درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1398-11-29  |  2020-02-18  |  بروز شده در: 1398/11/29 - 16:38:3 FA | AR | EN
"این انسانیت نیست"؛ گزارش ایندیپندنت از داخل زندان زنان در بحرین            چین، اویغورها را بابت مسلمان بودن دستگیر می‌کند            نگاهی به توافق طالبان و امریکا در ایستگاه آخر            ابزار تازه برای مقابله با برهنه‌نمایی در شبکه اجتماعی توییتر            کشته شدن سرباز اوکراینی در گلوله‌باران دونباس؛ مسکو به اخلال در روند صلح متهم شد            انجمن‌های اسلامی در آلمان خواستار حفاظت بهتر از مساجد هستند             انتقاد بولتون از سیاست خارجی دولت ترامپ در قبال ایران             حمله هوایی امریکا و ادامه کشتار غیرنظامیان در غرب افغانستان            نتایج نهایی انتخابات افغانستان تا ساعتی دیگر اعلام می‌شود +لیست کابینه احتمالی اشرف‌غنی             سفارت آمریکا در کابل: اشتباه شوروی در افغانستان را تکرار نمی‌کنیم             حکم بازداشت ۲۲۸ نفر دیگر در ترکیه به اتهام ارتباط با فتح‌الله گولن صادر شد            نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری شام امروز اعلام خواهد شد             وقتی تیر غنی در مونیخ به سنگ خورد! / چه کسی غمخوار افغانستان است؟            کشته شدن ۹ تن از نیروهای خیزش مردمی افغانستان در حمله طالبان            جف بزوس ۱۰ میلیارد دلار برای مبارزه با تغییرات اقلیمی خرج می‌کند            

تاریخ نشر: 1398/10/14 - 22:55:3
تعداد بازدید: 202
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

گزینه های احتمالی ایران در پاسخ به جنایت آمریکا

نباید از یاد برد سردار سلیمانی به گردن تمام گروه‌های جهادی وابسته به محور مقاومت حق دارد و این گروه ها نیز به صورت بالقوه آمریکا را عامل اصلی مشکلات کشورهای خود می دانند بنابراین مشاهده می شود که اکنون گروه‌های مختلف مقاومت خود به صورت مستقل نسبت به انتقام‌گیری از ترور شهیدان عملیات ترویستی اخیر موضعگیری کرده اند 

 

 اکنون پس از شهادت سردار قاسم سلیمانی که اسطوره شکست‌ناپذیر جبهه مقاومت در مبارزه با تروریسم و قهرمان ملی ایرانیان در حفظ امنیت کشور در شرایط طوفان زده کنونی منطقه از توطئه‌های متعدد خارجی بود، پرسش اساسی افکار عمومی این است که واکنش ایران به تروریسم دولتی آمریکا چه خواهد بود؟

از روز گذشته با انتشار خبر شهادت ناجوانمردانه سردار سلیمانی، مقامات مختلف ایرانی و حتی رهبران جنبش‌ها و گروه‌های مختلف مقاومت نسبت به واکنش تلافی‌جویانه به این جنایت تاکید داشته اند. در مهمترین موضع‌گیری بعد از تهدید مقام معظم رهبری به انتقام سخت، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانه ای تهدیدآمیز اقدام آمریکا را بزرگترین اشتباه استراتژیک آنها در منطقه دانست و از انتقام دردناک در زمان مناسب خبر داد. در این شرایط می‌توان از گزینه‌های متعدد و محتمل در دسترس ایران برای ضربه زدن به منافع آمریکا سخن گفت.

 

حمله سریع و رویارویی نظامی

آمریکا در قطر، عربستان سعودی، کویت، بحرین، امارات و عمان 21 پایگاه نظامی در اختیار دارد که بزرگترین مراکز تامین و تجهیز ارتش آمریکا در منطقه محسوب می‌شوند. از طرف دیگر ناوها و ناوچه‌های آمریکایی در خلیج فارس و دریای عمان حضور دارند که در مجموع اهداف قابل دسترسی برای توان موشکی گسترده ایران در منطقه هستند و ایران می تواند به راحتی با هدف قرار دادن این پایگاه‌ها ضربه سنگینی به توان نظامی آمریکا در منطقه وارد سازد. طبیعتاً دست زدن به این اقدام می تواند احتمال رویارویی نظامی میان دو کشور را به شدت افزایش دهد. اگرچه ایران جنایت آمریکا در ترور شهید سلیمانی را به معنای کشیدن ماشه جنگ از سوی آمریکا برآورد می کند اما به نظر می رسد که تهران بدون بررسی دقیق گزینه‌ها از انجام اقدام تلافی جویانه احساسی خودداری کند. در این راستا تهران دو شاخصه اصلی را برای انجام عملیات علیه نیروهای آمریکایی مد نظر دارد نخست موفقیت آمیز بودن و دوم مدیریت و مهارتبعات.

 

در تیررس قرار دادن مقامات آمریکایی

پس از ترور سردار سلیمانی و اعضا حشدالشعبی عراق وزارت خارجه امریکا در بیانیه‌ای از همه اتباع خود در عراق خواست سریع‌تر خاک این کشور را ترک کنند. کارکنان امریکایی در شرکت‌های نفتی عراق از این کشور خارج شده‌اند و سفارتخانه امریکا در بغداد هم تخلیه شد. آمریکا فهمیده است که عراق برای هیچ آمریکایی امن نیست. خشم ملت عراق از دخالت ها و جنایات آمریکا در حال فوران کردن است. تا پیش از حملات اخیر نیز مقامات آمریکایی در خفای کامل به عراق و حتی افغانستان سفر می کردند و بعضاً به دلیل نگرانی های امنیتی تنها در پایگاه های نظامی خود حاضر به دیدار با مقامات این کشورها می شدند. اکنون اما شرایط برای حضور مقامات آمریکایی وخیمتر نیز خواهد شد و با دست زدن به تروریسم دولتی، انتقام گیری از فرماندهان نظامی و مقامات سیاسی آمریکایی به دفاعی مشروع و پاسخی متناسب تبدیل شده است چنانکه استفان والت استاد آمریکایی دانشگاه و نظریه پرداز مطرح روابط بین الملل در توئیتر خود عملیات تروریستی ارتش آمریکا را به مثابه ترور یکی از اعضای ستاد مشترک ارتش آمریکا، قائم مقام وزیر خارجه یا مدیر اطلاعات برآورد کرد. بنابراین با توجه به اینکه ایران بر حق پاسخگویی متناسب با اقدام آمریکا برای خود پافشاری میکند و همچنین قدرت پهبادی برتر منطقه است چنین اقدامی می تواند یکی از گزینه های ایران تلقی شود.

 

واکنش غیرمستقیم؛ استفاده از ظرفیت‌های منطقه‌ای مقاومت

گزینه دیگر تهران واکنش غیرمستقیم با استفاده از ظرفیت های آشکار و پنهان شبکه گسترده نیروهای جبهه مقاومت در منطقه و جهان از طریق حمله به منافع آمریکا به گونه ای که باعث درگیری و رویارویی مستقیم نظامی میان دو کشور نشود است. طبیعتاً با توجه به حملات اخیر آمریکا به نیروهای حشدالشعبی و خشم گسترده مردمی و گروه های مقاومتی در عراق، این کشور محتمل‌ترین مکان برای پاسخ انتقام‌جویانه تهران می تواند باشد. آگاهی آمریکایی‌ها نسبت به این موضوع موجب شده تا پنتاگون بخشی از نیروهای ویژه و واکنش سریع خود در دیگر کشورها بویژه کویت را برای انجام پوشش نظامی مراکز سیاسی و نظامی به بغداد گسیل داردبا این حرکت این پرسش مطرح می شود که آیا هدف امن تر می شود و یا قابل دسترس تر؟. با این حال عراق تنها گزینه نیست. ایران در افغانستان، سوریه، یمن و لبنان متحدان استراتژیکی دارد که نسبت به تجاوزات وحشیانه و دخالت‌های گسترده آمریکا خشمگین هستند.

 

پاسخ ترکیبی به آمریکا و متحدانش

در کنار گزینه های مذکور می توان از یک گزینه محتمل‌تر و چندبعدی نیز سخن به میان آورد که می تواند همخوانی بیشتری با شرایط و واقعیات منطقه در تقابل آمریکا و محور مقاومت در آینده داشته باشد. در وهله نخست ایران نمی‌خواهد نسبت به توان بهره برداری سیاسی از فضای بوجود آمده در افکار عمومی منطقه‌ای و جهانی نسبت به اقدام تنش آفرین و تروریستی آمریکا بی تفاوت باشد. از روز گذشته به غیر از چند رژیم وابسته عمده کشورها ی مستقل جهان اقدام تروریستی دولت ترامپ را محکوم و یا مورد شماتت قرار داده و آن را موجب بی ثباتی دانسته اند. در همین راستا وزارت خارجه ایران تحرکات دیپلماتیک خود را برای کشاندن موضوع به مجامع بین المللی آغاز کرد و مقامات سازمان ملل نیز اقدام آمریکا را ناقض قوانین بین المللی دانسته اند. اما به غیر از مجامع بین المللی بهره برداری سیاسی دیگری که تهران آن را دنبال می کند تصویب طرح اخراج نیروهای آمریکایی در پارلمان عراق است. عملیات های ترویستی اخیر فضای عمومی عراق را به شدت ضدآمریکایی کرده است و به احتمال فراوان طی هفته های آتی طرح پایان حضور نیروهای آمریکایی در عراق در پارلمان به رای گذاشته خواهد شد.

اما در کنار این کنش سیاسی، نباید از یاد برد سردار سلیمانی به گردن تمام گروه‌های جهادی وابسته به محور مقاومت حق دارد و این گروه ها نیز به صورت بالقوه آمریکا را عامل اصلی مشکلات کشورهای خود می دانند بنابراین مشاهده می شود که اکنون گروه‌های مختلف مقاومت خود به صورت مستقل نسبت به انتقام‌گیری از ترور شهیدان عملیات ترویستی اخیر موضعگیری کرده اند که برای مثال میتوان به ثبت نام گروه کتاب حزب الله از میان متقاضیان عملیات های استشهادی علیه نیروهای آمریکایی اشاره کرد.

 

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/12479


تگ ها:


*
*

*نیز بخوانید

نگاهی به توافق طالبان و امریکا در ایستگاه آخر


وقتی تیر غنی در مونیخ به سنگ خورد! / چه کسی غمخوار افغانستان است؟


چین و هنگ‌کنگ؛ یک کشور با دو نظام!


واشنگتن پست: افغانستان، قرعه برد و باخت انتخاباتی ترامپ


26 دلو؛ برنده و بازنده یک انقلاب


احتمال مبتلا شدن دو سوم جمعيت جهان به ويروس کرونا


بایدن و تجزیه افغانستان به عنوان راهبرد امریکا


بازنشر/ 26 دلو و 22 بهمن روزهای پیروزی حق بر باطل


انقلاب ایران طلوع نور بود


حاشیه‌های مرگ افشاگر شیوع کرونا


نئولیبرالیسم چگونه عامل گسترش فقر، جنگ و کشتار شد؟


دشمنی اردوغان و سعودی در «انتخابات» علنی می‌شود؟


چرا ترکیه به تهدید امنیت ملی رژیم صهیونیستی تبدیل شد؟


گزارش: «معامله قرن» چیست و جزئیات آن کدام است؟


واکنش شاعر افغانستان به اظهارات جنجالی «اشرف غنی» درباره زبان فارسی


جمهوری‌خواهان با ترامپ منتظر بحران بعدی باشند


صلح با طعم امریکایی!


خلیل‌زاد دست از پا درازتر در کابل


رویکرد ضداخوانی دولت تاجیکستان؛ اهداف و پیامدها


ایندیپندنت| «معامله قرن» سند چرندی است که باغ وحش ترامپ تولید کرده است


امارات، بازیگری تازه در صحنه سیاسی و اقتصادی خاورمیانه


کرونا؛ تاثیرات اقتصادی بر چین و استقبال آمریکا


انصارالله و پایان راهبرد صبر و انتظار


هند در آتش سیاست‌های بحران‌ساز مودی


طرح معامله قرن؛ جنینی که مرده متولد شد

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

اشرف غنی برنده انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام شد

"این انسانیت نیست"؛ گزارش ایندیپندنت از داخل زندان زنان در بحرین

چین، اویغورها را بابت مسلمان بودن دستگیر می‌کند

نگاهی به توافق طالبان و امریکا در ایستگاه آخر

ابزار تازه برای مقابله با برهنه‌نمایی در شبکه اجتماعی توییتر

کشته شدن سرباز اوکراینی در گلوله‌باران دونباس؛ مسکو به اخلال در روند صلح متهم شد

انجمن‌های اسلامی در آلمان خواستار حفاظت بهتر از مساجد هستند

انتقاد بولتون از سیاست خارجی دولت ترامپ در قبال ایران

حمله هوایی امریکا و ادامه کشتار غیرنظامیان در غرب افغانستان

نتایج نهایی انتخابات افغانستان تا ساعتی دیگر اعلام می‌شود +لیست کابینه احتمالی اشرف‌غنی

سفارت آمریکا در کابل: اشتباه شوروی در افغانستان را تکرار نمی‌کنیم

حکم بازداشت ۲۲۸ نفر دیگر در ترکیه به اتهام ارتباط با فتح‌الله گولن صادر شد

نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری شام امروز اعلام خواهد شد

وقتی تیر غنی در مونیخ به سنگ خورد! / چه کسی غمخوار افغانستان است؟

کشته شدن ۹ تن از نیروهای خیزش مردمی افغانستان در حمله طالبان

جف بزوس ۱۰ میلیارد دلار برای مبارزه با تغییرات اقلیمی خرج می‌کند

غنی: کاهش ۴ هزار نیروی امریکایی هیچ تأثیری بر وضعیت نمی‌گذارد

انتخابات در عصر دیجیتال در خطر دستکاری و تقلب قرار دارد

کودک دو ساله مادراش را از مرگ نجات داد

هشدارها برای تشکیل حکومت موازی در افغانستان

اتحادیه اروپا تحریم تسلیحاتی بلاروس را تمدید کرد

حماس با ارسال عکس‌های زنان جذاب گوشی سربازان اسرائیلی را هک کرد

انفجار انتحاری در کویته پاکستان دست‌کم ۱۰ کشته بر جا گذاشت

اعتراض باشنده‌گان کابل در پیوند به بهای بلند اینترنت

وفاداری پپ به سیتی؛ حتی اگر به لیگ 2 مارا بفرستند، خواهم ماند


خبرهای پزشکی


خبرگزاری انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.