درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-12-18  |  2021-03-08  |  بروز شده در: 1399/11/22 - 11:03:1 FA | AR | PS | EN
آمر حوزه پنجم امنیتی کابل کشته شد             مقاومت اسلامی از دیدگاه امام خمینی رحمة الله علیه             هشدار مارشال دوستم در دیدار با محقق: وطن و حاکمیت در خطر است             تبیین الگوی مدیریت سیاسی امام خمینی رحمه الله            مشاور ریاست جمهوری: زندانیان طالبان به هیچ صورت آزاد نخواهند شد            بخشش‌های دقیقهٔ نودی ترامپ؛ استیو بنون، مشاور پیشین خطاکار هم عفو شد             بازنگری توافق امریکا با طالبان، برنامه وزیرخارجه پیشنهادی بایدن            بلینکن: ائتلاف‌ها احیا می‌شوند/ با جهان آن طور که هست تعامل می‌کنیم نه آنطور که بود            وعده مقام اطلاعاتی دولت بایدن برای انتشار گزارش قتل خاشقجی             ترامپ در سخنرانی خداحافظی: جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است             روحانی : زندگی سیاسی ترامپ تمام شد، اما برجام زنده ماند/ امروز توپ در زمین آمریکاست             چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد             آمریکا: به برجام باز می‌گردیم به شرطی که فعالیت های موشکی ایران را در بر بگیرد            قصد ترامپ برای ایجاد یک حزب سیاسی جدید            رئیس سی‌آی‌اِی آمریکا استعفا داد            


تاریخ نشر: 1392/8/30 - 07:03:20
تعداد بازدید: 1010
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دقت کنیم با چه کسانی پیمان میبندیم!
دقت کنیم با چه کسانی پیمان میبندیم!

امریکا در مبارزه با تروریزم در افغانستان، دچار خطاها و اشتباهات جبران ناپذیری شده است. این جمله سخن ما نیست؛ بلکه بسیاری از رسانه‌های امریکایی و غربی، هر از گاهی به بیان امثال اینگونه واقعیتها، زبان گشوده و اعتراف کرده اند.
برای نمونه به بخشی از این اعترافات توجه کرده و پس از به نقد اظهارات اخیر سوزان رایس سخنگوی کاخ سفید خواهیم پرداخت که گفته است:" اوباما نیازی نمی بیند از مردم افغانستان، عذرخواهی کند".
جیمز دوبینز، نماینده ویژه امریکا در افغانستان و پاکستان، (۲ نوامبر، ۱۱ قوس) اذعان کرد، اشتباهات غرب در افغانستان، درگیری و خون‌ریزی را در سراسر این کشور جنگ‌زده طولانی کرده و تلفات جانی غیرضروری درپی داشته است.
معترف کننده دیگر به اشتباهات غرب در افغانستان، آقای ویلیام پیتی سفیر بریتانیا در کابل است. سفیر انگلیس در کابل معتقد است که کشورهای غربی طی یک دهه گذشته اشتباهات و ناکامی‌های زیادی در افغانستان داشته اند که از جمله مهمترین آنها تصور پیروزی زود هنگام در جنگ با طالبان بود.
"ویلیام پیتی" در مصاحبه‌ای با نشریه "ساندی تلگراف" که روزهای یکشنبه منتشر میشود، گفت: اشتباه بزرگ ما این بود که پس از سرنگونی حکومت طالبان تصور کردیم که پیروز شده ایم و پس از گذشت دو سال از جنگ افغانستان به عراق هم حمله کردیم.
حمله نظامی به عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی تمرکز ما را از افغانستان به عراق منتقل کرد و به همین دلیل ما فرصت‌های زیادی را از جمله در زمینه آموزش و سازماندهی ارتش ملی افغانستان از دست دادیم. خلاء قدرت باعث شد که نیروهای طالبان دوباره به صحنه برگردند.
به نظر من ارزیابی آمریکا و انگلیس از اوضاع افغانستان اشتباه بود. آنها تصور میکردند که طالبان فرار کرده اند و دیگر باز نمی گردند و به همین دلیل همه تمرکز خود را متوجه عراق کردند.
حضور نیروهای آیساف در افغانستان در حال حاضر به نوعی عامل بازدارنده در زمینه ثبات کشور به شمار میرود. ویلیام پیتی در پاسخ به این سوال که آیا نیروهای نظامی خارجی در حال حاضر بخشی از مشکل افغانستان هستند؟ گفت: میتواند چنین باشد. در واقع افغان‌ها هرگز با بیگانگان هر قدر هم که مهربان و بیخطر باشند، احساس راحتی نمی کنند".
به گزارش رسانه‌ها روزنامه ایندیپندنت انگلستان به نقل از یكی از مسئولان بلند پایه در دولت آمریكا نوشت:" اشتباهاتی كه غرب در افغانستان مرتكب آن شد منجر به قربانی شدن غیرنظامیان این كشور شده است.
تصمیم به جنگ در عراق باعث شد، گروه‌های مسلح در افغانستان بتوانند خود را دوباره سازماندهی كرده و به سمت سرزمین‌های پاكستان روان شوند، در حالیكه اگر این اشتباهات را غرب مرتكب نمی شد، تعداد قربانیان در افغانستان به مراتب كمتر بود."
البته جملات قصار و معترفانه مذکور، فقط بخش کوچکی از اعترافات مقامات بلند پایه امریکایی و غربی نسبت به اشتباهات دولتهای آنان در مورد افغانستان و مردم آن است و اگر بخواهیم همه‌ی آن اعترافات تلخ را فهرست کنیم، هیچگاهی به نقد و بررسی آنها و آنهم در این نوشته گذرا و کوتاه نخواهیم رسید. پس به ناچار به ذکر همین مقدار بسنده میشود.
چنانچه میبینیم در همه‌ی این اعترافات و اذعانها، یک چیز میان تمامی آنها مشترک است و آن طولانی‌تر شدن جنگ و در نتیجه، تلفات بسیار جانی و مالی مردم افغانستان به دلیل اشتباهات راهبردی امریکا و غرب در این کشور ضعیف و جنگ زده.
حال و با این واقعیت تلخی که خودِ مقامات امریکایی و غربی بدان معترف اند، خانم رایس مشاور امنیت ملی امریکا میگوید: "نیازی نیست" به خاطر اشتباهات نیروهای خارجی و رنج غیرنظامیان افغان در جریان جنگ افغانستان، عذر خواهی کرد.
سوزان رایس؛ مشاور امنیت ملی امریکا، در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان گفت: "نیازی نیست که امریکا از افغانستان عذر خواهی کند. ما در راه پیشرفت دموکراتیکِ مردم افغانستان و مقابله با شورشیان القاعده، آن‌ها را قربانی و از آن‌ها حمایت کردیم. بنا بر این، هیچ نامه عذر خواهی بر روز میز قرار ندارد."
این پاسخ مشاور امنیت ملی کشوری است به مردم داغ دیده افغانستان که خود را مهد تمدن و سران خویش را تیکه داران عدالت و برقرار کننده نظم و قانون انسانی در کره زمین میدانند!. کسی باید این پرسش را از مشاور ملی کاخ سفید بکند که چه تعداد از مردم افغانستان برای شما و همکاران غربی تان کارت دعوت فرستاده بودند که لطف کنید و تشریف بیاورید و تا میتوانید از مردم بیگناه و غیرنظامی ما را کشته ومجروح و معلول و معیوب کنید و با حضور استعماری و دخالت جویانه تان در افغانستان و با فرصت دادنِ به طالبان و مخالفان مسلح، موجب طولانی‌تر شدن جنگ و ناامنی در افغانستان شوید؟!
کسانی که امروز به بستن پیمان امنیتی با امریکا دل خوش کرده و با ذوق زدگی، خود را مهیای امضای آن میکنند، باید بدانند که با دولت و قدرتی پیمان میبندند که سران آن با آنکه به اشتباهات خویش در قبال مردم افغانستان، معترف و مذعن اند؛ اما خوی استکبار و تفرعن، به آنان این اجازه را نمی دهد که به مردم افغانستان بگویند:" که ببخشید  و تعدادی بسیاری را نیز مجروح و معلول و معیوب کردیم!"
کلام آخر اینکه با تاسف، پیمان امنیتی و به خصوص"معافیت قضایی عساکر امریکایی، به گونه عملی، مدتها پیش امضا شده بود و این مرحله نظر و قلم و کاغذ است که در حال نهایی شدن است و البته که امریکایی‌ها به کاغذ و قلم، ارزش و بهایی قایل نیستند؛ وقتی که در حیطه عمل، این چنین رفتار میکنند.

آوا

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/1264


*
*

*نیز بخوانید

آمر حوزه پنجم امنیتی کابل کشته شد


هشدار مارشال دوستم در دیدار با محقق: وطن و حاکمیت در خطر است


مشاور ریاست جمهوری: زندانیان طالبان به هیچ صورت آزاد نخواهند شد


بازنگری توافق امریکا با طالبان، برنامه وزیرخارجه پیشنهادی بایدن


۳ سرباز ارتش افغانستان در هرات ترور شد


نگرانی دیدبان حقوق بشر: افغانستان سال خطرناکی را در پیش رو دارد


امرالله صالح: در تابستان سال آینده، یکی از چهار انتخابات پیش رو برگزار خواهد شد


۱۰ نیروی ارتش افغانستان در حملۀ طالبان کشته شدند


ارگ: رئیس جمهور هیچ عضو کابینه را تهدید نکرده


۲ قاضی در شهر کابل ترور شدند


موتر حامل معاون فرماندهی پلیس کابل هدف یک انفجار قرار گرفت


۱۲ سرباز خیزش مردمی در ولایت هرات کشته شدند


نسخه مسوده توافق سیاسی در افغانستان به رسانه‌ها درز کرد


اسماعیل خان بر تشکیل حکومت موقت تاکید کرد


مجلس نمایندگان: یکسان‌سازی معاشات کارمندان دولت خط سرخ ما است


سفیر امریکا در کابل: از تشکیل حکومت موقت حمایت نمی کنیم


غنی: توافقنامه امریکا و طالبان برای ما بسیار مبهم است


طرح ترور سفیر امریکا در افغانستان خنثی شد


اسکات میلر: حمایت سازمان ناتو از نیروهای افغانستانی ادامه خواهد یافت


قریشی: رهبران افغانستان از فرصت صلح با طالبان استفاده کنند


طالبان: ما نظام اسلامی می‌خواهیم نه دموکراسی


مولوی حسام: مردم افغانستان خدمات شهید سلیمانی را فراموش نخواهند کرد


وزیر خارجه افغانستان خواستار ادامه نقش مثبت ایران در روند صلح شد


افراد مسلح ناشناس دو نظامی زن را در بلخ کشتند


پنتاگون: کاهش نیرو ها از افغانستان ادامه خواهد یافت

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

ویژه نامه 22 بهمن روز پیروزی انقلاب اسلامی ایران

آمر حوزه پنجم امنیتی کابل کشته شد

مقاومت اسلامی از دیدگاه امام خمینی رحمة الله علیه

هشدار مارشال دوستم در دیدار با محقق: وطن و حاکمیت در خطر است

تبیین الگوی مدیریت سیاسی امام خمینی رحمه الله

مشاور ریاست جمهوری: زندانیان طالبان به هیچ صورت آزاد نخواهند شد

بخشش‌های دقیقهٔ نودی ترامپ؛ استیو بنون، مشاور پیشین خطاکار هم عفو شد

بازنگری توافق امریکا با طالبان، برنامه وزیرخارجه پیشنهادی بایدن

بلینکن: ائتلاف‌ها احیا می‌شوند/ با جهان آن طور که هست تعامل می‌کنیم نه آنطور که بود

وعده مقام اطلاعاتی دولت بایدن برای انتشار گزارش قتل خاشقجی

ترامپ در سخنرانی خداحافظی: جنبشی که شروع کردیم تازه آغاز شده‌ است

روحانی : زندگی سیاسی ترامپ تمام شد، اما برجام زنده ماند/ امروز توپ در زمین آمریکاست

چهار سال ریاست‌جمهوری ویرانگر ترامپ تمام شد

آمریکا: به برجام باز می‌گردیم به شرطی که فعالیت های موشکی ایران را در بر بگیرد

قصد ترامپ برای ایجاد یک حزب سیاسی جدید

رئیس سی‌آی‌اِی آمریکا استعفا داد

۳ سرباز ارتش افغانستان در هرات ترور شد

هشدار سازمان جهانی بهداشت: به زودی هر هفته شاهد ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از کرونا خواهیم بود

نگرانی دیدبان حقوق بشر: افغانستان سال خطرناکی را در پیش رو دارد

امرالله صالح: در تابستان سال آینده، یکی از چهار انتخابات پیش رو برگزار خواهد شد

نیروهای دولتی گواتمالا کاروان بزرگ مهاجران هندوراسی را متفرق کردند

۱۰ نیروی ارتش افغانستان در حملۀ طالبان کشته شدند

تأثیر ویتامین D در مقابل ویروس

زلاتان پیر شدنی نیست/ رکوردشکنی در 39 سالگی/ میلان قهرمان نیم فصل ایتالیا شد

ارگ: رئیس جمهور هیچ عضو کابینه را تهدید نکرده


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.