درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1399-03-07  |  2020-05-27  |  بروز شده در: 1399/03/06 - 16:08:5 FA | AR | EN
زنده به گور کردن یک کودک نوزاد در هند             ویروس کرونا در افغانستان| با ثبت ۶۵۸ مورد جدید آمار مبتلایان به ۱۱ هزار و ۸۳۱ تن افزایش یافت             هشدار وزارت صحت افغانستان: اگر کرونا را جدی نگیرید، جاده‌ها از جنازه‌ها پُر می‌شود            کرونا چگونه حال و آینده جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟۱-| وقتی یک ویروس کوچک قدرتهای بزرگ را به زانو درآورد            حزب الله: آزادسازی جنوب لبنان نقطه عطف تاریخ منطقه ماست            نوام چامسکی: ترامپ خطری برای بقای بشر است            بررسی امکان تلفیق نیروهای طالبان و اردوی ملی افغانستان            بررسی رقابت های ژئوپلتیک جنوب آسیا با تمرکز بر افغانستان            نیویورک تایمز: ونزوئلا ورود نفتکش‌های ایران را جشن گرفت            احتمال تمدید ۷ روزه آتش‌بس در افغانستان            مسافران بازمانده از سقوط هواپیمای پاکستانی جزئیات تازه‌ای از دلایل حادثه را فاش کردند            آخرین آمار جهانی کرونا/ ابتلای ۸۸ هزار نفر در جهان در ۲۴ ساعت گذشته +جدول            کشته شدن نخستین نظامی امریکا در افغانستان پس از توافق با طالبان            عربستان: تعلیق حج عمره ادامه دارد             هشدار سازمان بهداشت جهانی درباره موج دوم شیوع ویروس کرونا            


تاریخ نشر: 1392/8/30 - 07:03:20
تعداد بازدید: 968
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دقت کنیم با چه کسانی پیمان میبندیم!
دقت کنیم با چه کسانی پیمان میبندیم!

امریکا در مبارزه با تروریزم در افغانستان، دچار خطاها و اشتباهات جبران ناپذیری شده است. این جمله سخن ما نیست؛ بلکه بسیاری از رسانه‌های امریکایی و غربی، هر از گاهی به بیان امثال اینگونه واقعیتها، زبان گشوده و اعتراف کرده اند.
برای نمونه به بخشی از این اعترافات توجه کرده و پس از به نقد اظهارات اخیر سوزان رایس سخنگوی کاخ سفید خواهیم پرداخت که گفته است:" اوباما نیازی نمی بیند از مردم افغانستان، عذرخواهی کند".
جیمز دوبینز، نماینده ویژه امریکا در افغانستان و پاکستان، (۲ نوامبر، ۱۱ قوس) اذعان کرد، اشتباهات غرب در افغانستان، درگیری و خون‌ریزی را در سراسر این کشور جنگ‌زده طولانی کرده و تلفات جانی غیرضروری درپی داشته است.
معترف کننده دیگر به اشتباهات غرب در افغانستان، آقای ویلیام پیتی سفیر بریتانیا در کابل است. سفیر انگلیس در کابل معتقد است که کشورهای غربی طی یک دهه گذشته اشتباهات و ناکامی‌های زیادی در افغانستان داشته اند که از جمله مهمترین آنها تصور پیروزی زود هنگام در جنگ با طالبان بود.
"ویلیام پیتی" در مصاحبه‌ای با نشریه "ساندی تلگراف" که روزهای یکشنبه منتشر میشود، گفت: اشتباه بزرگ ما این بود که پس از سرنگونی حکومت طالبان تصور کردیم که پیروز شده ایم و پس از گذشت دو سال از جنگ افغانستان به عراق هم حمله کردیم.
حمله نظامی به عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی تمرکز ما را از افغانستان به عراق منتقل کرد و به همین دلیل ما فرصت‌های زیادی را از جمله در زمینه آموزش و سازماندهی ارتش ملی افغانستان از دست دادیم. خلاء قدرت باعث شد که نیروهای طالبان دوباره به صحنه برگردند.
به نظر من ارزیابی آمریکا و انگلیس از اوضاع افغانستان اشتباه بود. آنها تصور میکردند که طالبان فرار کرده اند و دیگر باز نمی گردند و به همین دلیل همه تمرکز خود را متوجه عراق کردند.
حضور نیروهای آیساف در افغانستان در حال حاضر به نوعی عامل بازدارنده در زمینه ثبات کشور به شمار میرود. ویلیام پیتی در پاسخ به این سوال که آیا نیروهای نظامی خارجی در حال حاضر بخشی از مشکل افغانستان هستند؟ گفت: میتواند چنین باشد. در واقع افغان‌ها هرگز با بیگانگان هر قدر هم که مهربان و بیخطر باشند، احساس راحتی نمی کنند".
به گزارش رسانه‌ها روزنامه ایندیپندنت انگلستان به نقل از یكی از مسئولان بلند پایه در دولت آمریكا نوشت:" اشتباهاتی كه غرب در افغانستان مرتكب آن شد منجر به قربانی شدن غیرنظامیان این كشور شده است.
تصمیم به جنگ در عراق باعث شد، گروه‌های مسلح در افغانستان بتوانند خود را دوباره سازماندهی كرده و به سمت سرزمین‌های پاكستان روان شوند، در حالیكه اگر این اشتباهات را غرب مرتكب نمی شد، تعداد قربانیان در افغانستان به مراتب كمتر بود."
البته جملات قصار و معترفانه مذکور، فقط بخش کوچکی از اعترافات مقامات بلند پایه امریکایی و غربی نسبت به اشتباهات دولتهای آنان در مورد افغانستان و مردم آن است و اگر بخواهیم همه‌ی آن اعترافات تلخ را فهرست کنیم، هیچگاهی به نقد و بررسی آنها و آنهم در این نوشته گذرا و کوتاه نخواهیم رسید. پس به ناچار به ذکر همین مقدار بسنده میشود.
چنانچه میبینیم در همه‌ی این اعترافات و اذعانها، یک چیز میان تمامی آنها مشترک است و آن طولانی‌تر شدن جنگ و در نتیجه، تلفات بسیار جانی و مالی مردم افغانستان به دلیل اشتباهات راهبردی امریکا و غرب در این کشور ضعیف و جنگ زده.
حال و با این واقعیت تلخی که خودِ مقامات امریکایی و غربی بدان معترف اند، خانم رایس مشاور امنیت ملی امریکا میگوید: "نیازی نیست" به خاطر اشتباهات نیروهای خارجی و رنج غیرنظامیان افغان در جریان جنگ افغانستان، عذر خواهی کرد.
سوزان رایس؛ مشاور امنیت ملی امریکا، در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان گفت: "نیازی نیست که امریکا از افغانستان عذر خواهی کند. ما در راه پیشرفت دموکراتیکِ مردم افغانستان و مقابله با شورشیان القاعده، آن‌ها را قربانی و از آن‌ها حمایت کردیم. بنا بر این، هیچ نامه عذر خواهی بر روز میز قرار ندارد."
این پاسخ مشاور امنیت ملی کشوری است به مردم داغ دیده افغانستان که خود را مهد تمدن و سران خویش را تیکه داران عدالت و برقرار کننده نظم و قانون انسانی در کره زمین میدانند!. کسی باید این پرسش را از مشاور ملی کاخ سفید بکند که چه تعداد از مردم افغانستان برای شما و همکاران غربی تان کارت دعوت فرستاده بودند که لطف کنید و تشریف بیاورید و تا میتوانید از مردم بیگناه و غیرنظامی ما را کشته ومجروح و معلول و معیوب کنید و با حضور استعماری و دخالت جویانه تان در افغانستان و با فرصت دادنِ به طالبان و مخالفان مسلح، موجب طولانی‌تر شدن جنگ و ناامنی در افغانستان شوید؟!
کسانی که امروز به بستن پیمان امنیتی با امریکا دل خوش کرده و با ذوق زدگی، خود را مهیای امضای آن میکنند، باید بدانند که با دولت و قدرتی پیمان میبندند که سران آن با آنکه به اشتباهات خویش در قبال مردم افغانستان، معترف و مذعن اند؛ اما خوی استکبار و تفرعن، به آنان این اجازه را نمی دهد که به مردم افغانستان بگویند:" که ببخشید  و تعدادی بسیاری را نیز مجروح و معلول و معیوب کردیم!"
کلام آخر اینکه با تاسف، پیمان امنیتی و به خصوص"معافیت قضایی عساکر امریکایی، به گونه عملی، مدتها پیش امضا شده بود و این مرحله نظر و قلم و کاغذ است که در حال نهایی شدن است و البته که امریکایی‌ها به کاغذ و قلم، ارزش و بهایی قایل نیستند؛ وقتی که در حیطه عمل، این چنین رفتار میکنند.

آوا

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/1264


*
*

*نیز بخوانید

۵ عضو خانواده یک فرمانده محلی طالبان در فاریاب کشته شد


احتمال تمدید ۷ روزه آتش‌بس در افغانستان


کشته شدن نخستین نظامی امریکا در افغانستان پس از توافق با طالبان


حکومت افغانستان: گروه 900 نفری زندانیان طالب امروز آزاد می‌شود


گفتگوی تلفنی رئیس جمهور افغانستان و وزیر خارجه امریکا


درگیری میان افراد مسلح در تخار ده کشته برجا گذاشت


طالبان از تصمیم حکومت مبنی بر رهایی دو هزار زندانی این گروه استقبال کرد


واکنش عبدالله عبدالله به آتش بس طالبان


غنی از اعلام آتش‌بس توسط طالبان در روزهای عید استقبال کرد


پیشنهاد سربازرس ویژه امریکا برای چگونگی ادغام نیروهای طالبان در ارتش افغانستان


ترور مقامات دولتی افغانستان با موتورسیکلت؛ چالش جدید پلیس کابل


طالبان در ماه رمضان ۱۴۶ غیرنظامی را کشته‌اند


امریکا: اسلام‌آباد به گروه‌های مسلح مخالف افغانستان پناه‌گاه می‌دهد


نشست مشترک غنی و عبدالله با سیاسیون افغانستان


احتمال لغو کاهش کمک‌های امریکا به افغانستان پس از تشکیل دولت مشارکتی


دیدار خلیل‌زاد با غنی و عبدالله در کابل


اعتراف استخبارات امریکا: ایران در پی حفظ دولت مرکزی در افغانستان است


تیراندازی بر نمازگزاران در پروان ۱۹ کشته و زخمی بر جاگذاشت


گفت و گوی حمدالله محب با شمخانی/ یک سوال جدی در بارهٔ جان باختن شهروندان کشور/ کارشناس:شهروندن افغانستانی غرق شده اند اما هنگام رفتن به ایران


سرپرست حزب جمعیت اسلامی افغانستان: دنبال ماموریت نیستیم!


واکنش طالبان به توافق سیاسی میان غنی و عبدالله برای تقسیم قدرت


انفجار در غزنی/ ۴۵ کشته و زخمی تا این لحظه


حمایت جهانی از توافق اشرف غنی و عبدالله عبدالله؛ از ایران و هند تا ناتو و امریکا/ پمپئو و ظریف تلفنی صحبت کردند


سفیر پاکستان در واشنگتن: هند باید با طالبان گفتگو کند


گفت‌وگوی تلفنی ظریف با غنی و عبدالله

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

۵ عضو خانواده یک فرمانده محلی طالبان در فاریاب کشته شد

زنده به گور کردن یک کودک نوزاد در هند

ویروس کرونا در افغانستان| با ثبت ۶۵۸ مورد جدید آمار مبتلایان به ۱۱ هزار و ۸۳۱ تن افزایش یافت

هشدار وزارت صحت افغانستان: اگر کرونا را جدی نگیرید، جاده‌ها از جنازه‌ها پُر می‌شود

کرونا چگونه حال و آینده جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟۱-| وقتی یک ویروس کوچک قدرتهای بزرگ را به زانو درآورد

حزب الله: آزادسازی جنوب لبنان نقطه عطف تاریخ منطقه ماست

نوام چامسکی: ترامپ خطری برای بقای بشر است

بررسی امکان تلفیق نیروهای طالبان و اردوی ملی افغانستان

بررسی رقابت های ژئوپلتیک جنوب آسیا با تمرکز بر افغانستان

نیویورک تایمز: ونزوئلا ورود نفتکش‌های ایران را جشن گرفت

احتمال تمدید ۷ روزه آتش‌بس در افغانستان

مسافران بازمانده از سقوط هواپیمای پاکستانی جزئیات تازه‌ای از دلایل حادثه را فاش کردند

آخرین آمار جهانی کرونا/ ابتلای ۸۸ هزار نفر در جهان در ۲۴ ساعت گذشته +جدول

کشته شدن نخستین نظامی امریکا در افغانستان پس از توافق با طالبان

عربستان: تعلیق حج عمره ادامه دارد

هشدار سازمان بهداشت جهانی درباره موج دوم شیوع ویروس کرونا

فرانسه و آلمان خواستار بازگشایی سریع مرزها در اروپا شدند

آیا عربستان سعودی مسابقه تسلیحاتی را ترک میکند، تا مخارج را کاهش دهد؟

لیونل مسی در آستانۀ رسیدن به رکورد تاریخی + عکس

حکومت افغانستان: گروه 900 نفری زندانیان طالب امروز آزاد می‌شود

تاثیرگذارترین بازیکنان و مربیان حال حاضر فوتبال جهان +عکس

آغاز فروپاشی سیاست‌های تحریم و محاصره توسط آمریکا

فرمانده ارتش پاکستان: اجازه تصاحب کشمیر را به هند نخواهیم داد

اردوغان: قدس خط قرمز مسلمانان است

خشم منتقدان از گلف بازی ترامپ در اوضاع کرونایی + ویدئو


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.