اختتامیه به جرگه آمد با این خواست مواجه شد که توافقنامه هرچه زودتر امضا شود.

سخنگوی جبهه وحدت ملی و مخالفت با پایگاه‌های امریکا در افغانستان افزود: حتی پیشنهادات اعضای جرگه نادیده گرفته شد و آقای مجددی به عنوان رئیس جرگه به شکل احساساتی به انتقاد از آقای کرزی پرداخت و موقف وی به جای قویتر شدن تضعیف شد.

این تاریخ نگار افغان در مورد علت اصرار امریکا برای امضای پیمان تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفت: امریکایی‌ها میخواهند این قرارداد را با آقای کرزی امضا کنند زیرا افرادی که جزء نامزدهای مطرح ریاست جمهوری هستند پس از انتخابات حاضر به امضای این قراداد نیستند زیرا میخواهند حکومتی بدون مشکل و جنجال را تحویل بگیرند و از طرف دیگر امریکایی‌ها در مورد شفافیت انتخابات و مشروعیت رئیس جمهوری بعدی افغانستان تردید دارند. موضوع دیگر این است که میگویند برنامه‌هایی برای بعد از سال 2014 دارند که باید از هم اکنون زمان لازم را داشته باشند.

وحید مژده عنوان کرد: امریکایی‌ها قصد خروج از افغانستان را ندارند و اظهاراتی را که مبنی بر خروج از افغانستان و قطع ادامه کمک در صورت امضا نشدن قرارداد مطرح میکنند بهانه جویی است و فقط میخواهند از این طریق بر آقای کرزی فشار وارد کنند حال آنکه آن‌ها حتی برنامه‌هایی هم برای تجزیه افغانستان و دستیابی به اهداف خود در منطقه از این طریق دارند.

وی در مورد تضمین‌هایی که امریکا خواهد داد گفت: در این توافقنامه هیچ گونه تضمینی وجود ندارد و توافقنامه‌ای است که به کنگره امریکا نمی رود و نیازی به تائید آن نیست، قراردادی است که میتوانند همه چیز افغانستان را در اختیار بگیرند و هیچ چیزی هم ندهند چنانچه سفیر افغانستان در امریکا هم که در جریان توافقات بوده در گزارشی که به رئیس جمهوری فرستاده گفته که امریکایی‌ها حاضر به دادن هیچ گونه امتیازی نیستند و تعادلی که باید در توافقنامه‌ها وجود داشته باشد در این توافقنامه مشاهده نمی شود.

این فعال سیاسی کشور در رابطه با تصمیم پارلمان در خصوص این توافقنامه گفت: آقای کرزی به نوعی تنها مانده و نوعی ذهنیت سازی صورت گرفته که گویا هرکس مخالف امضای این توافقنامه باشد خائن ملی است و در جریان جرگه هم به رسانه‌ها گفته شده بود با مخالفین پیمان مصاحبه نکنند و امریکایی‌ها و مزدوران آن‌ها در افغانستان فضایی را بوجود آورده اند که کسی نمی تواند استدلال کند این قرارداد به این دلایل به نفع افغان‌ها نیست.

به گفته آقای مژده هرکسی صدای مخالفت خود را بلند میکند یا وابسته به کشورهای همسایه معرفی میشود یا کسی که عقل سلیم ندارد و در چنین شرایطی مخالفین پیمان هم مجبور میشوند خاموشی اختیار کنند اما مشکل امریکا اینگونه حل نمی شود دامنه جنگ گسترده‌تر خواهد شد و افغانستان با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد و خطرات بسیاری وجود دارد چنانچه آقای کرزی هم در جریان سخنرانی خود گفت که امریکا به فکر تجزیه افغانستان بوده و این خطر برای افغانستان در صورت امضای این قرارداد بسیار جدی خواهد بود.

وی همچنان خاطرنشان کرد: دوام جنگ افغانستان میتواند تاثیرات ناگواری داشته باشد. وقتی که امریکا با 150 هزار سرباز نتوانست این جنگ را کنترل کند با تعداد چند هزار نفری از سربازان که آن‌ها هم در پایگاه‌هایشان در نقاط مختلف پراکنده خواهند بود قادر نیستند کاری بکند. آن‌ها فقط به خانه‌های مردم هجوم خواهند برد چنانچه در چند روز گذشته هم شاهد بودیم. بنابراین جنگ شدت خواهد گرفت.

این کارشناس سیاسی بیان داشت: امریکایی‌ها حاضر نیستند نیروهای افغان را آنگونه که لازم است تقویت و تجهیز کنند از اینرو از هردو طرف جنگ، افغان‌ها کشته خواهند شد و ممکن است گفته شود به آن‌هایی که بر مناطق ناامن تسلط دارند کاری نداشته باشیم و آن‌ها هم به ما کاری نداشته باشند و به این ترتیب زمینه برای تجزیه افغانستان فراهم شود.

سخنگوی جبهه وحدت ملی افغانستان گفت: در سطح منطقه و بین الملل جنگ افغانستان مهاجرت‌ها را بیشتر خواهد کرد، مشکلات ناشی از مواد مخدر بیشتر خواهد شد و کشورهای منطقه از آن متضرر خواهند شد و ورود جنگجویان از کشورهای دیگر به افغانستان بیشتر میشود که میتواند چالش بزرگی برای آسیای میانه هم باشد.

مژده عنوان کرد که امریکایی‌ها به دنبال به چالش کشیدن کشورهای منطقه هستند و خطر بزرگ دیگری هم وجود دارد که امریکا به هر کشوری رفته در آنجا جنگ مذهبی را دامن زده و همه این‌ها خطراتی هستند که امضای توافقنامه درپی خواهد داشت.

وی اضافه کرد: افغان‌ها باید به طرف وحدت ملی بروند و جبهه وحدت ملی هم جلساتی که تشکیل داد و ارتباطاتی هم که با طالبان برقرار کرد به همین منظور بود. در این جبهه شیعه و سنی و اقوام مختلف در کنار هم هستند و همه بر این عقیده هستند که پایگاه‌های امریکا به نفع افغانستان نیست و مشکلات زیادی را بوجود خواهد آورد بنابر این نباید این کار صورت بگیرد و حضور خارجی‌ها در افغانستان باید به پایان برسد و افغان‌ها از راه صلح و تفاهم مشکلات خود را حل کنند. جامعه جهانی هم اگر میخواهد به کشوری که به سوی صلح میرود کمک کند میپذیریم اما نیازی به کمک‌هایی که نتیجه آن دوام جنگ در این کشور باشد نداریم.

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/1329


*
*

*نیز بخوانید

سفارت‌‌خانه‌های خارجی در کابل: حقوق اساسی زنان به عنوان بخشی از روند صلح حفظ و تقویت شود


غنی: طالبان آتش‌بس را ادامه دهند؛ صالح: طالب و داعش یکی است


انفجار ماین در کندهار ۱۴ کشته و زخمی بر جا گذاشت


رئیس‌جمهور غنی به پیکر مولوی محمد ایاز نیازی ادای احترام کرد


بررسی موضوع صلح افغانستان در دیدار امینیان و عبدالله


ایران اقدام تروریستی در مسجد وزیر اکبرخان کابل را به شدت محکوم کرد


مراتب همدردی عبدالله عبدالله در پیوند به شهادت مولوی ایاز نیازی


محمدایاز نیازی، امام مسجد وزیر اکبرخان در انفجاری در این مسجد جان باخت/ طالبان این حمله را جنایت بزرگ خواند


قالیباف: ایران و افغانستان می‌توانند اقدامات مهمی برای مقابله با تروریسم و مواد مخدر انجام دهند


ایران 5 قاتل فراری را به پلیس انترپل افغانستان سپرد


یک پایگاه امریکایی از مرگ رهبر طالبان خبر داد


خلیلزاد: حکومت افغانستان ۲۵۰۰ و طالبان ۴۰۰ زندانی را آزاد کرده اند


ویدیوکنفرانس پمپیو با سران حکومت افغانستان پیرامون پروسه صلح


9 نظامی آلمان به دلیل ابتلا به کرونا از افغانستان خارج شدند


محمود کرزی به عنوان سرپرست وزارت شهرسازی افغانستان تعیین شد


طالبان 45 زندانی دیگر دولت افغانستان را آزاد کرد


سرباز اسیرشده نزد طالبان از گرسنه‌گی مُرد


طالبان: رهبران ما به کرونا مبتلا نشده‌اند


مبتلا شدن اعضای ارشد طالبان به کرونا، رهبری این گروه را دچار آشفته‌گی کرده است


عبدالله: تبادله‌ زندانیان و آتش‌بس سه روز زمینه را برای مذاکرات بین‌الافغانی فراهم کرده است


عبدالله عبدالله: امیدوارم گفت‌وگوهای بین‌الافغانی تا دو هفته بعد آغاز شود


طالبان ۸۰ زندانی دیگر نیروهای دولتی در افغانستان را آزاد کرد


شورای امنیت ملی افغانستان: آتش‌بس با گروه طالبان ادامه دارد


۱۴ نیروی سرحدی افغانستان در حمله طالبان در پکتیا کشته شدند


۵ عضو خانواده یک فرمانده محلی طالبان در فاریاب کشته شد

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۱۸۰۵۴ نفر رسید

سفارت‌‌خانه‌های خارجی در کابل: حقوق اساسی زنان به عنوان بخشی از روند صلح حفظ و تقویت شود

خواهرِ رهبر کره شمالی به سئول: ارسال اعلامیه قطع نشود توافقنامه نظامی فسخ است

شلیک گلوله و حمله با چاقو به ماموران پلیس نیویورک

وارث امپراطوری سامسونگ به اتهام دستکاری در قیمت سهام و حسابرسی بازداشت می‌شود

گزارش نهاد ضد فساد اروپا: نمایندگان پارلمان همچنان رشوه می‌گیرند

ادعای ترامپ درباره علت اصلی رفتن به پناهگاه کاخ سفید دروغ از آب درآمد

آخرین آمار جهانی کرونا/ برزیل با ۲۶۰۰۰ مبتلای جدید همچنان در حال رکوردزنی

تاریخ‌های احتمالی ۴ بازی بعدی تیم ملی فوتبال ایران در انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲

قاتل «جرج فلوید» به قتل درجه۲ متهم شد/ پیگرد ۳ افسر پلیس دیگر

تشدید اختلافات در کاخ سفید/ وزیر فعلی و سابق‌ دفاع در تقابل با رئیس‌جمهوری آمریکا؛ پاسخ تند و خشن ترامپ

احمدجواد عثمانی: برنامه‌های مؤثری در راستای مبارزه با کرونا روی دست گرفته می‌شود

۶۰ درصد کارمندان صحی شفاخانۀ حوزه‌یی هرات به کرونا مبتلا شده‌اند

دیدگاه‌هـای اندیشمندان و رهبران جهان مسلمان و غیر مسلمان درباره امام خمینی (رحمت‌الله‌علیه)

افغانستان از دید گاه امام خمینی (س)

ویروس کرونا؛ حس بویایی بیماران ممکن برنگردد

مسی به جمع معرضین قتل جورج فلوید پیوست

غنی: طالبان آتش‌بس را ادامه دهند؛ صالح: طالب و داعش یکی است

انفجار ماین در کندهار ۱۴ کشته و زخمی بر جا گذاشت

ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی؛ اعطای تابعیت به فرزندان اجرایی شد

هشتمین روز ناآرام آمریکا سپری شد؛ تهدید ترامپ هم کارساز نیست/ ترامپ ارتش را برای سرکوب معترضان در نیویورک فرا خواند

رئیس‌جمهور غنی به پیکر مولوی محمد ایاز نیازی ادای احترام کرد

شوک در لالیگا؛ پنج بازیکن بارسا کرونا دارد

بررسی موضوع صلح افغانستان در دیدار امینیان و عبدالله

ایران اقدام تروریستی در مسجد وزیر اکبرخان کابل را به شدت محکوم کرد


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.