درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1400-05-13  |  2021-08-04  |  بروز شده در: 1400/05/13 - 09:47:1 FA | AR | PS | EN
دیوید پترائوس: امریکا از تصمیم خروج از افغانستان پشیمان خواهد شد            امکان درگیری بین آمریکا و روسیه در دریا             محقق: امریکایی‌ها به شکست خود در افغانستان اعتراف کردند            سخنگوی نیروهای مسلح: ۱۳۲۳ عضو طالبان در ۲۲۱ عملیات کشته شدند             جنگ افغانستان| افزایش ۸۰ درصدی تلفات غیرنظامیان در ۶ ماه اول سال جاری             نتیجه یک پژوهش: افراد واکسینه شده می‌توانند به اندازه دیگران ناقل کرونا باشند            ایران نسبت به سفر اتباع خود به افغانستان هشدار داد            سقوط دو پاسگاه در میدان‌شهر             طالبان تاجیک درحال ایجاد ویرانی در شمال افغانستان است             حوزه‌های ۷ و ۹ امنیتی شهر لشکرگاه به دست طالبان افتاد             کماندوهای تازه نفس وارد لشکرگاه شدند             عبدالله: تیرباران اسیران جنگی جنایت جنگی است            دانشمندان توانستند قطرات آب را به فلز تبدیل کنند             وزیر حج به مولوی انصاری: معاش از من می‌خوری و تخم به طالب می‌دهی؟/تو رذیل، خبیث و ترسو رفتی به دامن طالب!            پنجمین قهرمانی پیاپی سرخ ها و سقوط قهرمان سابق ایران            


تاریخ نشر: 1392/8/24 - 09:47:54
تعداد بازدید: 1000
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اگر زینب در کربلا نمی بود؟
اگر زینب در کربلا نمی بود؟

اگرزینب نبود, سلسله امامت به دست شقی ترین آدمی زادگان در نخستین روزهای امامت چهارمین امام شیعیان میگسست و رسالت الهی امامان _علیهم السلام_ در تبیین صحیح و راستین دین محمد _صلی ا... علیه و آله_ ناتمام میماند.

عباس محمود عقاد، در روایت شاعرانه خویش از کربلا، مینویسد:

(و آن گاه که حضرت زینب _علیها السلام_ با شنیدن فرمان ابن زیاد در به قتل رسانیدن علی بن حسین _علیه السلام_ بیدرنگ و قدرتمند خود را به برادرزاده عزیزش و امام معصوم زمانش رسانید، او را در آغوش کشید و فریاد مخالفت سرداد و آن چنان ابن زیاد و مأمورانش را حیرت زده و مبهوت ساخت که ناخودآگاه دست از تصمیم پلیدش کشید. بدون شک اگر فداکاری زینب نبود، نزدیک بود از تنها بر جای مانده از نسل حسین _علیه السلام_ نیز فقط نشانی از نام او بر زبان ابن زیاد ملعون باقی بماند).

حضرت زینب _علیها السلام_ آمد تا امروز ما امام زمانی حاضر و ناظر داشته باشیم.

نخستین فضیلت در خلاصی امام چهارم _علیه السلام_ از آن زینب است؛ زیرا زینب بود که در کربلا و کوفه تیغ شمر و ابن زیاد را از او دور ساخت. آن گاه که به سختی دامان زین العابدین _علیه السلام_ را چسبید و گفت: (سوگند به پروردگار او را مفارقت نخواهم کرد. اگر او را میکشی مرا هم با او بکش).

محمد جواد مغنیه، متفکر صاحب نام لبنانی مینویسد:

(علی _علیه السلام_ علوم رسول خدا _صلی ا... علیه و آله_ را که مستقیماً از فرستاده الهی دریافت کرده بود، به ذریه و اولاد خویش سپرد و این علوم از طریق آل و ذریه او به دست ما رسید).

این حقیقت بر امویان نیز پوشیده نبود. از این رو خواستند ذریه علی _علیه السلام_ را نابود کنند و از نسل او زنده‌ای باقی نگذارند تا همه آثار امام را از هستی ساقط سازند. بهترین دلیل این سخن گفته شمربن ذی الجوشن است که (فرمان امیر عبیدا... بر این صادر شده است که همه اولاد حسین کشته شوند).

شمر این سخن را وقتی گفت که جهت قتل امام سجاد _علیه السلام_ شمشیر برکشیده بود. همان هنگام زینب، عمه امام سجاد _علیه السلام_ در میان آنان قرار گرفت و گفت: (کشته نخواهد شد مگر این که من نیز کشته شوم).

از این سخن شمر میتوان دانست که چرا حتی  طفل شیرخوار حسین _علیه السلام_ را نیز به قتل رساندند. امویان دو سرور اهل بهشت، حسن و حسین _علیهما السلام_ را به قتل رسانیدند و فرزندان حسین _علیه السلام_ را نابود ساختند و از میان آنان جز زین العابدین _علیه السلام_ از چنگال مرگ نجات نیافت.

زینب (س) ضامن بقای اسلام

آری، وجود زینب _علیها السلام_ ضامن بقای اسلام و علوم نبوی و علوی بود و حضورش سلسله ولایت و امامت را از گزند حوادث تلخ و نابودگر مصون داشت. اگر زینب نبود، در زمان بیماری و بستری گشتن امام سجاد _علیه السلام_ مردم چگونه حلال و حرام خدا را میشناختند و گره از مشکلات شرعی خویش میگشودند؟!

راستی در زمان اختفای مصلحت آمیز امام چهارم _علیه السلام_ هدایت جامعه به سوی ناب ترین فرامین اسلامی به عهده چه کسی جز زینب _علیها السلام_ بود؟!

شیخ صدوق مینویسد: (حضرت زینب _علیها السلام_ نیابت خاصی از طرف امام حسین _علیه السلام_ داشت و مردم در مسائل حلال و حرام به او مراجعه میکردند. از او میپرسیدند تا این که حضرت سجاد _علیه السلام_ بهبود یافت).

اگر زینب نبود, عاقبت حادثه عاشورا چه میشد؟ این حادثه چگونه به حماسه مبدل میگشت؟ آیا در کندوکاو داستان کربلا از نیم روز عاشورا به بعد, صدایی رساتر از صدای زینب _علیها السلام_ و فریادی افشاگرانه‌تر از فریاد او یافته ای؟!

سرّ نی در نینوا میماند اگر زینب نبود

کربلا در کربلا میماند اگر زینب نبود

در کتاب (احتجاج) طبرسی چنین روایت شده است: (چون زینب _علیها السلام_ دختر علی _علیه السلام_ به جانب مردم اشاره کرد که ساکت شوند با همان اشاره، نفس‌ها در سینه حبس شد و زنگ شتران از صدا افتاد. پس شروع به سخن کرد.... مردم، با شنیدن این سخنانِ ملامت انگیز، حیرت زده و مبهوت گریستند و دست‌های خود را از حسرت و اندوه به دندان میگزیدند).

این حقیقت چنان آشکار بود که کارگزاران ستم پیشه آن زمان نیز زبان به اعتراف گشودند.

عمروبن سعدالاشراق, والی مدینه در زمان حکومت یزید, پس از بازگشت کاروان اسرا به مدینه به یزید چنین نوشت: (همانا که وجود او زینب _علیها السلام_ در میان مردم مدینه اذهان را میآشوبد. او زنی سخنور و عاقل و خردمند است و عزم کرده تا با هوادارانش انتقام خون حسین _علیه السلام_ را بگیرد).

و نتیجه آن شد که از شدت احساس خطر از نشر و تبلیغ اندیشه عاشورای حسین _علیه السلام_ تصمیم به تبعید حضرت زینب _علیها السلام_ از مدینه گرفتند.

کمال السید، در کتاب (زنی به نام زینب _علیها السلام_) مینویسد: (زنی به نام زینب _علیه السلام_ که در سینه اش قلب علی _علیه السلام_ میتپید و در چشمانش فروز زندگی حسین _علیه السلام_ موج میزد، به کاخ یزید وارد شد با گام‌هایی استوار... در برابر این همه صلابت و سترگی، یزید و ابن زیاد از تخت‌هایشان فرو افتادند..... یزید در مقابل منطق سرخ زینب _علیها السلام_ مثل مگس کوچک و ناچیز شده بود و شاید برای نخستین بار بود که باور کرد حسین _علیه السلام_ هنوز زنده است. هنوز در کربلا میجنگد و نزدیک است که به دروازه‌های دمشق برسد).

خطبۀ حضرت زینب (س) درکوفه

بعد از شهادت امام حسین (ع)، اهل بیت آن حضرت، توسط یزیدیان، یکسره از کربلا تا کوفه‏ که تقریباً دوازده فرسخ است، به اسارت برده شدند. ترتیب کار این­چنین بود که روز دوازدهم محرم، اسرا را با طبل و شیپور و با دبدبه و به علامت فتح وارد کنند و به خیال خودشان آخرین ضربت را به خاندان پیغمبر (ص) بزنند. استاد شهید مطهری میگوید: (تقریباً دو سه ساعت از طلوع آفتاب گذشته، اسرا وارد کوفه میشوند. زینب کبری (س) که شاید از روز تاسوعا نخوابیده است، در حالی میان اسرا است که سرهای مقدس شهیدان را جلوی آنان به حرکت درآورده اند. مردم کوفه همه به معابر آمده تا مغلوبین و اسرا را نظاره کنند. در آن هیاهو که اگر دهل میزدند، صدایش به جایی نمی رسید، حضرت زینب (س) دم دروازه کوفه (برای افشا نمودن اهداف پلید دشمن، تصمیم میگیرد خطبه‌ای ایراد نماید؛ به همین جهت برای ساکت کردن مردم) یک اشاره میکند، به گونه‌ای که نفس‌ها در سینه حبس، و صدای زنگ‌های حیوانات و هیاهوها خاموش میگردد).

باید توجه داشت که زینب کبری (س) در شرایطی در کوفه به سخنرانی میپردازد که مصائب کربلا را مشاهده کرده، رنج و مشقت اسارت را تحمل نموده، و اینک با مردمی فاقد شعور مواجه است که علی­رغم آشنایی با خاندان پیامبر (ص) و گریه بر اسرا، برای تماشای آنان به عنوان مغلوبین تجمع کرده اند. و در شرایطی خطبۀ معروف خود را ایراد نمودند که وقتی کاروان آزادگان کربلا وارد مجلس یزید شدند  سر بریده‌ی ابا عبدا... را داخل طشتی آوردند جلو یزید؛ یزید با چوبدستی اش بر دندان‌های پیشین حسین میزد و میرقصید و میگفت‌ای کاش پدرانم اینجا بودند و میدیدند که فاتحان بدر چگونه به جزع افتاده اند، هیچ خبری از وحی و پیامبری نبود، بنی‌هاشم با این تعابیر میخواستند به حکومت برسند، من پسر اجدادم نیستم اگر از آل محمد انتقام نگیرم.

 اینجا بود که زینب از جا برخاست و خطبه‌ای را ایراد نمود که آسمان ولایت را منور ساخت. در ذیل به برخی از نکات این خطبه اشاره میشود:

 

۱- خطبه با مدح و ثنای پروردگار و سلام و درود بر پیامبر (ص) و آل او (ع)، آغاز میشود.

۲- نکوهش کوفیان، به کوتاهى در حمایت از حق و به ظلم و جنایت بر اهل بیت (ع) و اشاره به بزرگ­ترین نقطه ضعف آنان؛ یعنی بیوفایی و پیمان شکنی: (اى اهل کوفه، اى دغل بازان فریبکار بى‏وفا، آیا گریه مى‏کنید؟! پس اشک شما نخشکد و ناله‏تان خاموش نگردد. مَثَل شما همچون آن زن نادان است که پنبه‏هایى را مى‏رشت و نخ مى‏ساخت، دوباره آنچه را که رشته بود پنبه مى‏کرد و آنچه را که بافته بود باز مى‏کرد.

۳- معرفی شخصیت امام حسین (ع) و شرح ویژگی‌های منحصر به فرد آن حضرت به عنوان رهبر امّت؛ تا هرچه بیشتر ننگ عمل کوفیان برملا شود.

۴- استناد به آیات قرآن: به عنوان نمونه، به جهت نشان دادن عمق فاجعه‌ای که مردم کوفه مرتکب شدند به این آیه اشاره فرمود: (کارى بس شگفت کردید، آن چنان شگفت که نزدیک است از عظمت (این حادثه) آسمان‌ها از هم بپاشد و زمین‌ها از هم بشکافد و کوه‌ها از هم فرو ریزد).

۵- فصاحت و بلاغت در سخن و استفاده از تشبیهات زیبا و مؤثر، از ویژگی‌های این خطبه است: آن دانای بیاستاد، ثمرۀ ننگین عمل مردم را به عروسی تشبیه میکند که دارای همۀ عیوب ظاهری و باطنی است، و مردمی که با دغلکاری در پی یافتن دنیا، پشت به انقلاب دین کرده اند، اکنون دنیایی نصیبشان شده که جز توده‌ای از زشتی‌ها، پلیدی‌ها و نفرت حقیقی ندارد.

 نمونه‌هایی از حیای بانو

 1 -  فرزند بیت حیا و عفت

 (یحیی مازنی ) که از علمای بزرگ و راویان حدیث است، چنین نقل میکند: (مدتها در مدینه، در همسایگی علی علیه السلام در یک محله زندگی میکردم. منزل من در کنار منزلی بود که (زینب ) دختر علی علیه السلام در آنجا سکونت داشت، حتی یک بار هم، کسی حضرت زینب علیها السلام را ندید و صدای او را نشنید، او هرگاه میخواست به زیارت جد بزرگوارش برود، در دل شب میرفت، در حالی که پدرش علی علیه السلام (زینب علیها السلام در آغاز جوانی چگونه بوده است؟ مراجع تاریخی از وصف رخساره زینب علیها السلام در این اوقات خودداری میکنند; زیرا که او در خانه و روبسته زندگی میکرد. ما نمی توانیم مگر از پشت پرده وی را بنگریم، ولی پس از گذشتن دهها سال از این تاریخ، زینب علیها السلام از خانه بیرون میآید و مصیبت جانگداز کربلا او را به ما نشان میدهد).

در پیش و برادرانش حسن و حسین علیهما السلام در اطراف او بودند. وقتی به نزدیک قبر شریف رسول خدا صلی ا... علیه و آله میرسیدند، امیرالمۆمنین علیه السلام شمعهای روشن اطراف قبر را خاموش میکرد. یک روز امام حسن علیه السلام علت این کار را سۆال کرد، حضرت فرمود: از آن میترسم که کسی خواهرت زینب را ببیند.

 و راستی کجا رفته این مرزبانیهای حیا؟! و چرا در جامعه اسلامی، میبینیم که مردان با همسران آرایش کرده و دختران بیبهره از حجاب، در خیابانها و... ظاهر میشوند؟!

 2 - حیا در آغاز جوانی

 دکتر (عائشه بنت الشاطی )، بانوی اهل تحقیق اهل سنت، چنین میگوید: (زینب علیها السلام در آغاز جوانی چگونه بوده است؟ مراجع تاریخی از وصف رخساره زینب علیها السلام در این اوقات خودداری میکنند; زیرا که او در خانه و روبسته زندگی میکرد. ما نمی توانیم مگر از پشت پرده وی را بنگریم، ولی پس از گذشتن دهها سال از این تاریخ، زینب علیها السلام از خانه بیرون میآید و مصیبت جانگداز کربلا او را به ما نشان میدهد.

 تاریخ او را ندیده، چرا که حیای او مانع از آن شده است و مادرش فاطمه علیها السلام توصیه کرده است که: برای زنان بهتر است که آنان مردان را نبینند، و مردان [نیز] آنها را نبینند.

4 -  دنیا فدای حیا و عفت

 پس از غارت لباسهای امام حسین علیه السلام، سپاهیان کوفه و شام به سوی خیمه‌ها هجوم بردند. برای آن که مبادا دست نامحرمان به سوی خاندان رسول خدا دراز شود [و بر قامت حیا و نجابت غباری بنشیند]. تمامی وسایل و زیورآلات، حتی گوشواره‌های فاطمه بنت الحسین علیه السلام نیز که یادگار امام بود در محلی جمع شد و پس از آن که زنان و کودکان در گوشه‌ای اجتماع کردند، زینب علیها السلام، که به زیبایی درس عفت را در مکتب پدر آموخته بود؛ آنجا که فرمود: مجاهد شهید در راه خدا، اجرش بیشتر از کسی نیست که قدرت دارد، اما عفت میورزد؛ نزدیک است که انسان عفیف فرشته‌ای از فرشتگان باشد.

دختر شجاع امام علی علیه السلام فریاد زد: هر کس میل دارد، وسایل و زیورآلات را بردارد! عده‌ای پیش آمدند و هرچه بود غارت کردند...

  عفت و پاکدامنی، برازنده ترین زینت زنان و گران قیمت ترین گوهر برای آنان است. زینب علیها السلام، به زیبایی درس عفت را در مکتب پدر آموخت؛ آنجا که فرمود: مجاهد شهید در راه خدا، اجرش بیشتر از کسی نیست که قدرت دارد، اما عفت میورزد.

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/1226


*
*

*نیز بخوانید

غدیر و هویت شیعی; پاسخ به 4 پرسش درباره غدیر


ولایت، مردمی ترین نوع حکومت


ویژه نامه عید غدیر افضل اعیاد


تاثیرات خروج آمریکا از افغانستان بر تحولات آسیای میانه


افغانستان بر لبه تیغ


بازگشت مجدد وحشت طالبان/ قوانین سختگیرانه علیه زنان/ دستور شیوخ تندرو به مردان تخار: بدون ریش به خیابان نیایید!


با وجود گذشته ها، باز باشیم


خروج از افغانستان به روش ارتش سرخ ؟!


روح اسلام‌ستیزانه غرب در کالبد کانادا


بایدن به دیدن قاتل بزرگ می رود!


شتاب بن سلمان برای رسیدن به غافله شام


شیعیان افغانستان؛ قربانی نسل کشی پیش چشمان بسته دنیا


ویژه نامه شهادت امام جعفر صادق علیه السلام


ضرورت بازخوانی اندیشه‌های امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه) در حمایت از مردم افغانستان


ویژه نامه غروب آفتاب جماران (به مناسبت سالگرد رحلت امام خمینی رضوان الله علیه)


امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه) ومهاجرین افغانستانی


امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه) و مجاهدین افغانستان


ارادت و علاقه مردم افغانستان به امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه)


اهداف شوم رونمایی از نقشه «اسلام سیاسی» در اتریش


حمایت امام خمینی از ملت افغانستان


طلبه های افغانستانی، ملازمان امام خمینی‌(رحمت‌الله‌علیه) در نجف


خاطرات خواندنی خادم افغانستانی امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه)


ماجرای ملاقات تاریخی علامه بلخی با امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه) درنجف


زن از دیدگاه امام خمینی (رحمت‌الله‌علیه)


امام خمینی و جنبش های اسلامی جهان اسلام

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

نجات حدود 30 تن از چنگ تروریستان در شهر کابل

دیوید پترائوس: امریکا از تصمیم خروج از افغانستان پشیمان خواهد شد

امکان درگیری بین آمریکا و روسیه در دریا

محقق: امریکایی‌ها به شکست خود در افغانستان اعتراف کردند

سخنگوی نیروهای مسلح: ۱۳۲۳ عضو طالبان در ۲۲۱ عملیات کشته شدند

جنگ افغانستان| افزایش ۸۰ درصدی تلفات غیرنظامیان در ۶ ماه اول سال جاری

نتیجه یک پژوهش: افراد واکسینه شده می‌توانند به اندازه دیگران ناقل کرونا باشند

ایران نسبت به سفر اتباع خود به افغانستان هشدار داد

سقوط دو پاسگاه در میدان‌شهر

طالبان تاجیک درحال ایجاد ویرانی در شمال افغانستان است

حوزه‌های ۷ و ۹ امنیتی شهر لشکرگاه به دست طالبان افتاد

کماندوهای تازه نفس وارد لشکرگاه شدند

عبدالله: تیرباران اسیران جنگی جنایت جنگی است

دانشمندان توانستند قطرات آب را به فلز تبدیل کنند

وزیر حج به مولوی انصاری: معاش از من می‌خوری و تخم به طالب می‌دهی؟/تو رذیل، خبیث و ترسو رفتی به دامن طالب!

پنجمین قهرمانی پیاپی سرخ ها و سقوط قهرمان سابق ایران

ادامه جنگ در هرات/وزارت دفاع: ولسوالی گذره را از اشغال طالبان آزاد کردیم/۲۰۰ طالب کشته شدند

دو حادثه ترافیکی در شاهراه کابل- جلال‌آباد ۳۸ کشته و زخمی برجای گذاشت

جزییات تازه تلفات سیل در نورستان؛ ۱۹۸ تن کشته و ناپدید شدند

سفیر سابق ایران در کابل: طالبان نمی‌تواند افغانستان را به تصرف دربیاورد

رایزن فرهنگی ایران در کابل درگذشت شاعر برجسته افغانستان را تسلیت گفت

محمد سرور رجایی شاعر و نویسنده افغانستانی درگذشت

چگونه دختر خوردسال افغانستانی «شمیلا شیرزاد» ستاره فیلم کارگردان مطرح ایرانی «مجید مجیدی» شد؟/ویدیو

وزیرخارجه استرالیا: ادامه کشتار غیرنظامیان از سوی طالبان نگران کننده است

محقق طالبان را به ارتکاب جنایت جنگی در هزاره‌جات متهم کرد


خبرهای پزشکی


خبرگزاري انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.