درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-01-09  |  2020-03-28  |  بروز شده در: 1399/01/09 - 18:32:3 FA | AR | EN
تعیین مهمترین عامل در درمان بیماران کرونایی توسط سازمان بهداشت جهانی            مرگ نوجوان آمریکایی مبتلا به کرونا به دلیل بیمه نبودن و عدم پذیرش در بیمارستان!            کرونا یکی از بخش‌های فوق محرمانه «شاباک» را افشا کرد            دنیا اسیر کرونا، رونالدو به دنبال خرید موتر 8.5 میلیون پوندی            نشانه های جدید بیماران کرونایی            با مصرف زنجبیل و سیر از خطر کرونا در امان بمانید            چهار عضو یک خانواده بر سر شکار یک مرغابی در افغانستان کشته شدند            پاسخ ایران به چند پرسش درباره کرونا؛ از پیک بیماری در تهران تا زمان کنترل شیوع             عوامل تاثیر گذار بر تحولات افغانستان            روسیه و توافق امریکا و طالبان            نگاهی به رشد اقتصادی افغانستان و پیش نیازهای آن با گذری بر سال 2019            کرونا، رسانه های غربی و تلاش برای بحران سازی            تست کرونای وزیر بهداشت انگلیس مثبت شد            اخباری از ابتلای ملکه انگلیس به کرونا            فلسطین: به جای مادورو باید برای دستگیری ترامپ جایزه تعیین شود            

تاریخ نشر: 1392/8/30 - 07:03:20
تعداد بازدید: 957
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دقت کنیم با چه کسانی پیمان میبندیم!
دقت کنیم با چه کسانی پیمان میبندیم!

امریکا در مبارزه با تروریزم در افغانستان، دچار خطاها و اشتباهات جبران ناپذیری شده است. این جمله سخن ما نیست؛ بلکه بسیاری از رسانه‌های امریکایی و غربی، هر از گاهی به بیان امثال اینگونه واقعیتها، زبان گشوده و اعتراف کرده اند.
برای نمونه به بخشی از این اعترافات توجه کرده و پس از به نقد اظهارات اخیر سوزان رایس سخنگوی کاخ سفید خواهیم پرداخت که گفته است:" اوباما نیازی نمی بیند از مردم افغانستان، عذرخواهی کند".
جیمز دوبینز، نماینده ویژه امریکا در افغانستان و پاکستان، (۲ نوامبر، ۱۱ قوس) اذعان کرد، اشتباهات غرب در افغانستان، درگیری و خون‌ریزی را در سراسر این کشور جنگ‌زده طولانی کرده و تلفات جانی غیرضروری درپی داشته است.
معترف کننده دیگر به اشتباهات غرب در افغانستان، آقای ویلیام پیتی سفیر بریتانیا در کابل است. سفیر انگلیس در کابل معتقد است که کشورهای غربی طی یک دهه گذشته اشتباهات و ناکامی‌های زیادی در افغانستان داشته اند که از جمله مهمترین آنها تصور پیروزی زود هنگام در جنگ با طالبان بود.
"ویلیام پیتی" در مصاحبه‌ای با نشریه "ساندی تلگراف" که روزهای یکشنبه منتشر میشود، گفت: اشتباه بزرگ ما این بود که پس از سرنگونی حکومت طالبان تصور کردیم که پیروز شده ایم و پس از گذشت دو سال از جنگ افغانستان به عراق هم حمله کردیم.
حمله نظامی به عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی تمرکز ما را از افغانستان به عراق منتقل کرد و به همین دلیل ما فرصت‌های زیادی را از جمله در زمینه آموزش و سازماندهی ارتش ملی افغانستان از دست دادیم. خلاء قدرت باعث شد که نیروهای طالبان دوباره به صحنه برگردند.
به نظر من ارزیابی آمریکا و انگلیس از اوضاع افغانستان اشتباه بود. آنها تصور میکردند که طالبان فرار کرده اند و دیگر باز نمی گردند و به همین دلیل همه تمرکز خود را متوجه عراق کردند.
حضور نیروهای آیساف در افغانستان در حال حاضر به نوعی عامل بازدارنده در زمینه ثبات کشور به شمار میرود. ویلیام پیتی در پاسخ به این سوال که آیا نیروهای نظامی خارجی در حال حاضر بخشی از مشکل افغانستان هستند؟ گفت: میتواند چنین باشد. در واقع افغان‌ها هرگز با بیگانگان هر قدر هم که مهربان و بیخطر باشند، احساس راحتی نمی کنند".
به گزارش رسانه‌ها روزنامه ایندیپندنت انگلستان به نقل از یكی از مسئولان بلند پایه در دولت آمریكا نوشت:" اشتباهاتی كه غرب در افغانستان مرتكب آن شد منجر به قربانی شدن غیرنظامیان این كشور شده است.
تصمیم به جنگ در عراق باعث شد، گروه‌های مسلح در افغانستان بتوانند خود را دوباره سازماندهی كرده و به سمت سرزمین‌های پاكستان روان شوند، در حالیكه اگر این اشتباهات را غرب مرتكب نمی شد، تعداد قربانیان در افغانستان به مراتب كمتر بود."
البته جملات قصار و معترفانه مذکور، فقط بخش کوچکی از اعترافات مقامات بلند پایه امریکایی و غربی نسبت به اشتباهات دولتهای آنان در مورد افغانستان و مردم آن است و اگر بخواهیم همه‌ی آن اعترافات تلخ را فهرست کنیم، هیچگاهی به نقد و بررسی آنها و آنهم در این نوشته گذرا و کوتاه نخواهیم رسید. پس به ناچار به ذکر همین مقدار بسنده میشود.
چنانچه میبینیم در همه‌ی این اعترافات و اذعانها، یک چیز میان تمامی آنها مشترک است و آن طولانی‌تر شدن جنگ و در نتیجه، تلفات بسیار جانی و مالی مردم افغانستان به دلیل اشتباهات راهبردی امریکا و غرب در این کشور ضعیف و جنگ زده.
حال و با این واقعیت تلخی که خودِ مقامات امریکایی و غربی بدان معترف اند، خانم رایس مشاور امنیت ملی امریکا میگوید: "نیازی نیست" به خاطر اشتباهات نیروهای خارجی و رنج غیرنظامیان افغان در جریان جنگ افغانستان، عذر خواهی کرد.
سوزان رایس؛ مشاور امنیت ملی امریکا، در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان گفت: "نیازی نیست که امریکا از افغانستان عذر خواهی کند. ما در راه پیشرفت دموکراتیکِ مردم افغانستان و مقابله با شورشیان القاعده، آن‌ها را قربانی و از آن‌ها حمایت کردیم. بنا بر این، هیچ نامه عذر خواهی بر روز میز قرار ندارد."
این پاسخ مشاور امنیت ملی کشوری است به مردم داغ دیده افغانستان که خود را مهد تمدن و سران خویش را تیکه داران عدالت و برقرار کننده نظم و قانون انسانی در کره زمین میدانند!. کسی باید این پرسش را از مشاور ملی کاخ سفید بکند که چه تعداد از مردم افغانستان برای شما و همکاران غربی تان کارت دعوت فرستاده بودند که لطف کنید و تشریف بیاورید و تا میتوانید از مردم بیگناه و غیرنظامی ما را کشته ومجروح و معلول و معیوب کنید و با حضور استعماری و دخالت جویانه تان در افغانستان و با فرصت دادنِ به طالبان و مخالفان مسلح، موجب طولانی‌تر شدن جنگ و ناامنی در افغانستان شوید؟!
کسانی که امروز به بستن پیمان امنیتی با امریکا دل خوش کرده و با ذوق زدگی، خود را مهیای امضای آن میکنند، باید بدانند که با دولت و قدرتی پیمان میبندند که سران آن با آنکه به اشتباهات خویش در قبال مردم افغانستان، معترف و مذعن اند؛ اما خوی استکبار و تفرعن، به آنان این اجازه را نمی دهد که به مردم افغانستان بگویند:" که ببخشید  و تعدادی بسیاری را نیز مجروح و معلول و معیوب کردیم!"
کلام آخر اینکه با تاسف، پیمان امنیتی و به خصوص"معافیت قضایی عساکر امریکایی، به گونه عملی، مدتها پیش امضا شده بود و این مرحله نظر و قلم و کاغذ است که در حال نهایی شدن است و البته که امریکایی‌ها به کاغذ و قلم، ارزش و بهایی قایل نیستند؛ وقتی که در حیطه عمل، این چنین رفتار میکنند.

آوا

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/1264


*
*

*نیز بخوانید

سفر هیئت گروه طالبان به کابل بار دیگر به تأخیر افتاد


حملات گسترده طالبان به ولایت بدخشان/ سقوط ولسوالی یمگان


رئیس جمهور عبدالله: نتیجۀ عدم توافق، ادامۀ بحران و قطع کمک‌های آمریکا است


«دیبوره لیونز» نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان شد


پایان حمله‌ مهاجمان به عبادت‌گاه سیک‌ها در کابل؛ 25 تن کشته شدند+ واکنش ها


یک مرد افغان-آلمانی به جرم جاسوسی برای ایران به زندان محکوم شد


بیانیه مطبوعاتی وزیر خارجه ایالات متحده در مورد بن بست سیاسی افغانستان


رئیس جمهور عبدالله: از این‌که از سفر پامپئو استفادۀ خوب نشد، ابراز تاسف می‌کنم


انکار غنی از تأثیر قطع کمک‌های امریکا و فراقانونی خواندن خواست عبدالله


وزیرخارجه امریکا با رئیس جمهور عبدالله دیدار کرد


واکنش کرزی به بیانیه ایران؛ حضور کشورهای منطقه به روند صلح افغانستان کمک می‌کند


اشرف غنی و وزیر خارجه امریکا دیدار کردند


یک دیپلمات امریکایی و یک ترکی در افغانستان به کرونا مبتلا شد


آلمان از شهروندانش خواست که افغانستان را به‌طور موقت ترک کنند


وزیر خارجه امریکا وارد کابل شد


ایران: با نگرانی تحولات سیاسی و امنیتی افغانستان را دنبال می‌کنیم


نخستین ویدیو کنفرانس میان گروه صلح افغانستان و طالبان انجام شد


افغانستان خواستار بررسی جرایم جنگی نظامیان استرالیا شد


نیکلاس کی: حملۀ طالبان در روز نوروز به نیروهای افغان شرم‌آور است


نمایندگان مجلس افغانستان: خلیل‌زاد برنامه تفرقه‌افگنی روی دست دارد/ شهروندان افغانستان: خلیلزاد باید اخراج شود


سخنگوی عبدالله: اشرف غنی رئیس جمهور سابق افغانستان است


اتحادیه اروپا: آتش‌بس فوری برای کمک به مبارزه با کرونا در افغانستان مهم است


خلیل‌زاد به کابل آمد؛ مذاکره میان ارگ و سپیدار از سر گرفته می‌شود


انتشار تصاویر دلخراش از قتل مرد غیرمسلح افغانستانی به دست نظامی استرالیایی


عبدالله: باید از اضطراری شدن وضعیت جلوگیری کنیم

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

بقای کرونا در بدن چند روز است

تعیین مهمترین عامل در درمان بیماران کرونایی توسط سازمان بهداشت جهانی

مرگ نوجوان آمریکایی مبتلا به کرونا به دلیل بیمه نبودن و عدم پذیرش در بیمارستان!

کرونا یکی از بخش‌های فوق محرمانه «شاباک» را افشا کرد

دنیا اسیر کرونا، رونالدو به دنبال خرید موتر 8.5 میلیون پوندی

نشانه های جدید بیماران کرونایی

با مصرف زنجبیل و سیر از خطر کرونا در امان بمانید

چهار عضو یک خانواده بر سر شکار یک مرغابی در افغانستان کشته شدند

پاسخ ایران به چند پرسش درباره کرونا؛ از پیک بیماری در تهران تا زمان کنترل شیوع

عوامل تاثیر گذار بر تحولات افغانستان

روسیه و توافق امریکا و طالبان

نگاهی به رشد اقتصادی افغانستان و پیش نیازهای آن با گذری بر سال 2019

کرونا، رسانه های غربی و تلاش برای بحران سازی

تست کرونای وزیر بهداشت انگلیس مثبت شد

اخباری از ابتلای ملکه انگلیس به کرونا

فلسطین: به جای مادورو باید برای دستگیری ترامپ جایزه تعیین شود

ترامپ نیروهای ذخیره و سابق ارتش را به جنگ با کرونا فراخواند

حمله جنگنده‌های صهیونیستی به غزه

یک نماینده دیگر کنگره آمریکا کرونا گرفت

راهکارهای مقابله با فوبیای ناشی از کرونا در کودکان و بزرگسالان

اینفوگرافیک / آمار کرونا در جهان تا ۹ حمل

ویروس کرونا در ایران| ۳۵۴۰۸ ابتلا و ۲۵۱۷ فوتی / حال ۳۲۰۶ بیمار وخیم است

سفر هیئت گروه طالبان به کابل بار دیگر به تأخیر افتاد

اتحادیۀ اروپا افغانستان را در امر مبارزه با ویروس کرونا همکاری می‌کند

شیوع کرونا؛ ترکیه حرکت قطارهای بین شهری را متوقف و پروازهای داخلی را محدود کرد


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.