درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-01-22  |  2020-04-10  |  بروز شده در: 1399/01/22 - 15:52:4 FA | AR | EN
آمریکا و اروپا تجهیزات پزشکی را پیش‌خرید کرده‌اند و به کشورهای فقیر نمی‌رسد            رئیس جمهور عبدالله: اگر طرح دولت فراگیر پذیرفته نشود کابینه معرفی می‌کنیم            اولین نطق «مصطفی الکاظمی»: حاکمیت عراق خط قرمز ماست/ روابط با جهان بر اساس احترام متقابل            «کرونا» چگونه اقتصاد اسرائیل را تهدید می‌کند؟/پیامدهای بی‌ثباتی شاخص‌های اقتصادی آمریکا و اروپا            عربستان و روسیه طرح کلی کاهش تولید نفت را تهیه کردند             نفوذ امریکا در افغانستان، در سایه توافق صلح            تأملی بر توسعه اقتصادی افغانستان            گشت‌وگذار با موترسایکل در ناحیه پنجم شهر کابل ممنوع شد            شیوع خاموش کرونا؛ «۹۰ درصد مبتلایان در اسپانیا شناسایی نشده‌اند»             کرونا در جهان؛ نزدیک به ۴ هزار نفر طی دو روز در آمریکا جان باختند             شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در افغانستان به ۵۲۱ نفر افزایش یافت/ قرنطین شهرها ادامه می‌یابد            تقویت جدایی طلبی کالیفرنیا از آمریکا همزمان با ضعف ترامپ در بحران کرونا            نخست‌وزیری مصطفی الکاظمی: موانع و ظرفیت‌های پیش رو            وزیر اقتصاد فرانسه: ایرفرانس و رنو را حتی به قیمت خرید دوباره سهامشان نجات می‌دهیم            اوضاع وخیم در دیترویت آمریکا/ مرگ دو بیمار در راهروهای بیمارستان و تحصن پرستاران            

تاریخ نشر: 1398/11/05 - 12:35:4
تعداد بازدید: 169
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

گزارش-آسوشیتدپرس؛
سوچی با دفاع از نسل‌کشی، روی تتمه اعتبارش قمار کرد

"وقتی رهبر دوفاکتوی میانمار برای دفاع در مقابل اتهام نسل‌کشی، ماه گذشته میلادی به دیوان کیفری بین‌المللی قدم نهاد، مابقی اعتبار بین‌المللی خود را روی انکار اتهامات مربوط به ارتکاب نسل‌کشی از طرف ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینجایی قمار کرد."

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی می‌نویسد: «دیوان کیفری بین‌الملل از صحبت‌ها و دفاعیات آنگ سان سوچی، رهبر دوفاکتوی میانمار متقاعد نشد. همین هفته پیش هم این دیوان دستور داد که میانمار باید تمامی اقدامات ممکن را برای جلوگیری از نسل‌کشی علیه روهینجایی‌ها انجام دهد.

تمایل آنگ سان سوچی برای دفاع از نقض حقوق بشر در صحنه جهانی اقدامی بود که به احتمال زیاد با هدف صیقل دادن اعتبار ملی‌گرایی‌ او در داخل و نه به دست آوردن رای این دیوان صورت گرفته است. برای تحسین‌کنندگان سابق رهبر دوفاکتوی میانمار، دفاع او در دیوان کیفری از ارتش میانمار، تنها بر مسئولیت او برای عدم موفقیت حداقلی در دفاع از روهینجایی‌ها تأکید کرده است.

بیل ریچاردسون، از اعضای سابق کنگره آمریکا و سفیر سازمان ملل می‌گوید:‌ با این حکم، رهبر دوفاکتوی میانمار با ضربه کاری بر اعتبارش روبرو شده است. او از یک قهرمان دموکراسی برنده جایزه صلح نوبل به یک دیکتاتور دیگر بدل شده که می‌خواهد با دفاع از سرکوب ارتش، نسل‌کشی و اخراج روهینجایی‌ها در قدرت باقی بماند.

ریچاردسون در ابراز نارضایتی خود کمتر از خود ظرافت به خرج داد؛ او دعوت سوچی را برای پیوستن به هیات مشاوره درباره بحران راخین قبول کرده بود. اما در اوایل ۲۰۱۸، زمانی که پیشنهاد داد دو خبرنگار رویترز که بابت انتشار اخبار درباره نیروهای امنیتی بازداشت شدند، آزاد شوند، سوچی با عصبانیت به آن واکنش نشان داد، ریچاردسون هم با سرخوردگی هیات مشاوره را ترک کرد.

او در این باره می‌گوید:‌ می‌بینم که قهرمان اصلاح‌طلب و سابق دموکراسی به یک عاشق قدرت و رهبری دوستدار قدرت بدل می‌شود. او به یک عذرخواه برای ارتش بدل می‌شود تا بتواند در قدرت بماند و بار دیگر انتخاب شود. او نمی‌تواند دیگر مخالفتی را بپذیرد و تحمل کند حتی اگر از جانب دوستان دیرینه یا حامیانی چون خودش باشد.

آنگ سان سوچی پس از به دست گرفتن زمام امور جنبش حامی دموکراسی در ۱۹۸۸، دفاعی شجاعانه در مقابل حکومت خونتا آن هم به بالاترین هزینه شخصی یعنی زندان، به یک نماد مبارزه جهانی بدل شد. او در ۱۹۹۱ برنده جایزه صلح نوبل شد و به یکی از نمونه‌های فوق‌العاده شجاعت مدنی در آسیا در چند دهه گذشته بدل شد.

وقتی هم در سال ۲۰۱۵ رقابت‌های انتخاباتی بدون خشونت او به پیروزی حزب لیگ ملی برای دموکراسی میانمار منجر شد، خوش‌بینی‌هایی به وجود آمد که میانمار در نهایت پس از چندین دهه حکومت خونتا می‌تواند زمام امور را به دست دولتی مدنی و غیرنظامی بسپارد. باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا، سوچی را بابت تلاش‌های بی‌وقفه و خستگی‌ناپذیر و جانفشانی چندین سال برای ترقی یک میانمار دموکراتیک، صلح‌طلب و کامل مورد ستایش قرار داد.

اما بعد سرکوب رخ داد.

در ۲۰۱۷، نیروهای امنیتی میانمار عملیات مقابله با شبه‌نظامیان را در راخین، واقع در غرب این کشور آغاز کرده که بر اساس شواهد موجود شامل تجاوزهای گسترده، کشتار و سوزاندن تمامی روستاها می‌شود. بیش از ۷۰۰ هزار روهینجایی مجبور شدند به بنگلادش فرار کنند و تا زمانی که حقوق اولیه آن‌ها شامل اعطای حق شهروندی تضمین نشود، حاضر به بازگشت به میانمار نیستند.

هم‌زمان با مطرح شدن تراژدی روهینجا، اسقف دزموند توتو، برنده جایزه صلح نوبل ۱۹۸۴ خطاب به سوچی در نامه‌ای سرگشاده نوشت: خواهر عزیز من، اگر هزینه سیاسی صعود شما در بالاترین مقام در میانمار، سکوت شماست،‌ مطمئنا هزینه بسیار گزافی است. ما برای شما دعا می‌کنیم تا برای عدالت، حقوق بشر و اتحاد مردم خودتان صحبت کنید. ما دعا می‌کنیم تا مداخله کنید.

واقعیت‌های سیاسی نقش مهمی در موقعیت رهبر دوفاکتوی میانمار ایفا می‌کند. با وجود پیروزی چشمگیر حزب سوچی در انتخابات، ارتش هنوز هم تاثیری شگرف در دولت دارد آن هم به دلیل بندهایی است که در قانون اساسی ایجاد کرده است. حزب سوچی برای به کار بردن قدرت واقعی باید حمایت مردمی و انتخاباتی را بسیج کند.

سوچی پس از ریاست هیات میانماری در جلسات استماع اولیه ماه گذشته میلادی در دیوان کیفری بین‌المللی به میانمار برگشت و با جمعیت حاضر در خیابان‌ها و تشویق آن‌ها استقبال شد.

کمپین برمه انگلیس، گروه لابی‌گر که متحد سوچی علیه خونتاست، نوشت: بدون شک، پیش از انتخابات سال جاری میلادی،‌ تصمیم سوچی برای دفاع از این پرونده برای او خوب است و این فرصتی برای تحریک ملی‌گرایی است که حمایت مردمی از او را پیش از انتخابات تقویت می‌کند.

برخی از کارشناسان می‌گویند، در اینجا یک جنبه شخصی برای این وضع بسیار خطرناک سوچی وجود دارد.

ژنرال آنگ سان، پدر سوچی، قهرمان استقلال میانمار بود. سوچی تنها دو سال داشت که پدرش در ۱۹۴۷ و یک سال پیش از آزادی این کشور از استعمار بریتانیا توسط رقبای سیاسی ترور شد.

دیوید اشتاینبرگ، استاد مطالعات آسیا در دانشگاه جورج تاون گفت:‌ گرچه سوچی درباره دموکراسی حرف زیاد می‌زند اما فکر می‌کنم که او بر مبنای اعتبار پدرش یک مفهموم بسیار فعال‌تر از نقش حال و آینده خود دارد.

سوچی در ۱۹۸۸ و زمانی که پس از یک دوره طولانی سکونت در خارج از کشور برای پرستاری از مادر رو به احتضارش به میانمار برگشت، ‌وارد عرصه سیاست شد. او در قیام مردمی علیه خونتا شرکت داشت و به عنوان دختر آنگ سان با سخنرانی در جمع صدها هزار نفر از مردم میانمار به شهرت رسید.

جین فرگوسن،‌ سخنران ارشد مردم شناسی در دانشگاه ملی استرالیا می‌گوید: اقتدار اخلاقی او در میانمار در سایه پدرش و آنچه که پدرش ارائه می‌کند، پیش‌بینی شده و و در حقیقت، او در ۱۹۸۸ برای نجات کشور پا به عرصه سیاست گذاشت و چندین سال حصر خانگی را تحمل کرد و به جان خرید.

سوچی زمانی به سوالی درباره اعتبارش به عنوان یک چهره مقدس پاسخ داد: من فقط یک سیاستمدارم. من شبیه به مارگارت تاچر و شبیه به مادر ترزا نیستم. من هرگز این را نگفتم. مهاتما گاندی به واقع یک سیاستمدار بسیار دقیق بود.»

انتهای پیام

 

 

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/13209


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

نفوذ امریکا در افغانستان، در سایه توافق صلح


تأملی بر توسعه اقتصادی افغانستان


تقویت جدایی طلبی کالیفرنیا از آمریکا همزمان با ضعف ترامپ در بحران کرونا


نخست‌وزیری مصطفی الکاظمی: موانع و ظرفیت‌های پیش رو


ترامپ و نمایش انتخاباتی 2020


جنبش امپریال روسیه چیست و چرا آمریکا آن را در لیست تروریسم گذاشت؟


وضعیت «شاخه خراسان» داعش پس از دستگیری پنجمین خلیفه


پاکستان و فشار بر پناهجویان افغانستان


نفت و آینده پراکسی ها در منطقه


کرونا، آزمونی برای ناکارآمدی امریکا در افغانستان


آیا روسیه بازنده جنگ نفتی با عربستان و آمریکا خواهد شد؟


چالش حکمرانی جهانی با جدال نان و جان در بحران کرونا/ هیچ‌کس با اطمینان سخن نمی‌گوید


بحران در اقتصاد جهانی و آینده امنیت در افغانستان


کیسینجر: شکست در برابر کرونا جهان را به آتش می‌کشد


از Dark Winter تا Cladex


وزارت مالیه افغانستان چگونه تجزیه شد؟


بازیگران بازار مشوش ارز در افغانستان


ناکارآمدی پولیس در نظام حاکمیتی افغانستان


اهداف آمریکا از فیگور تهاجمی در عراق


جهان و پساکرونا؛ آیا باید منتظر حوادث جدید در خاورمیانه باشیم؟


سیاست داخلی امریکا و خروج از افغانستان


تاثیر تحریم امریکا علیه ایران بر بخش اقتصادی افغانستان


جهان پسا کرونا چگونه خواهد بود؟


آنچه قرنطینه شدگان کرونا باید از رنج‌کشیدگان تحت محاصره بیاموزند


عدم قطعیت سیاسی آتشی بر شعله خشونت

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

اعتراض کمیسیون اقلیت‌های هند به انتشار جداگانه و مغرضانه آمار بیماران مسلمان

آمریکا و اروپا تجهیزات پزشکی را پیش‌خرید کرده‌اند و به کشورهای فقیر نمی‌رسد

رئیس جمهور عبدالله: اگر طرح دولت فراگیر پذیرفته نشود کابینه معرفی می‌کنیم

اولین نطق «مصطفی الکاظمی»: حاکمیت عراق خط قرمز ماست/ روابط با جهان بر اساس احترام متقابل

«کرونا» چگونه اقتصاد اسرائیل را تهدید می‌کند؟/پیامدهای بی‌ثباتی شاخص‌های اقتصادی آمریکا و اروپا

عربستان و روسیه طرح کلی کاهش تولید نفت را تهیه کردند

نفوذ امریکا در افغانستان، در سایه توافق صلح

تأملی بر توسعه اقتصادی افغانستان

گشت‌وگذار با موترسایکل در ناحیه پنجم شهر کابل ممنوع شد

شیوع خاموش کرونا؛ «۹۰ درصد مبتلایان در اسپانیا شناسایی نشده‌اند»

کرونا در جهان؛ نزدیک به ۴ هزار نفر طی دو روز در آمریکا جان باختند

شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در افغانستان به ۵۲۱ نفر افزایش یافت/ قرنطین شهرها ادامه می‌یابد

تقویت جدایی طلبی کالیفرنیا از آمریکا همزمان با ضعف ترامپ در بحران کرونا

نخست‌وزیری مصطفی الکاظمی: موانع و ظرفیت‌های پیش رو

وزیر اقتصاد فرانسه: ایرفرانس و رنو را حتی به قیمت خرید دوباره سهامشان نجات می‌دهیم

اوضاع وخیم در دیترویت آمریکا/ مرگ دو بیمار در راهروهای بیمارستان و تحصن پرستاران

۱۶ کشوری که تاکنون ابتلا به کرونا در آنها صفر بوده است!

کرونا در اروپا| آمار رسمی مبتلایان آلمانی تنها ۱۵ درصد آمار واقعی است/ هشدار درباره فروپاشی اتحادیه اروپا

وزارت صحت افغانستان از کم بود کیت های محافطتی و مایع ضد عفونی کنند هشدار داده است

موسسه آکسفام: بحران کرونا می‌تواند موجب فقر ۵۰۰ میلیون نفر شود

بهبود حال عمومی نخست وزیر انگلیس

شتاب نگران‌کننده کرونا در ترکیه

شمار قربانیان کرونا در آمریکا برای دومین روز پیاپی ۲۰۰۰ نفر افزایش یافت

سیاه‌پوستان، بزرگترین قربانیان کرونا در آمریکا

حمایت ماکرون از مدیرکل سازمان بهداشت جهانی در مقابل انتقادات ترامپ


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.