درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1398-11-29  |  2020-02-18  |  بروز شده در: 1398/11/28 - 20:55:2 FA | AR | EN
کودک دو ساله مادراش را از مرگ نجات داد            هشدارها برای تشکیل حکومت موازی در افغانستان            اتحادیه اروپا تحریم تسلیحاتی بلاروس را تمدید کرد             حماس با ارسال عکس‌های زنان جذاب گوشی سربازان اسرائیلی را هک کرد            انفجار انتحاری در کویته پاکستان دست‌کم ۱۰ کشته بر جا گذاشت            اعتراض باشنده‌گان کابل در پیوند به بهای بلند اینترنت            وفاداری پپ به سیتی؛ حتی اگر به لیگ 2 مارا بفرستند، خواهم ماند            کارمندان فیس بوک روزانه میلیون ها اکانت جعلی را حذف می کنند            ادامه پیشروی ارتش در حومه حلب/ بازگشت سوریه به اتحادیه عرب در آینده نزدیک            جنجال‌ ویدئو‌ی سکسی نامزد حزب‌ ماکرون؛ هنرمند روس و دوست ‌دخترش بازداشت شدند            تحریف فیصلۀ کمیسیون شکایات توسط حبیب‌الرحمن ننگ            شمار قربانیان ویروس کرونا در چین به ۱۷۷۰ نفر افزایش یافت            اولین شهروند روسیه در کشتی تفریحی جاپان مبتلا به ویروس کرونا شد            مطابق پیش‌نویس پارلمان اروپا؛ دسترسی بریتانیا به اطلاعات حوزه شنگن قطع می‌شود             هجوم ملخ‌های صحرایی به مزارع کشاورزی در عربستان و یمن            

تاریخ نشر: 1392/8/30 - 07:03:20
تعداد بازدید: 945
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دقت کنیم با چه کسانی پیمان میبندیم!
دقت کنیم با چه کسانی پیمان میبندیم!

امریکا در مبارزه با تروریزم در افغانستان، دچار خطاها و اشتباهات جبران ناپذیری شده است. این جمله سخن ما نیست؛ بلکه بسیاری از رسانه‌های امریکایی و غربی، هر از گاهی به بیان امثال اینگونه واقعیتها، زبان گشوده و اعتراف کرده اند.
برای نمونه به بخشی از این اعترافات توجه کرده و پس از به نقد اظهارات اخیر سوزان رایس سخنگوی کاخ سفید خواهیم پرداخت که گفته است:" اوباما نیازی نمی بیند از مردم افغانستان، عذرخواهی کند".
جیمز دوبینز، نماینده ویژه امریکا در افغانستان و پاکستان، (۲ نوامبر، ۱۱ قوس) اذعان کرد، اشتباهات غرب در افغانستان، درگیری و خون‌ریزی را در سراسر این کشور جنگ‌زده طولانی کرده و تلفات جانی غیرضروری درپی داشته است.
معترف کننده دیگر به اشتباهات غرب در افغانستان، آقای ویلیام پیتی سفیر بریتانیا در کابل است. سفیر انگلیس در کابل معتقد است که کشورهای غربی طی یک دهه گذشته اشتباهات و ناکامی‌های زیادی در افغانستان داشته اند که از جمله مهمترین آنها تصور پیروزی زود هنگام در جنگ با طالبان بود.
"ویلیام پیتی" در مصاحبه‌ای با نشریه "ساندی تلگراف" که روزهای یکشنبه منتشر میشود، گفت: اشتباه بزرگ ما این بود که پس از سرنگونی حکومت طالبان تصور کردیم که پیروز شده ایم و پس از گذشت دو سال از جنگ افغانستان به عراق هم حمله کردیم.
حمله نظامی به عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی تمرکز ما را از افغانستان به عراق منتقل کرد و به همین دلیل ما فرصت‌های زیادی را از جمله در زمینه آموزش و سازماندهی ارتش ملی افغانستان از دست دادیم. خلاء قدرت باعث شد که نیروهای طالبان دوباره به صحنه برگردند.
به نظر من ارزیابی آمریکا و انگلیس از اوضاع افغانستان اشتباه بود. آنها تصور میکردند که طالبان فرار کرده اند و دیگر باز نمی گردند و به همین دلیل همه تمرکز خود را متوجه عراق کردند.
حضور نیروهای آیساف در افغانستان در حال حاضر به نوعی عامل بازدارنده در زمینه ثبات کشور به شمار میرود. ویلیام پیتی در پاسخ به این سوال که آیا نیروهای نظامی خارجی در حال حاضر بخشی از مشکل افغانستان هستند؟ گفت: میتواند چنین باشد. در واقع افغان‌ها هرگز با بیگانگان هر قدر هم که مهربان و بیخطر باشند، احساس راحتی نمی کنند".
به گزارش رسانه‌ها روزنامه ایندیپندنت انگلستان به نقل از یكی از مسئولان بلند پایه در دولت آمریكا نوشت:" اشتباهاتی كه غرب در افغانستان مرتكب آن شد منجر به قربانی شدن غیرنظامیان این كشور شده است.
تصمیم به جنگ در عراق باعث شد، گروه‌های مسلح در افغانستان بتوانند خود را دوباره سازماندهی كرده و به سمت سرزمین‌های پاكستان روان شوند، در حالیكه اگر این اشتباهات را غرب مرتكب نمی شد، تعداد قربانیان در افغانستان به مراتب كمتر بود."
البته جملات قصار و معترفانه مذکور، فقط بخش کوچکی از اعترافات مقامات بلند پایه امریکایی و غربی نسبت به اشتباهات دولتهای آنان در مورد افغانستان و مردم آن است و اگر بخواهیم همه‌ی آن اعترافات تلخ را فهرست کنیم، هیچگاهی به نقد و بررسی آنها و آنهم در این نوشته گذرا و کوتاه نخواهیم رسید. پس به ناچار به ذکر همین مقدار بسنده میشود.
چنانچه میبینیم در همه‌ی این اعترافات و اذعانها، یک چیز میان تمامی آنها مشترک است و آن طولانی‌تر شدن جنگ و در نتیجه، تلفات بسیار جانی و مالی مردم افغانستان به دلیل اشتباهات راهبردی امریکا و غرب در این کشور ضعیف و جنگ زده.
حال و با این واقعیت تلخی که خودِ مقامات امریکایی و غربی بدان معترف اند، خانم رایس مشاور امنیت ملی امریکا میگوید: "نیازی نیست" به خاطر اشتباهات نیروهای خارجی و رنج غیرنظامیان افغان در جریان جنگ افغانستان، عذر خواهی کرد.
سوزان رایس؛ مشاور امنیت ملی امریکا، در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان گفت: "نیازی نیست که امریکا از افغانستان عذر خواهی کند. ما در راه پیشرفت دموکراتیکِ مردم افغانستان و مقابله با شورشیان القاعده، آن‌ها را قربانی و از آن‌ها حمایت کردیم. بنا بر این، هیچ نامه عذر خواهی بر روز میز قرار ندارد."
این پاسخ مشاور امنیت ملی کشوری است به مردم داغ دیده افغانستان که خود را مهد تمدن و سران خویش را تیکه داران عدالت و برقرار کننده نظم و قانون انسانی در کره زمین میدانند!. کسی باید این پرسش را از مشاور ملی کاخ سفید بکند که چه تعداد از مردم افغانستان برای شما و همکاران غربی تان کارت دعوت فرستاده بودند که لطف کنید و تشریف بیاورید و تا میتوانید از مردم بیگناه و غیرنظامی ما را کشته ومجروح و معلول و معیوب کنید و با حضور استعماری و دخالت جویانه تان در افغانستان و با فرصت دادنِ به طالبان و مخالفان مسلح، موجب طولانی‌تر شدن جنگ و ناامنی در افغانستان شوید؟!
کسانی که امروز به بستن پیمان امنیتی با امریکا دل خوش کرده و با ذوق زدگی، خود را مهیای امضای آن میکنند، باید بدانند که با دولت و قدرتی پیمان میبندند که سران آن با آنکه به اشتباهات خویش در قبال مردم افغانستان، معترف و مذعن اند؛ اما خوی استکبار و تفرعن، به آنان این اجازه را نمی دهد که به مردم افغانستان بگویند:" که ببخشید  و تعدادی بسیاری را نیز مجروح و معلول و معیوب کردیم!"
کلام آخر اینکه با تاسف، پیمان امنیتی و به خصوص"معافیت قضایی عساکر امریکایی، به گونه عملی، مدتها پیش امضا شده بود و این مرحله نظر و قلم و کاغذ است که در حال نهایی شدن است و البته که امریکایی‌ها به کاغذ و قلم، ارزش و بهایی قایل نیستند؛ وقتی که در حیطه عمل، این چنین رفتار میکنند.

آوا

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/1264


*
*

*نیز بخوانید

هشدارها برای تشکیل حکومت موازی در افغانستان


تحریف فیصلۀ کمیسیون شکایات توسط حبیب‌الرحمن ننگ


نشست اضطراری یک چرخ بال ارتش در ولایت نیمروز


گوترش: از مذاکرات صلح به رهبری افغانستان حمایت می‌کنیم


سفر «خلیل‌زاد» به پاکستان پس از پایان مذاکرات دوحه


حملۀ طالبان بر پاسگاۀ نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت کندز


عبدالله: توافق صلح میان طالبان و امریکا نهایی شده است


کابینه جدید عراق طی دو روز آینده برای کسب رای اعتماد به پارلمان اعلام می‌شود


محمد محقق: در قبال نتیجه‌ی تقلبی بی‌تفاوت نخواهیم بود


طالبان: توافقنامه صلح تا چند روز دیگر امضا می‌شود


اعتراض بازماندگان قربانیان حملات امریکا؛ صدایی که در افغانستان شنیده نمی‌شود


خالد: در ’خلال یک هفته’ مذاکرات طالبان با دولت افغانستان آغاز می‌شود


در یک حمله هوایی در ولایت ننگرهار ۱۱ غیر نظامی جان باختند


کارشناس: امریکایی‌ها به زودی افغانستان را ترک خواهد کرد


دوستم از احتمال اعلام حکومت موازی در افغانستان سخن گفت


آمادگی ناتو برای کاهش نیروهایش در افغانستان


دیدار رییس‌جمهور افغانستان با وزیران دفاع و خارجۀ امریکا


اظهارات ضد و نقیض امریکا درباره آتش‌بس موقت با طالبان/ترامپ: تا ۲ هفته دیگر همه چیز مشخص می‌شود


وزير دفاع آمريکا: روي کاهش 7 روزۀ خشونت‌ها ‌با طالبان گفت‌وگو کرده‌ايم


کرزی از پیشرفت صلح امریکا و طالبان ابراز خرسندی کرد


احتمال امضای توافق‌نامۀ کاهش خشونت‌ها تا 7 روز دیگر میان امریکا و طالبان


ترامپ توافق صلح با طالبان را به‌گونۀ مشروط تأیید کرده‌است


طرح صلح حکمتیار: طالبان به صفوف نیروهای امنیتی ادغام شوند


اعلامیه وزارت دفاعی ملی در پیوند به حمله انتحاری در شهر کابل


17 کشته و زخمی، آمار تلفات ابتدایی حمله انتحاری صبح امروز کابل

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

انتخابات در عصر دیجیتال در خطر دستکاری و تقلب قرار دارد

کودک دو ساله مادراش را از مرگ نجات داد

هشدارها برای تشکیل حکومت موازی در افغانستان

اتحادیه اروپا تحریم تسلیحاتی بلاروس را تمدید کرد

حماس با ارسال عکس‌های زنان جذاب گوشی سربازان اسرائیلی را هک کرد

انفجار انتحاری در کویته پاکستان دست‌کم ۱۰ کشته بر جا گذاشت

اعتراض باشنده‌گان کابل در پیوند به بهای بلند اینترنت

وفاداری پپ به سیتی؛ حتی اگر به لیگ 2 مارا بفرستند، خواهم ماند

کارمندان فیس بوک روزانه میلیون ها اکانت جعلی را حذف می کنند

ادامه پیشروی ارتش در حومه حلب/ بازگشت سوریه به اتحادیه عرب در آینده نزدیک

جنجال‌ ویدئو‌ی سکسی نامزد حزب‌ ماکرون؛ هنرمند روس و دوست ‌دخترش بازداشت شدند

تحریف فیصلۀ کمیسیون شکایات توسط حبیب‌الرحمن ننگ

شمار قربانیان ویروس کرونا در چین به ۱۷۷۰ نفر افزایش یافت

اولین شهروند روسیه در کشتی تفریحی جاپان مبتلا به ویروس کرونا شد

مطابق پیش‌نویس پارلمان اروپا؛ دسترسی بریتانیا به اطلاعات حوزه شنگن قطع می‌شود

هجوم ملخ‌های صحرایی به مزارع کشاورزی در عربستان و یمن

چین و هنگ‌کنگ؛ یک کشور با دو نظام!

ترامپ دستور قتل حمزه بن‌لادن را داد چون تنها نام او را بلد بود!

وزیر کشور ترکیه، امارات را به فتنه‌انگیزی متهم کرد

انصارالله مذاکرات مستقیم با ریاض را تایید کرد

کشف گور جمعی قربانیان داعش در موصل

سفیر عربستان بزرگ‌ترین چالش کشورش در آمریکا را فاش کرد

حاکم دبی برای رهایی از رسوایی جدایی‌اش دست به دامن ایوانکا ترامپ شد

پسکوف: پوتین نیرویی از روسیه به لیبی نفرستاده است/حمایت از سوریه ادامه دارد

نشست اضطراری یک چرخ بال ارتش در ولایت نیمروز


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.