درباره ما  |  ارتباط با ما  |  RSS  |  آرشیو  |  1400-03-27  |  2021-06-17  |  بروز شده در: 1400/03/26 - 09:10:2 FA | AR | PS | EN
مارشال دوستم: سیاست واگذاری ولسوالی‌ها به طالبان اشتباه جبران‌ناپذیر است             پایان ۱۲ سال حاکمیت «نتانیاهو»/ رای اعتماد به دولت ائتلافی شکننده/ «نفتالی بنت» نخست وزیر اسرائیل شد             تیراندازی در کلیولند آمریکا با ۷ کشته و زخمی             اردوغان به رغم مخالفت طالبان بر حضور نظامی ترکیه در افغانستان تاکید کرد             خروج از افغانستان به روش ارتش سرخ ؟!             روح اسلام‌ستیزانه غرب در کالبد کانادا             بایدن به دیدن قاتل بزرگ می رود!             دو حمله در شمال سوریه ۶۴ کشته و زخمی به‌جای گذاشت/ درگیری بین نظامیان ترکیه و گروهای وابسته به آمریکا             سقوط بازار ولسوالی علی‌آباد کندز به دست طالبان             پوتین: ادعای فروش تکنولوژی ماهواره‌ای به ایران کذب است/ روابط با آمریکا به پائین‌ترین سطح رسیده است            امریکا؛ احتمال تعطیلی سفارتخانه‌های خارجی در صورت عدم تامین امنیت فرودگاه کابل             مقام امریکایی: کشورهای همسایه افغانستان آماده پذیرش آوارگان باشند            تیم ملی فوتبال افغانستان 2 بر 1 از عمان شکست خورد             پنتاگون: امریکا همچنان متعهد به راه حل سیاسی اوضاع افغانستان است             عفو بین‌الملل: حکومت افغانستان چالش کم‌بود اکسیجن را رفع کند            


تاریخ نشر: 1397/12/28 - 07:18:2
تعداد بازدید: 2374
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«دزدی با چراغ»؛ چگونه شرکت امریکایی ۱۱ ملیون دالر را پیش چشم غنی ربود؟

قرارداد دولت افغانستان با یک شرکت مجهول امریکایی، سبب شد تا اعتراضات مجازی فراوانی در افغانستان برانگیخته شود.

به گزارش خبرگزاری انصار به نقل از اسپوتنیک، قرارداد سیستم «ریل تایم» برای گردآوری محصول ده درصدی کارت‌های مصرفی تلفون همراه، با ارزش یازده ملیون دالر توسط وزیر مخابرات و در حضور رییس جمهور افغانستان با شرکتی به نام «بوستوس گروپ» به امضا رسیده است که اسنادش به شدت مورد بحث قرار دارد.

عبدالرزاق وحیدی وزیر پیشین مخابرات افغانستان می‌گوید:

«شرکت بوستوس گروپ یک روز بعد از قرارداد با وزارت مخابرات به تاریخ اول مارچ ٢٠١٩ کاملا یک جواز جدید می‌گیرد. پس می‌توان گفت که این شرکت نه تنها تجربه كاری ندارد بلكه حتی یک روز هم از تجربۀ کاری به وزارت مخابرات بده‌کار است. بناً وزارت مخابرات با یک شرکت خیالی قرارداد کرده است».

اطلاعات ثبت شدهٔ این شرکت نشان می‌دهد که شرکت در اول مارچ ۲۰۱۹ در ایالت نوادای امریکا با سرمایهٔ مالی صفر به ثبت رسیده است. اطلاعات ثبت این شرکت روی این پیوند قابل دریافت است.

البته اطلاعات نشان می‌دهد که شرکت BustosGroupLLC پیش از این نیز ثبت بوده است اما پیش از سال ۲۰۱۳ میلادی.

یک نشانی دیگر روی اینترنت بر أساس اطلاعات گوگل نشان می‌دهد که لوگوی شرکت جوشوا بوستوس در ۲۸ فبروری از سوی شرکت 99designs روی اینترنت قرار گرفته است.

رقابت برای ساخت لوگوی این شرکت روی این لینک قرار گرفته است.

در تشکیل این شرکت فقط سه کارمند وجود دارد.

قابل یادآوری است که جوش بوستوس همسر اهل افغانستان دارد، در سال ۲۰۱۶ به دین اسلام گراییده و پیش از این در شرکت صافی کار می‌کرده است. در سال ۲۰۱۶ شرکت صافی به دلیل عدم پرداخت قرضه‌هایش از فعالیت باز ماند.

وزارت مخابرات و تکنالوژی افغانستان اعتراض‌های نشر شده در مورد این پروژه را «گزارشات ناقص بعضی از حلقات» دانسته و آن را رد می‌کند. سائر زلاند سخنگوی وزارت مخابرات افغانستان در مورد پروسۀ عقد این قرارداد می‌گوید:

«ضرورت ایجاد سیستم ریال تایم دیتا منجمنت طبق قانون محصول خدمات مخابراتی پیش بینی گردیده است به همین منظور کمیته مشترک از وزارت‌های مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، اقتصاد، مالیه و ادارۀ اترا جهت بررسی تخنیکی و مالی پروژۀ متذکره ایجاد گردیده است. اخیراً بنا بر پیشنهاد وزارت مالیه در جلسه شماره ۱۶۸ کمیسیون تدارکات ملی فیصله بعمل آمد اینکه پروسۀ قبلِی تدارکاتی فسخ و پروژۀ متذکره از طریق منبع واحد با شرکت امریکایی عقد قرارداد گردد. جهت تحقق فیصلۀ کمیسیون محترم تدارکات ملی، کمیته بین الوزارتی فوق غرض بررسی و مذاکره تخنیکی و مالی شرکت پیشنهادی منبع واحد کار خود را آغاز نمود؛ کمیته موظف درین راستا بررسی همه جانبه و مذاکره تمامی ابعاد تخنیکی پروپوزل را با شرکت پیشنهادی با دقت کامل قرار داده و اطمینان حاصل نمودند که شرکت های متذکره توانایی تخنیکی تطبیق پروژه را برخوردار اند. که در نتیجه بعداز ارایه گزارش هیات بین الوزارتی و منظوری قیمت پروژه متذکره از سوی کمیسیون محترم تدارکات ملی قرارداد با جانب شرکت های فوق عقد گردید».

به گفتۀ آقای وحیدی این شرکت حتا وبسایت آماده هم ندارد:

«وب‌سایت شرکت بوستوس گروپ ساده و ابتدایی طراحی شده که تنها یک صفحه دارد. در بخش جست‌وجوی آن با مواردی همچون دختران مدل و سایر معلومات غیر‌مرتبط بر می‌خوریم. این نشان می‌دهد وب‌سایت شرکت بوستوس گروپ از یک تمپلیت آماده، طراحی شده و کوچک‌ترین تغییراتی هم در آن وارد نشده است که این مورد ادعای این شرکت را که در بخش تکنالوژی معلوماتی فعالیت دارد به صورت جدی زیر سوال می‌برد».

در حال حاضر سایت این شرکت thebustosgroup.com غیر فعال شده است و در موتورهای جستجو یافت نمی‌شود.

سائر زلاند می‌گوید که این شرکت‌ها باید پاسخ بگویند که چرا وبسایت ندارند.

اعتراض آغاز شده از سوی آقای وحیدی در فضای مجازی و رسانه‌ها و پیوستن شمار زیادی از شهروندان به یک کمپاین اعتراضی و درخواست شفافیت، سبب شد تا کمیتۀ تدارکات ملی در اعلامیه‌یی از تشکیل یک کمیتۀ مستقل برای بررسی این مسأله خبر داد:

«از آنجائیکه قبلاً اعطای قرارداد پروژه نظارت بر جمع آوری عواید مخابراتی (RTDMS) از سوی کمیسیون تدارکات ملی به دو شرکت مشترک (LATRO & BUSTOS) مشروط به تکمیلی اسناد منظور گردیده بود و به این داوطلبان فرصت داده شده بود تا اسناد شانرا در جریان 28 روز تکمیل نمایند.به منظور تقویت شفافیت و پاسخگویی هرچه بهتر و بیشتر در مرحله تطبیق قرارداد و تسهیل حمایت تخنیکی و نظارت بر عملکرد این شرکت ها، درخواست منظوری طرح ایجاد یک کمیته مستقل نظارتی متشکل از نمایندگان دیدبان شفافیت افغانستان، کمیسیون دسترسی به اطلاعات، اتحادیه شرکت های تکنالوژی معلوماتی (IT) و اداره احصائیه و معلومات را از کمیسیون تدارکات ملی نمود».

در اعلامیۀ ادارۀ تدارکات ملی، از شرکت LATRO نیز به عنوان یکی از برندگان این پروژه یاد شده است.

آقای وحیدی در مورد افزوده شدن نام شرکت «لاترو» می‌گوید:

«برای پوشاندن این افتضاح٬ اداره تدارکات ملی با دستپاچه‌گی اعلان کرد که شرکت دومی به نام لاترو نیز بوده است که نسبت به مشکلات امنیتی نتوانسته در روز قرارداد حضور داشته باشد. اما اطلاعاتی وجود دارد که شرکت لاترو قبلاً در همین داوطلبی اشتراک کرده ولی واجد شرایط شناخته نشده بود. علاوه بر این٬ یک نوع تضاد منافع بین فعالیت‌های فعلی شرکت لاترو و قرارداد سیستم ریل‌تایم موجود می‌باشد».

در حالی که اعلامیۀ وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان در 28 فبروری، در مورد امضای این قرارداد فقط شرکت امریکایی BUSTOS را برندۀ این پروژه دانسته است اما در تاریخ 2 مارچ این وزارت پست صفحۀ رسمی فیسبوکش را ویرایش کرده و نام شرکت LATRO را به آن افزوده است.

اما وزارت مخابرات و تکنالوژی می‌گوید که شرکت لاترو به دلیل عدم حضورش در روز امضای قرارداد در اعلامیۀ وزارت مخابرات ذکر نشده است و این یک «اشتباه» بوده است که یک روز بعد از سوی وزارت اصلاح شده است.

وحیدی، وزیر پیشین مخابرات و تکنالوژی می‌گوید که قیمت این پروژه نیز واقعی نیست:

«به جای اینکه یازده ملیون دالر را به یک شرکت بی‌نام و نشان می‌دهید٬ تنها دو ملیون دالر را به متخصصین افغان٬ ظرفیت‌های داخلی و جوانان با استعداد وطن اختصاص دهید٬ تا بهترین سیستم ریل‌تایم را برای‌تان ایجاد کنند».

آقای زلاند می‌گوید که ادعا در مورد واقعی نبودن قیمت این پروژه درست نیست:

«ادعا های اخیر درین رابطه اصلاً لایحه کاری تخنیکی پروژه را در نظر نگرفته و بطور خیالی بنا بر برداشت های فردی خویش در رابطه به غیر واقعی بودن ارزش پروژه ادعا نموده اند، اما باید خاطر نشان ساخت اینکه قبلاً همین لایحه کاری بعد از داوطلبی به مجموع 18 میلیون دالر قیمت ارایه گردیده بود که قیمت ارایه شده فعلی حدود 11 میلیون دالر می باشد، که تفاوت قابل ملاحظه را در بر دارد، قیم ارایه شده در بر گیرنده ۷٪ مالیه، تهیه، نصب و مونتاژ هاردویر و سافتویر های معیاری به ارزش میلیونها دالر، اتصال سیستم با سایر شبکه های مخابراتی، ایجاد سیستم بلنگ، انسجام سیستم های مخابراتی با سیستم مرکزی، حفظ و مراقبت شبکه برای مدت دوازده ماه، ورانتی سیستم برای مدت سه سال، ارتقای ظرفیت بشری، تربیه کارمندان تخنیکی، ایجاد دیتا سنتر برای سیستم می باشد، که قرار شرح فوق تادیات نیز در همین منوال بعد از تحویلی و دریافت هر یک ازین شاخص ها بطور اقساط قابل تادیه بوده است».

وحیدی می‌افزاید که در حال حاضر موضوع ایجاد سیستم ریل‌تایم در محراق توجه افکار عمومی و زیر ذره‌بین نهادهای مستقل مبارزه با فساد اداری و نیز حامیان بین‌المللی قرار دارد «اما مردم شریف افغانستان این اقدامات را کافی نمی‌دانند».

وزارت مخابرات نیز همه را به حمایت از این پروژه دعوت می‌کند:

«حکومت به این باور است که مالیات و عواید بشکل شفاف جمع آوری گردند و این سیستم گامی بزرگی در راستای تامین شفافیت بوده و توقع میرود به جای پخش شایعات بی مورد این دست آورد بزرگ ملی مورد حمایت کامل مردم افغانستان قرار گیرد».

یافته‌ها نشان می‌دهد که رییس شرکت بوستوس از مدیران پیشین شرکت هوایی صافی بوده و دارای همسر اهل افغانستان است. او دو سال پیش به اسلام گراییده است و یک بار نیز در زمان کارش در شرکت صافی از سوی ولسی جرگه تقدیر شده است. شرکت بوستوس بر اساس داده‌های گوگل در ۱ مارچ ۲۰۱۹ به ثبت رسیده است که دو روز پس از امضای قرارداد با دولت افغانستان می‌باشد. این شرکت در هیچ‌کدام از شبکه‌های مجازی صفحه ندارد و صفحهٔ فیسبوک قبلی خود را که تا حد زیادی غیر فعال بود، حذف کرده است.

 

لینک مطلب: https://www.ansarpress.com/farsi/10466


*
*

*نیز بخوانید

صندوق بین‌المللی پول: دالر تنها ارز ذخیره دنیا نیست


روز جهانی زنبورعسل؛ برداشت ۲۵۰۰ تُن از کندوهای عسل افغانستان


روزانه تا هشت میلیون دالر عواید ملی افغانستان ضایع می‌شود


در پی هشدار چین ارزش بیت‌کوین به زیر ۴۰ هزار دلار کاهش یافت


تلاش به احیای خط آهن ترکیه-ایران- پاکستان


مجلس نمایندگان افغانستان پیش‌نویس دوم سند بودجه‌ سال مالی ۱۴۰۰ را رد کرد


ارگ: طرح دوم مسوده بودجه ملی سال مالی 1400 تایید شد


قیمت بیت کوین دوباره ریکارد تاریخی زد


برگزاری چهارمین نشست کمیته مشترک اقتصادی افغانستان و ایران


اتصال ریلی پاکستان_افغانستان_ازبکستان؛ تلاش برای معرفی ظرفیتهای دریایی| ۷۰ درصد تجارت ترانزیت افغانستان از طریق ایران است


بیت کوین باز هم رکورد زد


تغییر مسیر بار افغانستان و کاهش هزینه صادرات ایران با افتتاح خواف-هرات


مجلس نمایندگان افغانستان طرح بودجه‌ سال مالی ۱۴۰۰ را رد کرد


پاکستان به شدت به برق و انرژی ایران نیازمند است| خط آهن خواف_هرات؛ خروج افغانستان از انزوای جغرافیایی


انحصار پروازهای کابل – دهلی توسط شرکت آریانا و پیامدهای اقتصادی آن


پیش ‌نویس بودجه سال مالی 1400 به مجلس نماینده‌گان افغانستان رسید


افزایش کسری بودجه آمریکا به رکورد ۳۱۳۲ میلیارد دلار با شیوع ویروس کرونا


اروپا وارد جنگ تجاری با امریکا می‌شود


اینفوگرافیک / بدهکارترین کشورهای جهان کدامند؟


بانک‌های کدام کشورها بالاترین نرخ بهره را پرداخت می‌کنند؟


موافقت مایکروسافت با دورکاری نیمه وقت کارمندان


ثروت 50 امریکایی بیشتر از ثروت نیم مردم امریکا


خوش‌رقصی شاخص‌ها برای ترامپ؛ بورس صعودی به سیاستمداران پاداش می‌دهد؟


اداره تنظیم امور آب: روند کار ساخت بند مچلغو مشکلات زیاد تخنیکی و کیفی دارد/قرارداد ساخت بند به دلایل نامعلومی با شرکت روسی لغو شده است


ایلان ماسک بیل گیتس را احمق خطاب کرد

پربازدیدها
پربحث ها


اخبار تازه را در موبایل خود ببینید.

ansarpress.com/mنظرسنجی

به نظر شما با پذیرفتن خط دیورند و مرز فعلی بین افغانستان و پاکستان توسط افغانستان، صلح در افغانستان برقرار میشود؟

بله

خیر

معلومـ نیست

مشاهده نتایج


آخرین خبرها

ویدیو/ مارشال دوستم: امریکا از موترسایکل سواران شکست خورد!/ جنرالان ناتو به فرزندان شان چه خواهند گفت ؟

مارشال دوستم: سیاست واگذاری ولسوالی‌ها به طالبان اشتباه جبران‌ناپذیر است

پایان ۱۲ سال حاکمیت «نتانیاهو»/ رای اعتماد به دولت ائتلافی شکننده/ «نفتالی بنت» نخست وزیر اسرائیل شد

تیراندازی در کلیولند آمریکا با ۷ کشته و زخمی

اردوغان به رغم مخالفت طالبان بر حضور نظامی ترکیه در افغانستان تاکید کرد

خروج از افغانستان به روش ارتش سرخ ؟!

روح اسلام‌ستیزانه غرب در کالبد کانادا

بایدن به دیدن قاتل بزرگ می رود!

دو حمله در شمال سوریه ۶۴ کشته و زخمی به‌جای گذاشت/ درگیری بین نظامیان ترکیه و گروهای وابسته به آمریکا

سقوط بازار ولسوالی علی‌آباد کندز به دست طالبان

پوتین: ادعای فروش تکنولوژی ماهواره‌ای به ایران کذب است/ روابط با آمریکا به پائین‌ترین سطح رسیده است

امریکا؛ احتمال تعطیلی سفارتخانه‌های خارجی در صورت عدم تامین امنیت فرودگاه کابل

مقام امریکایی: کشورهای همسایه افغانستان آماده پذیرش آوارگان باشند

تیم ملی فوتبال افغانستان 2 بر 1 از عمان شکست خورد

پنتاگون: امریکا همچنان متعهد به راه حل سیاسی اوضاع افغانستان است

عفو بین‌الملل: حکومت افغانستان چالش کم‌بود اکسیجن را رفع کند

در یک حمله انفجاری در بغلان ۶ سرباز ارتش افغانستان کشته شدند

حمله هوایی احتمالی امریکا در صورت به خطر افتادن کابل

هزاره‌ها را جدا کردند و کشتند / امریکا خواستار تحقیقات درمورد کشته شدن ۱۰ ماین‌پاک در بغلان شد

ولسوالی ارغنج‌خواه در بدخشان سقوط کرد

لیگ ملت‌های والیبال| تحقیر آمریکا مقابل ایران/ برتری مطلق تحریم شده برابر تحریم کننده

خطر سقوط ولسوالی مقر غزنی؛ تا کنون 7 نیروی ارتش جان باخته‌اند

در پی سقوط یک چرخ‌بال ارتش در میدان‌وردک سه نفر کشته شدند

شتاب بن سلمان برای رسیدن به غافله شام

شیعیان افغانستان؛ قربانی نسل کشی پیش چشمان بسته دنیا


خبرهای پزشکی


خبرگزاري انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  نسخه موبایل  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است.