درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-01-20  |  2020-04-08  |  بروز شده در: 1399/01/20 - 20:15:2 FA | AR | EN
انتقادها از ایجاد اداره‌های مستقل در وزارت معادن            شمار مبتلایان در افغانستان به ۴۴۴ نفر رسید             سازمان تجارت جهانی: همه‌گیری کرونا ممکن است به عمیق‌ترین رکود اقتصادی تاریخ بشر منجر شود             ویژه نامه گل نرگس (به مناسبت سال روز ولادت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف)            وزیر بهداشت ایران: ما به اژدهای سهمگین کرونا عنان زده‌ایم            مادر ۱۰۱ ساله برای دیدار دخترش از خانه سالمندان گریخت اما گرفتار پلیس و مقرارات کرونا شد            رئیس جمهور عبدالله با وزیرخارجه ایران گفت‌گوی تلفنی انجام داد            روحانی: اگر برادران و خواهران افغانستانی در ایران به کرونا مبتلا شده‌اند رایگان درمان شوند            فیروز: افغانستان تا آخر سال جاری میلادی با ویروس کرونا درگیر خواهد بود            امریکا به رهبران افغانستانی: یا با طالبان توافق کنید یا به‌صورت کامل از افغانستان خارج می‌شویم            گشت‌وگذار در شهر کابل فردا متوقف می‌شود            جنبش امپریال روسیه چیست و چرا آمریکا آن را در لیست تروریسم گذاشت؟             وضعیت «شاخه خراسان» داعش پس از دستگیری پنجمین خلیفه             پاکستان و فشار بر پناهجویان افغانستان            نفت و آینده پراکسی ها در منطقه            

تاریخ نشر: 1398/10/30 - 20:30:3
تعداد بازدید: 168
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تحلیل-واشنگتن‌پست؛
سیاست "فشار حداکثری" دونالد ترامپ شکست خورده است
سیاست

"با کالبد شکافی سیاست خارجی دونالد ترامپ در دوران ریاست جمهوری‌اش که امیدوار هستیم هرچه زودتر به پایان رسد، شکست این سیاست خارجی تنها با یک عبارت مشخص خواهد شد: فشار حداکثری."

نشریه واشنگتن‌پست در تحلیلی درباره شکست به اصطلاح سیاست فشار حداکثری دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در قبال دشمنان این کشور در جهان همچون ونزوئلا، کره شمالی و ایران به قلم جکسون دی‌یل می‌نویسد: بخش عمده‌ تعاملات بین‌المللی این رییس جمهور آمریکا متشکل از آش شه‌ قلمکاری از اقدامات متناقض و ناگهانی بوده‌اند. با این حال دکترین ترامپ شامل این حرکات می‌شود:

استفاده از تعرفه‌ها، تحریم‌ها و دیگر ابزارهای فشار اقتصادی برای وادار کردن دشمنان آمریکا و حتی همپیمانان این کشور به منظور قبول درخواست‌های کاخ سفید.

میزان فشارهایی که دولت ترامپ اعمال کرده از کشوری به کشور دیگر و از چین و کره جنوبی گرفته تا اوکراین و مکزیک متفاوت بوده است و بنابراین نتایج آن نیز متفاوت بوده‌اند. اما در سه مورد خاص شامل کره شمالی، ایران و ونزوئلا سیاست صریح ترامپ، اعمال فشار حداکثری بوده است. همین‌طور در این موارد سابقه به جا مانده از این سیاست، شکست حداکثری بوده است.

این سیاست فشار حداکثری قرار بود حکومت کیم جون اون، رهبر کره شمالی را وادار به تسلیم تمامیت زرادخانه‌ هسته‌ای، شیمیایی و بیولوژیکی این کشور کند. با این حال بعد از گذشت سه سال این کشور همچنان این سلاح‌ها را می‌سازد و هم‌اکنون نیز علنا قسم خورده که دیگر با مذاکرات بیشتر با دولت ترامپ همراهی نکند.

این‌که کیم جون اون طی ماه‌های آینده دستور به از سرگیری آزمایش موشک‌های دوربرد یا کلاهک‌های هسته‌ای این کشور دهد و در سال انتخابات تحریک به ایجاد یک بحران برای دونالد ترامپ کند، هنوز مشخص نیست اما چیزی که مسلم است این است که کره شمالی در پایان دوره اول ریاست جمهوری دونالد ترامپ بالغ بر 12 یا بیشتر سلاح هسته‌ای نسبت به زمانی که ترامپ ریاست جمهوری‌اش را آغاز کرد، به دست خواهد آورد.

از سوی دیگر این سیاست فشار حداکثری قرار بوده ایران را مجبور به مذاکرات مجدد بر سر برنامه هسته‌ای خود و حتی فروپاشی کند. توافق قبلی با ایران که دونالد ترامپ آن را دور انداخت تضمین می‌کرد که تهران دست کم یکسال با دستیابی به سلاح هسته‌ای فاصله داشته باشد.

حکومت ایران همچون حکومت کره شمالی مذاکرات بیشتر با دولت آمریکا را رد کرده است. این حکومت نیز می‌تواند از الان تا ماه نوامبر برای دونالد ترامپ دردسر آفرین باشد و این دردسر را از جمله با انجام حملاتی در خاورمیانه یا در اینترنت به وجود آورد. چیزی که اما اتفاق نخواهد افتاد انعقاد یک توافق هسته‌ای جدید با آمریکا خواهد بود.

شاید چشم‌گیر ترین مورد مربوط به شکست سیاست فشار حداکثری دولت آمریکا که از طرفی کمترین توجه به آن شده مربوط به ونزوئلا باشد؛ کشوری که تنها از راه هوایی سه ساعت با میامی آمریکا فاصله دارد و تا چند دهه اتکای فراوانی از بابت کسب درآمد نفتی به آمریکا داشت. با این حال دونالد ترامپ این جریان درآمد ونزوئلا را قطع کرده و مطمئن بود که اقدامات‌اش علیه این کشور باعث سقوط حکومت سوسیالیستی ونزوئلا که گرفتار سقوط آزاد اقتصادی و سیاسی بود، خواهد شد.

با این حال به جای این اتفاق در حالی که یکسال از اجرای این اقدامات آمریکا گذشته، اما حکومت نیکولاس مادورو به نظر هنوز ثباتش را حفظ کرده است.

برق در شهر کاراکاس مجددا برقرار شده و فروشگاه‌هایی که زمانی از اجناس خالی بودند حالا مملو از اجناس شده‌اند و مخالفان مورد حمایت آمریکا در ونزوئلا نیز دست کم به شکل فیزیکی از منبع قدرت‌شان یعنی مجلس ملی کنار زده شده‌اند. این خواسته ترامپ مبنی بر این‌که نیکولاس مادورو قدرت را ترک کند و راه را برای انتخابات جدید هموار کند به زودی اتفاق نخواهد افتاد.

پس چرا این سیاست فشار حداکثری موثر نبوده است؟ دلایل این موضوع چندان برای درک کردن سخت نیستند. در درجه اول دونالد ترامپ اهدافی به شکل غیرواقع‌بینانه تعریف کرد. همان‌طور که چند کارشناسان حوزه کره شمالی سه سال پیش متذکر شدند کیم جون اون قرار نیست هرگز یک شبه کلیت زرادخانه‌های تسلیحاتی خود را تسلیم کند. در بهترین حالت او شاید با یک فرآیند قدم به قدم می‌توانست از سوی آمریکا قانع شود. اما در ارتباط با ایران نیز مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا تقاضای امتیازات عمده‌ای را مطرح کرد که بدون تغییر حکومت ایران غیرقابل تصور هستند. همچنین در ارتباط با ونزوئلا هم آمریکا هم در سیاست‌اش تصور کرد که حکومت مادورو به دلیل آنکه جایی برای پناه‌ گرفتن ندارد کاملا طبق خواسته‌اش قدرت را واگذار خواهد کرد یا از طریق ژنرال‌هایی که فاسد هستند، سرنگون خواهد شد.

اشتباه بعدی ترامپ نیز این بود که فرض کرد اقدامات یک جانبه آمریکا به حد کافی برای رسیدن به موفقیت قدرتمند هستند و نیاز به همکاری بین‌المللی که روسای جمهور قبلی کسب کرده بودند، ندارند. اما دونالد ترامپ اشتباه می‌کرد و چین که ترامپ به دلیل جنگ تجاری حمایت آن را از دست داد به شکلی بی‌سروصدا به کره شمالی کمک کرد که زیر فشار تحریم‌ها زنده بماند. از طرف دیگر روسیه نیز همین کار را نیز برای ونزوئلا انجام داده و به این کشور کمک کرد تا حتی تا میزان 70 درصد از صادرات نفت‌اش را قاچاق کند. همپیمانان آمریکا در اروپا نیز از تبعیت از اقدام یک جانبه ترامپ در لغو توافق هسته‌ای با ایران و اعمال دوباره تحریم علیه آن خودداری کردند. حتی یکسری کشورهای خاورمیانه مثل عربستان سعودی به شکلی بی‌سروصدا به دنبال جلب نظر ایران برآمده‌اند.

بزرگترین اشتباه محاسباتی دونالد ترامپ این است که تصور می‌کند سلاح‌های اقتصادی برای تسلیم ساختن این سه کشور کافی هستند.

برای آمریکا در پاره‌ای از مواقع فشار اقتصادی جواب داده است، به عنوان مثال مکزیک برای اجتناب از تحریم از سوی آمریکا امتیازهایی را به دونالد ترامپ همچون چین داد. با این حال این رویکرد جانشین ضعیفی برای یک سیاست خارجی چند وجهی محسوب می‌شود و به همین دلیل سیاست فشار حداکثری تبدیل به نماد ریاست جمهوری دونالد ترامپ شده است: یک راهبرد خام و نپخته که محکوم به شکست است.

انتهای پیام

 

 

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/12996


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

ویژه نامه گل نرگس (به مناسبت سال روز ولادت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف)


جنبش امپریال روسیه چیست و چرا آمریکا آن را در لیست تروریسم گذاشت؟


وضعیت «شاخه خراسان» داعش پس از دستگیری پنجمین خلیفه


پاکستان و فشار بر پناهجویان افغانستان


نفت و آینده پراکسی ها در منطقه


کرونا، آزمونی برای ناکارآمدی امریکا در افغانستان


آیا روسیه بازنده جنگ نفتی با عربستان و آمریکا خواهد شد؟


چالش حکمرانی جهانی با جدال نان و جان در بحران کرونا/ هیچ‌کس با اطمینان سخن نمی‌گوید


بحران در اقتصاد جهانی و آینده امنیت در افغانستان


کیسینجر: شکست در برابر کرونا جهان را به آتش می‌کشد


از Dark Winter تا Cladex


وزارت مالیه افغانستان چگونه تجزیه شد؟


بازیگران بازار مشوش ارز در افغانستان


ناکارآمدی پولیس در نظام حاکمیتی افغانستان


اهداف آمریکا از فیگور تهاجمی در عراق


جهان و پساکرونا؛ آیا باید منتظر حوادث جدید در خاورمیانه باشیم؟


سیاست داخلی امریکا و خروج از افغانستان


تاثیر تحریم امریکا علیه ایران بر بخش اقتصادی افغانستان


جهان پسا کرونا چگونه خواهد بود؟


آنچه قرنطینه شدگان کرونا باید از رنج‌کشیدگان تحت محاصره بیاموزند


عدم قطعیت سیاسی آتشی بر شعله خشونت


عوامل تاثیر گذار بر تحولات افغانستان


روسیه و توافق امریکا و طالبان


نگاهی به رشد اقتصادی افغانستان و پیش نیازهای آن با گذری بر سال 2019


کرونا، رسانه های غربی و تلاش برای بحران سازی

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

تبعیض بین کشورها برای پرداخت وام قابل قبول نیست

انتقادها از ایجاد اداره‌های مستقل در وزارت معادن

شمار مبتلایان در افغانستان به ۴۴۴ نفر رسید

سازمان تجارت جهانی: همه‌گیری کرونا ممکن است به عمیق‌ترین رکود اقتصادی تاریخ بشر منجر شود

ویژه نامه گل نرگس (به مناسبت سال روز ولادت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف)

وزیر بهداشت ایران: ما به اژدهای سهمگین کرونا عنان زده‌ایم

مادر ۱۰۱ ساله برای دیدار دخترش از خانه سالمندان گریخت اما گرفتار پلیس و مقرارات کرونا شد

رئیس جمهور عبدالله با وزیرخارجه ایران گفت‌گوی تلفنی انجام داد

روحانی: اگر برادران و خواهران افغانستانی در ایران به کرونا مبتلا شده‌اند رایگان درمان شوند

فیروز: افغانستان تا آخر سال جاری میلادی با ویروس کرونا درگیر خواهد بود

امریکا به رهبران افغانستانی: یا با طالبان توافق کنید یا به‌صورت کامل از افغانستان خارج می‌شویم

گشت‌وگذار در شهر کابل فردا متوقف می‌شود

جنبش امپریال روسیه چیست و چرا آمریکا آن را در لیست تروریسم گذاشت؟

وضعیت «شاخه خراسان» داعش پس از دستگیری پنجمین خلیفه

پاکستان و فشار بر پناهجویان افغانستان

نفت و آینده پراکسی ها در منطقه

کرونا، آزمونی برای ناکارآمدی امریکا در افغانستان

اعلام وضعیت اضطراری در ژاپن

اردوغان: جهان پسا کرونا دیگر مانند قبل نمی‌شود

دلیل نگاه مسی به آسمان پس از گلزنی چیست؟

نفت خوشبین به توافق روسیه و عربستان و نگران محتوای ماموریت وزیر انرژی آمریکا

اعتراض اشتباهی رهبر راست افراطی فرانسه به پخش اذان از بلندگوی یک مسجد

وخامت حال جانسون؛ نخست وزیر بریتانیا با ماسک اکسیژن نفس می‌کشد

وزارت صحت عامه افغانستان: آمار حقیقی مبتلاها به ویروس کرونا در کابل به مراتب بلندتر از رقم نشر شده است

هزاران مهاجر افغانستانی بدون آزمایش ویروس کرونا از پاکستان به ننگرهار آمده‌اند


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.